درد زیر شکم در زنان

بهترین متخصص زنان زایمان در کلینیک زنان می گوید:

درد زیر شکم در زنان می تواند نشان دهنده ی یک سری مشکلات جسمی باشد و سلامت شما را به خطر بیاندازد.

بنابراین متن زیر را تا انتها بخوانید تا مشخص شود علت درد زیر شکم شما چیست.

درد زیر شکم در زنان به طور کلی به درد ، ناراحتی یا گرفتگی عضلات زیر شکم اشاره دارد. از آپاندیسیت گرفته تا گرفتگی های قاعدگی ، دلایل احتمالی زیادی برای درد پایین شکم در زنان وجود دارد و درمان صحیح به تشخیص صحیح بستگی دارد.

بهترین دکتر زنان در کلینیک ما  14 علت احتمالی درد زیر شکم در زنان را بررسی می کند ، بنابراین با خواندن متن زیر می توانید متوجه شوید که چه زمانی لازم است این درد را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

درد زیر شکم در زنان

درد پایین شکم چیست؟

وقتی صحبت از درد پایین شکم می کنیم ، به طور کلی منظور ما دردی است که شما زیر سطح ناف خود احساس می کنید. این می تواند از هر یک از بافت ها و  اندام های موجود در آن منطقه باشد ، به همین دلیل بسیار گیج کننده است. دردی که بسیار پایین است ، درد لگن نامیده می شود ، اما ما این درد را به عنوان درد پایین شکم در نظر خواهیم گرفت.

توصیف درد زیر شکم

وقتی پزشکی از شما در مورد درد شما سوال می کند ، او می خواهد بداند که شما دقیقاً کجا درد را احساس می کنید. دانستن این موضوع می تواند تشخیص علت درد را آسان کند.

آنها همچنین می خواهند بدانند که چه مدت درد داشته اید و شدت آن چقدر بوده است. به عنوان مثال این درد گاهی میگیرد و تمام می شود و یا مداوم است؟ پزشک متخصص از شما می خواهد که احساستان را توصیف کنید که درد شما به صورت سوزشی و کسل کننده است یا خیر.

علائم مرتبط مانند اسهال ، استفراغ و علائم ادراری می توانند به تشخیص علت کمک کنند بنابراین پزشک از شما در مورد این موارد نیز سوال خواهد کرد.

14 دلیل احتمالی درد زیر شکم در زنان

بهترین دکتر زنان کلینیک ما، علل درد زیر شکم را با توجه به محل قرارگیری آنها بررسی می کند تا بررسی علت آسانتر شود.

درد اطراف ناف

اگر در ناحیه شکم (اطراف ناف) درد دارید ، یکی از موارد زیر می تواند باشد:

 1. درد زیر شکم در زنان : آپاندیسیت زودرس

التهاب آپاندیس اغلب در ابتدا در اطراف ناف احساس می شود. ممکن است بیاید و برود و به تدریج به سمت راست حرکت کند. در طی 24 ساعت شدیدتر می شود و وقتی تحرک دارید این درد  بدتر می شود. ممکن است حالت تهوع داشته باشید و مدفوع شما شل باشد. بنابراین برای برداشتن آپاندیس ملتهب معمولاً به عمل جراحی نیاز است بنابراین اگر فکر می کنید به این علائم دچار هستید، وقت را معطل نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

 • درد زیر شکم در زنان : زخم معده

ممکن است درد هایی در معده مانند التهاب (ورم معده) یا زخم در مرکز شکم شما احساس شود. این درد اغلب موارد سوزشی است. حالت تهوع ، سوء هاضمه ، باد گلو و حتی استفراغ در این بیماری شایع است. وجود خون در استفراغ  ،  علائم نگران کننده ای است و نیاز به ارزیابی فوری دارد. برای جلوگیری از تولید اسید و تسکین درد ، درمان سریع لازم است ، بنابراین به پزشک مراجعه کنید.

درد زیر ناف و بالای استخوان لگن

اگر دردی دقیقاً بالای لگن و زیر ناف احساس می کنید ، می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • درد زیر شکم در زنان :  درد مثانه

درد مثانه به طور کلی یک درد مرکزی است. گرفتگی و سوزش در حین یا پس از دفع ادرار ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.  اگر علائم شما با مصرف مایعات زیاد برطرف نمی شود ، پس باید برای بررسی آنتی بیوتیک های احتمالی به پزشک مراجعه کنید. سنگ مثانه می تواند درد شدیدتردر دفع ادرار در این ناحیه را ایجاد کند.

 • درد زیر شکم در زنان : درد قاعدگی

درد قاعدگی دردی مرکزی و در بعضی افراد شدید است که ممکن است موجب درد در نواحی دیگر مثل کمر شود. درد قاعدگی می تواند از روزهای منتهی به خونریزی شروع شود اما معمولاً پس از چند روز از دست دادن خون برطرف می شود. مسکن های درد ، کیسه آب گرم و ورزش آرام همه می توانند به کاهش این درد کمک کنند.

عفونت در رحم ، لوله ها یا تخمدان ها می تواند کاملاً خفیف همراه با درد گاه به گاه یا شدیدتر همراه با درد و تب شدید باشد. علائم دیگر شامل ترشحات بی رنگ واژن ، خونریزی غیرمنتظره و درد هنگام داشتن رابطه جنسی  یا دفع ادرار است. در یک چهارم موارد این بیماری به دلیل عفونت منتقله از راه مقاربتی است بنابراین در صورت داشتن این علائم به پزشک مراجعه کنید.

درد از یک طرف شکم

گاهی اوقات کمردرد از یک طرف احساس می شود. می تواند از کنار ناف، تا پایین کشاله ران شما باشد و یکی از موارد زیر باشد:

 • درد زیر شکم در زنان : درد تخمک گذاری

این درد شدید  می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که تخمدان شما در اواسط چرخه قاعدگی تخمک آزاد کند ، بنابراین حدود دو هفته قبل از پریود. بسته به اینکه کدام تخمدان در آن ماه تخمک آزاد کند ، ممکن است در سمت راست یا چپ باشد. اگرچه می تواند شدید باشد ، اما معمولاً کوتاه مدت است و طبیعی است و مضر نیست.

 • درد زیر شکم در زنان :  کیست های تخمدان

کیست تخمدان بندرت دردناک است. بیشتر آنها به خودی خود از بین می روند و فقط در صورت بزرگ شدن  یا پارگی باعث درد می شوند. در هنگام رابطه جنسی ممکن است دچار نفخ شکم ، درد شوید و یا نیاز به دفع مداوم ادرار داشته باشید.

خوشبختانه فقط اقلیت کمی از کیست های تخمدان سرطانی هستند و این معمولاً در زنانی اتفاق می افتد که یائسه شده اند. اگر فکر می کنید کیست تخمدان دارید باید به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید.

 • درد زیر شکم در زنان :  حاملگی خارج رحمی

این جایی است که تخمک بارور شده  سعی می کند جنین را در لوله رحمی رشد دهد. در چنین شرایطی بارداری نمی تواند ادامه داشته باشد و برای برداشتن آن معمولاً به جراحی نیاز است. در صورت عدم درمان حاملگی خارج رحمی، این مشکل می تواند تهدیدی برای زندگی مادر و همچنین باروری در آینده باشد. اگر درد شکم یک طرفه کم دارید و  فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • درد زیر شکم در زنان : آندومتریوز

بافتی از پوشش رحم (آندومتر) گاهی اوقات در جای دیگری از شکم و لگن دیده می شود و هنگام خونریزی هنگام قاعدگی باعث درد می شود. این درد ممکن است مرکزی و عمومی باشد اما از آنجا که تخمدان و لوله های رحمی محل های متداول آندومتریوز هستند ، درد اغلب یک طرفه است. روش های درمانی شامل مسکن ها ، درمان های هورمونی و جراحی است.

 1. درد زیر شکم در زنان :  آپاندیسیت

همانطور که در بالا ذکر شد ، درد ناشی از آپاندیسیت می تواند به صورت مرکزی شروع شود اما معمولاً در سمت راست شکم و در جایی که آپاندیس قرار دارد ، پایین می آید. با فشار دادن این ناحیه دچار درد می شوید و همچنین هنگام سرفه ، عطسه یا حرکت درد شدید تر می شود.

 1. درد زیر شکم در زنان : درد عضلانی

به راحتی فراموش می کنیم که یک کشیدگی عضلانی ساده می تواند باعث درد در شکم شود. درد هنگام حرکت عضله می تواند بسیار شدید باشد ، بنابراین اگر در حال تمرین هستید این درد را نیز دلیل درد شکم خود در نظر بگیرید. حمام  گرم و مسکن ها معمولاً دردهای عضلانی را برطرف می کنند.

درد عمومی زیر شکم

بسیاری از شرایط باعث ایجاد درد بیشتر می شود که به نظر نمی رسد فقط در یک مکان متمرکز باشد و می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. درد زیر شکم در زنان : یبوست

یک دلیل شایع دردهای شکمی ، اغلب با حالت تهوع ، از دست دادن اشتها و نفخ همراه است. درد غالباً تمام است اما ممکن است در قسمت چپ روده به سمت راست روده احساس شود. درمان شامل نوشیدن مایعات فراوان ، ورزش و خوردن غذاهای دارای فیبر بالا است.

 1. درد زیر شکم در زنان: سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

درد ناشی از IBS می تواند در هر نقطه از شکم شما باشد و اغلب با نفخ ، یبوست یا اسهال همراه است. این درد می تواند ثابت یا مهیب (به صورت موج) باشد. IBS یک بیماری طولانی مدت است و درمان آن با کاهش استرس و مدیریت رژیم غذایی و سبک زندگی سالم امکان پذیر است.

 1. درد زیر شکم در زنان : گاستروانتریت

عفونت های روده مانند ویروس ها و مسمومیت های غذایی می توانند باعث درد شکم شوند. این درد می تواند یک درد مبهم باشد اما اغلب قبل از  اسهال ، استفراغ یا هردو، گرفتگی عضلات ایجاد می شود.

بیشتر حملات ورم معده در طی چند روز برطرف می شود و اولویت برای درمان جلوگیری از کمبود آب بدن است .اگر نگران هستید که دچار کمبود آب بدن شده اید یا علائم شما بدتر می شوند یا بعد از یک هفته برطرف نمی شوند ، پس به پزشک مراجعه کنید.

معاینه و بررسی درد شکم

پزشک شما پس از گوش دادن به توضیحات شما و پرسیدن سوال ، در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث درد شما شود ، فکر می کند. پزشک معمولاً شکم شما را نیز معاینه می کند تا ببیند آیا با فشار دادن مناطق خاصی از شکم شما درد ایجاد می شود و یا وجود توده هایی را بررسی می کند.

او ممکن است بتواند مشکل شما را تشخیص دهند و درمان را توصیه کنند اما در صورت نیاز به توضیحات بیشتر ، آزمایشات بعدی انجام می شود. این موارد بسته به شرایط مورد نظر متفاوت خواهد بود اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گرفتن نمونه ادرار ، مدفوع یا خون

تنظیم اسکن از شکم

ارجاع به یک متخصص(پزشک با این کار می خواهد مشکل شما دقیق تر بررسی شود .بنابراین با او همکاری نمایید.)

برای درمان درد زیر شکم در زنان چه کار باید کرد؟

درمان درد زیر شکم در زنان با توجه به علت درد شکم و نوع مشکل متفاوت است. در مواردی که درد ناشی از عوامل رایجی مانند قاعدگی یا درد عضلانی باشد، اغلب از استراحت و کیسه آب گرم استفاده می شود.

در موارد دیگر بسته به نوع بیماری و مشکل درمان های خاصی برای تسکین درد زیر شکم انجام می شود. داروهای ضد درد زیر شکم ممکن است حاوی داروهای ضد التهابی باشند که برای تسکین مشکلات گوارشی و درد معده استفاده می شود.

در زمانی که درد در ناحیه پایین شکم مشکل یا بیماری جدی نباشد، پزشک می تواند از چندین گیاه دارویی و درمان خانگی برای درمان آسان و راحت کمک بگیرد.

اما شرایط خطرناکی، مانند سنگ کلیه یا تومورها، نیاز به درمان کامل تری دارند. که حتما باید به یک متخصص مراجعه و درمان را شروع کنید.

درمان گیاهی درد زیر شکم در زنان

برخی از دردهای زیر شکم در زنان مانند دردهای قاعدگی را می توان با گیاهان دارویی تسکین داد. از جمله گیاهان موثر می توان به ترکیب:

 • چای و زنجبیل
 • چای و نبات
 • چای عسل
 • چای نعنا
 • چای بابونه
 • رازیانه
 • آب جوش و جعفری و بذر کتان

اما فراموش نکنید که استفاده از ترکیبات گیاهی مانند داروهای صنعتی باید طبق برنامه درمانی خاصی انجام شود. اگر درد شما با مصرف ترکیبات گیاهی تسکین پیدا نکرد، درد شما افزایش پیدا کرد حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

چه زمانی برای درد پایین شکم به پزشک مراجعه کنید

به جای اینکه خودتان علت درد را تشخیص دهید ، اگر علائم زیر را دارید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

درد شدید

دردی که بدتر می شود

دمای بالای بدن

خون در مدفوع شما

درد هنگام بارداری یا امکان بارداری

عدم توانایی در راه رفتن به دلیل درد

استفراغ مکرر به خصوص اگر خون در استفراغ شما وجود داشته باشد.