ژل واژینال برای عفونت زنان

همه چیز درباره ژل واژینال برای عفونت قارچی

وقتی برای اولین بار به عفونت قارچی مبتلا شدم، به پزشک متخصص مراجعه کردم او با بررسی شرایطم به من توصیه کرد از ژل واژینال برای عفونت قارچی استفاده کنم. او به من گفت معمولا خانم‌ها در سنین باروری خود حداقل یک‌بار به عفونت قارچی واژینال مبتلا می‌شوند. اگر شما هم دچار این عارضه هستید نگران نباشید ابتلا به این عارضه خطرناک نیست و به سادگی قابل درمان است فقط کافی است که به متخصص عفونت زنان مراجعه کنید. در بیشتر موارد استفاده از ژل و یا مصرف آنتی‌بیوتیک برای بهبود این مشکل توصیه می‌شود. در ادامه این مقاله به فواید استفاده از ژل در بهبودی این عارضه و دیگر روش‌های درمانی مفید خواهیم ‌پرداخت.

 

تماس با دکتر متخصص زنان
چقدر از فواید ژل واژینال برای عفونت قارچی آگاه هستید؟
از پزشک متخصص بصورت رایگان بپرس

مزایای استفاده از ژل واژینال برای عفونت قارچی

استفاده از ژل واژینال برای درمان عفونت قارچی توسط پزشکان توصیه شده است. این روش مزایای زیادی دارد؛ زیرا این ژل مستقیم در محل عفونت استفاده می‌شود و به طور موثر بر ناحیه مورد نظر تاثیر می‌گذارد. همچنین استفاده از ژل واژینال به صورت موضعی برای بیماران راحت‌تر بوده و با استفاده از لوله‌های خاصی که همراه آن است به داخل واژینال تزریق می‌شوند. باید اشاره کنیم که ژل‌ها دارای بافت ملایمی هستند که به خوبی با واژینال تطابق دارند و عفونت را به‌سرعت ازبین می‌برند.

روش‌های درمانی مختلف به دلیل داشتن عوارض خوشایند افراد نیستند؛ اما با استفاده از ژل واژینال مقدار دارویی که توسط دیگر نقاط بدن جذب می‌شود کاهش پیدا می‌کند و احتمال عوارض جانبی سیستمیک با مصرف داروهای خوراکی و یا داروهای تزریقی در این روش وجود ندارد. افراد توجه داشته باشند که بیشتر ژل‌های واژینال برای عفونت قارچی بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند و این ژل‌ها در دسترس تمام افراد قرار دارند. با توجه به عوارض ناچیز این ژل‌ها معمولا افراد در صورت ابتلا به عفونت قارچی، به سرعت از آن‌ها استفاده می‌کنند که باید اشاره کنیم مشورت با پزشک نیز برای درمان اصولی‌تر توصیه می‌شود.

همه چیز درباره استفاده از ژل‌های واژینال برای عفونت

‌استفاده از ژل‌های واژینال برای عفونت قارچی در برخی موارد مفید خواهد بود؛ اما پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم با پزشک خود درباره میزان مصرف ژل مشورت کنید. در مواردی ممکن است استفاده از ژل واژینال در درمان قارچ واژینال نیز موثر باشد. ژل‌های واژینال شامل مواد ضدقارچی مانند کلوتریمازول و یا مترونیدازول هستند که در کنترل رشد قارچ‌ها کمک‌کننده هستند.

برای استفاده صحیح از ژل واژینال رعایت دستورالعملی که پزشک برای شما تجویز می‌کند ضروری است. در حالت کلی این دستورات به شرح زیر است:

 • پیش از استفاده از ژل دست‌های خود را با آب و صابون شسته و خشک کنید.
 • با رعایت موارد بهداشتی مقدار مورد نیاز از ژل را طبق دستور پزشک در محل موردنظر استعمال نمایید.
 • معمولا ژل‌های واژینال را بهتر است در شب و قبل از خواب استفاده کنید.
 • پس از استفاده از ژل مجدد دست‌ها را با آب و صابون بشویید.
 • در صورتی که علائم بهبودی در مدت زمانی که پزشک مشخص می‌کند بهبود پیدا نکرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

باید توجه داشته باشید که ژل‌های واژینال تنها برای کنترل عفونت قارچی موثر هستند و به تنهایی نمی‌توانند علائم دیگری مانند خارش، التهاب و عفونت‌های دیگر را درمان کنند. در صورت داشتن علائم زیر باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا علت مشکل بررسی شود و  پزشک درمان مناسب برای شما را تجویز نماید.

 

 • علائم تشدید یا عدم بهبودی: در صورتی که علائم عفونت قارچی شما پس از استفاده از ژل واژینال بهبود نمی‌یابد یا حتی تشدید می‌شود باید به پزشک خود اطلاع دهید. این موضوع نشان می‌دهد عفونت شما نیاز به روش درمانی دیگری خواهد داشت.
 • علائم مختلف: ‌اگر علائم جدیدی از جمله خارش شدید، سوزش، التهاب شدید، خون‌ریزی و یا ترشحات غیرعادی مشاهده ‌کردید باید به پزشک اطلاع دهید؛ زیرا ممکن است نشانه این باشد که عفونت شما تشدید شده یا مشکل دیگری در بدن وجود دارد.
 • علائم ناخوشایند و عوارض جانبی: در برخی موارد استفاده از ژل واژینال ممکن است سبب بروز عوارض جانبی ناخوشایند مانند تحریک و حساسیت در منطقه واژینال شود. اگر علائمی مانند تورم شدید، درد شدید، سوزش شدید یا هر علامت غیرعادی دیگر را تجربه می‌کنید باید به پزشک اطلاع دهید.
 • تشدید علائم: اگر پس از بهبود اولیه علائم عفونت قارچی شما دوباره ظاهر شوند باید به پزشک مراجعه نمایید؛ زیرا ممکن است عفونت شما مقاوم به درمان شده یا نیاز به روش درمانی متفاوتی دارد.

ژل واژینال برای عفونت قارچی

 

نکاتی درباره استفاده از ژل مترونیدازول برای عفونت واژن

ژل مترونیدازول خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و به‌عنوان درمانی موثر برای عفونت‌های واژنی مانند عفونت باکتریایی و تریکومونیازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده موثر این ژل مترونیدازول است که باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌هایی که سبب عفونت می‌شوند را ازبین می‌برد. ژل مترونیدازول به طور موثر علائمی مانند خارش، سوزش، قرمزی و ترشحات غیرطبیعی را کاهش می‌دهد و باید به طور مستقیم در ناحیه واژن استفاده ‌شود و با عملکرد موضعی خود به کاهش عوارض سیستمیک کمک می‌کند.
باید اشاره کنیم که ژل مترونیدازول به طور روزانه یا بر اساس دستورات پزشک استفاده می‌شود و زمان مصرف و مدت زمان درمان به دقت توسط پزشک تعیین می‌شود. برای حاصل‌شدن بهبودی کامل حتما به پزشک زنان مراجعه کنید و درمان اصلی که او تجویز می‌کند را دنبال نمایید.
مدت زمان مصرف ژل مترونیدازول برای عفونت قارچی به طور دقیق توسط پزشک تعیین می‌شود و به شدت عفونت و نوع آن بستگی دارد. پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که ژل را به طور مداوم و به طور روزانه تا زمانی که علائم عفونت بهبود یابند استفاده کنید. در برخی موارد دیگر ممکن است پزشک مصرف ژل را به طور دوره‌ای مثلا هر هفته یا هر ماه برای جلوگیری از بازگشت عفونت توصیه نماید.
در برخی موارد استفاده از ژل کلوتریمازول برای عفونت واژن نیز توصیه می‌شود. کلوتریمازول یک ضدقارچ قوی است که معمولا برای درمان عفونت‌های قارچی به کار می‌رود. این ژل نیز به صورت واژینال مصرف می‌شود و ممکن است پزشک دستورات مشخصی در مورد مدت زمان و نحوه استفاده از ژل را برای شما تعیین نماید. معمولا مصرف این ژل برای مدت 3 تا 7 روز توصیه می‌شود. در صورت داشتن عوارض جانبی مانند تحریک، سوزش، خارش، قرمزی و دیگر تغییرات در ناحیه واژن مصرف را قطع و به پزشک خود اطلاع دهید.

ژل واژینال برای عفونت قارچی

ژل متروماکس برای عفونت واژن

ژل متروماکس یکی از داروهای تجویزی برای درمان عفونت‌های قارچی و باکتریایی واژن است. این ژل حاوی ماده مترونیدازول است که معمولا برای کنترل عفونت‌های باکتریایی و تریکومونیازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ژل به صورت موضعی و واژینال استفاده می‌شود. معمولا پزشک توصیه می‌کند که ژل را یک یا دو بار در روز استفاده کنید. مدت زمان استفاده از ژل متروماکس بستگی به نوع و شدت عفونت و توصیه پزشک شما دارد. درمان با این ژل به مدت 5 تا 7 روز طول می‌کشد؛ اما پزشک ممکن است بسته به شرایط شما و تشخیص دقیق عفونت مدت زمان بیشتری را تجویز کند.
مهمترین نکته این است که ژل را براساس دستور پزشک استفاده کنید و حتی اگر علائم عفونت بهبود یافت باز هم باید درمان را تا پایان دوره ادامه دهید تا از بازگشت عفونت جلوگیری شود. ممکن است در هنگام استفاده از ژل متروماکس عوارض جانبی مانند سوزش، خارش، تحریک و تغییرات در ناحیه واژن را تجربه نمایید. اگر عوارض جانبی شدید یا نگران‌کننده باشند مصرف را قطع و به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر روش‌های درمانی برای عفونت قارچی

معمولا عفونت قارچی واژینال با استفاده از داروهای ضدقارچ درمان می‌شود. علائم عفونت قارچی واژینال شامل خارش و سوزش در ناحیه واژینال، قرمزی و التهاب در دیواره واژن، ترشحات غیرعادی در این ناحیه به رنگ سفید یا کرم، تورم و حساسیت در محل عفونت، سوزش و درد هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی، داشتن رابطه جنسی دردناک و پوسته‌پوسته شدن واژینال می‌شود. داروهای ضدقارچ که توسط پزشک تجویز می‌شوند در قالب ژل و قرص‌ وجود دارند. در ادامه برخی از داروهایی که برای عفونت قارچی تجویز می‌شوند را شرح می‌دهیم:

 • آنتی‌فانگال کرم‌ها: داروهای ضدقارچی هستند که معمولا برای مدت 7 تا 14 روز تجویز می‌شوند. این داروها برای درمان عفونت قارچی ناشی از قارچ کاندیدا توصیه می‌شوند.
 • قرص‌های ضدقارچ: قرص‌های ضدقارچ به عنوان درمان خوراکی عفونت قارچی واژینال به شمار می‌روند. در مواردی ممکن است پزشک برای همسر شما نیز مصرف قرص را تجویز نماید.
 • اسپری‌ها: محصولات ضدقارچ به صورت اسپری نیز وجود دارند و معمولا حاوی مواد ضدقارچی مانند کلوتریمازول هستند و به صورت موضعی در واژینال استفاده می‌شوند.

توصیه ما به شما این است که برای تشخیص و درمان دقیق عفونت قارچی واژینال به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک‌تان می‌تواند بر اساس نوع و شدت عفونت داروی مناسب را تجویز کند. همچنین برای بهبودی کامل باید تمام دستورات پزشک خود را رعایت کنید. در صورتی که شما از علائم این عارضه رنج می‌برید، بهتر است به پزشک زنان ماهر مراجعه نمایید.

 

تماس با دکتر متخصص زنان
چقدر از فواید ژل واژینال برای عفونت قارچی آگاه هستید؟
از پزشک متخصص بصورت رایگان بپرس

 

سوالات متداول

آیا استفاده طولانی مدت از ژل مترونیدازول عوارض دارد؟

 • مدت زمان مصرف ژل مترونیدازول برای عفونت واژن به طور دقیق توسط پزشک تعیین می‌شود و معمولا تا زمانی که علائم عفونت بهبود یابند استفاده می‌شود. استفاده بلندمدت از ژل مترونیدازول ممکن است سبب بروز برخی عوارض جانبی در افراد شود. برخی از این عوارض شامل تحریک و سوزش، خارش، قرمزی و التهاب، تغییر در بوی ناحیه واژن، ترشحات غیرطبیعی، حساسیت پوستی می‌شود.

آیا مصرف ژل بیشتر از یک هفته عوارض دارد؟

 • استفاده بیشتر از 7 روز از ژل ممکن است در موارد خاصی لازم باشد که این موضوع توسط پزشک تعیین می‌شود؛ اما معمولا برای عفونت‌های مزمن، عفونت‌های شدید و مقاوم قارچی و عفونت‌های تکراری پزشک استفاده بیشتر از یک هفته از ژل‌ها را توصیه می‌کند و عوارض جانبی خاصی برای فرد وجود ندارد.

آیا ژل برای درمان عفونت قارچی مفید است؟

 • ژل‌های مختلف مانند ژل متروماکس و مترونیدازول برای کنترل عفونت‌های باکتریایی و قارچی واژنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ژل‌ها به صورت موضعی و واژینال استفاده می‌شوند و عملکرد ضدعفونی کننده دارند. این ژل‌ها می‌توانند به کاهش التهاب و علائم عفونت کمک کنند و بهبود وضعیت واژن را تسریع بخشند. مهم‌ترین نکته این است که به دستورات و توصیه‌های پزشک خود عمل کنید و در صورتی که علائم عفونت بهبود پیدا نکرد، پزشک خود را مطلع کنید تا در شیوه درمانی شما تغییراتی را ایجاد کند.

آیا استفاده از ژل‌های واژینال در دوران بارداری محدودیتی دارد؟

 • در دوران بارداری پیش از استفاده از هر گونه دارو بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. پزشک می‌تواند بر اساس وضعیت شما تصمیم بگیرد چه دارویی برای شما مناسب است و احیانا چه دارویی برای شما عارضه ایجاد می‌کند. باید اطمینان حاصل کنید که ترکیبات موجود در ژل واژینال ایمن و مناسب برای استفاده در دوران بارداری هستند. ممکن است برخی از ترکیبات برای دوران بارداری مناسب نباشند و باعث عوارض ناخواسته شوند. همچنین تغییر در میزان و نحوه استفاده از ژل نیز می‌تواند با بروز مشکل در بارداری همراه باشد.

آیا روش بهتری برای درمان عفونت قارچی وجود دارد؟

 • برای درمان عفونت قارچی واژن در دوران بارداری روش‌های دیگری نیز وجود دارد. پزشک ممکن است برای شما آنتی‌قارچی‌های موضعی را تجویز کند. این داروها به صورت کرم، قرص و یا شیاف‌های واژینال تجویز می‌شوند. معمولا کلوتریمازول و میکونازول از جمله آنتی‌قارچی‌های موضعی در دوران بارداری هستند. تغییر در رژیم غذایی همراه با درمان دارویی برای درمان این عارضه مفید است. همچنین برخی از محلول‌های خانگی ممکن است برای درمان عفونت قارچی واژن در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال استفاده از جوشانده زعفران، چای سبز یا سرکه سیب در آب گرم برای شستشوی واژن ممکن است به کنترل رشد قارچ‌ها کمک کند؛ اما درمان‌هایی که پزشک تجویز می‌کند سریع‌تر عارضه را برطرف می‌کنند.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت قارچی وجود دارد؟

 • بله می‌توان از ابتلا به عفونت‌های واژنی جلوگیری کرد. بهداشت منظم و مناسب ناحیه واژنی می‌تواند در جلوگیری از عفونت‌های واژنی موثر باشد. رعایت موارد زیر نیز می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از آب ولرم و ملایم برای شستشوی خارجی واژن، استفاده از لباس‌های نرم و نخی و پنبه‌ای، استفاده از روش‌های ضدبارداری مناسب از جمله کاندوم، پرهیز از استفاده‌ی محصولات شیمیایی تند و عطردار، داشتن تغذیه سالم و مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی برای جلوگیری از عفونت قارچی بسیار موثر است.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا تمام مواردی که به موضوع ژل واژینال برای عفونت قارچی مربوط می‌شود را برای شما شرح دهیم. معمولا افراد به دلیل در دسترس بودن این ژل‌ها، با مشاهده علائم عفونت قارچی واژینال، به سرعت آن‌ها را تهیه و استفاده می‌کنند؛ اما باید اشاره کنیم که این ژل‌ها با وجود عوارض جانبی جزئی ممکن است برای شما مشکل ایجاد کنند. برای درمان و بررسی بیشتر علائم به شما توصیه می‌کنیم که به متخصص زنان در کلینیک ما مراجعه نمایید. پزشکان ما با بررسی شرح حال و سوابق بیماری‌های شما درمان مناسب را تجویز و مشکل را به طورکامل ریشه‌یابی می‌کنند. در مواردی نیز ممکن است مراجعه دیرهنگام به پزشک با بروز عوارض همراه باشد.