دکتر زنان خوب در تهران

به‌عنوان یک زن، اگر در قبال خوشبختی و انتخاب‌های خود در زندگی‌تان احساس مسئولیت می‌کنید، پس باید به‌خوبی از خودتان نیز مراقبت کنید. مراجعه به یک دکتر زنان خوب در تهران یکی از اولین قدم‌هایی است که می‌توانید در جهت مراقبت از خود بردارید. از پریودهای نامنظم گرفته تا گذراندن دوره یائسگی، بهترین دکتر زنان در تهران می‌تواند بهترین دوست و پزشک مراقبت‌های اولیه شما باشد. متخصص زنان معاینه دقیق خصوصی‌ترین قسمت‌های بدن شما را انجام می‌دهد.

Good-female-doctor-Tehran

چطور یک دکتر زنان خوب در تهران پیدا کنم؟

پزشک زنان بر اساس مشاهدات خود، مشاوره و کمک پزشکی را ارائه خواهد داد. اگر دوست دارید بدانید یک دکتر زنان خوب در تهران در چه زمینه‌هایی می‌تواند به شما کمک کند و چطور باید بهترین دکتر زنان برای کیست تخمدان یا بهترین دکتر لابیاپلاستی را پیدا کنید در ادامه با ما همراه شوید.

برای دریافت بهترین درمان ممکن در هر زمینه‌ای مربوط به زنان که دنبال پزشک هستید مانند بهترین دکتر برای کولپوسکوپی ، دکتر خوب برای نازایی و یا دکتر زنان خوب برای سرطان رحم باید ویژگی‌هایی را در پزشک مورد نظر بررسی کنید و به هرکسی مراجعه نکنید.

موضوع مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که اگرچه تمامی پزشک زنان در زمینه‌های مختلف بیماری‌ها و مشکلات زنان از قاعدگی‌های نامرتب گرفته تا موارد جدی مانند سرطان یا کیست‌های مختلف دانش خوبی دارند ولی هرکدام از آن‌ها بر اساس مهارت، تجربه و علاقه‌ای که داشته‌اند در زمینه خاصی ممکن است تحصیلات و تمرکز بیشتری داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال یک دکتر زنان خوب در تهران که به‌عنوان بهترین دکتر زنان زایمان شناخته می‌شود ممکن است نتواند به‌خوبیِ یک دکتر زیبایی در جراحی لابیاپلاستی به شما کمک کند. پس اول ‌از همه برای انتخاب دکتر زنان خوب در تهران به دنبال پزشکی باشید که در زمینه مورد نظر شما تخصص و تجربه داشته باشد.

شما باید برای رسیدن به نتایج عالی در زمینه مورد نظر یک پزشک زنان خوب انتخاب کنید و این انتخاب باید هوشمندانه باشد. پزشک زنان شما باید معتبر باشد و تمام ویژگی‌های خوب یک متخصص زنان و زایمان را داشته باشد.

زنان و زایمان درواقع علم پزشکی است که به سلامت دستگاه تناسلی زنان و سینه‌ها می‌پردازد. درواقع رشته‌ای است که متخصص آن در همه زمینه‌های بارداری، زایمان، یائسگی، هورمون‌ها، پیشگیری از بارداری، ناباروری و تشخیص اندام‌های تناسلی زنانه تخصص دارد.

بسیاری از پزشک زنان خوب در مرکز تخصصی مجهز و با سابقه ما نیز فعالیت دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا با یکی از متخصصین زنان و زایمان که تجربه کافی و سابقه خوبی دارد و می‌تواند مشکل شما را حل کند، ارتباط برقرار کنید. ویژگی‌هایی که یک دکتر زنان خوب در تهران را تعریف می‌کند عبارت‌اند از:

مدارک حرفه‌ای

داشتن مدارک تخصصی ابتدایی‌ترین و غیرقابل‌مذاکره‌ترین ویژگی برای یک متخصص زگیل تناسلی یا بهترین دکتر زنان در تهران است. شما باید اطمینان حاصل کنید که فردی که قرار است سلامتی خود یا فرزند متولد نشده‌تان را به او بسپارید، یک متخصص معتبر باشد.

شما می‌توانید در مرکز ما چندین پزشک زنان فوق تخصص و باتجربه و حاذق را بیابید و بعد از ارزیابی‌های لازم با خیال راحت به آن‌ها مراجعه کنید. یک دکتر زنان خوب در تهران علاوه بر کسب مدارک پزشکی خود، باید دانش خود را به‌طور مداوم به‌روز کند و با آخرین نوآوری‌ها و تکنیک‌های زنان و زایمان نیز همراه باشد.

امانت‌داری خوب

شما باید پیشینه پزشک موردنظرتان را بررسی کنید و دکتری را پیدا کنید که کاملاً قابل‌اعتماد و شفاف باشد. پزشکانی که مشکوک به طیفی از تخلفات هستند و اغلب شکایات یا دعواهای قبلی دارند را نباید برای تشخیص و درمان مشکلات خود انتخاب نمایید.

البته در مراکزی مانند مرکز معتبر ما چنین امری ضرورت ندارد، زیرا تمام پزشکان همکار در این مرکز از طریق پلتفرم ما بررسی می‌شوند و حتی در طول فعالیت تحت نظر هستند که به بهترین شیوه‌ها و عملکرد در راستای منافع بیماران ادامه ‌دهند.

وجود دسترسی آسان

هنگام انتخاب یک دکتر زنان خوب در تهران برای تنبلی تخمدان یا هر مسئله دیگری که با آن مواجه هستید و یا حتی معاینات منظمی که باید توسط دکتر زنان خوب در تهران انجام شود، اطمینان حاصل کنید که پزشک زنان شما در کوتاه‌مدت به‌راحتی در دسترس هستند؛ زیرا بر اساس مراقبت‌های مورد نیاز و مشکلی که دارید ممکن است گاهی شرایط اورژانسی پیش بیاید و نیاز باشد که سریعاً پزشک را ملاقات کنید.

در این صورت اگر پزشک بیش‌ازاندازه از شما دور باشد یا به دلیل مشغله زیاد نتوانید زود او را ببینید ممکن است مشکلات جبران‌ناپذیری برایتان ایجاد شود؛ بنابراین بهتر است به دنبال متخصصی باشید که کمی در دسترس‌تر باشد.

بهره‌مندی از مهارت‌های ارتباطی عالی

ممکن است وقتی برای برخی از مشکلات مانند آنفولانزا به پزشکی مراجعه می‌کنید تنها زمان کوتاهی نیاز باشد که با پزشک خود در ارتباط باشید ولی در مورد پزشک زنان خود حتماً دقت کنید که قرار است برای مدت‌ها یا حتی تا آخر عمر تحت نظر او باشید؛ بنابراین مهم است که مهارت‌های ارتباطی آن‌ها را نیز در نظر بگیرید و از نظر عاطفی حس خوبی نسبت به پزشکتان داشته باشید.

اگر پزشک شما بهترین دکتر زنان در تهران هم باشد ولی با او احساس راحتی نداشته باشید یا او طوری رفتار کند که شما را برنجاند، ممکن است در طول روند درمان مشکل‌ساز شود. از طرفی ارتباط خوب باعث اعتماد بیشتر بیمار به پزشک می‌شود، زیرا پزشک شما باید هر نوع شک و تردید شما را برطرف کند.

آن‌ها باید بتوانند به شکلی بدون ابهام به شکایات شما رسیدگی کنند، توضیح دهند و آن‌ها را حل کنند. این روند تضمین می‌کند که از نظر روانی در آرامش هستید و می‌توانید به نتایج درمانی خوبی هم برسید.

داشتن حس دلسوزی و مهربانی

یک پزشک زنان واقعی نسبت به بیماران خود دلسوز و مهربان است. طبیعت دلسوز پزشک می‌تواند به برقراری ارتباط خوب با بیماران نیز کمک کند. اگرچه پزشک باید از گوش دادن به صحبت صدها زن در مورد علائم خود خسته شده باشد، اما بهترین دکتر زنان زایمان همیشه با دلسوزی و صبر با هر بیمار رفتار می‌کند.

داشتن کنجکاوی و دقت کافی

برخی از زنان ممکن است خجالت بکشند که در مورد مسائل زنانه یا تولیدمثل حتی با پزشک خود صحبت کنند؛ بنابراین، پزشک باید صریح و کنجکاو باشد تا از بیماران سؤالات مشخص و دقیقی بپرسد تا ماهیت مشکل را بداند. در چنین مواردی، کنجکاوی یک فضیلت خوب است.

داشتن احترام و درک متقابل نسبت به بیمار

هیچ دو نفری نمی‌توانند شبیه هم باشند. به‌طور مشابه، یک دکتر زنان خوب در تهران که تجربه کافی در این زمینه دارد می‌داند که هر بیمار منحصربه‌فرد است. مثلاً درحالی‌که برخی ممکن است در مورد مسائل مربوط به زنان خود به‌راحتی صحبت کنند، برخی دیگر ممکن است مردد و خجالتی باشند.

یک دکتر زنان خوب در تهران به همه بیماران خود به‌طور یکسان احترام و شفقت خواهد داشت. تنها در این صورت است که یک زن می‌تواند به پزشک خود برای فاش کردن تمام مسائل خصوصی خود اعتماد کند.

داشتن رفتار آرام

به‌عنوان‌مثال یک دکتر زنان خوب برای سرطان رحم ، خود نباید رفتاری پراسترس داشته باشد و باید رفتاری آرام داشته باشد تا بیمارانش آشفته یا دچار تنش نشوند. حتی اگر نتایج تشخیصی جدی باشد یا مشکل پیچیده باشد، پزشک زنان با رفتاری آرام و مسالمت‌آمیز با بیماران و بستگان آن‌ها روبرو می‌شود.

وابستگی بیمارستان

بیماران همچنین باید در هنگام انتخاب یک دکتر زنان خوب در تهران وابستگی‌های بیمارستانی متخصص زنان و زایمان را در نظر بگیرند. اگر زن قبلاً متخصص اطفال داشته باشد، ممکن است بخواهد بیمارستانی را انتخاب کند که هم متخصص زنان و هم متخصص اطفال از پرسنل آن بیمارستان باشند.

از طرفی مهم است متخصص شما در بیمارستانی فعالیت‌هایی مانند جراحی را انجام دهد که برای شما قابل‌قبول و مورد اعتماد باشد. مراجعه به بیمارستان‌های بدون تجهیزات یا نامعتبر منجر به مشکلات زیادی در آینده برای شما می‌شود و از همان ابتدا باید این موضوع را در نظر بگیرید.

تحت پوشش بیمه بودن

اگرچه بسیار مهم است که بهترین دکتر زنان در تهران که سابقه و تجربه زیادی در زمینه مورد نظر شما دارد را برای تشخیص و درمان انتخاب کنید ولی باید از همان ابتدا به فکر هزینه‌ها نیز باشید.

گاهی پیش آمده است که بیمار خدماتی را گرفته و بعداً متوجه شده است که پزشک مورد نظر یا بیمارستان وابسته به متخصصی که انتخاب کرده با بیمه او قرارداد ندارند و همین امر منجر به هزینه بسیار بالایی برای درمان شده است؛ بنابراین از همان ابتدا در این مورد با پزشک زنان خود صحبت کنید.

علائم رایجی که باید با یک دکتر زنان خوب در تهران در موردشان مشورت کنید؟

به‌طورکلی معاینات منظم دوره‌ای از سن 20 سالگی به بالا و انجام برخی غربالگری‌های روتین مانند تست پاپ اسمیر برای جلوگیری از عواقب ناگواری مانند سرطان دهانه رحم و سایر مشکلات توصیه می‌شود. ترشح واژینال و خونریزی عموما برای هر زن یا دختر بالغی در دوران پریودی اتفاق می‌افتد. بااین‌حال، اگر متوجه مورد متفاوتی شدید، نباید آن را نادیده بگیرید و باید با پزشک زنان خود مشورت کنید.

علائم خفیف قابل درمان هستند اما موارد شدید و مواردی که برای مدت طولانی نادیده گرفته می‌شوند ممکن است منجر به عواقب ناگواری مانند ناباروری و نیاز به مراجعه به یک دکتر خوب برای نازایی شوند. برخی از علائم واژن ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های مقاربتی یا حتی سرطان دهانه رحم باشند. به طور کلی در صورت داشتن علائم زیر باید با یک دکتر زنان خوب در تهران مشورت کنید:

اگر خیلی زود یا خیلی دیر پریود می‌شوید.

خونریزی غیرطبیعی واژینال در بین دوره‌ها یا در طول قاعدگی

درد در ناحیه لگن که مربوط به دردهای قاعدگی نیست.

درد سینه و احساس وجود توده در سینه

احساس سوزش در هنگام دفع ادرار

خونریزی واژینال هنگام رابطه جنسی یا بعد از مقاربت

رابطه جنسی دردناک

خارش، تورم یا قرمزی در ناحیه واژن

احساس هر نوع توده یا توده غیرطبیعی در ناحیه تناسلی

افزایش ترشحات واژن

ترشحات واژن با بوی نامطبوع یا رنگ‌های غیرمعمول مانند سبز، زرد یا قهوه‌ای

یک دکتر زنان خوب در تهران معمولاً چه مشکلاتی را تشخیص می‌دهد؟

بهترین دکتر زنان در تهران نسبت به تمامی مشکلات احتمالی زنانه برای هر بیمار اشراف دارد و بعد از انجام بررسی‌ها و معاینات دقیق در صورت نیاز، بیمار را به فوق تخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

مثلاً اگر احتمال سرطان رحم وجود داشته باشد پزشک زنان بیمار را به یک دکتر زنان خوب برای سرطان رحم ارجاع می‌دهد تا اقدامات تشخیصی و درمانی دقیق‌تری صورت پذیرد. ازجمله مهم‌ترین شرایطی که توسط یک دکتر زنان خوب در تهران موردبررسی و تشخیص قرار می‌گیرد، عبارت‌اند از:

1. دیسمنوره یا پریودهای دردناک

دیسمنوره به دوره‌های بیش‌ازحد دردناکی گفته می‌شود که باعث ناتوانی فرد برای انجام فعالیت‌های روزانه خواهد شد. این بیماری شامل دو نوع دیسمنوره اولیه و ثانویه می‌شود و به شرح زیر است:

دیسمنوره اولیه

در دیسمنوره اولیه، هیچ بیماری لگنی مرتبطی وجود ندارد. این نوع دیسمنوره بیشتر در نوجوانان و در دوره‌های تخمک‌گذاری مشاهده می‌شود. پس از باردارشدن یا پس از زایمان، دردهای این‌چنینی خودبه‌خود فروکش می‌کند. معمولاً این شرایط در عرض 2 سال پس از قاعدگی ظاهر می‌شود.

سابقه خانوادگی مانند وجود دیسمنوره در مادر یا خواهری که شکایت مشابهی داشته باشد ممکن است تأثیر داشته باشد. در این شرایط درد معمولاً چند ساعت قبل یا فقط با شروع قاعدگی شروع می‌شود و معمولاً چند ساعت طول می‌کشد و ممکن است تا کل روز ادامه یابد.

درد اسپاسمودیک است یعنی بیمار انقباضات دردناکی را در قسمت پایین شکم تجربه می‌کند که ممکن است به پشت و قسمت داخلی ران‌ها سرایت کند.

درمان، شامل بهبود سلامت عمومی و روان‌درمانی برای آرامش بیشتر است. در طول قاعدگی، روده‌ها باید خالی بماند و از یبوست اجتناب شود.

قرص‌های ساده ضد اسپاسم مانند مفنامیک اسید 250-500 میلی‌گرم 8 ساعت یک‌بار یا ایبوپروفن 400 میلی‌گرم هر 8 ساعت یک‌بار نیز تحت نظر پزشک می‌توانند کمک‌کننده باشند. برای این افراد دکتر زنان خوب در تهران USG را نیز برای رد هرگونه آسیب‌شناسی لگن تجویز می‌کند.

دیسمنوره ثانویه

دیسمنوره ثانویه در ارتباط با بیماری زمینه‌ای لگن رخ می‌دهد. ازجمله علل شایع می‌توان به عفونت مزمن لگن، اندومتریوز لگن، فیبروم رحم، قرار دادن مس-T در رحم برای جلوگیری از بارداری و غیره اشاره کرد. بیماران معمولاً در 30 سالگی هستند و صاحب فرزند شده‌اند.

مشخصه معمول درد این است که کسل‌کننده است، در پشت و جلو احساس می‌شود و به‌جایی تابش نمی‌کند. 3 الی 5 روز قبل از پریود رخ می‌دهد و با شروع خونریزی تسکین می‌یابد. معمولاً درمان این نوع دیسمنوره بر روی علت آن تمرکز دارد.

2. آمنوره

آمنوره به معنای عدم قاعدگی یا از دست رفتن قاعدگی بدون وجود بارداری است. آمنوره نیز بر دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک است. آمنوره فیزیولوژیکی قبل از بلوغ یعنی قبل از شروع قاعدگی، در دوران بارداری، در دوران شیردهی و بعد از یائسگی رخ می‌دهد.

آمنوره پاتولوژیک زمانی رخ می‌دهد که برخی از بیماری‌های مرتبط وجود داشته باشد و به کریپتومنوره، آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه تقسیم می‌شود که در ادامه توضیح خواهیم داد:

کریپتومنوره

ریزش و خونریزی دوره‌ای آندومتر اتفاق می‌افتد، اما خون قاعدگی به دلیل وجود انسداد در مسیر، از واژن خارج نمی‌شود که شایع‌ترین علت انسداد پرده بکارت بدون سوراخ است.

  • آمنوره اولیه

حد طبیعی بالای سن قاعدگی 15 سال است. دختری که تا سن 16 سالگی پریود نمی‌شود دیگر قاعدگی تأخیری ندارد و به‌عنوان یک مورد آمنوره اولیه توسط یک دکتر زنان خوب در تهران شناخته می‌شود. علل آن ممکن است ناهنجاری‌های رشدی مانند عدم وجود واژن، ناهنجاری‌های کروموزومی ‌مانند سندرم ترنر، اختلال عملکرد تیروئید و آدرنال باشد.

  • آمنوره ثانویه

عدم قاعدگی در زنی به مدت 6 ماه یا بیشتر که قاعدگی طبیعی در آن‌ها از قبل تثبیت شده است، یعنی همیشه بصورت طبیعی پریود میشده‌اند و حالا چند ماهی است که پریود نمی‌شوند و در سن یائسگی هم نیستند.

برخی از علل آن اندومتریوز سل، بیماری تخمدان پلی کیستیک، تومورهای تخمدان، استرس، کم‌کاری تیروئید، سوءتغذیه، دیابت و غیره است که دکتر زنان خوب در تهران بعد از انجام معاینات و تشخیص نهایی بسته به علت ایجاد این شرایط، درمان مناسب را آغاز خواهد کرد.

3. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

PCOS شایع‌ترین مشکل در بین دختران جوان است. سبک زندگی پراسترس و کم‌تحرک می‌تواند مهم‌ترین عامل این بیماری در جوانان ما باشد. این بیماری یک سندرم است که با آمنوره، هیرسوتیسم و ​​چاقی همراه با بزرگ شدن تخمدان‌ها و داشتن کیست‌های متعدد مشخص می‌شود.

مشخصه آن تولید بیش‌ازحد هورمون جنسی مردانه تستوسترون توسط تخمدان‌ها است. تخمدان‌ها بزرگ شده و وجود کیست‌های فولیکولی متعدد (بیش از 12) به قطر 2-9 میلی‌متر را ممکن است در آزمایشاتی مانند سونوگرافی نشان دهد.

این بیماران معمولاً از افزایش چاقی به‌ویژه چاقی شکمی، اختلالات قاعدگی، ناباروری، وجود هیرسوتیسم و ​​آکنه به دکتر زنان خوب در تهران برای تنبلی تخمدان شکایت دارند. بدن بیماران همچنین مقاومت به انسولین ایجاد می‌کنند و بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند.

درمان برای افراد مختلف متفاوت است ولی بیشتر تمرکز بهترین دکتر زنان برای کیست تخمدان بر کاهش وزن، رژیم غذایی متعادل، یوگا و ورزش است. داروها ممکن است علائم را تسکین دهند و به باروری بهتر کمک کنند.

4. فیبروم

فیبروم‌ها شایع‌ترین تومورهای خوش‌خیم رحم و همچنین شایع‌ترین تومور خوش‌خیم جامد در بدن زنان هستند. حداقل، بیست درصد از زنان در سن سی‌سالگی فیبروم در رحم خود دارند.

خوشبختانه اکثر آن‌ها (پنجاه‌درصد) بدون علامت باقی می‌مانند. این‌ها در زنانی که بچه ندارند یا در زنانی که بعد از یک فرزند نابارور شده‌اند، بیشتر دیده می‌شود. بیشترین شیوع در سنین 35 الی 45 سال است.

علائم شامل خونریزی شدید قاعدگی، خونریزی نامنظم، دیسمنوره، ناباروری و مقاربت دردناک، سقط مکرر بارداری به شکل سقط‌جنین یا زایمان زودرس، درد زیر شکم یا لگن و بزرگ شدن شکم است. درمان توسط عمدتاً شامل جراحی است و نوع جراحی ممکن است به سن بیمار و شدت بیماری بستگی داشته باشد.

5. اندومتریوز

آندومتریوز به شرایطی اطلاق می‌شود که پوشش داخلی رحم (آندومتر) در مکان‌های غیرطبیعی مانند لایه ماهیچه‌ای رحم، تخمدان‌ها، لوله‌ها و گاهی اوقات فراتر از لگن تشکیل شود. علائم شامل پریودهای دردناک، رابطه جنسی دردناک، خونریزی بیش‌ازحد واژینال در طول و در بین قاعدگی، ناباروری و حالت تهوع، اسهال یا یبوست و خستگی در طول دوره است.

هنگامی‌که این بیماری توسط دکتر زنان خوب در تهران تشخیص داده شد، درمان شامل داروهای ضد درد، هورمون درمانی مانند قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها و حلقه‌های واژینال، قرص‌های فقط پروژسترون و دانازول و یا یک استروئید مصنوعی بسته به تشخیص پزشک متفاوت است. اگر درمان دارویی ناموفق باشد، ممکن است برای برداشتن بافت اندومتریوز به جراحی محافظه‌کارانه نیاز باشد.

روش‌های کمک باروری به زنان مبتلا به این بیماری و ناباروری ناشی از آن کمک می‌کند که توسط یک دکتر خوب برای نازایی می‌تواند تجویز شود. در موارد شدید، برداشتن رحم (هیسترکتومی) ممکن است به‌عنوان آخرین راه حل در طول سال‌های باروری انجام شود زیرا بارداری پس از هیسترکتومی امکان‌پذیر نیست.

6. بیماری التهابی لگن

این یک بیماری دستگاه تناسلی فوقانی است. این بیماری‌ها طیفی از عفونت و التهاب اندام‌های دستگاه تناسلی فوقانی هستند که معمولاً رحم، لوله‌های فالوپ، صفاق لگنی و ساختارهای اطراف را درگیر می‌کنند. این بیماری‌ها یک خطر برای سلامتی در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه است و مشکل عمده در سلامت باروری زنان جوان است.

نوجوانان در حال قاعدگی، افراد دارای چندین شریک جنسی، عدم استفاده از قرص‌های ضدبارداری و سابقه قبلی بیماری التهابی لگن، مصرف‌کنندگان IUCD و منطقه با شیوع بالای بیماری‌های مقاربتی بیشتر در معرض خطر این بیماری‌ها هستند.

علائم، شامل درد زیر شکم و لگن، تب، بی‌حالی و سردرد، خونریزی نامنظم و بیش‌ازحد واژن، مقاربت جنسی دردناک و ترشحات غیرطبیعی واژن است. مدیریت شامل درمان فشرده با آنتی‌بیوتیک پس از یافتن ارگانیسم ایجاد کننده است.

7. واژینیت

عفونت و التهاب واژن را که بسیار هم شایع است، واژینیت میگویند. این بیماری حتی در دوران کودکی بسیار شایع است، زیرا کمبود استروژن وجود دارد، دفاع استروژنی واژن از بین می‌رود و عفونت به‌راحتی رخ می‌دهد. شایع‌ترین علت واژینیت در سنین باروری عفونت توسط ارگانیسم‌های میکروسکوپی است.

واژینیت تریکوموناس توسط ارگانیسم تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود. ترشحات ناگهانی فراوان واژن، سوزش و خارش در اطراف واژن، ادرار دردناک و افزایش تکرر ادرار از علائم این عفونت است که باید توسط یک دکتر زنان خوب در تهران تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام گیرد. در بیماران مبتلا ممکن است ترشحات رقیق، زرد مایل به سبز و کف‌آلود با بوی بسیار بد تجربه شود.

واژینیت کاندیدا یا مونیلیازیس توسط ارگانیسم کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود. ترشحات واژن همراه با خارش شدید ولو واژینال و مقاربت جنسی دردناک وجود دارد. در این شرایط گاهی ترشحات غلیظ، به رنگ سفید مایل به پوسته، اغلب به دیواره واژن می‌چسبند.

8. یائسگی

یائسگی به معنی قطع دائمی پریود شدن در پایان عمر باروری زنان به دلیل اتمام فعالیت تخمدان‌ها برای تولید تخمک قابل باروری است. پس از قطع قاعدگی برای دوازده ماه متوالی بدون هیچ آسیب‌شناسی دیگری توسط یک دکتر زنان خوب در تهران تأیید می‌شود.

سن یائسگی می‌تواند از 45 تا 55 سال متفاوت باشد که به شرایط جسمی و روحی فرد بستگی دارد. به دنبال یائسگی، اندام‌های دستگاه تناسلی کوچک می‌شوند. از این سن به بعد زنان باید بیشتر مراقب سلامت خود باشند؛ زیرا از دست دادن توده استخوانی در حدود 3 الی 5٪ در سال وجود دارد.

زنان در این دوران بیشتر مستعد پوکی استخوان می‌شوند و باید مراقب تغذیه خود باشند. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی نیز در زنان یائسه بالاست. علامت مشخصه یائسگی گرگرفتگی است.

گرگرفتگی به معنی داشتن احساس ناگهانی گرما می‌باشد که معمولا به دنبال آن فرد دچار تعریق زیاد خواهد شد. ممکن است اضطراب، سردرد، بی‌خوابی، تحریک‌پذیری و افسردگی نیز وجود داشته باشد.

علائم دیگر شامل آمیزش جنسی دردناک، فقدان میل جنسی، عفونت و خشکی واژن، ادرار دردناک، بی‌اختیاری استرسی و مکرر عفونت‌های دستگاه ادراری است.

تمام این تغییرات به دلایلی مانند کمبود هورمون استروژن پس از یائسگی اتفاق می‌افتد. بهتر است علائم واژینال با روش‌هایی مانند هورمون درمانی موضعی (HT) بهبود یابد، زیرا این روش در این شرایط عوارض جانبی کمتری دارد.

در صورت مشاهده علائم وازوموتور شاید نیاز به روش درمان HT سیستمیک وجود داشته باشد و دستورات توصیه شده توسط دکتر زنان خوب در تهران در این دوران باید به‌شدت رعایت شود. برای جلوگیری از عوارض جانبی جدی مانند تشکیل لخته، درمان باید در کوتاه‌ترین مدت ممکن و با کمترین دوز انجام شود.

9. لکوره

Leucorrhea به‌طور دقیق به‌عنوان یک ترشح بیش‌ازحد طبیعی از واژن تعریف می‌شود. این بدان معنی است که ترشحات سفید بیش‌ازحد است، اما عفونی نیست. ترشح اضافی از لک شدن لباس‌زیر (زرد یا قهوه‌ای در هنگام خشک شدن) یا نیاز به پوشیدن پد مشهود است.

این ترشحات غیر عفونی بوده و بوی بدی هم ندارد. غیر تحریک کننده است و باعث خارش نمی‌شود. ممکن است از نظر فیزیولوژیکی در طول بلوغ، تخمک‌گذاری و در حدود تاریخ سیکل قاعدگی بیشتر تجربه شود. همچنین در دوران بارداری و هیجانات جنسی رخ می‌دهد. به‌علاوه در موارد افتادگی رحم، رحم رتروگرا، التهاب مزمن لگنی و مصرف قرص ضدبارداری خوراکی ممکن است تجربه شود.

10. آمیزش جنسی دردناک

به مقاربت جنسی دردناک دیسپارونی نیز میگویند. به این معنی که عمل مقاربتی دشوار یا دردناک است. دیسپارونی شایع‌ترین اختلال عملکرد جنسی است.

علل ممکن است شامل تنگی واژن، پرده بکارت سخت، عفونت فرج، بیماری مجرای ادرار، واژینیت، آندومتریوز، بیماری التهابی لگن و غیره باشد. درمان بستگی به تشخیص علت توسط دکتر زنان خوب در تهران دارد. اغلب، آموزش جنسی هر دو شریک جنسی علائم را تسکین می‌دهد.

اهمیت غربالگری زنان توسط بهترین دکتر زنان در تهران چیست؟

معاینه بالینی بیماری زنان باید دقیق و کامل باشد. این معاینات باید شامل گرفتن شرح‌حال و معاینه عمیق باشد. معاینه شامل معاینه سینه، معاینه شکم و معاینه لگن که شامل معاینه دستگاه تناسلی خارجی، داخل واژن و دهانه رحم و معاینه رکتوم است.

تمام زنان فعال از نظر جنسی باید از سن 21 سالگی یا بعد از 3 سال رابطه جنسی واژینال بدون محدودیت سنی بالا غربالگری‌های لازم را توسط یک دکتر زنان خوب در تهران یا شهرستان خود انجام دهند. غربالگری باید تا سن 30 سالگی به‌صورت سالیانه انجام شود. پس‌ازآن، هر 2 تا 3 سال یک‌بار پس از سه بار نتایج تست پاپ اسمیر منفی سالانه متوالی انجام می‌شود. تست پاپ اسمیر دهانه رحم و واژینال توسط خود پزشک زنان گرفته می‌شود.

نتایج این غربالگری‌ها به پزشک زنان کمک می‌کند تا در مورد حفظ سبک زندگی سالم، به حداقل رساندن خطرات سلامتی و شناسایی موارد عفونت‌های مقاربتی، سرطان سینه، سرطان دهانه رحم یا سرطان آندومتر در زمان مناسب با احتمال درمان بالا کمک کند.

نکات بهداشتی که همه زنان باید برای کاهش احتمال این خطرات رعایت کنند، عبارت‌اند از:

بهداشت فردی را رعایت کنید.

نوشیدن مقدار زیادی آب

رژیم غذایی حاوی انواع سبزیجات و میوه‌های مختلف

ورزش و تمرین منظم داشته باشید.

تکنیک‌های کاهش استرس مانند یوگا را تمرین کنید.

رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید.

علائم غیرعادی مرتبط با سیستم تولیدمثل را نادیده نگیرید.

آزمایشاتی که ممکن است توسط پزشک زنان تجویز شود، چیست؟‌

گاهی اوقات متخصص زنان آزمایش‌های غربالگری را توصیه می‌کند که آزمایش‌هایی هستند که برای بررسی اختلالات در افرادی که هیچ علامتی ندارند، انجام می‌شود. اگر زنان علائم مربوط به دستگاه تناسلی (علائم ژنیکولوژیک) را دارند، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتری برای شناسایی اختلال ایجاد کننده آن‌ها (روش‌های تشخیصی) باشد.

دو آزمایش مهم غربالگری برای زنان که توسط دکتر زنان خوب در تهران تجویز می‌شوند، عبارت‌اند از:

تست پاپانیکولائو (پاپ)

در این تست سلول‌های دهانه رحم زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا مشخص شود که آیا سلول‌های دهانه رحم سرطانی یا غیرطبیعی هستند یا خیر و آیا ممکن است بدون درمان به سرطان (سلول‌های پیش سرطانی) تبدیل شوند یا خیر؟

آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

در این تست نمونه‌ای از دهانه رحم برای تعیین وجود HPV آزمایش می‌شود. برخی از انواع اچ پی وی می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.

در هر دو تست پاپ و HPV، یک دکتر زنان خوب در تهران نمونه‌ای از دهانه رحم جمع‌آوری می‌کند. پزشک زنان نمونه را با قرار دادن اسپکولوم (ابزار فلزی یا پلاستیکی) در واژن جمع‌آوری می‌کند تا دیواره‌های واژن را از هم جدا کند و با استفاده از یک برس پلاستیکی برخی از سلول‌ها را از سطح دهانه رحم و از مسیر عبور از دهانه رحم خارج می‌کند.

سپس نمونه‌های گرفته‌شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا سلول‌های غیرطبیعی را که ممکن است نشان‌دهنده تغییرات پیش سرطانی یا به‌ندرت سرطان دهانه رحم باشد، جستجو کنند.

تست پاپ بیشتر سرطان‌های دهانه رحم، حتی سرطان در مراحل اولیه را مشخص می‌کند. نتایج همچنین می‌توانند تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های دهانه رحم را تشخیص دهند. این تغییرات که نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن رحم (CIN) نامیده می‌شود، قابل درمان است. بنابراین از پیشرفت و گسترش سرطان جلوگیری می‌کند.

اکنون کارشناسان توصیه می‌کنند که اولین تست پاپ در اکثر زنان بعد از سن 21 سالگی انجام شود. این احتمال هست که زنان مبتلا به عفونت HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) در سنین پایین‌تر نیاز به آزمایش داشته باشند. اینکه چند وقت یک‌بار این آزمایش برای فرد مورد نیاز است، عموما به سن زن و نتایج آزمایشات پاپ قبلی او بستگی دارد.

زنانی که رحم خود را به‌طور کامل تحت جراحی هیسترکتومی کامل برداشته‌اند و هیچ نتیجه غیرطبیعی تست پاپ نداشته‌اند، نیازی به غربالگری سرطان دهانه رحم ندارند. بااین‌حال، اگر بعد از هیسترکتومی دهانه رحم همچنان وجود داشت، غربالگری لازم است.

غربالگری عفونت‌های مقاربتی

زنانی که در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی هستند، باید هر سال برای این بیماری‌ها توسط بهترین دکتر زنان زایمان غربالگری شوند، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند. زنان در معرض خطر عبارت‌اند از:

زنان 25 ساله و کمتر فعال از نظر جنسی

زنانی که تازه شروع به فعالیت جنسی کرده‌اند.

زنانی که چندین شریک جنسی دارند.

زنانی که همسرشان دوجنسه است یا شریک جنسی آن‌ها چندین شریک جنسی داشته است.

زنانی که از قبل عفونت مقاربتی تشخیص داده شده داشته‌اند.

زنانی که به‌طور مداوم از یک مانع جلوگیری از بارداری (مانند کاندوم) استفاده نمی‌کنند و در یک رابطه متقابل تک‌همسری نیستند یا مطمئن نیستند که آیا رابطه متقابل تک‌همسری است یا خیر؟

زنان حامله

زنانی که ترشحات غیر طبیعی واژن دارند.

زنانی که فکر می‌کنند ممکن است عفونت مقاربتی داشته باشند نیز می‌توانند درخواست غربالگری کنند.

برای اکثر عفونت‌های مقاربتی، پزشک زنان از یک سواب برای دریافت مقدار کمی ترشحات دهانه رحم از دهانه رحم استفاده می‌کند. سپس نمونه برای تجزیه‌وتحلیل دقیق‌تر به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. آزمایش سوزاک و عفونت کلامیدیا نیز می‌تواند با استفاده از نمونه ادرار یا نمونه‌ای از داخل واژن که توسط خود فرد با سواب گرفته ‌شده است، انجام شود.

HPV می‌تواند باعث زگیل تناسلی شود و ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را نیز افزایش دهد. نمونه‌ای از ترشحات واژن که با سواب به دست می‌آید، برای تست HPV استفاده می‌شود. نتایج طبیعی آزمایش HPV نشان می‌دهد که سرطان دهانه رحم و شرایط پیش سرطانی بسیار بعید است.

برای زنانی که در معرض خطر بالای عفونت HPV هستند، آزمایش HPV می‌تواند هم‌زمان با آزمایش پاپ انجام شود. اگر نتایج تست پاپ و تست HPV در زنان بالای 30 سال طبیعی باشد، این آزمایشات باید هر سه سال یک‌بار تکرار شوند.

ارزیابی باروری توسط دکتر خوب برای نازایی

اگر زنان در باردارشدن مشکل داشته باشند، یک دکتر خوب برای نازایی ممکن است نمونه‌ای مخاط از دهانه رحم بگیرد و آن را بررسی کنند. بر اساس ظاهر مخاط، پزشکان ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای ارزیابی کامل باروری توصیه کنند.

روش‌های تشخیصی توسط دکتر زنان خوب در تهران

گاهی اوقات، بر اساس شدت و نوع علائم اقدامات تشخیصی گسترده‌تری مورد نیاز است که در این صورت یک دکتر زنان خوب در تهران از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

بیوپسی

بیوپسی شامل برداشتن نمونه کوچکی از بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ است. بیوپسی از ولو، واژن، دهانه رحم یا پوشش داخلی رحم می‌تواند انجام شود. معمولاً درصورتی‌که نتایج تست‌های اولیه مانند پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، برای تشخیص نهایی از بیوپسی استفاده می‌شود.

بیوپسی از دهانه رحم یا واژن معمولاً در طول کولپوسکوپی توسط بهترین دکتر برای کولپوسکوپی انجام می‌شود. در طول کولپوسکوپی، پزشکان می‌توانند ناحیه‌ای را که غیرطبیعی‌ترین قسمت به نظر می‌رسد را شناسایی کرده و از آن نمونه‌برداری کنند.

معمولاً بیوپسی دهانه رحم یا واژن نیازی به بیهوشی ندارد، اگرچه این روش معمولاً مانند یک نیشگون گرفتنِ تیز یا گرفتگی است. مصرف یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID)، مانند ایبوپروفن، 20 دقیقه قبل از عمل می‌تواند به تسکین هرگونه ناراحتی در طول عمل کمک کند.

بیوپسی ولووا

بیوپسی از فرج (ناحیه اطراف دهانه واژن) زمانی انجام می‌شود که دکتر زنان خوب در تهران به سرطان فرج مشکوک شده باشد. نمونه‌برداری از فرج معمولاً در مطب انجام می‌شود و نیاز به استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی دارد.

بیوپسی رحم

نمونه‌برداری از پوشش داخلی رحم (بیوپسی آندومتر) اغلب، برای تشخیص علت خونریزی غیرطبیعی واژن انجام می‌شوند و می‌تواند سرطان آندومتر را مشخص کند. همچنین، یک دکتر خوب برای نازایی از این روش برای تعیین اینکه آیا تخمک‌گذاری به‌طور طبیعی انجام می‌شود و آیا رحم برای لانه گزینی جنین آماده است یا خیر، استفاده می‌کند.

کولپوسکوپی

برای کولپوسکوپی، بهترین دکتر برای کولپوسکوپی از اسپکولوم برای گسترش دیواره‌های واژن و یک عدسی بزرگ‌نمای دوچشمی (مشابه میکروسکوپ) برای بررسی دهانه رحم از نظر علائم سرطان استفاده می‌کند. اغلب، نمونه‌ای از بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ (بیوپسی) نیز برداشته می‌شود.

کولپوسکوپی معمولا زمانی انجام می‌شود که نتایج آزمایش پاپانیکولائو (پاپ) غیرطبیعی است. زنان عموما هنگام قرار دادن اسپکولوم برای انجام این آزمایش احساس ناراحتی می‌کنند، اما کولپوسکوپی به‌تنهایی (بدون بیوپسی) بدون درد است و بنابراین نیازی به بیهوشی ندارد.

اتساع و کورتاژ

برای اتساع و کورتاژ (D و C)، معمولاً از آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. سپس از اسپکولوم برای گسترش دیواره‌های واژن استفاده شده و دهانه رحم با استفاده از میله‌های نازک به‌اندازه مورد نیاز، گشاد می‌شود. گاهی اوقات دارویی برای کمک به گشادشدن دهانه رحم استفاده می‌شود.

سپس یک ابزار کوچک، تیز و شبیه کارد (کورت) را می‌توان برای برداشتن بافت از پوشش داخلی رحم وارد کرد. گاهی اوقات از یک لوله پلاستیکی متصل به دستگاه ساکشن (ساکشن کورت) برای برداشتن بافت از رحم استفاده می‌شود. معمولاً این روش‌ها برای خارج کردن بافت اضافی مانده از جنین سقط شده یا به دنیا آمده و یا درمان فیبروم رحم استفاده می‌شوند.

هیستروسالپنگوگرافی

برای هیستروسالپنگوگرافی اشعه ایکس، از تزریق ماده حاجب رادیوپاک که در اشعه ایکس قابل مشاهده است، از طریق دهانه رحم استفاده می‌شود تا داخل رحم و لوله‌های فالوپ را مشخص کند. هیستروسالپنگوگرافی اغلب برای انجام موارد زیر استفاده می‌شود:

برای کمک به تعیین علت ناباروری

برای تأیید اینکه یک روش استریلیزاسیون برای مسدود کردن لوله‌ها موفقیت‌آمیز است.

هیستروسکوپی

برای مشاهده فضای داخلی رحم، پزشکان می‌توانند یک لوله نازک مشاهده (هیستروسکوپ) را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم کنند. قطر این لوله حدود 4/1 اینچ یا تقریباً 6 میلی‌متر است و حاوی کابل‌هایی است که نور را از خود عبور می‌دهند.

هیستروسکوپی ممکن است برای انجام موارد زیر توسط یک دکتر زنان خوب در تهران استفاده شود:

برای جستجوی ناهنجاری‌های داخل رحم در مواقعی که مشکوک به سرطان پوشش داخلی رحم (سرطان آندومتر) است.

برای بررسی ناهنجاری‌های رحم (مانند فیبروم) درصورتی‌که زنان در باردارشدن مشکل دارند.

برای جلوگیری از بارداری دائمی با انسداد یا اختلال در لوله‌های فالوپ (عقیم‌سازی)

لاپاراسکوپی

پزشکان برای بررسی مستقیم رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها از لوله‌ای به نام لاپاراسکوپ استفاده می‌کنند. لاپاراسکوپ به یک کابل نازک حاوی میله‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای انعطاف‌پذیر متصل می‌شود که نور را از خود عبور می‌دهد.

لاپاراسکوپ از طریق یک برش کوچک درست زیر ناف وارد حفره شکمی می‌شود. سپس یک پروب از طریق واژن و داخل رحم وارد می‌شود. این کاوشگر دکتر زنان خوب در تهران را قادر می‌سازد تا اندام‌ها را برای مشاهده بهتر دست‌کاری کنند. دی‌اکسید کربن از طریق لاپاراسکوپ پمپ می‌شود تا شکم را باد کند، به‌طوری‌که اندام‌های شکم و لگن به‌وضوح دیده می‌شوند. گاهی همزمان با تشخیص، برخی درمان‌ها مانند برداشتن کیست غرسرطانی تخمدان نیز انجام خواهد شد.

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج اولتراسوند استفاده می‌کند که در فرکانس بسیار بالایی تولید می‌شود که قابل شنیدن نیست. امواج اولتراسوند توسط یک دستگاه دستی که روی شکم (به نام سونوگرافی شکمی) یا داخل واژن (به نام سونوگرافی ترانس واژینال) قرار می‌گیرد، ساطع می‌شود. امواج از ساختارهای داخلی منعکس می‌شوند و الگوی این انعکاس را می‌توان بر روی مانیتور نشان داد.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید یک دکتر زنان خوب در تهران باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد و در یک مرکز تخصصی زنان معتبر فعالیت کند تا بتوان به او اعتماد کرد و برای مسائل مختلف به او مراجعه نمود.

 بسیار مهم است که در صورت بروز علائم گفته شده در اسرع وقت به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کرده و غربالگری‌های لازم را انجام دهید تا تشخیص و درمان مناسب و به هنگام انجام شود. همچنین توصیه می‌شود حتماً به انجام معاینات منظم دوره‌ای توسط یک دکتر زنان خوب در تهران پایبند باشید.

شما می‌توانید جهت ارزیابی‌های کامل توسط متخصصانی باتجربه و ماهر در تمام زمینه‌های مشکلات زنان به کمک تجهیزات بروز دنیا به مرکز ما مراجعه کنید. برای گرفتن وقت حضوری از طریق شماره تماس‌های موجود در بخش تماس با ما و لینک‌های سمت چپ صفحه اقدام کنید.