از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی از بیماری‌های شایع میان زنان و مردان است که معمولاً در زنان بیشتر دیده می‌شود. بسیار مهم است که با شناخت علائم این بیماری به‌سرعت به متخصص زنان مراجعه کرده و تشخیص و درمان را انجام دهید و منتظر از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی خصوصاً زگیل تناسلی در زنان نباشید، چون این اتفاق نمی‌افتد. از طرفی این بیماری می‌تواند مقدمه‌ای برای ایجاد برخی از سرطان‌ها مانند سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و … باشد.

Spontaneous-disappearance-genital-warts

آنچه در این مقاله می خوانید :

از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی چگونه ممکن است؟

از آنجا که این بیماری خود زمینه ساز انواع سرطان است؛ مهم است که هر بانویی با شناخت این بیماری در صورت مشاهده علائم آن به دنبال ریشه کن شدن زگیل تناسلی و یا بهتر است بگوییم به دنبال درمان این بیماری باشد. اگر شما هم نگران سلامتی خود هستید و می‌خواهید بدانید که آیا از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی امکان دارد یا خیر در ادامه با ما همراه شوید.

اگر متوجه برآمدگی‌های صورتی ملایم یا گوشتی در اطراف ناحیه تناسلی خود شده‌اید، ممکن است در حال ابتلا به زگیل تناسلی باشید. زگیل تناسلی در اصل به زائده‌هایی می‌گویند که بسیار به گل‌کلم شبیه می‌باشند و توسط برخی از انواع ویروس‌هایی به نام پاپیلومای انسانی (HPV) به وجود می‌آیند.

 این بیماری یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که در سراسر دنیا زنان و حتی مردان را درگیر کرده است. این بیماری می‌تواند علاوه بر ایجاد زائده‌های روی پوست منجر به درد، ناراحتی و خارش شود.

نکته قابل‌توجه در مورد این بیماری این است که همیشه هم خود را با زائده‌های پوستی نشان نمی‌دهد درحالی‌که ممکن است در بدن وجود داشته باشد.

به همین دلیل همیشه توصیه می‌شود خانم‌ها از سن 21 سال به بعد به‌صورت منظم تحت نظر متخصص زنان غربالگری‌های لازم مانند تست پاپ اسمیر را انجام دهند؛ زیرا این بیماری یک نوع عفونت مقاربتی (STI) است که توسط انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود.

البته انواعی که زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند معمولاً، HPV 6 و HPV 11 هستند که با سویه‌های پرخطری که می‌توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند، متفاوت می‌باشند. بااین‌حال به‌هیچ‌وجه با دیدن علائم این بیماری منتظر از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی نباشید و حتماً باید تحت نظر متخصص درمان را انجام دهید.

فراموش نکنید که بر اساس داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) HPV شایع‌ترین بیماری مقاربتی است. پس با این توضیحات مشخص است که همه افرادی که رابطه جنسی برقرار می‌کنند در برابر عوارض HPV مانند زگیل تناسلی نیز آسیب‌پذیر هستند.

آیا ریشه کن شدن زگیل تناسلی ممکن است؟

اگرچه ریشه کن کردن زگیل تناسلی در همه موارد قابل درمان نیست، می‌توان تحت نظر متخصص و با روش‌های درمانی مناسب شاهد علائم بهبود یافتن زگیل تناسلی بود.

شما همچنین می‌توانید با کنترل مناسب و رعایت نکاتی که متخصص به شما ارائه می‌دهد بعد از از بین رفتن علائم این بیماری دوره‌های زمانی طولانی را بدون شیوع مجدد علائم سپری کنید، اما ممکن است نتوان برای همیشه از شر زگیل تناسلی خلاص شد و ریشه کن کردن زگیل تناسلی بعد از ابتلا به آن را تجربه کرد.

 درواقع زگیل تناسلی فقط یکی از انواع علامت‌های ویروس‌های موجود در بدن هستند که از زیرگروه HPV است و ممکن است برای برخی به یک عفونت مزمن و مادام‌العمر تبدیل شود؛ مثلاً ممکن است یک نوع اچ پی وی بهبود یابد و نوع دیگر آن فعال شود.

 حتی در برخی شرایط ممکن است به عفونت چندین نوع از اچ پی وی به‌طور هم‌زمان مبتلا شوید، هرچند این حالت زیاد رایج نیست و نادر می‌باشد.

بنابراین حتی با درمان، زگیل تناسلی ممکن است در آینده بخصوص اگر به نکات مراقبتی گفته شده توسط پزشک مانند بهداشت فردی عمل نکنید مجدداً عود کند. همچنین زدن واکسن زگیل تناسلی در سنین مربوطه که حتی تا بزرگسالی (26 سالگی) نیز امکان‌پذیر است می‌تواند تا حد زیادی علائم خوب شدن زگیل تناسلی یا پیشگیری از آن را تا مدت‌های طولانی یا برای همیشه امکان‌پذیر کند.

 از طرفی مهم است که سیستم ایمنی بدن شما قوی باشد تا بتواند خودش این ویروس را در حالت خفیف از بین ببرد؛ بنابراین تنها در این صورت می‌توانید منتظر از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی باشید.

برخی از انواع اچ پی وی بسیار پرخطر هستند و با تشکیل کارسینوم یا سلول سنگفرشی (سرطان) مرتبط هستند و حتی ممکن است تا وقتی که سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی ایجاد نشده باشند، ندانید که آیا یک نوع HPV پرخطر در بدن خود دارید یا خیر؟ بنابراین مهم است که در صورت بروز علائم حتماً تحت نظر متخصص قرار بگیرید و درمان را آغاز کنید.

تحقیقات در مورد از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی به ما چه می‌گوید؟

نتایج برخی از تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که عفونت‌هایی مثل HPV به‌طور نهفته در تقریبا 10 تا 20 درصد از افراد مبتلا یک عفونت ادامه‌دار است و این افراد نمی‌توانند انتظار ریشه کن شدن زگیل تناسلی را داشته باشند.

در مقابل در 80 تا 90 درصد از افراد مبتلا ویروس ظرف دو سال پس از ابتلا با انجام روش‌های درمانی مناسب علائم این ویروس پاک می‌شود. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 90 درصد از عفونت‌های HPV طی دو سال از بین می‌روند و اگر به‌موقع به پزشک مراجعه کنید دیگر جای نگرانی نیست.

بااین‌حال، برخی عوامل خطر عدم از بین رفتن عفونت را افزایش می‌دهند. این خطرات شامل داشتن رابطه جنسی بدون محافظت، ابتلا به سایر عفونت‌های مقاربتی (STIs) به‌صورت هم‌زمان، مصرف الکل، سیگار کشیدن و داشتن سیستم ایمنی ضعیف می‌باشد.

مطالعات تحقیقاتی انتشار یافته در دسامبر 2017 نیز مشخص کرده‌اند که بیش از 200 گونه ژنتیکی متفاوت از HPV وجود دارد. آنچه در این مطالعه بیان شد این بود که عفونت HPV به‌شدت می‌تواند خطر ابتلا به عفونت در آینده و عود مجدد توسط همان نوع را افزایش دهد.

زنان و مردان در صورت ابتلا به زگیل تناسلی چه علائمی را مشاهده خواهند کرد؟

زگیل‌های تناسلی از طریق فعالیت جنسی ازجمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می‌شود. ممکن است چندین هفته یا چند ماه پس از عفونت علائم ظاهری مشخص نشوند ولی این بیماری ایجاد شده باشد. متأسفانه علائم زگیل‌های تناسلی همیشه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و گاهی تنها متخصص می‌تواند با انجام تست پاپ اسمیر آن را تشخیص دهد. ممکن است علائم بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره‌تر باشند.

 در صورت بروز زگیل به‌صورت ظاهری قسمت بالای زگیل ممکن است شبیه گل‌کلم باشد و شاید در هنگام لمس صاف یا همراه با کمی برآمدگی به نظر برسد. آن‌ها ممکن است به‌صورت دسته‌ای از زگیل‌ها یا فقط یک زگیل ظاهر شوند.

نواحی آلوده در مردان شامل موارد زیر هستند:

 • آلت تناسلی

 • کیسه بیضه

 • کشاله ران

 • ران

 • داخل یا اطراف مقعد

 • داخل گلو و دهان

نواحی آلوده در زنان شامل موارد زیر هستند:

 • داخل واژن یا مقعد

 • خارج از واژن یا مقعد

 • روی دهانه رحم

 • زگیل‌های تناسلی همچنین ممکن است روی لب‌ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که با فرد مبتلا به HPV رابطه جنسی دهانی داشته است، ظاهر شود.

حتی اگر نتوانید زگیل‌های تناسلی را به طور واضح ببینید، احتمال دارد علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن

 • خارش

 • خون‌ریزی

 • سوزش

 • اگر زگیل‌های تناسلی بیشتر گسترش یابد یا بزرگ‌تر شود، این وضعیت می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده یا حتی با درد همراه باشد.

آیا درمان لازم است یا می‌توان منتظر از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی بود؟

علائم HPV از همان ابتدای ابتلا ظاهر نمی‌شوند، بنابراین زگیل ممکن است بعد از چند هفته‌ یا ماه‌ ظاهر گردد که در همه افراد نیز به این صورت نخواهد بود. در برخی موارد، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا علائم ظاهری ایجاد شود. به همین دلیل حتماً باید غربالگری‌های لازم مانند تست پاپ اسمیر انجام شود تا تشخیص، زودتر صورت پذیرد.

شیوع علائم می‌تواند درون یا اطراف واژن یا مقعد، در دهانه رحم، در ناحیه کشاله ران یا ران، روی آلت تناسلی یا کیسه بیضه رخ دهد. HPV همچنین در صورت برقراری رابطه جنسی مقعدی یا دهانی می‌تواند باعث ایجاد زگیل در گلو، زبان، دهان یا لب و اطراف مقعد شما شود.

برای برخی افراد، ممکن است از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی طی دو سال صورت پذیرد، اما همیشه این طور نیست و درمان به تسریع روند و جلوگیری از خطرات احتمالی کمک می‌کند.

درمان همچنین می‌تواند فواید زیر را برای شما به ارمغان آورد:

 • کاهی علائمی مانند درد، سوزش یا خارش

 • کاهش قابل توجه خطر انتقال HPV به شریک جنسی

 • از شر زگیل‌هایی که تمیز نگه‌داشتن آن‌ها سخت است و گاهی منجر به خونریزی و سوزش شدید می‌شوند، خلاص می‌شوید.

نحوه درمان زگیل‌های تناسلی

زگیل‌های تناسلی می‌تواند توسط پزشک به روش‌های مختلفی درمان شود. درمان‌های موضعی، داروهای تجویزی و اقدامات جزئی همگی بر اساس شرایط بیماری شما می‌توانند به رفع علائم بیماری کمک کنند. توجه داشته باشید که پمادهای بدون نسخه زگیل روی زگیل‌های تناسلی تأثیری ندارند و ممکن است باعث ناراحتی بیشتری شوند.

زگیل‌های تناسلی نیاز به نوع خاصی از درمان‌های موضعی دارد که پزشک شما می‌تواند آن‌ها را برایتان تجویز کند؛ بنابراین به‌جای منتظر ماندن برای از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی حتماً در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. اولین کرم‌هایی که ممکن است متخصص برایتان تجویز کند، عبارت‌اند از:

 • پودوفیلوکس

پودوفیلوکس یک کرم گیاهی عالی است که برای درمان زگیل‌های تناسلی خارجی و جلوگیری از رشد سلول‌های زگیل استفاده می‌شود. شما باید داروی پودوفیلوکس را به مدت سه روز حداقل دو بار در روز روی بافت زگیل‌های تناسلی بمالید.

سپس اجازه دهید این ناحیه برای یک هفته استراحت کند. ممکن است لازم باشد این چرخه درمانی را چهار بار تکرار کنید تا علائم خوب شدن زگیل تناسلی ظاهر شوند. تقریباً 50 درصد از بیماران با استفاده از این پماد بهبود پیدا می‌کنند ولی استفاده خودسرانه از آن توصیه نمی‌شود.

همچنین مانند همه داروها، پودوفیلوکس می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند، ازجمله:

 • سوزش

 • درد

 • التهاب

 • خارش

 • زخم

 • ایجاد تاول، پوسته‌پوسته شدن یا دلمه

 • ایمیکیمود

Imiquimod یک کرم تجویزی است که برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی خارجی و همچنین برخی سرطان‌های پوست نیز استفاده می‌شود. نحوه مصرف به این صورت است که باید حداقل سه روز در هفته به مدت حدوداً چهار ماه این پماد را مستقیماً روی زگیل‌ها بمالید.

اگرچه imiquimod ممکن است برای همه مؤثر نباشد، در 37 تا 50 درصد افرادی که از این کرم استفاده کرده‌اند می‌تواند تا حد قابل‌توجهی منجر به ریشه کن شدن زگیل تناسلی یا بهتر است بگوییم از بین بردن علائم آن کمک کند. این دارو از طرفی می‌تواند سیستم ایمنی بدن ما را برای مبارزه با انواع HPV تقویت کند.

عوارض جانبی ایمیکیمود عبارت‌اند از:

 • سرخی و التهاب

 • تورم

 • سوزش

 • خارش

 • پوسته‌پوسته شدن

 • سینکاتچین‌ها

Sinecatechins کرمی است که از عصاره چای سبز تهیه می‌شود و برای از بین بردن زگیل‌های خارجی تناسلی و مقعدی استفاده می‌شود. شما باید این پماد را حداقل تا چهار ماه سه بار در روز استفاده کنید. سینکاتچین ممکن است مؤثرترین داروی موضعی برای ریشه کم شدن زگیل‌های تناسلی یا به عبارتی خلاص شدن از شر علائم ظاهری آن باشد.

 حدود 56 درصد از بیمارانی که از این دارو استفاده کرده‌اند علائم خوب شدن زگیل تناسلی را شامل عدم سوزش، خارش و درد را بعد از اتمام دوره تجربه کرده‌اند.

عوارض جانبی سینکاتچین مشابه سایر درمان‌های موضعی است که عبارت‌اند از:

 • سوزش

 • درد

 • ناراحتی کلی

 • خارش

 • سرخی

 • سرما درمانی

با کرایوتراپی یا سرمادرمانی، پزشک زگیل‌ها را با انجماد با نیتروژن مایع از بین می‌برد. بعدازاین فرایند اطراف هر زگیل یک تاول تشکیل می‌شود که پس از بهبودی کامل از بین می‌رود. سرما درمانی در پاکسازی موقت شیوع بیماری مؤثر است، اما درمان‌های در کنار آن ممکن است برای دستیابی به نتایج بلندمدت ضروری باشد.

شما می‌توانید بلافاصله پس از عمل به فعالیت‌های عادی خود بازگردید، اما باید ترشحات آبکی زیادی را تا سه هفته پس از بهبودی این ناحیه تجربه کنید.

عوارض کرایوتراپی عبارت‌اند از:

 • درد

 • ورم

 • سوزش خفیف

 • الکترودسیکاسیشن

الکترودسیکشن روش دیگری است که منجر به علائم خوب شدن زگیل تناسلی می‌شود که باید توسط متخصص انجام شود. در این روش جراح شما از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌های تناسلی خارجی استفاده کرده و بعد بافت خشک شده را نیز می‌تراشد.

 این روش تهاجمی و دردناک است؛ بنابراین با بی‌حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی بسته به شرایط بیمار و نظر پزشک انجام خواهد شد.

بااین‌حال، تحقیقات نشان داده است که این جراحی بسیار مؤثر است. طوری که در 94 درصد از افرادی که شش جلسه هفتگی الکترودسیکشن داشتند، ریشه کن شدن زگیل تناسلی از نظر علائم ظاهری تجربه شد. زمان بهبودی این روش چهار تا شش هفته بعد از انجام عمل می‌باشد.

عوارض جانبی عبارت‌اند از:

 • خون‌ریزی

 • عفونت

 • جای زخم

 • تغییر رنگ پوست ناحیه تحت درمان

 • جراحی با لیزر

جراحی با لیزر یک روش تخصصی و نوین برای ریشه کن شدن زگیل تناسلی از نظر علائم ظاهری است. در این روش جراح شما از نور لیزر برای سوزاندن بافت زگیل استفاده می‌کند. بسته به‌اندازه و تعداد زگیل‌ها ممکن است برای انجام این روش نیاز به بیهوشی موضعی یا عمومی داشته باشید.

از جراحی لیزر می‌توان برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی بزرگ یا زگیل‌های صعب‌العلاج که با روش‌های دیگر قابل درمان نیستند استفاده کرد. بهبودی بعد از انجام این روش نیز معمولاً چند هفته طول خواهد کشید.

عوارض جانبی عبارت‌اند از:

 • درد

 • تحریک

 • خون‌ریزی

 • جای زخم

سوال و جواب در مورد زگیل تناسلی که بسیار متدوال است!

مراجعان ما و مخاطبان سایت ما هر روزه سؤالات انواع مختلفی از سوال و جواب در مورد زگیل تناسلی که بسیار متدوال است را با ما مطرح می‌کنند که ذهنشان را مشغول کرده است. در قسمت‌های قبل ما سعی کردیم مهم‌ترین موارد از سوالات زگیل‌های تناسلی که بسیار متدوال است را بیان کنیم؛ اما در ادامه برخی از سؤالات متداول دیگر را پاسخ خواهیم داد که عبارت‌اند از:

 • در صورت عدم درمان زگیل تناسلی چه مشکلی رخ خواهد داد؟

از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی اگرچه از نظر پزشکی با خطرات مختلفی همراه است و اصلا توصیه نمی‌شود ولی در صورتی که سیستم ایمنی بدن بیمار قوی باشد بیشتر عفونت‌های ناشی از انواع HPV که میتوانند منجر به ایجاد زگیل‌های تناسلی ‌گردند، به طور طبیعی از بین رفته و این درمان می‌تواند از چند ماه الی دو سال طول بکشد؛ اما حتی اگر زگیل‌های تناسلی شما بدون درمان ناپدید شود، ممکن است همچنان ویروس را داشته باشید و عامل خطر هنوز هم وجود دارد.

گاهی هنگامی‌که زگیل‌های تناسلی درمان نشود، خود به خود از بین نمی‌رود و می‌تواند بسیار بزرگ شود و در دسته‌های بزرگ‌تر رشد کند و خطرناک است. همچنین احتمال بازگشت آن‌ها نیز بیشتر است.

 • نحوه جلوگیری از انتقال ویروس اچ پی وی چگونه است؟

به‌هیچ‌وجه تا زمانی که درمان مناسب برای زگیل‌های تناسلی دریافت نکرده‌اید، رابطه جنسی نداشته باشید. شما باید حداقل دو هفته پس از بین رفتن زگیل منتظر بمانید تا بتوانید رابطه جنسی داشته باشید. علاوه بر این شما باید قبل از فعالیت جنسی وضعیت ابتلا به HPV خود را با شریکتان در میان بگذارید؛ زیرا حتی اگر علائم بهبود یافتن زگیل‌های تناسلی را تجربه کنید این ویروس همچنان می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست پخش شود. استفاده از کاندوم نیز همیشه توسط متخصصین توصیه می‌شود تا خطر انتقال HPV کاهش یابد.

 • تشخیص صحیح زگیل تناسلی چطور صورت می‌گیرد؟

برای تشخیص این بیماری، متخصص زنان اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • ابتدا پزشک درباره سلامتی شما و سابقه جنسیتان سوال می‌پرسد. این سؤالات شامل علائمی است که تجربه کرده‌اید و اینکه آیا رابطه جنسی ازجمله رابطه جنسی دهانی، بدون کاندوم یا … داشته‌اید یا خیر؟

 • سپس یک معاینه فیزیکی کامل از نواحی ای  که مشکوک به وجود زگیل هستند توسط پزشک انجام می‌شود. متخصص ممکن است بتواند انواع زگیل‌های تناسلی را تنها با مشاهده آن‌ها نیز تشخیص دهد.

 • همچنین ممکن است یک محلول اسیدی ملایم به نام تست استووایت را روی پوست شما اعمال کند تا زگیل‌های تناسلی بیشتر نمایان شود که این محلول ممکن است باعث احساس سوزش خفیف شود.

 • اگر همچنان علائم به‌درستی مشخص نباشند ولی پزشک مشکوک به وجود زگیل‌های تناسلی باشد،  تست پاپ اسمیر یا نمونه‌برداری از دهانه رحم برای بررسی دقیق‌تر در آزمایشگاه را جهت تأیید تشخیص نهایی انجام خواهد داد.

 • تا چه زمانی درمان زگیل تناسلی ادامه دارد؟

شما باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را به‌طور کامل و تا زمانی که دیگر اثری از علائم ظاهری آن نباشد استفاده کنید. بهترین حالت این است که با اجازه پزشک در صورت صلاحدید ایشان داروها را قطع کنید.

همچنین در طول روند درمان اگر با استفاده از هرکدام از روش‌ها دچار علائمی مانند خونریزی یا درد در اطراف زگیل‌ها شدید باید درمان را متوقف کرده و به پزشکتان گزارش دهید تا از درمان‌های جایگزین استفاده شود.

علائم خوب شدن زگیل تناسلی چیست؟

برخی از داروها و روش‌های درمانی مانند اسید سالیسیلیک زگیل‌ها را به‌صورت تدریجی و لایه به لایه از بین خواهند برد تا زمانی که به‌طور کامل مرتفع شده و پوست صاف و یکدست شود. گاهی نیز علائم خوب شدن زگیل تناسلی و بهبود آن، می‌تواند سریع‌تر رخ دهد.

 پزشکان معمولاً برای بهبود سریع‌تر از داروهایی مانند کانتاریدین بر روی زگیل‌ها استفاده می‌کنند که باعث ایجاد تاول در زیر زگیل‌ها و بهبود سریع یعنی حدود یک هفته‌ای می‌شود.

سخن آخر

اگرچه ممکن است از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی رخ دهد، HPV می‌تواند همچنان بعد از بهبود علائم ظاهری در بدن شما وجود داشته باشد. درمان به خلاص شدن از شر زگیل و کاهش شیوع آتی کمک می‌کند، اگرچه ممکن است مجبور شوید درمان‌ها را تکرار کنید تا زگیل‌ها را به‌طور کامل پاک کنید.

توجه داشته باشید که درمان زگیل ممکن است چند ماه طول بکشد و شما می‌توانید سال‌های طولانی بدون شیوع بیماری سپری کنید. به‌شرط آنکه برای تشخیص و پیگیری درمان به یک متخصص مجرب که قدرت تشخیص بالایی داشته باشد و مثلاً بیماری زگیل را با تب‌خال اشتباه نگیرد مراجعه کنید.

شما می‌توانید جهت ارزیابی و انجام معاینات دوره‌ای منظم برای تشخیص به هنگام زگیل‌های تناسلی و سایر بیماری‌های مقاربتی به متخصصین باتجربه ما نیز مراجعه کنید. جهت گرفتن نوبت از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده نمایید.