پرینورافی با لیزر

پرینورافی با لیزر؛ تحریک خون رسانی و کلاژن سازی و بهبود خاصیت کشسانی و ارتجاعی بافت واژن

پرینورافی با لیزر یکی از روش های نوین رفع برخی از مشکلات واژن مانند شل شدگی و یا گشاد شدن واژن محسوب می شود. گذشت زمان و کهولت سن به مرور روی اندام های مختلف تاثیر گذاشته و ساختار آن ها را دستخوش تغییر می کند.

واژن احتمالاً به خاطر افزایش سن و یا شرایطی مانند زایمان‌های طبیعی متعدد دچار شل شدگی شود که روی روابط جنسی تاثیر منفی خواهد داشت. استفاده از روش‌های درمانی مانند لابیاپلاستی یک گزینه عالی برای حل این مشکل می‌باشد.

پرینورافی با لیزر

پرینورافی با لیزر چگونه است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد دچار سست شدن و گشادی واژن شوند. کهولت سن را می توان به عنوان یکی از دلایل اصلی گشادی واژن در نظر گرفت. فرسوده شدن هر کدام از اندام های بدن به مرور زمان و با افزایش سن طبیعی است و طبیعتا دستگاه تناسلی و واژن هم تحت تاثیر این موضوع قرار خواهند گرفت.

حالت عادی عضلات واژن دارای خاصیت ارتجاعی هستند با این حال در اثر کهولت سن زایمان های متعدد و موضوع یائسگی در بانوان این خاصیت ارتجاعی به تدریج کمتر خواهد شد.

امروزه روش های مختلفی برای تنگ نمودن واژن وجود دارد که پرینورافی به کمک لیزر یکی از بهترین روش های موجود به شمار می رود. کسانی که به دلایل مختلف مانند تغییرات وزن ناگهانی و شدید، زایمان طبیعی و… از شل شدن و گشادی دیواره واژن رنج می برند، می‌ توانند از روش پرینورافی با لیزر استفاده کنند.

با توجه به اینکه این روش بسیار کم عارضه و کم تهاجمی می باشد، طرفداران بسیار زیادی دارد و امروزه به عنوان یکی از محبوب ترین روش ها برای تنگ کردن واژن شناخته می شود. ماهیت انجام پرینورافی به وسیله لیزر بر اساس حرارتی است که به صورت کنترل شده بر روی موضع استفاده خواهد شد.

استفاده از لیزر در ناحیه واژن باعث می شود تا خون رسانی و کلاژن سازی تحریک شود. به این ترتیب بیماران شاهد پیشرفت در وضعیت کشسانی دیواره واژن و ضخامت آن خواهند بود. پرینورافی با لیزر به کمک پرتوهای لیزر کنترل شده انجام می شود به نحوی که باعث از بین بردن سلول های قدیمی سطح واژن می شود و این در حالی است که بر عمق دیواره هیچ گونه آسیبی ایجاد نخواهد کرد.

کسانی که از پرینورافی استفاده می‌ کنند، ضمن افزایش کلاژن سازی و افزایش فیبرهای الاستینی موجود در دیواره واژن شاهد برطرف شدن مشکلات مختلفی مانند درد هنگام رابطه جنسی، خشکی واژن، التهابات واژن، بی اختیاری ادرار و احساس نارضایتی در روابط جنسی خواهند بود.

هزینه عمل تنگی واژن با نخ

هر کدام از روش ها و اعمال جراحی زیبایی بسته به نوع عمل دارای هزینه های مخصوص به خود هستند که بر اساس فاکتور های متعددی قیمت گذاری می شوند.

پرینورافی با لیزر و یا به کمک سایر روش ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و کسانی که به دنبال این روش زیبایی هستند هم پیش از انجام، هزینه های احتمالی را برآورد خواهند کرد. هزینه ها همیشه یکی از مهم ترین بحث ها در خصوص روش ها و عمل های جراحی زیبایی به شمار می روند و تعیین نرخ با احتساب مواردی مانند فاکتور های زیر امکان پذیر خواهد بود:

⦁ هرکدام از جراحان و پزشکان دارای دستمزد خاصی هستند که این دستمزد متاثر از میزان مهارت جراح تخصص تجربه کاری، شهرت، میزان رضایت مراجعین و… او خواهد بود.

⦁ محلی که قرار است پرینورافی با لیزر یا عمل تنگی واژن با نخ انجام شود هم نقش تاثیرگذاری در هزینه‌ ها خواهد داشت. هر کدام از بیمارستان های دولتی یا خصوصی و کلینیک های زیبایی هزینه های مختلفی را برای این روش زیبایی در نظر می گیرند.

⦁ مطب و کلینیک های زیبایی از نظر جمعیت در مکان های مختلفی قرار دارند و به همین دلیل حتی موقعیت و جغرافیای کلینیک ها و مطب های جراحان و پزشکان زیبایی هم در تعیین هزینه های پرینورافی به وسیله لیزر یا روشی مانند تنگی واژن با نخ تاثیر خواهند داشت.

⦁ هرکدام از مراجعه کنندگان دارای شرایط خاصی هستند و از این رو ممکن است به دفعات مختلفی به پزشک مراجعه کنند، بنابراین هزینه های که برای ویزیت پرینورافی به و سیله لیزر و سایر روش های می پردازند، متفاوت خواهد بود.

یکی از نکاتی که افراد پیش از انجام پرینورافی با لیزر باید به آن توجه کنند این است که این روش جزء عمل های زیبایی محسوب شده و به همین دلیل شرکت های بیمه ای تعهدی از بابت پرداخت هزینه های این روش جراحی زیبایی ندارند. بنابراین کسانی که متقاضی انجام پرینورافی هستند باید به طور شخصی این هزینه ها را بپردازند.

ماندگاری عمل پرینورافی

یکی از اصلی ترین سوالاتی که در مورد عمل های زیبایی تنگ کردن واژن و پرینورافی با لیزر وجود دارد، ماندگاری این روش های زیبایی می باشد. نتایج بررسی ها نشان می دهد که بیمارانی که این روش های زیبایی را بر می گزینند غالبا بسیار راضی هستند و پرینورافی با کمک لیزر و سایر عمل های پرینورافی اثرات بسیار مثبتی را در برطرف سازی مشکلاتی مانند بهبود سطح رضایت از رابطه جنسی، محکم شدن دیواره های مدخل واژن و… دارند.

این که پرینورافی با کمک لیزر و سایر عمل ها تا چه مدت ماندگاری دارند، تا حد زیادی به میزان رعایت مراقبت پس از این عمل زیبایی دارد. از عمل های زیبایی دارای مراقبت های مخصوص به خود هستند و بسیار مهم است که افراد به کلیه دستورات و مراقبت های ارائه شده از سوی پزشک معالج عمل کنند.

در چنین شرایطی ماندگاری عمل پرینورافی و پرینورافی به وسیله لیزر اغلب بسیار طولانی مدت خواهد بود. وقوع اتفاقاتی نظیر بارداری مجدد و یا داشتن زایمان طبیعی پس از پرینورافی با لیزر طبیعتاً روی نتایج حاصل از این روش های زیبایی تاثیر خواهد داشت.

فاکتورهای متعددی وجود دارند که نقش تعیین کننده ای در ماندگاری عمل پرینورافی ایفا می کنند و از جمله این موارد می‌توان به سن افراد، وضعیت جسمانی، شرایط فیزیکی، رعایت دقیق توصیه های قبل و بعد از عمل و… اشاره کرد.

با این حال به نظر می رسد که این روش های زیبایی حداقل چندین سال ماندگاری خواهند داشت. در بهترین حالت و در شرایطی که پس از عمل پرینورافی، موضع جراحی دچار آسیب نشود و فرد شرایطی مانند بارداری مجدد و زایمان طبیعی را تجربه نکند، برخی از متخصصان بر این باورند که ماندگاری این عمل حتی دائمی هم خواهد بود.

افرادی که به دنبال طولانی تر شدن ماندگاری نتایج پرینورافی با لیزر و سایر عمل های پرینورافی هستند، بهتر است به نکات زیر توجه کنند:

⦁ یکی از بهترین راه ها برای تجربه مثبت از عمل تنگی واژن، استراحت کافی برای یک بازه زمانی تقریبا ۵ الی ۷ روزه می باشد.

⦁ یکی از راه هایی که می تواند درد و سوزش پس از عمل پرینورافی را به حداقل برساند، خودداری از روابط جنسی برای بازه زمانی ۶ الی ۸ هفته ای می باشد.

⦁ کسانی که از پرینورافی به وسیله لیزر یا سایر روش ها استفاده می کنند، لازم است تا فعالیت های فیزیکی شدید یا تمرینات ورزشی حرفه ای و شدید را به میزان قابل توجهی کاهش دهد

⦁ مصرف منظم و دقیق داروها نیز از دیگر نکاتی است که نقش بسزایی در افزایش ماندگاری نتایج عمل تنگی واژن و پرینورافی با لیزر خواهد داشت.

⦁ موضع عمل نیز پس از جراحی باید به طور کامل تمیز و خشک باقی بماند.

تجربه عمل پرینورافی

بررسی تجربیات دیگران پیش از انجام هرگونه عمل جراحی زیبایی از قبیل پرینورافی، نقش بسزایی در تصمیم گیری برای انجام و داشتن یک تجربه موفق از عمل های زیبایی خواهد داشت. کسانی که رای تنگ کردن واژن از پرینورافی به کمک لیزر استفاده می کنند، عموماً حتی پس از نخستین جلسه هم قادر به مشاهده نتایج درمانی خواهند بود. با این حال توصیه می شود برای داشتن نتایج پایدار تر و کامل تر حداقل سه جلسه لیزر تراپی انجام شود. تعیین دقیق جلسات لیزر بستگی به وضعیت بیمار و مشکلات موجود دارد. پزشکان معالج پس از انجام معاینات و بررسی‌ های لازم بهترین تصمیم را در خصوص تعداد جلسات پرینورافی با لیزر اتخاذ خواهند کرد.

طول مدت هر یک از جلسات درمانی معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه و برای یک بازه زمانی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید. با این حال با توجه به اینکه ممکن است پزشک معالج نیاز به انجام گفتگو و ارائه توصیه های درمانی داشته باشد، هر یک از جلسات ممکن است برای یک بازه زمانی ۶۰ دقیقه ای نیز به طول بیانجامد.

با توجه به اینکه برای انجام پرینورافی با کمک لیزر از بی حس کننده های موضعی استفاده خواهد شد، افراد در طی جلسات درمانی درد و ناراحتی احساس نمی کنند. از طرف دیگر موضع عمل فاقد گیرنده های حسی درد است و پرینورافی با لیزر برای بیماران آزاردهنده نخواهد بود.
خوشبختانه این روش درمانی جزء روش های کم عارضه و کم تهاجمی است و به همین دلیل اغلب افراد پس از پرینورافی به وسیله لیزر دچار عوارض جدی نمی شوند.

برخی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برخی از افراد بعد از پرینورافی با لیزر تجربه کنند، شامل سوزش و درد است که طی یک بازه زمانی چند ساعته بر طرف خواهند شد.

یکی از مواردی که نقش به سزایی برای داشتن یک تجربه موفق از پرینورافی ایفا خواهد کرد، انتخاب ی کلینیک و مرکز درمانی معتبر است که زیر نظر پزشکان متخصص و کارآزموده به فعالیت خود ادامه می دهد.

مراقبت های پس از پرینورافی با لیزر

یکی از نکاتی که درمورد پرینورافی با کمک لیزر باید مورد توجه قرار بگیرد، مراقبت های بعد از آن می‌ باشد. این روش در مقایسه با عمل های جراحی بدون درد و خونریزی بوده، از این رو متقاضیان حتی پس از پرینورافی با کمک لیزر می توانند به سرعت کارهای روزمره خود را از سر بگیرند.

افرادی که به سراغ این روش می‌ روند، همچنین لازم نیست که از آنتی بیوتیک تراپی استفاده کنند. امروزه استفاده از لیزر در ناحیه ژنیتال تنها به منظور تنگ کردن ناحیه واژن مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه دارای مزایای بسیار زیادی برای جوانسازی واژن می باشد. با وجود تمام این توضیحات حتی پرینورافی با لیزر به عنوان یک روش کم عارضه، نیازمند مراقبت هایی است که در ادامه به بررسی چند مورد از آن ها می پردازیم:

⦁ توصیه می‌ شود افراد برای یک بازه زمانی دو هفته‌ ای از داشتن روابط جنسی خودداری کنند.

⦁ بهتر است به مدت یک الی دو هفته از انجام هر گونه کار سنگین پرهیز شود.

⦁ افرادی که پس از پرینورافی به وسیله لیزر احساس سوزش در ناحیه دارند، می توانند از کمپرس های مخصوص یا بالشتک های یخی روی موضع استفاده کنند.

آیا عمل پرینورافی با لیزر با واژینوپلاستی تفاوت دارد؟

واژینوپلاستی و پرینورافی به وسیله لیزر با هدف تنگ کردن واژن انجام خواهند شد با این حال این دو شیوه کاملاً مشابه نیستند و در چند مورد با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

– موضع عمل:

موضع عمل در جراحی واژینوپلاستی در بخش داخلی دستگاه تناسلی می باشد و این عمل بر روی ناحیه کانال واژن انجام خواهد شد. در خصوص عمل پرینورافی شرایط تا حدودی متفاوت است و موضوع عمل در نواحی ابتدایی واژن که به عنوان پرینه شناخته می‌شود انجام خواهد شد. عمل پرینورافی در قسمت ورودی واژن می باشد و در حد فاصله بین ورودی واژن و مقعد است.

– چگونگی انجام جراحی:

در مورد عمل واژینوپلاستی هدف به هم نزدیک شدن و بخیه زدن عضلات قسمت داخلی کانال واژن است. این عضلات پیش از عمل دارای مشکلاتی از قبیل پارگی، کشیدگی و شل شدگی هستند.

در پرینورافی با لیزر عضلاتی که در ناحیه پرینه دچار شلی، کشیدگی و پاره شدگی هستند به هم نزدیک شده و در حقیقت پس از پایان عمل یک فاصله استاندارد بین دهانه واژن و مقعد به وجود خواهد آمد.

– نتیجه حاصل از جراحی:

پس از انجام واژینوپلاستی کانال واژن بانوان تنگ شده ولی تقریباً به اندازه دو انگشت جا برای دخول راحت و بدون درد خواهد داشت. در عمل پرینورافی با لیزر چسبندگی موجود بین ورودی واژن و مقعد برطرف شده و در حقیقت مدخل واژن تنگ خواهد شد.

– شرایط بیمار:

عمل واژینوپلاستی اغلب مناسب افرادی است که از سن باروری آن ها گذشته و یا دیگر تمایلی برای بارداری ندارند. این گروه از بیماران درحقیقت از آسیب عضلات واژن رنج می برند.

در خصوص عمل پرینورافی می توان گفت که عموماً بانوانی به سراغ آن می‌ روند که در گذشته سابقه بارداری ندارند و یا آسیب تنها در دهانه واژن وجود دارد. به عبارت دیگر کانال واژن فاقد آسیب‌دیدگی می باشد. این عمل مناسب افرادی خواهد بود که با مشکل افتادگی و شل شدگی دهانه واژن رو به رو هستند.

پرینورافی با لیزر برای چه کسانی توصیه می شود؟

مسئله سلامت دستگاه ژنیتال و و بهبود میل جنسی و رضایت از روابط جنسی موضوعی است که برای بانوان بسیار حائز اهمیت است یکی از دلایلی که می تواند این موارد را تحت تاثیر قرار دهد، کاهش خاصیت ارتجاعی دیواره واژن است که خوشبختانه قابل درمان است.

پرینورافی با کمک لیزر امروزه انتخاب بسیاری از بانوان برای برطرف سازی مشکلات مربوط به گشادی واژن می باشد. خانم هایی که به واسطه کهولت سن و یا داشتن زایمان های طبیعی متعدد دچار گشادی واژن شده اند می توانند به سراغ پرینورافی با لیزر به عنوان یک درمان کم تهاجمی و کم عارضه بروند.

برخی از بانوان به خاطر ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند انواع بدخیمی ها مجاز به استفاده از هورمون درمانی نیستند. به همین دلیل پرینورافی با کمک لیزر یکی از بهترین گزینه های ممکن برای خانم های مبتلا به انواع سرطان ها مثل سرطان سینه هستند. این روش برای از بانوان هم خطری ندارد از این رو پرینورافی با لیزر برای این بانوان هم به عنوان یک روش بی خطر توصیه می شود.

از دیگر مشکلات دستگاه ژنیتال می‌توان به بی اختیاری ادراری، کاهش میزان میل جنسی به خصوص در دوره یائسگی، خشکی واژن و … اشاره کرد. پرینورافی به کمک لیزر برای درمان و بهبود این دسته از مشکلات دستگاه تناسلی هم نتایج بسیار خوبی خواهد داشت و پرینورافی به وسیله لیزر برای این افراد هم توصیه می شود.

نتیجه گیری

توجه به زیبایی و سلامتی دستگاه ژنیتال به اندازه سایر اندام ها حائز اهمیت می‌ باشد. شل شدن واژن مشکلی است که خوشبختانه امروزه به کمک روش های کم تهاجمی مانند پرینورافی با لیزر به راحتی قابل بر طرف سازی است. امروزه این روش بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است. برخی از مهم ترین مزیت های این روش دوره نقاهت کوتاه مدت، ماندگاری نسبتا طولانی و عوارض کم می باشد.