از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم

زگیل تناسلی از مشکلات رایج منتقله از راه جنسی است و عامل آن عفونت ویروسی پاپیلومای انسانی (HPV) است. ویروس‌های عامل زگیل به تنهایی قادر به ایجاد تغییرات سرطانی در بافت دهانه رحم نیستند. با این حال افراد مبتلا به احتمال بسیار می‌توانند به انواع خطرناک زگیل (مولد HPV) هم مبتلا باشند. حال ممکن است بپرسید از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم یا نه. در ادامه با ما همراه باشید تا راه‌های تشخیص زگیل تناسلی در زنان را برایتان بخوبی شرح دهیم.

از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم

آنچه در این مقاله می خوانید :

از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم

زگیل تناسلی به خودی خود خطرناک نیست اما از آنجا که احتمال دارد فرد مبتلا به زگیل به انواع دیگر بیماری‌های منتقله از راه جنسی و انواع پرخطر ویروس مبتلا باشد و به دلیل مسری بودن عفونت ویروس تناسلی لازم است حتما این بیماری در اسرع وقت درمان شود تا از گسترش بیماری در فرد مبتلا و انتقال آن به پارتنر وی جلوگیری شود.

برای داشتن رویکردی مناسب در برابر زگیل، آشنایی با وجه تمایز بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند و همچنین اطلاع از این نکته که زگیل پس از گذشت چه مدت از ابتلای فرد نمایان می‌شود، بسیار ضروری است.

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری مقاربتی (STD) است که از طریق گروه خاصی از ویروس HPV بوجود می‌آید. این نوع از ویروس‌های HPV خود منجر به ایجاد سرطان نمی‌شوند اما زگیل‌های ناشی از آنها می‌توانند با ایجاد تغییرات دهانه رحم یا دیسپلازی ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهند.

 درمان‌ها می‌توانند زگیل را از بین ببرند، اما زمانی که زگیل وجود دارد فرد ناقل HPV خواهد بود. در نظر داشته باشید که کاندوم نمی‌تواند از انتقال ویروس تناسلی پیشگیری نماید و تا درمان کامل زگیل باید از انجام رابطه جدی پرهیز شود.

با توجه به شیوع گسترده عفونت با ویروس زگیل تناسلی که زنان را نیز شامل می‌شود، از آنجا که در زنان احتمال ابتلای فرد مبتلا به زگیل با انواع پرخطر وجود دارد بهتر است که برای انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم و چکاب دوره‌ای خود به کلینک‌های زنان و زایمان مراجعه کنید. سوالی که همواره میان زنان مطرح است آن است که” از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم.”

بی شک زمانی افراد به ابتلا خود به زگیل مشکوک می‌شوند که روی بدن خود شاهد پدیداری زگیل‌های گل کلم شکل باشند و یا به دلیل داشتن روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده با فرد مشکوک، نگران ابتلای خود شوند.

در کل یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای آگاهی از ابتلای فرد به زگیل از طریق معاینات و چکاپ‌های دوره‌ای و منظم لگن خواهد بود.

پزشک متخصص زنانی که به وی مراجعه می‌کنید می‌تواند زگیل تناسلی خارجی را با مشاهده آنها روی بدنتان تشخیص دهد.

با این حال تشخیص زگیل‌های تناسلی داخلی بسیار چالش برانگیزتر خواهند بود. در صورت درخواست شما از پزشک در خصوص اینکه “از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم” یا نه احتمالاً برای تشخیص زگیل‌های داخلی انجام آزمایشات ذیل را توصیه کند:

 • معاینه لگن: پزشک متخصص زنان ممکن است تست پاپ را به عنوان بخشی از معاینه لگنی زنان جهت بررسی تغییرات دهانه رحم ناشی از زگیل انجام دهد. به علاوه متخصص زنان ممکن است کولپوسکوپی را برای بررسی و بیوپسی واژن و دهانه رحم انجام دهد.
 • آزمایش خون: آزمایش خون به تنهایی در تشخیص ابتلا به عفونت HPV نقشی ندارد         اما می‌تواند به پزشک کمک کند که انواع دیگر عفونت‌های مقاربتی که فرد بدان مبتلا است را کشف کند. پزشک متخصص زنان ممکن است برای سایر بیماری‌های مقاربتی که اغلب با زگیل تناسلی مرتبط هستند آزمایش خون را برای بیمار تجویز کند. این بیماری‌های مقاربتی شامل اچ آی وی، سیفلیس و … خواهند بود.
 • معاینه مقعد: برای معاینه مقعدی متخصص از دستگاهی به نام آنوسکوپ برای بررسی داخل مقعد جهت یافتن زگیل استفاده می‌کند.
 • بیوپسی: برای انجام این نوع معاینه ممکن است پزشک انجام بیوپسی (بریدن و برداشتن یک قطعه کوچک به اندازه نوک یک مداد) را در صورت شک در تشخیص انجام دهد.

حال که راه‌های تشخیص را فهمیدیم بد نیست ابتدا بیشتر در خصوص این بیماری بدانیم.

زگیل تناسلی چیست و چگونه ممکن است به آن مبتلا ‌شویم؟

زگیل نوعی بیماری مقاربتی (STD) است که از طریق نوع خاصی از ویروس HPV باعث ایجاد برجستگی‌های یا زوائد کوچک زگیل مانند داخل و اطراف اندام تناسلی و راست روده خواهد شد.

برخی از زگیل‌ها بسیار کوچک هستند، با این حال، معمولاً می‌توانید آنها را احساس با لمس احساس کرده یا مشاهده نماید. احتمال دارد پزشک متخصص زنان زگیل را کندیلوم بنامند. به بیماری‌های مقاربتی، عفونت‌های مقاربتی (STI) نیز گفته می‌شود.

در ادامه قصد داریم به تفکیک کلیه روش‌های تشخیصی این بیماری را شرح دهیم.

علائم تشخیصی ابتدایی برای زگیل تناسلی کدامند؟

در ادامه قصد داریم در خصوص علائم و نشانه‌های احتمالی زگیل که می‌توان با مشاهده آنها احتمال بروز چنین مشکلی را تشخیص داد اطلاعاتی ارائه دهیم، این موارد ابتدایی‌ترین راهکار برای آگاهی از این مسئله است که از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم:

 • وجود زوائد گوشتی، توپر و سفت کل گلمی در اطراف ناحیه تناسلی و سطح خارجی بیمار که به راحتی قابل مشاهده است.
 • احساس خارش و یا سوزش در محل زگیل
 • وجود ترشحات و رطوبت اطراف زگیل
 • احتمال بروز درد، خونریزی و انسداد در صورت ایجاد این زوائد در مسیر مجاری ادراری
 • احتمال بروز این زوائد در اطراف دهان، زبان، گلو و لب‌های بیماران
 • رنگ تیره‌تر یا روشن‌تر زگیل‌های تناسلی نسبت به رنگ پوست
 • در مردان پدیداری زگیل روی کشاله ران، ران پا، اطراف مقعد یا داخل آن
 • با انجام تست پاپ از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم؟

یکی از رایج‌ترین روش‌های تشخیصی برای فهمیدن این نکته که به زگیل تناسلی مبتلا هستید یا خیر انجام تست پاپ اسمیر است.

تست پاپ که گاهی پاپ اسمیر نیز نامیده می‌شود، از زمره تست‌های بسیار مهمی برای یافتن هر نوع سلول غیرطبیعی از جمله زگیل در دهانه رحم است که قادر به ایجاد سرطان دهانه رحم هستند. در حقیقت تست پاپ تغییرات سلولی ناشی از HPV را پیدا می‌کند، اما قادر به تشخیص خود HPV نیست.

بنابراین در پاسخ به این پرسش که از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم، نیاز به نمونه گیری است. تست پاپ احتمالا بخشی از معاینه منظم لگن زنان باشد. برای انجام این تست، پزشک متخصص یک اسپکولوم فلزی یا پلاستیکی را داخل واژن بیمار قرار می‌دهد.

برای جداسازی دیواره‌های واژن اسپکولوم باز می‌شود تا پزشک بتوانند به دهانه رحم دسترسی بهتری داشته باشد، سپس از یک نمونه‌بر کوچک – یک کاردک یا برس کوچک – برای جمع‌آوری آرام سلول‌ها از دهانه رحم استفاده کرده و سلول‌ها را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستند.

آزمایش پاپ اسمیر صرفاً چند دقیقه طول می‌کشد و بیمار نباید دردی داشته باشد، با این حال احتمال درد یا فشار زمان باز کردن اسپکولوم داخل واژن توسط پزشک برای دسترسی بهتر و دید بهتر واژن وجود دارد. به علاوه ممکن است حین نمونه گیری از سلول‌های دهانه رحم، بیمار احساس خراشیدگی خفیفی را تجربه کند.

با انجام کولپوسلوپی از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم؟

در پاسخ به این پرسش که از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم یا نه می‌توانیم به کولپوسکوپی اشاره کنیم. کولپوسکوپی نوعی آزمایش برای تشخیص تغییرات سلولی در دهانه رحم و یافتن هر نوع سلول غیرطبیعی و درنهایت تشخیص سرطان دهانه رحم است. این روش به پزشک اجازه می‌دهد تا دهانه رحم را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهد.

درست مشابه شرایط معاینه لگن برای انجام کولپوسکوپی بیمار روی میز معاینه دراز می‌کشد. پزشک اسپکولوم را داخل واژن قرار داده و آن را باز می‌کند. این کار منجر به جداسازی دیواره‌های واژن ش از هم شده تا بخوبی بتوانند نگاه خوبی روی دهانه رحم داشته باشند.

پزشک ابتدا دهانه رحم بیمار را با محلولی سرکه مانند شستشو می‌دهند تا به راحتی بتواند سلول‌های غیر طبیعی را ببیند. سپس با کمک کولپوسکوپ دهانه رحم را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و با ابزاری شبیه دوربین دوچشمی روی پایه‌ای با نور روشن  داخل واژن را مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

با انجام بیوپسی از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم؟

گاهی برای آنکه متوجه شویم آیا به زگیل تناسلی مبتلا هستیم یا نه نیاز به بیوپسی و نمونه برداری از سطح دهانه رحم است. معاینه میکروسکوپی بخشی از بافت زگیل که نمونه برداری شده کمک می‌کند متوجه شویم آیا فرد به زگیل مبتلا است یا خیر.

در خصوص علت بیوپسی می‌توان به مواردی از جمله غیرطبیعی بودن زگیل‌ها، عدم پاسخگویی زگیل‌ها به درمان و در نهایت عدم اطمینان پزشک نسبت به بافت غیرطبیعی خواهد بود.

با انجام معاینه مقعد از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم؟

شاید به عنوان کسی که نگران ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است از خود بپرسید که از کجا باید بدانم به زگیل تناسلی مبتلا هستم یا خیر. زگیل ممکن است در ناحیه مقعد فرد مبتلا پدیدار شود از همین رو پزشک می‌تواند با معاینه فیزیکی و بصری وجود زگیل را روی مقعد مورد ارزیابی قرار دهد.

گاهی نیز ممکن است پزشک برای مشاهد بهتر زگیل روی سطح مقعد از اسید استیک استفاده کند چرا که موجب سفیدی سطح زگیل و نمایش بهتر آن خواهد شد.

از سوی دیگر برای بررسی وجود زگیل داخل مقعد اینکار با استفاده از ابزاری بنام آندواسکوب صورت می‌گیرد.

بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند

برخی بیماری‌ها هستند که ممکن است فرد با ابتلای به زگیل آنها را اشتباه بگیرد. این بیماری‌‌ها شامل موارد ذیل هستند:

 1. جوش تناسلی: زوائد یا گوشت‌های اضافی که به شکل برآمدگی‌های غیرطبیعی روی سطح ناحیه تناسلی آنها را با زگیل اشتباه می‌گیرند. حال آنکه این برآمدگی‌ها می‌توانند جوش چرکی یا تناسلی باشند. این جوش‌های معمولاً سر سفید بوده و کنار واژن پدیدار می‌شوند و اغلب دردناک می‌باشند.
 2. کراتوز سبوریک: از دیگر بیماری مشابه با زگیل تناسلی که با آن اشتباه گرفته می‌شوند، کراتوز سبوریک است که به لحاظ ظاهری با زگیل متفاوت بوده و به صورت لکه‌های قهوه‌ای و تیره رنگی را که حتی برجستگی خاصی ندارد، پدیدار می‌شوند و خود مشکلی برای بیماران نخواهد داشت.
 3. سیرینگوما: به زائده‌های کوچک سفید و زرد رنگ که روی پلک، گونه و اطراف چشم‌ها پدیدار می‌شوند. چنین زوائدی بیشتر به دلیل غدد عرق پدیدار شده و خری ندارند. هرچند ممکن است شاهد چنین زوائدی روی ناحیه تناسلی نیز باشیم اما نمی‌توان آن را جزو بیماری‌های مقاربتی دانست.
 4. تبخال واژن: این بیماری که هم با زگیل تناسلی و هم جوش تناسلی اشتباه گرفته می‌شود یک بیماری مقاربتی ناشی از رابطه جنسی است. ویروس هرپس می‌تواند عامل تبخال واژن گردد. این بیماری قابل درمان است اما نکته اصلی پیشگیری از بروز آن بواسطه داشتن رابطه جنسی ایمن و پرهیز از روابط پرخطر است.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش عادی؟

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش سوالی که ممکن است با آن بسیار مواجه شده باشید. همانطور که پیشتر اشاره کردیم گاهی ممکن است افراد در ناحیه تناسلی خود جوش‌های چرکی و تناسلی را ببینند که ممکن است آن‌ها را در خصوص ابتلا به زگیل نگران کند.

زگیل تناسلی به طور معمول یک برجستگی زائد گوشتی یا لک است در حالی که جوش نوعی برجستگی به شکل تاول است که یک ماده سفید دارد و با نواری قرمز احاطه شده است.

تشخیص اینکه زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود

سوال دیگری که معمولاً ذهن افرادی که روابط پرخطری را تجربه کرده‌اند به خود مشغول می‌سازد آن است که زگیل پس از گذشت چه مدت از ابتلای فرد نمایان می‌شود. پدیداری زگیل تناسلی روی بدن افراد احتمالاً تا هفته‌ها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها پس از ارتباط با فرد آلوده به ویروس ممکن است روی سطح ناحیه تناسلی پدیدار گردد.

در حقیقت در پاسخ به این سوال که زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود باید بگوییم که وقتی فرد به ویروس آلوده می‌شود، تا پدیدار شدن علائم زگیل حدوداً مدت زمان طولانی زمان می‌برد.

با این حال حدوداً به  2ماه زمان نیاز است تا ویروس HPV بتواند خود را داخل سلول‌های پوستی تکثیر کرده و زگیل پدیدار شود. با این حال تظاهر زگیل می‌تواند زمان‌های متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد.

روش‌های درمانی پیشنهادی برای زگیل تناسلی کدام است؟

اگر زگیل‌های شما باعث ناراحتی نمی‌شوند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اما اگر خارش، سوزش و درد دارید، یا نگران گسترش عفونت هستید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا با دارو یا جراحی شیوع بیماری را برطرف کنید.

در کل باید بدانیم که برای درمان زگیل تناسلی رویکردهای درمانی متعددی ارائه می‌شود که شامل موارد ذیل است:

 • داروهای موضعی: پزشک متخصص زنان بسته به شرایط بیمار ممکن است داروهای موضعی در اشکال مختلفی چون محلول، ژل و یا کرم را برای درمان زگیل تجویز نماید.
 • کرایوتراپی: این روش درمانی بر پایه منجمد کردن یا فریز کردن زگیل به واسطه نیتروژن مایع انجام می‌شود،  انجام این روش منجر به جلوگیری از پخش شدن بیشتر زگیل در ناحیه شده و از گسترش آن به سایر نواحی جلوگیری می‌کند.
 • لیزر درمانی: در این روش درمانی از لیزر دی اکسید کربن برای سوزاندن بافت‌های تخریب شده توسط زگیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت لیزر با تبدیل به انرژی گرمایی بافت‌های آسیب دیده را تخریب می‌کند.
 • الکتروکوتریزاسیون: الکترو کوتر روشی است که برای حذف زگیل تناسلی از جریان الکتریکی استفاده می‌کند، با این حال این رویکرد درمانی بسیار دردناک بودهو حتی عامل تورم خواهد بود و در حال حاضر در بسیاری از مراکز کاربرد درمانی ندارد.
 • آر اف سرجری: این روش درمانی در شرایطی کاربرد دارد که اندازه زگیل بیش از اندازه بزرگ شده و اتخاذ سایر رویکردهای درمانی دیگر تاثیری روی درمان زگیل ندارد.
 • جراحی برداشتن زگیل تناسلی: در این روش درمانی ممکن است پزشک متخصص از ابزارهای خاصی برای قطع کردن و یا برداشتن زگیل استفاده کند. برای این درمان به بیهوشی موضعی یا عمومی نیاز است و ممکن است پس از انجام آن درد  زیادی داشته باشید.

بی شک برای درمان مناسب زگیل باید در اسرع وقت به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید تا ابتدا با بررسی وضعیت بیمار نسبت به تشخیص صحیح بیماری اقدام کرده و سپس با توجه به وضعیت بیمار و شدت زگیل نسبت به درمان مناسب اقدام نمایید.

در حقیقت تنها شخصی که قادر است بین بیماری‌هایی مشابه زگیل و خود زگیل تفکیک قائل شود یک پزشک متخصص زنان باتجربه و ماهر است.

سخن پایانی

یکی از عمده نگرانی‌های بانوان زگیل است که قادر است با تغییر در ساختار سلول‌های سطح دهانه رحم عامل تسریع روند سرطان دهانه رحم، نازایی و ناباروری گردد. به همین ممکن است در صورت داشتن روابط متعدد و پرخطر و بدون هیچگونه ایمنی خاصی از خود بپرسید که از کجا بفهمم زگیل تناسلی دارم.

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای تشخیص صد در صدی زگیل ضروری است حتما به یک پزشک متخصص زنان باتجربه که سابقه تشخیص و درمان موفقیت آمیزی در خصوص زگیل‌های تناسلی دارد مراجعه نمایید تا وی بتواند تفاوت بین این بیماری با مشکلات دیگر را شناسایی نماید.

پزشک در درجه اول به معاینه فیزیکی فرد پرداخته و در صورت مشکوک بودن به چیزی انجام برخی آزمایشات ضروری را تجویز خواهد کرد.