متخصص زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی نوعی ضایعه خوشخیم هستند که به علت عفونت با انواعی از پاپیلومای انسانی یا hpv ایجاد میشود. بیش از صد نوع شناخته شده زگیل وجود دارند که حدود چهل مورد آن موجب ضایعات پوستی و مخاطی در ناحیه تناسلی میشوند. برای درمان این معضل ضروری است به متخصص زگیل تناسلی و یا یک دکتر زنان خوب در تهران مراجعه کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید :

متخصص زگیل تناسلی

انواع کم خطر ویروس hpv ممکن است موجب ایجاد زگیل در مردان و زنان بشود و درصد محدودی از افردا مبتلا به انواع بدخیم میتوانند منجر به ایجاد ضایعات پیش سرطانی و سرطانی بشود.

به علت اینکه زگیل تناسی بسیار مسری است. فرد مبتلا باید برای درمان و ریشه کنی به پزشک متخصص زگیل تناسلی مانند متخصص زنان پوست و ارولوژی و یا متخصص عفونی باشد مراجعه کند، چرا که آنها تنها مرجع قابل اعتماد برای درمان زگیل‌های تناسلی هستند.

استفاده از درمان های افراد غیرمتخصص مانند اینترنت و تبلیغات ها میتوانند فرد را با عوارض بسیار جدی مانند عفونت گسترده و سوختگی های پوستی مواجه کنند.

مهم ترین قدم در درمان این عارضه مراجعه به متخصص زگیل تناسلی باتجربه و مجرب است.

ضایعات پوستی مخاطی زیادی درناحیه تناسلی ممکن است ویژگی های ظاهری زگیل را داشته باشد ولی افتراقشان از زگیل باید توسط متخصص با تجربه انجام شود. شما میتوانید برای اطمینان از تشخیص و درمان به متخصصین زنان پوست عفونی و ارولوژی مراجعه کنید.

متخصص زنان و زایمان: همه زنانی که از نظر جنسی فعال هستند و دارای روابط جنسی محافظت نشده هستند باید انجام تست پاپ اسمیر نزد متخصص زنان را جدی بگیرند چون برخی از انواع ان میتواند با تغییرات سرطانی در دهانه رحم مرتبط باشد.

در ادامه این مقاله در خصوص روش‌های درمانی و تشخیصی متخصص زگیل تناسلی در تهران، هزینه لیزر زگیل تناسلی و طول درمان زگیل تناسلی به تفضیل صحبت کرده‌ایم.

ویژگی های یک متخصص زگیل تناسلی خوب برای تشخیص

مهم ترین قدم در درمان این عارضه مراجعه به متخصص زگیل تناسلی و مجرب است. یک پزشک خوب باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

تجربه و تخصص کافی برای تشخیص دقیق بیماری

داشتن سابقه درمان موفق

اطلاعات کافی در مورد بیماری و روش درمان مورد نیاز ارائه دهید

در مورد هزینه درمان، مراقبت های قبل و بعد از درمان توضیح دهید

زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان

راه های مختلفی برای پی بردن به ویژگی های یک پزشک خوب برای درمان زگیل‌های تناسلی وجود دارد.

اگر تا به حال در این مورد با کسی مشورت نکرده اید و تنها به دنبال یک پزشک متخصص زگیل تناسلی خوب هستید، اجازه دهید با مشخصات این پزشکان بیشتر آشنا شویم:

ایجاد محیطی کاملاً بهداشتی با احساس رضایت برای بیماران و حفظ اطلاعات پزشکی مطابق با علم روز.

هوش بالا، حرفه ای بودن، وظیفه شناسی، پشتکار، شجاعت و اعتماد به نفس به بیماران از عوامل مهم هستند.

مهارت های ارتباطی خوب برای برقراری ارتباط با تیم پزشکی، بیماران و خانواده های آنها. برای گوش دادن و درک نگرانی های طیف گسترده ای از مردم و جلب اعتماد آنها.

علل و انواع زگیل‌های تناسلی

بیشتر موارد زگیل‌های تناسلی توسط HPV ایجاد می شود.  این ویروس انواع مختلفی دارد تنها تعداد کمی از این انواع آن باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می شوند. ویروسHPV از طریق تماس پوست به پوست به شدت منتقل می شود و به همین دلیل است که به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می شود.

در واقع، HPV بسیار شایع است و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گویند که اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا می‌شوند. با این حال، ویروس همیشه عوارضی مانند زگیل‌های تناسلی ایجاد نمی کند.

به طور خلاصه این ویروس در اکثر مواقع خودبخود از بین میرود. زگیل‌های تناسلی معمولاً توسط گونه های HPV ایجاد می شوند که با انواعی که موجب زگیل می شوند متفاوت هستند. در واقع زگیل‌های تناسلی عارضه ای است که توسط ویروس ها منتقل می شود.

اچ پی وی HPV انواع مختلفی دارد که خوشبختانه بسیاری از آنها اصلاً نگران کننده نیستند و اگر در صورت مشاهده علائم زگیل فوراً به متخصص زگیل تناسلی در تهران مراجعه کنید، به راحتی می توانید از مشکلات جدی جلوگیری کنید. اما اگر عفونت دائمی باشد و درمان نشود، سلول های طبیعی در ناحیه تناسلی به شدت تقسیم می شوند و به سرطان تبدیل می شوند.

ویروس های HPV به دو نوع پوستی و تناسلی طبقه بندی می شوند. در ادامه با ویژگی های زگیل های پوستی و تناسلی آشنا می شوید.

زگیل های پوستی: بیشتر زگیل ها زگیل های پوستی هستند. زگیل های پوستی روی پوست دست ها، سینه، بازوها و پاها ظاهر می شوند. زگیل های پوستی با نوع تناسلی آن متفاوت هستند و معمولا خطرناک نیستند.

زگیل‌های تناسلی در ناحیه اندام تناسلی زنان و مردان و یا به دلیل روابط جنسی اورال در داخل دهان یا داخل معقد بروز می‌کند.

از نظر متخصص زگیل تناسلی علائم این بیماری چیست؟

در برخی از زنان، زگیل‌های تناسلی می‌توانند به صورت زخم‌هایی در قسمت بیرونی اندام تناسلی، بین اندام تناسلی و مقعد، در مقعد، داخل مقعد، روی دیواره‌های داخلی واژن یا دهانه رحم ایجاد شوند.

در برخی از مردان، زگیل باعث ایجاد زخم در نوک یا تنه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد می شود.

اگر با فرد آلوده به ویروس رابطه دهانی داشته باشید، زخم هایی در دهان یا گلو ایجاد می شود.

اما بیایید به اندازه و ویژگی های ضایعات زگیل‌های تناسلی نگاه کنیم:

برجستگی های کوچک و گوشتی با رنگ های مختلف از صورتی تا قهوه ای

آگلوتیناسیون ضایعات کوچک و ایجاد ضایعات مانند گلوکوم

خارش و ناراحتی

خونریزی از زخم ها در حین مقاربت

زگیل تناسلی کم خطر چه ویژگی هایی دارد؟

زگیل‌های تناسلی کم خطر نوعی از HPV هستند که باعث تبدیل سلول های سرطانی نمی شود و فقط باعث ایجاد زگیل می شود. اگر ویروس زگیل کم خطر در ناحیه تناسلی و مقعد رشد کند، می تواند باعث ایجاد زگیل در این نواحی شود. هم زنان و هم مردان در خطر کم ابتلا به زگیل‌های تناسلی هستند.

البته زنان باید تمرکز بیشتری داشته باشند. زیرا این زگیل ها می توانند در مکان هایی ظاهر شوند که قابل مشاهده نیستند، مانند دهانه رحم و واژن. این زگیل ها باعث تغییرات جزئی در دهانه رحم می شوند. این زگیل ها در خارج و داخل اندام تناسلی کمتر دیده می شوند. زگیل‌های تناسلی کم خطر باعث سرطان نمی شود.

نوع 6 و 11 ان بی خطر تر هستند و نسبت به انواع دیگر فعالتر است و در اکثر افراد باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می شود.

زگیل تناسلی پرخطر چه ویژگی هایی دارد؟

زگیل پرخطر نوعی ویروس زگیل تناسلی است که باعث سرطان می شود. ویروس زگیل‌های تناسلی پرخطر می توانند باعث سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه رحم در زنان شوند در مردان نیز میتواند خطر سرطان را بالا ببرد.

 علاوه بر این، این ویروس مرموز در سرطان های دهان، زبان، لوزه ها، حنجره و مقعد نقش دارد. این زگیل ها بیشتر وارد نواحی داخلی اندام تناسلی می شوند. زگیل‌های تناسلی پرخطر 12 نوع دارد که حدود 70 درصد آنها به دلیل انواع 16 و 18 سرطان دهانه رحم و 95 درصد سرطان های مقعد و بیشتر انواع سرطان های دهان و واژن با ویروس نوع 16 ایجاد می شود.

متخصص زگیل تناسلی چگونه زگیل را تشخیص میدهد

زگیل‌های تناسلی اغلب با معاینه و مشاهده مستقیم تشخیص داده می شود. گاهی اوقات متخصص زگیل تناسلی در تهران نمونه کوچکی از ضایعه را برای تایید تشخیص به آزمایشگاه آسیب شناسی می فرستد. در این موارد معمولاً تشخیص نوع زگیل مهم است.

مواردی که باید از زخم نمونه برداری شود:

ظاهر غیر معمول

بیماران HIV مثبت

زگیل های تیره

همچنین با در نظر گرفتن خطر بالای سایر بیماری های مقاربتی، پزشک ممکن است گاهی آزمایش خون برای HIV و سیفلیس را تجویز کند تا در صورت ابتلا و زگیل‌های تناسلی تشخیص داده شود.

در صورت تایید تشخیص زگیل‌های تناسلی، شریک جنسی فعلی نیز باید برای معاینه و ارزیابی توسط متخصص زگیل تناسلی در تهران معاینه شود. همچنین بهتر است شریک جنسی قبلی تا شش ماه قبل از این موضوع آگاه شده و به پزشک مراجعه کنند.

تشخیص زگیل‌های تناسلی مانند سایر بیماری های مقاربتی می تواند مشکلات عاطفی ایجاد کند. به خصوص زمانی که برای اولین بار تشخیص داده می شود، ممکن است فرد با مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب و کاهش کیفیت زندگی مواجه شود که صحبت با متخصص زگیل تناسلی نیاز است .

متخصص زنان ممکن است برای تشخیص آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد، به این معنی که نمونه ای از سلول های دهانه رحم را گرفته و به آزمایشگاه می فرستد.

همچنین می توان آزمایش خاصی روی این نمونه انجام داد و نوع HPV را تعیین کرد. فقط انواع خاصی از HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اگر زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده باشد، با معاینه پوست ناحیه تناسلی و مقعد می توان آن را تشخیص داد.

در زنان بالای 30 سال می توانند با انجام سالانه پاپ اسمیر دهانه رحم، تغییرات سلولی در این ناحیه را بررسی کنند در زنان زیر 30 سال اگر روابط پر خطر داشته باشند، می توان تست پاپ اسمیر را در سنین 23 تا 27 سالگی انجام دهند در زنان بالای 30 سال، در صورت مشکوک شدن به ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است همزمان آزمایش DNA برای تشخیص انواع پرخطر در پاپ اسمیر درخواست شود.

هیچ آزمایش تشخیصی برای عفونت فعال از طریق آزمایش خون یا ادرار وجود ندارد و وجود آنتی بادی های HPV در خون تنها نشان دهنده این است که فرد در مقطعی از زندگی خود در معرض ویروس قرار گرفته است و عفونت فعال نشانه آن نیست.

 اگر خونریزی یا عفونت های مکرر دارید و به درمان های موضعی پاسخ نمی دهید، بیوپسی پوستی زگیل ممکن است برای افتراق آن از سرطان پوست انجام شود. در صورت عدم مشاهده زگیل پوستی، هیچ آزمایش تشخیصی معتبری برای مردان پس از رابطه جنسی پرخطر وجود ندارد.

متخصص زگیل تناسلی چگونه زگیل را درمان میکند

در صورتی که از نوع پر خطر باشد درمان شامل :

  • دارو برای فرد مبتلا: متخصص زگیل تناسلی برای از بین بردن زگیل، چندین پماد و کرم موضعی تجویز می کنند مانند پودوفیلین. این پمادها و کرم ها باید روی پوست مالیده شوند.
  • جراحی زگیل: یکی از موثرترین روش ها برای درمان زگیل است. اگر زگیل درمان نشده و بزرگ باشد، درمان با جراحی انجام می شود. الکتروشیمی درمانی، لیزر درمانی، کرایوتراپی، برش زگیل از جمله روش های جراحی برای درمان زگیل هستند.

قطع کردن زگیل و بریدن که ابتدا بی حسی میزنند . سپس زگیل با ابزار جراحی مخصوص بریده می شود.

  • الکتروشیمی درمانی: یکی از روش های درمان زگیل‌های تناسلی است. الکتروشیمی درمانی وجود دارد. در این جراحی زگیل برداشته می شود.
  • کرایوتراپی: کرایوتراپی به کرایوتراپی یا انجماد نیز معروف است. کرایوتراپی یکی از بهترین درمان ها برای زگیل است. در این روش زگیل ها با نیتروژن مایع منجمد می شوند.

در بیشتر افراد، سیستم ایمنی بدن را پس از مدتی از ویروس زگیل‌های تناسلی پاک می کند. هنوز هیچ درمانی برای ویروس در بدن وجود ندارد. هدف از درمان های زیر حذف ضایعات زگیل است. داروهای مختلفی برای درمان زخم های ناشی از زگیل‌های تناسلی وجود دارد که طبق تجویز متخصص زگیل تناسلی و با راهنمایی داروساز به صورت موضعی روی زخم ها استفاده می شود.

از داروهای بدون نسخه زگیل پوستی برای زگیل‌های تناسلی استفاده نکنید. زیرا این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی طراحی نشده اند. سرما درمانی، الکتروکوتر، جراحی یا لیزر نیز ممکن است برای از بین بردن ضایعات زگیل‌های تناسلی استفاده شود.

همانطور که گفته شد، زگیل‌های تناسلی درمان قطعی و صددرصدی ندارند، اما اگر به این بیماری مبتلا هستید یا مشکوک هستید که رابطه جنسی کنترل نشده ای داشته اید، بهتر است به متخصص زگیل تناسلی در تهران مراجعه کنید و تحت نظر او باشید. اما بهترین راه های مقابله با این ویروس به شرح زیر است

تقویت سیستم ایمنی:

این موارد عبارتند از: سیگار نکشیدن، کاهش استرس و خوردن غذاهای غنی از ویتامین و آنتی اکسیدان  و از گسترشش جلوگیری کنید . یعنی برای مدتی از رابطه جنسی خودداری کنید، موهای ناحیه تناسلی خود را با تیغ یا موبر اصلاح کنید

از داروها و درمان هایی که متخصص زگیل تناسلی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

برداشتن زگیل‌های تناسلی با لیزر:

 در مردان و زنان معمولا برای از بین بردن زگیل استفاده می شود که برای جلوگیری از گسترش بیماری و جلوگیری از گسترش زگیل هایی که به سرعت ایجاد می شوند باید در اسرع وقت انجام شود. واکسن در این مرحله توصیه نمیشود  و تنها ممکن است از سایر عفونت های ویروسی جلوگیری کند.

اگر درمان برخی از زگیل ها دشوار باشد، از لیزر برای درمان زگیل های وسیع استفاده می شود. لیزر درمانی، مانند کرایوتراپی، یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار است زگیل‌های تناسلی را از بین ببرید.

زگیل‌های تناسلی را می توان با روش های متعددی مانند انجماد و لیزر از بین برد که در این روش ها تاثیر لیزر نسبت به روش های دیگر سریعتر و ایمن تر است. در یک مطالعه تصادفی بین اثرات کرایوتراپی و لیزر، نتایج

به طور کلی مهمترین اصل پیشگیری از زگیل‌های تناسلی و در مرحله بعد درمان زودهنگام و پیگیری های متعدد و عود در درمان است تا بیماری های بعدی پس از درمان ارجاع، غربالگری و درمان شوند. طول درمان زگیل تناسلی بسته به روش درمان و خود زگیل متفاوت است.

مکان های رایج برای ایجاد زگیل‌های تناسلی

در مردان

کیسه بیضه

ران و کمر

داخل یا اطراف مقعد

محل شایع زگیل‌های تناسلی در زنان

 در زنان

داخل واژن یا مقعد

خارج از واژن یا مقعد

دهانه رحم

اینها شایع ترین محل های زگیل‌های تناسلی هستند، در غیر این صورت گاهی اوقات می توانند در جاهای دیگر دیده شوند.

عوارض زگیل‌های تناسلی

سرطان رحم ارتباط مستقیمی با عفونت با انواع خاصی از ویروس زگیل دارد. برخی از انواع HPV نیز با سرطان های اندام تناسلی زنانه، آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو مرتبط هستند.

البته همه افراد آلوده به HPV به سرطان مبتلا نمی شوند، اما خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد و این افراد بهتر است علائم یا آزمایش های جدی تری (مانند پاپ اسمیر در زنان) را انجام دهند.

در دوران بارداری ممکن است بزرگ شود و مشکل در ادرار ایجاد کند ضایعات زگیل‌های تناسلی روی دیواره واژن می تواند از کشیده شدن دیواره واژن جلوگیری کرده و در زایمان طبیعی اختلال ایجاد کند.

پیشگیری از زگیل‌های تناسلی

استفاده از کاندوم و محدود کردن تعداد شرکای جنسی دو راه موثر برای جلوگیری از انتقال ویروس زگیل‌های تناسلی است.

همچنین واکسنی برای جلوگیری از عفونت ویروسی وجود دارد. اکنون یک واکسن ضد HPV در دسترس است که می تواند در برابر 9 نوع خطرناک (HPV) که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد، محافظت کند.

همه مردان و زنان در سنین 9 تا 45 سال می توانند برای جلوگیری از عفونت با این ویروس که منجر به سرطان دهانه رحم و انتقال ویروس می شود، واکسینه شوند.

هزینه لیزر زگیل تناسلی

تعیین دقیق هزینه لیزر زگیل تناسلی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. فاکتور اول تعداد ضایعاتی است که به صورت زگیل در بدن فرد وجود دارد، عامل دوم میزان بزرگی و کوچکی زگیل و فاکتور بعدی محل قرارگیری زگیل (داخل یا روی مقعد؛ واژن) بستگی دارد. به طور مثال هزینه لیزر زگیل مقعدی بیشتر از لیزر زگیل از روی واژن است.

عامل دیگری که در هزینه لیزر زگیل تناسلی می‌تواند موثر باشد نوع لیزری است که پزشک متخصص زگیل تناسلی در کلینیک خود استفاده می کند و به طبع تجهیزات کلینیک فوق و دستمزد پزشک خواهد بود.

طول درمان زگیل تناسلی

دیگر مسئله‌ای که همواره مبتلایان به زگیل‌های تناسلی را نگران می‌سازد، طول درمان زگیل تناسلی است. در حقیقت بسته به میزان زوائدی که به عنوان زگیل‌های تناسلی روی بدن فرد پدیدار شده و بزرگی و کوچکی این ضایعات پوستی و حتی سیستم ایمنی بدن فرد طول درمان زگیل تناسلی در هر فردی متفاوت است اما در کل میتوان گفت با پیگیری جدی و رعایت کلیه مراقبت‌های لازم و انجام دستورات پزشک و تکمیل درست دوره درمان زگیل نهایتا ظرف دو سال به طور کامل از بین می‌رود.

سخن پایانی

اولین قدم برای یک درمان موفق، مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی است. راه های مختلفی برای پی بردن به ویژگی های یک پزشک خوب برای درمان زگیل وجود دارد. زگیل اغلب با معاینه و مشاهده مستقیم تشخیص داده می شود. گاهی اوقات پزشک نمونه کوچکی از ضایعه را برای تایید تشخیص به آزمایشگاه آسیب شناسی می فرستد

زگیل‌های تناسلی درمان قطعی و صددرصدی ندارند، اما اگر به این بیماری مبتلا هستید یا مشکوک هستید که رابطه جنسی کنترل نشده ای داشته اید، بهتر است به متخصص زگیل تناسلی در تهران مراجعه کنید و تحت نظر او باشید. به طور کلی مهمترین اصل پیشگیری از زگیل درمان زودهنگام و پیگیری های متعدد است.

در این مقاله به طور اختصاصی در مورد طول درمان زگیل تناسلی و هزینه لیزر زگیل تناسلی صحبت کردیم.