مراقبت های بعد از لابیا پلاستی

مراقبت های بعد از لابیا پلاستی، شامل کمپرس سرد، مصرف داروهای آنتی بیوتیک و تمیز و خشک نگهداشتن لابیاها

لابیاپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که این روزها بسیاری از خانم‌ها برای تغییر شکل ظاهری لبه‌های واژن خود آن را انجام می‌دهند. هر چند لابیاپلاستی یک نوع عمل زیبایی به شمار می‌رود، اما نمی‌توان مزایای درمانی آن را نیز نادیده گرفت. چرا که با انجام این عمل مشکلاتی مانند عفونت‌های مکرر و طولانی مدت واژن نیز به خوبی درمان می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که باعث می‌شود این عمل نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد، مراقبت های بعد از لابیا پلاستی می‌باشد. آگاهی از انجام مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی، نه تنها باعث می‌شود که بدون عارضه دوران نقاهت را سپری کنید، بلکه نقش بسیار مهمی در رسیدن به نتایج ایده‌آل جراحی ایفا می‌کند.

پس بهتر است علاوه بر آگاهی از مراقبت‌های عمومی، هر بیمار مراقبت‌های مخصوص به خود را شخصاً از جراح متخصص زنان خود بپرسد. اگر شما نیز می‌خواهید اطلاعات کاملی در مورد این مراقبت‌ها داشته باشید، خوشحال می‌شویم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

عمل تنگی واژن با بخیه

آنچه در این مقاله می خوانید :

لابیا پلاستی چیست و چرا مراقبت های بعد از لابیا پلاستی مهم است؟

قبل از آن که به این سوال پاسخ دهیم که «مراقبت های بعد از لابیا پلاستی چیستند و پس از انجام این عمل باید چگونه از جسم و جان خویش مراقبت کنیم؟» اجازه دهید تا اشاره کوتاهی به عمل لابیاپلاستی داشته باشیم.

این عمل در واقع یک نوع جراحی است که طی آن، اندازه لابیاها را کوچک نموده و اگر دچار عدم تقارن شده باشند، آن را برطرف می‌نمایند. بزرگی لابیاها بر روی اعتماد به نفس خانم‌ها تاثیرات منفی برجای گذاشته و موجب می‌شود که آن‌ها نتوانند با شریک زندگی خود، یک رابطه جنسی خوب و استاندارد را برقرار نمایند.

علاوه بر این، بزرگی و عدم تقارن لابیاها، ممکن است باعث ایجاد عفونت‌هایی گردد که طولانی و ادامه دار هستند. شاید شما برای درمان این عفونت‌ها به متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و داروهای مختلفی مصرف کرده باشید.

اما این عفونت‌ها پس از بهبودی، در طول سال بارها و بارها برمی‌گردند و بسیار ناخوشایند هستند. همچنین خانم‌ها با وجود بزرگی لابیاهای خود نمی‌توانند لباس‌های تنگ مورد علاقه خود را بپوشند در هنگام فعالیت‌های ورزشی با درد زیادی مواجه می‌شوند.

تمامی این شرایط ممکن است یک زن را به جایی برساند که برای انجام عمل لابیاپلاستی تصمیم بگیرد. طی این عمل می‌توان بر اساس نیاز فرد و مشکلاتی که با آن مواجه است، لابیاها را کوچک، بزرگ و یا متقارن نمود. برای کوچک کردن یا ایجاد تقارن میان لابیاها، قسمتی از آن را برش می‌زنند و این امر با تیغ جراحی یا امواج لیزر امکان پذیر است.

خانم‌هایی نیز که می‌خواهند لابیاهای خود را بزرگ نموده و یا چین و چروک‌های آن را برطرف کنند، باید برای تزریق چربی یا ژل به ناحیه لابیا آماده باشند. در هر صورت، پس از انجام این عمل، باید به خوبی از خود مراقبت کنید تا دچار عوارض ناخوشایندی که هر عمل زیبایی ممکن است با خود به همراه داشته باشد، نشوید.

 

مراقبت های بعد از لابیا پلاستی که در هفته اول باید رعایت کنید

حال که دانستیم لابیاپلاستی چیست و فرایند انجام آن چگونه است؟ نوبت به شرح کامل مراقبت های بعد از لابیا پلاستی می‌رسد. همه ما می‌دانیم که عوامل بسیار زیادی هستند که دست به دست هم می دهند تا یک عمل درمانی یا زیبایی به خوبی پیش برود.

درست است که پزشک متخصص شما وظایف مهمی در این زمینه دارد، اما نقش شما نیز در دوران نقاهت بعد از عمل لابیاپلاستی بسیار تا بسیار مهم است. شما با مراقبت هر چه بهتر از خود، می‌توانید کاری کنید که هر چه زودتر به بهبودی رسیده و دوباره مانند قبل به کار و زندگی خویش مشغول شوید.

مراقبت بعد از عمل لابیا به خصوص در هفته اول پس از انجام این عمل، بسیار تا بسیار مهم است و ما مهم‌ترین پارامترهایی که در این 7 روز باید رعایت کنید را خدمت شما عزیزان بیان می‌کنیم:

 1. مراقبت‌های روز اول

قطعاً 24 ساعت ابتدایی که عمل لابیاپلاستی را انجام داده‌اید، از حساس‌ترین ساعات و روزهایی هستند که سپری خواهید نمود. به همین سبب باید در این روز بیش از پیش به مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی اهمیت بدهید.

در این روز ممکن است لابیای شما متورم شده و با درد مواجه باشید؛ نگران نباشید، این علائم در روز اول کاملاً طبیعی هستند. برای آن که ورم لابیاهای خود را کاهش دهید، از کمپرس سرد استفاده کنید؛ البته فراموش نکنید که کمپرس سرد نباید بیش از 15 دقیقه بر روی پوست شما قرار گیرد، چرا که ممکن است به آن آسیب بزند.

در صورتی که در این روز درد زیادی در لابیاهای خود احساس می‌کنید، می‌توانید با مصرف قرص‌های مسکنی که متخصصان برای شما تجویز کرده‌اند، درد خود را تسکین دهید. در این روز سعی کنید در خانه مانده و ساعات خود را به استراحت سپری کنید؛ چرا که راه رفتن باعث ایجاد اصطکاک برای لابیاها شده و چندان برای آن‌ها خوب نیست.

 1. مراقبت‌های روز دوم

ممکن است شما روز دوم بعد از عمل لابیاپلاستی را نیز مانند روز اول سپری کنید. حتی در این روز تورم لابیاها بیشتر می‌شود و این موضوع نباید شما را دچار نگرانی کند.

شما نباید انتظار داشته باشید که تنها بعد از گذشت 2 روز از عمل، لابیاهای شما به حالت قبل بازگردند و بتوانید به زندگی عادی خود ادامه دهید. در این روز هم به مصرف داروی مسکن و داروهای آنتی بیوتیک که متخصص برای جلوگیری از عفونت شما تجویز نموده است ادامه دهید.

همچنین اگر شاهد وجود خون بر روی نوار بهداشتی یا لباس زیر خود بودید، به هیچ عنوان خود را ناراحت و نگران نکنید. اگر میزان ترشح خون کم است، بدانید که کاملاً طبیعی است و به زودی برطرف می‌شود. بهتر است این روز را نیز به استراحت سپری کرده و به مراقبت بعد از عمل لابیا همچنان ادامه دهید.

 1. مراقبت‌های روز سوم تا هفتم

در طی این روزها، تورم اندکی کمتر می‌شود؛ اما این موضوع به آن معنا نیست که انتظار داشته باشید ورم و درد لابیاها کاملاً از بین رفته و دوباره به همان حالت قبل خود بازگردند. شاید در این روزها، کمتر از قبل به داروهای مسکن نیاز داشته باشید؛ اما به مصرف سایر داروهای خود ادامه دهید.

اگر در روزهای سوم تا هفتم با خارش در قسمت اطراف بخیه لابیاها مواجه شدید، بدانید که یک فرایند کاملاً طبیعی است و شما در حال بهبودی هستید. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا برای بررسی وضعیت لابیاها به نزد او مراجعه کنید. در صورتی که همه چیز عادی و طبیعی بود، می‌توانید با مشورت پزشک، به محل کار خویش برگردید.

نکته بسیار مهم: تمیزی و خشک بودن ناحیه تناسلی خارجی (به خصوص در روزهای ابتدایی عمل) اهمیت بسیار زیادی دارد. چون رطوبت، زمینه را برای رشد عوامل عفونت زا، قارچ‌ها و مخمرها فراهم نموده و نتایج حاصل از جراحی را دستخوش تغییرات ناخوشایندی می‌نماید. توصیه می‌شود که خشک کردن ناحیه تناسلی یا توسط یک حوله نرم انجام شود یا با باد ملایم سشوار در فاصله ۳۰ سانتی متری واژن انجام پذیرد.

مراقبت های بعد از لابیا پلاستی در هفته های دوم تا پنجم

حساس‌ترین دوران پس از عمل لابیاپلاستی، همان هفته اول است که شما باید تمام تلاش خود را به کار ببرید تا آن را به خوبی سپری کنید. حال به مراقبت های بعد از لابیا پلاستی در هفته‌های دوم تا پنج می‌رسیم و برخی از مهم‌ترین نکاتی که در این روزها باید رعایت کنید را با شما عزیزان در میان می‌گذاریم:

 • مراقبت‌های هفته دوم

شاید در هفته دوم نیز هنوز اندکی تورم را در لابیاهای خود مشاهده نمایید و این موضوع یکی از عوارض طبیعی است که معمولاً پس از عمل لابیاپلاستی برای بسیاری از خانم‌ها به وجود می‌آید.

فراموش نکنید که هنوز واژن و لابیاهای شما بسیار حساس هستند، بنابراین باید به مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی طبق آن چه پزشک برای شما تعیین کرده ادامه دهید و هرگز کاری انجام ندهید که به لابیاهای شما فشار وارد شود.

در این هفته می‌توانید به آرامی شروع به پیاده روی کنید؛ در واقع پزشکان به شما خواهند گفت که می‌توانید به آرامی فعالیت‌های ساده و سبک را آغاز کنید. شما ممکن است احساس کنید که لابیاهای شما هنوز شکل عادی و طبیعی خود را پیدا نکرده‌اند؛ نگران نباشید و تا بهبودی کامل آن‌ها صبر کنید.

 • مراقبت‌های هفته سوم

مطمئناً با رسیدن به هفته سوم پس از عمل لابیاپلاستی، تا حدود زیادی نشانه‌های بهبودی را در لابیاهای خود مشاهده می‌کنید. زخم‌هایی که در اثر عمل جراحی یا بخیه بر روی لابیاها ایجاد شده‌اند، با مراقبت هایی که این مدت از خود به عمل آوردید، رو به ترمیم رفته‌اند.

البته ممکن است هنوز هم اندکی ورم در لابیاهای شما وجود داشته باشد که کاملاً عادی است. در این هفته به عنوان مراقبت بعد از لابیا، باید لباس‌های زیر آزاد و نخی پوشیده و سعی کنید همیشه ناحیه واژن شما تمیز و خشک باشد.

 • مراقبت‌های هفته چهارم

در صورتی که متخصصان از بخیه‌های جذب برای عمل لابیاپلاستی استفاده کرده باشند، پس تا کنون تمامی بخیه‌ها جذب شده و دیگر اثری از آن‌ها مشاهده نخواهید کرد. از این هفته به بعد، به آرامی می‌توانید فعالیت‌های ورزشی خود را آغاز کنید، اما برای برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی خود، هنوز هم باید صبر کنید.

 • مراقبت‌های هفته پنجم

در صورتی که عمل لابیاپلاستی شما به خوبی پیش رفته باشد، جزو آن 90 درصدی خواهید بود که در این هفته، به طور کامل بهبود پیدا کرده‌اند. از این هفته به بعد، می‌توانید با متخصص خود مشورت نموده و به آرامی رابطه جنسی خود را آغاز کنید.

نکته مهم: موضوع دیگر این‌که پوزیشن نشستن و خوابیدن در هفته‌های اول بعد از جراحی لابیاپلاستی، باید به گونه‌ای باشد که فشار زیادی به ناحیه جراحی وارد نکند. استفاده از بالش‌های شبیه دونات (بالش‌های گردی که وسط آن‌ها خالی است و در داروخانه ها فروخته می‌شوند) به سپری کردن دوران نقاهت در چند هفته اول خیلی کمک می‌کند.

یک مسئله دیگر نشستن طولانی مدت بر روی سطوح سفت در دو سه هفته اول عمل لابیاپلاستی ممنوع است. علت آن هم این است که فشار وارده به محل جراحی می‌تواند نتایج جراحی را تغییر دهد. موضوع دیگر رانندگی‌های طولانی هم مثل نشستن‌های طولانی در یک ماه اول اصلاً توصیه نمی‌شود.

 

5 نکته مهم در مورد مراقبت های بعد از لابیا پلاستی که باید بدانید

مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی، بسیار مهم است و تا حدود زیادی نتایج این عمل را رقم می‌زند. اگر شما عزیزان قصد دارید به زودی عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، خود را برای این 5 نکته مهمی که در ادامه مطلب با شما در میان می‌گذاریم، آماده کنید:

 • درد بعد از لابیاپلاستی اجتناب ناپذیر است و باید از نظر جسمی و روحی برای آن آماده باشید.

متخصصان برای آن که عمل لابیاپلاستی را برای بیماران خویش انجام دهند، بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی را در نظر می گیرند و انتخاب از میان این دو روش، به وضعیت جسمانی و نظر پزشک شما بستگی دارد.

در هر صورت شما در فرایند انجام این عمل، درد چندان زیادی را احساس نمی‌کنید. پس از آن نیز پزشکان برای شما داروهای مسکنی را در نظر خواهند گرفت تا درد را بیش از پیش کاهش دهند. اما در هر صورت، در روزهای اول تا پنجم، تجربه اندکی درد کاملاً بدیهی است. بنابراین خود را برای آن آماده کنید و سعی کنید هیچ استرسی نداشته باشید؛ چرا که استرس ممکن است درد و ناراحتی شما را افزایش دهد.

 • برای انجام عمل لابیاپلاستی، سعی کنید حداقل برای یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید.

اگر شما یک خانم شاغل هستید و می‌خواهید عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، بهتر است یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. در این صورت است که می‌توانید به خوبی مراقبت‌ های بعد از لابیا پلاستی را انجام داده و خود را برای دوره نقاهت پس از این عمل آماده کنید. فراموش نکنید که در هفته اول، آن چه بیش از پیش به شما کمک خواهد کرد، استراحت است.

 • برای مدت زمان یک ماه، نباید هیچ نوع ورزش و فعالیت سنگین انجام دهید.

به طور کلی لابیاها دارای بافت نازکی هستند؛ حال فکر کنید بر روی آن‌ها عمل جراحی نیز صورت پذیرد و حساسیت آن‌ها بیش از پیش افزایش پیدا کند.

بنابراین در دوران مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی، نباید هیچ بار سنگینی بلند کرده و یا ورزش‌های سنگین انجام دهید. حتی اگر مشاهده کردید که بخیه های شما کاملاً جذب شده و از بین رفته‌اند، باز هم نباید هیچ فعالیت سنگینی داشته باشید، چرا که ممکن است لابیاهای شما دچار پارگی شوند.

اصولاً ورزش‌های سنگین مثل بدنسازی که وزنه دارند یا رقابت‌ها و مسابقات ورزشی، دوچرخه سواری، اسب سواری و… باید به بعد از ۸ هفته موکول پس از عمل موکول شود. فراموش نکنید که این فعالیت‌ها در چهار هفته ابتدایی کاملاً ممنوع است و در هفته چهارم تا هشتم هم اگر انجام نشود بهتر است.

 

 • فراموش نکنید که رابطه جنسی در شش هفته ابتدایی عمل لابیاپلاستی هرگز پیشنهاد نمی‌شود.

اگر قصد دارید عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، باید خود و شریک زندگی شما آماده باشید تا حداقل برای مدت زمان 5 الی 6 هفته، رابطه جنسی با همدیگر نداشته باشید. رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که خطر آسیب دیدن و پارگی لابیاها را به همراه دارد.

 

عواقب عدم توجه به مراقبت های بعد از لابیا پلاستی

پس از آن که پزشک متخصص، عمل لابیاپلاستی را با موفقیت برای شما انجام داد، مسئولیت شما آغاز می‌شود و شما باید بیش از پیش از جسم و جان خود مراقبت کنید  تا پس از این عمل، هیچ آسیبی متوجه شما نشود. در صورتی که به هر دلیلی در این زمینه کوتاهی کنید، ممکن است با این عوارض ناخوشایند و آزار دهنده مواجه شوید:

 • اگر در دوران مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی از قرص‌های مسکن به صورت منظم استفاده نکنید، بدون شک درد زیادی را تجربه خواهید کرد.
 • در صورتی که داروهای آنتی بیوتیکی که متخصص برای شما در نظر گرفته است را سر ساعت مصرف نکنید، احتمال به وجود آمدن عفونت در لابیاها و محل بخیه آن ها وجود دارد.
 • اگر با مشورت پزشک خویش از کمپرس سرد در ساعات ابتدایی عمل استفاده نکنید، ورم بسیار شدیدی را در محل لابیاهای خود مشاهده خواهید کرد.
 • اگر بی ملاحظه شروع به انجام ورزش‌های سنگین نموده و یا بار سنگین بردارید، خطر خونریزی، باز شدن بخیه‌ها و پاره شدن محل جراحی لابیاها وجود دارد.
 • در صورتی که بهداشت و سلامتی لابیاها را رعایت نکنید، پس از عمل، بیش از پیش در معرض عفونت قرار می‌گیرید.

 

لزوم مراجعه به پزشک پس از عمل لابیاپلاستی

معمولاً بسیاری از پزشکان و متخصصان حاذق و وظیفه‌شناسی که در حیطه عمل‌های زیبایی واژن به فعالیت مشغول هستند، از بیمار خود می‌خواهند که پس از انجام عمل لابیاپلاستی، به صورت دوره‌ای برای چکاپ به نزد او مراجعه کنند.‌ به خصوص در 3 الی 7 روز ابتدایی عمل، باید یک جلسه به متخصص خود مراجعه نمایید تا با انجام معاینات دقیق، وضعیت بهبودی شما پس از لابیاپلاستی را بررسی نماید.

در صورتی که پس از انجام مراقبت بعد از عمل لابیا، با عوارض زیر مواجه شدید، در اولین فرصت یک قرار ملاقات با متخصص خود ترتیب داده و مشکلات به وجود آمده را با او در میان بگذارید:

 • خونریزی غیر عادی و شدید از لابیاها
 • تب بالا به خصوص در روزهای ابتدایی پس از عمل لابیاپلاستی
 • تجربه دردهایی که با مصرف مسکن نیز تسکین پیدا نمی‌کنند.
 • مشاهده التهاب و قرمزی زیاد در ناحیه عمل
 • مشاهده ترشحات بدبو و رنگی از واژن

 

نکات کلیدی مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی

حتماً تا کنون با مطالعه این مقاله، با مهم‌ترین اصولی که در زمینه مراقبت های بعد از لابیا پلاستی مطرح می‌شوند آشنا شدید. در این قسمت می‌خواهیم به برخی نکات کلیدی بپردازیم که شما را در جهت مراقبت هر چه بهتر از جسم و جان خویش، یاری برساند:

 • استحمام پس از عمل لابیاپلاستی

بهتر است برای آن که پس از عمل لابیاپلاستی دوش گرفته و جسم خود را تمیز کنید، 2 روز صبر کنید. پس از آن نیز نباید از آب بسیار گرم برای شستشوی بدن خود استفاده کنید، چرا که احتمال خونریزی لابیاها را افزایش می‌دهد. همچنین دوش گرفتن شما باید به صورت کاملاً سر پایی باشد و بر روی زمین ننشینید.

 • خارش بعد از عمل لابیاپلاستی

ممکن است پس از گذشت چند روز از عمل لابیاپلاستی، متوجه خارش در قسمت لابیاها شوید. این موضوع در بسیاری از مواقع به آن سبب است که زخم های شما در حال جوش خوردن بوده و بخیه‌ها به آرامی جذب بدن شما می‌شوند. در این گونه مواقع بهتر است از کرم‌های ضد خارش و ضد التهاب که پزشک برای شما در نظر گرفته است استفاده کنید.

 • عفونت بعد از لابیاپلاستی

شما باید پس از انجام عمل لابیاپلاستی، تمام سعی و تلاش خود را به کار ببرید تا مبتلا به هیچ عفونتی نشوید. عفونت می‌تواند سلامتی شما را به خطر انداخته و اثرات عمل لابیاپلاستی را تحت الشعاع قرار دهد.

بدین منظور، هرگز نباید مصرف داروی آنتی بیوتیک را قطع کنید (حتی اگر احساس می‌کنید که بهبود پیدا کرده‌اید) دوره درمان شما باید کامل شود و تمامی داروهای آنتی بیوتیک طبق دستور پزشک و تا آخر مصرف شوند.

این داروها از رشد هر نوع باکتری بیماری زایی در بستر واژن جلوگیری به عمل می‌آورند. البته برقراری رابطه جنسی در این دوران نیز یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که زمینه را برای ابتلای شما به عفونت فراهم می‌کند.

 • تغذیه بعد از لابیاپلاستی

برای آن که خیلی زود به بهبودی کامل رسیده و بتوانید مانند قبل به امور روزانه خود مشغول باشید، باید به تغذیه خود بعد از لابیاپلاستی اهمیت فراوانی بدهید. شما باید از مواد غذایی که دارای انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و به خصوص فیبر هستند استفاده کنید.

به خصوص ویتامین هایی مانند ویتامین A و C باید در برنامه غذایی شما باشد. چرا که این ویتامین‌ها نقش بسیار مهمی در کلاژن سازی دارند و این موضوع باعث تسریع بهبودی شما بعد از عمل لابیاپلاستی می‌گردد. همچنین فراموش نکنید که مصرف میوه و سبزی به سبب فیبر فراوانی که در ساختار خود دارند، از ابتلای شما به عفونت جلوگیری به عمل می‌آورند.

شما باید در این دوران، مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، غذاهای سرخ شده، فست فود و به طور کلی غذاهایی که ارزش تغذیه‌ای چندان زیادی ندارند را قطع کنید. در عوض تا می‌توانید در برنامه غذایی روزانه خود مصرف میوه ها، سبزیجات و غذاهای حاوی پروتئین را بگنجانید.

 • دستشویی بعد از عمل لابیاپلاستی

اگر می‌خواهید لابیاهای شما خیلی زود بهبود پیدا کنند، باید در هنگام رفتن به دستشویی بیش از پیش از خود مراقبت کنید. در صورتی که احساس می‌کنید ادرار شما باعث ایجاد سوزش برای لابیاها می‌شود، در هنگام ادرار کردن از طریق یک بطری، مقداری آب به لابیاها بپاشید.

این موضوع سبب می‌شود که ادرار شما رقیق شده و دیگر شاهد سوزش و درد لابیاها در هنگام ادرار نباشید. همچنین پس از هر بار دستشویی رفتن، باید محیط واژن و به خصوص لابیاها را به خوبی خشک کنید. بهترین وسیله برای انجام این کار، باد گرم و ملایم سشوار است.

 • اصلاح ناحیه تناسلی

فراموش نکنید که پس از عمل لابیاپلاستی، شما باید تا دو ماه از شیو برای برطرف کردن موهای زائدی که در نواحی تناسلی شما وجود دارند استفاده کنید. در این دوران به هیچ عنوان نباید از کرم‌های موبر استفاده نموده و یا اقدام به رفع موهای زائد خود نمایید. چرا که انجام این امر، سبب می‌شود پوست لابیا شما دچار کشش شده و فرایند بهبودی آن طول بکشد.

 • بخیه‌ها

معمولاً پزشکان در هنگام جراحی لابیاپلاستی، از بخیه‌های کاملاً جذب استفاده می‌کنند. بنابراین پس از گذشت مدتی، بخیه‌ها خود به خود جذب بدن شده و نیازی نیست شما برای کشیدن آن‌ها به پزشک مراجعه کنید.

البته فراموش نکنید تا زمانی که بخیه‌ها جذب بدن شما نشده‌اند، باید به خوبی از آن ها مراقبت کنید. به عنوان مثال هیچ نوع فعالیت ورزشی، بلند کردن بارهای سنگین، رابطه جنسی و به طور کلی کارهایی که باعث فشار به بخیه‌ها و پاره شدن آن‌ها می‌شود، ممنوع است.

 • شستشوی ناحیه تناسلی

اگر شما در دوران مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی، قصد دارید ناحیه تناسلی خود را شستشو دهید، بهترین کار برای این امر استفاده از شامپو‌های ملایم و آب ولرم است. همچنین پس از هر بار شستشوی ناحیه تناسلی، حتماً این قسمت را با سشوار خشک کنید تا احتمال ایجاد هر نوع عفونتی در این قسمت را به صفر برسانید.

 

داروهایی که در دوران مراقبت های بعد از لابیا پلاستی باید مصرف کنید

پس از عمل لابیاپلاستی، احتمال عفونت، التهاب و درد برای بیمار وجود دارد و متخصصان از این موضوع به خوبی آگاهی دارند. بدین منظور، داروهایی را برای بیمار خود تجویز نموده و از او می خواهند که این داروها را در دوران مراقبت بعد از لابیاپلاستی مصرف کنند؛ این داروها عبارتند از:

 • داروهای آنتی بیوتیک: فراموش نکنید که در دوران مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی، هیچ چیز به اندازه داروهای آنتی بیوتیک نمی‌تواند از ایجاد عفونت در این قسمت جلوگیری به عمل آورد. بنابراین متخصصان چنین داروهایی را برای شما تجویز نموده و از شما خواهند خواست که آن‌ها را سر ساعت مصرف کنید.
 • پماد زینک اکسید: ممکن است پزشکان برای شما داروهای موضعی نیز تجویز نمایند که یکی از بهترین‌ آن‌ها پماد زینک اکسید است. این پماد از درد و سوزش لابیاها جلوگیری نموده و احتمال عفونت آن را کاهش می‌دهد. شما باید از این پماد در طول روز چند بار استفاده کنید و به خصوص قبل از دستشویی، استعمال آن را فراموش نکنید.
 • داروهای مسکن: بدون شک عمل لابیاپلاستی، هرگز بدون درد نمی‌شود و پزشکان این را به خوبی می‌دانند. بنابراین برای شما مصرف داروهای ضد درد و مسکن را تجویز می‌کنند. این داروها علاوه بر کاهش درد، از ایجاد تورم و التهاب نیز جلوگیری به عمل می‌آورند.
 • کرم‌های ترمیم کننده: برای آن که فرایند جوش خوردن زخم‌ها به همدیگر به خوبی انجام پذیرد، پزشکان برخی از پمادهای ترمیم کننده را برای بیمار خویش تجویز می‌نمایند.
 • مکمل‌ها: بدن ما برای آن که زخم‌ها را سریع بهبود بخشد، به کلاژن نیاز دارد؛ مصرف مکمل‌های ویتامین و به خصوص ویتامین A و C، سبب می‌شود که کلاژن سازی در بدن ما هر چه بهتر انجام شده و فرایند التیام زخم‌ها به سرعت انجام شود.

 

سخن پایانی

لابیاپلاستی از آن دسته عمل‌های زیبایی است که باعث ایجاد تقارن و هماهنگی میان لابیاها شده و آن‌ها را زیبا و طبیعی می‌نماید. این عمل تاثیر بسزایی در سلامتی جسم و روان خانم‌ها می گذارد. چرا که بسیاری از آن‌ها در اثر بزرگی یا عدم تقارن لابیاها، اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند و نمی‌توانند مانند قبل، یک رابطه خوب و ایده‌آل با شریک زندگی خود داشته باشند.

در این گونه مواقع، یکی از بهترین کارهایی که می‌توان انجام داد، عمل لابیاپلاستی است که بر مبنای تجارب بیماران، تاثیر بسزایی در بهبود جسم و روح بانوان ایفا می‌کند.

به همان اندازه که امکانات کلینیک و مهارت پزشک در موفقیت این عمل نقش دارند، شما هم وظیفه دارید به مراقبت های بعد از لابیا پلاستی بیش از پیش اهمیت دهید. این مراقبت‌ها برای سلامتی جسم شما ارائه شده‌اند و شما را از خطرات و عوارض ناخوشایندی که ممکن است پس از هر عملی به وجود آیند، دور نگه می دارند.