نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی؛ پیشگیری از ایجاد بی قرینگی و تورم ناخواسته یک طرف لابیاها

جراحی زیبای لابیاها امروزه به دلایل مختلفی بسیار مورد توجه افرادی قرار گرفته که لب‌های واژن آنها بزرگ‌تر از حد معمول بوده یا لابیا مینور بزرگ‌تری نسبت به لابیا ماژور دارند و دوست دارند ظاهر بهتری داشته باشند.

به همان میزان که تخصص و مهارت پزشکی که برای جراحی به وی مراجعه کرده‌اید در روند درمان موثر است، رعایت اصول مراقبتی چون نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی نیز در نتیجه‌بخش بودن جراحی لابیاپلاستی نقش بسزایی دارد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی

خواب بخش حائز اهمیتی از روند بهبودی پس از جراحی‌های زیبایی از جمله لابیاپلاستی است. با این حال، گاهی بیان داشتن یک خواب خوب به مراتب ساده‌تر از تجربه آن است. خواب خوب شبانه در بهترین شرایط مشکل به نظر می‌رسد، چه رسد به زمانی که فرد شرایط نامطلوبی را تجربه می‌کند یا درد دارد.

احتمالاً پیشتر در خصوص اهمیت خواب برای سلامت عمومی و تندرستی بیماران شنیده باشید. در حقیقت خواب بخش حائز اهمیت روند بهبودی بیماران است. نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی برای بهبودی پس از جراحی بسیار مهم است و بخش مهمی از دوران نقاهت بیمار محسوب می‌شود.

داشتن یک خواب باکیفیت قادر به کم کردن التهابات، بهبود جریان خونرسانی و التیام بافت ها و زخم های ناشی از جراحی کمک می‌کند. پس از جراحی، بدن به سختی تلاش می‌کند تا بهبودی حاصل شود. پوزیشنی که پس از عمل جراحی برای خوابیدن در نظر می‌گیرید می‌تواند به کم کردن تورم و تقویت نتایج متقارن سازی کمک کند.

با صحبت در خصوص ریکاوری پس از جراحی، خوابیدن پس از جراحی‌های زیبایی واژن معنای جدیدی پیدا می‌کند. رعایت نکات مراقبتی خواب بخش مهمی از روند بهبودی هم برای روش‌های جراحی و هم برای روش‌های کم‌تهاجمی و غیرجراحی است. رعایت اصول یک خواب خوب قادر به کاهش عوارض و خطرات پس از جراحی است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی چگونه است؟

جراحی لابیاپلاستی به عنوان یک رویکرد زیباسازی ناحیه تناسلی زنان است که می‌تواند علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا به بهبود برخی نواقص و اصلاح مشکلات تناسلی زنان بپردازد.

معمولاً با بالاتر رفتن سن زنان و در پی عوامل گوناگونی چون زایمان‌های طبیعی، اضافه وزن، تعدد روابط جنسی و شلی تدریجی پوست در ناحیه ژنیتال دچار بدفرمی، بی قرینگی، افتادگی، بزرگ‌شدگی و کشیدگی لابیاها و … می‌شوند که به میزان قابل توجهی تأثیر منفی روی حس افراد، زندگی زناشویی و روابط عاشقانه آنها دارد.

این بزرگی واژن می‌تواند موجب احساس ناراحتی حین پوشیدن البسه جذب چون لباس زیر تنگ و لباس شنا شود و حتی در سوارکاری و دوچرخه سواری بیمار نیز اختلال ایجاد نماید.

بی شک انجام جراحی زیبایی لابیاپلاستی می‌تواند به میزان قابل توجهی این موارد را از بین ببرد و بهراحتی بیشتر بیمار کمک کند. با این حال رعایت نکات مراقبتی پس از جراحی مثل نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی، تعویض مداوم پانسمان پس از جراحی و استفاده از پماد برای تسریع روند بهبودی بیمار بسیار حائز اهمیت است.

هرگونه بی‌دقتی در مراقبت‌های پس از جراحی قادر است تاثیر مناسب جراحی را تخریب کند. در خصوص شیوه خوابیدن بعد از جراحی لابیاپلاستی ذکر  این نکته ضروری است که بهتر است در پوزیشنی بخوابید که کمترین درد و ناراحتی را تجربه کنید.

با این حال به لحاظ تخصصی پزشکان توصیه می‌کند بیماران به پشت دراز بکشند تا کوچکترین فشاری روی ناحیه تناسلی تحمیل نشود و با تسریع روند بهبودی موجب کم شدن عوارض ناشی از جراحی از جمله درد و ناراحتی شود.

هرچند ممکن است بسته به شرایط مختلف پزشک برای هر بیمار توصیه‌های دیگری ارائه نماید. در کل در اولین روز پس از جراحی لابیاپلاستی توصیه می‌شود بیمار استراحت مطلق داشته تا بر اثر فشارهای تحمیل شده در پی فعالیت‌های مختلف بخیه‌ها باز نشده و خونریزی نکند.

از سوی دیگر در ارتباط با طرز خوابیدن پس از جراحی لابیاپلاستی، توصیه می‌شود بیمار به هیچ وجه به پهلو نخوابد چرا که این مسئله نه تنها موجب تورم لابیاها شده بلکه می‌تواند به دلیل بزرگ شدن یک لابیا در اثر خوابیدن به پهلو دچار بی قرینگی شود.

اثربخشی نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی

بی شک نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی روی اثربخشی درمان جراحی می‌تواند نتایج مثبت یا منفی بگذارد. پیشنهاد می‌شود برای آنکه از حداکثر نتایج حاصل از جراحی لابیاپلاستی بهره ببرید و درد خود را کم کنید تا مدتی به پشت بخوابید تا فشاری به ناحیه تحت جراحی تحمیل نشده و احتمال باز شدن بخیه‌های جراحی و خونریزی ناحیه به صفر برسد.

خوابیدن به پهلو یا حتی در حالت دمر می‌تواند علاوه بر فشار آوردن به بخیه‌ها و باز شدن آنها منجر به تورم ناخواسته یک طرف لابیا شده و در ادامه قرینگی دو لبه واژن صدمه بزند. بنابراین بهترین پوزیشن خوابیدن به پشت خواهد بود. هنگام خواب و استراحت به پشت دراز بکشید و در هفته اول سر خود را تا حدود 45 درجه بالاتر از بدن خود نگه دارید و پاها را کمی از هم جدا کنید تا به لابیا فشاری وارد نشود.

پوزیشن درد خوابیدن علاوه بر کاهش درد و تورم ناشی از جراحی موجب تسریع روند بهبودی بیمار و کاهش دوران نقاهت وی خواهد شد.

سایر مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن

در کنار نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی موارد دیگری نیز برای رعایت وجود دارند که روی نتجیه جراحی بسیار حائز اهمیت هستند. سایر مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن شامل موارد ذیل خواهد بود:

 • داشتن تحرک: داشتن تحرک برای دستیابی به نتایج بهتر درمان بسیار مهم است. از همین رو توصیه می‌شود که حتماً بلافاصله پس از جراحی از بستر بیماری بلند شوید و راه بروید. حتی زمانی که روی تخت یا روی کاناپه مشغول استراحت بوده و دراز کشیده‌اید، اطمینان حاصل نمایید که پاها و مچ خود را حرکت می دهید.
 • خواب: پیشتر در مورد نحوه خوابیدن گفتیم که بهترین پوزیشن خوابیدن در طول روند بهبودی به پشت خواهد بود. برای راحتی بیشتر خود می توانید یک بالش بین پاهای خود قرار دهید.
 • کمپرس یخ/سرد: در چند روز اول نخست جراحی و تا یک هفته اول می‌تواند روی ناحیه تحت جراحی کمپرس سرد قرار دهید. برای این کار 20 دقیقه کمپرس یخ را روی ناحیه گذاشته و 20 دقیقه بعدی آن را بردارید. این کار به کاهش تورم، درد و ناراحتی شما کمک می کند.
 • رژیم غذایی: داشتن تغذیه سالم، سبک و فاقد چربی اضافی بعد از جراحی بهترین انتخاب است. چنانچه حالت تهوع ندارید، می‌توانید بلافاصله پس از یک روز بعد از جراحی، رژیم غذایی منظمی را آغاز کنید. در ساعات اولیه بعد از انجام جراحی با مایعات شروع کرده و رفته رفته خوردن غذاهای جامد را آغاز کنید.
 • هیدراته ماندن: به عنوان مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن، روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید تا در روز هیدراته بمانید. تا 48 ساعت پس از جراحی و در صورت مصرف داروهای مسکن بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های الکلی جدا اجتناب نمایید.
 • فعالیت بدنی: هفته نخست پس از جراحی بهت استراحت کرده و از طولانی نشستن در پوزیشن عمودی جدا خودداری نمایید.
 • فعالیت‌های ورزشی: با سپری شدن چند روز از جراحی می‌توانید فعالیت عادی روزانه خود را از سر بگیرید. از همین رو فعالیت‌های ورزشی سبک احتمالاً با گذشت 2 تا 3 هفته پس از جراحی از سر گرفته می‌شود. (به علاوه این مسئله شامل فعالیت های مانند دوچرخه سواری، اسب سواری و غیره می شود).

به خاطر داشته باشید که به عنوان مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن باید تمرینات ورزشی را به آرامی شروع کرده و رفته رفته خود را به سطح پیشین خود برسانید. توجه به این نکته ضروری است که تورم ممکن است موقتاً در پی ورزش تشدید شود.

 • دوران پریود: در صورت پریود شدن بیمار باید به مدت 6 هفته از بکارگیری تامپون جدا اجتناب نماید، برای همین مظور بهتر است در صورت شروع سیکل پریودی از پد استفاده نمایید.
 • رانندگی: تا زمانی که مصرف مسکن را برای 24 ساعت قطع نکرده اید، از انجام رانندگی و اقدامات سنگین جدا اجتناب نمایید. برای حدود دو هفته از نشستن در ماشین برای انجام سفرهای طولانی و رانندگی جدا خودداری کنید.
 • بازگشت به کار: اکثر بیماران بسته به مسئولیت های شغلی خود تقریباً به 5-7 روز مرخصی نیاز دارند. بازگشت به کار در ابتدا به صورت پاره وقت و با یک برنامه کاری سبک می تواند مفید باشد.
 • آمیزش جنسی: به مدت 6 هفته یا تا زمانی که جراح به شما اجازه نداد، باید اکیداً از برقراری رابطه جنسی واژینال خودداری نمایید. فعالیت جنسی صرفا باید زمانی از سر گرفته شود که فرد احساس آمادگی داشته و هیچ محدودیتی را حس نکند و برش ها به اندازه کافی بهبود یابد.
 • لباس: لباس‌های زیر گشاد و قابل تنفس بپوشید تا سوزشی را حس نکنید. اصطکاک ناشی از لباس های جذب باعث تحریک بیشتر ناحیه می شود.
 • دوش گرفتن: به عنوان مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن، شما می توانید یک روز بعد از جراحی با کمک حمام کنید.

حال که با مراقبت‌های پس از جراحی و نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی آشنا شدیم نوبت به آشنایی با عوارض لابیاپلاستی می‌رسد.

عوارض لابیاپلاستی شامل چه مواردی است؟

در ادامه به برخی عوارض مرتبط با جراحی لابیاپلاستی که احتمالاً بروز کند، اشاره خواهیم کرد:

 • داشتن ترشحات: به احتمال بسیار در هفته نخست پس از جراحی از محل‌ برش‌ها ممکن است ترشحاتی خونی جاری شود. در صورت وقوع این رویداد می توانید از پد یا نوار بهداشتی برای جلوگیری از خونریزی استفاده کنید.
 • کبودی: از ابتدایی‌ترین عوارض لابیاپلاستی می‌توان به کبودی اشاره کرد. می توانید پس از جراحی انتظار داشته باشید که ناحیه تحت جراحی دچار کبودی شود. اکثر کبودی ها پس از حدود 2-3 هفته بهبود می یابند. کبودی با شروع روند تدریجی بهبودی از رنگ ارغوانی به سایه محو زرد/سبز رنگی تبدیل می‌شود.
 • تورم: بروز تورم در نواحی اطراف جراحی و نواحی آسیب دیده برای هفته ها و حتی‌ها ماه ها محتمل است. تورم بیش از حد در این ناحیه طبیعی است. تورم فوق احتمالاً با استراحت کردن متناوب و استفاده از کمپرس یخ بهبود یابد. ورزش و فعالیت بدنی می تواند به طور موقت تورم را تشدید کند، با این حال انجام آنها توصیه می شود.
 • خارش: از دیگر عوارض لابیاپلاستی می‌توان به احساس خارش اشاره کرد. در چند روز نخست احساس خارش در محل برش‌ها طبیعی است. برای رفع خارش ناحیه تحت جراحی می‌توانید از کرم‌های ترمیم‌کنندهو بازسازی کننده استفاده کنید.
 • درد: احساس حساسیت، گزگز در هنگام ادرار، ناراحتی، درد و خستگی برای چند روز تا چند هفته پس از جراحی طبیعی است و نشان دهنده روند بهبودی بیمار است.
 • تغییرات حسی در پوست: ممکن است در ناحیه واژن، کاهش یا افزایش حساسیت را تجربه کنید که طبیعی است. پس از چند هفته تا چند ماه می توانید انتظار بازگشت حس طبیعی به ناحیه واژن را داشته باشید. بنابراین می‌توان گفت تغییرات حسی از دیگر عوارض لابیاپلاستی خواهد بود.
 • نتیجه نهایی: ممکن است حدود 3-6 ماه طول بکشد تا نتایج نهایی را ببینید.

چرا برخی می‌گویند عمل لابیا نکنید پشیمون می‌شید

نگرانی عمده افرادی که در پی جراحی لابیاپلاستی هستند، مواجه با این توصیه اطرافیان است که می‌گویند “عمل لابیا نکنید پشیمون می‌شید”. اکنون قصد داریم به شرح این مطلب بپردازیم که چرا برخی احتمال می‌دهند ممکن است از انجام لابیاپلاستی پشیمان شوید.

همانطور که اشاره کردیم این جراحی نیز مانند هر جراحی دیگری عوارضی در پی دارد که برخی از آنها بسیار نامطلوب هستند و می‌توانند تاثیر دائمی داشته باشند. بی حسی یا کاهش حساسیت و تحریک پذیری و ایجاد عدم قرینگی در دو لابیا از این موارد هستند. عدم تخصص فردی که جراحی را انجام می‌دهد و یا عدم مهارت کافی وی و آگاهی نسبت به ساختار واژن می‌تواند این عوارض را پدید آورد.

اگر پزشک متخصص بخوبی با رشته‌های عصبی موجود در واژن آشنا نباشد ممکن است با آسیب رساندن به آن عامل کاهش تحریک پذیری زنان شود. از سوی دیگر اگر پزشک تجربه درمان‌های موفق را نداشته باشد حتی ممکن است لابیا‌ها دچار بی قرینگی گردد. از همین رو عده ای توصیه می‌کنند که “عمل لابیا نکنید پشیمون می‌شید”.

با این حال توصیه می‌کنیم اگر برای این جراحی به پزشک متخصص مراجعه نمایید و از تجارب هزاران درمان موفق این پزشکان بهره‌مند شوید، می‌توانید از بروز این عوارض اجتناب نمایید.

سوالات مرتبط با لابیاپلاستی و نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی

 • جراحی لابیاپلاستی چه هدفی دنبال می‌کند؟

جراحی لابیاپلاستی در حقیقت به معنی کوچک‌سازی لب کوچک یا همان قسمت داخلی لابیا است که از زیر لب بزرگ یا همان قسمت بیرونی لابیا آویزان نشود. با وجود اینکه چنین وضعیتی مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، با این حال ممکن است حین انجام ورزش یا پوشیدن لباس های جذب برای بیمار درد و ناراحتی ببار بیاورد.

 • تکنیک های مختلف لابیاپلاستی چیست؟

دو تکنیک مختلف در لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل تکنیک گوه و تکنیک لبه است. در تکنیک گوه شامل برداشتن یک “برش” V شکل از دو طرف لابیا و دوختن لبه ها به یکدیگر است. در این تکنیک کمترین میزان اسکار در بافت واژن ایجاد می شود.

برای تکنیک لبه، دکتر برشی ایجاد می‌کند که لبه بیرونی لابیای داخلی را برمی‌دارد و لابیای داخلی را به اندازه لابیای بیرونی یا کوتاه‌تر از آن می‌کند. این تکنیک یک اسکار استوانه ای شکل در بافت واژن ایجاد می‌کن که به مراتب بیشتر از تکنیک اول است.

 • بهترین کاندیدا برای لابیاپلاستی چه شخصی است؟

اگر به لحاظ جسمی در سلامت کامل هستید و مقدار بافت زیادی در حدود 4 تا 5 سانتی متر روی لابیای خود دارید، احتمالاً کاندیدای خوبی برای لابیاپلاستی محسوب می‌شوید.

 • -لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

این جراحی تقریباً 1 ساعت طول می کشد و یک عمل سرپایی محسوب می‌شود و همان روز می‌توانید به خانه بازگردید.

 • روند بهبودی چگونه است؟

پس از لابیاپلاستی، بروز تورم و کبودی در ناحیه تحت جراحی برای حدود 2 هفته طبیعی است. توصیه می‌شود به مدت شش هفته از انجام ورزش یا برقراری رابطه جنسی جدا اجتناب نمایید. برای 3-4 روز لکه بینی مسئله‌ای طبیعی است که باید از پد استفاده کنید. اکثر بیماران پس از 3-4 روز استراحت مجدداً به سر کار خود باز می گردند.

شما بخیه های قابل جذب خواهید داشت، بنابراین برای کشیدن بخیه ها نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. نکته قابل توجه برای تسریع روند بهبودی و پیشگیری از بروز عوارضی چون باز شدن بخیه، خونریزی، تورم و بی قرینگی دو سوی لابیاها رعایت اصول مراقبتی خصوصاً نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی است. بهترین حالت آن است که به پشت دراز بکشید، صاف بخوابید و از دمر خوابیدن یا به پهلو ماندن جدا اجتناب نمایید.

سخن پایانی

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی برای کاهش سایز لابیا‌های کوچک- فلپ های پوست در دو طرف دهانه واژن هستند. لابیاپلاستی زمانی بهترین نتایج را برای بیمار در پی خواهد داشت که فرد اصول مراقبتی پس از آن را بخوبی رعایت کند. نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی یکی از موارد بسیار حائز اهمیت در مشاهده نتایج این درمان است.

بسیار مهم است که بیمار تا مدتها پس از درمان به پشت درازبکشد و از خوابیدن به پهلو اجتناب کند تا یک طرف لابیا متورم‌تر نشده و یا بخیه‌های بیمار طی فشار وارده باز نشوند.