دهانه رحم

دهانه رحم قسمت باریک پایین رحم است که اغلب به عنوان گردن رحم شناخته می شود.بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان دهانه واژن ممکن است در مراحل اول بیماری خود متوجه ان نشوند زیرا این نوع سزطان در مراحل اولیه خود علامت مشخصی ندارد پاپ اسمیر آزمایشی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه واژن از آن استفاده می کنند. برای انجام این آزمایش، پزشک نمونه ای از سلول ها را از سطح دهانه رحم شما جمع آوری می کند. این سلول‌ها سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا از نظر تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی آزمایش شوند.

cervix

دهانه رحم کجاست؟

در بخشی از رحم که دهانه واژن میگویند داخل مبهل یک دهلیز وجود دارد در قسمت میانی گردن و یا دهانه رحم گفته می شود. که از مبهل به داخل رحم ادامه دارد.

 

زخم دهانه رحم چیست؟

با ورود عفون و قارچ به داخل دهانه واژن دچار التهاب و یا زخم می شود که به آن زخم دهانه واژن اصطلاحاً سِرویسیت (Cervicitis) می گویند. بیرون زدگی رحم یعنی حالت های استوانه ای داخل رحم به سمت بیرون حرکت میکند که حالت ملتهب و مخملی و قرمز رنک دارد.

 

علت زخم دهانه رحم (سِرویسیت)

شایع ترین زخم دهانه واژن عفونت هایی است که باعث زخم دهانه واژن می شوند. که بیشتر این ویروس ها از طریق رایطه جنسی منتقل می شود مانند:

  • ویروس HPV

  • کلادمیدی

  • گنوکوک

  • تریکومونا

  • تبخال تناسلی

ا

سرطان دهانه رحم چیست؟

با توجه به اینکه  دهانه رحم شیوع زیادی دارند و این سرطان ها در فاز های پیشرفته علاوه بر درد و ناراحتی شدید درمانی ندارند و به درمان پاسخ نمیدهند بنابراین قصد داریم در این مقاله درمورد سرطان دهانه واژن و اهمیت  تست پاپ اسمیر در کشف زودرس بدخیمی دهانه واژن با شما صحبت کنیم

سرطان دهانه واژن یکی از سرطان هایی است که در جوامع پیشرفته قابل پیشگیری است و این سرطان از دهانه واژن و تغییر سلول های ان ناحیه شروع میشود . دهانه واژن یک استوانه توخالی است که قسمت پایینی رحم زن را به واژن او متصل می کند. اکثر سرطان های دهانه واژن در سلول های سطح دهانه واژن شروع می شوند.

سرطان دهانه واژن زمانی یکی از علل اصلی مرگ و میر زنان بود. از زمانی که تست های غربالگری به طور گسترده در دسترس قرار گرفت،شیوع این سرطان کاهش پیدا کرد.

علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

بسیاری از زنان مبتلا به سرطان دهانه واژن در مراحل اولیه خود متوجه این بیماری نمی شوند، زیرا معمولاً تا مراحل پایانی علائمی ایجاد نمی کند.

در نتیجه، زنان باید به طور منظم آزمایش اسمیر دهانه واژن یا آزمایش پاپ انجام دهند.تست پاپ پیشگیرانه است. هدف آن تشخیص دادن  سرطان نیست، بلکه  وظیفه این تست نشان دادن هر گونه تغییر در سلول است که می تواند در ایینده تبدیل به سلول سرطانی شود  تا فرد از قبل  بتواند اقدامات اولیه و پیشگیری از قبل را برای درمان آن انجام دهد.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، به راحتی با شرایط رایجی مانند دوره های قاعدگی و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) اشتباه گرفته می شوند.

علائم معمول سرطان دهانه رحم عبارتند از:

•درد در لگن

•نیاز به دفعات بیشتر ادرار کردن

•درد در هنگام ادرار

•خونریزی بین قاعدگی

•خونریزی بعد از رابطه جنسی

•خونریزی در زنان یائسه

•ناراحتی در هنگام مقاربت جنسی

•ترشحات واژن با بوی قوی

•ترشحات واژینال مملو از خون

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر موارد سرطان دهانه واژن توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منتقل می شود. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی نیز می شود.

حدود ۱۰۰ گونه مختلف از HPV وجود دارد. فقط بغضی از انواع مخصوص ان  باعث سرطان در  دهانه واژن می شوند. دو نوع که بیشتر باعث سرطان می شوند HPV-16 و HPV-18 هستند.

آلوده شدن به یک سویه سرطان‌زای HPV به این معنی نیست که به سرطان دهانه واژن مبتلا خواهید شد. سیستم ایمنی شما اکثریت قریب به اتفاق عفونت های HPV را اغلب در عرض دو سال از بین می برد.

این ویروس همچنین می تواند باعث سرطان های دیگر در زنان و مردان شود. شامل:

سرطان فرج

سرطان واژن

سرطان آلت تناسلی

سرطان مقعد

سرطان رکتوم

سرطان حنجره

ویروسHPV یک عفونت بسیار شایع است. چند درصد از بزرگسالان فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می شوند.

آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم چگونه است؟

پاپ اسمیر آزمایشی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه واژن از آن استفاده می کنند. برای انجام این آزمایش، پزشک نمونه ای از سلول ها را از سطح دهانه واژن شما جمع آوری می کند. این سلول‌ها سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا از نظر تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی آزمایش شوند.

اگر این تغییرات وجود داشته باشند، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را پیشنهاد کند، روشی برای معاینه دهانه رحم است. در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک احتمالاً نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را برای آزمایشگاه می گیرد.

برنامه غربالگری زیر را برای زنان بر اساس سن توصیه می کنند:

-سن ۲۱ تا ۲۹ سال: هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید.

-سنین ۳۰ تا ۶۵ سال: هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید، هر پنج سال یک بار آزمایش HPV پرخطر (hrHPV) یا هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر به همراه hrHPV انجام دهید.

هنگامی که پزشک شما شک به این داشته باشد  که شما به سرطان دهانه واژن مبتلا شده اید ،  ممکن است آزمایشات بیشتری برای مشخص کردن مرحله  سرطان درخواست می کند زیرا درمان در هر مرحله متفاوت است و پیش اگهی و ایینده بیماری نیز برای به مرحله در حال حاضر ان بستگی دارد .

آزمون های مرحله ای شامل:

-تست های تصویربرداری ، تست هایی مانند اشعه ایکس، سی تی، ام آر آی و توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا سرطان شما به خارج از دهانه رحم گسترش یافته است یا خیر.

-معاینه بصری مثانه و رکتوم شما. پزشک شما ممکن است برای دیدن داخل مثانه و رکتوم از دوربین های ویژه استفاده کند.

 

عوامل ایجادکننده خطر سرطان در دهانه رحم چیست؟

سرطان نتیجه تقسیم و رشد کنترل نشده سلول های غیر طبیعی است. بیشتر سلول‌های بدن ما طول عمر مشخصی دارند و وقتی می‌میرند، بدن سلول‌های جدیدی را برای جایگزینی آنها تولید می‌کند.

سلول های که  غیر طبیعی هستند  می توانند دو مشکل بوجود اورند :

نمی میرند

به تقسیم خود ادامه می دهند

این حالت منجر به تجمع بیش از حد سلول ها می شود که در نهایت یک توده یا تومور را تشکیل می دهد.

ویروسHPV بزرگترین خطر برای سرطان دهانه واژن است به خصوص داشتن شرکای جنسی زیاد ریسک ابتلا را بالا میبرد. علت های  دیگری که می توانند  موجب خطرسرطان شوند  عبارتند از:

•ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

•کلامیدیا ، سوزاک، سیفلیس

•سیگار کشیدن

•چاقی

•زمانی که برای اولین بار باردار شدید کمتر از ۱۷ سال داشته باشید

حتی اگر یک یا چند مورد از این عوامل را داشته باشید، قرار نیست به سرطان دهانه واژن مبتلا شوید. بیاموزید که چه کارهایی را می توانید از همین الان شروع کنید تا ریسک ابتلا خود را کاهش دهید.

 

درمان سرطان رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم اگر زود تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است. چهار درمان اصلی عبارتند از:

۱.عمل جراحي

۲.پرتو درمانی

۳.شیمی درمانی

۴.درمان هدفمند

گاهی اوقات این درمان ها با هم ترکیب می شوند تا اثربخشی بیشتری داشته باشند.

•عمل جراحي

هدف از جراحی حذف (تا حد امکان) سرطان است در بعضی از مواقع پزشک می تواند فقط ان ناحیه از دهانه رحم که تغیر ماهیت داده و سرطانی شده را بردارد  برای سرطانی که گسترده تر است، جراحی ممکن است شامل برداشتن دهانه رحم و سایر اندام های لگن باشد.

•پرتو درمانی

با استفاده از پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس که خاصیت تخریبی دارند  می توان سلول های سرطانی  رحم را از بین می برد.

•شیمی درمانی

از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می کنند. پزشکان این درمان را به صورت چرخه ای انجام می دهند. برای مدتی شیمی درمانی می‌شوید. سپس درمان را متوقف خواهید کرد تا به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

•درمان هدفمند

بواسیزوماب (آواستین) یک داروی جدید است که به روشی متفاوت از شیمی درمانی و پرتودرمانی عمل می کند. رشد رگ‌های خونی جدیدی را که به رشد و بقای سرطان کمک می‌کنند، مسدود می‌کند. این دارو تقربا همواره  همراه با دارو های  شیمی درمانی تجویز می شود.

 

پیش آگهی و پروگنوز در سرطان دهانه رحم چگونه است؟

برای سرطان دهانه واژن که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، زمانی که هنوز به دهانه رحم محدود می شود، نرخ بقای پنج ساله ۹۲ درصد است.

پس از گسترش سرطان در ناحیه لگن، میزان بقای پنج ساله به ۵۶ درصد کاهش می یابد. اگر سرطان به نقاط دوردست بدن گسترش یابد، زنده ماندن فقط ۱۷ درصد است.

آزمایشات معمول برای بهبود چشم انداز زنان مبتلا به سرطان دهانه واژن مهم است. وقتی این سرطان زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است.

خلاصه

دهانه رحم قسمت باریک پایین رحم است که اغلب به عنوان گردن رحم شناخته می شود .

سرطان دهانه واژن زمانی یکی از علل اصلی مرگ و میر زنان بود

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان دهانه واژن ممکن است در مراحل اول بیماری خود متوجه ان نشوند زیرا این نوع سزطان در مراحل اولیه خود علامت مشخصی ندارد

بیشتر موارد سرطان دهانه واژن توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منتقل می شود. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی نیز می شود

پاپ اسمیر آزمایشی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه واژن از آن استفاده می کنند. برای انجام این آزمایش، پزشک نمونه ای از سلول ها را از سطح دهانه رحم شما جمع آوری می کند. این سلول‌ها سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا از نظر تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی آزمایش شوند.

با وجود اینکه سرطان دهانه رحم در فاز های انتهایی پاسخ نامطلوبی به درمان میدهد پاپ اسمیر میتواند با کشف زودرس این تغییرات شما را از تحمل درد شدید و هزینه های درمان بی نیاز کند

در صورت هرگونه علامت مشکوک حتما به چزشکان زنان متخصص در این زمینع مراجعه کنید .