لابیا ماژور

لابیا ماژور؛ جراحی  برای رفع عدم تقارن لابیاها و کاهش سایز غیرطبیعی آنها

از جمله راه‌های درمانی که برای برطرف‌سازی مشکلات ناحیه تناسلی و تناسب لبه‌های واژن به‌کار گرفته می‌شود جراحی لابیا ماژور است که خانم‌های زیادی آن را انجام می‌دهند. زمانی که لبه‌های بیرونی واژن اندازه بزرگی داشته باشند، با یکدیگر تقارن نداشته باشند و شکل آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که زیبایی واژن را تحت تاثیر قرار داده باشد، عمل جراحی لابیاپلاستی بر روی آن‌ها انجام خواهد گرفت تا شاهد نتایج مثبتی از آن باشیم.

لابیا ماژور

آیا می‌دانید لابیا ماژور چیست؟

بسیاری از خانم‌ها از ما این سوال را دارند که لابیا ماژور چیه و اصلا چه افرادی این عمل زیبایی را انجام می‌دهند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که لابیاماژور از جمله جراحی‌های نسبتاً حساس در ناحیه واژن و دقیقا بر روی لبه‌های واژن است که توسط متخصص و جراح زنان انجام می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باعث کاهش زیبایی واژن می‌شود، لابیاماژور است. زمانی که لبه‌های واژن حالت آویزان داشته باشند، بیش از حد بزرگ باشند و یا با یکدیگر متفاوت باشند، زیبایی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و این اتفاق معمولا با افزایش سن، زایمان، افزایش وزن و یا موارد دیگری به‌وجود می‌آید.

اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بیان کنیم که لابیا ماژور چیست، باید گفت در دو سمت بخش بیرونی واژن لبه‌های وجود دارد که لابیاماژور نامیده می‌شوند که در حالت عادی باید شکل و اندازه طبیعی داشته باشند در غیر این صورت فرد را دچار مشکلاتی خواهند کرد از جمله این‌که فرد در هنگام فعالیت‌های سنگین و یا ورزش‌هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری و… دچار درد و سوزش در بخش لابیاماژور می‌شود.

زمانی که لابیا واژن اندازه بزرگی داشته باشد، خانم‌ها در هنگام لباس پوشیدن و استفاده از لباس‌های تنگ نیز دچار درد و ناراحتی خواهند شد که در چنین شرایطی عمل جراحی به صورت بی‌حسی موضعی در ناحیه و یا بیهوشی انجام می‌گیرد.

حالا که می‌دانید لابیا ماژور چیه، بهتر است بدانید از آن‌جایی که دو لبه لابیاماژور در جلوی مجاری ادراری قرار دارد، زمانی که اندازه بزرگی داشته باشند، احتمال آن که خانم‌ها در ادرار کردن نیز دچار مشکلاتی همچون انحراف ادرار شوند زیاد است.

موارد دیگری همچون داشتن فعالیت جنسی نامناسب نیز باعث بروز مشکلاتی در لابیا ماژور خواهد شد که در این صورت برای اصلاح ظاهر آن و حذف بافت اضافه باید به پزشک زنان مراجعه کرده و با طریقه‌ی عمل و بایدها و نبایدهای آن نیز آشنا شد.

شما اگر جزو خانم‌هایی هستید که قصد انجام عمل لابیا ماژور را دارید و یا به تازگی این عمل جراحی را انجام داده‌اید بهتر است با مراقبت‌های درمانی لازم و موارد مهم دیگر نیز آشنا شوید که ما سعی می‌کنیم به تک تک آن‌ها بپردازیم.

آشنایی با لابیا ماژور پلاستی

بهتر است بدانید که لابیا ماژور پلاستی نوعی عمل جراحی در ناحیه تناسلی بانوان است که برای زیبایی بیشتر واژن، جوان‌سازی آن و برطرف سازی برخی از مشکلات انجام می‌شود. کسانی که لب‌های بیرونی واژن‌شان بسیار بزرگ و غیرطبیعی باشد، در صورت داشتن شرایط لازم و تحت نظر پزشکان متخصص قادر خواهند بود جراحی لابیا ماژور پلاستی را تحت بهترین شرایط انجام دهند.

در این طراحی شکل و اندازه لب‌های بزرگ واژن به کلی تغییر خواهد یافت و بافت اضافه واژن با استفاده از تیغ جراحی و یا روش‌های دیگری همچون لیزر یا روش‌های الکتریکی حذف شده تا واژن حالت طبیعی‌ترین به خود بگیرد.

لابیاهای واژن حالت نرمی دارند که گاهی به دلایل مختلفی دچار مشکل شده و یا بزرگ می‌شوند که در این صورت ابتدا باید ملاقاتی با پزشک و متخصص زنان داشت تا مشخص شود اصلا نیازی به لابیا ماژور پلاستی هست یا نه.

دختران کمتر از هجده سال و یا زنان بالاتر از پنجاه سال بهتر است عمل جراحی لابیا ماژور پلاستی را تنها با هدف زیبایی انجام ندهند و فقط در صورتی اقدام به انجام این عمل جراحی کنند که لابیاهای واژن دچار مشکل جدی شده باشند چرا که در پایین‌تر از سنین مجاز، بخش‌های مختلف واژن در حال رشد بوده و باعث می‌شود نتیجه کلی عمل جراحی رضایت بخش نباشد و در سنین بالا نیز ترمیم ناحیه جراحی شده واژن به کندی انجام می‌گیرد.

اگر لابیاهای واژن اندازه نه چندان بزرگی داشته باشند، پزشک با بی‌حسی موضعی عمل جراحی را آغاز خواهد کرد و در غیر این صورت با در نظر گرفتن شرایط فرد، عمل جراحی با بیهوشی انجام خواهد گرفت.

 

شایان ذکر است که لابیا ماژور پلاستی از آن عمل‌های است که در چند دقیقه و یا نهایتا یک الی دو ساعت انجام خواهد گرفت که در آن لابیاهای بیرونی واژن کوچک خواهد شد تا واژن شکل زیباتری به خود بگیرد. فردی که عمل جراحی لابیاماژور انجام داده باید از ۲ الی ۴ هفته فعالیت جنسی نداشته باشد و تمامی دستورالعمل‌های توصیه شده از جانب پزشک را رعایت کند.

دلایل مهم بزرگ شدن لابیا ماژور

عوامل زیادی در ایجاد تغییرات و بزرگ شدن لابیاماژور دخیل هستند که سعی می‌کنیم تک تک آن‌ها را برایتان عنوان کنیم. در کل گاهی افراد با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند خود عامل بروز مشکلاتی در لابیاهای واژن هستند و گاهی هم این اتفاق یعنی بزرگ شدن لابیای واژن به‌خاطر بیماری‌ها و مشکلات دیگر رخ خواهد داد.

شاید فکر کنید یافتن دلایل مهم بزرگ شدن لابیاماژور چندان اهمیتی ندارد در صورتی که این‌طور نیست بلکه با یافتن آن می‌توان از بروز مجدد بیماری‌ها و مشکلاتی که موجب بزرگ شدن لابیاها می‌شوند کاست.

بزرگ شدن لابیا ماژور معمولا به‌خاطر موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 

  • تغییرات هورمونی در زنان

زنان در دوره‌هایی همچون عادات ماهانه و یا بارداری، تغییراتی در هورمون‌های آن‌ها ایجاد می‌شود که موجب مشکلاتی در دستگاه تناسلی از جمله بزرگ شدن لابیاماژور می‌شود. راه‌های زیادی برای جلوگیری از افزایش ترشح برخی از هورمون‌های زنانه وجود دارد که پزشک آن‌ها را برایتان بازگو خواهد نمود.

 

  • افزایش سن

عامل اصلی و مهم دیگری که انسان در ایجاد آن خیلی نیست پیری است که موجب تغییراتی در لابیاهای واژن می‌شود. معمولا خانم‌ها در سن پیری بیشتر از سایر افراد دچار افتادگی لابیاهای واژن و یا بزرگ شدن آن می‌شوند که گاهی به‌خاطر سن بالا امکان جراحی وجود ندارد.

 

  • تروما

یکی از عاملان دیگری که گاهی موجب ایجاد تغییرات در لابیاهای واژن می‌شود تروما است. زمانی که به هر طریقی ضربه‌ای به ناحیه‌ واژن وارد شود، قطعا لابیاها دچار تغییراتی خواهند شد که با عمل جراحی می‌توان اقدام به رفع آن‌ها کرد. به جز ضربه، مواردی همچون خراشیدگی و یا سوختگی نیز باعث تغییرات در لابیاماژور می‌شوند.

 

  • کمبود استروژن

استروژن یکی از هورمون‌هایی است که گاهی در دوران یائسگی، دوران قبل از رسیدن به بلوغ، دوران بارداری و یا حتی بعد از این دوران کاهش پیدا می‌کند و این امر باعث تغییراتی در لابیای واژن خواهد شد.

 

  • عوامل ژنتیکی

مورد دیگر در رابطه بزرگ شدن لابیاماژور، عوامل ژنتیکی است که از مادر می‌تواند به جنین منتقل گردد. معمولا برای از دخترانی که لابیاهای آن‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی می‌شود، مادرانشان نیز دچار این مشکل بوده‌اند.

 

  • انجام دادن برخی ورزش‌های خاص

ورزش‌های پرشی، فوتبال، دویدن، دوچرخه سواری و یا ورزش‌هایی که به صورت درازکش انجام داده می‌شود در صورت تداوم در انجام دادن آن‌ها ممکن است مشکلاتی در واژن به‌وجود بیاورد که یکی از آن‌ها بزرگ شدن لابیا هاست.

 

  • افزایش وزن

مورد دیگر در رابطه با تغییرات و بزرگی لابیاهای واژن، افزایش وزن است. معمولا زنانی که وزن بالایی دارند، لابیاهای واژن آن‌ها نیز بزرگ‌تر از حالت معمولی خواهد شد که با کنترل وزن قابل درمان است.

چگونگی انجام عمل جراحی لابیا ماژور

کسانی که شرایط لازم برای جراحی لابیاماژور را داشته باشند با مراجعه به کلینیک‌های معتبر در ابتدا توسط پزشک متخصص مورد معاینه فیزیکی قرار گرفته و پزشک از سابقه بیماری‌های قبلی و یا داروهایی که فرد مصرف می‌کند اطلاعات جامعی به دست می‌آورد.

گاهی لازم است که فرد آزمایش‌های مورد نیاز همچون آزمایش ادرار و خون و یا آزمایش‌های تصویربرداری از ناحیه تناسلی را در اختیار پزشک قرار دهد. بعد از این مرحله، ناحیه واژن با استفاده از بی‌حسی موضعی بی‌حس شده و یا اگر عمل سنگین و طولانی مدت باشد، احتمال آن‌که پزشک از روش بیهوشی برای جراحی استفاده کند زیاد است.

جراحی برداشتن لابیاها به شکل عمده از دو روش استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها برش توسط تیغ جراحی است و دیگری استفاده از لیزرهای مخصوص. در این مرحله پزشک سطح لابیاهای واژن را برش داده و اندازه آن‌ها را با یکدیگر یکسان می‌کند تا واژن زیبایی خود را حفظ نماید.

بعد از اتمام عمل جراحی پلاستیک لابیاماژور، پزشک داروهایی را برای فرد تجویز خواهد کرد که برای جلوگیری از عفونت و همین‌طور برای درد ناشی از عمل باید مصرف شود. پروسه دوره درمان چیزی بین دو هفته است اما گاهی با توجه به عملی که انجام شده، نیاز است که فرد تا یک ماه استراحت کافی داشته باشد.

 

انجام عمل لابیاماژور باید تحت نظر پزشکان متخصص و در شرایط ایده‌آلی انجام بگیرد زیرا از حساسیت بالایی برخوردار است. برخی از افراد برای انجام عمل لابیا ترجیح می‌دهند که به کشورهای دیگر مسافرت کنند.

در کل ما در کشورمان کلینیک‌های مجاز زیادی داریم که پزشکان باتجربه‌ای در حوزه زنان قادر به عمل لابیاماژور پلاستی در شرایط عالی هستند که شما با پرس‌وجو از دیگران و یا جستجو در سطح اینترنت و برگزاری جلسات پزشکی متعدد می‌توانید با بهترین پزشکان آشنا شده و عمل لابیاماژور را بدون مشکل خاصی به پایان برسانید.

این افراد برای عمل لابیا ماژور مناسب هستند

افرادی که قصد انجام عمل لابیا ماژور را دارند باید در سلامتی کاملی چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی داشته باشند تا پروسه عمل جراحی بدون کوچکترین مشکل انجام گیرد. اولین و مهم‌ترین چیزی که هم پزشکان و هم مراجعه کنندگان برای عمل جراحی لابیاماژور باید به آن توجه کنند سن مجاز این عمل جراحی است.

همان‌طور که قبلا نیز اشاره کوتاهی به این موضوع شد، اگر شما در گروه‌های سنی بالاتر از ۱۸ و پایین‌تر از ۵۰ سال هستید، شرایط انجام عمل لابیاماژور را از نظر سنی دارید اما تنها این موضوع برای انجام عمل کافی نیست بلکه باید شرایط لازم دیگر را نیز داشته باشید.

بیمارانی که مبتلا به دیابت از هر نوع هستند و یا مبتلایان به فشار خون، افرادی با مشکلات قلبی عروقی، کسانی که دچار سرطان و یا بیماری‌های ایدز هستند و همین‌طور افرادی با استرس بالا بهتر است تا زمانی که پزشک متخصص لازم بداند، از انجام عمل لابیا ماژور خودداری کنند.

برای جراحی‌های پلاستیک ناحیه واژن باید مراقبت‌های قبل از عمل را نیز رعایت کرده باشید که شامل مصرف غذاهای سالم و با ترکیبات غنی و مواردی از این قبیل است. نکته مهم این‌که قبل از اقدام برای عمل لابیا ماژور نیاید از داروهایی مانند انواع آسپرین و یا مسکن‌ها استفاده کرده باشید و اگر دارویی مصرف کرده‌اید، پزشک را از این مسئله آگاه کنید.

یکی از موانع دیگری که باعث می‌شود افراد نتوانند عمل‌های دستگاه تناسلی از جمله عمل لابیاماژور را انجام ندهند وجود عفونت است. تفاوتی ندارد در کدام بخش از بدن عفونت وجود داشته باشد در هر صورت در چنین شرایطی باید از انجام عمل ناحیه تناسلی خودداری شود.

اگر بیماری و یا مشکلی دارید و فکر می‌کنید که این بیماری مانع از عمل جراحی لابیاماژور خواهد شد، برای بررسی بیشتر بیماری بهتر است نزد متخصصین زنان بروید تا معاینه و بررسی‌های لازم انجام گیرد.

مراقبت‌های مهم بعد از جراحی لابیاماژور

برای آن‌که بعد از عمل لابیاماژور دچار مشکل خاصی نشویم و پروسه بهبودی به خوبی طی شود، مراقبت‌های لازم در این زمینه باید انجام بگیرد. مراقبت‌های خاص باعث جلوگیری از بروز عفونت در ناحیه جراحی شده و باعث بهبودی هرچه سریع‌تر آن می‌شود.

مراقبت‌های پس از جراحی لابیاماژور باید تا زمان بهبودی که چیزی بین دو هفته تا یک ماه است رعایت شده و در صورت بروز هرگونه مشکل از جمله خون‌ریزی شدید، عفونت، درد و ورم و مواردی از این قبیل باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

مراقبت‌های مهم و ضروری پس از جراحی‌های ناحیه تناسلی از جمله جراحی لابیاماژور، شامل استراحت کافی، مراقبت از ناحیه جراحی و رعایت بهداشت، گرم نگه داشتن ناحیه تناسلی، مصرف داروهای تجویز شده از جانب پزشک از جمله انواع مسکن‌ها برای جلوگیری از هرگونه التهاب و درد، عدم انجام ورزش و هرگونه فعالیت شدید، توجه به تغذیه و مصرف غذاهایی که ویتامین مفید دارند و در نهایت رعایت تمامی نکات و دستورالعمل‌هایی است که از طرف پزشک در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

خطرات و عوارض مهم لابیا ماژور پلاستی

عمل لابیا ماژور با تمام خوبی‌های که دارد، با خطراتی نیز همراه است و چه بهتر که افراد قبل از هر اقدامی برای انجام این عمل، نسبت به خطرات آن آگاهی کامل پیدا کنند. یکی از خطراتی که این عمل جراحی برای افراد ایجاد می‌کند عفونت است.

عفونت می‌تواند در محل جراحی، داخل واژن و یا روی لابیاها رخ دهد که در چنین شرایطی فرد ممکن است تجربه درد شدید، ورم و علائمی همچون تب را تجربه کند. جهت جلوگیری از بروز عفونت لابیاماژور به‌خاطر انجام جراحی در این ناحیه، بهتر است آنتی‌بیوتیک‌های را که پزشک برای شما توصیه کرده را مصرف کرده و همچنین موارد بهداشتی در ناحیه واژن را به دقت انجام دهید.

خون‌ریزی محل عمل یکی دیگر از عوارض جراحی لابیا ماژور است که برخی از افراد آن را تجربه می‌کنند و معمولا زمان‌هایی رخ می‌دهد که فرد فعالیت شدیدی داشته باشد. مورد دیگر به اختلال در حساسیت واژن مربوط می‌شود. برخی از زنانی که عمل لابیاماژور انجام داده‌اند، در هنگام برقراری رابطه جنسی هیچ حسی در لب‌های واژن ندارند و یا از حس آن‌ها کاسته می‌شود.

به جز این موارد، تغییرات در شکل و اندازه لب‌های واژن که رضایت بخش نباشد نیز جزو عوارضی هستند که ما در برخی مواقع شاهد خواهیم بود. در کل برای آن‌که عوارض ناشی از عمل لابیا ماژور به حداقل برسد، بهتر است تمامی مراقبت‌های لازم بعد از عمل که پیش‌تر به آن پرداخته شد مورد توجه قرار گیرد.

 

سخن پایانی

در این مبحث تلاش ما بر این بود که شما با لابیا ماژور ٱشنایی کاملی پیدا کنید و با آمادگی کامل برای انجام این عمل جراحی اقدام کنید.

اگر بخواهیم چکیده‌ای از آن‌چه گفته شد را برایتان شرح دهیم باید بگوییم که عمل لابیاماژور به منظور زیبایی و رفع مشکلاتی همچون بزرگ شدن لابیاها و عدم تقارن آن‌ها انجام خواهد گرفت و اگر شما احساس می‌کنید که مشکلات لابیاهای واژن در برقراری رابطه جنسی و زندگی روزمره‌تان مشکلی ایجاد کرده، به ت است نزد پزشکان متخصص در این حوزه بروید و پروسه عمل جراحی لابیاماژور را انجام دهید.

در این مبحث ما به‌طور دقیق گفتیم که لابیا ماژور چیست، به جز این، شما با لابیا ماژور پلاستی، دلایل مهم بزرگ شدن لابیا‌ماژور، چگونگی انجام عمل جراحی لابیا ماژور، افراد مناسب برای عمل لابیا ماژور، مراقبت‌های مهم بعد از جراحی لابیاماژور و در نهایت خطرات و عوارض مهم لابیا ماژور پلاستی نیز آشنایی جامعی پیدا کرده و حالا با آگاهی بیشتر نسبت به مزایا و معایب این عمل جراحی می‌توانید اقدام به انجام دادن آن تحت نظر پزشکان خبره کنید.