تیرگی لبه های داخلی واژن

تیرگی لبه های داخلی واژن؛ معضلی آزاردهنده در میان بانوان

بسیاری از خانم‌ها دوست دارند در هنگام برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی خود، همیشه جذاب و دوست داشتنی به نظر برسند. به همین سبب است که به انجام برخی از عمل‌های زیبایی واژن فکر می‌کنند که یکی از آن‌ها، برطرف کردن تیرگی لبه های داخلی واژن است.

با برطرف شدن این تیرگی‌ها، واژن دوباره سفیدی و زیبایی خود را به دست آورده و به همراه آن، احساس اعتماد به نفس زنان نیز به میزان فراوانی به کمک انجام لابیاپلاستی افزایش پیدا می‌کند، اما آیا راهی برای رفع تیرگی لبه‌های واژن وجود دارد؟ آیا متخصصان می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

تیرگی لبه های داخلی واژن

چرا خانم ها با تیرگی لبه های داخلی واژن مواجه می شوند؟

حال که قرار است در مورد تیرگی لبه های داخلی واژن با شما عزیزان صحبت کنیم، اجازه دهید در همین ابتدای مقاله به این سوال پاسخ دهیم که چه عواملی باعث ایجاد تیرگی برای لبه‌های داخلی واژن می‌شوند؟ در ادامه مطلب به مهم‌ترین پارامترهایی که علت بروز این امر هستند اشاره می‌کنیم:

 • روابط جنسی:

به طور کلی زمانی که خانم‌ها اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند، جریان خون در بدن آن‌ها و به خصوص نواحی تناسلی بیش از پیش افزایش پیدا می‌کند. به همین سبب است که واژن در هنگام رابطه جنسی دچار اندکی تورم می‌شود.

پس از آن که فرد به طور کامل به ارگاسم رسید، ورم واژن از بین رفته و همه چیز به حالت عادی و طبیعی خود بازمی گردد. این موضوع سبب می‌شود که بخش‌هایی از ناحیه تناسلی از جمله لبه‌های داخلی واژن، دچار تیرگی شوند.

 • تغییرات هورمونی:

همه ما به خوبی می‌دانیم که خانم‌ها در دوران‌های خاصی از زندگی خود مانند قاعدگی، بارداری و دوران یائسگی با تغییرات هورمونی مواجه می‌شوند. زمانی که هورمون استروژن بیش از اندازه طبیعی ترشح شود، ممکن است تغییراتی را در جسم بانوان به وجود آورد که یکی از آن‌ها، تیرگی لبه های داخلی واژن است.

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک:

در برخی از مواقع، تغییرات هورمونی متعددی که در جسم خانم‌ها به وجود می‌آید، باعث به وجود آمدن یک عارضه در جسم آن‌ها می‌گردد که پزشکان آن را به نام سندرم پلی کیستیک تخمدان می‌شناسند. طی این بیماری در یک یا هر دو تخمدان‌ها، کیست‌های کوچکی به وجود می‌آیند؛ در این گونه مواقع، خانم‌ها ممکن است بیش از هر زمان دیگری با تیرگی لبه‌های واژن خود مواجه شوند.

 • اصلاح موهای زائد با تیغ و ژیلت:

خانم‌هایی که برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی خود از تیغ یا ژیلت استفاده می کنند، بیش از پیش در معرض تیرگی واژن و لبه‌های آن قرار می‌گیرند. در واقع تیغ یا ژیلت، باعث ایجاد اصطکاک بر روی سطح پوست بیرونی واژن شده و موجب تیرگی لبه‌های آن می‌گردد.

 • چاقی:

تجربه نشان دهنده آن است خانم‌هایی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، بیش از سایر افراد با تیرگی لبه‌های واژن خود مواجه می‌شوند. همه ما می‌دانیم که تغییرات وزنی اثرات ناخوشایندی بر روی پوست برجای می‌گذارند و پوست ناحیه تناسلی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • پوشیدن لباس‌های تنگ:

شما برای آن که همواره بتوانید سفیدی و شادابی واژن خود را حفظ کنید، باید از لباس‌های نخی و کاملاً آزاد استفاده کنید. در صورتی که برای ساعت‌های طولانی از روز لباس‌های تنگ با الیاف مصنوعی می‌پوشید، باید منتظر تیرگی پوست واژن و لبه‌های آن باشید. چرا که در این صورت هوا نمی‌تواند به خوبی در این قسمت به جریان درآمده و باقی ماندن عرق و سایر رطوبت ها در این قسمت، تیرگی لبه‌های واژن را به همراه می آورد.

 • کمبود برخی از ویتامین‌ها در بدن:

پوست بدن ما برای آن که بتواند همواره شادابی و زیبایی خود را حفظ کند، نیاز به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی دارد و پوست واژن و لبه‌های آن نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین اگر شما به هر علتی به تغذیه خود اهمیت نداده و در برنامه غذایی خود از مواد حاوی ویتامین و مواد معدنی استفاده نکنید، ممکن است با تیرگی لبه‌های واژن خود مواجه شوید.

 

 • ژنتیک:

در مورد تیرگی لبه ‌های داخلی واژن، ژنتیک و وراثت نقش خیلی مهمی دارند. تیرگی لبه‌های داخلی واژن در نژادهای آسیایی و زرد پوستان، خیلی بیشتر از نژادهای شمال آفریقا و اروپا است. برای تیرگی واژن بلوغ و هورمون‌های آن خیلی مهم هستند.

افرادی که پوست گندمی و تیره دارند، بیش از سفید پوستان در معرض تیرگی واژن قرار دارند؛ به خصوص اگر واژن آن‌ها به سبب زخم یا التهاب، تحریک شود.

این افراد باید به یاد داشته باشند که از طریق روش‌های درمان متداول، نمی توانند ژنتیک را تغییر داده و پوست تیره واژن خود را سفید کنند. اما تکنیک‌های مدرن مانند لیزر رفع موهای زائد، لیزر مونالیزا تاچ، آراف‌های زنانه تا حدودی می‌تواند تیرگی واژن این دسته از افراد را برطرف کند.

 

 • تحت فشار بودن ناحیه تناسلی:

موضوع دیگری که باعث تیرگی واژن می‌شود تحت فشار بودن ناحیه تناسلی است؛ با پوشیدن لباس‌های زیر سفت و چسبان با الیاف مصنوعی، این تحریکات موضعی بیشتر می‌شوند.

در واقع نشستن‌های طولانی مدت و پوشیدن لباس‌های زیر چسبان و تنگ با الیاف نایلونی، محیطی تاریک، گرم و مرطوب برای واژن فراهم می‌کند. به سبب مصنوعی بودن الیاف لباس زیر، تهویه هم انجام نمی‌شود و فرد بیش از پیش با تیرگی لبههای داخلی واژن مواجه می‌شود.

 

روش های متداول برای رفع تیرگی لبه های داخلی واژن

در صورتی که شما نیز جزو آن دسته از بانوانی هستید که با تیرگی لبه های داخلی واژن مواجه هستید، دیگر نیازی نیست نگران باشید! چرا که در علم پزشکی، روش‌های مختلفی برای رفع تیرگی لبه های داخلی واژن وجود دارند که برخی از آن‌ها بسیار مفید و موثر هستند و ما در این قسمت، اشاره کوتاهی به هر کدام از آن‌ها می‌کنیم:

 1. بلیچینگ واژن:

یکی از درمان‌های تخصصی که این روزها بسیاری از پزشکان برای سفیدی واژن بیماران خود از آن استفاده می‌کنند، بلیچینگ واژن نام دارد. در این روش با استفاده از لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی و یا کرم‌های موضعی که قدرت روشن کنندگی و سفید کنندگی بالایی دارند، اقدام به رفع تیرگی لبه های داخلی واژن می‌نمایند.

 1. دارو درمانی:

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توان از طریق آن بخش عظیمی از تیرگی واژن را برطرف نمود، دارو درمانی است. این داروها در واقع شامل برخی از کرم‌های روشن کننده، ژل‌ها و… استفاده از خاصیت سفید کنندگی بالایی برخوردار هستند. استفاده از آن‌ها به مرور زمان ملانین پوست را کاهش داده و موجب سفیدی لبه های واژن می‌گردد.

 1. لیزر درمانی:

اگر بخواهیم به یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای سفید کردن واژن اشاره کنیم، بدون شک از لیزر درمانی نام خواهیم برد. در میان تمامی شیوه‌هایی که برای رفع تیرگی لبه‌های واژن وجود دارند، لیزر درمانی تاثیرات بسیار خوب و مطلوبی به همراه دارد.

در این فرایند با استفاده از امواج کاملاً کنترل شده لیزر، سلول‌های ملانوسیت پوست که نقش مهمی در تیرگی آن دارند را از بین می‌برند. بنابراین این سلول‌ها دیگر نمی‌توانند ملانین بسازند و پس از گذشت مدتی، تیرگی واژن از بین خواهد رفت. معمولاً لیزر درمانی به مدت 30 دقیقه طول می‌کشد و در طول 1 الی 3 جلسه می‌توان آن را انجام داد.

 1. کربوکسی تراپی:

در میان انواع روش‌هایی که برای رفع تیرگی لبه‌های واژن ابداع شده‌اند، باید به نام کربوکسی تراپی نیز اشاره کنیم. در این روش، متخصصان میزان مشخصی از دی اکسید کربن را در قسمت‌هایی از واژن که دچار تیرگی شده‌اند تزریق می‌نمایند.

این موضوع سبب می‌شود که گردش خون در رگ‌ها جریان پیدا کرده و پوست شروع به کلاژن سازی کند. کربوکسی تراپی علاوه بر سفیدی واژن، جوانی آن را نیز به همراه دارد و تاثیرات آن پس از چند جلسه درمانی کاملاً مشخص خواهد شد.

 1. عمل جراحی:

یکی دیگر از روش‌هایی که برای سفیدی و جوانی واژن ابداع شده است، عمل جراحی زیبایی واژن می باشد. این فرایند کاملاً تهاجمی است و طی آن، واژن را از نظر شکل ظاهری، رنگ پوست و افتادگی آن بهبود می‌بخشند.

معمولاً پزشکان به بیمارانی که از سایر روش‌های ذکر شده برای رفع تیرگی لبه‌های واژن خود به نتیجه نرسیده‌اند، عمل جراحی را پیشنهاد می‌کنند. درست است که این عمل تهاجمی است و شاید عوارضی با خود به همراه داشته باشد، اما نتایج آن قطعی و ماندگار خواهند بود.

 

مراقبت های قبل و بعد از رفع تیرگی لبه های داخلی واژن

در صورتی که با روش‌های پزشکی و مدرن اقدام به رفع تیرگی لبه های داخلی واژن خود نموده‌اید، باید بدانید که نکات مهمی وجود دارند که شما باید قبل و بعد از انجام این عمل به آن‌ها توجه کنید. هر چند مراقبت‌های قبل و بعد از عمل سفید کردن لبه‌های واژن توسط پزشک متخصص به شما گفته خواهد شد، اما ما نیز در این قسمت اشاره کوتاهی به آن‌ها می‌کنیم:

مراقبت‌های قبل از عمل سفید کردن واژن:

 • شما برای هر نوع عمل رفع تیرگی واژن، نباید مبتلا به هیچ عفونتی باشید. بنابراین باید آزمایشاتی مانند پاپ اسمیر را انجام دهید تا پزشک از سلامتی واژن شما مطمئن شود.
 • یک هفته قبل از آن که برای سفید کردن واژن خود مراجعه کنید، مصرف هر نوع ماده شیمیایی مانند کرم‌های سفید کننده یا لایه بردار را متوقف کنید.
 • در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا دارویی مصرف می‌کنید، حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • قبل از عمل سفید کردن واژن، حتماً دوش گرفته و تمامی موهای زائدی که در این قسمت وجود دارند را برطرف کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل سفید کردن واژن:

 • پس از آن که تیرگی لبه‌های واژن خود را از بین بردید، همیشه این قسمت را خشک و تمیز نگه دارید.
 • در صورتی که پس از لیزر درمانی، با درد و التهاب در قسمت واژن خود مواجه شده اید، حتماً از کمپرس یخ بر روی آن استفاده کنید.
 • اگر متخصصان پس از عمل سفید کردن واژن هر نوع دارویی را برای شما تجویز کرده‌اند، حتماً آن را سر ساعت و به موقع میل کنید.
 • برای آن که واژن شما دچار التهاب و عفونت نشود، حتماً از کرم‌ها و لوسیون‌های موضعی که پزشک برای شما در نظر گرفته، استفاده کنید.
 • تا 10 روز پس از عمل رفع تیرگی لبه‌های واژن، نباید کارهای سنگین و فعالیت‌های ورزشی سخت انجام دهید.
 • بهتر است بین 2 روز تا 1 هفته پس از سفید کردن واژن خود، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • پس از انجام این عمل، حتماً باید لباس‌های نخی و آزار بپوشید تا هوا بتواند به خوبی در این قسمت جریان داشته باشد.

 

تیرگی لبه های داخلی واژن و روش های خانگی برای رفع آن

علاوه بر روش‌های پزشکی که در قسمت‌های قبل به آن‌ اشاره کردیم، برخی از روش‌های درمان خانگی نیز وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها برای رفع تیرگی لبه های داخلی واژن خود استفاده کنید. ما در ادامه مطلب برخی از این درمان‌های خانگی را برای شما عزیزان بیان می‌کنیم و امیدواریم که با پیروی از آن‌ها، به نتایج دلخواه دست پیدا کنید:

 • ماست:

یکی از بهترین درمان‌های خانگی که در دسترس همگان وجود دارد و تاثیر خوبی در سفید کردن واژن دارد، ماست است. شما باید واژن و لبه‌های آن را در طول روز بین 5 الی 7 دقیقه ماساژ دهید. پس از آن صبر کنید تا ماست برای مدت زمان 15 دقیقه بر روی پوست واژن شما باقی مانده و در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید.

 • سیب زمینی:

سیب زمینی نیز یکی دیگر از انواع درمان‌های خانگی سفیدی واژن به شمار می‌رود. برای برخورداری از خواص سیب زمینی در این زمینه، ابتدا آن را برش داده و سپس آن را به صورت چرخشی بر روی پوست واژن خود ماساژ دهید. پس از انجام این کار، اجازه دهید برش‌های سیب زمینی برای مدت زمان 15 دقیقه بر روی لبه‌های تیره واژن باقی مانده و سپس واژن خود را با آب معمولی بشویید.

 • روغن زیتون:

روغن زیتون، یکی بهترین روغن‌های گیاهی است که در طب سنتی برای سفیدی پوست به استفاده از آن توصیه شده است. برای آن که از اثرات درمانی روغن زیتون برخوردار شوید، پوست واژن و به خصوص لبه‌های داخلی آن را با این روغن ماساژ داده و صبر کنید تا از شب تا صبح بر روی پوست واژن شما باقی بماند. استفاده از این روغن، علاوه بر این که تیرگی‌های واژن را از بین می برد، بلکه پوست آن را نیز کاملاً نرم و لطیف می‌نماید.

 • آبلیمو:

در میان انواع درمان‌های خانگی برای رفع تیرگی لبه‌های واژن، نام آبلیمو نیز به چشم می‌خورد. در ابتدا سعی کنید آبلیموی تازه را فراهم نموده و آن را با مقداری عسل ترکیب نموده و برای مدت 3 الی 5 دقیقه بر روی پوست واژن خود قرار دهید. پس از گذشت مدتی می‌توانید نتایجی که ترکیب آبلیموی تازه با عسل به همراه می‌آورند را مشاهده کنید.

 • سفیده تخم مرغ:

اگر می‌خواهید با روش‌های خانگی اقدام به رفع تیرگی لبه‌های واژن خود نمایید، پس از مصرف تخم مرغ غافل نشوید. استفاده از آن نیز بسیار ساده است، تنها کافی است سفیده مرغ را به حدی هم بزنید تا به صورت یک مایع نرم و کشدار درآید. سپس این خمیر را بر روی پوست واژن خود قرار داده و صبر کنید تا خشک شود و سپس واژن خود را شستشو دهید.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که برای مشاهده نتایج درمان‌های خانگی برای رفع تیرگی لبه‌های واژن، باید هفته‌ها و ماه‌ها به درمان ادامه دهید؛ بنابراین در صورتی که در روزهای اولی نتیجه ای مشاهده نکردید، ناامید نشوید. این فرایند ممکن است به کندی پیش برود، اما پس از آن نتایج مطلوبی را برای شما به ارمغان آورد.

 

آشنایی با چند ماسک موثر برای رفع تیرگی لبه های داخلی واژن

در قسمت قبل شما را با برخی از موثرترین روش‌های درمان خانگی برای رفع تیرگی لبه های داخلی واژن آشنا کردیم؛ حال در این بخش می‌خواهیم شما را با برخی از ماسک‌های شگفت انگیز و موثر برای سفیدی واژن آشنا کنیم؛ این ماسک‌ها از بهترین مواد گیاهی و دارویی ساخته می‌شوند و تاثیرات بسیاری خوبی برای رفع تیرگی واژن به همراه دارند؛ پس همچنان با ما همراه باشید:

 • ماسک آبلیمو و گلاب:

یکی از بهترین ماسک‌هایی که می‌توانیم برای سفید کردن واژن به شما عزیزان پیشنهاد دهیم، ماسک آبلیمو و عسل است. برای تهیه آن، باید 2 قاشق غذا خوری از آبلیموی تازه را به همراه 10 قطره گلاب ترکیب نموده و با استفاده از یک پنبه، بر روی پوست تیره واژن خود قرار دهید.

بهتر است که این ماسک برای مدت زمان 3 الی 5 دقیقه بر روی پوست واژن شما باقی مانده و سپس آن را با آب معمولی شستشو دهید. فراموش نکنید که اگر پوست واژن شما دچار سوزش شد، هر چه سریع‌تر آن را با آب شستشو دهید، چرا که ممکن است به گلاب حساسیت داشته باشید.

 • ماسک آلوئه ورا و زردچوبه:

همه ما به خوبی می‌دانیم که آلوئه ورا، یکی از گیاهان شفابخشی است که زیبایی و جوانی پوست را با خود به ارمغان می‌آورد. در ترکیبات آلوئه ورا مقادیر فراوانی از آنتی اکسیدان‌ها وجود دارد که ملانین پوست را کاهش داده و میزان آن را تنظیم می‌کند. برای تهیه این ماسک، ژل آلوئه ورا را فراهم نموده و سپس آن را به همراه مقداری زردچوبه ترکیب کنید. سپس پوست واژن خود را تمیز کرده و این ماسک را برای مدت زمان 30 دقیقه بر روی آن قرار دهید. برای برخورداری از خواص ماسک آلوئه ورا و زردچوبه، در طول روز 3 بار این کار را انجام دهید.

 • ماسک پودر برنج، ماست، زردچوبه و آبلیمو:

پودر برنج از خواص ارزشمندی برخوردار بوده و مانند یک لایه بردار، می‌تواند سلول‌های مرده را از روی پوست واژن بردارد. همچنین در ترکیبات آبلیمو مواد اسیدی وجود دارد که به عنوان یک سفید کننده طبیعی شناخته شده است.

ماست نیز دارای ماده‌ای به نام اسید لاکتیک است که نقش مهمی در روشنی پوست دارد. زردچوبه را نیز که همه ما به سبب خواص آنتی اکسیدانی آن می‌شناسیم که جریان خون را بهبود بخشیده و روشنی پوست را به ارمغان می‌آورد. حال فکر کنید که ترکیب این چند ماده شفابخش، تا چه میزان می‌تواند تیرگی لبه‌های واژن را از بین ببرد.

برای تهیه این ماسک تنها کافی است 1 قاشق غذا خوری زردچوبه، پودر برنج، ماست را به همراه یک دوم قاشق چایخوری آبلیمو ترکیب نمایید. پس از آن که یک خمیر یکدست آماده کردید، آن را برای 20 دقیقه بر روی لبه‌های تیره واژن قرار داده و به صورت دایره وار، ماساژ دهید.

 • ماسک روغن نارگیل و عسل:

روغن نارگیل یکی از بهترین روغن‌های گیاهی است که شما می‌توانید از خواص ارزشمند آن برای رفع تیرگی واژن خود استفاده کنید. در ترکیبات این روغن، مواد موثری وجود دارند که باعث ایجاد خاصی ضد باکتری و ضد قارچی برای آن شده است. شما باید در یک کاسه، 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل و 1 قاشق چایخوری عسل را به خوبی مخلوط کنید. بهتر است این ماسک را با قرار دادن برای 20 ثانیه در مایکروویو گرم نموده و آن را برای مدت زمان 15 دقیقه بر روی پوست واژن خود قرار دهید.

 • ماسک پوست پرتقال و چوب صندل:

تحقیقات و بررسی‌ها نشان دهنده آن است که چوب صندل، دارای ترکیبات ضد عفونی کنندگی و ضد باکتریایی است. بنابراین اگر آن را بر روی پوست خود استفاده کنید، بسیاری از ناخالصی‌های آن را از بین می برد. این ماده طبیعی و موثر، با از بین بردن سلول‌های مرده‌ای که بر روی لایه‌های سطحی پوست وجود دارند، باعث روشنی آن می‌شود. پوست پرتقال نیز حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین c است که تاثیر بسزایی در روشنی پوست به همراه دارد.

برای آن که بتوانید این ماسک بی نظیر را تهیه کنید، 1 قاشق غذا خوری پودر چوب صندل را به همراه 1 قاشق چایخوری پوست پرتقال و اندکی آب تهیه کنید تا به شکل یک خمیر یکدست درآید. پس از آن پوست واژن و لبه‌های تیره آن را به خوبی تمیز کرده و این ماسک را برای مدت زمان 20 دقیقه بر روی آن قرار دهید.

 • ماسک خیار و آلوئه ورا:

یکی دیگر از بهترین ماسک‌هایی که می‌خواهیم در این قسمت به شما عزیزان معرفی کنیم، ماسک ساده اما موثری به نام ماسک خیار و آلوئه ورا است. برای آن که بتوانید این ماسک را تهیه کنید، ابتدا به مقداری ژل آلوئه ورا نیاز دارید. سپس این ژل را به همراه خیاری که رنده ریز کرده‌اید ترکیب نمایید. در ادامه این ماسک را حدود 15 دقیقه بر روی واژن قرار داده و در نهایت آن را با آب سرد شستشو دهید تا از خواص آن برخوردار شوید.

برای آن که بتوانید از خواص ماسک‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم به خوبی بهره‌مند شوید، حتماً آن‌ها را به صورت مستمر و هر روزه استفاده کنید. چرا که این ماسک‌ها نیز مانند سایر درمان‌های خانگی، اثرات خود را به آرامی نمایان می‌کنند.

همچنین اگر بتوانید قبل از آن که از این ماسک‌ها استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید، بسیار عالی است. او به شما خواهد گفت که بر اساس نوع تیرگی و میزان تیرگی لبه های واژن، آیا درمان‌های خانگی و ماسک‌ها جواب می‌دهند یا شما باید به سراغ درمان‌های موثر پزشکی بروید؟

 

روش هایی که به شما یاد می دهند از تیرگی لبه های داخلی واژن جلوگیری کنید.

حال که با روش‌های پزشکی و درمان‌های خانگی برای برطرف کردن تیرگی لبه های داخلی واژن آشنا شدیم، خوب است اندکی در مورد روش‌های پیشگیری از این مشکل ناخوشایند نیز صحبت کنیم. پارامترهایی که در ادامه مطلب مطرح می‌کنیم، به شما کمک می‌کنند تا از تیره شده لبه‌های داخلی واژن خود جلوگیری کنید:

 • عدم استفاده از ژیلت: حال همه ما به خوبی می‌دانیم که یکی از مهم‌ترین علت‌های تیرگی لبه‌های واژن، استفاده مکرر از تیغ و ژیلت است. بنابراین برای آن که پوست واژن و لبه‌های آن همیشه زیبایی و شادابی خود را حفظ کنند، موهای زائد خود را با روش‌هایی مانند لیزر از بین ببرید.
 • عدم استفاده از لباس تنگ: تجربه نشان دهنده آن است خانم‌هایی که در طول روز، برای ساعت‌های طولانی از لباس‌های تنگ استفاده می‌کنند، بیش از دیگران با تیرگی واژن مواجه می‌شوند. بنابراین تا زمانی که مجبور نشده اید، از این لباس‌ها استفاده نکنید و به جای آن‌ها لباس‌های نخی آزاد بپوشید.
 • نوشیدن آب و اهمیت دادن به تغذیه: پوست تمامی قسمت‌های بدن ما برای آن که همواره شادابی و زیبایی خود را حفظ کنند، به آب، سبزیجات، میوه‌ها و آبمیوه‌های تازه نیاز دارد. بنابراین به برنامه غذایی خود بیش از پیش اهمیت داده و مطمئن شوید که بدن شما به اندازه کافی از مواد معدنی و ویتامین ها برخوردار است.
 • تناسب اندام: چاقی و لاغری نیز تاثیرات بسیار بدی برای پوست واژن و لبه‌های آن دارند و موجب تیرگی آن می‌شوند. بنابراین سعی کنید وزن خود را به یک محدوده سالم برسانید و در همان محدوده باقی بمانید.

 

سخن پایانی

تیرگی لبه های داخلی واژن، یکی از مشکلات ناخوشایند و آزار دهنده‌ای است که این روزها بسیاری از خانم‌ها با آن مواجه هستند. این موضوع باعث ایجاد حس خجالت برای آن‌ها شده و در هنگام برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی خود، نمی‌توانند به استانداردهای یک رابطه صحیح دست پیدا کنند. هر چند این موضوع ممکن است برای شریک زندگی فرد چندان اهمیتی نداشته باشد، اما حس اعتماد به نفس خودِ شخص را پایین می‌آورد.

به همین سبب است که برخی از خانم‌ها همواره به دنبال راه‌هایی برای رفع تیرگی لبه های داخلی واژن خود هستند. ما با ارائه این مقاله، تلاش کردیم شما را با روش‌های پزشکی و خانگی متداول برای سفید کردن واژن آشنا کنیم.

شما می‌توانید با هر کدام از روش‌هایی که پزشک برای شما تعیین می‌کند، دوباره جوانی، سفیدی و شادابی را به واژن خود بازگردانید. اما در عین حال این نکته را فراموش نکنید که شما در هر حالتی که باشید، زیبا و جذاب هستید و نباید اجازه دهید مواردی مانند تیرگی لبه های واژن، اعتماد به نفس و حس ارزشمندی شما را از بین ببرد.