برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ این سوالی است که اغلب مبتلایان به این بیماری از خود می‌پرسند. تبخال و زگیل تناسلی از بیماری های مقاربتی می باشند که به دلایل مختلف ممکن است یک نفر به آن ها مبتلا شوند. این بیماری ها  سبب ایجاد نارحتی هایی مانند زخم، خارش و درد می شوند. اما گاهی نیز تا مدت ها بدون علامت می باشند و تشخیص آن تنها به عهده متخصص زگیل تناسلی است.

What-doctor-see-genital-herpes

آنچه در این مقاله می خوانید :

برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم تا تحت درمان قرار گیریم؟

هم تبخال و هم زگیل تناسلی مسری بوده و به شدت قابل انتقال هستند. مهم ترین اقدام پس از ابتلا به این بیماری ها، مراجعه به یک پزشک حاذق و شروع سریع تر روند درمانی می باشد. مراجعه به موفق ترین و بهترین پزشک و با تجربه ترین پزشک برای درمان تبخال تناسلی در روند اینکار تاثیر به سزایی دارد.

در این مقاله به بررسی دقیق تر این مسئله و علائم و علل به وجود آمدن آنها همچنین عوارض ابتلا و نیز روش های درمانی و پاسخ به سوال برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ می پردازیم.

 

تبخال تناسلی چیست و به چه علت به وجود می آید؟

تبخال تناسلی یکی از عفونت های شایع مقاربتی است که به اختصار STD نامیده می شود. هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد، ممکن است به این عفونت مبتلا شود. ویروس پدید آورنده تبخال تناسلی هرپس سیمپلکس یا HSV می باشد و یکی از محتمل ترین روش های انتقال این ویروس، از طریق تماس جنسی با فرد آلوده است.

این بیماری ویروسی از نظر بالینی علائمی متفاوت از بیماری زگیل تناسلی را در افراد مبتلا نشان می دهد. ویروس پدیدآورنده تبخال تناسلی دو تیپ دارد و با اسم های هرپس سیمپلکس نوع اول و دوم شناخته می شود. این دو ویروس می توانند از روش های مختلف تماس جنسی مانند مقاربت از طریق واژینال، مقعد و دهانی انتقال پیدا کنند

.

برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم تا علائم را شناسایی کند؟

بسیاری از مبتلایان به تبخال تناسلی هیچ علامتی ندارند و از ابتلا به آن بی خبر هستند. این موضوع بسیار نگران کننده است چراکه آن ها حتی در صورت بی اطلاعی از ابتلا به تبخال تناسلی به عنوان ناقل این بیماری شناخته می شوند و ممکن است تا زمان بروز علایم، منجر به آلودگی دیگران هم بشوند.

از زمان تماس با ویروس تا شروع علائم تبخال تناسلی بین ۲ تا ۱۴ روز زمان لازم است اما برخی از  افراد پیش از آن که دچار علائم این بیماری شوند، ممکن است به خاطر غیر فعال کردن ویروس، برای مدت طولانی یعنی ما ها و سال هت هیچ علامتی نداشته باشد.

با ظهور علائم، مبتلایان به تبخال تناسلی شاهد نشانه هایی از قبیل زخم و تاول در ناحیه واژن، دهانه رحم یا روی ولو خواهند بود. بروز علائمی مانند تب، سردرد، بدن درد،‌ خستگی ترشحات و خارش واژن، احساس درد هنگام دفع ادرار و تورم غدد لنفاوی هم شایع است.

 آن چه باعث تفاوت در مدت زمان بروز علائم تبخال تناسلی می شود، عملکرد سیستم ایمنی افراد مختلف می باشد. به همین دلیل تعیین مدت زمان دقیق ظهور علائم تبخال تناسلی امکان پذیر نیست. برخی فراد به دلایل مختلف مانند ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی و سیستم ایمنی ضعیف، شاهد ظهور علائم این بیماری در مدت زمان بسیار کوتاه تری هستند.

 

برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بسیاری از افراد هنگامی متوجه این بیماری می شوند که ضایعات ایجاد شده باشد. تبخال تناسلی ممکن است از نظر علائم با سایر بیماری های پوستی اشتباه گرفته شود و قطعی ترین راه تشخیص و تفکیک این ضایعات از یکدیگر، مراجعه به پزشکی ماهر و باتجربه است. سوالی که برای مبتلایان به این بیماری پیش می‌آید این است که  بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی کیست. در پاسخ به این سوال می توان گفت که پزشکان متخصص در چندین حوزه قادر به تشخیص و درمان این ضایعات هستند:

پزشک متخصص زنان:

یک پاسخ برای پرسش اینکه برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ توسط بانوان مبتلا به تبخال تناسلی ، پزشکان متخصص زنان و زایمان هستند. این بیماری ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، از این رو توصیه شده است که بانوانی که دارای روابط جنسی هستند به طور سالیانه برای انجام معاینات بالینی، تست های تشخیصی تبخال تناسلی و تست پاپ اسمیر به آن ها مراجعه کنند.

پزشک متخصص جراح عمومی:

تدابیر درمانی مختلفی امروزه برای این تبخال تناسلی وجود دارند که با توجه به شرایط بیماری یکی از آن ها انتخاب خواهد شد. پزشکان متخصص جراحی عمومی اطلاعات کاملی در خصوص انواع تدابیر درمانی برای تبخال تناسلی دارند و می تواند بهترین گزینه درمانی را به مبتلایان پیشنهاد بدهند. یکی از رایج ترین و موفق ترین تدابیر درمانی، لیزر پرتوان CO2 می باشد که امروزه در کلینیک های جراحی هم قابل انجام می باشد.

پزشک متخصص پوست:

پزشکان متخصص پوست به عنوان پزشک درمانگر تبخال تناسلی شناخته نمی شوند، اما با توجه به مهارت هایی که دارند می توانند در درمان و از بین بردن انواع ضایعات خارجی پوست نقش کمک کننده داشته باشند.

پزشک متخصص اورولوژی:

پزشکان متخصص ارولوژی به طور تخصصی دارای مهارت و دانش لازم برای انجام انواع اعمال جلراحی در ناحیه تناسلی هستند و می توانند برای کمک به درمان ضایعات تبخال تناسلی نقش مهمی داشته باشند. بنابراین یک پاسخ به سوال بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی کیست، پزشک متخصص اورولوژی است.

پزشک متخصص عفونی

از دیگر پزشکانی که می توان برای درمان تبخال تناسلی به آنها مراجعه نمود، پزشک متخصص بیماری های عفونی می باشد. این نوع پزشک دارای مهارت کافی برای درمان این عارضه بوده و می تواند کمک شایانی در این زمینه به عمل آورد.

 

آشنایی بیشتر درباره تبخال تناسلی

این عارضه در میان افراد 14 تا 49 ساله بیشتر از سایر افراد ایجاد می شود. به طوری که از هر شش نفر یک نفر در این رنج سنی دچار تبخال تناسلی می شوند.

همچنین بر طبق آمار های به دست آمده در میان زنان باردار می توان گفت 22 در صد از زنان باردار دچار تبخال تناسلی هستند که گاهی خود نیز از آن آگاهی ندارند. این نا آگاهی می تواند بسیار خطرناک باشد، چراکه در اغلب موارد عفونت تبخال قبل و بعد از زایمان ؛ به نوزاد سرایت پیدا خواهد کرد.

این عفونت برای نوزادان بسیار خطرناک و کشنده می باشد. بنابراین زنان باردار مبتلا به این عارضه باید در دوران بارداری خود دارو های مناسب و تجویز شده توسط پزشک متخصص را دریافت نمایند.

علاوه بر رابطه جنسی، اگر بخواهیم راه های انتقال این عارضه را بگوییم می توان به مواردی همچون انتقال از راه بزاق دهان، از راه تماس با زخم تبخال، پوست قسمت دهان ، زخم های دیگر بدن که آلوده به این ویروس و تماس با ترشحات تناسلی می باشد.

از آنجاییکه این بیماری در بیشتر موارد علائم خاصی ندارد، بهترین روش اطلاع از ابتلا، مراجعه به پزشک متخصص و معاینه و در برخی موارد انجام آزمایش است.

 

آشنایی با بیماری زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV که اصلی‌ترین عامل پدید آورنده بیماری زگیل تناسلی، مانند بیماری تبخال تناسلی  یک بیماری مقاربتی است. ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس DNA دار است.

این ویروس منجر به پدید آمدن انواع زگیل ها می شود و تیپ های مختلفی از آن وجود دارد که برخی از آن ها در ایجاد زگیل‌ های تناسلی نقش دارند. آنچه به جز علت پدید آورنده زگیل تناسلی حائز اهمیت است، دوره های خاموشی این بیماری می باشد. ویروس HPV پس از اولین تماس با فرد آلوده به بدن فرد دیگر منتقل خواهد شد ولی نشانه های بیماری بلافاصله ظهور نمی کنند.

 

دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی

هنگام انتخاب اینکه برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ به جهت تشخیص این بیماری مقاربتی، افراد دچار تردید می شوند. تخصصهای زنان و زایمان، ارولوژی و پوست و مو دارای دانش و مهارت لازم برای تشخیص و درمان این بیماری هستند.

 نکته حائز اهمیتی که در خصوص هر کدام از این تخصص ها باید به آن توجه کرد، اطلاعات پایه و تکمیلی است که متخصصین هرکدام از این رشته ها به صورت ویژه در مورد بیماری زگیل تناسلی دارند و قادر به تشخیص صحیح و سپس درمان آن خواهند بود:

آشنایی و شناخت کامل در مورد آناتومی بخش هایی که درگیر ضایعات هستند.

اطلاع کامل از تیپ های مختلف ویروس HPV و علائمی که در بدن مبتلایان ایجاد می کنند.

اطلاع از انواع سرطان ها و بدخیمی ها که ممکن است جزء عوارض ناشی از ابتلا به پاپیلوما ویروس باشد.

آشنایی و تسلط کامل بر جدیدترین متد های تشخیصی این بیماری مقاربتی و روش انجام هر کدام از آن ها

آشنایی با جدیدترین و موثرترین روش های درمانی و انتخاب موثرترین روش براساس شرایط بیمار

مبتلایان هنگام انتخاب اینکه برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ در حقیقت به دنبال فرد متخصصی هستند که پس از تشخیص سریع و به موقع تدابیر درمانی را آغاز می کند و مانع از گسترش بیماری و یا بروز عوارض مختلف می شود.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

بانوانی که درگیر این بیماری هستند، ممکن است عوارض مختلفی را تجربه کنند و آگاهی از عوارض زگیل تناسلی در زنان می تواند در تشخیص سریع تر آن ها و جلوگیری از بروز خطرات جدی نقش تعیین کننده ای داشته باشد. از جمله عوارض شایع و جدی که می توان به آن ها اشاره کرده موارد زیر هستند:

ابتلا به HPV در اثر گونه های مختلف از ویروس پاپیلوما اتفاق می افتاد و برخی از آن ها ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را به عنوان عوارض زگیل تناسلی در زنان به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. یکی از بهترین راهکارها برای اطمینان خاطر از عدم ابتلا به سرطان دهانه رحم، انجام تست پاپ اسمیر می باشد.

بانوانی که در دهانه رحم آن ها سلول های غیر طبیعی دیده می شود، با انجام این تست تشخیصی ساده می توانند خیلی سریع به وجود سرطان دهانه رحم پی ببرند و از گسترش این بدخیمی جلوگیری کنند.

بی توجهی به زگیل تناسلی و سهل انگاری در درمان این ضایعات می تواند باعث گسترش آن ها شده و منجر به درگیر شدن سایر نواحی نیز می شود.

یکی دیگر از عوارض زگیل تناسلی در زنان این است که بانوان مبتلا به این بیماری قادر به انتقال این ویروس راه روابط جنسی به شریک جزیره خود می باشند. بنابراین رعایت کامل نکات پیشگیرانه در روابط جنسی بسیار حائز اهمیت می باشد. استفاده از کاندوم در روابط جنسی تنها امکان پیشگیری از انتقال این ویروس در برخی از نقاط را دارد و قادر به جلوگیری کامل از انتقال آلودگی نیست.

 

روش های درمان زگیل تناسلی کدام اند؟

پزشک متخصص پس از معاینه کامل بیمار و براساس شرایط او مانند اندازه ضایعات، محل درگیری و … قادر به تعیین روش درمانی مناسب می باشد. از جمله مهم ترین روش های درمان این بیماری می توان به  درمان های زیر اشاره کرد:

داروی موضعی پودوفیلین:

این دارو به صورت محلول در دسترس است و در صورت استفاده نسبتاً طولانی از این دارو بر روی زگیل تناسلی امکان درمان این ضایعات وجود دارد. مصرف این محلول به صورت موضعی است و بر روی ضایعات مالیده می شود.

لیزر زگیل تناسلی:

در این روش درمانی ضایعات پوستی به کمک تابش مستقیم پرتوهای فروسرخ درمان می شوند. یکی از مهم ترین مزیت های لیزر زگیل تناسلی این است که به خاطر نفوذ لیزر در لایه های سطحی پوست، ویروس رفتار کمتر تهاجمی از خود نشان خواهد داد. این میزان آسیب بافتی در این روش درمانی بیشتر از یک میلی متر نخواهد بود و پس از درمان با لیزر، مبتلایان شاهد عوارض گذرا از قبیل درد یا سوزش خواهند بود.

کرایوتراپی:

کرایوتراپی که منجمد کردن هم نامیده می‌ شود یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر است که مبتلایان با هزینه کم شاهد اثرات درمانی قابل توجهی خواهند بود. از کرایوتراپی برای درمان زگیل های تناسلی در بانوان و آقایان استفاده می شود.

در کرایو تراپی به کمک پروب دستگاه کرایو از طریق گاز نیتروژن و تکنیک سرما درمانی، ضایعات درمان خواهند شد. از عوارض کرایوتراپی می توان به درد خفیف و تاول در ابتدای روند درمان اشاره کرد که موقتی بوده و به تدریج رفع می شود.

روش های جراحی:

در صورتی که ضایعات دارای ابعاد بزرگ باشند و یا سایر روش های درمانی برای برطرف سازی ضایعات موثر نباشند، از روش های مختلف جراحی مانند الکتروسرجری و رادیوسرجری استفاده خواهد شد.

 

هزینه لیزر زگیل تناسلی

یکی از روش ها برای درمان این بیماری مقاربتی، لیزر می باشد. هزینه لیزر زگیل تناسلی به فاکتور های متعددی بستگی دارد و افرادی که بر اساس نظر و تایید پزشک معالج خود باید از این روش درمانی استفاده کنند، برای اطلاع دقیق از هزینه های این روش درمانی می توانند در خصوص هزینه ها از پزشک متخصص پرس و جو کنند. از جمله مهم ترین فاکتورهای موثر روی هزینه لیزر زگیل تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد و اندازه زگیل ها و وسعت درگیری در ناحیه تناسلی

محل درگیر ضایعه به نحوی که لیزر زگیل های ناحیه مقعد و داخل واژن نسبت به آلت تناسلی هزینه درمان بیشتری دارند.

شدت و ماهیت زگیل ها به این ترتیب که زگیل های تناسلی برجسته و خوشه ای در مقایسه با ضایعات مسطح و کوچک از هزینه درمان بیشتری برخودار هستند.

افرادی که درگیر این ضایعات هستند پس از مراجعه به پزشک معالج ابتدا به طور کامل مورد معاینه و بررسی قرار می گیرند و پس از آن جراح یا متخصص پوست قادر به بیان میزان هزینه لیزر زگیل تناسلی خواهد بود.

 

چه مواردی ریسک ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می دهند؟

داشتن یک سری رفتارهای پرخطر ریسک ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی را افزایش می‌ دهند و آگاهی از این موارد و تلاش برای خودداری از انجام این رفتار های پرخطر موثرترین راه برای کاهش ریسک ابتلا به این بیماری مقاربتی است. از جمله مواردی که می توانند به میزان قابل توجهی ریسک ابتلا به این بیماری مقاربتی را افزایش دهند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کسانی که دارای روابط جنسی هستند و با بیش از یک نفر روابط جنسی برقرار می کنند‌ و به اصطلاح بی بند و بار بوده و به هیچ یک از اصول اخلاقی پایبند نمی باشند.

کسانی که در رده سنی ۱۲ تا ۳۵ سال هستند بیش از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری می باشند‌.

مصرف انواع نوشیدنی های الکلی و استعمال مواد مخدر

سابقه تجاوز جنسی

داشتن سیستم ایمنی ضعیف

ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز

بی توجهی به رعایت نکات بهداشتی

ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی

نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به بیماری

 

امکان بارداری در صورت ابتلا به زگیل و تبخال تناسلی وجود دارد؟

مبتلایان به بیماری ها در طی دوره بارداری ممکن است مشکلات مختلفی را تجربه کنند و با توجه به این که این ضایعات پوستی قابلیت تکثیر و گسترش دارند. در صورت حاملگی هم زایمان طبیعی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که امکان انتقال این ویروس از مادر به نوزاد تازه متولد شده وجود دارد. محل قرارگیری این ضایعات پوستی نقش تعیین کننده ای در عوارض و مشکلات پیش آمده در طی دوره حاملگی دارند. پس در صورت ابتلا در دوران بارداری باید بدانیم که برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

در صورتی که این زگیل ها روی مجاری ادراری قرار گرفته باشند، گاها در طی دوره بارداری با افزایش یافتن ابعاد این ضایعات، باعث اختلال در روند دفع ادرار می شوند. در صورتی که محل قرارگیری این زگیل های تناسلی روی واژن باشد، اثرات منفی روی کشش یا الاستیسیته واژن دارد که منجر به انسداد در طی فرایند زایمان می شود.

 

راه های پیشگیری از ابتلا به زگیل و تبخال تناسلی

به طور کلی مطمئن ترین راه برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری های مقاربتی نداشتن روابط جنسی پرخطر و حفاظت نشده می باشد.

به این ترتیب می‌ توان گفت که داشتن رابطه جنسی با شریک جنسی که به این بیماری آلوده نیست و با دیگران رابطه جنسی ندارد، می‌ تواند ریسک ابتلا به این بیماری مقاربتی را تا حد زیادی کاهش دهد.

 استفاده از وسایل محافظتی مانند کاندوم در روابط جنسی نقش کمک کننده ای در پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی دارد اما این روش به صورت ۱۰۰% کار آمد نیست و راه حل قطعی پیشگیری محسوب نمی شود. همچنین در صورت ابتلا باید دانست که برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

سخن پایانی

در مقاله حاضر سعی کردیم در خصوص هزینه لیزر زگیل تناسلی، بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی و عوارض زگیل تناسلی در زنان اطلاعاتی ارائه دهیم.

ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی در اثر داشتن روابط جنسی پر خطر، عوارض مختلفی را به همراه دارد. بنابراین می توان گفت که بهترین راه برای جلوگیری از بروز این بیماری، نداشتن رابطه جنسی پر خطر است.

همچنین در صورت ابتلا شدن به این بیماری های ابتدا باید فهمید که برای تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ سپس برای درمان این بیماری مقاربتی مراجعه سریع به پزشکان متخصص و انجام تدابیر تشخیصی و درمانی، در  جلوگیری از بروز عوارض کمک کننده می باشد.