زگیل تناسلی سیاه در زنان

زگیل تناسلی سیاه در زنان؛ یکی از اشکال متداول زگیل‌های جنسی در زنان

زگیل تناسلی سیاه در زنان، یک بیماری مسری است که عمدتاً از راه تماس جنسی، انتقال می‌یابد. عامل آن ویروس اچ پی وی است که انواع مختلفی دارد. برخی از سویه‌های این ویروس، خطرناک‌اند و ممکن است سلول‌های دهانه رحم را تغییر دهند که یکی از نتایج آن رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی است. اگر می‌خواهید از خطرات زگیل تناسلی در زنان مصون بمانید، شناخت این بیماری، پیشگیری و درمان آن بسیار ضروری است.

زگیل تناسلی سیاه در زنان

سیر تا پیاز زگیل تناسلی سیاه در زنان

زگیل تناسلی یک نوع بیماری مقاربتی (STD) است که بسیاری از زنان و مردان (بویژه کسانی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند) به آن مبتلا هستند. این بیماری موجب ایجاد برجستگی‌های کوچک در درون و نواحی اطراف اندام تناسلی می‌شود. گرچه این زگیل ها، کوچک‌اند اما به راحتی قابل مشاهده و محسوس اند.

زگیل‌های تناسلی با سطح صاف یا رشد یافته، بزرگ یا کوچک، تکی یا به صورت گروهی شبیه به گل کلم ظاهر می‌شوند. زگیل ها، بدون درد و به رنگ گوشت (شاید هم کمی روشن تر) هستند. البته بعضی از آن‌ها با رنگ صورتی، خاکستری یا سیاه ظاهر می‌شوند و گاهی هم با درد، خارش و خونریزی همراه اند.

معمولاً با گذشت زمان، زگیل‌های تناسلی به تدریج ناپدید خواهند شد. برخی از انواع زگیل تناسلی، قبل از برطرف شدن خودبخود سیاه و دردناک می‌شوند.

زگیل تناسلی سیاه در زنان، اغلب به شکل خوشه‌ای با ابعادی کوچک بر روی بافت‌های دستگاه تناسلی ایجاد می‌شود و آرام آرام گسترش می‌یابد. زگیل‌های تناسلی، به شدت مسری است و در اولین تماس جنسی انتقال می‌یابد.

عامل ایجاد زگیل‌های تناسلی، خانواده بزرگ ویروس HPV است که انواع مختلفی دارد (بیش از ۱۰۰ گونه). با این حال ویروس HPV را به طور کلی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

کم خطر: تیپ ویروس HPV کم خطر، صرفاً باعث به وجود آمدن زگیل در ناحیه تناسلی (واژن)، مقعد، دهان و زگیل‌های عادی در سراسر بدن می‌شود، عامل عفونت‌های خطرناک نیست، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند و به طور طبیعی با گذشت یکی دو سال خودبخود ناپدید می‌شود.

مجموع ویروس‌های اچ پی وی نوع ۷۳.۷۲، ۶۱.۵۴، ۵۳.۴۴، ۴۳.۴۰، ۱۱ و ۶ جزو تیپ‌های کم خطر دسته‌بندی می‌شوند.

پرخطر: انواع ویروس HPV پرخطر، نه تنها باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود بلکه مشکلات دیگری هم ایجاد می‌کند. بیماری‌های مهلکی که ویروس اچ پی وی خطرناک در ایجاد آن نقش دارد، شامل سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و مقعد است.

همانطور که می‌دانید سرطان دهانه رحم، سومین سرطان شایع در بین زنان است. ویروس اچ پی وی ۱۶.۱۸، ۳۱.۳۳، ۳۵.۳۹، ۴۵.۵۱، ۵۲.۵۶، ۵۸.۵۹ و ۶۸ از پرخطرترین ویروس‌های HPV اند.

علت زگیل تناسلی در زنان چیست؟

همانطور که گفتیم ویروس HPV، عامل زگیل تناسلی سیاه در زنان است. راه انتقال این ویروس، تماس مستقیم پوستی افراد است. این ویروس DNA دار، مسبب ایجاد انواع زگیل‌ها است که زگیل‌های تناسلی از شناخته شده‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

اگر نوع ویروس HPV، تناسلی باشد، راه انتقال آن تماس جنسی است. در واقع با یک تماس جنسی، ویروس از بیمار آلوده به ویروس (حتی اگر در ظاهر علائمی از زگیل تناسلی نداشته باشد) به فرد سالم انتقال می‌یابد. استفاده از کاندوم، برای پیشگیری از انتقال ویروس پی اچ وی موثر است اما نمی‌تواند مانع از عفونت ناشی از این ویروس شود.

در این سال‌ها با تغییر عادات جنسی در جوامع امروزی، روز به روز به تعداد مبتلایان به زگیل‌های تناسلی افزوده می‌شود. متاسفانه، سن شیوع زگیل تناسلی در میان مردم کاهش چشمگیری یافته و آنطور که آمارها نشان می‌دهد، به مرز ۱۲ سال رسیده است. با توجه به اینکه اوج فعالیت جنسی زنان، ۱۲ تا ۳۵ سالگی است، اکثر مبتلایان به زگیل‌های تناسلی در این رده از سن هستند.

علت زگیل تناسلی سیاه در زنان:

 • برقراری رابطه جنسی (واژینال، مقعدی و دهانی) با کسی که زگیل تناسلی دارد.
 • تماس پوست با دستگاه تناسلی فرد آلوده به ویروس اچ پی وی
 • در موارد معدودی، تماس زگیل‌های روی دست با دستگاه تناسلی، علت زگیل‌های تناسلی در زنان بوده است.
 • استفاده کردن از حوله و لباس زیر کسانی که آلوده به ویروس اند.
 • تماس دستی که آلوده به ویروس HPV است با دستگاه تناسلی
 • انجام اپیلاسیون در مراکز غیر معتبر
 • استفاده از تیغ مشترک
 • زایمان

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی سیاه در زنان هستند؟

مهمترین راه انتقال ویروس اچ پی وی، برقراری تماس جنسی است. بنابراین کسانی که رفتارهای جنسی پرخطر دارند و بی‌محابا تن به روابط جنسی با افراد مختلف می‌دهند، بیش از دیگران در خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی هستند و دیر یا زود به این بیماری مبتلا می‌شوند.

شما هم در معرض ابتلا به زگیل تناسلی سیاه هستید اگر:

 • به اصول اخلاقی پایبند نیستید و از نظر جنسی، بی‌بند و بار محسوب می‌شوید.
 • بیش از حد از نظر جنسی فعال‌اید و بیش از یک شریک جنسی دارید.
 • از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنید و اهل مواد مخدر هستید.
 • در رنج سنی ۱۲ تا ۳۵ سال هستید.
 • سیستم ایمنی‌تان بسیار ضعیف است.
 • تجربه تجاوز جنسی دارید.
 • به بیماری ایدز مبتلا هستید.
 • نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنید.
 • از سایر بیماری‌های آمیزشی یا STD رنج می‌برید.

علائم زگیل تناسلی سیاه در زنان را بشناسید

همانطور که گفتیم، برای انتقال ویروس اچ پی وی، برقراری یک رابطه جنسی کفایت می‌کند. تماس پوست با نواحی تناسلی کسی که آلوده به ویروس اچ پی وی است، موجب انتقال سریع این ویروس خواهد شد. نکته بسیار مهمی که وجود دارد، دوره خاموشی و نهفتگی این ویروس است که مدت‌ها به طول می‌انجامد.

HPV در اولین تماس منتقل می‌گردد اما نشانه‌ها و علائم آن بلافاصله در بدن بیمار ظاهر نمی‌شود. مدت زمان ظهور علائم زگیل‌های تناسلی، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و وضعیت سیستم ایمنی هر فرد عامل تعیین کننده است.

به طور کلی، از ابتدای دریافت ویروس تا پیدا شدن سروکله زگیل‌ها بر روی نواحی تناسلی، حدوداً ۳ ماه طول می‌کشد. البته این مدت زمان برای کسانی که با دیگر بیماری‌های آمیزشی دست و پنجه نرم می‌کنند و سیستم ایمنی‌شان به هر دلیلی ضعیف شده، بسیار کمتر است.

علائم زگیل تناسلی سیاه در زنان:

 • زائده‌های سفت، برجسته و گوشتی که یا ریز و برآمده‌اند و یا خوشه‌ای و متمرکز، در اطراف دستگاه تناسلی (فرج، واژن، دهانه رحم و…) و مقعد ایجاد می‌شود. این زگیل‌ها رنگ تیره‌ای دارند.
 • اگر زگیل‌های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته باشد، با درد، خونریزی همراه است و حتی ممکن است مجاری ادراری را مسدود نماید.
 • زگیل تناسلی در کسانی که رابطه جنسی دهانی داشته اند، در اطراف دهان، روی لب ها، زبان یا گلو ظاهر می‌شود.
 • در محل زگیل‌ها سوزش و خارش احساس می‌شود.
 • ترشح و رطوبت در محل زگیل‌ها رخ می‌دهد.

از روش‌های درمان زگیل تناسلی در زنان چه می‌دانید؟

اگر ویروس HPV صرفاً عامل ایجاد چند زائده پوستی و زگیل بود، می‌توانستیم با آن کنار بیاییم اما متاسفانه به دنبال نفوذ نمونه‌های پرخطر از این ویروس به بدن، زمینه برای ایجاد بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان مهیا می‌شود. از این رو درمان زگیل‌های تناسلی اهمیت زیادی دارد.

البته باید بدانید که روش‌های درمان زگیل تناسلی، صرفاً کنترلی است و مبنای آن، از بین بردن زگیل می‌باشد. هیچ درمانی، ویروس پاپیلومای انسانی را از بدن خارج نمی‌کند و این یعنی تضمینی برای عود نکردن زگیل در آینده نیست.

درمان به موقع زگیل تناسلی سیاه در زنان، برای بانوانی که در آستانه ازدواج‌اند و یا تصمیم به بارداری دارند، یک مسئله جدی است. طبق نظریه کارشناسان، در دوران بارداری، تغییرات هورمونی موجب تشدید زگیل‌های تناسلی خواهد شد.

معمولاً اگر کسی از قبل به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد و فکری برای درمان آن نکند، ضایعات زگیل‌های تناسلی در طول بارداری بیشتر و بیشتر می‌شود.

تشدید زگیل تناسلی، برای مادر و جنین خطرساز نیست. اما معمولاً به مادران مبتلا به این ویروس توصیه می‌شود به جای زایمان طبیعی به صورت سزارین نوزاد خود را به دنیا بیاورند. در ادامه با روش‌های درمان زگیل تناسلی سیاه در زنان آشنا خواهید شد.

 • لیزر؛ موثرترین روش

با لیزر زگیل‌های تناسلی سیاه، برای همیشه از دست زگیل‌های مزاحم خلاص می‌شوید. لیزر، در از بین بردن زگیل‌های تکی یا زگیل‌های خوشه‌ای با تعداد بالا، بسیار موثر است. درمان زگیل‌های تناسلی سیاه با لیزر در مقایسه با روش‌های دیگر، هزینه بیشتری دارد اما نتایج آن، قطعی و قابل اعتماد است.

این روش درمانی، بیش از نیم ساعت به طول نمی‌انجامد، کاملاً سرپایی است و دوران نقاهت کوتاه مدتی دارد؛ به طوری که بیمار، بلافاصله پس از لیزردرمانی می‌تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

 • با کرایوتراپی، زگیل‌ها را فریز کنید

کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل ها، اقدامی موثر برای درمان زگیل تناسلی سیاه در زنان است. در این روش، متخصصین پوست، با اعمال ماده شیمیایی‌تری کلرواستیک اسید به سطح زگیل ها، زائده را منجمد می‌کنند تا با یخ زدن از بین برود.

آنطور که آمارها نشان می‌دهد، ۷۵ درصد از بیمارانی که از کرایوتراپی برای درمان زگیل‌های تناسلی استفاده کرده اند، از انتخاب‌شان راضی بودند و ۱۵ درصد با بازگشت زگیل‌ها مواجه شدند.

 • الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل‌ها

الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل، روشی قدیمی برای از حذف زگیل تناسلی است. این یک جراحی معمولی است که پزشک برای انجام آن، از جریان الکتریکی استفاده می‌کند تا بافت‌های غیرطبیعی پوست را گرم کند و از بین ببرد. الکتروکوتر، برای درمان زائده‌های گوشتی نرم به کار می‌رود. معمولاً اگر زگیل‌ها سفت و زبر باشند، کرایوتراپی و لیزر، پیشنهاد بهتری برای نابودی آن‌ها است.

 • سنتی‌ترین روش مقابله با زگیل‌های تناسلی؛ جراحی

جراحی یا Leep، یکی دیگر از روش‌های موثر برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی کوچک است. البته عمل جراحی، معمولاً برای حذف زائده‌های گوشتی روی پوست به کار می‌رود و چنانچه زگیل در داخل مقعد یا واژن باشد، به جای جراحی از لیزر برای درمان آن استفاده می‌شود.

جراحی زگیل تناسلی سیاه در زنان، راهکاری سنتی است که اساس آن بریدن زگیل با تیغ جراحی می‌باشد. پزشک، قبل از آغاز عمل، محل زگیل را بی‌حس می‌کند و در پایان، زخم ایجاد شده از برداشتن زگیل‌ها را بخیه خواهد زد.

 • دارودرمانی و کمک به درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان دارویی، روشی ساده و کم هزینه برای درمان زگیل‌های تناسلی در زنان است که معمولاً در صورت کوچک بودن زگیل‌ها از آن استفاده می‌شود. استفاده از داروهای موضعی و پمادها پایه و اساس درمان دارویی برای از بین بردن زگیل تناسلی در زنان محسوب می‌شود.

دارودرمانی، همیشه با موفقیت همراه نیست. حتی در مواردی باعث رشد و تشدید زگیل تناسلی سیاه در زنان خواهد شد. در این مواقع، روش‌های دیگر مثل جراحی، تاثیر بیشتری برای از بین رفتن زگیل‌های تناسلی دارد.

معرفی ۳ داروی مهم برای درمان زگیل تناسلی در زنان:

پماد ایمی کیمود یا آلدارا: این پماد که به صورت موضعی بر روی پوست اعمال می‌شود، سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این دارو، معمولاً برای درمان سرطان پوست خفیف به نام کارسینوم استفاده می‌شود.

پودوفیلاکس (podofilox): این دارو، به صورت ژل یا محلول در دسترس است و تنها با نسخه پزشک می‌توان آن را خریداری کرد. پودوفیلاکس، صرفاً برای بخش‌های خارجی پوست قابل استفاده است و به هیچ عنوان نمی‌توان از آن برای نواحی حساس داخلی مثل مجرای تناسلی و واژن، لب‌ها و داخل دهان استفاده کرد.

اسید سالیسیلیک (TCA): اسید سالیسیلیک، یک محلول اسیدی ارزان قیمت است که برخی از آن برای درمان زگیل‌های تناسلی استفاده می‌کنند. مصرف این دارو، به دلیل عوارض بسیار زیادی که دارد، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پس از درمان زگیل تناسلی در زنان، انجام دوره‌ای تست پاپ اسمیر توصیه می‌شود. با این تست، می‌توان تغییرات سلولی در دهانه رحم را بررسی کرد و مانع از رشد و پیشرفت سلول‌های سرطانی شد. همانطور که می‌دانید برخی انواع ویروس HPV، زمینه را برای تشکیل سلول‌های سرطانی مهیا می‌سازند که با انجام تست پاپ اسمیر و تشخیص زودهنگام، می‌توان جلوی آن را گرفت.

با درمان خانگی زگیل تناسلی زنان آشنا شوید

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان، مکمل درمان‌های اصولی هستند و به هیچ عنوان نباید جایگزین آن باشند. برای درمان خانگی زگیل‌های تناسلی زنان، از مواد طبیعی و گیاهی استفاده می‌شود.

این منابع گیاهی اکثراً دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی، ضد قارچی و ضدویروسی هستند و به درمان زگیل‌های تناسلی کمک می‌کنند. به کارگیری درمان‌های خانگی برای نابودی ویروس ها، به شرطی توصیه می‌شود که قبل از آن با پزشک مشورت کنید و از او اجازه بگیرید.

روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی زنان:

 • آلوئه ورا: آلوئه ورا تسکین دهنده پوست است و با داشتن خواص ضد التهابی قوی، برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی نافع است.
 • روغن درخت چای: روغن درخت چای، از خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد ویروسی برخوردار است؛ به همین دلیل می‌توان از آن برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی استفاده کرد.
 • سرکه سیب: سرکه سیب، از بین برنده ویروس اچ پی وی نیست اما به دلیل داشتن اسید استیک فراوان، می‌تواند بافت‌های غیرطبیعی پوست را حذف کند و زگیل‌ها را از پوست‌شان جدا کند.
 • سیر: سیر، خاصیت ضد میکروبی فوق العاده‌ای دارد و در نابودی پاتوژن‌ها به ویژه ویروس اچ پی وی موثر است. سیر، برخلاف بسیاری از داروهای ضدویروسی، باکتری‌های مفید و مورد نیاز در ناحیه تناسلی را از بین نمی‌برد.
 • عصاره برگ زیتون: در طب آیورودا، بر استفاده از روغن زیتون برای مقابله با عفونت‌های پوستی تاکید شده است. روغن زیتون، برای درمان زگیل تناسلی در زنان، مفید است؛ این ماده با نفوذ به داخل پوست، مانع از تکثیر ویروس‌ها خواهد شد.
 • جوش شیرین: جوش شیرین، یک لایه بردار طبیعی است که قدرت شکستن سلول‌های پوستی و مهار ویروس HPV را دارد. وقتی جوش شیرین بر روی زگیل‌های تناسلی قرار می‌گیرد، رطوبت را از بین می‌برد و باعث می‌شود زگیل‌ها به راحتی از پوست جدا شوند و خودبخود بریزند.
 • روغن ویتامین آ: این روغن، سرشار از آنتی اکسیدان بوده و ضمن بهبود گردش خون، به ترمیم بافت‌ها کمک می‌کند. برای درمان زگیل‌های تناسلی، کافیست روزی یک مرتبه روغن ویتامین آ را بر روی زگیل‌ها بمالید و شاهد بهبود آن باشید.
 • حمام نمک اپسوم: حمام نمک اپسوم، یک روش درمانی بی‌خطر و ارزان قیمت برای مبارزه با زگیل‌های تناسلی است. برای استفاده از حمام نمک اپسوم، وان حمام را پر از آب کنید، نصف فنجان نمک اپسوم به آن بیافزایید و ۳۰ دقیقه در آن دراز بکشید.
 • زردچوبه: زردچوبه که به شکل پودر، تنتور، کپسول و عصاره موجود است، خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد و از بدن در برابر ویروس اچ پی وی محافظت می‌کند.
 • الکل: الکل باعث خشک شدن زگیل‌ها می‌شود. این نوع از درمان خانگی زگیل تناسلی زنان، یک روند تدریجی است که پس از چند ماه، اثرات آن قابل مشاهده است.
 • علف شیر: علف شیر یا گیاه شیر، تقویت کننده سیستم ایمنی و سم‌زدایی قوی است که در مهار زگیل‌های تناسلی کاربرد دارد.

جمع‌بندی

زگیل‌های تناسلی، جزو شایع‌ترین بیماری‌های جنسی است. ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی که عامل زگیل تناسلی بوده بسیار مسری است و از طریق برقراری رابطه جنسی و یا تماس پوست با پوست منتقل می‌شود. ضمناً اینکه زگیل‌های تناسلی بدون برقراری رابطه جنسی انتقال یابد، دور از انتظار نیست.

در این مقاله سیر تا پیاز زگیل تناسلی سیاه در زنان را با هم مرور کردیم. از علت زگیل‌های تناسلی در زنان و علائم آن گفتیم، روش‌های درمان آن را بررسی کردیم، درباره درمان خانگی زگیل تناسلی زنان حرف زدیم و حال که به انتهای مقاله رسیدیم، از شما می‌خواهیم که برای آشنایی بیشتر با زگیل‌های تناسلی، حتماً مقالات مشابهی که در این باره نوشته شده را نیز بخوانید.

کلینیک ما، آماده ارائه خدمات به بیماران عزیز است؛ اگر درباره زگیل تناسلی سیاه در زنان سوالی دارید، حتماً با ما تماس بگیرید و نقطه نظرات خود را با کارشناسان فعال و پرتلاشمان در میان بگذارید.