کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

اگر در تست پاپ اسمیر نتایجی غیر طبیعی مشاهده کردید و متخصص زنان به شما کولپوسکوپی را تجویز کرده است و به دنبال پاسخ سوال “کولپوسکوپی چیست؟” هستید، پس مطلب زیر را از زبان بهترین متخصص زنان در کلینیک دکتر روشن دنبال کنید.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی برای چه انجام می شود؟

خطرات کولپوسکوپی

چه زمانی لازم است با پزشک تماس بگیرید؟

آمادگی برای کولپوسکوپی

کنار آمدن با اضطراب قبل از کولپوسکوپی

انتظارات شما از کولپوسکوپی

بعد از کولپوسکوپی

نتایج

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های زنان و زایمان و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی و ارتباط با پزشک و بیان سوالات ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی ما شوید و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی (kol-POS-kuh-pee) روشی برای بررسی دقیق دهانه رحم ، واژن و مجرا از نظر علائم بیماری است. در حین این کار ، پزشک شما از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

در صورت غیرطبیعی بودن آزمایش تست پاپ اسمیر ، پزشک ممکن است این عمل را توصیه کند. اگر پزشک در طی روش نواحی غیرمعمول از سلول ها را پیدا کند ، می توان نمونه ای از بافت ناحیه را برای آزمایش (بیوپسی) جمع آوری کرد.

ممکن است قبل از انجام کولپوسکوپی اضطراب داشته باشید. اما با فکر به اینکه این روش می تواند در تشخیص مشکلات شما بسیار موثر باشد ، می تواند خیال شما را راحت کند.

کولپوسکوپی برای چه انجام می شود؟

اگر آزمایش پاپ اسمیر یا معاینه لگن ناهنجاری را نشان دهد ، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند.

برای تشخیص موارد زیر می توان از این روش استفاده کرد:

زگیل ناحیه تناسلی

التهاب دهانه رحم

تغییرات پیش سرطانی در بافت گردن رحم

تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن

خطرات کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ایمن است که خطرات بسیار کمی را به همراه دارد. به ندرت ، عوارض بیوپسی گرفته شده در طول این عمل می تواند رخ دهد ، از جمله:

خونریزی شدید

عفونت

درد لگن

دقت کنید که انجام این کار ها تنها توسط بهترین دکتر زنان امکان پذیر است . بنابراین قبل از انجام حتما مدرک پزشک را بررسی کنید.

چه زمانی لازم است با پزشک تماس بگیرید؟

علائم و نشانه هایی که ممکن است نشاندهنده عوارض این عمل باشد شامل موارد زیر است :

خونریزی شدیدتر از آنچه معمولاً در دوره قاعدگی تجربه می کنید

لرز

تب

درد شدید شکم

در صورت مشاهده هر یک از این علائم و نشانه ها پس از کولپوسکوپی با پزشک خود تماس بگیرید.

آمادگی برای کولپوسکوپی

برای آماده شدن برای کولپوسکوپی ، پزشک ممکن است به شما موارد زیر را توصیه کند:

در زمان پریود از کولپوسکوپی خودداری کنید.

یک یا دو روز قبل از این کار مقاربت واژینال نداشته باشید.

دو روز قبل از این کار از داروهای واژینال استفاده نکنید.

قبل از مراجعه به پزشک برای این کار از یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن  یا استامینوفن استفاده کنید.

کنار آمدن با اضطراب قبل از کولپوسکوپی

بسیاری از زنان هنگام انتظار برای انجام کولپوسکوپی احساس اضطراب می کنند. اضطراب می تواند به طور کلی احساس ناراحتی در شما ایجاد کند. ممکن است تمرکز برای شما سخت باشد و در خوابیدن مشکل داشته باشید.

زنانی که از کولپوسکوپی خود بسیار مضطرب هستند ممکن است درد بیشتری در طول عمل نسبت به کسانی که راهی برای کنترل اضطراب خود پیدا می کنند ، تجربه کنند. زنانی که سطح اضطراب بالایی دارند نیز به احتمال زیاد از انجام این کار خود صرف نظر می کنند.

شما می توانید با مراجعه به بهترین متخصص زنان و صحبت با او قبل از انجام هر کاری ، درمورد کولپوسکوپی بیشتر اطلاعات جمع اوری کنید و بر اضطراب خود مسلط شوید.

بنابر این هرگونه سوال یا نگرانی در مورد این روش را بنویسید ، و از پزشک خود بخواهید قبل از شروع این کار آنها را با شما مرور کند.

فعالیت هایی را پیدا کنید که به شما در آرامش کمک می کند ، مانند ورزش ، مراقبه و بودن در کنار دوستان و خانواده.

حتی می توانید در حین انجام کولپوسکوپی موسیقی گوش دهید . پس از پزشک خود بپرسید که آیا اشکالی ندارد این کار را انجام دهید یا خیر. چرا که بعضی از زنان اگر در هنگام این کار موسیقی گوش دهند ، ممکن است درد و اضطراب کمتری داشته باشند.

انتظارات شما از کولپوسکوپی

در حین کولپوسکوپی

کولپوسکوپی معمولاً در مطب پزشک انجام می شود و این کار معمولاً 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. همانطور که در معاینه لگن یا آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود ، روی میز مخصوص دراز خواهید کشید و پاها را در تکیه گاه قرار می دهید.

پزشک یک اسپکولوم فلزی(speculum) را در واژن شما قرار می دهد. اسپکولوم دیواره های واژن شما را باز می کند تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را ببیند.

پزشک شما دستگاه بزرگنمایی ویژه ای را که کولپوسکوپ نامیده می شود ، در فاصله چند سانتی متر از شما قرار می دهد. سپس پزشک نور مهمی را به واژن تابانده و از طریق لنز کولپوسکوپ نگاه می کند .

در طی نمونه برداری

اگر پزشک شما منطقه مشکوکی پیدا کند ، ممکن است یک نمونه کوچک از بافت برای آزمایش آزمایشگاهی برداشته شود. برای جمع آوری بافت ، پزشک شما از یک ابزار بیوپسی تیز برای برداشتن یک تکه کوچک از بافت استفاده می کند. اگر چندین منطقه مشکوک وجود داشته باشد ، پزشک ممکن است چندین نمونه نمونه برداری را انجام دهد.

آنچه در حین بیوپسی احساس می کنید بستگی به نوع بافتی دارد که برداشته می شود:

نمونه برداری از دهانه رحم:  نمونه برداری از دهانه رحم باعث ناراحتی خفیف می شود اما معمولاً دردناک نیست. ممکن است احساس فشار یا گرفتگی کنید.

نمونه برداری از واژن: نمونه برداری از قسمت تحتانی واژن می تواند باعث درد شود ، بنابراین ممکن است پزشک بی حس کننده موضعی را برای بی حس کردن محل تجویز کند.

ممکن است پزشک برای جلوگیری از خونریزی محلول شیمیایی را در ناحیه بیوپسی استفاده کند.

بعد از کولپوسکوپی

اگر در هنگام کولپوسکوپی پزشک نمونه بیوپسی نگرفته باشد ، پس از اتمام معاینه محدودیتی در فعالیت خود نخواهید داشت. ممکن است طی یکی دو روز آینده لکه بینی یا خونریزی بسیار کمی از واژن خود داشته باشید.

اگر در طی این کار نمونه بیوپسی گرفته اید ، ممکن است حالات زیر را تجربه کنید:

درد واژن که یک یا دو روز طول می کشد.

خونریزی خفیف از واژن که چند روز طول می کشد.

ترشحات تیره از واژن

 تا یک هفته پس از بیوپسی ، یا تا زمانی که پزشک به شما دستور داده است از دوش گرفتن و آمیزش خودداری کنید.

نتایج

بعد از انجام کولپوسکوپی قبل از اینکه مطب را ترک کنید، از پزشک خود بپرسید چه زمانی نتیجه را به شما اعلام می کند. قطعا بهترین متخصص زنان راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهد تا به بهترین نتیجه برسید.

نتایج این کار مشخص می کند که آیا شما به آزمایش و درمان بیشتری نیاز دارید یا خیر.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های زنان و زایمان و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی و ارتباط با پزشک و بیان سوالات ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی ما شوید و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.