آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد

آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد؛ سوالی متداول برای متقاضیان این نوع جراحی زیبایی

در جواب به سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد؛ باید گفت، تعداد زیادی از بانوان و دوشیزگان که خواهان انجام اعمال زیبایی واژن و لابیاها هستند، نگران امکان پذیر بودن بارداری بعد از لابیاپلاستی، واژینو پلاستی و جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی خود هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب سوالات آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد و بعد از عمل زیبایی واژن میتوان زایمان طبیعی داشت؛ بپردازیم.

آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد

آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد؟

در جواب سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد باید گفت؛ تاکنون تعداد بی­شماری جراحی زیبایی واژن در جهان انجام شده است و تاکنون هیچ موردی یافت نشده است که در آن جراحی زیبایی، عاملی برای ناباروری و مشکل زایمان فرد شود. البته به تعویق انداختن اقدام جهت بارداری بعد از عمل زیبایی واژن برای ثبات نتایج جدید و ایده­آل الزامی است و نیز حدالمقدور زایمان به روش سزارین برای این افراد مطلوب تر میباشد.

در ادامه سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد شما جراحی زیبایی واژن را برای رفع مشکلات ظاهری نامطلوب انجام می­دهید. در این عمل جراحی، هیچگونه تغییری در توانایی باروری شما ایجاد نمی­شود و فقط ناحیه خارجی تناسلی که ارتباطی به باروری ندارد، از لحاظ ساختاری اصلاح و ترمیم می­شود.

این جراحی‌ها هیچ آسیبی به تخمدان و تخمک های شما نمی زنند؛ در اصل به هیچ عنوان در طی این جراحی، دسترسی به تخمدان ها و ارگان های دخیل در بارداری، فراهم نمی‌شود. اگر فردی بعدها دچار مشکلات بارداری شد، این معضل، هیچ ارتباطی به جراحی زیبایی واژن انجام شده، نخواهد داشت.

 

اثرات بارداری و زایمان به روی واژن پس از پاسخ به سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد

در ادامه سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد باید گفت؛ بدیهی است که زمانی که شما دوران بارداری را سپری می­کنید، تغییراتی در بدن شما ایجاد می­شود. تغییرات هورمون ها در دوران حاملگی، می­تواند رنگ لابیاها و قوام آن ها را عوض کند. همچنین افزایش حجم خون مادر در دوران بارداری طبیعی است. به دنبال این افزایش حجم خون، لابیاها هم دچار تورم می­شوند.

پس تورم و تغییر رنگ لابیا‌ها و تورم دهانه ورودی واژن و دیواره‌های واژن در طی بارداری تجربه نرمال است، اما گاهی این تورم می­تواند به علت التهاب و عفونت نیز رخ داده باشد. در زایمان سزارین؛ معمولا واژن و ناحیه پرینه، دستخوش تغییر یا آسیب نمی­شوند. امروزه اگر زایمان طبیعی در مراکز تخصصی بیمارستانی، توسط پزشک زنان و ماما متبحر انجام شود، احتمال پارگی های بد شکل دهانه واژن، دیواره واژن و پرینه نخواهد بود.

گاهی زنانی که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند و یا عضلات کف لگن ضعیف دارند؛ یا زایمان های متعدد داشته اند؛ از گشاد شدن واژن بعد از زایمان طبیعی شاکی می­شوند. در کل زنان بعد از تجربه بارداری و زایمان به خصوص از نوع طبیعی در ناحیه تناسلی خارجی‌ خود، شاهد تغییراتی، از جمله تیره تر شدن پوست لابیا و واژن و نیز شل و آویزان شدن لابیا ها می­شوند.

بعد از عمل زیبایی واژن میتوان زایمان طبیعی داشت؟

درباره سوال بعد از عمل زیبایی واژن میتوان زایمان طبیعی داشت؟ باید گفت؛ اگر شما لابیاپلاستی را تجربه کرده­اید، بدانید که در اکثر موارد، زایمان طبیعی بعد از این عمل زیبایی، بلامانع خواهد بود، به شرطی که زمان کافی از زمان جراحی شما سپری شده باشد. به خصوص زنانی که لابیاپلاستی با آر اف یا لیزر را پشت سر گذاشته‌اند؛ معمولاً مشکلی برای زایمان طبیعی ندارند. اگر لابیاپلاستی و پرینورافی وسیع، با تکنیک های برش جراحی را تجربه کرده­اید.

و یا سابقه انواعی از ترمیم دیواره داخلی واژن و واژینوپلاستی سرجیکال را دارید و یا پرینورافی انجام داده‌اید، به احتمال بسیار، پزشک معالج توصیه می­کند که برای حفظ نتایج جراحی زیبایی، از انجام زایمان طبیعی صرف نظر شود.

در دوران بارداری میتوان عمل زیبایی واژن انجام داد؟

اکثر پزشکان با تجربه و متخصصین جراحی زنان متبحر، انجام اعمال زیبایی واژن را در طول بارداری منع می‌کنند. اثرات منفی داروهای بی حسی موضعی به روی بدن مادر و جنین، افزایش احتمال بروز عفونت، به علت تغییرات هورمونی و همچنین پر خونی پرینه در بارداری و تاثیرات هورمون های بارداری به روی نتایج نهایی جراحی و آسیب ناحیه جراحی به علت کشیدگی و پارگی بافت در حین زایمان و همه و همه باعث می­شود که اکثر پزشکان، جراحی های زیبایی واژن در بارداری را مناسب ندانند.

به علاوه استرس، درد و ترس ناشی از جراحی هم ممکن است با تاثیر سوء به روی مادر، باعث تغییرات نامطلوب در بارداری شود. لذا تا حد امکان، از انجام عمل های زیبایی واژن در بارداری پاید پرهیز شود.

بعد از چه مدت از زایمان میتوان لابیاپلاستی انجام داد؟

برای سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد و بعد از عمل زیبایی واژن میتوان زایمان طبیعی داشت  میتوان گفت که هورمون ها در طول دوره بارداری باعث ایجاد تغییراتی در بافت، قوام و اندازه واژن و لابیا ها و ناحیه تناسلی خارجی می‌شوند. حداقل چهار و حداکثر هشت هفته زمان لازم دارید تا بعد از زایمان، اثر این هورمون ها از بین رود و بافت­های ناحیه تناسلی به حالت پایدار و عادی برسند.

لذا بهترین زمان، برای انجام لابیاپلاستی، دو ماه بعد از زایمان است. نظر اکثر پزشکان در درجه اول زیبایی زنان این است که، هم در دوره بارداری و هم دو ماه بعد از زایمان، از لابیاپلاستی و جراحی های زیبایی واژن پرهیز شود.

بعد از زایمان چه عمل هایی را باید انجام داد؟

با انجام عمل های زیبایی واژن، بعد از زایمان، زیبایی، جوانی و اعتماد به نفس را به خود، هدیه خواهید داد. اگر این جراحی ها، در زمان مناسب، توسط جراح زنان با تجربه انجام شود؛ بدون هیچ عارضه­ای می­توانید از نتایج مطلوب و ماندگار لذت ببرید. عمل های زیر معمولا بعد از زایمان باعث بازگرداندن زیبایی و جوانی به ناحیه تناسلی می­شود.

1-واژینوپلاستی: که با تکنیک های مختلف انجام می‌شود و با تنگ و سفت کردن کانال واژینال، رضایت جنسی شما را بازمیگرداند.

2-لابیاپلاستی: این جراحی با کاهش سایز لبهای واژن، تاثیر بی نظیر در احیای زیبایی ناحیه تناسلی دارد.

3-پرینورافی: برای اصلاح آسیب های وارده به اطراف واژن و بافت بین واژن و مقعد، یا میاندوراه در طی زایمان عالی است.

البته تمام این جراحی ها، برای همه افراد بعد از زایمان لازم نیست. شما بعد از مشورت با پزشک با تجربه، می‌توانید عمل جراحی مناسب برای خود را جویا شوید.

عوارض و مراقبت های بعد از عمل زیبایی

تنها عوارض عمل های زیبایی واژن که تقریباً در همه افراد وجود دارد، عبارتند از: درد، تورم و کبودی که همه این موارد با شدت خفیف و متوسط بروز می‌کنند و در عرض ۶ الی ۱۴ روز کاملا رفع می­شوند. اما در صورت انجام جراحی توسط فرد غیر پزشک، امکان بروز عوارض ناگوار زیر محتمل است.

 • عفونت
 • از بین رفتن حس ناحیه
 • بد شکلی جوشگاه یا اسکار زخم
 • نامتقارن شدن محل جراحی
 • خونریزی های شدید و غیر عادی

برای اینکه دوران نقاهت خود را آسان و سریع سپری کنید و به نتایج ایده­آل برسید؛ نکات مراقبتی بعد از عمل زیبایی واژن، که توسط پزشک ارائه می‌شود، مهم­ترین و اصلی ترین کاری است که شما می­توانید انجام دهید. در زیر مراقبت های اصلی بعد از عمل زیبایی واژن را برای شما آورده­ایم.

 1. استراحت کامل در منزل در ۲۴ ساعت اول الزامی است.
 2. در 7 الی 10 روز اول ماندن، از مرطوب ماندن و کثیف شدن زخم، اجتناب شود.
 3. ترک سیگار، قلیان و الکل در 7 الی 10 روز اول الزامی می­باشد.
 4. رابطه جنسی تا ۴ الی ۶ هفته بعد از جراحی ممنوع است.
 5. پرهیز از نشستن های طولانی، به خصوص در هفته های اول الزامی است.
 6. شستشوی روزانه محل زخم و خشک کردن آن از نکات اصلی در بهبود محل زخم است. شما باید زمان و نحوه شستشو را از پزشک خود جویا شوید.
 7. رانندگی در هفته اول ممنوع است.
 8. از قرار گرفتن در شرایط و موقعیتی که فشار زیاد به واژن و محل جراحی وارد می­شود؛ باید پرهیز شود.
 9. نشستن در وان، استخر و سونا و جکوزی تا زمانی که پزشک بگوید، ممنوع است.
 10. ورزش­های سنگین فقط بعد از دوماه و با تایید پزشک مجاز است. در طی این مدت، از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
 11. مصرف آنتی بیوتیک، مسکن و داروها نباید خودسرانه انجام شود. آنچه پزشک برای شما نسخه کرده است را منظم رعایت کنید و در صورت وجود علائم تشدید شده و یا بروز علائم هشدار در ترمیم زخم، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

با توجه به سوال آیا بعد از عمل زیبایی واژن میتوان باردار شد باید گفت؛ امروزه با رواج قابل توجه عمل­های زیبایی ناحیه تناسلی، سوال بسیاری از بانوان و دوشیزگان در مورد تاثیر این عمل های جراحی به روی باروری و زایمان می­باشد.

لازم است بدانید این جراحی ها هیچ تاثیری در توانایی باروری شما ندارند. حتی افرادی که سابقه لابیاپلاستی، در سال­ها قبل داشته‌اند؛ با زایمان طبیعی هم توانستند بدون مشکل و آسیب نتایج جراحی، نوزاد سالم به دنیا بیاورند. نیاز شما به جراحی های زیبایی واژن و زمان مناسب برای جراحی را فقط باید از متخصص زنان خود جویا شوید.