علائم کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه های پر از مایعی است که در تخمدان ایجاد می شود. دانستن علائم کیست تخمدان به منظور جلوگیری از پیشرفت آن بسیار مهم است. ما در این مقاله به بررسی 9 علامت کیست تخمدان می پردازیم.

 

علائم کیست تخمدان

 

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان یک مشکل رایجی است که بسیاری از زنان در سن باروری با آن روبرو می شوند. به طور کلی این کیست ها بدون درد هستند و به هیچ وجه مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال ممکن است علائم و نشانه های مختلفی داشته باشد که باید از آن ها آگاهی داشته باشید.

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد. همانطور که گفته شد کیست تخمدان می تواند بدون علامت باشد و به همین دلیل ، تشخیص داده نمی شود. هنگامی که علائم و نشانه ها ظاهر می شود، کیست تخمدان براساس معاینه فیزیکی، سونوگرافی شکم و لگن، آزمایش CA125، سی تی اسکن، MRI اسکن توسط بهترین دکتر زنان و زایمان تشخیص داده می شود.

درمان کیست تخمدان به اندازه آن، نوع کیست، ظاهرش در سونوگرافی، سن بیمار، وجود علائم کیست تخمدان و نشانه ها بستگی دارد. کیست های کوچک بدون علامت هستند زیرا در طی دو ماه به خودی خود برطرف می شوند.

علائم کیست تخمدان چیست؟

 

درد لگن

درد لگن شایعترین علائم کیست تخمدان است. در آغاز احساس درد لگن معمولی است اما با پیشرفت بیماری یا ادامه رشد کیست، این احساس به ناراحتی و درد شدید لگن تبدیل می شود.

درد اغلب در کنار ناحیه ای که کیست قرار دارد، احساس می شود. درد خیلی شدید لگن نیز در مواردی که این کیست ها خود به خود پاره می شوند، اتفاق می افتد. در این حالت می بایست سریعا به دنبال کمک فوری پزشکی باشید و متناسب با شدت شرایط خود، گزینه های مختلف درمانی در دسترس را انتخاب نمایید. درد لگن معمولاً در طرفی که کیست تخمدان قرار دارد، رخ میدهد و یک طرفه است.

نفخ شکم

نفخ شکم شاید یکی از رایج ترین علائمی است که زنان مبتلا به کیست تخمدان با آن روبرو می شوند. علاوه بر احساس سیری در شکم، تورم، درد و ناراحتی خاصی نیز به طور مکرر گزارش می شود. با این حال این درد و ناراحتی فقط در شکم است و در لگن به این صورت احساس نمی شود.

در صورت مشاهده هرگونه ناراحتی، درد و نفخ شکمی، باید از پزشک متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید تا تشخیص صحیح بدهد. شاید علت مشکل شما وجود کیست تخمدان و این دردها به طور قطعی علائم کیست تخمدان باشد.

درد در ناحیه ران و کمر

برخی از خانم ها همچنین درد کمر را به عنوان علایم کیست تخمدان گزارش می کنند، زیرا درد و ناراحتی به این مناطق که در مجاورت تخمدان قرار دارند، منتقل می شود. باید به علائمی که تجربه می کنید بسیار توجه داشته باشید. اگر همه چیز عجیب به نظر می رسد و احساس خوبی ندارید، وقت آن است که به متخصص زنان خود مراجعه کنید.

تکرر ادرار

از علائم کیست تخمدان، مشکلات دستگاه ادراری به خصوص تکرر ادرار معمول است. علاوه بر تکرر ادرار، معمولا  ادرار دردناک و حتی احساس تخلیه نشدن کامل مثانه را گزارش می کنند. مشکلات ادراری به دلیل نزدیک بودن تخمدان ها به مثانه اتفاق می افتد. در موارد کیست تخمدان بزرگ، مثانه را تحت فشار قرار می دهد که منجر به مشکلات ادراری می شود.

حرکات روده ای دردناک

یکی دیگر از علائم کیست تخمدان که شایع است، مشکلات حرکات روده خواهد بود. به طور کلی حرکات روده کاملاً دردناک می شوند و غالباً نیاز مکرر به دفع مدفوع نیز وجود دارد.

مشکلات روده به دلیل وجود کیست تخمدان و نزدیک شدن تخمدان به روده رخ می دهد. هر گونه رشد در تخمدان ها از جمله کیست تخمدان، روی روده ها فشار آورده و منجر به مشکل در حرکات روده می شود. در موارد کیست تخمدان بزرگ، انقباض نرمال عضله در حین حرکت روده می تواند تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به تخلیه ناقص روده و همچنین مشکلاتی شود که در بالا ذکر شد.

حساس شدن سینه ها

حساس شدن سینه ها یکی دیگر از علائم کیست تخمدان است. از آنجا که کیست تخمدان در عملکرد طبیعی تخمدان ها تداخل ایجاد می کند، ممکن است منجر به تولید بیش از حد هورمون شود که منجر به حساسیت سینه ها و وجود سایر علائم و نشانه های مشابه علائم بارداری می شود.

با این حال حساس شدن سینه ها در هر چرخه قاعدگی و بارداری طبیعی است. اگر باردار نیستید و علاوه بر سایر علائم و نشانه های ذکر شده در این مقاله حساسیت به سینه ها را نیز تجربه می کنید پیشنهاد می دهیم به بهترین متخصص زنان جهت یافتن علت مراجعه کنید.

حالت تهوع و استفراغ

همانطور که گفته شد به دلیل تولید غیر طبیعی هورمونی شاهد علائم و نشانه های مختلف بارداری از جمله حالت تهوع و استفراغ هم در این مورد خواهیم بود. حتی اگر هیچ مشکلی در بدن شما وجود ندارد، شما می توانید مداوم این حالت تهوع را داشته باشید و حتی گاهی اوقات استفراغ کنید. اولین چیزی که بسیاری از خانم ها در مورد حالت تهوع بی دلیل فکر می کنند، بارداری است.

با این حال، پس از منفی بودن آزمایشات بارداری، یکی از مواردی که باید به آن فکر کنید کیست تخمدان است، به ویژه هنگامی که این علائم با درد و ناراحتی شکم و لگن، قاعدگی نامنظم، حساس شدن سینه ها، کمردرد و حتی درد ران نیز همراه باشد.

دوره های قاعدگی نامنظم

وقتی نوبت به قاعدگی می رسد، هر خانمی می داند که چه موارد طبیعی و چه مواردی هم غیر طبیعی است. در مواردی که به طور ناگهانی و بدون دلیل قاعدگی نامنظم را تجربه می کنید، ممکن است کیست تخمدان عامل ایجاد این مشکل باشد.

شما باید بسیار مراقب باشید و به چرخه قاعدگی و به طور کلی دوره قاعدگی بسیار توجه کنید، زیرا دوره ها می توانند سبک تر، سنگین تر یا حتی دردناک شوند. هر تغییر جدی در چرخه قاعدگی شما نیاز به ارزیابی پزشک زنان و زایمان مناسب دارد.

تب، سرگیجه، ضعف و تنفس سریع

با پیشرفت وضعیت و بدتر شدن کیست تخمدان شما به ویژه در موارد کیست تخمدان بزرگ یا کیست تخمدان که خود به خود پاره می شوند شاهد علائمی مانند تب، سرگیجه، ضعف، تنفس سریع و… خواهیم بود. احتمال از دست دادن اشتها به دلیل احساس سیری، ناراحتی و درد شکم نیز طبیعی است. به دلیل کاهش اشتها شاهد کاهش سریع وزن هم خواهیم بود.

از آنجا که این علائم به معنی پارگی کیست تخمدان یا شرایط بد کیست تخمدان است، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر به موقع درمان نشود، هر دو وضعیت می تواند منجر به عوارض جدی شود.