علائم کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه های پر از مایعی است که در تخمدان ایجاد می شود. دانستن علائم کیست تخمدان به منظور جلوگیری از پیشرفت آن بسیار مهم می باشد.ما در این مقاله به بررسی 9 علامت کیست تخمدان

می پردازیم.

کلینیک زنان زایمان دکتر روشن با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز اقدام به درمان انواع بیماری های زنان و نازایی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی در کلینیک دکترروشن ، از طریق تماس و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید.

 

فهرست مطالب

کیست تخمدان چیست؟

علائم کیست تخمدان چیست؟

1.درد لگن

2.نفخ شکم

3.درد در ناحیه ران و کمر

4.تکرر ادرار

5.حرکات روده ای دردناک

6.حساس شدن سینه ها

7.حالت تهوع و استفراغ

8.دوره های قاعدگی نامنظم

9.تب ، سرگیجه ، ضعف و تنفس سریع

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان یک مشکل رایجی است که بسیاری از زنان در سن باروری با آن روبرو میشوند. به طور کلی ، این کیست ها بدون درد هستند و به هیچ وجه مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال ، ممکن است به علائم و نشانه های مختلف منجر شوند.

علائم کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد . همانطور که گفته شد ، کیست تخمدان می تواند بدون علامت باشد و به همین دلیل ، تشخیص داده نمی شود. هنگامی که علائم و نشانه ها ظاهر می شود ، کیست تخمدان براساس معاینه فیزیکی ، سونوگرافی شکم و لگن ، آزمایش CA125 ، سی تی اسکن ، MRI اسکن توسط بهترین دکتر زنان و زایمان تشخیص داده می شود.

درمان کیست تخمدان به اندازه ، نوع ، ظاهر کیست در سونوگرافی و همچنین سن بیمار و وجود علائم کیست تخمدان و نشانه ها بستگی دارد. کیست های کوچک بدون علامت هستند زیرا در طی دو ماه به خودی خود برطرف می شوند.

علائم کیست تخمدان چیست؟

درد لگن

درد لگن شایعترین علائم کیست تخمدان است. در آغاز ، احساس درد لگن معمول است ، اما با پیشرفت بیماری یا ادامه رشد کیست ، این احساس به ناراحتی و درد شدید لگن تبدیل می شود .

درد لگن

درد اغلب در کنار ناحیه ای که کیست قرار دارد ، احساس می شود. درد خیلی شدید لگن نیز در مواردی که این کیست ها خود به خود پاره می شوند،اتفاق می افتد. در این حالت میبایست سریعا به دنبال کمک فوری پزشکی باشید و بر اساس شدت شرایط خود ، گزینه های مختلف درمانی در دسترس را انتخاب نمایید. درد لگن معمولاً در طرفی که کیست تخمدان قرار دارد رخ میدهد و یک طرفه است.

نفخ شکم

نفخ شکم شاید یکی از رایج ترین علائمی باشد که زنان مبتلا به کیست تخمدان با آن روبرو می شوند. علاوه بر احساس سیری در شکم ، تورم ، درد و ناراحتی خاصی نیز به طور مکرر گزارش می شود. با این حال ، این درد و ناراحتی فقط در شکم است و در لگن به این صورت احساس نمی شود.

نفخ شکم

در صورت مشاهده هرگونه ناراحتی ، درد و نفخ شکمی ، باید از پزشک متخصص زنان و زایمان کمک بگیریدتا تشخیص صحیح بدهد. شاید علت مشکل شما وجودکیست تخمدان و این دردها به طور قطعی علائم کیست تخمدان باشد.

درد در ناحیه ران و کمر

علائم کیست تخمدان

برخی از خانمها همچنین درد و کمر را به عنوان علایم کیست تخمدان گزارش می کنند ، زیرا درد و ناراحتی به این مناطق که در مجاورت تخمدان قرار دارند، منتقل می شود. باید به علائمی که تجربه می کنید بسیار توجه کنید. اگر همه چیز عجیب به نظر می رسد و احساس خوبی ندارید ، وقت آن است که به متخصص زنان خود مراجعه کنید. اگر این یک مشکل زنانگی مانند کیست تخمدان نیست ، شاید این یک مشکل دیگر در مورد شما باشد ، مانند دیسک فتق ، و غیره… به همین دلیل مهم است که علت درد سریها تشخیص داده شود.

تکرر ادرار

تکرر ادرار علائم کیست تخمدان

از علائم کیست تخمدان ، مشکلات دستگاه ادراری به خصوص تکرر ادرار معمول است. علاوه بر تکرر ادرار ، زنان همچنین ادرار دردناک و حتی احساس تخلیه نشدن کامل مثانه را گزارش می کنند. مشکلات ادراری به دلیل نزدیک بودن تخمدان ها به مثانه اتفاق می افتد.

در موارد کیست تخمدان بزرگ ، مثانه را تحت فشار قرار می دهد که منجر به مشکلات ادراری می شود.

حرکات روده ای دردناک

یکی دیگر از علائم کیست تخمدان که شایع است ، مشکلات حرکات روده است. به طور کلی ، حرکات روده کاملاً دردناک می شوند و غالباً نیاز مکرر به دفع مدفوع نیز وجود دارد.

حرکات روده ای دردناک

مشکلات روده به دلیل وجود کیست تخمدان و نزدیک شدن تخمدان به روده رخ می دهد. هر گونه رشد در تخمدان ها ، از جمله کیست تخمدان ، روی روده ها فشار آورده و منجر به مشکل در حرکات روده می شود. در موارد کیست تخمدان بزرگ ، انقباض نرمال عضله در حین حرکت روده می تواند تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به تخلیه ناقص روده و همچنین مشکلاتی شود که در بالا ذکر شد.

حساس شدن سینه ها

حساس شدن سینه ها یکی دیگر از علائم کیست تخمدان است. از آنجا که کیست تخمدان در عملکرد طبیعی تخمدان ها تداخل ایجاد می کند ، ممکن است منجر به تولید بیش از حد هورمون شود که منجر به حساسیت سینه ها و وجود سایر علائم و نشانه های مشابه علائم بارداری می شود.

حساس شدن سینه ها

با این حال ، حساسیت به سینه ها در هر چرخه قاعدگی و بارداری معمول است. اگر باردار نیستید و علاوه بر سایر علائم و نشانه های ذکر شده در این مقاله ، حساسیت به سینه ها را نیز تجربه می کنید ، به بهترین متخصص زنان جهت یافتن علت مراجعه کنید.

حالت تهوع و استفراغ

همانطور که گفته شد ، به دلیل تولید غیر طبیعی هورمونی ، علائم و نشانه های مختلف بارداری از جمله حالت تهوع و استفراغ ممکن است مشاهده شود. حتی اگر هیچ مشکلی در بدن شما وجود ندارد ، شما می توانید مداوم این حالت تهوع را داشته باشید و حتی گاهی اوقات استفراغ کنید. اولین چیزی که بسیاری از خانمها در مورد حالت تهوع بی دلیل فکر می کنند،بارداری است.

علائم کیست تخمدان

با این حال ، پس از منفی بودن آزمایشات بارداری ، یکی از مواردی که باید به آن فکر کنید کیست تخمدان است ، به ویژه هنگامی که این علائم با درد و ناراحتی شکم و لگن ، قاعدگی نامنظم ، حساسیت به سینه ها ، کمردرد و حتی درد ران نیز همراه باشد.

دوره های قاعدگی نامنظم

علائم کیست تخمدان

وقتی نوبت به قاعدگی می رسد ، هر خانمی می داند که چه موارد طبیعی و چه غیر طبیعی است. در مواردی که به طور ناگهانی و بدون دلیل قاعدگی نامنظم را تجربه می کنید ، ممکن است کیست تخمدان عامل ایجاد این مشکل باشد.

شما باید بسیار مراقب باشید و به چرخه قاعدگی و به طور کلی دوره قاعدگی بسیار توجه کنید ، زیرا دوره ها می توانند سبک تر ، سنگین تر و یا حتی دردناک شوند. هر تغییر جدی در چرخه قاعدگی شما نیاز به ارزیابی پزشک زنان و زایمان مناسب دارد.

تب ، سرگیجه ، ضعف و تنفس سریع

علائم کیست تخمدان

با پیشرفت وضعیت و بدتر شدن کیست تخمدان شما ، به ویژه در موارد کیست تخمدان بزرگ یا کیست تخمدان که خود به خود پاره می شوند ، تب ، سرگیجه ، ضعف ، تنفس سریع و سایر علائم ممکن است رخ دهد. از دست دادن اشتها به دلیل احساس سیری و ناراحتی و درد شکم نیز معمول است. به دلیل کاهش اشتها ، کاهش سریع وزن نیز امکان پذیر است.

از آنجا که این علائم به معنی پارگی کیست تخمدان  و یا شرایط بد کیست تخمدان است ، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر به موقع درمان نشود ، هر دو وضعیت می تواند منجر به عوارض جدی شود.

کلینیک زنان زایمان دکتر روشن با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز اقدام به درمان انواع بیماری های زنان و نازایی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی در کلینیک دکتر روشن ، از طریق تماس و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید