خارش بعد از عمل تنگی واژن

خارش بعد از عمل تنگی واژن، عفونت لابیاها، آسیب دیدگی رشته‌های عصبی و ترمیم شدن بخیه‌ها

یکی از عمل‌های جراحی که این روزها توجه بسیاری از بانوان را به خود اختصاص داده است، واژینوپلاستی است که طی آن اقدام به تنگ کردن واژن می‌نمایند. این عمل نیز مانند بسیاری از جراحی‌های زیبایی، عوارضی به همراه دارد که یکی از آن‌ها خارش واژن است. این خارش طبیعی است و پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود.

اگر خارش شما با درد و تورم همراه است، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ ما نیز در این مقاله، هر آن چه باید در مورد خارش بعد از عمل تنگی واژن بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

خارش بعد از عمل تنگی واژن

خارش بعد از عمل تنگی واژن از عوارض شایع واژینوپلاستی

شاید تا چندین سال پیش، عمل‌های زیبایی تنها به ظاهر و چهره خلاصه می‌شدند؛ اما این روزها عمل‌های زیبایی وجود دارند که در اندام‌های داخلی بدن انجام شده و تنگ کردن واژن مانند لابیاپلاستی یکی از این عمل‌ها به شمار می‌رود.

ما در حال حاضر در عصر و زمانی زندگی می‌کنیم که آگاهی‌ فراوانی در زمینه کیفیت رابطه جنسی با شریک زندگی خود داریم. ما اینک به خوبی می‌دانیم که بخش مهمی از استحکام پایه‌های زندگی زناشویی، به کیفیت روابط جنسی بازمی‌گردد.

اما گاهی اوقات به سبب بارداری، زایمان، تغییرات هورمونی، چاقی و عواملی از این دست، خانم‌ها با شل شدن واژن خود مواجه‌ می‌شوند.

این موضوع نه تنها کیفیت روابط جنسی را از بین می‌برد، بلکه ممکن است مشکلاتی مانند عفونت واژن، تکرر ادرار و… را نیز با خود به همراه آورد. واژینوپلاستی یا همان عمل تنگ کردن واژن، یکی از بهترین روش‌های رفع این مشکل به شمار می‌رود.‌

واژینوپلاستی، هر چند مزایای بی‌شماری با خود به همراه دارد، اما ممکن است عوارضی نیز برای بیمار به وجود آورد که یکی از آن‌ها، خارش واژن است.

در واقع بسیاری از پزشکان به این باور رسیده‌اند که خارش بعد از عمل تنگی واژن، یکی از عوارض شایع واژینوپلاستی است که برای بسیاری از بیماران به وجود می‌آید. معمولاً این خارش به سبب عفونت لابیاها و در برخی دیگر از مواقع به سبب جوش خوردن لابیاها به وجود می‌آید. در ادامه مطلب، در مورد علت خارش بخیه واژن، بیشتر برای شما خواهیم گفت.

علت خارش بخیه واژن چیست و چرا به این مشکل دچار می‌شویم؟

هر چند عمل تنگ کردن واژن، مزایای بی‌شماری را با خود به همراه می‌آورد، اما تنگی واژن نیز مانند هر عمل زیبایی و درمانی دیگری، عوارض جانبی با خود به همراه می‌آورد. برخی از این عوارض کاملاً طبیعی هستند و پس از گذشت چند روز، به کلی برطرف می‌شوند. رایج‌ترین عوارض انجام چنین عملی، خارش است که گاهی اوقات می‌تواند بسیار آزار دهنده و ناخوشایند باشد.

تحقیقات نشان دهنده آن است که علت خارش بخیه واژن به دو مورد اصلی برمی‌گردد که ما در ادامه مطلب، در مورد این پارامترها، به نکاتی اشاره می‌کنیم:

 1. ترمیم شدن بخیه‌ها

اولین علت خارش بخیه واژن این است که بخیه‌ها شروع به ترمیم نموده‌اند و خارش نشانه خوبی است که بهبودی در حال رخ دادن است. معمولاً پزشکان در این گونه مواقع پیشنهاد می‌کنند که از کرم‌های ترمیمی و پماد ضد خارش بخیه استفاده نمایید. این موضوع سبب می‌شود که بهبودی زخم بخیه‌ها، سریع‌تر انجام شود و شما خیلی زود از شر بخیه‌ها و خارش آن‌ها خلاص شوید.

 1. عفونت لابیاها

گاهی اوقات ممکن است در هنگام عمل و یا دوران مراقبت‌های پس از آن، با عفونت واژن یا لابیاها مواجه شوید. در هر صورت اگر لابیاهای شما به هر علتی با عفونت مواجه شوند، شما علائم آن را با درد، خارش و ورم مشاهده خواهید کرد.‌ اگر علت خارش بخیه واژن، عفونت لابیاها باشد، ممکن است شما ترشحات غیر طبیعی را در این قسمت از جسم خود مشاهده نمایید.‌

در این گونه مواقع است که باید به پزشک متخصص خود مراجعه نموده و درمان عفونت لابیاها را به او بسپارید. در این گونه مواقع، پزشک سعی می‌کند با تجویز آنتی بیوتیک مناسب، عفونت لابیاها را از بین برده و سلامتی را به جسم شما بازگرداند.

 1. آسیب دیدگی رشته‌های عصبی

در عمل‌های تنگی واژن که با جراحی و برش چاقو انجام می‌شوند، ممکن است به علت آسیب دیدگی موقت و گذرای رشته‌های عصبی، شما بعد از عمل جراحی، تا ترمیم رشته‌های عصبی آسیب دیده (که چند هفته طول می‌کشد) احساس خارش یا تغییرات حسی عجیب و غریب داشته باشد. مطمئن باشید که این تغییرات پس از گذشت چند هفته و با ترمیم رشته‌های عصبی، کاملاً برطرف می‌شوند.

 

بهترین پماد ضد خارش بخیه کدام است؟

بسیاری از پزشکان، برای آن که خارش بعد از عمل تنگی واژن بیماران خود را به حداقل برسانند، برای آن‌ها داروهای خوراکی و موضعی تجویز می‌کنند. در میان این داروها، یکی از انواع پماد ضد خارش بخیه نیز وجود دارد. این پمادها نه تنها خارش واژن را برطرف می‌کنند، بلکه موجب تسریع روند بهبودی واژن و لابیاها نیز می‌شوند. در ادامه مطلب، چند نمونه از بهترین نوع چنین پمادهایی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

پماد آلفا

این پماد دارای خواص ضد التهابی و آنتی باکتریالی است؛ بنابراین اگر علت خارش واژن شما، عفونت بخیه واژن یا لابیاها باشد، با استفاده از این پماد می‌توانید آن را به راحتی درمان کنید. خوشبختانه پماد آلفا بر پایه مواد کاملاً طبیعی طراحی و تولید شده است و مصرف آن هیچ نوع عوارضی برای شما به همراه نخواهد داشت.

پماد سیکازوم

سیکازوم یکی از بهترین پماد‌های ترمیم کننده است که این روزها پس از انجام بسیاری از عمل‌های زیبایی و درمانی، برای بیماران تجویز می‌شود. هر چند کرم سیکازوم معمولاً برای ترمیم آسیب‌های پوست صورت به کار می‌رود، اما به سبب دارا بودن خواص ضد التهابی، می‌توان از آن در قسمت واژن و لابیاها نیز استفاده کرد. اگر منشاء خارش شما عفونت لابیاها باشد، کرم سیکازوم یکی از بهترین گزینه‌های ممکن در این زمینه به شمار می‌رود.

پماد کالاندولا

در میان لیست انواع پماد ضد خارش بخیه، باید به نام پماد کالاندولا نیز اشاره نماییم. جالب است بدانید که ساختار اصلی این پماد از عصاره گل‌های کالاندولا تشکیل شده است و استفاده از آن امکان رفع بسیاری از التهاباتی که بر روی پوست ما وجود دارند را فراهم می‌کند.

همچنین این پماد باعث بهبود گردش خون در رگ‌ها می‌گردد، بنابراین می‌توان برای درمان مشکلات آلرژیکی پوست نیز از آن استفاده نمود. درمان خارش، درمان زخم‌های سطحی، درمان سوختگی ادرار نوزادان، بهبود گزش حشرات و حتی رفع آفتاب سوختگی، از جمله ویژگی‌های شگفت انگیز این پماد به شمار می‌روند.

پماد استراتامد

اگر به دنبال یک پماد ضد خارش بخیه با مارک خارجی هستید، ما به شما پماد استراتامد را معرفی می‌کنیم. این پماد نه تنها برای رفع خارش به شما کمک فراوانی می‌نماید، بلکه پس از گذشت مدتی که از آن استفاده کردید مشاهده خواهید نمود که برآمدگی‌های به وجود آمده در اثر زخم‌ها را نرم و صاف کرده است.

پماد زینک اکساید

پماد زینک اکساید، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید از آن برای درمان خارش پس از عمل جراحی واژن استفاده کنید. این پماد شگفت انگیز یک سد تقویتی قدرتمند بر روی پوست به وجود آورده و بسیاری از تحریکات پوستی از جمله خارش، بریدگی، سوختگی، جوش و التهاب را درمان می‌کند.

شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که بیش از 2000 سال است انسان‌ها زینک اکساید را کشف کرده‌اند و از خواص فوق العاده و بی نظیر آن برای درمان زخم‌های خود استفاده می‌کنند. زینک اکساید یا همان روی، یک ماده معدنی است که قرن‌هاست به عنوان یک ترمیم کننده طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما امروز آن را به شکل دارویی و پماد زینک اکساید در دسترس خود داریم.

بهترین روش های درمان خارش بعد از عمل جراحی تنگی واژن

تا اینجای مطلب به این موضوع پی بردیم که اگر خارش بعد از عمل تنگی واژن شما به سبب جوش خوردن بخیه‌ها باشد، جای نگرانی نیست. اما اگر با مشاهده علائم خود متوجه شدید که این موضوع به سبب عفونت لابیاها رخ داده است، باید به سرعت به پزشک متخصص خود مراجعه نموده و اقدامات درمانی لازم را آغاز کنید. ما هم در ادامه مقاله‌ای که پیش روی دارید، برای شما می‌گوییم که بهترین روش‌های درمان خارش بعد از عمل جراحی تنگی واژن کدامند و چه کاری باید انجام داد:

 • شما باید در دوران نقاهت پس از عمل، به خوبی از خود مراقبت نموده و همواره محل بخیه‌ها را استریل و ضد عفونی نمایید. این موضوع سبب می‌شود که میکروب‌ها و آلودگی‌ها در این قسمت رشد نکنند.
 • یکی دیگر از روش‌های موثر برای درمان خارش بعد از عمل جراحی تنگی واژن این است که آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک برای شما تجویز نموده است را سر ساعت مصرف کنید.
 • بدون شک پزشک برای شما داروهای موضعی مانند انواع پماد یا ژل را تجویز خواهد نمود. شما می‌توانید برای درمان خارش بعد از عمل جراحی تنگی واژن، از پمادهایی مانند زینک اکساید استفاده کنید.
 • تا چندین روز پس از انجام عمل جراحی، نباید از لباس‌های زیر تنگ که با الیاف مصنوعی تولید شده‌اند استفاده کنید. در عوض سعی کنید لباس‌های زیری که انتخاب می‌کنید، همگی گشاد بوده و از جنس الیاف نخی باشند.
 • در صورت صلاحدید پزشک، از کمپرس یخ برای تسکین درد و درمان خارش بعد از عمل جراحی تنگی واژن استفاده کنید.
 • یکی از مهم‌ترین مواردی که ممکن است باعث ایجاد خارش بعد از عمل تنگی واژن گردد، رابطه جنسی است. بنابراین سعی کنید حداقل تا یک ماه، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید تا بخیه‌های شما به خوبی جوش خورده و درمان شوند.
 • انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی، برای مدت زمان 4 هفته هرگز پیشنهاد نمی‌شود.

معرفی داروهایی که برای درمان خارش بعد از عمل تنگی واژن مفید هستند

به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر به خارش بعد از عمل تنگی واژن دچار شدید، حتماً برای درمان آن به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. گاهی اوقات خود درمانی و عدم مراجعه به موقع به پزشک، ممکن است عوارض بسیار زیادی را برای شما به همراه آورد که جبران آن‌ها در آینده کار سخت، زمانبر و پر هزینه‌ای است.

پس از آن که برای درمان خارش پس از عمل تنگی واژن به پزشک خود مراجعه کردید، ابتدا پزشک سایر علائم شما را نیز بررسی خواهد کرد. اگر به همراه خارش مشکلات دیگری مانند ترشحات غیر عادی از واژن، درد در قسمت شکم، سوزن در محل بخیه‌ها و… را تجربه می‌کنید، به وجود عفونت مشکوک خواهد شد. در این گونه مواقع، بهترین درمانی که برای رفع این مشکلات کمک فراوانی می‌نماید، داروهای آنتی بیوتیک هستند که با از بین بردن عفونت در این قسمت، موجب درمان و سلامتی شما خواهند شد.

در ادامه مطلب، چند نمونه از بهترین داروهایی که پزشکان برای درمان خارش پس از عمل تنگی واژن را تجویز می‌کنند، در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم:

1– مترونیدازول: بدون شک یکی از بهترین و موثرترین آنتی بیوتیک‌هایی که برای درمان خارش بعد از عمل تنگی واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد، مترونیدازول است. این دارو برای رفع عفونت‌های قارچی و باکتریایی عملکرد بسیار خوبی دارد؛ به همین سبب است که پس از گذشت مدت زمانی نه چندان طولانی، شاهد اثرات درمانی فوق العاده آن خواهید بود.

2– شیاف اسید بوریک: این نوع دارو، همان گونه که از نام آن پیداست به صورت واژینال و موضعی مصرف می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شیاف اسید بوریک این است که از رشد و گسترش بسیاری از باکتری‌ها و قارچ‌ها در قسمت واژن جلوگیری به عمل خواهد آورد.

3– تجویز پروبیوتیک‌ها: پروبیوتیک‌ها نیز از جمله اصلی‌ترین موادی به شمار می‌روند که در بسیاری از مواقع توسط پزشک متخصص برای درمان خارش پس از عمل تنگی واژن به بیماران پیشنهاد می‌شوند. معمولاً مواد غذایی مانند ماست، منبع بسیار خوبی از پروبیوتیک هستند و شما به راحتی می‌توانید آن را تهیه کرده و مصرف کنید.

4– کلیندامایسین: در میان لیست انواع داروهایی که برای درمان خارش پس از عمل تنگی واژن توسط پزشکان پیشنهاد می‌شوند، نام کلیندامایسین هم به چشم می‌خورد. معمولاً این دارو به شکل خوراکی و موضعی در دسترس ما قرار دارد و بنابر صلاحدید پزشک متخصص، می‌توانیم یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و مصرف کنیم.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از داروهای موضعی و واژینالی این است که به صورت مستقیم، عوامل اصلی خارش و عفونت را هدف قرار داده و درمان می‌کنند. علاوه بر این، مصرف چنین داروهایی باعث ایجاد مشکلات گوارشی برای فرد نمی‌شود و به سرعت تاثیر خود را نشان خواهد داد.

 

مراقبت‌ های لازم برای رفع خارش بعد از عمل تنگی واژن

هر چند پزشک و داروهایی که برای شما تجویز می‌کند، نقش بسیار مهمی در برطرف کردن خارش بعد از عمل تنگی واژن دارند، اما شما نیز باید به مراقبت‌های پس از عمل اهمیت بسیار زیادی قائل شوید. در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که عفونت، سوزش و خارش واژن بعد از عمل تنگی واژن، دقیقاً از همین دوران شروع شده است. دورانی که شما باید بیش از پیش به سلامتی جسمی خود اهمیت دهید و از خود به خوبی مراقبت کنید.

ما در ادامه مطلب، برخی از مهم‌ترین نکاتی که فکر می‌کنیم دانستن آن برای شما لازم است را عنوان می‌کنیم؛ امیدواریم با مطالعه این مطالب، بتوانید در دوران نقاهت بعد از عمل، به بهترین شکل ممکن از خود مراقبت نموده و سلامتی خود را به دست آورید:

 1. پس از آن که عمل جراحی تنگی واژن را انجام دادید، تا مدت زمان 2 الی 3 روز نباید به حمام بروید. پس از آن نیز حمام خود را بسیار کوتاه و در حد یک دوش گرفتن ساده انجام دهید. فراموش نکنید که در هنگام استحمام، نباید روی زمین، تشت یا وان بنشینید، چرا که احتمال عفونت شما بیش از پیش خواهد شد.
 2. برای آن که محل جراحی شما همواره تمیز و پاکیزه باشد، به صورت مرتب این قسمت را با آب و صابون شستشو داده و آن را تمیز کنید. استفاده از ژل‌های شستشو نیز در این زمینه بسیار مفید و موثر است.
 3. مراقبت باشید که در هنگام شستشوی واژن خود، کوچک‌ترین فشاری به بخیه‌های خود وارد نکنید. در واقع شما باید با صبر و حوصله تمام نسبت به شستشوی واژن خود اقدام نمایید.
 4. هر بار که واژن خود را شسته و تمیز می‌کنید، آن را با یک دستمال تمیز و بدون پرز، خشک کرده و رطوبت آن را از بین ببرید.
 5. برای آن که بخیه‌های شما آسیب نبینند، تا روزها و هفته‌ها پس از انجام عمل، نباید هیچ نوع اشیاء سنگینی را از روی زمین بلند کنید.

سخن پایانی

عمل تنگی واژن، یکی از عمل‌های زیبایی و درمانی است که این روزها بیش از هر زمان دیگری به محبوبیت دست یافته است. با انجام این عمل نه تنها بسیاری از مشکلات خانم‌ها از جمله عفونت‌های مکرر واژن درمان می‌شود، بلکه این عمل تاثیر بسزایی در بهبود روابط جنسی نیز ایفا می‌کند.

اما عمل تنگی واژن نیز مانند هر عمل درمانی و زیبایی دیگری، ممکن است عوارض متعددی با خود به همراه داشته باشد. یکی از این عوارض که ما در این مقاله به صورت مفصل به آن پرداختیم، خارش بعد از عمل تنگی واژن است. با مطالعه مطالب ارائه شده در این مقاله، نه تنها به علل بروز این مشکل پی خواهید برد، بلکه با روش‌های درمان و مراقبت‌های پس از عمل نیز آشنا خواهید شد.