دوش واژن

دوش واژن روشی برای شستشوی واژن به وسیله دستگاهی به همین نام است. در این روش معمولا با استفاده از ترکیب آب و سرکه قسمت داخلی واژن و رحم را شستشو می دهند. شستشوی واژن یک روش علمی برای برخی از مشکلات واژن است که توسط متخصص زنان با محلول های خاص و استاندارد و در مطب قابل انجام است.

اکیدا توصیه می کنیم در صورتی که به هر دلیلی حس می کنید نیازمند شستشوی واژن هستید حتما به متخصص زنان مراجعه کرده و در صورت لزوم و تائید متخصص زنان در مطب و توسط ایشان و با محلول های مشخص این کار را انجام دهید و از شستشوی واژن در منزل بدون نظر متخصص خودداری نمائید.

دوش واژن

دوش واژن چیست؟

دوش واژن یکی از روش های شستشوی واژن است. در این روش با استفاده از دستگاهی به همین نام، قسمت داخلی واژن و رحم را با ترکیب آب و سرکه و یا دیگر مایعات آماده مانند بتادین(مخصوص واژن) و… که در داروخانه ها پیدا می شود، می شویند.

این روش در کشور های آمریکایی، اسپانیایی و آفریقایی بسیار مرسوم است و از هر 5 زن در این کشور ها یکی از آن ها از این روش استفاده می کند. استفاده از این روش، در نوجوانان بیشتر از دیگر رده های سنی دیده می شود.

افراد معمولا برای رفع بوی بد واژن از روش دوش واژن استفاده می کنند ولی باید بدانید که استفاده مکرر از این روش به همراه خود بیماری ها و عواقب خطرناکی برای شما ایجاد خواهد کرد.

کوچک ترین عوارضی که این روش برای شما ایجاد می کند، سوزش و تحریک در ناحیه واژن است. همچنین این روش نه تنها در از بین بردن بوی نامطبوع کمکی نمی کند، بلکه بوی نامطبوع را چندین برابر می کند.

در ادامه فواید و معایب این روش را بررسی می کنیم و روش های جایگزین آن را به شما معرفی می کنیم.

دوش واژن چگونه انجام می شود؟

برای انجام دوش واژن به وسیله ای با همین نام احتیاج است که می توان به راحتی این وسیله را در داروخانه ها پیدا کرد. سپس مایعی که می خواهید را در مخزن این وسیله می ریزید و نازل آن را حدود پنج سانتی متر وارد دهانه واژن می کنید. پس از این کار مخزن را فشار می دهید تا تمامی مایع وارد رحم شود. توجه داشته باشید که این روش معایب و عوارض زیادیی دارد و به هیچ وجه استفاده از این روش برای شستشوی واژن توصیه نمی شود.

چرا از دوش واژن استفاده می کنند؟

این روش در طب سنتی بسیاری از کشور ها رایج بوده و برای آن مزایای زیر تعریف شده است:

 • از بین بردن بوی نامطبوع واژن
 • شستن خون قاعدگی یا مایع منی پس از رابطه جنسی
 • جلوگیری از بارداری
 • جلوگیری از عفونت های مقاربتی

باید بدانید که دوش واژن هیچ کدام از کارهای بالا را انجام نمی دهد و فقط برای فرد عوارض خطرناک ایجاد می کند. موارد بالا توسط علم پزشکی تایید نشده اند.

چرا دوش واژن خطرناک است؟

بدن انسان به شکل طبیعی می تواند از خودش حفاظت کند و بهترین شرایط را برای خودش فراهم کند. در واژن نیز چنین عملکردی وجود دارد. تعادل ph در محیط واژن به گونه ای است که می تواند محیط را تمیز نگه دارد. محیط واژن و رحم مملو از باکتری های مفید است. این باکتری ها با باکتری ها و ویروس های مضر در بدن مقابله می کنند و از عفونت ها جلوگیری می کنند.

اگر از روش دوش واژن استفاده کنید، باکتری های مفید در این محیط از بین می روند و تعادل ph واژن نیز بر هم می خورد. در نبود باکتری های مفید، باکتری های مضر شروع به تکثیر می کنند و منجر به ایجاد انواع عفونت، تحریک و عوارض جدی تر در این ناحیه می شوند.

معایب و خطرات دوش واژن

همان طور که پیش تر نیز خواندید استفاده از این روش باکتری های مفید رحم را از بین می برد و تعادل محیط واژن را از بین می برد و عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت. در ادامه برخی از عوارض دوش واژن را آورده ایم:

 1. ابتلا به انواع عفونت ها

استفاده از روش دوش واژن باعث از بین رفتن باکتری های مفید می شود. در نبود این باکتری های مفید، باکتری های مضر بیشتر تکثیر می شوند و به دنبال آن انواع عفونت ها برای واژن ایجاد می شود. طبق تحقیقات انجام شده، فردی که از این روش برای شستشو استفاده می کند، تا 5 برابر بیشتر در معرض باکتری های عفونت زا واژن (واژینو باکتریا) خواهد بود.

این در حالی است که بسیاری از افراد از این دوش برای رفع عفونت واژن استفاده می کنند و این دوش نه تنها عفونت را رفع نمی کند بلکه عفونت را افزایش می دهد و آن را به قسمت های دیگر سیستم تولید مثل نیز منتقل می کند.

 • مشکلات بارداری

استفاده از این روش شستشو مشکلات زیادی برای بارداری ایجاد می کند. استفاده مکرر از این نوع دوش باعث ایجاد مشکلاتی نظیر زایمان زودرس ،سقط جنین، لقاح خارج از رحم و مشکلات دیگری می شود که بارداری را بسیار سخت می کند. دوش واژن خطر باردار خارج از رحم را دو برابر می کند.

 • بیماری التهاب لگن (PID)

استفاده از این روش خطر ابتلا به بیماری التهاب لگن تا 76% افزایش می شود. این بیماری به دلیل عفونت های مقاربتی ایجاد می شود. در نبود باکتری های مفید خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی نیز افزایش می یابد.

 • التهاب دهانه رحم

این بیماری نیز مانند بیماری التهاب لگن به واسطه عفونت بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و با بیشتر شدن احتمال ایجاد بیماری های مقاربتی با استفاده از این روش، احتمال ابتلا به بیماری التهاب دهانه رحم نیز افزایش می یابد.

درمان های سنتی و دارو ها

واژن و به طور کلی دستگاه تولید مثل، یکی از مهم ترین قسمت های بدن هر فردی است. به همین دلیل به هیچ وجه نباید از روش هایی که توجیح علمی ندارند استفاده کنید. این روش ها ممکن است که نه تنها درمان نباشند بلکه عوارض را تشدید کنند و بیماری ها را سخت تر کنند.

به عنوان مثال یکی از این روش های منسوخ شده همین دوش واژن است که می تواند عواقب بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثالی دیگر بخور برای واژن چند سالی است که بسیار معروف شده است در این روش واژن با بخور آب گرم و گیاهان دیگر انجام داده می شود.

این روش نیز کاملا منسوخ شده و عملکرد علمی آن تایید نشده است. به علاوه ممکن است که گیاهی که در این بخار استفاده می شود، برای بارداری یا واژن مضر باشد و حتی گاهی منجر به عفونت واژن، زایمان زودرس یا سقط جنین شود.

به همین دلیل توصیه می شود که به هیچ عنوان از روش های سنتی و دارو هایی که دیگران به شما توصیه می کنند استفاده نکنید. بهتر است در مواجه با هر مشکلی ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید و از راهنمایی های او برای حل مشکل استفاده کنید تا مشکل شما بزرگتر نشود و عوارض جدی تری به دنبال نداشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک ما، با تشخیص پزشک و در صورتی که نیاز بود شستشوی واژن را با مواد صحیح و کاربردی و به روش علمی انجام دهید یا در صورتی که مشکلی در شستشوی خودسرانه با دوش واژن برای شما اتفاق افتاده، بازهم با تشخیص صحیح مشکل توسط پزشکان ما، به درمان درست و کامل آن بپردازید.

چه مواقعی نیاز است که به پزشک مراجعه کنیم؟

بوی بدن واژن و دیده شدن ترشحات در واژن تا حدودی طبیعی است اما چند علامت وجود دارد که اگر آن ها را مشاهده کردید، نیاز است که سریعا به پزشک مراجعه کنید تا مشکلات دیگری برای شما ایجاد نشود:

 • ترشحات زیاد واژن که به رنگ سفید، زرد یا سبز رنگ باشد.
 • بوی بد شدید واژن
 • خارش، سوزش، تورم یا قرمزی در ناحیه واژن یا اطراف آن
 • بوی نامطبوع واژن که بعد از چند روز قطع نمی شود و ادامه دار است
 • احساس درد در هنگام ادرار
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی بدون دلیل واژن

اگر علائم بالا را مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا دچار عوارضی مانند ناباروری، سقط جنین و… نشوید.

آیا واقعا به شست وشوی واژن نیازی هست؟

همان طور که پیش تر نیز خواندید، در واقع واژن ، خود را به طور طبیعی تمیز می کند و نیازی به دخالت در کار آن نیست. شما فقط کافی است که در هر استحمام ناحیه بیرونی واژن را شستشو دهید و از وارد کردن هر مایعی به واژن برای شستشوی آن خودداری نمایید.

حتی ورود آب نیز به منظور شستشوی واژن مشکلات و عوارض زیادی به دنبال خود می آورد. شستشوی سطح بیرونی واژن با استفاده از آب گرم و در صورت نیاز یک صابون خیلی ملایم کافی است و نیازی به شستشوی بیشتر نیست! بعد از این که سطح خارجی واژن را به خوبی شستشو دادید، باید مقعد و ناحیه بین مقعد و واژن را نیز به خوبی شستشو دهید. زیرا ممکن است که عفونت از ناحیه مقعد نیز به واژن سرایت کند.

در ادامه چند نکته ی دیگر برای شستشوی ایمن و سالم واژن را می خوانید:

 • به صابون احتیاجی نیست

شستشوی واژن با آب گرم کفایت می کند و نیازی به استفاده از صابون نیست. در صورت لزوم شما باید از صابون ملایم و به مقدار بسیار کم استفاده کنید.

 • تا حد امکان از خوشبو کننده ها استفاده نکنید

امروزه حتی در سوپر مارکت های بزرگ نیز خوشبو کننده های واژن وجود دارند. کارشناسان توصیه می کنند که تا حد امکان این خوشبو کننده ها را مصرف نکنید.

این محصولات اکثرا غیر استاندارد بوده، خرید و مصرف آن ها نیز کاملا غیر ضروری است. این محصولات فقط برای ایجاد حس اطمینان در افراد کاربرد دارند و کارایی آن ها نیز موقتی و کوتاه مدت است.

اگر این محصولات استاندارد نباشند عواقب زیادی از جمله تحریک واژن را به همراه دارند.

چگونه می توان به صورت ایمن از بوی بد واژن جلوگیری کرد؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، بوی نامطبوع واژن تا حدودی برای هر خانم طبیعی است و این بو نیز مانند بوی عرق برای هر فردی متمایز و متفاوت است. افزایش فعالیت بدنی و فعالیت زیاد باعث تشدید بوی بد واژن می شود همچنین بعد از انجام رابطه جنسی بوی واژن تا چند مدتی و به طور موقتی تغییر می کند.

در ادامه چند روش برای از بین بردن بوی بد واژن به شکل ایمن آورده ایم:

 • بهداشت شخصی را رعایت کنید

شستشوی مداوم و دقیق واژن در هر استحمام می تواند از بوی بد واژن جلوگیری کند اما این نکته را به یاد داشته باشید که برای شستشوی ناحیه واژن از صابون های اسانس دار و معطر دوری کنید. زیرا این صابون ها در بسیاری از موارد باعث ایجاد تحریک هایی در ناحیه مانند قرمزی و خارش می شوند.

 • از پاک کننده های خشن استفاده نکنید

از پاک کننده هایی که ph بسیار بالا و یا پایینی دارند( مانند سرکه) استفاده نکنید زیرا این کار شما ph طبیعی واژن شما را بر هم می ریزد.

 • از لباس های تنگ استفاده نکنید

لباس های تنگ و پلاستیکی مانع ایجاد گردش هوا می شود و در نتیجه ناحیه واژن مرطوب می شود و این رطوبت باعث ایجاد بوی نامطبوع در واژن می شود. رطوبت یکی از نیاز های باکتری ها برای رشد است و در واقع همین باکتری ها هستند که بوی بد واژن را تشدید می کنند.

بهترین راه استفاده از لباس های زیر 100 درصد پنبه ای است؛ زیرا این جنس قابلیت تنفس دارد و مانع ایجاد رطوبت می شود. در نقطه مقابل پارچه های ابریشم، ساتن و پلی استری قابلیت تنفس ندارند و بهتر است از این جنس لباس ها دوری کنید.

سخن پایانی

همان طور که پیش تر نیز خواندید، واژن به طور طبیعی از خود حفاظت می کند و نیازی به استفاده از شستشو دهنده های خارجی نیست. مواردی مانند دوش واژن نه تنها به تمیزی و کمتر کردن بوی واژن کمک نمی کنند بلکه استفاده طولانی مدت از این روش عوارض خطرناک و دردناکی را برای افراد به وجود می آورد.

اگر تا به حال از دوش واژن استفاده می کردید و الان دچار عوارض این روش شده اید، می توانید همین الان و با مراجعه به کلینیک ما، با مشورت پزشک متخصص زنان به درمان مشکل خود بپردازید تا دچار عواقب خطرناک تری مانند ناباروری و یا سقط جنین نشوید.

اگر دچار بوی بد واژن شده اید بهترین کار ملاقات با یک پزشک متخصص است و به هیچ وجه به دنبال مصرف داروی بدون تجویز و یا راه کار های سنتی نباشید. بسیاری از راه کار های سنتی به وسیله علم روز منسوخ شده اند و دیگر کارایی ندارند و شاید عوارضی هم ایجاد کنند.

کاملا منطقی است که با عدم پیگیری و درمان هر مشکل کوچکی، این مشکل در آینده به امراض و مشکلات بزرگتری تبدیل می شود.

شما می توانید از طریق تلفن های تماس موجود در سایت با کلینیک دکتر روشن تماس حاصل نمایید و از مشاوره های رایگان بهترین متخصصین زنان و زایمان در جهت اطمینان خاطر یافتن سریعتر از شرایطتتان تا زمان مراجعه به کلینیک استفاده نمایید.