برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم،پزشک زنان بهترین گزینه برای جلوگیری از سرطان رحم

فهرست مطالب

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی و عفونی است که ممکن است از سنین بلوغ حتی بدون داشتن رابطه جنسی کامل رخ دهد. عامل اصلی ایجاد زگیل جنسی ویروس پاپیلومای انسانی یا hpv است. این ویروس خود انواع مختلفی دارد که به دو دسته کم‌خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند.

ویروس‌های کم‌خطر شاید تنها ناراحتی را برایتان به وجود آورند اما نوع پرخطر آن عامل ایجاد سرطان‌های خطرناک مانند سرطان دهانه رحم، مقعد، فرج، دهان، بیضه باشد؛ بنابراین پاسخ به سؤال برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم بسیار مهم است. از طرفی این بیماری می‌تواند علائم مشابهی با بیماری‌های دیگر مانند تب‌خال تناسلی داشته باشد.

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

آنچه در این مقاله می خوانید :

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

به‌طورکلی زگیل جنسی در زنان توسط متخصص زگیل تناسلی زنان و در مردان توسط متخصص اورولوژی تشخیص داده می‌شود. ازآنجایی‌که بیماری زگیل جنسی به‌راحتی از طریق رابطه جنسی به شریک جنسی شما حتی بدون داشتن رابطه کامل و تنها با لمس پوست آلوده انتقال پیدا می‌کند ممکن است درصورتی‌که بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران این بیماری را برای شما تشخیص داد از شما بخواهد شریک جنسیتان نیز آزمایشات تشخیصی مربوطه را انجام دهد؛ زیرا احتمال ابتلای ایشان هم زیاد است و اگر این‌طور باشد درمان تنها یک نفر کافی نیست و نمی‌تواند ادامه بیماری را قطع کند.

از طرفی به‌شدت تأکید می‌شود زنان معاینات دوره‌ای خود را نزد یک متخصص زنان خوب به‌طور منظم انجام دهند؛ زیرا برخی از غربالگری‌ها مانند تست پاپ‌اسمیر و اچ پی وی می‌توانند بعضی از سویه‌های پاپیلومای انسانی را مشخص کنند و درنتیجه بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران می‌تواند با درمان سریع‌تر، از خطرات بعدی مانند ناباروری، سرطان دهانه رحم و … جلوگیری نماید.

اگرچه زمانی که ویروس اچ پی وی وارد بدن شما شود دیگر درمان قطعی ندارد و هر آن ممکن است علائم ظاهری آن مانند زگیل‌ها عود کنند ولی پزشکان متخصص توانسته‌اند به‌خوبی در درمان علائم و جلوگیری از عود مجدد آن‌ها و همچنین کاهش انتقال بیماری به کمک راهکارهایی که در ادامه گفته خواهد شد تا حد زیادی به بیماران مبتلا به زگیل جنسی کمک کنند و مشکلاتشان را حل نمایند.

نکته دیگری که باید در انتخاب متخصص خود برای تشخیص و درمان زگیل جنسی یا به‌بیان‌دیگر در پاسخ به سؤال برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم در نظر داشته باشید این است همه پزشکان متخصص، تجربه و قدرت تشخیصی یکسانی ندارند.

ازآنجایی‌که علائم این بیماری با برخی بیماری‌های مقاربتی دیگر مانند تب‌خال تناسلی یکسان است اگر تشخیص به‌درستی انجام نشود، قطعاً درمان نیز در زمان مناسب به‌طور صحیح انجام نخواهد شد و درنتیجه شما زمان و پول خود را از دست می‌دهید.

پس از همان ابتدا به دنبال متخصصی باشید که در یک مرکز تخصصی زنان معتبر و مجهز در حال فعالیت باشد و در زمینه تشخیص زگیل جنسی تجربه بالایی داشته باشد تا تشخیص و درمان به‌طور کامل و صحیح انجام شود.

یک پاسخ دیگر که ممکن است به سؤال برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم داده شود، متخصص پوست است؛ اما باید بدانید متخصص پوست دانش کاملی در مورد خود بیماری زگیل جنسی و عوارض آن ندارد.

به‌بیان‌دیگر متخصص پوست نمی‌تواند بیماری را درمان کند، بلکه تنها با روش‌های مربوط به درمان عارضه‌های پوستی ممکن است بتواند شکل ظاهری زگیل‌ها و جای آن‌ها را که می‌تواند از نظر ظاهری منجر به ناراحتی بیمار شود و اعتمادبه‌نفس او را کم کند، بهبود دهد.

حتی ممکن است متخصص زنان یا متخصص اورولوژی بعد از درمان زگیل تناسلی برای بهبود وضعیت پوست و ناپدید شدن آثار نهایی آن از شما بخواهد به یک متخصص پوست نیز مراجعه نمایید.

بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهم‌ترین ویژگی که باید بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران داشته باشد چه برای خانم‌ها و چه برای آقایان تشخیص درست است.

البته این موضوع به دلیل آناتومی دستگاه تناسلی زنان در مورد متخصص زنان مهم‌تر است؛ زیرا اکثراً اورولوژیست‌ها در صورت وجود علائم ظاهری در مردان با معاینه بصری می‌توانند بیماری را تشخیص دهند اما در زنان ممکن است علائم ظاهری در داخل دهانه رحم ایجاد شده باشد و با توجه به عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف زنان تشخیص آن در خانم‌ها سخت‌تر است؛ بنابراین بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران باید قدرت تشخیصی بالایی داشته باشد.

در مرحله بعد باید دانش و مهارت کافی در زمینه درمان‌های مختلف و نوین این بیماری را داشته باشد. این مسئله را می‌توانید تا حد زیادی با محل فعالیت پزشک مورد نظر ارزیابی کنید؛ زیرا متخصصان باتجربه و کار بلد تنها در مراکز تخصصی مجهز و معتبر فعالیت می‌کنند.

از طرفی بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران با شما باید طوری رفتار نماید که با او راحت باشید زیرا قرار است خصوصی‌ترین روابط خود را با او در میان بگذارید. او باید به‌خوبی به حرف‌های شما گوش دهد و طوری که برایتان قابل درک باشد به برطرف کردن نگرانی‌های شما بپردازد. از طرفی به‌هیچ‌وجه نباید نظر خودش را به شما تحمیل کند.

برای ملاقات با دکتر زگیل تناسلی مردان در تهران باید به کجا مراجعه کرد؟

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

همان‌طورکه در قسمت‌های قبلی گفتیم برای تشخیص و درمان زگیل جنسی برای آقایان باید به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید که همان دکتر زگیل تناسلی مردان در تهران یا سایر شهرستان‌ها می‌باشد.

اگر نمی‌دانید دکتر زگیل تناسلی مردان در تهران را در کجا می‌توانید پیدا کنید بهتر است به دنبال مراکز تخصصی درمان زگیل جنسی باشید که قطعاً پزشکان متخصصی هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان دارند. در این زمینه می‌توانید از طریق لینک‌های موجود در سمت چپ همین صفحه از همکاران ما در این مرکز تخصصی کمک بگیرید.

آشنایی با زگیل تناسلی برای درک بهتر برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

زگیل تناسلی که در اصطلاح پزشکی به آن condylomata acuminata گفته می‌شود، نوعی بیماری است که یکی از علائم ظاهری آن زگیل‌هایی هستند که به شکل برجستگی‌های کوچک و بزرگ به‌صورت جداجدا یا خوشه‌ای و گل‌کلم مانند روی اندام تناسلی یا مقعد و یا نزدیک به آن‌ها ظاهر می‌شوند.

البته این علائم در صورت تماس با فرد آلوده از طریق دهان مانند رابطه جنسی دهانی ممکن است در دهان و گلو نیز دیده شود. جالب است بدانید زگیل جنسی همیشه خودش را با علائم ظاهری نشان نمی‌دهد.

طوری که ممکن است یک فرد ماه‌ها دچار این ویروس شده باشد اما علائمی را مشاهده نکند ولی وقتی آن را به فرد دیگر انتقال می‌دهد در او سریعاً علائم ظاهری مشخص شود و یا باز هم مخفی بماند. این موضوع تا حد زیادی اهمیت انجام تست‌های غربالگری مانند تست پاپ‌اسمیر و اچ پی وی را برای تشخیص زودهنگام این ویروس نشان می‌دهد.

متأسفانه سالانه بیش از حدود 400000 نفر به زگیل جنسی مبتلا می‌شوند و انواع 6 و 11 HPV 90 درصد عامل ابتلا به بیماری را تشکیل می‌دهد. حدود 30 درصد از زگیل‌های تناسلی تنها ظرف 4 ماه می‌توانند خودبه‌خود از بین بروند و حدود 90 درصد عفونت‌های HPV در عرض 2 سال به‌طور طبیعی برطرف می‌شوند.

بااین‌حال، به دلیل اینکه این ویروس می‌تواند یک دوره نهفتگی داشته باشد، یعنی علائم ماه‌ها یا سال‌ها پس از عفونت اولیه ظاهر شوند یا عود کنند و با توجه به اینکه وجود این ویروس می‌تواند عامل بسیاری از مشکلات بخصوص مسائل ناباروری و سرطان دهانه رحم در زنان شود، مهم است که خودبه‌خود رها نشود و بدون سهل‌انگاری، درمان آن به‌طور کامل پیگیری گردد.

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

علت ایجاد زگیل تناسلی در بدن چیست و برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

مهم‌ترین دلیل ابتلا به این بیماری تماس جنسی با فردی است که این ویروس را به‌صورت فعال در بدن خودش دارد؛ بنابراین اگر حتی شریک جنسی شما علائم ظاهری زگیل جنسی را ندارد بهتر است قبل از برقراری ارتباط از نظر بیماری‌های مقاربتی آزمایش شود.

لازم به ذکر مجدد است که حتی بدون داشتن رابطه جنسی کامل و تنها با تماس پوست به پوست انتقال بیماری صورت می‌گیرد؛ بنابراین تنها استفاده از ابزار جلوگیری فیزیکی مانند کاندوم به دلیل اینکه تمام سطح تماس را دربر نمی‌گیرد نمی‌تواند به‌طور کامل از بیماری جلوگیری کند، اگرچه یکی از روش‌های عالی کاهش احتمال انتقال بیماری محسوب می‌شود.

در موارد نادر نیز افراد ممکن است به دلیل برقراری رابطه جنسی دهانی با شریک جنسی مبتلا به این بیماری در دهان یا ناحیه تناسلی، دچار زگیل جنسی شوند. در برخی موارد شدید نیز ممکن است مادر مبتلا هنگام زایمان طبیعی این ویروس را به فرزند خود انتقال دهد.

اگر متخصص زنان شما قدرت تشخیص خوبی داشته باشد در شرایط بحرانی که احتمال انتقال ویروس وجود دارد به شما اجازه زایمان طبیعی را نمی‌دهد و به کمک زایمان سزارین از انتقال ویروس به نوزاد جلوگیری می‌کند.

بعد از مشاهده علائم برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگرچه ما توصیه می‌کنیم همیشه به کمک انجام معاینات دوره‌ای زودتر از موارد ابتلا آگاه شوید ولی گاهی ممکن است ویروس نهفته باشد و در بین جلسات معاینات دوره‌ای خودش را با علائم ظاهری نشان دهد. در این شرایط پیشنهاد می‌کنیم در اسرع وقت به متخصص زنان یا اورولوژی مراجعه نمایید. مهم‌ترین علائم ظاهری این بیماری شامل موارد زیر هستند:

 • زگیل‌های گوشتی که ممکن است اندازه آن‌ها از خیلی کوچک تا دانه‌های واقعاً بزرگ متغیر باشد. این زگیل‌ها ممکن است به‌طور جداگانه یا به‌صورت دسته‌ای و گل‌کلم شکل ظاهر شوند.
 • زگیل‌هایی که در داخل یا روی واژن، ناحیه فرج، دهانه رحم زن، آلت تناسلی مرد، کیسه بیضه مرد، مقعد یا کشاله ران زن یا مرد ظاهر می‌شوند.
 • زگیل‌ها حتی ممکن است روی لب، دهان بیمار، زبان یا گلوی او ظاهر شوند، اگرچه این موارد بسیار نادر می‌باشند.
 • خارش، سوزش یا ناراحتی در جایی که زگیل‌ها ظاهر می‌شود. در موارد شدید ممکن است خونریزی در این زگیل‌ها نیز رخ دهد.

انواع زگیل تناسلی که باید آن‌ها را بشناسید

ویروس HPV دارای سویه‌ها و ژن‌های مختلفی است که بسته به اینکه کدام‌یک شما را درگیر نموده است، هر کدام عملکردهای متفاوتی را در بدن دارند. تا به امروز تقریباً بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف از این ویروس‌ها شناسایی شده است. بااین‌حال، انواع زگیل جنسی در دو دسته بزرگ زیر قرار می‌گیرند:

سویه‌های کم‌خطر ویروس HPV

ویروس‌های کم‌خطر اچ پی وی تنها باعث به وجود آمدن علائم ظاهری زگیل‌ در واژن یا ناحیه تناسلی، مقعد و دهان می‌شوند و علاوه بر ناحیه تناسلی شامل انواع زگیل‌های معمولی در سرتاسر بدن هم می‌گردند.

این زگیل‌ها عفونت خاصی را ایجاد نمی‌کنند و مشکل و عوارض نگران‌کننده‌ای را نیز به وجود نمی‌آورند. درواقع نوع کم‌خطر ویروس اچ پی وی نمی‌تواند عامل سرطان و مشکلات دیگر باشد. همچنین معمولاً پس از گذشت مدت‌زمانی در حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه خودبه‌خود از بین خواهند رفت و ناپدید می‌شوند.

از انواع کم‌خطر ویروس‌های اچ پی وی می‌توان به نوع ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲ و ۷۳ اشاره نمود.

سویه‌های پرخطر ویروس HPV

در مورد ویروس‌های پرخطر اچ پی وی باید گفت همان‌طورکه از نامشان مشخص است منجر به نگرانی می‌شوند و بیشتر سرطان‌های ناشی از اچ پی وی به دلیل وجود این ویروس‌ها هستند.

درواقع می‌توان گفت مهلک‌ترین بیماری‌هایی که در اثر انواع پرخطر HPV به وجود می‌آید سرطان دهانه‌ی رحم، مقعد و واژن است که سالیانه جان افراد زیادی را در سرتاسر جهان می‌گیرد. سرطان دهانه رحم در حال حاضر سومین نوع سرطان شایع در میان زنان در جهان است.

از پرخطرترین انواع ویروس‌های اچ پی وی عامل سرطان می‌توان به نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹ و ۶۸ اشاره نمود.

ازجمله سرطان‌هایی نیز که ممکن است با وجود این ویروس‌ها در بدن ایجاد شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرطان دهانه‌ی رحم
 • سرطان مقعد
 • سرطان زبان
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه‌ی واژن
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان
 • سرطان در بیضه و آلت تناسلی مردان

آیا امکان دارد بدون رابطه جنسی به زگیل تناسلی دچار شویم؟

همان‌طورکه در پاسخ به سؤال برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم گفتیم برای انتقال ویروس‌های اچ پی وی از نوع کم‌خطر و پرخطر نیازی به رابطه جنسی کامل نیست و در موارد زیر نیز احتمال ابتلا به‌شدت افزایش پیدا می‌کند:

 • ابتلا به بیماری اچ آی وی یا ایدز
 • افراد مبتلا به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها که به‌طور طبیعی سیستم ایمنی ضعیفی برای مبارزه با اچ پی وی دارند.
 • افرادی که دارای سابقه عمل‌های پیوند اعضا هستند و عضو جدید در بدن آن‌ها پیوند شده است.
 • افرادی که در طول زندگی خود به مدت طولانی از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند.
 • افرادی که از سنین خیلی پایین فعالیت جنسی خود را آغاز کرده‌اند.
 • افرادی که رابطه جنسی محافظت‌نشده دارند.

چه زمانی باید زگیل تناسلی درمان شود؟

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

اگرچه زگیل‌ها خودبه‌خود ممکن است درمان شوند ولی وجود آن‌ها بدون درمان می‌تواند مشکلات عدیده دیگری ماندن سرطان، عفونت‌های مختلف، ناباروری و … را ایجاد کند. از طرفی شما خودتان به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید کم‌خطر یا پرخطر بودن آن را تشخیص دهد؛ بنابراین حتی اگر علائم ظاهری ایجاد شدند و ناراحتی‌هایی مانند درد، خارش، سوزش یا خونریزی را ایجاد نکردند بسیار مهم است که در اسرع وقت برای پیگیری تشخیص و درمان به بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران مراجعه نمایید. درمان به‌موقع علائم زگیل جنسی ضمن اینکه از عواقب جبران‌ناپذیر آن جلوگیری خواهد کرد، احتمال گسترش بیماری را کاهش می‌دهد.

درمان علائم زگیل تناسلی چه مدت طول می‌کشد؟

زگیل جنسی ممکن است خیلی زود و بدون درمان ناپدید شود؛ اما معمولاً در صورت عدم درمان خارج از عوارض دیگری که ایجاد خواهد کرد، در عرض 2 سال درمان آن اتفاق می‌افتد، البته ممکن است بیشتر هم طول بکشد. درصورتی‌که درمان پزشکی اتفاق بیفتد دوره درمان کوتاه‌تر و عوارض احتمالی آن بسیار کمتر خواهد شد.

پس افراد با درمان پزشکی و تخصصی می‌توانند زگیل جنسی را خیلی سریع‌تر از آنچه باید از بین ببرند و زگیل‌های درمان شده احتمال عود مجدد کمتری خواهند داشت. نکته دیگر تأثیرگذار در زمان درمان نوع روش درمانی است که متخصص برایتان انتخاب می‌کند. معمولاً مدت‌زمان نتیجه‌گیری از روش‌های موضعی طولانی‌تر از روش‌های جراحی است ولی باز هم ‌بستگی به ‌شدت بیماری و واکنش بدن بیمار نسبت به درمان انتخابی دارد.

بهترین درمان برای زگیل تناسلی چیست؟

زگیل جنسی در صورت عدم درمان و شیوع ممکن است به‌صورت توده در هر جایی در اطراف اندام تناسلی مانند مقعد نیز ظاهر شود. در برخی موارد، گسترش بیماری می‌تواند روی گلو، دهان، لب‌ها یا زبان نیز تأثیر بگذارد. علاوه بر پاکسازی سریع‌تر زگیل جنسی، درمان به‌موقع می‌تواند درد، خارش و سوزش ناشی از این بیماری و احتمال سرطان را کاهش دهد.

همچنین می‌تواند خطر انتقال HPV به افراد دیگر را تا حد زیادی کم کند. بسته به‌شدت بیماری و شرایطی که دارید مثلاً اینکه باردار باشید یا خیر پزشک از روش‌های درمانی مختلفی برای این بیماری استفاده می‌کند. رایج‌ترین این روش‌ها عبارت‌اند از:

کرم‌های موضعی

برخی از کرم‌های موضعی می‌توانند به‌خوبی زگیل‌ها را درمان کنند اما در این خصوص به‌هیچ‌وجه سراغ کرم‌های موضعی بدون نسخه نروید. این کرم‌ها اگرچه ممکن است برای زگیل در قسمت‌های دیگر بدن مناسب باشند ولی برای زگیل جنسی فایده‌ای ندارند.

داروها تنها باید توسط بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران تجویز شده باشند. از متداول‌ترین کرم‌های موضعی که برای انواع زگیل جنسی تجویز می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سینکاتچین‌ها

این کرم‌ها از عصاره چای سبز تشکیل شده‌اند و برای درمان زگیل تناسلی خارجی و مقعدی توسط متخصص تجویز می‌شوند. طریقه مصرف آن‌ها نیز به این صورت است که فرد باید سه بار در روز و به مدت حداکثر 4 ماه از این پماد بر روی زگیل‌ها استفاده کند، هرچند اگر نیاز به دستورالعمل خاص دیگری باشد بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران به شما توضیح می‌دهد. این کرم ممکن است برخی عوارض جانبی هم داشته باشد که شامل موارد زیر هستند:

 • یک احساس سوزش
 • درد یا ناراحتی در ناحیه مورد نظر
 • خارش
 • سرخی

پماد ایمیکیمود

ایمیکیمود نیز از پمادهای مورد استفاده برای از بین بردن زگیل جنسی خارجی است و پزشکان از آن حتی برای درمان برخی سرطان‌های پوست هم استفاده کرده‌اند. بیمار می‌تواند حداقل سه بار در هفته و تا 4 ماه از این پماد به‌صورت مستقیم بر روی زگیل‌ها استفاده نماید.

ایمیکیمود علاوه بر درمان علائم ظاهری بیماری می‌تواند با تقویت سیستم ایمنی به فرد کمک کند تا بدنش بتواند زودتر عامل بیماری را از بین ببرد و از عود مجدد آن جلوگیری خواهد کرد. بااین‌حال، طبق تجربه مشخص شده است که برای زنان مؤثرتر از مردان بوده است. از عوارض جانبی این پماد هم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قرمزی یا تورم در ناحیه مورد استفاده
 • یک احساس سوزش مبهم
 • خارش
 • حساسیت به لمس
 • پوسته‌پوسته شدن یا گال در ناحیه زگیل‌ها

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

سرما درمانی، کرایوتراپی یا انجماد زگیل‌ها

این درمان به کمک نیتروژن مایع جهت منجمد کردن زگیل جنسی انجام می‌گردد. نیتروژن باعث به وجود آمدن تاول در اطراف زگیل شده و با بهبود یافتن تاول‌ها زگیل‌ها نیز از بین خواهند رفت.

این روش بسیار سریع و مؤثر است و بیشتر برای زگیل‌های بزرگ استفاده می‌شود. گاهی ممکن است برای حفظ تأثیر درمان، بیمار به چند جلسه درمان به این روش نیاز داشته باشد.

عوارض جانبی این روش نیز عبارت‌اند از:

 • درد
 • تورم در ناحیه
 • احساس سوزش خفیف

الکترودیکاسیون

در این روش متخصص شما زگیل جنسی را به کمک جریان الکتریکی می‌سوزاند. سپس بافت خشک شده به وجود آمده را می‌تراشند و شما را از شر زگیل‌های ناراحت کننده خلاص می‌کنند. به دلیل اینکه سوزاندن و تراشیدن زگیل‌ها می‌تواند منجر به درد شود، برای انجام این روش از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و نتایج نهایی بعد از 4 الی 6 هفته مشخص خواهد شد.

این روش بسیار مؤثر است و حدود 94 درصد از بیمارانی که این روش را امتحان کرده‌اند از نتایج کار راضی بوده‌اند. بااین‌حال، مانند روش‌های دیگر دارای عوارضی است که عبارت‌اند از:

 • خون‌ریزی
 • عفونت
 • جای زخم
 • تغییر در رنگ پوست

روش لیزر زگیل تناسلی در تهران چگونه است؟

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

یکی از روش‌های نوین و بسیار عالی برای درمان علائم ظاهری زگیل‌های تناسلی لیزر زگیل تناسلی در تهران است که تنها در مراکز تخصصی مجهز مانند مرکز ما با دستگاه‌های لیزری پیشرفته انجام می‌شود. با توجه به اهمیت و تأثیر فوق‌العاده این روش، تصمیم گرفتیم به‌طور مفصل‌تر این مورد را برایتان شرح دهیم.

جراحی لیزر زگیل تناسلی در تهران می‌تواند در مطب یا کلینیک پزشک، بیمارستان یا هر مرکز جراحی سرپایی نیز انجام شود؛ اما برای گرفتن نتایج موثرتر و عوارض کمتر بهتر است این کار در مراکز تخصصی درمان زگیل جنسی انجام شود.

بسته به تعداد زگیل‌هایی که باید برداشته شوند یا اندازه ناحیه تحت درمان ممکن است این روش با بی‌حسی موضعی یا عمومی انجام شود.

زمان بهبودی بعد از لیزر زگیل تناسلی در تهران بستگی به محل و تعداد زگیل‌های برداشته شده دارد ولی به‌طورکلی بهبودی معمولاً در 2 تا 4 هفته اتفاق می‌افتد.

درصورتی‌که این روش توسط متخصصان کار بلد انجام شود عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند ولی به‌هرحال شرایط هر بیمار متفاوت است. اگر برای مردان و زنانی که جراحی لیزر را برای درمان زگیل جنسی انجام داده‌اند، موارد زیر پیش آمد باید سریعاً به پزشک خود گزارش دهند:

 • خونریزی بیش از 1 هفته
 • تب
 • درد شدید
 • ترشحات بدبو یا زردرنگ که می‌تواند نشانه عفونت باشد.

به‌عنوان مراقبت بعد از روش لیزر مهم است که تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و برطرف شدن درد (معمولاً 1 تا 3 هفته، بسته به‌اندازه ناحیه تحت درمان) از رابطه جنسی خودداری کنید. به‌طورکلی نیز بهتر است در طول دوره درمان زگیل جنسی با هر روشی تا زمانی که متخصص به شما اجازه نداده است رابطه جنسی برقرار نکنید.

معمولاً در شرایط زیر پزشک، لیزر زگیل تناسلی در تهران را توصیه می‌کند:

 • روش‌های دیگر شکست خورده است و زگیل‌ها باید برداشته شوند.
 • زگیل‌ها در حال گسترش هستند و متوقف نمی‌شوند.
 • زگیل در دوران بارداری باید درمان شود؛ زیرا یک روش ایمن و قطعی برای شرایط بارداری است.

عوارض احتمالی لیزر زگیل تناسلی در تهران یا جای دیگر نیز شامل موارد زیر خواهد بود:

 • درد، تورم یا خارش
 • ترشح از واژن یا آلت تناسلی
 • زخم‌های ناحیه درمان شده
 • بافتی که به هم می‌چسبد
 • ریزش بافت مرده
 • جای زخم
 • اسکار آلت تناسلی نیز یک عارضه جانبی احتمالی است که می‌تواند منجر به مشکلات ادرار یا نعوظ شود.

توجه داشته باشید جراحی با لیزر زگیل تناسلی در تهران نیاز به آموزش و تجهیزات تخصصی دارد. درواقع متخصصان بر این باورند که مهارت پزشک در انجام جراحی لیزر بر موفقیت جراحی تأثیر زیادی می‌گذارد.

افرادی که به جراحی لیزر زگیل تناسلی در تهران فکر می‌کنند باید از پزشک بپرسند که چند بار این عمل را انجام داده و تحقیق کنند تا متوجه شوند میزان موفقیت او چقدر است. مزیت جراحی لیزر این است که بافت مجاور و عمقی در طول لیزر آسیب نمی‌بیند.

طبق تحقیقات درمان زگیل جنسی با لیزر نیز امکان دارد عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را کاملا و به طور قطعی درمان ننماید. این نکته مهم است که ویروس ممکن است پس از حذف زگیل در بدن در حالت غیرفعال باقی بماند.

فردی که برای زگیل جنسی درمان می‌شود ممکن است همچنان بتواند عفونت را گسترش دهد؛ بنابراین مراقبت‌های بهداشتی و شخصی بعد از درمان نیز تأثیر زیادی در جلوگیری از عود مجدد این بیماری دارد.

برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم

انواع روش درمان خانگی قبل از پرسیدن برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

به‌هیچ‌وجه نباید در مورد زگیل جنسی و موارد مشابه خوددرمانی کنید؛ زیرا مواد طبیعی مورد استفاده می‌توانند خطر گسترش و مقاومت به درمان این بیماری را افزایش دهند. پس قبل از استفاده از هرگونه درمان خانگی برای زگیل جنسی، فرد باید با پزشک مشورت کند. استفاده از داروهای خانگی بر روی نواحی حساس پوست، مانند اندام تناسلی، همچنین می‌تواند باعث واکنش‌های نامطلوب یا عوارض شود.

تاکید می‌کنیم، درمان زگیل جنسی با درمان سایر زگیل‌ها متفاوت است، بنابراین فرد باید از استفاده از پاک‌کننده‌های کلی زگیل روی زگیل جنسی خود اجتناب کند.

نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان و مردان

افراد می‌توانند شانس انتقال یا ابتلا به بیماری مقاربتی زگیل جنسی را با موارد زیر کاهش دهند:

 • انجام واکسیناسیون مانند واکسن گارداسیل که معمولاً توصیه می‌شود در سن 12 تا 14 سالگی تزریق گردد ولی درصورتی‌که این کار انجام نشده باشد می‌توان تا سن 26 سالگی و حتی بالاتر آن را تزریق کرد، اگرچه در سنین بالاتر اثر کمتری ایجاد می‌کند. بااین‌حال، باز هم تزریق آن بی‌اثر نخواهد بود.
 • عدم داشتن رابطه جنسی در حین درمان زگیل جنسی
 • استفاده از کاندوم یا سایر موانع پیشگیری از بارداری که زگیل‌ها را در حین رابطه جنسی می‌پوشاند.
 • افراد همچنین باید به خاطر داشته باشند که اگر ویروس روی پوست بدون پوشش وجود داشته باشد، پیشگیری از بارداری مانع از زگیل جنسی نمی‌شود.

سؤالات متداول در مورد برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم ؟

در زیر چند سؤال متداول در مورد زگیل جنسی و درمان آن‌ها را که بسیار پرتکرار هستند پاسخ خواهیم داد:

آیا زگیل تناسلی قابل درمان قطعی است؟

درحالی‌که هنوز درمان قطعی برای HPV اختراع نشده است، برخی از روش‌ها مثل استفاده از روش لیزر اطمینان بیشتری برای جلوگیری از عود مجدد ایجاد می‌کنند و قطعی‌تر محسوب می‌شوند. بااین‌حال، با هر روش درمانی، در صورت عدم مراقبت بعد از درمان امکان عود مجدد وجود دارد.

آیا زگیل تناسلی می‌تواند خودبه‌خود از بین برود؟

گاهی اوقات زگیل جنسی در افراد مبتلا، خودبه‌خود برطرف می‌شود. حدود 80 درصد بیماران مبتلا به HPV بعد از 18 تا 24 ماه بهبود خوب میشوند اما در این زمان ممکن است به عوارض دیگری مانند عفونت‌های سخت یا حتی سرطان مبتلا شوند.

درمان زگیل تناسلی چقدر زمان می‌برد؟

در مورد این سؤال به‌طور کامل در متن مقاله صحبت کردیم ولی به‌طورکلی بین چند هفته تا چند سال ممکن است درمان طول بکشد و در این مسیر باید صبور باشید.

آیا زگیل تناسلی مادام‌العمر مسری است؟

HPV

، اغلب در عرض 2 سال به طور طبیعی از بین خواهد رفت ولی امکان ماندگاری و سرایت آن حتی بدون وجود علائم وجود دارد.

اهمیت تزریق واکسن اچ پی وی برای جلوگیری از زگیل تناسلی

با توجه به اینکه اکثر سرطان‌های دهانه رحم به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است، ایمن‌سازی گسترده با واکسن HPV  تا حد زیادی شیوع و ابتلای به این بیماری‌ها و درنتیجه آمار مرگ‌ومیر آن را کاهش خواهد داد؛ بنابراین هرچه فرهنگ‌سازی در این مورد در جامعه گسترش پیدا کند احتمال بروز بیماری‌های خطرناک مانند سرطان‌های ناحیه تناسلی و ناباروری نیز کمتر خواهد شد.

گونه‌های مختلف اچ پی وی از طریق تماس جنسی مختلف منتشر خواهند شد و با اکثر موارد سرطان دهانه رحم در ارتباط می‌باشند. Gardasil 9 یک واکسن HPV است که توسط سازمان غذا و داروی جهانی تأیید شده است و هم برای دختران و هم برای پسران در این زمینه مؤثر می‌باشد.

اگر واکسن قبل از قرار گرفتن دختران یا زنان در معرض ویروس تزریق شود، می‌تواند از اکثر موارد سرطان دهانه رحم پیشگیری کند. این واکسن می‌تواند از سرطان واژن، مقعد، سر و گردن، گلو و فرج نیز به‌خوبی پیشگیری کند.

این واکسن می‌تواند از سن 9 سالگی بسته به شرایط بلوغ فرد نیز انجام شود. توجه داشته باشید اگر فردی به HPV آلوده باشد، واکسن ممکن است آن‌قدر مؤثر نباشد و تا زمان درمان کامل نباید واکسن تزریق شود. همچنین واکنش بدن به واکسن در سن پایین‌تر بهتر و بیشتر از سنین بالاتر است.

ازطرفی تزریق این واکسن برای زنان باردار یا افرادی که بیماری متوسط ​​یا شدید دارند توصیه نمی‌شود. در صورت داشتن هرگونه حساسیت شدید نیز، ازجمله حساسیت به مخمر یا لاتکس، قبل از تزریق واکسن به پزشک خود اطلاع دهید. به‌علاوه، اگر واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی به هر یک از اجزای واکسن یا دوز قبلی واکسن داشته‌اید، نباید مجدداً واکسن را دریافت کنید.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید اگرچه ممکن است در اذهان عمومی زگیل جنسی بیماری خطرناکی نباشد، واقعیت این است که بسیاری از انواع ویروس‌های اچ پی وی عامل زگیل جنسی از نوع پرخطر هستند و با ایجاد سرطان‌های تهدیدکننده زندگی مانند سرطان دهانه رحم مرتبط می‌باشند.

این سرطان‌ها اگر در فاز اولیه تشخیص داده شوند، می‌توانند با موفقیت درمان گردند و بیمار را نجات دهند اما در صورت تشخیص در فازهای نهایی متأسفانه نمی‌توان کار خاصی برای بیمار انجام داد. از طرفی برخی عوارض جبران‌ناپذیر مانند ناباروری به دلیل عدم پیگیری درمان زگیل جنسی وجود خواهد داشت.

پس در صورت بروز علائم ظاهری این بیماری به‌هیچ‌وجه وقت را تلف نکنید و همان‌طورکه در پاسخ به سؤال برای تشخیص زگیل تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم گفتیم در اسرع وقت به متخصص زنان و اورولوژی مراجعه فرمایید.

شما می‌توانید جهت تشخیص دقیق و درمان صحیح و کامل با بهترین روش‌های روز دنیا تحت نظر متخصصانی کار بلد و مجرب در این زمینه به مرکز تخصصی ما نیز مراجعه کنید. شماره‌های تماس ما در بخش تماس با ما برای شما عزیزان درج شده است.