پرینه پلاستی

پرینه پلاستی؛ جراحی برای درمان آسیب‌های ناشی از زایمان طبیعی در پرینه

پرینه پلاستی از آن دسته عمل‌هایی است که متخصصان آن را با هدف درمان آسیب‌هایی که در اثر زایمان طبیعی برای پرینه به وجود آمده است انجام می‌دهند. این عمل اگر توسط یک متخصص حاذق و با تجربه انجام شود، آثاری که از برش و جراحت در این قسمت باقی مانده را از بین برده و سلامتی و زیبایی را با خود به ارمغان می‌آورد.

البته این عمل، علاوه بر مزایای درمانی، یک نوع عمل زیبایی نیز به شمار می‌رود؛ چرا که طی انجام آن می‌توان دهانه واژن را تنگ کرد و زیبایی و جوانی را به آن بازگرداند. بنابراین می‌توان گفت پرینه پلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی واژن است که با لابیاپلاستی تفاوت عمده‌ای دارد.

پرینه پلاستی

آنچه در این مقاله می خوانید :

پرینه چیست و چرا عمل پرینه پلاستی انجام می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین اندام‌هایی که در قسمت میانی مقعد و واژن قرار گرفته‌ است، پرینه نام دارد. پرینه در سطحی‌ترین لایه خود یک بافت پوستی دارد و در لایه‌های عمیق آن، ماهیچه‌های بسیار نازکی وجود دارند. به طور معمول پرینه معمولاً بین 2 الی 4 سانتی‌متر است و از سه لایه اصلی تشکیل شده‌ است. اصلی‌ترین وظیفه‌ای که بر عهده پرینه قرار دارد این است که از ناحیه تناسلی به خوبی حمایت نموده و باعث ایجاد حالت متعادل برای واژن گردد.

در صورتی که به سبب عواملی مانند زایمان طبیعی، اضافه وزن و… پرینه با آسیب مواجه شود، واژن نیز ممکن است حالت سفتی خود را از دست بدهد. در واقع با صدمه دیدن پرینه، اندام‌های داخلی که در قسمت لگن قرار گرفته‌اند (مانند رحم، مثانه، واژن و…) دچار افتادگی می‌شوند.

اصلی‌ترین علتی که پزشکان اقدام به انجام عمل پرینه پلاستی می‌کنند، ترمیم آسیب دیدگی‌هایی است که در اثر زایمان برای خانم‌ها به وجود آمده است. طی این عمل، به طور کامل بافت‌ها، ماهیچه‌ها و پوست پرینه درمان شده و نتایج بسیار خوبی را در جهت بهبود کیفیت زندگی زنان به ارمغان می‌آورد.

چه عواملی به پرینه آسیب می‌زنند؟

اگر بخواهیم به اصلی‌ترین پارامترهایی که باعث ایجاد آسیب به پرینه می‌شوند اشاره کنیم، از دو موضوع اساسی نام خواهیم برد که یکی از آن‌ها تولد نوزاد با زایمان طبیعی و دیگری اضافه وزن است. برای آن که بتوانید درک بهتری از این دو عامل داشته باشید، در ادامه مطلب ما را همراهی کنید:

 1. به دنیا آوردن نوزاد با روش زایمان طبیعی

شایع ترین موضوعی که باعث آسیب دیدن پرینه می‌گردد این است که یک مادر، کودک خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا آورد. البته این موضوع برای تمامی خانم‌ها رخ نمی‌دهد و تنها تعداد کمی از آن‌ها در هنگام به دنیا آوردن نوزاد خود با پارگی پرینه مواجه می‌شوند.

در واقع زمانی که پزشکان احساس کنند نوزاد درشت است و فرایند زایمان مادر سخت است، برش بسیار کوچکی در قسمت پرینه به وجود آورده و پس از به دنیا آمدن نوزاد به آن بخیه می‌زنند. البته در برخی از مواقع نیز ممکن است پرینه بدون دخالت پزشکان در فرایند زایمان طبیعی پاره شود.

 1. اضافه وزن

در صورتی که شما مراقب تناسب اندام خود نباشید و وزن شما به سرعت بالا رود، بیش از پیش به پرینه فشار وارد شده و دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. البته خانم‌هایی که به صورت مداوم چاق و لاغر می‌شوند نیز در معرض چنین صدماتی قرار دارند. چرا که این فرایند، باعث نازک شدن بیش از اندازه پرینه شده و پوست آن را چروک می‌کند. بنابراین ممکن است پرینه بیش از اندازه حساس شده و در هنگام بلند کردن بارهای سنگین و یا رابطه جنسی، دچار پارگی شود.

مهم‌ترین علل پارگی پرینه در هنگام زایمان و سایر مواقع

در قسمت قبل به دو مورد مهم اشاره کردیم که موجب پارگی پرینه شده و لزوم عمل پرینه پلاستی را برای بیمار بیش از پیش ایجاد می‌کنند. اما پرینه همیشه در اثر زایمان طبیعی و افزایش وزن با آسیب مواجه نمی‌شود؛ بلکه موارد بسیار زیادی وجود دارند که چنین آسیبی را برای پرینه ایجاد می‌کنند و ما در ادامه مطلب، به این موارد اشاره می‌کنیم:

 • افزایش سن: همان گونه که سن افراد افزایش پیدا می‌کند، اندام‌های تناسلی آن‌ها نیز با تغییراتی مواجه می‌شوند که یکی از آن‌ها آسیب دیدن پرینه است.
 • رابطه جنسی شدید: خانم‌هایی که شریک زندگی آن‌ها، اقدام به برقراری رابطه جنسی شدید و به دفعات مکرر می‌نماید، در معرض پارگی و آسیب دیدن پرینه قرار دارند.
 • تغییرات وزنی: مشاهده شده است خانم‌هایی که وزن بالایی دارند و آن را با رژیم‌های غیر اصولی و سریع کم می‌کنند، با آسیب پرینه مواجه می‌شوند. چرا که پرینه نمی‌تواند خود را با این تغییرات تطبیق داده و بیش از پیش آسیب پذیر می‌شود.

آیا می‌دانید پرینه پلاستی چیست؟

حال که متوجه شدیم پرینه چیست و چه عواملی باعث آسیب دیدن آن می‌شوند؟ خوب است اندکی نیز در مورد پرینه پلاستی صحبت کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که پرینه پلاستی چیست؟ قبل از هر چیز باید بگوییم آسیب دیدن پرینه، یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است در فرایند زایمان برای هر زنی به وجود آید.

تا زمانی که علم پزشکی به میزان امروز پیشرفت نکرده بود، مادران باید رنج و درد آسیب دیدگی پرینه را گاهی تا پایان عمر تحمل می‌کردند. اما این روزها علم پزشکی با تمام پیشرفت‌ها و تکنولوژی‌های خود، به کمک ما آماده و این مشکل را برای بسیاری از بیماران برطرف می‌کند. فرایندی که طی آن می‌توان پرینه را درمان نمود و دوباره سلامتی و زیبایی را به آن بازگرداند، عمل پرینه پلاستی نام دارد.

پرینه پلاستی (همان گونه که از نام آن پیداست) یک نوع عمل زیبایی و درمانی است که توسط آن، می‌توان بسیاری از صدمات و آسیب‌های پرینه را برطرف نمود. در فرایند این عمل، پزشکان با توجه به تخصص و مهارت بالای خود، بخش‌هایی از پرینه شامل پوست، بافت، زائده گوشی و غدد آن را برداشته و آن را به حالت عادی و طبیعی خود بازمی گردانند.

پس از آن پزشکان پرینه را با بخیه زده و این عمل به پایان می‌رسد؛ فراموش نکنید که معمولاً بخیه‌های عمل پرینه پلاستی، از نوع جذب هستند و نیازی نیست برای کشیدن آن‌ها به متخصص مراجعه کنید.

درجه پارگی پرینه و لزوم انجام پرینه پلاستی

میزان پارگی پرینه در تمام خانم‌ها یکسان نیست؛ متخصصان خانم‌هایی که برای عمل پرینه پلاستی مراجعه می‌کنند را بر اساس درجه پارگی پرینه آن‌ها به گروه‌های مختلفی تقسیم بندی می‌کنند.

قطعاً هر گروه از این بیماران، درمان خاص خود را می‌طلبند و پزشکان باید بر مبنای این موضوع بهترین روش‌های درمانی را برای آن‌ها در نظر بگیرند. در ادامه مطلب، انواع درجات پارگی پرینه و روش‌های درمان هر کدام از آن‌ها را به صورت خلاصه برای شما عزیزان بیان می‌کنیم:

 1. پارگی درجه یک: اگر بخواهیم به یکی از رایج‌ترین پارگی‌های پرینه اشاره کنیم، بدون شک از پارگی درجه یک نام خواهیم برد که ممکن است برای بسیاری از خانم‌ها اتفاق بیفتد. در این فرایند تنها پوست پرینه آسیب دیده است و پزشکان هیچ لزومی به جراحی آن احساس نمی‌کنند. در بسیاری از مواقع و به خصوص اگر بیماران به خوبی از خود مراقبت کنند، این پارگی خود به خود خوب می‌شود.
 2. پارگی درجه دو: در این فرایند، علاوه بر پوست پرینه، ممکن است ماهیچه‌های آن نیز با آسیب دیدگی مواجه شوند. برای درمان این نوع پارگی، تنها کافی است چند بخیه کوچک به ناحیه پرینه زده و زمینه ترمیم آن را فراهم کنند.
 3. پارگی درجه سه: این نوع پارگی علاوه بر آسیب دیدن پوست و ماهیچه‌های پرینه، ماهیچه‌هایی که در اطراف مقعد وجود دارند نیز صدمه می بینند. چنین آسیبی تنها با عمل پرینه پلاستی برطرف خواهد شد.
 4. پارگی درجه چهار: در این نوع پارگی، بخش‌های مختلفی از پرینه مانند پوست، ماهیچه‌ها، عضلات، بافت‌های اطراف مقعد و همچنین بافت‌های داخلی مقعد با آسیب‌های جدی مواجه می‌شوند. برای ترمیم چنین پارگی‌هایی نیز، تنها راه حلی که وجود دارد، عمل پرینه پلاستی است.

خطراتی که پارگی پرینه به همراه می‌آورد

متخصصان همواره به خانم‌هایی که با پارگی پرینه مواجه شده‌اند، تاکید می‌کنند که در اولین فرصت برای عمل پرینه پلاستی اقدام نمایند. چرا که عضلات پرینه، نقش محافظتی برای لگن و اندام‌های لگن دارند. بنابراین زمانی که پرینه آسیب ببیند، ممکن است خطراتی برای شما به وجود آید که در ادامه مطلب، به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • گاهی اوقات پارگی پرینه به قدری زیاد است که مشکلات ناخوشایندی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع را با خود به همراه می‌آورد.
 • پارگی پرینه، حالت سفت و جوان واژن را نیز از بین می‌برد؛ در واقع خانم‌هایی که با پارگی پرینه مواجه هستند، از شل شدگی و افتادگی واژن خود نیز رنج می‌برند.
 • با آسیب دیدن پرینه، عضلات واژن نمی‌توانند مانند قبل در هنگام رابطه جنسی منقبض شوند و این موضوع زمینه ساز کاهش میل جنسی در خانم‌ها می‌شود.
 • مشاهده شده است که برخی از بیماران، با آسیب دیدن پرینه خود، دچار افتادگی مثانه، رحم و حتی روده راست خود شده‌اند.
 • افتادگی پرینه باعث ایجاد شکل و ظاهری نامناسب برای آن شده و اعتماد به نفس خانم‌ها را بیش از پیش کاهش می‌دهد.

چه افرادی باید عمل پرینه پلاستی را انجام دهند؟

عمل پرینه پلاستی از دو جنبه به بهبود کیفیت زندگی زنان کمک می کند؛ یکی از آن‌ها جنبه زیبایی و دیگری جنبه درمانی آن است. در صورتی که شما یکی از موارد زیر را تجربه کرده باشید، بدانید که یک کاندید مناسب برای انجام عمل پرینه پلاستی به شمار می‌روید:

 • اگر نوزاد خود را با زایمان طبیعی به دنیا آورده اید و در این فرایند با پارگی پرینه مواجه شده‌اید. (البته گاهی این برش از طریق پزشک ایجاد می‌شود که موجب آسان‌تر شدن زایمان می‌گردد.)
 • اگر پارگی پرینه باعث شدن شل واژن شده و شما و شریک زندگی‌تان از رابطه‌ای که با همدیگر دارید، ناراضی هستید.
 • اگر به همراه آسیب دیدن پرینه، بیش از هر زمان دیگری با عفونت‌های باکتریایی واژن مواجه می‌شوید.
 • اگر پرینه شما پس از زایمان بخیه خورده، اما جای اسکار و بخیه آن باقی مانده و شکل نازیبایی برای آن به وجود آورده است.
 • اگر پارگی پرینه شما به قدری شدید است که به تازگی دچار بی اختیاری مدفوع یا ادرار شده‌اید.
 • اگر در هنگام برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی خود، درد فراوانی را تجربه می‌کنید.

اصلی‌ترین کاربردهای عمل جراحی پرینه پلاستی

به طور کلی اصلی‌ترین هدفی که متخصصان طی آن عمل پرینه پلاستی را به بیماران خود توصیه می‌کنند، بهبود کیفیت زندگی جسمی و روحی آن‌هاست. خانم‌هایی که در فرایند به دنیا آوردن نوزاد خود با زایمان طبیعی، دچار آسیب دیدگی پرینه شده‌اند، بدون شک مشکلات متعددی را تجربه می‌کنند. اگر بخواهیم به اصلی‌ترین کاربردهای عمل جراحی پرینه پلاستی اشاره کنیم، از موارد زیر نام خواهیم برد:

 1. کاهش فشار بر روی مجاری ادرار و عضلات مقعد

زمانی که عضلات داخلی شکم با فشار مواجه می‌شوند، باعث تحریک بیش از اندازه عضلات پرینه شده و آن را به سمت پایین فشرده می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود که افراد درگیر با این مشکل، با مسئله دیگری به نام بی اختیاری ادرار و مدفوع مواجه شوند. اما با انجام عمل پرینه پلاستی، نه تنها پارگی آن برطرف می‌شود، بلکه عضلات آن نیز تقویت شده و بیمار دیگر شاهد مشکلات ناخوشایندی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع نخواهد بود.

 1. افزایش حس جنسی بیمار

این روزها همه پزشکان بر این ادعا هستند که پرینه، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده اندام‌های جنسی زنان است و نقش مهمی در ایجاد یک رابطه با کیفیت ایفا می‌کند. زمانی که عضلات پرینه به هر دلیلی با آسیب و پارگی مواجه شوند، حساسیت جنسی خانم‌ها نیز کاهش پیدا کرده و بسیار کمتر از قبل از رابطه جنسی با شریک زندگی خویش لذت می‌برند.

 1. رفع بوی ناخوشایند واژن

تجربه نشان دهنده آن است خانم‌هایی که با پارگی پرینه مواجه هستند، بیش از سایرین به عفونت‌های دستگاه تناسلی مبتلا می‌شوند. این عفونت‌ها همواره با ترشح همراه هستند و بوی ناخوشایندی دارند. در صورتی که عمل پرینه پلاستی به درستی انجام شود، تمامی این عفونت‌ها و ترشحات نیز از بین می‌روند.

آشنایی مختصر به روش انجام عمل پرینه پلاستی

حال که دانستیم پرینه پلاستی چیست و چرا توسط متخصصان پیشنهاد می‌شود؟ زمان آن رسیده است که اندکی در مورد فرایند انجام آن نیز اطلاعاتی به دست آوریم. این اطلاعات به خانم‌هایی که قصد دارند به زودی عمل پرینه پلاستی را انجام دهند، کمک فراوانی خواهد نمود تا خود را برای این عمل آماده کنند:

 • در ابتدا پزشک از طریق بی حسی موضعی، قسمت پرینه را بی حس نموده و آن را برای انجام عمل جراحی آماده می‌کند.
 • برای شروع کار پزشک متخصص در قسمت پرینه اقدام به ایجاد یک برش می‌نماید که به شکل حرف وی انگلیسی است و این برش معمولاً در قسمت کف واژن ایجاد می‌شود.
 • پس از آن شروع به برش دادن پرینه می‌نماید؛ چنین برشی معمولاً از قسمت حلقه بکارت و دهانه واژن آغاز گردیده و سپس در بخش بالایی مقعد به انتها می‌رسد.
 • پس از آن پوست پرینه به سمت عقب هدایت شده و در صورتی که نیاز باشد، آن را برمی‌دارند.
 • در ادامه عضلات و ماهیچه‌های پرینه، با دقت هر چه تمام‌تر در کنار همدیگر قرار می‌گیرند.
 • در این هنگام هر نوع پوست و بافت اضافی در این قسمت وجود داشته باشد، توسط متخصصان برش داده خواهد شد.
 • برخی از متخصصان به جای استفاده از تیغ جراحی، از تکنولوژی لیزر برای برش دادن پرینه استفاده می‌کنند.
 • پس از اتمام کار، این قسمت بخیه می‌شود؛ معمولاً این بخیه‌ها از نوع جذبی هستند و نیازی به کشیدن آن‌ها وجود ندارد.

 

آسیب‌هایی که با پرینه پلاستی درمان می‌شوند

خوشبختانه طی عمل جراحی پرینه پلاستی، می‌توان بسیاری از آسیب‌های که خانم‌ها در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند را درمان کرد. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که کدام یک از آسیب‌های جسمی، طی فرایند عمل پرینه پلاستی به خوبی درمان می‌شوند:

 • پارگی حین زایمان

گاهی اوقات فرایند زایمان طبیعی برای بیمار دشوار می‌شود و این موضوع آسیب‌های فراوانی را برای پرینه به وجود می‌آورد. در این هنگام اگر برشی برای بهبود تولد نوزاد زده شود، باید دوباره با بخیه به همدیگر متصل گردد. اما گاهی اوقات آثار زخم و جای بخیه در این قسمت باقی می‌ماند. با عمل پرینه پلاستی، می‌توان دوباره از نو پرینه را ترمیم کرد و هر نوع آثاری از زخم و بخیه در اثر زایمان باقی مانده باشد را از بین برد.

 • خارش واژن

کسانی که با پارگی پرینه مواجه هستند، ممکن است همواره سوزش و خارش شدیدی را در دهانه رحم خود احساس کنند که با پرینه پلاستی به خوبی درمان خواهد شد.

 • درد در هنگام رابطه جنسی

برخی از خانم‌ها به سبب پارگی پرینه و مشکلات پس از آن، همواره رابطه جنسی دردناکی دارند که با عمل پرینه‌پلاستی می‌توان این دردها را از بین برد.

 • بی اختیاری ادرار و مدفوع

در صورتی که پارگی پرینه بیش از اندازه زیاد شده باشد، بیماران با بی اختیاری ادرار و مدفوع مواجه می‌شوند که بیش از پیش آزار دهنده است و طی عمل پرینه‌پلاستی، می‌توان تمامی این مشکلات را برطرف کرد.

مهم‌ترین فواید و مواهب پرینه پلاستی

در صورتی که عمل پرینه پلاستی را در یک کلینیک درمانی معتبر و تحت نظر یک متخصص ماهر و با تجربه انجام دهید، مزایای بی‌شماری برای شما به ارمغان می‌آورد. در واقع شما پس از انجام این عمل، احساس خواهید کرد که وضعیت روحی و جسمی شما به خصوص در هنگام رابطه زناشویی، بسیار بهتر شده است است. با ما به ادامه مطلب بیایید تا مختصری از فواید عمل پرینه پلاستی را با شما عزیزان در میان بگذاریم:

 • عمل پرینه پلاستی با چنان دقت و ظرافتی انجام می‌شود که پس از آن، هیچ اثری از زخم و برش مشاهده نخواهید کرد.
 • طی این عمل، می‌توان افتادگی و شل‌شدگی واژن را به خوبی درمان کرده و حتی چین و چروک‌ها و تیرگی‌های این قسمت را برطرف نمود.
 • خانم‌هایی که عمل پرینه ‌پلاستی را انجام می‌دهند، می‌توانند روابط جنسی بسیار خوب و با کیفیتی را با شریک زندگی خود برقرار نمایند.
 • بسیاری از مشکلات ناخوشایند جسم خانم‌ها از جمله عفونت، بی اختیاری ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی، با عمل پرینه‌پلاستی به کلی از بین می‌روند.

عمل جراحی پرینه پلاستی چه عوارضی با خود به همراه دارد؟

هر چند پرینه پلاستی به عنوان یک عمل درمانی و زیبایی، مواهب بی‌شماری با خود به همراه دارد، اما شما با انجام این عمل با عوارضی نیز مواجه خواهید شد. این عوارض که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، کاملاً طبیعی هستند و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به کلی از بین می‌روند. در غیر این صورت، باید به پزشک مراجعه نموده و هر نوع حالت غیرعادی در جسم خود را با او در میان بگذارید:

 • عفونت: ممکن است پرینه شما پس از عمل جراحی، دچار عفونت شود؛ البته این در حالی است که شما مراقبت‌های پس از این عمل را به خوبی انجام نداده باشید و داروهای آنتی بیوتیک خود را سر ساعت میل نکنید.
 • خونریزی: گاهی اوقات بیماران شاهد خونریزی از پرینه خود هستند که البته اگر میزان آن کم باشد، طبیعی است. اما اگر احساس کردید که بیش از حد است، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • ورم و التهاب: یکی دیگر از عوارض عمل پرینه پلاستی که با آن مواجه خواهید شد، التهاب و عفونت در بافت‌های اطراف آن است.
 • یبوست پس از عمل: برخی از بیماران می‌گویند پس از عمل پرینه‌پلاستی، با یبوست مواجه شده‌اند. فراموش نکنید که این بیماری باید هر چه سریع‌تر درمان شود، چرا که ممکن است باعث آسیب به بخیه‌ها و یا خود پرینه گردد.
 • درد: شما ممکن است پس از انجام این عمل، دردهایی را در قسمت واژن یا مقعد خود احساس کنید که طبیعی هستند و با مصرف داروهای ضد درد، التیام می‌یابند.

 

ضروری‌ترین اقدامات قبل از عمل پرینه پلاستی

اگر شما تصمیم گرفته‌اید که عمل پرینه پلاستی را انجام دهید، باید بدانید که قبل از آن باید اقداماتی را انجام دهید. اگر این امور را با دقت انجام دهید، مطمئن باشید که می‌توانید با سلامتی کامل، این مرحله را پشت سر گذاشته و دوباره پرینه خود را سالم و عاری از هر مشکلی نمایید. هر چند متخصصان در مورد اقدامات قبل از عمل پرینه پلاستی با شما صحبت خواهند کرد، اما ما نیز در این بخش اشاره کوتاهی به این امور خواهیم داشت:

 • ملاقات با پزشک: شما باید قبل از آن که برای عمل پرینه‌پلاستی اقدام کنید، حتماً با پزشک خود ملاقات کنید تا به خوبی وضعیت جسمانی شما را بررسی نماید.
 • بررسی سلامتی جسم: پزشکان در همان جلسات اولیه، وضعیت جسمانی شما را بررسی نمود و در مورد سلامتی شما مطمئن می‌شود. در این مرحله شما باید اگر بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف می‌کنید و همچنین اگر به دارویی حساسیت دارید، همه را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • تاریخچه زایمان: متخصصان قبل از آن که عمل پرینه‌پلاستی را برای شما انجام دهند، باید تاریخچه زایمان شما را بررسی نمایند. آن‌ها باید بدانند که شما چند زایمان را پشت سر گذاشته‌اید؟ نوزادان خود را به روش طبیعی به دنیا آورده‌اید یا سزارین؟ آیا در هنگام زایمان مشکل خاصی به وجود آمد یا خیر؟ و سوالاتی از این قبیل.
 • آزمایشات: پس از آن متخصصان آزمایشاتی مانند آزمایش خون، سونوگرافی، ام آر آی و… را برای شما تجویز می‌نمایند تا به طور کامل از سلامتی شما اطمینان پیدا کنند.

البته فراموش نکنید که شما نیز قبل از عمل پرینه‌پلاستی وظایفی دارید؛ به عنوان مثال باید دوش گرفته و به خوبی نواحی مقعد و واژن را تمیز کنید. همچنین چند روز قبل از انجام این عمل، نباید رابطه جنسی داشته باشید.

مراقبت‌های پس از عمل جراحی پرینه پلاستی

اگر می‌خواهید پس از عمل جراحی پرینه پلاستی، خیلی زود خوب شده و دوباره مانند قبل به روند عادی زندگی خود ادامه دهید، باید به مراقبت‌های پس از این عمل بیش از پیش اهمیت دهید؛ این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • در صورتی که متخصصان برای شما هر دارویی و به خصوص داروهای آنتی بیوتیک تجویز نموده‌اند، باید تمامی داروهای خود را سر ساعت میل کنید.
 • برای آن که بخیه‌های پرینه باز نشده و آسیب نبینند، تا چند روز پس از انجام این عمل نباید هیچ فعالیت سنگینی انجام دهید.
 • برای مدت زمان 6 الی 8 هفته از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید تا پرینه شما به طور کامل بهبود پیدا کند.
 • به غذاهایی که مصرف می‌کنید توجه فراوانی نموده و سعی کنید از میوه‌ها و سبزیجاتی استفاده کنید تا فیبر بدن شما تامین شده و از یبوست در امان بمانید.
 • همیشه محل جراحی پرینه را تمیز و خشک نگه دارید.
 • از لباس‌های زیر که نخ و آزاد هستند استفاده کنید تا هوا بتواند آزادانه در این قسمت از جسم شما به جریان درآید.

آیا پرینه پلاستی تنها یک عمل زیبایی است؟

ممکن است برای شما عزیزان نیز این سوال به وجود آمده باشد که آیا عمل پرینه پلاستی، صرفاً یک عمل زیبایی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر؛ پرینه پلاستی، مزایای درمانی بی ‌شماری نیز با خود به همراه دارد.

اصلی‌ترین هدفی که از انجام این عمل دنبال می‌شود، ترمیم پارگی‌هایی است که پس از زایمان برای بیماران رح می‌دهد. این پارگی معمولاً در بخش انتهایی دهانه واژن و بر روی عضلات و بافت اطراف پرینه به وجود آمده است و با عمل پرینه پلاستی می‌توان آن را درمان نمود.

اما اغلب متخصصان، همان با انجام این عمل، دهانه واژن بیمار را نیز تنگ می‌کنند تا از به وجود آمدن مواردی مانند بی اختیاری ادرار، عفونت‌های واژن و… جلوگیری به عمل آورند. همچنین با انجام این عمل، عضلات کف لگن به خوبی تقویت خواهند شد و خانم‌ها می‌توانند در هنگام رابطه جنسی با شریک زندگی خود، به خوبی ارگاسم را تجربه کنند.

کلام آخر

در صورتی که پرینه شما در اثر زایمان‌ زایمان طبیعی، تغییرات وزنی و… با آسیب مواجه شده است، نگرانی به خود راه ندهید. چرا که می‌توان با روش‌های نوین پزشکی، پرینه را ترمیم نمود و دوباره سلامتی و زیبایی را به آن بازگرداند.

پرینه پلاستی همان روشی است که علم پزشکی با خود به ارمغان آورده و متخصصان می‌توانند با بهره‌گیری از تکنیک‌های آن، پرینه آسیب دیده بیماران خود را به خوبی درمان نمایند.

ما نیز با ارائه این مقاله، هر آن‌چه نیاز بود در مورد عمل پرینه پلاستی بدانید را با شما عزیزان در میان گذاشتیم. امیدواریم با مراجعه به یک کلینیک درمانی معتبر و با کمک گرفتن از بهترین متخصصان کشورمان، بتوانید پرینه خود را ترمیم نموده و دوباره سلامتی و شادابی را تجربه کنید.