پریود نشدن بعد از عمل ابدو

پریود نشدن بعد از عمل ابدو؛ ناشی از اختلالات هورمونی در پی برهم خوردن الگوی قاعدگی

عمل ابدو، ابدومینوپلاستی و یا تامی‌تاک برای افرادی که حس می‌کنند چربی‌های شکمشان بالاست مناسب است. با این عمل جراحی بخش شکم کاملا صاف شده و زیبایی آن افزایش می‌یابد اما سوال این‌جاست که آیا پریود نشدن بعد از عمل ابدو امری طبیعی است؟ در این مطلب قصد داریم علاوه بر این مورد، شما را با موارد مهم دیگری همچون کشیدن درن بعد از عمل ابدو، مراقبت از ناف پس از جراحی ابدو، نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدو، نکاتی که پس از جراحی ابدو و پریود نشدن باید بدانید و زمان مراجعه به پزشک برای سریع ترین روش باز شدن قاعدگی آشنا کنیم.

پریود نشدن بعد از عمل ابدو

اختلالات قاعدگی و پریود نشدن بعد از عمل ابدو

نه فقط عمل ابدومینوپلاستی بلکه هر نوع عمل جراحی که در ناحیه شکم انجام شود ممکن است اختلالات قاعدگی به‌وجود بیاورد. از ابدو گرفته تا لیپوماتیک، لیپوساکشن همگی باعث به هم ریختن الگوی قاعدگی می‌شوند که معمولا بعد از طی مدت زمان کوتاه سیکل قاعدگی به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.

یکی از دلایلی که موجب پریود نشدن بعد از عمل ابدو می‌شود، افزایش هورمون‌های استروژن است که با افزایش یافتن آن‌ها، فاصله پریود نیز افزایش می‌یابد.

بسیاری از بانوان پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، دچار برخی اختلالات در پریود می‌شوند که ممکن است به شکل کوتاه مدت و یا بلندمدت باشد. وجود هرگونه اختلال در قاعدگی پس از انجام عمل ابدو قطعا موجب نگرانی بانوان می‌شود و ممکن است زندگی روزمره آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

علاوه بر پریود نشدن پس از عمل ابدو، این امکان وجود دارد که پریودها تا مدتی محدود به صورت نامنظم انجام شده و از سیکل طبیعی خود خارج شود.

با انجام عمل ابدومینوپلاستی، پوشش داخلی رحم نسبت به قبل نازک‌تر خواهد شد و علت این امر هم بیشتر یا کمتر شدن هورمون‌های استروژن و پروژسترون است.

در برخی از موارد علت پریود نشدن پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، به موارد دیگر مرتبط است که از جمله آن می‌توان به سندرم پیش از قاعدگی، آمنوره، پلی منوره، الیگومنوره، مترواژی و یا  منوراژی اشاره کرد. تمامی این موارد ممکن است پس از جراحی ابدو برای هر فردی اتفاق بیفتد و هرگز دور از انتظار نیست.

زمان کشیدن درن بعد از عمل ابدو

قبل از این‌که بخواهیم به موضوع اصلی یعنی زمان کشیدن درن بعد از عمل ابدو بپردازیم، قصد داریم یک معرفی کوتاه برای در‌ن‌های عمل ابدومینوپلاستی اشاره کنیم. انجام عمل ابدومینوپلاستی با مایعات و خونابه‌هایی همراه خواهد بود که درن‌ها وظیفه تخلیه آن‌ها را بر عهده دارند.

درن‌ها بعد از اتمام عمل ابدو در بافت زیر پوستی قرار می‌گیرند و اگر با دقت به آن‌ها نگاه کنید، می‌بینید که از لوله‌های باریکی بهره می‌برند که در انتهای آن‌ها یک مخزن مخصوص وجود دارد. زمانی که مخزن درن از مایعات و خونابه‌ها پر شد، باید آن را تخلیه کرد.

سوال این‌جاست که کشیدن درن بعد از عمل ابدو در چه زمانی باید انجام شود؟ معمولا در روزهای ابتدایی پس از عمل ابدومینوپلاستی، غلظت خون و مایعاتی که از طریق لوله‌های درن خارج می‌شود بالاست که به مرور زمان از غلظت آن‌ها کاسته می‌شود و خونابه‌ها به رنگ روشن در‌می‌آید.

مدت زمانی که برای کشیدن درن پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی تعیین شده ۷ روز است. بهتر است بدانید در صورت تشخیص پزشک و یا کم‌رنگ نشدن خونابه‌ها در درن، ممکن است برای کشیدن آن‌ها زمان بیشتری نیاز باشد.

اگر عمل ابدومینوپلاستی انجام داده‌اید و بیش از یک هفته از آن می‌گذرد و همین‌طور در مخزن پلاستیکی درن خونابه‌هایی با رنگ کاملا روشن مشاهده می‌کنید، باید اقدام به کشیدن آن‌ها کنید و مهم‌ترین چیزی که باید به شما یادآور شویم این است که هرگز خودتان این کار را انجام ندهید زیرا خطرات بالایی دارد.

کشیدن درن‌ها حتما باید با تایید و توسط خود پزشک انجام شود. پس از کشیدن درن‌ها محل خروج لوله‌ها پانسمان می‌شود که تا بهبود کامل و زمانی که پزشک تعیین کرده باید بر روی زخم بمانند و بعد از آن با مشورت گرفتن از پزشک می‌توان استحمام کرد.

پریود نشدن بعد از عمل ابدو و خون‌ریزی غیرطبیعی

اختلالاتی که در پریود و نه برای تمامی خانم‌ها بلکه برای بعضی از آن‌ها بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی به‌وجود می‌آید اغلب نگران کننده نیست اما ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود که با آگاهی کامل می‌توانید مشکلات قاعدگی در این دوره را برطرف سازید.

برخی از خانم‌ها به جز پریود نشدن بعد از عمل ابدو، ممکن است شاهد خونریزی‌های غیرطبیعی باشند که در برخی موارد به عمل جراحی شکم مرتبط است و در برخی موارد نیز علت چیز دیگری است.

پولیپ، فیبروم، عفونت، مصرف برخی داروها همگی باعث بروز خون‌ریزی‌های غیر نرمال در بخش واژن می‌شوند که به همراه آن ممکن است علائم دیگری نیز مشاهده شود که شامل ترشحات واژن است. چنانچه پس از عمل ابدو مشکلاتی همچون خون‌ریزی غیر عادی در واژن اتفاق بیفتند، برای تشخیص علت آن باید به پزشک مراجعه شود.

پزشکان معمولا با کشت ادرار و یا انجام برخی آزمایشات اقدام به تشخیص علت خون‌ریزی در رحم پس از جراحی ابدو می‌کنند. نکته مهمی که زنان در هنگام مراجعه به پزشک برای خون‌ریزی غیرعادی واژن پس از عمل ابدو باید مدنظر قرار دهند این است که اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنند حتما پزشک را آگاه کنند زیرا بسیاری از خون‌ریزی‌ها مربوط به مصرف برخی داروهاست.

اگر اختلالات عادی و خفیف در پریود و خون‌ریزی پس از جراحی ابدومینوپلاستی وجود داشته باشد معمولا نیاز به بررسی پزشکی نیست و به مرور مشکل برطرف می‌شود اما اگر خون‌ریزی و یا پریود غیرعادی باشد، معمولا از طریق آزمایش خون برای اندازه‌گیری برخی هورمون‌ها و همین‌طور مشکلات انعقادی خون استفاده می‌شود.

در برخی مواقع برای تشخیص علت خون‌ریزی غیرطبیعی پس از جراحی ابدومینوپلاستی، پزشکان از روش‌های سونوگرافی، هیستروسکوپی، بیوسی‌آندومتر، اسکن ام آر آی و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند.

راه‌کار مراقبت از ناف بعد از عمل ابدو

یکی از اتفاقاتی که بعد از انجام عمل ابدو اتفاق می‌افتد، سفت شدن عضلات شکمی است که این امر باعث بروز درد در ناف خواهد شد. مراقبت از ناف بعد از عمل ابدو و روزهای اولیه ضروری است و طبق توصیه پزشک باید عمل شود.

به جز توصیه‌های مهم پزشکی برای مراقبت از ناف بعد از عمل ابدو، ما در این‌جا چند توصیه مهم به شما می‌کنیم که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید تا از مشکلات بعدی که ممکن است برای ناف به‌وجود بیاید و یا شرایط درد در این ناحیه را افزایش دهد جلوگیری شود.

انجام هرگونه فعالیت سنگین پس از جراحی ابدو ممنوع است زیرا ممکن است شرایط بیمار را بدتر کند. به جز این در چند روز اول از گذشت عمل ابدومینوپلاستی احتمالا         با تغییر وضعیت بدن همچون ایستادن، راه‌رفتن، خوابیدن، ناحیه ناف درد خفیف یا ‌شدیدی داشته باشد که بعد گذشت ۷ روز شرایط بهتر می‌شود.

در روزهای اولیه بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی مراقبت بیشتری از ناحیه شکم از جمله ناف نیاز است. توصیه ما این است از انجام هر فعالیتی که درد ناف را افزایش می‌دهد تا بهبودی عمل ابدو خودداری کنید.

مراقبت از ناف تنها در یک هفته اول پس از جراحی ابدو ممکن است برای برخی افراد کافی نباشد.

به طور کلی از ۳۰ روز تا ۵۰ روز از گذشت عمل ابدو باید فعالیت ورزشی نداشته باشید، از لباس‌های مخصوص استفاده کنید، موقعیت درست بدن را در هر وضعیتی حفظ کنید، مایعات از جمله آب مصرف کنید، اگر مجاز به استفاده از ماساژ یا داروی آنتی بیوتیک و یا گیاهی هستید حتما این کار را برای بهبودی سریع‌تر ناف و شرایط به‌وجود آمده پس از جراحی ابدو انجام دهید.

پریود نشدن بعد از عمل ابدو و نکاتی که باید رعایت ‌شود

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن پرداخته شد، انجام عمل جراحی در بخش شکم باعث به‌هم ریختن هورمون‌ها می‌شود و این امر موجب به تاخیر افتادن پریود البته نه برای همه افراد بلکه برای برخی از بانوانی که عمل ابدو انجام داده‌اند خواهد شد.

اگر از این بابت نگران هستید و یا علائم شدید دیگری نیز پس از عمل ابدو دارید بهترین کار مراجعه به متخصص زنان است. در دوره بهبودی عمل ابدو سعی کنید داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

پریود نشدن بعد از عمل ابدو، ورم و کبودی و همین‌طور درد در روزهای اولیه عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است که برای جلوگیری و تسکین آن‌ها باید به مواردی توجه کنید از جمله این‌که از گنج‌های طبی استفاده کنید، طبق دستور پزشک از مسکن‌ها استفاده کنید، به جز فعالیت‌ها سنگین و برداشتن اجسام سنگین وزن که پس از جراحی ابدو نباید انجام شود،. در دوره بهبودی به صورت طولانی نایستید و سعی نکنید بدن خود را کش و قوس دهید.

برای بهبودی ناحیه شکم و درد و مشکلات دیگر پس از جراحی ابدومینوپلاستی از مصرف آب غافل نشوید، نمک را از وعده غذایی خود حذف کنید، به آرامی راه بروید، از مکمل‌ها، میوه‌ها و غذاهایی استفاده کنید که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما می‌شوند.

به جز موارد مهمی که ذکر شد، پس از عمل ابدو نباید دخانیات از جمله سیگار و الکل مصرف کنید. با رعایت موارد ذکر شده، علاوه بر بهبود اختلالات به‌وجود آمده در وضعیت قاعدگی از جمله پریود نشدن پس  از انجام عمل ابدو، هرگونه درد و ناراحتی نیز برطرف خواهد شد.

 

خوابیدن بعد از عمل ابدو با چند روش مناسب

معمولا آن دسته از افرادی که اقدام به انجام عمل ابدومینوپلاستی کرده‌اند دچار سردرگمی هستند که تا زمان بهبودی کامل شکم چگونه باید بخوابند.

ما در این‌جا باید به شما بگوییم نحوه خوابیدن پس از جراحی ابدو بسیار مهم است و شاید پزشک شما توصیه‌هایی در رابطه با این موضوع به شما کرده است اما ما نیز در این‌جا به چند مورد مهم اشاره می‌کنیم تا بتوانید با کمترین فشار به ناحیه‌ عمل شده شکم در ابدو، به خوابیدن خود ادامه دهید.

قبل از پرداختن به این موضوع باید به شما بگوییم اهمیت خوابیدن عمیق بعد از انجام عمل ابدو امری مهم است. با دوری کردم از عوامل استرس زا سعی کنید خواب عمیقی داشته باشید تا بافت‌های شکمی پس از جراحی ابدو به سرعت بهبود یابد.

نحوه خوابیدن پس از جراحی ابدو به توصیه پزشکان

  1. به سمت پشت بخوابید

بهترین روش خوابیدن پس از جراحی ابدومینوپلاستی، خوابیدن به سمت پشت است. بعد از این که عمل جراحی ابدو به اتمام رسید و مرخص شدید، سعی کنید زمان خوابیدن بر روی تشک، به سمت پشت بخوابید تا فشاری بر روی شکم وارد نشود. خوابیدن به شکل نادرست پس از جراحی ابدو ممکن است اثرات منفی بر روی عمل دا‌شته باشد.

  1. استفاده از مبل به جای تشک

توصیه پزشکان این است که بعد از انجام عمل ابدو، سعی کنید بخش بالاتنه بدن را بالاتر از پایین تنه قرار دهید. برای این کار می‌توانید از مبل به جای تشک در هنگام خوابیدن استفاده کنید. خوابیدن بر روی مبل باعث می‌شود زمانی که می‌خواهید بلند شوید، درد و ناراحتی کمتری داشته باید و همین‌طور آب و مایعات نیز در بخش بالایی شکم جمع نخواهد شد.

  1. هنگام خوابیدن از گن استفاده کنید

معمولا افراد پس از اتمام عمل ابدومینوپلاستی، باید از گنج‌های مخصوصی استفاده کنند و توصیه می‌شود هنگام خوابیدن نیز گن‌ها را در نیاورند. در آوردن گن‌ها برای خوابیدن پس از جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند ورم شکم را افزایش دهد. از طرفی گن‌ها کمک خواهند کرد تا تنش کمتری در زخم‌های شکمی ایجاد شود و به عنوان محافظ نیز عمل خواهد کرد.

  1. از عوامل مختل کننده خواب دوری کنید

یه جز درست خوابیدن پس از عمل ابدو، شما باید از هر عاملی که باعث می‌شود خواب شما دچار اختلال شود دوری کنید. از مصرف غذاها گرفته تا دوری از استرس و اضطراب و همین‌طور عدم مصرف شکر، کافئین و الکل که همگی از عوامل جدی مختل کننده خواب پس از عمل ابدو هستند.

برای پریود نشدن بعد از عمل ابدو باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر از ما سوال کنید که آیا برای پریود نشدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید به پز‌شک مراجعه کرد یا نه باید به شما بگوییم همه چیز بستگی به شرایط و اوضاع فرد دارد.

اگر مدت زمان پریود نشدن طولانی‌تر از حد معمول است و یا علائم دیگری همچون درد، ورم، قرمزی، بی‌حسی، تب و مواردی از این قبیل نیز مشاهده می‌شود، حتما برای بررسی علت باید به متخصص زنان مراجعه کرد در غیر این صورت معمولا تاخیر در قاعدگی به‌ دلیل‌ به‌هم خوردن هومورن‌ها  بعد از جراحی شکم در عمل ابدو است که این مشکل برطرف خواهد شد.

تاخیر در پریود پس از جراحی ابدو تنها به خود عمل جراحی مربوط نمی‌شود بلکه موارد دیگری نیز هستند که موجب تأخیر قاعدگی پس از جراحی ابدو می‌شوند که از رایج‌ترین آن، مصرف داروها، استرس و اضطراب و مشکلات تیروئید است.

توصیه پزشکان این است که در صورت گذشت هفت روز از زمانی که باید پریود می‌شدید اما به تاخیر افتاده است، باید توسط پزشک زنان معاینه شوید و علت مشخص شود.

برای جلوگیری از به تاخیر افتادن پریود، به جز این‌که باید از موارد استرس زا دوری کنید، همواره باید سعی کنید از مصرف کافئین، دخانیات و الکل بکاهید و مواد مغذی فراوان به همراه مایعات زیاد بنوشید تا شرایط بهبود پیدا کند.

نه فقط برای پریود نشد پس از عمل جراحی ابدو بلکه هر شرایط غیرطبیعی که پس از انجام این عمل مشاهده شد ممکن است نیاز به بررسی پزشکی داشته باشد. از درد غیر طبیعی در ناحیه شکم گرفته تا ورم شدید، حالت تهوع، استفراغ و یا هر علامت غیر عادی دیگر. بهتر است بدانید یکی از عوامل پریود نشدن پس از عمل ابدومینوپلاستی کاهش وزن است که ممکن است علامت دیگری نیز به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

پریود نشدن بعد از عمل ابدو یکی از دغدغه‌های خانم‌هاست و تاکنون کمتر به آن پرداخته ‌شده است به‌همین دلیل ممکن است به جز استرس عمل ابدومینوپلاستی، استرس پریود نشدن نیز به آن اضافه شود و شرایط درمانی را سخت‌تر کند.

ما در این‌ مطلب به شما توضیح دادیم که عامل اصلی پریود نشدن پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، تغییرات در هورمون، استرس و تنش زیاد و یا حتی به‌خاطر داروهایی است که پزشک برای شما تجویز کرده است و جای نگرانی وجود ندارد مگر این‌که بیش از ۶۰ روز از پریود قبلی گذشته باشد که در این صورت باید به کلینیک پزشک زنان مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود.

شما در این مطلب تنها با موضوع اختلالات قاعدگی و پریود نشدن پس از عمل ابدو آشنا نشدید بلکه ما سعی کردیم زمان کشیدن درن‌ها پس از عمل ابدو، خون‌ریزی غیرطبیعی در عمل ابدومینوپلاستی، راه‌کارهای مراقبت از ناف پس از عمل ابدو، نکاتی که باید بعد از انجام عمل ابدو رعایت شود، نحوه درست خوابیدن پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی و همین‌طور زمان مراجعه به پزشک در صورت پریود نشدن پس از عمل ابدومینوپلاستی را برایتان شرح دهیم تا علاوه بر کاستن نگرانی‌های پس از جراحی ابدومینوپلاستی، با اطلاع کامل بتوانید بهترین اقدامات را انجام دهید.