تست زگیل تناسلی در زنان

 

تست زگیل تناسلی در زنان؛ تشخیص به موقع، کنترل و پیشگیری از مشکلات جدی چون سرطان دهانه رحم

 

همه افراد فعال جنسی ممکن است در برهه‌ای از زندگی دچار نوعی بیماری جنسی به نام زگیل تناسلی شوند که با علائمی مانند دانه‌های گل‌کلمی شکل به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، سفید، خارش، سوزش و … همراه باشد و گاهی تا مدت‌ها هیچ علامتی نداشته باشد.

حتی در زمان بی‌علامتی احتمال انتقال این بیماری به شریک جنسی وجود دارد. ویروس اچ پی وی به عنوان عامل بیماری با انجام معاینات غربالگری لازم مانند تست زگیل تناسلی در زنان قابل‌تشخیص و کنترل است. مهم است که زگیل تناسلی در زنان و مردان در زمان مناسب تشخیص داده و درمان شود تا از خطراتی مانند سرطان جلوگیری کند.

تست زگیل تناسلی در زنان

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

زگیل‌های تناسلی دقیقاً چیست و چرا باید تست زگیل تناسلی در زنان و مردان انجام شود؟

 

زگیل تناسلی به زائده‌های نرمی گفته میشود که معمولاً روی اندام تناسلی نمایان می‌شوند و به همین دلیل به زگیل جنسی معروف هستند؛ اما لزوماً تنها جایی که به زگیل تناسلی آلوده میشود ناحیه تناسلی نیست.

به‌عنوان‌مثال، اگر فرد آلوده با یک فرد سالم رابطه جنسی دهانی یا مقعدی برقرار کند، احتمال بروز علائم و حتی سرطان در این مناطق نیز وجود دارد که در صورت تشخیص به‌موقع با انجام تست زگیل تناسلی در زنان و مردان می‌توان تا حد زیادی از خطر سرطان جلوگیری نمود.

همان‌طورکه در مقدمه به آن اشاره کردیم، گاهی زگیل جنسی هیچ علامت مشهودی در ظاهر ندارد و تنها با تست مشخص میشود و گاهی در حالت شدید زائده‌های خارجی دارد که می‌توانند باعث درد، خارش و ناراحتی برای بیماران مبتلا شوند.

به بیان دقیق‌تر زگیل تناسلی نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که توسط سویه‌های کم‌خطرتر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود؛ زیرا بیش از 100 نوع اچ پی وی وجود دارد که تنها برخی از آن‌ها پرخطر هستند و احتمال ایجاد سرطان را افزایش خواهند.

این نوع از اچ پی وی‌ها که معمولاً از نوع HPV 6 و HPV 11 می‌باشند با سویه‌های پرخطری که می‌توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند، فرق دارند.

بر اساس گزارش‌های مراکز کنترل و بیماری (CDC) جهانی که منبعی کاملاً قابل اعتماد در این زمینه است، HPV درواقع شایع‌ترین نوع بیماری جنسی است و همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند ممکن است در برابر عوارض HPV ازجمله زگیل جنسی دچار آسیب شوند.

بنابراین هم زنان و هم مردان ممکن است در مقطعی از زندگی خود به زگیل تناسلی مبتلا شوند، اما علائم ممکن است در بیماران مختلف متفاوت باشد. چیزی که مهم است این است که انجام تست زگیل تناسلی در زنان و مردان در زمان مناسب کمک می‌کند تا در صورت وجود این بیماری، اقدامات درمانی و کنترلی مناسب در زمان درست انجام شده و تا حد زیادی از عوارض جدی بعدی جلوگیری خواهد کرد.

آشنایی بیشتر با این بیماری در زنان و تست زگیل تناسلی در زنان

 

در زنان، زگیل جنسی بیشتر در ناحیه داخل و اطراف واژن، مقعد یا روی دهانه رحم نمایان می‌شود. این زگیل‌ها می‌توانند بسیار کوچک باشند یا بزرگ و به‌صورت تکی یا خوشه‌های بزرگ ایجاد شوند.

رنگ آن‌ها نیز معمولاً قرمز یا سفید است و گاهی نیز این علائم وجود ندارد و تنها تست زگیل تناسلی در زنان که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت می‌کنیم، می‌تواند این بیماری را به‌موقع مشخص کند تا اقدامات درمانی بهتری برایش صورت پذیرد.

اگر زنی هستید که در طول سال‌های اخیر رابطه جنسی محافظت نشده مثلاً رابطه بدون کاندوم داشته‌اید، باید از متخصص زنان خود بخواهید که شما را در این زمینه مورد معاینه قرار دهد.
توجه داشته باشید که تست HPV کم خطر مربوط به ویروسی است که باعث زگیل جنسی می‌شود و ربطی به سرطان ندارد که به‌عنوان تست زگیل تناسلی در زنان به‌طور طبیعی انجام نمی‌شود. پزشک شما باید شما را معاینه کند تا ببیند آیا علائمی مشکوک برای اینکه مشخص کند به ویروس مبتلا هستید یا خیر وجود دارد یا نه؟ زیرا زگیل‌ها ممکن است حتی ماه‌ها یا سال‌ها پس از تماس جنسی ظاهر شوند.

گاهی اوقات نیز زگیل تناسلی ممکن است در داخل واژن شما ایجاد شود و به‌سختی قابل‌تشخیص باشد. گاهی نیز به دلیل عدم تجربه کافی ممکن است پزشک اشتباهاً آزمایش تبخال و زگیل تناسلی را جابه‌جا انجام دهد و تشخیص غلط انجام شود که بسیار مهم است برای تشخیص صحیح، این تست توسط یک متخصص کار بلد و باتجربه در این زمینه انجام گردد.

شما همچنین ممکن است علائمی داشته باشید که شبیه زگیل جنسی هستند اما واقعاً زگیل تناسلی نباشد و مثلاً تبخال باشد که درمان راحت‌تری دارد و خطرش هم کمتر است.

آزمایش زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟

 

در مردان، زگیل‌ها ممکن است روی آلت تناسلی، اطراف مقعد یا کیسه بیضه ظاهر شوند. برای مردان، هیچ آزمایش قابل اعتماد و قطعی وجود ندارد که در پاسخ به سؤال آزمایش زگیل تناسلی در مردان چگونه است بتواند ویروس مسئول زگیل جنسی را پیدا کند. بااین‌حال، مردان نیز می‌توانند تست زگیل تناسلی را نزد متخصصان اورولوژی یا متخصصان بیماری‌های جنسی انجام دهند.

مردان درواقع به‌عنوان مخزنی از این ویروس و یا حامل عفونت HPV عامل زگیل جنسی نقش بسیار مهمی را در شیوع این بیماری بازی می‌کنند. به همین دلیل غربالگری مردان می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از سرایت آن به زنان داشته باشد. مهم‌ترین تست غربالگری که در پاسخ به آزمایش زگیل تناسلی در مردان چگونه است می‌توانیم داشته باشیم در صورت عدم وجود علائم ظاهری انجام تست HPV DNA testing می‌باشد.

جالب است بدانید میزان شیوع این بیماری در مردها بیشتر از زنان است. درواقع هرچه تعداد شریک‌های جنسی یک مرد بیشتر شود، تعداد کپی‌های ویروس مورد نظر در بدن آن فرد نیز بیشتر بوده و درنتیجه زمان درمان و پاکسازی ویروس در بدن بیمار هم طولانی‌تر خواهد بود.

زمانی که در جواب آزمایش یک مرد وجود زگیلی تناسلی مشخص میشود حتماً باید تست زگیل تناسلی در زنان نیز برای شریک جنسی او انجام شود و حتی رابطه محافظت شده با کاندوم به‌طور صد در صد نمی‌تواند از سرایت این ویروس به شریک جنسی جلوگیری نماید.

مناطق نمونه‌برداری جهت انجام تست HPV در مردان نیز عبارت‌اند از:
• سطح آلت تناسلی (penile surface)
• حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت
• ختنه‌گاه (Glans)
• کیسه بیضه (Scrotum)
• ترشحات مجرا (Urethra)
• مایع منی
• ادرار
• پوست دور مقعد
• کانال مقعد

تست زگیل تناسلی در زنان

نکات مهم آزمایش زگیل تناسلی در مردان چگونه است ؟

 

بیمار در روز انجام این تست نباید آلت تناسلی را بشوید و از دو روز قبل از انجام آن نیز نباید تماس جنسی با کسی داشته باشد. نمونه‌برداری برای آقایان شامل جمع‌آوری سلول‌های سطوح مختلف گفته شده در قسمت قبل است.

نمونه‌ها باید به کمک سوآب‌هایی با سایز استاندارد، مرطوب شده با ماده‌ای به نام نرمال سالین و از جنس پنبه گرفته شوند و سلول‌های نمونه داخلی مانند سلول‌های قسمت داخلی حشفه یا پره پوس (foreskin)، تاج قسمت سر آلت (coronal sulcus)، لگام آلت (frenulum) و سر آلت (glans) به داخل لوله‌ای که حاوی 3 میلی‌لیتر بافر نمکی – فسفاته است، کشیده میشود.
سپس نمونه‌ها به آزمایشگاه ارسال شده و موردبررسی قرار می‌گیرند. هم در مردان و هم در زنان، زگیل جنسی ممکن است بر روی لب‌ها، دهان، زبان و گلو نیز بسته به نوع فعالیت جنسی ظاهر شود.

در چه صورت باید برای تست زگیل تناسلی در زنان اقدام کرد؟

 

انجام تست زگیل تناسلی در زنان می‌تواند جزو اقدامات معاینات دوره‌ای و غربالگری‌های روتین تحت نظر یک متخصص زنان خوب باشد. بااین‌حال، حتی اگر بر انجام این غربالگری‌ها پایبند هستید که بسیار هم عالی است در صورت بروز علائم زیر حتماً برای انجام مجدد تست زگیل تناسلی در زنان به متخصص خود مراجعه نمایید:
• زگیل‌های تناسلی به شکل جدا جدا یا خوشه‌ای کاملاً قابل لمس یا مشاهده هستند.
• ترشحات غیرطبیعی از واژن یا آلت تناسلی وجود دارد.
• هنگام ادرار کردن یا در طول رابطه جنسی، احساس سوزش، درد و یا خونریزی وجود دارد.
• در تست همسر شما زگیل جنسی تشخیص داده شده است یا حداقل برخی از علائم را دارد.

در طول انجام تست زگیل تناسلی در زنان چه اتفاقی می‌افتد؟

 

پزشک شما ابتدا سؤالاتی را از شما خواهد پرسید که عبارت‌اند از:
• آیا رابطه جنسی محافظت شده انجام می‌دهید؟
• آیا تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته‌اید؟
ه آیا شما یا شریک زندگیتان تاکنون تست زگیل تناسلی در زنان یا مردان یا سایر آزمایشات مربوط به عفونت‌های مقاربتی (STI) را انجام داده‌اید؟
• آیا علائم خاصی دارید که شما را نگران کرده باشد؟
• آیا باردار هستید یا قصد بارداری را در چند وقت آینده دارید؟

پزشک، شما را کاملاً معاینه می‌کند و یک بیوپسی (نمونه‌ای از زگیل) می‌گیرد تا با بررسی‌های لازم یا فرستادن نمونه به آزمایشگاه ببیند آیا زگیل جنسی دارید یا خیر؟ آن‌ها ممکن است برای آزمایش HIV و سیفلیس نیز برای شما تست نمونه خون را تجویز کنند.

انجام این آزمایش اصلاً کار سختی نیست و مانند معاینه لگنی باید روی تخت مورد نظر دراز بکشید تا پزشک بتواند نمونه‌های لازم را از زگیل‌های تناسلی قابل‌تشخیص بردارد. ممکن است نوعی محلول نمکی روی برجستگی‌ها ریخته شود تا نمونه دقیق‌تری برداشته شود که کمی سوزش ایجاد می‌کند اما بعد از انجام آن می‌توانید به‌راحتی به انجام کارهای روزمره خود بپردازید.

آیا در آزمایش پاپ اسمیر زگیل تناسلی مشخص میشود؟

 

همان‌طورکه در قسمت‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، معمولاً انواع اچ پی وی که عامل زگیل تناسلی هستند نسبت به مواردی که در تست پاپ اسمیر به‌عنوان غربالگری سلول‌های سرطانی رحم بررسی می‌شوند، کم‌خطرتر می‌باشند؛ اما پزشک می‌تواند با نمونه‌ای که در تست پاپ اسمیر جمع‌آوری می‌کند هم تست پاپ اسمیر، هم تست اچ آی وی و هم تست زگیل تناسلی در زنان را انجام دهد که تست اچ آی وی معمولاً از سی‌سالگی به بعد انجام میشود و یک حالت پوششی برای تست‌های دیگر دارد، یعنی می‌تواند انواع بیشتری از ویروس‌های اچ پی وی در بدن را تشخیص دهد که موارد دیگر را نیز مشخص خواهد کرد.

توجه داشته باشید که برای تمامی زنان، انجام منظم معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر بسیار مهم است و می‌تواند به تشخیص درست و به‌موقع تغییرات سلولی واژن و دهانه رحم ناشی از زگیل جنسی یا حتی علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک کند. وقتی این بیماری در زمان مناسب و قبل از پیشروی تشخیص داده شود تا حد زیادی می‌توان به‌صورت موفقیت‌آمیز آن را درمان نمود.

این نکته را مد نظر داشته باشید که آزمایش پاپ اسمیر معمولاً نمونه‌برداری از دهانه رحم است که در داخل فرج قرار دارد ولی تست زگیل تناسلی در زنان مربوط به نمونه‌برداری از زگیل‌های تناسلی در اطراف فرج، ناحیه مقعد و … میشود. بااین‌حال، گاهی زگیل‌های تناسلی در زنان در داخل فرج نیز یافت می‌شوند و تست پاپ اسمیر و زگیل جنسی می‌توانند به‌نوعی همپوشانی داشته باشند.

نکته دیگر این است که در صورت تشخیص اچ پی وی نباید نگران خطر سرطان باشید، زیرا تنها چند نوع HPV تناسلی می‌توانند منجر به سرطان شوند و حتی انجام این تست‌ها نمی‌تواند سندی قطعی برای وجود سرطان باشد، بلکه گاهی مشخص می‌کند که باید تست‌های تکمیلی بیشتری انجام شود تا پزشک بتواند با اطمینان کامل سرطان را رد کند.

تست زگیل تناسلی در زنان

بعد از تشخیص این بیماری با انجام تست زگیل تناسلی در زنان چه درمانی باید صورت گیرد؟

 

اگر زگیل‌های ایجاد شده برای بیمار باعث آزار نشوند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید ولی به‌هرحال باید توسط پزشک بررسی شود. همچنین اگر علائمی مانند خارش، سوزش و یا درد وجود داشته باشد یا متوجه شوید که این عفونت در حال گسترش است، پزشک می‌تواند به شما کمک نماید تا با انواع دارو یا برخی روش‌های جراحی شیوع بیماری و خطرات ناشی از آن را برطرف کنید.
درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و این امکان هست که در صورت عدم رعایت بهداشت جنسی و شخصی مجدداً بعد از مدتی علائم عود کند. از بهترین روش‌هایی که ممکن است متخصص برای درمان شما استفاده کند، عبارت‌اند از:

– داروها

برخی از داروهای زگیل جنسی که معمولاً مستقیماً روی پوست شما اعمال می‌شوند، عبارت‌اند از:

– ایمیکیمود (Aldara، Zyclara)

این کرم قدرت سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با اچ پی وی تقویت می‌کند. تا زمانی که کرم روی ناحیه مورد نظر قرار دارد نباید تماس جنسی برقرار شود. از عوارض جانبی آن تحریک و التهاب پوست است و در برخی افراد می‌تواند منجر به تاول، سرفه، بثورات پوستی، خستگی و درد شود.

– پودوفیلین و یا پودوفیلوکس (Condylox)

پودوفیلین یک رزین بسیار خوب گیاهی است که می‌تواند به‌خوبی بافت اصلی زگیل جنسی را نابود میکند. این دارو باید تنها توسط پزشک اعمال شود ولی پودوفیلوکس همان ترکیب را دارد، اما می‌توانید آن را خودتان در خانه استفاده کنید.

پودوفیلوکس برای استعمال داخلی یا در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی آن نیز می‌تواند شامل تحریک خفیف پوست، درد یا زخم باشد.

– تری کلرواستیک اسید

این دارو نوعی درمان شیمیایی است که زگیل تناسلی را می‌سوزاند و می‌تواند برای زگیل‌های داخلی نیز استفاده شود. تحریک خفیف پوست، درد یا زخم از عوارض احتمالی آن می‌باشد.

– Sinecatechins (Veregen)

این دارو یک نوع پماد برای درمان زگیل جنسی خارج پوستی می‌باشد که برای درمان زگیل در داخل یا اطراف کانال مقعدی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض بعدی آن شامل قرمزی پوست، سوزش، خارش و درد هستند که اغلب خفیف می‌باشند.

نکته مهمی که باید بعد از تشخیص این بیماری با کمک تست زگیل تناسلی در زنان یا مردان به آن توجه داشته باشید این است که سعی نکنید زگیل‌های خود را با داروهای رفع زگیل بدون نسخه به‌صورت خودسرانه درمان کنید؛ زیرا این داروها برای ناحیه تناسلی مناسب نیستند و حتی می‌توانند خطرآفرین و حساسیت‌زا باشند.

– عمل جراحي

گاهی داروها پاسخ مناسبی برای درمان زگیل تناسلی نیستند. همچنین در دوران بارداری معمولاً پزشکان از داروها کمتر استفاده می‌کنند. در این شرایط گزینه‌های جراحی برای درمان وجود دارد که عبارت‌اند از:

– منجمد کردن با نیتروژن مایع یا کرایوتراپی

این روش با منجمد کردن زگیل‌ها و ایجاد یک یا چند تاول در اطراف زگیل عمل می‌کند. به‌مرور که پوست بهبود پیدا می‌کند، زگیل‌ها از بین رفته و پوست جدید ظاهر میشود. ممکن است برای برخی بیماران جلسات درمانی بیش از یک جلسه باشد. درد و تورم نیز از عوارض این درمان است.

– الکتروکوتر

در این روش پزشک به کمک جریان الکتریکی و بی‌حسی موضعی زگیل‌ها را می‌سوزاند. ممکن است بعد از انجام این عمل کمی درد و تورم را تجربه کنید.

– برداشتن کامل زگیل به روش جراحی

در این روش متخصص ممکن است از ابزارهای خاصی جهت برداشتن کامل زگیل استفاده کند. برای این درمان بسته به نظر پزشک، بیهوشی موضعی یا عمومی دریافت خواهید کرد و درد بعد از آن از عوارض طبیعی است.

– درمان‌های لیزری

این روش یکی از روش‌های نوین برای درمان این عفونت است که از پرتو شدید نور استفاده می‌کند و عوارض جانبی آن می‌تواند شامل زخم و درد باشد. اگرچه این روش قدری گران است ولی درمان بهتری نسبت به سایر روش‌ها انجام می‌دهد.

تست زگیل تناسلی در زنان

عوامل خطر ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

 

هر فرد فارغ از جنسیت او وقتی که از نظر جنسی فعال باشد در معرض خطر ابتلای به انواع HPV کم خطر و پرخطر است. البته افراد باکره نیز ممکن است به این ویروس مبتلا شوند. بااین‌حال، زگیل تناسلی در شرایط زیر بیشتر محتمل است:
• چندین شریک جنسی برای یک فرد وجود داشته باشد.
• سیستم ایمنی بدن بیمار ضعیف شده باشد.
• فعالیت جنسی در سنین پایین شروع شده باشد.
• استفاده از دخانیات یا سایر مواد اعتیادآور

چگونه از زگیل تناسلی می‌توانیم پیشگیری کنیم؟

 

برای کمک به جلوگیری از ابتلا به این بیماری، تزریق واکسن‌های HPV، استفاده از کاندوم و سایر روش‌های مانع کمک کننده هستند؛ مثلاً تزریق واکسن گارداسیل می‌تواند از افراد در سنین مختلف و با هر جنسیتی در برابر شایع‌ترین گونه‌های HPV محافظت کند.

افراد می‌توانند از سن 9 تا 45 سالگی این واکسن‌ها را دریافت نمایند. بنابراین اگر آن را دریافت نکرده‌اید و قبل از 45 سال هستید، هنوز دیر نشده است. اگرچه در سنین پایین تاثیر بیشتری دارد.

آیا آزمایش تبخال و زگیل تناسلی یکی است؟

 

تبخال تناسلی یکی دیگر از بیماری‌های عفونی شایع مراقبتی است که ممکن است شما را مبتلا کند. متخصصان برای تشخیص این بیماری با توجه به شرح‌حال پزشکی بیمار و علائمی که او تجربه می‌کند، تشخیص را انجام می‌دهند.

قدرت تشخیص متخصص جهت تمایز این بیماری از سایر بیماری‌های عفونی مشابه دیگر که با رابطه جنسی انتقال می‌یابند، بسیار مهم است؛ زیرا زگیل تناسلی، زخم‌های ناحیه تناسلی، شانکروئید (آتشک) یا سیفلیس از بیماری‌های عفونی مشابهی هستند که با تبخال اشتباه گرفته می‌شوند. برای تشخیص تبخال تناسلی بسته به شرایط بیمار و نظر پزشک چندین آزمایش ممکن است صورت بگیرد که عبارت‌اند از:
• کشت میکروبی
• آزمایش خون
• آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR)

همان‌طورکه مشخص است آزمایش تبخال تناسلی و زگیل تناسلی با همدیگر تفاوت دارند و نوع آزمایش بسته به علائم شما و تشخیص پزشک مشخص میشود.

سخن آخر

 

همان‌طورکه ملاحظه کردید تست زگیل تناسلی در زنان یکی از تست‌های غربالگری مهم است که با نظر متخصص انجام میشود. این تست در صورت نیاز باید هم برای مرد و هم برای زن انجام شود و اگر یکی مبتلا شده است دیگری نیز باید معاینه گردد؛ زیرا اگر هردو مبتلا شده باشند درمان باید هم‌زمان صورت گیرد و درمان یکی از آن‌ها به‌تنهایی کارساز نیست و منجر به عود سریع و مجدد علائم خواهد شد.

از طرفی تشخیص درست زگیل تناسلی و نوع آن به مهارت و توانایی تشخیص بالایی از سمت متخصص نیاز دارد و ممکن است با برخی بیماری‌های دیگر مانند تبخال تناسلی اشتباه گرفته شود. تشخیص و درمان به هنگام انواع ویروس اچ پی وی می‌تواند از خطرات بعدی جلوگیری کند.