واژینوپلاستی با لیزر

واژینوپلاستی با لیزر، یک روش پیشرفته و موثر برای زیباسازی واژن

یکی از دلایلی که باعث شده واژینوپلاستی با لیزر جایگزین سایر روش‌ها در این زمینه شود، دقت بالای لیزر برای تنگ کردن واژن است که در مقایسه با روش‌های قدیمی به شکل کنترل شده‌تری انجام می‌گیرد. بهبود عملکرد واژن با استفاده از لیزر میسر خواهد شد و یکی از ویژگی‌های مثبت این روش این است که بانوان دچار خون‌ریزی نخواهند شد و در مدت زمان کوتاه قادرند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

در کل با کمک گرفتن از روش پیشرفته لیزر بافت‌های واژن به کلی تغییر کرده و اصلاح خواهد شد که در این مطلب قصد داریم مفصلاً به آن بپردازیم. علاوه بر این‌ شما با نحوه انجام واژینوپلاستی توسط لیزر، لابیاپلاستی، دستگاه لیزر واژینوپلاستی، مزایا و معایب و همین‌طور عوارض آن آشنا خواهید شد.

لابیا نامتقارن

چرا روش واژینوپلاستی با لیزر را باید انتخاب کرد؟

بهتر است بدانید واژینوپلاستی با لیزر امروزه انتخاب افراد زیادی است چرا که این روش دارای مزیت‌های بسیار بالا در مقایسه با روش‌های قدیمی‌است. واژینوپلاستی به‌طور کلی برای سفت‌تر شدن بافت‌های واژن تماما توسط نور لیزر انجام می‌گیرد.

چیزی که در این بین موجب شده واژینوپلاستی با استفاده از لیزر محبوبیت بالایی پیدا کند، نداشتن درد زیاد و عدم خون‌ریزی در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی مشابه است. گاهی اوقات واژینوپلاستی توسط این روش درمانی انتخاب فرد نیز و اغلب بیماران نسبت به درمان با لیزر ناآگاه هستند و پزشک زنان با بررسی واژن، توصیه به انجام لیزر خواهد کرد.

 

معمولا آن دسته از زنانی که به‌خاطر عدم زیبایی واژن و یا شلی بافت واژن، از رابطه جنسی با همسر خود رضایت کافی ندارند و به دنبال روشی بی‌دردسر و با عوارض کم برای حل این مشکل هستند می‌توانند با خیالی آسوده روش لیزر را انتخاب کنند که تنها در عرض چند ساعت انجام خواهد گرفت و دوره نقاهت آن نیز در مقایسه با سایر روش‌های درمانی مشابه بسیار پایین خواهد بود.

لازم به ذکر است که واژینوپلاستی نه فقط برای سفتی بافت واژن بلکه برای اصلاح ساختار کلی واژن نیز گزینه عالی است که نه فقط خطر خون‌ریزی بلکه خطر عفونت را نیز تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

غیر تهاجمی بودن روش لیزر برای واژینوپلاستی از دیگر مزایای این روش درمانی است و در واقع فرد پس از لیزر می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بپردازد.

به جز تمامی این‌ها یکی از عواملی که موجب شده بانوان این روش درمانی را انتخاب کنند دقت بالای لیزر است که توسط پزشک متخصص برای مشکلات واژن استفاده می‌شود. معمولا چیزی که باعث می‌شود زنان اقدامی برای اصلاح ساختار واژن و زیبایی آن نکنند ترس از درد، خون‌ریزی و مواردی از این قبیل است که خوشبختانه هیچ‌کدام در روش لیزر مشاهده نخواهد شد.

نحوه انجام واژینوپلاستی با لیزر و مراحل آن

پروسه واژینوپلاستی با لیزر حتما باید توسط پزشکان متخصص در این زمینه انجام گرفته تا هیچ مشکل خاصی را شاهد نباشیم. در ابتدای کار بیمار باید با پزشک و متخصص زنان ملاقات کرده تا به‌طور کلی با پروسه لیزر آشنایی پیدا کند و پزشک نیز واژن را به‌طور کلی مورد ارزیابی قرار دهد. پس از آن، پروسه لیزر کردن در چند دقیقه انجام خواهد گرفت و بیمار بلافاصله مرخص خواهد شد. اگر بخواهیم به‌طور دقیق مراحل و نحوه انجام لیزر واژن را برایتان شرح دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم.

 

 1. ملاقات بیمار با پزشک برای ارزیابی دقیق واژن و شرایط کلی بیمار.
 2. در مرحله بعد و قبل از لیزر واژن، وضعیت جسمی فرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در اینجا پزشک مطمئن خواهد شد که لیزر خطری برای فرد ندارد.
 3. مرحله سوم مرحله انجام دادن لیزر است که با استفاده از دستگاه لیزر و در ناحیه واژن انجام خواهد گرفت.
 4. در مرحله بعد از اتمام لیزر واژن، پزشک توصیه‌هایی به بیمار خواهد داشت برای مثال این‌که تا چند روز فعالیت‌های سنگین انجام داده نشود و از رابطه جنسی نیز خودداری شود.
 5. مرحله آخر تکرار لیزر است که در برخی شرایط انجام می‌گیرد. گاهی نیاز است که برای تکمیل پروسه واژینوپلاستی، لیزر کردن واژن طی چندین مرحله انجام شود که در این صورت پزشک باید تصمیم بگیرد.

 

به‌طور کلی برای انجام هرگونه لیزر در ناحیه واژن مشاوره کردن با متخصص مربوطه امری مهم است که در ابتدا پزشک از سلامت کامل واژن اطمینان کسب کرده و عفونت‌ها، التهاب‌ها و مشکلات دیگر را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

مورد بعد این‌که یک‌سری دستور‌العمل پیش از واژینوپلاستی وجود دارد که باید توسط فرد رعایت شود از جمله شستشو و تمیز کردن واژن قبل از لیزر و یا تخلیه کردن ادرار. بعد از همه این‌ها، پروسه لیزر با استفاده از دستگاه و ابزارهای مخصوص انجام گرفته و فرد باید دستورالعمل‌های بعد از لیزر واژن را رعایت کند که یکی از آن‌ها عدم برقراری رابطه جنسی تا مدت زمان مشخص شده از جانب پزشک است.

بررسی انواع دستگاه های لیزر واژینوپلاستی

شما قطعا کم و بیش با عمل واژینوپلاستی با لیزر آشنایی دارید که جزو فناوری‌های پیشرفته به‌حساب می‌آید و نکته مهم این‌که دستگاه لیزر نه فقط برای واژینوپلاستی بلکه برای درمان بسیاری از مشکلات در کلینیک‌های پزشک زنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از کاربردهای دستگاه لیزر واژینوپلاستی، بازسازی و جوان‌سازی واژن است که امروزه توسط پزشکان زیادی از آن استفاده می‌شود. دستگاه لیزر واژینوپلاستی در نمونه‌های مختلفی هستند که هر کدام در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و ما در این‌جا قصد داریم به ۴ نمونه از آن‌هایی که بیشتر در ایران استفاده می‌شود بپردازیم.

 1. دستگاه لیزر CO2

یکی از دستگاه‌های رایجی که بیشترین کاربرد را برای مشکلات واژن دارد، دستگاه سی او۲ است که برای حل مشکلات واژن از آن استفاده می‌شود. معمولا پزشک زنان در مواقعی که مشکلاتی همچون ترشح واژن وجود دارد و یا فرد به هر دلیلی نمی‌تواند ارتباط جنسی خوبی داشته باشد از این دستگاه استفاده خواهد کرد. دستگاه لیزر واژینوپلاستی سی او۲ سلول‌های دیواره واژن را تحریک خواهد کرد و مشکلات زیادی را برطرف خواهد ساخت.

 1. دستگاه لیزر Erbium YAG

زمانی که عملکردهای جنسی در بانوان کاهش پیدا کرده باشد و مشکلاتی برای زنان فراهم شده باشد، از این نوع دستگاه لیزر استفاده می‌شود. این نوع لیزر معمولا برای درمان مشکلاتی استفاده می‌شود که بعد از زایمان رخ داده است. مشکلاتی همچون خون‌ریزی واژن، ورم و مواردی از این قبیل که همگی با کمک این دستگاه قابل درمان هستند.

 1. دستگاه لیزر Nd:YAG

در میان انواع دستگاه های لیزر واژینوپلاستی، یکی از دستگاه‌هایی که هم برای بهبود عملکرد جنسی و هم سایر مشکلات واژن از آن استفاده می‌شود، دستگاه ND YAG می‌باشد. این دستگاه برای واژینوپلاستی و کوچک کردن واژن، تقویت واژن و همین‌طور تحریک سلول‌های واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. دستگاه لیزر FRAXEL

دستگاه لیزر واژینوپلاستی با نام فراکسل نیز جزو دستگاه‌های پیشرفته‌ای است که در عمل واژینوپلاستی با لیزر کارایی بالایی داشته و از طریق آن می‌توان بافت واژن را سفت کرده و لذت جنسی را نیز افزایش داد.

در نهایت باید گفت انواع دستگاه های لیزر واژینوپلاستی تنها شامل دستگاه‌های ذکر شده نمی‌شود بلکه ما تنها سعی کردیم نمونه تجهیزاتی ما به‌طور رایج استفاده می‌شود را برایتان نام ببریم. هر یک از دستگاه‌های لیزر واژینوپلاستی دارای ویژگی‌های خاصی هستند و برای مشکلات مختلف واژن مورد استفاده قرار می‌گیرند در نهایت این پزشک متخصص است که تشخیص می‌دهد کدام نوع لیزر برای درمان مشکل واژن شما می‌تواند بهتر از بقیه عمل کند.

واژینوپلاستی با لیزر جهت بهبود قوام و فرم‌دهی واژن

فرآیند جراحی مشکلات واژن با استفاده از دستگاه لیزر برای بهبود قوام و فرم واژن توسط پزشکان متخصص به روشی خاصی انجام می‌گیرد. معمولا عوامل مختلفی همچون افزایش سن، زایمان و یا حتی کمبود برخی هورمون‌ها باعث تغییر قوام و فرم واژن در زنان می‌شود که در چنین شرایطی اگرچه روش‌های درمانی مختلفی در پیش روی زنان وجود دارد اما لیزر یکی از بهترین روش‌هاست چرا که عارضه خاصی برای خانم‌ها ایجاد نکرده و به سرعت می‌تواند مشکلات واژن را برطرف سازد.

مشکلات فرم و قوام واژن فقط به موارد ذکر شده خلاصه نمی‌شود بلکه در هنگام بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان و یا حتی بیماری‌های عصبی نیز می‌تواند رخ دهد که در این شرایط پزشک زنان ابتدا شکل و ساختار واژن را به‌طور کامل مورد ارزیابی قرار داده و آن را برای لیزر کردن آماده می‌سازد. بعد از آن پروسه لیزر در چیزی حدود نیم ساعت تا یک ساعت بدون هیچ‌گونه بیهوشی  انجام گرفته و پس از آن بیمار می‌تواند مرخص شده و به امور روزمره خود بپردازد.

واژینوپلاستی با لیزر نه فقط برای بهبود قوام و فرم واژن بلکه برای تقویت جنسی واژن، کاهش سایز واژن، رفع مشکلاتی همچون ترشحات واژن، خارش و یا قرمزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چیزی که در این بین اهمیت زیادی دارد، رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لیزر واژینوپلاستی است که باید به دقت انجام شود تا شاهد بروز هیچ‌گونه مشکل خاصی نباشیم. در کل می‌توان گفت که فرم واژن در شرایط مختلفی دچار برخی تغییرات خواد شد و ممکن است باعث کاهش زیبایی و در نهایت کاهش لذت جنسی شود که همگی این‌ها در مدت زمانی کوتاه توسط دستگاه لیزر قابل درمان است.

مزایا و معایب عمل واژینوپلاستی با لیزر

عمل واژینوپلاستی توسط لیزر با تمام مزایایی که دارد، دارای معایبی هم هست که باید با آن آشنایی کاملی پیدا کنید تا با آگاهی کامل اقدام به انجام لیزر کنید. معمولا در شرایطی که لیزر واژن توسط متخصصین با تجربه و در شرایط مطلوب انجام گیرد، قطعا فرد با رضایت کامل و بدون مشکل خاصی پروسه درمان توسط لیزر را پشت سر خواهد گذاشت. در کل مزایا و معایب عمل واژینوپلاستی توسط لیزر شامل موارد زیر است:

مزیت‌ها:

 • سفتی بیشتر واژن
 • بهبود قوام و فرم واژن
 • بهبود کیفیت جنسی
 • عدم نیاز به بستری شدن و بیهوشی
 • زمان کوتاه عمل
 • زمان کوتاه بازگشت به فعالیت‌های عادی روزمره

معایب:

 • احتمال خون‌ریزی، عفونت، التهاب و درد
 • هزینه بالای واژینوپلاستی با لیزر
 • احتمال خشکی و حساسیت در ناحیه واژن

 

همان‌طور که می‌بینید مزایای استفاده از روش لیزر در عمل‌های واژینوپلاستی بیشتر از معایب آن است. امروزه روش‌های درمانی مختلفی برای زیبایی و سفتی واژن وجود دارد که اغلب آن‌ها معایب بیشتری در مقایسه با مزایای آن دارند اما در روش لیزر ما بیشتر شاهد مزیت‌های این روش درمانی خواهیم بود البته به شرطی که پروسه درمان در شرایط ایده‌آل انجام گیرد.

واژینوپلاستی با لیزر و ارتباط آن با مشکلات جنسی

شاید فکر کنید عمل واژینوپلاستی با لیزر تنها برای برخی بیماری‌های واژن انجام می‌شود در صورتی که این‌طور نیست بلکه بخش بزرگی از آن به مشکلات جنسی در زنان مربوط می‌شود.

مشکلات جنسی هم می‌توانند روانی باشند و هم فیزیکی که در چنین شرایطی فرد علاوه بر کاهش اعتماد به نفس، ممکن است در هنگام برقراری رابطه جنسی احساس رضایت نداشته باشد که در چنین شرایطی بهره‌گیری از لیزر برای درمان یکی از گزینه‌های درمانی عالی است.

مشکلات جنسی گاهی آنقدر جدی می‌شود که تنها دو راه برای درمان آن پیش روی زنان قرار خواهد داشت که یکی از آن‌ها روش جراحی و دیگری انجام لیزر است که قطعا روش دوم یعنی لیزر واژینوپلاستی گزینه بهتری است زیرا کمترین عارضه را دارد.

زمانی که سایز واژن کوچک شده و بافت‌های غیرضروری آن توسط لیزر از بین برود، نه فقط خود فرد بلکه شریک جنسی او نیز از رابطه جنسی بیشترین لذت را خواهد برد. نکته مهمی که در این‌جا باید به آن یادآور شویم این است که در صورت داشتن مشکلات جنسی بهتر است ابتدا با پزشک زنان ملاقات داشته باشید تا در صورت مشکل فیزیکی، واژن به‌طور کامل ارزیابی شود زیرا در برخی مواقع نیازی به درمان توسط لیزر نیست و مشکلات واژن تنها با مصرف دارو و راه‌های درمانی ساده‌تر درمان خواهند شد

در رابطه با مشکلات روانی جنسی نیز در بسیاری از مواقع نیازی به لیزر واژن نیست و با مراجعه به پزشک زنان و یا روانپزشک برطرف خواهد شد.

برخی عوارض واژینوپلاستی با لیزر

اگرچه لیزر واژینوپلاستی جزو کم‌عارضه‌تذین روش‌های درمانی به حساب می‌آید اما بروز برخی از عوارض دور از انتظار نیست و به‌ همین‌ خاطر بهتر است که شما قبل از انجام لیزر واژینوپلاستی، با عوارض آن نیز آشنا شوید و تمامی کارهایی که برای جلوگیری از عوارض قبل از لیزر و بعد از لیزر را انجام دهید. یکی از عارضه‌های شایعی که برخی از افراد با آن مواجه خواهند شد درد است.

دردی که بعد از واژینوپلاستی لیزر احساس می‌شود معمولا زیاد نیست اما گاهی نیاز است که برای برطرف کردن آن از داروهای مسکن تجویز شده از جانب پزشک زنان استفاده شود.

عوارض عمل واژینوپلاستی با لیزر تنها محدود به درد نیست بلکه گاهی با مواردی همچون عفونت نیز همراه خواهد بود که در چنین شرایطی فرد دچار علائمی همچون قرمزی واژن، خارش و یا در موارد شدید تب خواهد شد. از دیگر عوارض این روش درمانی خون‌ریزی است که گاه شدید است و گاهی هم خفیف که در هر حالت در چنین شرایطی باید توسط پزشک زنان معاینه شود.

زنان پس از لیزر واژن، دچار تورم نیز در ناحیه تناسلی خواهند شد که در موارد خفیف پس از چند روز بهبود پیدا می‌کند. عارضه دیگری که نه برای تمامی بانوان بلکه برخی آن را تجربه خواهند کرد شامل اختلالاتی در تعامل جنسی است که شامل عدم تحریک جنسی می‌شود.

برای آن که در عمل لیزر واژینوپلاستی دچار عوارض خاصی نشویم، بهتر است قبل از انجام این کار توسط پزشک متخصص معاینه صورت پذیرد و فرد برای انجام عمل آمادگی جسمی و روانی کاملی داشته باشد.

به جز این، پس از انجام عمل نیز باید مراقبت‌های بهداشتی و تمامی مواردی که از جانب پزشک توصیه می‌شود به درستی رعایت شوند تا مشکلی وجود نداشته باشد. چنانچه پس از لیزر واژینوپلاستی دچار علائم هر چند جزئی شدید بهتر است با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید تا در صورت نیاز داروهایی برایتان تجویز شود.

سخن پایانی

در پایان اگر بخواهیم چکیده‌ای از این مبحث را برایتان شرح دهیم باید بگوییم که انجام عمل واژینوپلاستی با لیزر یکی از عمل‌هایی است که امروزه بدون مشکل خاصی انجام می‌شود و زنانی که قصد زیبایی بیشتر واژن، سفت کردن بافت واژن و مواردی از این قبیل را دارند می‌توانند به توصیه پزشک از این روش استفاده کنند.

لیزر واژن در شرایط خاص و با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته‌ای انجام گرفته و زنان بدون درد و عارضه خاصی می‌توانند پروسه درمانی را طی کنند. ما در این‌جا به شما گفتیم که چرا روش واژینوپلاستی با لیزر را باید انتخاب کرد.

به جز این، شما همراهان عزیز با نحوه انجام واژینوپلاستی توسط لیزر و مراحل آن، انواع دستگاه های لیزر واژینوپلاستی، واژینوپلاستی با لیزر برای بهبود قوام و فرم واژن، مزایا و معایب عمل واژینوپلاستی توسط لیزر، واژینوپلاستی با استفاده از لیزر و ارتباط آن با مشکلات جنسی و همین‌طور با برخی عوارض واژینوپلاستی توسط لیزر نیز آشنایی کاملی پیدا کردید و حالا به راحتی می‌توانید این عمل را با کمک متخصص زنان باتجربه پشت سر بگذارید.