زگیل تناسلی در دختر مجرد

مشاهده زگیل تناسلی در دختر مجرد احتمالاً با ترس و نگرانی زیادی همراه باشد؛ زیرا آن چه تاکنون در مورد این بیماری شنیده‌ایم این است که زگیل تناسلی در زنان از راه برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود، حال دختر مجردی که رابطه جنسی را تجربه نکرده است، چگونه می‌تواند به این بیماری مبتلا شود. برای پاسخ به این پرسش و نحوه درمان زگیل با ما همراه باشید.

Genital-warts-unmarried-girls

آنچه در این مقاله می خوانید :

آیا زگیل تناسلی در دختر مجرد هم به وجود می‌آید؟

زگیل‌های تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جنسی است که این روزها بسیاری از کشورهای جهان با آن درگیر هستند. افرادی که روابط جنسی نامتعارف دارند و یا این رابطه را با تعداد زیادی از شرکای جنسی تجربه می‌کنند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند.

متاسفانه به سبب این که سطح آگاهی افراد جامعه در مورد این بیماری و شیوه‌های انتقال آن بسیار ناچیز است، شاهد بروز زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد و برخی از نوجوانان در جامعه هستیم. در چنین شرایطی ممکن است این سوال به وجود آید که مگر دختران مجرد هم می‌توانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند؟ پاسخ به این سوال «بله» است. زگیل‌های تناسلی می‌توانند بدون برقراری رابطه جنسی و از طریق شیوه‌های مختلف افراد را درگیر نمایند.

 

راه‌های انتقال زگیل تناسلی در دختر مجرد

تا زمانی که هنوز تحقیقات پزشکی در زمینه زگیل‌های تناسلی کامل نشده بود، این عقیده وجود داشت که تنها راه انتقال زگیل تناسلی، رابطه جنسی است؛ اما مطالعاتی که به تازگی در مورد این بیماری انجام شد، نشان دهنده آن است که زگیل‌های تناسلی از راه‌های دیگری نیز منتقل می‌شود، بنابراین دور از انتظار نیست اگر گاهی شاهد وجود زگیل تناسلی در دختر مجرد باشیم.

علاوه بر رابطه جنسی، این بیماری از شیوه‌های دیگری نیز می‌تواند انتقال پیدا نماید که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • انجام امور اپیلاسیون در سالن‌های آرایشی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال زگیل‌های تناسلی است؛ به خصوص اگر در این مکان‌ها از لوازم یکبار مصرف استفاده نشود.

 • به سبب این‌ که زگیل‌های تناسلی یک بیماری است که از طریق پوست منتقل می‌شود، بنابراین در مکان‌هایی مانند استخر، سونا و جکوزی نیز امکان انتقال آن وجود دارد.

 • یکی دیگر از شیوه‌های انتقال این بیماری، استفاده از لوازم شخصی به صورت مشترک است؛ زیرا ممکن است یکی از افراد دچار زگیل تناسلی بوده و آن را به شخص دیگر منتقل نماید.

 • استفاده از توالت فرنگی نیز می‌تواند به عنوان یکی از راه‌های انتقال زگیل‌های تناسلی در نظر گرفته شود.(البته این موضوع به شرطی است که افراد بسیار زیادی از آن استفاده نمایند.)

انتقال زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد از طریق رابطه جنسی سطحی

به تمامی مواردی که در مورد انتقال زگیل تناسلی در دختران مجرد اشاره کردیم، باید رابطه جنسی سطحی را نیز اضافه کنیم. گاهی اوقات به سبب عدم وجود اطلاعات و آگاهی‌های کافی در مورد زگیل‌های تناسلی، بسیاری از نوجوانان و جوانان به آن آلوده می‌شوند.

گاهی اوقات تصوری که میان این قشر وجود دارد این است که زگیل تناسلی یک بیماری جنسی است که از راه دخول انتقال پیدا نموده و یک تماس جنسی سطحی، مشکلی پیرامون این قضیه ایجاد نمی‌کند!

در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است، زیرا زگیل جنسی یک بیماری پوستی است که از طریق ویروس HPV ایجاد شده و به راحتی با یک تماس با پوست بیمار منتقل می‌شود.

برخی از راه‌های جنسی که باعث انتقال این بیماری در دختران و پسران مجرد می‌گردد عبارتند از:

 • حتی اگر یک تماس جنسی به صورت سطحی برقرار شده و دخول انجام نپذیرد، باز هم امکان انتقال زگیل‌های تناسلی وجود دارد.

 • یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های انتقال زگیل‌های تناسلی، رابطه جنسی دهانی است. این موضوع می‌تواند باعث بروز زگیل‌های تناسلی در دهان، بر روی زبان و اطراف لب‌ها گردد.

 • رابطه جنسی مقعدی نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین شیوه‌های انتقال این ویروس به شمار می‌رود.

 • برخی از دختران ممکن است در دوران کودکی یا نوجوانی با آسیب تجاوز مواجه شوند و این موضوع نیز یکی از مهم‌ترین پارامترهای ابتلا به زگیل‌های تناسلی است.

 • گاهی اوقات کودکان در دوران کودکی خویش، با همدیگر به بازی‌های جنسی می‌پردازند. اگر یکی از آن‌ها به هر علتی به این ویروس آلوده باشد، می‌تواند آن را به هم سن و سالان خود انتقال دهد.

اصلی‌ترین علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی در دختر مجرد

زگیل تناسلی در دختر مجرد و همچنین سایر افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، خود را با علائم مختلفی نشان می‌دهد. این بیماری به هیچ عنوان علائمی مانند درد، سوزش یا ترشحات عفونی ندارد و یک بیماری است که بر روی پوست به وجود می‌آید. زگیل‌های تناسلی معمولاً  یک ضایعه گوشتی است که شباهت فراوانی به خال دارد.

رنگ آن صورتی یا کرمی کمرنگ است و با گذشت زمان، نه تنها اندازه آن بزرگ‌تر می‌شود، بلکه تعداد آن‌ها هم زیاد می‌گردند. این بیماری خود را در قسمت‌هایی مانند اطراف دستگاه تناسلی، اطراف مقعد، قسمت‌‌های داخلی دهان و همچنین کشاله ران نشان می‌دهد.

بسیاری از افراد ممکن است دچار بیماری زگیل تناسلی شده باشند، اما از آن بی خبر بمانند؛ زیرا این بیماری در هفته‌ها و ماه‌های ابتدایی ممکن است پنهان بوده و خود را نشان ندهد.

در این دوران، فرد می‌تواند افراد زیادی را آلوده نماید، زیرا از وجود بیماری در جسم خود اطلاع ندارد. با وجود این که زگیل‌های تناسلی در مردان یا دختران مجرد هیچ درد و خارشی ندارد، اما به سبب خاصیت انتقال پذیری سریع آن، فرد را منزوی و گوشه‌گیر نموده و عوارض روحی و روانی فراوانی برای او به همراه می‌آورد.

 

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

زگیل تناسلی در دختر مجرد، مرد مجرد و به طور کلی در وجود هر انسانی که به آن مبتلا می‌شود، احساس بسیار ناخوشایندی ایجاد می‌نماید. در واقع می‌توان گفت کسی که به این بیماری مبتلا شود، تمامی جنبه‌های زندگی او از جمله جسم، روان، روابط اجتماعی، تفریح و… تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

در چنین شرایطی یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این است که زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟ اگر این سوال برای شما نیز به وجود آمده است، با ما همراه باشید تا به آن پاسخ دهیم:

 1. اگر خانمی که به زگیل تناسلی مبتلاست باردار شود، می‌تواند آن را به کودک خود نیز انتقال دهد.

 2. گاهی اوقات زگیل‌های تناسلی در مادران باردار، رشد کرده و باعث انسداد مجاری ادرار می شود.

 3. اگر زگیل تناسلی به روش‌های مختلف درمان نگردد، ممکن است بیماری سرطان دهانه رحم را به همراه داشته باشد.

 4. سرطان واژن نیز یکی دیگر از بیماری‌هایی است که در اثر زگیل تناسلی ایجاد می‌گردد.

 5. افرادی که تجربه سکس دهانی را دارند، دچار زگیل‌های تناسلی در دهان خود می شوند. این بیماری در صورت پیشرفت می‌تواند بافت‌های دهان و گلو را درگیر نموده و باعث ایجاد سرطان گردد.

 6. زنانی که دچار زگیل‌های تناسلی هستند، می‌توانند آن را به شریک جنسی خود انتقال دهند؛ زیرا این ویروس معمولاً در پوست اطراف ناحیه تناسلی و مقعد وجود دارد، بنابراین حتی با استفاده از کاندوم نیز نمی‌توان از آن جلوگیری به عمل آورد.

همه چیز درباره زگیل تناسلی در مردان مجرد

همان گونه که گفتیم، زگیل‌های تناسلی از آن دسته بیماری‌هایی است که تمامی اقشار جامعه را درگیر نموده و زن و مرد نمی‌شناسد. در این بخش قصد داریم در مورد زگیل تناسلی در مردان مجرد هم نکاتی را به اطلاع شما عزیزان برسانیم. این بیماری، یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی در میان مردان است و بسیاری از کسانی که در طول زندگی خود روابط جنسی را تجربه می‌کنند، در معرض این بیماری قرار دارند. به خصوص زگیل‌های تناسلی در مردان مجرد که شرکای جنسی متعدد و روابط جنسی نامتعارفی دارند، بیش از پیش مشاهده می‌شود.

این بیماری به صورت برجستگی‌های کوچک گوشتی در اطراف دستگاه تناسلی، مقعد و گاهی اوقات در دهان مشاهده می‌شود. زگیل تناسلی در مردان مجرد نیز مانند سایر اقشار جامعه از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی و همچنین رابطه جنسی دهانی انتقال پیدا می‌نماید.

گاهی اوقات افراد به این بیماری دچار می‌شوند، در حالی که برای مدت‌های طولانی هیچ اثر و نشانه‌ای از این بیماری در جسم آن‌ها مشاهده نمی‌شود. هر چند این ویروس آسیب‌های جدی برای سلامتی به همراه نمی‌آورد، اما برخی از انواع ویروس‌های HPV هستند که در صورت ابتلا به آن‌ها، ممکن است شخص به بیماری‌هایی مانند سرطان آلت تناسلی و مقعد و یا سرطان حلق و دهان مبتلا گردد.

 

انواع روش‌های درمانی زگیل تناسلی در دختران مجرد

در قسمت‌های قبل سعی کردیم به سوال مرتبط با عوارض زگیل‌های تناسلی در زنان پاسخ دهیم و به برخی از علائم و نشانه‌های این بیماری اشاره نماییم.

در این قسمت می‌خواهیم برخی از روش‌های درمانی زگیل تناسلی در دختر مجرد را مورد بررسی قرار دهیم. خوشبختانه زگیل تناسلی، اگر دارای اندازه کوچکی باشد در نهایت از بین خواهد رفت؛ به خصوص اگر شخص مورد نظر از یک سیستم ایمنی قوی برخوردار باشد.

 اما از آن جایی که ممکن است برخی از نمونه‌های ویروس HPV باعث بروز بیماری‌های بدخیم گردند، بنابراین باید به سرعت با مشاهده آن به پزشک مراجعه نموده و درمان‌های لازم را آغاز کرد.

ذکر این نکته ضروری است که تاکنون علم پزشکی، هیچ درمانی برای زگیل‌های تناسلی پیدا نکرده است؛ اما اگر این ویروس گسترش پیدا نکند، سیستم ایمنی بدن آن را به قدری ضعیف می‌کند که هیچ تاثیر ناخوشایندی بر روی جسم نخواهد داشت.

شیوه‌های درمانی مختلفی برای این بیماری وجود دارد که پزشک با توجه به اندازه زگیل و محل درگیری آن، یک روش را انتخاب کرده و از آن استفاده می‌نماید. به عنوان مثال برخی از پزشکان اقدام به لیزر برای درمان زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد می‌نماید؛ برخی دیگر روش‌هایی مانند دارو درمانی، کرایوتراپی یا جراحی را پیشنهاد می‌نمایند. همچنان با ما همراه باشید تا به برخی از شیوه‌های درمانی این بیماری در دختران مجرد اشاره کنیم.

 • لیزر درمانی زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد

اولین روش درمانی که در مورد آن سخن می‌گوییم، لیزر زگیل تناسلی در دختر مجرد است. تجربه نشان دهنده آن است که لیزر یکی از سریع‌ترین و در عین حال کارآمدترین روش‌های درمان زگیل‌های تناسلی به شمار می‌رود.

در این روش توسط پرتو نور پرانرژی، اقدام به از بین بردن زگیل تناسلی می‌نمایند. هر چند ممکن است در هنگام انجام لیزر کمی درد و التهاب وجود داشته باشد، اما عوارض آن پس از لیزر بسیار کم است و در بسیاری از موارد، دیگر شاهد عود زگیل نیستیم.

 • منجمد کردن زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد

پس از روش لیزردرمانی زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد، روش منجمد کردن یا کرایوتراپی زگیل نیز توسط بسیاری از پزشکان پیشنهاد می‌شود. منجمد کردن معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌گردد و احتمال بازگشت زگیل پس از انجام آن، 60 درصد است. گفتنی است روش کرایوتراپی کمی دردناک است و چون احتمال عود بالایی دارد، بنابراین برای از بین بردن زگیل‌های بسیار کوچک توصیه می‌شود.

 • استفاده از کرم‌های موضعی

این روزها کرم‌های موضعی وجود دارند که سیستم دفاعی پوست را تقویت نموده و از بزرگ شدن و یا گسترش زگیل‌های تناسلی جلوگیری به عمل می‌آورند. پزشکان عقیده دارند برای این که اثرات مفید این کرم‌ها را مشاهده نمایید، باید حداقل برای 30 هفته از آن بر روی محل زگیل استفاده نمایید. کرم‌های موضعی در مراحل ابتدایی بیماری و برای ضایعات کوچک تجویز می‌شوند.

 • استفاده از محلول موضعی پودوفیلین

از این محلول معمولاً برای درمان زگیل‌هایی که کوچک هستند و یا تعداد آن‌ها اندک است استفاده می‌شود. درمان با محلول موضعی به صورت سرپایی انجام می‌پذیرد؛ اما یکی از عوارضی که به همراه دارد این است که کمی دردناک بوده و معمولاً به بافت‌های اطراف پوست نیز آسیب می‌رساند.

 • روش جراحی زگیل تناسلی

اگر پزشک از روش لیزر زگیل تناسلی در دختر مجرد و سایر شیوه‌های درمانی استفاده نمود و به جواب مورد نظر نرسید، ممکن است حراجی زگیل را پیشنهاد دهد.

گاهی اوقات زگیل در برابر تمامی روش‌های درمانی مقاومت نموده و چاره‌ای جز جراحی آن وجود ندارد. خوشبختانه این روز‌ها روش‌های نوینی برای جراحی زگیل‌های تناسلی وجود دارند که پزشک با توجه به نیاز بیمار خویش، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و انجام می‌دهد.

 

لیزر زگیل تناسلی در دختر مجرد

همانگونه که در بالا بدان اشاره کردیم یکی از ساده‌ترین و در عین حال کم عارضه ترین شیوه‌های درمانی برای رفع زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد لیزردرمانی است. این شیوه درمانی به دلیل عدم نیاز به دوره نقاهت طولانی و عدم برجای گذاشتن اسکار در میان دختران مجردی که مبتلا به این ویروس شده‌اند بسیار متداول است.

این روش درمانی در دختران باکره‌ای که تمایلی به درمان‌های تهاجمی‌تر و طولانی مدت ندارند بسیار باب شده است.

 

پیشگیری از زگیل تناسلی در دختر مجرد

اولین قدم برای پیشگیری از زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد این است که به تمامی نوجوانان و جوانان، آگاهی‌های لازم را در زمینه این بیماری ارائه دهیم. برخی از افراد گمان می‌کنند با انجام یک رابطه جنسی سطحی و بدون دخول می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری به عمل آورد.

در صورتی که این دیدگاه بسیار اشتباه است، زیرا زگیل‌های تناسلی اطراف ناحیه تناسلی وجود دارد و با لمس پوست بیمار، رابطه جنسی مقعدی، رابطه جنسی دهانی و حتی رابطه جنسی با کاندوم نیز به راحت انتقال پیدا می‌کند. بنابراین باید از روابط جنسی ناسالم با افراد مختلف خودداری نمود.

برخی دیگر از مواردی که باعث پیشگیری از زگیل‌های تناسلی در دختران مجرد می‌شوند عبارتند از:

 • در هنگام مراجعه به مراکز زیبایی برای اپیلاسیون، مطمئن شوید که از لوازم یکبار مصرف برای اپیلاسیون استفاده می‌شود.

 • هرگز از لوازم شخصی فرد دیگر به خصوص حوله استفاده نکنید.

 • در مکان‌هایی مانند استخر، سونا و جکوزی موارد بهداشتی را رعایت نموده و لوازم شخصی خود را به همراه داشته باشید.

تشخیص زگیل تناسلی در دختر مجرد

بررسی‌ها نشان دهنده آن است که بسیاری از دختران مجرد، پس از مشاهده زگیل‌های تناسلی در جسم خود، دچار احساس شرم و خجالت شده و نه تنها در مورد آن با اعضای مورد اعتماد خانواده حرف نمی‌زنند، بلکه از مراجعه به پزشک نیز خودداری می‌نمایند. این موضوع سبب می‌شود که بیماری در آن‌ها پنهان مانده و نه تنها به گسترش خود ادامه دهد، بلکه به دیگران نیز انتقال پیدا کند.

بنابراین یکی از مهم‌ترین مواردی که به تشخیص به موقع زگیل تناسلی در دختران مجرد، کمک فراوانی می‌نماید، این است که به سرعت به پزشک مراجعه نموده و بدون داشتن هیچ احساس ناخوشایندی در مورد خود، راجع به این بیماری با پزشک خود سخن بگویند.

پزشک در مرحله ابتدایی مراجعه بیمار، ابتدا ران‌ها، لگن، اطراف واژن و مقعد را به خوبی معاینه می‌نماید. پس از آن با انجام نمونه برداری و آزمایش، تشخیص خود را در مورد بیماری زگیل‌های تناسلی به بیمار ارائه می‌دهد. سپس درباره موارد مختلفی مانند سابقه رابطه جنسی، علائم جسمانی و… سوالاتی از بیمار خویش پرسیده و بهترین شیوه درمانی را برای او ارائه می‌نماید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد زگیل تناسلی در دختر مجرد و همچنین شیوه‌های انتقال، علائم، عوارض، راه‌های درمان و روش‌های پیشگیری از آن مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. همچنین در مورد بروز زگیل‌های تناسلی مردان مجرد سخن گفتیم و به سوال «زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟» پاسخ دادیم.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که زگیل‌های تناسلی از آن دسته بیماری‌هایی است که اگر در روزها و هفته‌های اول ابتلا تشخیص داده شود، درمان‌های متعددی برای آن وجود دارد. هر چند هنوز علم پزشکی به یک درمان قطعی برای این بیماری دست نیافته است، اما می‌توان از رشد و گسترش آن جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین دختران مجرد در صورت مشاهده علائم این بیماری، بدون خجالت و احساس بد در مورد خود، باید به پزشک مراجعه نموده با کمک او، اقدامات درمانی را آغاز نمایند.