پماد برای درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شیوع زیادی پیدا کرده و طبیعی است که افراد مبتلا به دنبال درمان قطعی آن باشند. انواع مختلف پماد برای درمان زگیل تناسلی موجود است که بعضی از آن‌ها نیاز به نسخه متخصص دارند. مثلاً استفاده از پمادهای پدوفیلین یا پدوفیلوکس بدون نسخه پزشک برای درمان زگیل تناسلی زنان ممنوع است و انواع جدید آن مانند ایمیکیمود یا الدرا با تاثیر بر سیستم ایمنی در بازار موجود است.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

فهرست مطالب

پماد برای درمان زگیل تناسلی

اثربخشی پماد الدرا برای زگیل تناسلی

پماد پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی

انواع دیگر پماد برای درمان زگیل تناسلی

پماد فلوراوراسیل به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی

سینکاتچینز (ورجین) به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی

داروی فرمالدئید به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی

آیا تزریق اینترفرون برای درمان زگیل تناسلی خطرناک است؟

ایا استفاده از پماد در حاملگی خطرناک است؟

درمان‌های خانگی مفید برای زگیل تناسلی

انواع روش‌های جراحی برای درمان زگیل ناحیه تناسلی

راه‌های پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از بهترین پماد برای زگیل تناسلی چقدر موثر است؟

در صورت ایجاد عارضه‌های پماد باید چه کرد ؟

چه زمانی درمان زگیل تناسلی ضروری است؟

سخن پایانی

پماد برای درمان زگیل تناسلی

داروهای موضعی مانند محلول‌های ضد زگیل یا پماد ضد زگیل هم در مردان و هم در زنان  ممکن است اولین انتخاب پزشک برای درمان باشند.

انواع مختلفی برای درمان زگیل موجود است که می‌توان به پماد الدرا برای زگیل تناسلی، ژل پودوفیلوکس و اسید سالیسیلیک اشاره کرد.

معمولا توصیه می‌شود قبل مصرف پماد، ناحیه زگیل را با آاب ولرم بشورید و با گوش پاک کن آن را پاک کنید و سپس طبق دستور پزشک پماد را روی زگیل بگذارید؛ از تماس دارو و پماد با پوست سالم پرهیز کنید.گاهی توصیه می‌شود پوست سالم اطراف زگیل با کرم وازلین پوشانده ‌شود.

توجه بکنید که انواع داروهای موضعی که برای درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی بکار میره مانند پدویلین و پماد پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی در زنان باردار ممنوع است و بعضی از آنها را در زگیل داخل مخاط نباید استفاده کرد در این مقاله بیشتر درمورد پماد مخصوص زگیل صحبت کنیم.

اثربخشی پماد الدرا برای زگیل تناسلی

پماد الدرا برای زگیل تناسلی یکی از مهم ترین و بهترین پماد‌ها برای درمان زگیل‌های تناسلی تولید شده برای درمان این بیماری است. بهترین پماد برای زگیل تناسلی به گونه‌ای عمل می‌کند که با افزایش ایمنی به درمان بیماری کمک می‌کند.

نحوه استفاده از پماد الدرا برای زگیل تناسلی:

افراد باید یک لایه نازک از این کرم موضعی را روی زگیل‌های خاص روی پوست خود بمالند و تا زمانی که کرم از بین برود آن را روی پوست نگه دارند.

6 تا 10 ساعت پس از درمان، ناحیه مورد نظر با آب و صابون شسته می‌شود. امی کیمود ممکن است کاندوم‌ها و دیافراگم‌ها را ضعیف کند و اگر این ماده روی پوست باشد، معمولاً انجام رابطه جنسی توصیه نمی‌شود.

برای درمان بهتر است یک لایه نازک از این پماد را در شب به محل بمالید و پس از 6 تا 10 ساعت محل مورد نظر را با آب و صابون بشویید. توجه داشته باشید که ترکیبات موجود در این پماد برای درمان زگیل تناسلی ممکن است کاندوم را ضعیف کند، بنابراین از داشتن رابطه جنسی در طول مصرف این دارو خودداری کنید.

عوارض جانبی احتمالی این دارو به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی عبارتند از:

تورم و قرمزی

خارش و سوزش پوست

حساس شدن پوست

مقیاس بندی موقعیت

پماد پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی

پماد پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی دارویی است به غیر از پماد به اشکال دیگری مانند ژل و محلول نیز موجود است. این ژل از 5 درصد خالص‌ترین مواد تشکیل شده است.

 از آنجایی که بروز عوارضی مانند تورم پس از مصرف این پماد اجتناب ناپذیر است، می‌توان با خشک کردن پوست قبل از استفاده از این پماد برای درمان زگیل تناسلی، این عوارض را به حداقل رساند.

بهتر است پماد پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی ابتدا توسط پزشک استفاده شود و سپس خود فرد بتواند از این پماد استفاده کند.

داروی موضعی پودوفیلین برای پوست از پودر عصاره گیاهی به نام مهر گیاه یا سیب درختی به دست می‌آید. این پماد برای درمان زگیل تناسلی در سطح خارجی آلت تناسلی و واژن یا روی پوست بین مقعد و ناحیه تناسلی استفاده می‌شود.

باید توسط پزشک استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی همان ماده فعال است، اما می‌توانید به راحتی آن را در خانه استفاده کنید.

پزشک شما ممکن است ابتدا پماد پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی را روی پوست شما بمالد و اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از تحریک پوست اطراف آن ناحیه را توضیح دهد. به علاوه این دارو برای بارداری توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی احتمالی پودوفیلین موضعی

اگر فردی هر یک از علائم زیر را در رابطه با واکنش‌های آلرژیک تجربه کرد، باید مصرف دارو را قطع کند، با پزشک خود تماس بگیرد و به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشد:

خارش

سبکی سر

تنگی نفس

تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

سوختگی شدید

قطع کردن

 قرمز

بی‌حس

درد یا احساس سوزن سوزن شدن

کبودی یا خونریزی آسان

ضعف

تب

درد شدید شکم یا یبوست

تورم یا تغییرات در پوست محل استفاده از این دارو

همچنین عوارض جانبی کمتر خطرناکی دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یبوست
 • تورم خفیف
 • سوزن سوزن شدن یا درد خفیف در محل استفاده

نکات ضروری هنگام مصرف پودوفیلین

1) این دارو می‌تواند باعث نقص مادرزادی شود. اگر باردار هستید باید از مصرف این دارو خودداری کنید. فرد باید قرص‌های ضد بارداری مصرف کند و در صورت باردار شدن در طول درمان به پزشک خود اطلاع دهد.

2) فردی که به داروی موضعی پودوفیلین حساسیت دارد نباید از این دارو استفاده کند.

3) ممکن است فردی با شرایط خاصی نتواند این دارو را مصرف کند. در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، مشکلات گردش خون، سندرم رینود یا مصرف داروهای استروئیدی باید به پزشک اطلاع داده شود.

4) این دارو نباید در دوزهای بالاتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف شود. مصرف بیش از دوز تجویز شده نه تنها به عملکرد بهتر آن کمک می‌کند، بلکه می‌تواند خطر عوارض جانبی ناخوشایند را نیز افزایش دهد.

5) این دارو نباید برای درمان معضل زگیل داخل مقعد، واژن یا آلت تناسلی استفاده شود. همچنین نباید روی پوست تحریک شده، متورم یا خونریزی استفاده شود.

6) دارو را نباید روی زگیل، زگیل یا سایر زگیل‌هایی که پزشک درمان با این دارو توصیه نکرده است استفاده کرد. از وارد کردن این دارو به چشم خودداری کنید زیرا می‌تواند باعث تحریک شدید چشم شود.

از این دارو برای ضایعات پوستی واژن، مجرای ادرار، زگیل مقعدی استفاده نکنید.

انواع دیگر پماد برای درمان زگیل تناسلی

 1. پماد امی کیمود

کرم 5% امی کیمود یک کرم موضعی بسیار قوی و تنظیم شده است که پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و در جعبه‌های یکبار مصرف برای از بین بردن زگیل در بازار موجود است. این دارو بهترین پماد برای زگیل تناسلی است اما می‌تواند عوارضی داشته باشد.

عوارض پماد زگیل امی کیمود:

 • قرمزی و تورم در ناحیه آسیب دیده
 • –          احساس سوزش در پوست
 • –          خارش
 • –          حساسیت پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • محلول اسید تری کلرواستیک

این محلول 60 تا 90 درصد اغلب برای درمان زخم‌های کوچک و مرطوب روی پوست استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این محلول این است که می‌توان از آن برای درمان ضایعات واژن یا مقعد استفاده کرد. برای درمان، مقدار کمی از این محلول را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید کاملا خشک شود.

قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید زیرا لازم است دستورالعمل‌هایی در مورد استفاده ناخواسته از پماد برای درمان زگیل تناسلی در ناحیه غیر عفونی دریافت کنید.

 • محلول اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک یک داروی اسیدی بسیار قوی است که زگیل را حل می‌کند. برای استفاده از این محلول بهتر است ابتدا محل مورد نظر را با آب و صابون شسته و خشک کنید، سپس می توانید این محلول را با استفاده از پنبه روی محل قرار دهید. این دارو تا دو بار در روز قابل استفاده است.

این دارو یکی از قدیمی‌ترین درمان‌ها برای از بین بردن زگیل‌های بدن از جمله زگیل است. این دارو با حالت محلول خود زگیل را از بین می‌برد. باید از مصرف این دارو در نواحی مخاطی مانند چشم، دهان و واژن خودداری کنید. اسید سالیسیلیک در بیماران مبتلا به دیابت، بیماری قلبی و زنان باردار منع مصرف دارد.

از تماس این محلول با واژن، مقعد و نواحی مخاطی بدن خودداری کنید. این دارو برای زنان باردار و شیرده و بیماران قلبی و دیابتی منع مصرف دارد. اگر در خانواده سابقه حساسیت به سالیسیلات‌ها (آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن) دارید از مصرف این دارو خودداری کنید. عوارض جانبی اسید سالیسیلیک به شرح زیر است:

 • تحریک ناحیه
 • سوزش
 • خارش و تورم
 • پماد رزین پودوفیلین

محلول پودوفیلین 15 تا 20 درصد یکی از داروهای استاندارد برای درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی است. در این درمان نباید بیش از 0.5 لیتر رزین استفاده شود.

 از مصرف این محلول در نواحی حساس و مخاطی بدن مانند واژن و مقعد خودداری کنید. همچنین مصرف این دارو در نواحی نزدیک به ستون فقرات ممکن است باعث تغییراتی در پلاکت‌ها شود.

پس از استفاده از این محلول باید اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. برخی از متخصصان توصیه می‌کنند پس از 4 ساعت از مصرف این دارو پوست خود را کاملا بشویید.

پماد فلوراوراسیل به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی

این پماد برای درمان زگیل تناسلی یکی از قدیمی‌ترین داروها برای درمان این بیماری است و امروزه به ندرت استفاده می‌شود. زیرا استفاده از آن عوارض مختلفی خواهد داشت.

تزریق داخل قانونی ژل فلوراوراسیل یا اپی نفرین یا کلاژن استخوان ممنوع نیست. و به خصوص برای افراد دارای مقاومت بدنی نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. تزریق داخل قانونی اینترفرون فقط توسط پزشک باید رفت.

سینکاتچینز (ورجین) به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی

این پماد برای درمان زگیل‌های تناسلی و زگیل‌های موجود در داخل، خارج یا اطراف مقعد استفاده می‌شود. این پماد برای درمان زگیل تناسلی موثر است و عوارض زیادی دارد. برخی از عوارض جانبی خفیف این پماد شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد است.

داروی فرمالدئید به عنوان پماد برای درمان زگیل تناسلی

از این دارو برای درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی و بدن نیز استفاده می‌شود اما در قسمت‌های حساس و مخاطی بدن نباید استفاده شود.

روش مصرف: این دارو باید روزی یک یا دو بار به مدت چند هفته روی زگیل استفاده شود.

عوارض جانبی: این پماد ممکن است با عوارضی مانند درد و حساسیت، خارش و سوزش همراه باشد.

آیا تزریق اینترفرون برای درمان زگیل تناسلی خطرناک است؟

گزینه دیگر در این گروه از بیماران تزریق اینترفرون است. استفاده از این روش در جلسات درمانی در مطب به دلیل خطر بالای عوارض موضعی و سیستمیک در بدن توصیه نمی‌شود. به طور کلی، این روش درمانی فقط باید توسط پزشکان بسیار متخصص و با دقت فراوان استفاده شود.

ایا استفاده از پماد در حاملگی خطرناک است ؟

ایمیکیمود برای بیماران باردار توصیه می‌شود، اما ممکن است در مراحل ثانویه استفاده شود. تری کلرواستیک اسید برای بیماران باردار استفاده شده است و عوارض جانبی جدی شناخته شده‌ای ندارد. در صورت نیاز به درمان، برداشتن جراحی، کرایوتراپی و الکتروکوتر نیز برای درمان بیماران باردار مناسب است.

طبق یک مطالعه قدیمی روی 34 زن باردار، برخی دستورالعمل‌ها بیان می‌کنند که کرایوتراپی زمانی مناسب است که حداکثر سه تا چهار جلسه درمان وجود داشته باشد. دلیل درمان در دوران بارداری این است که زنان در هنگام زایمان کمتر در معرض ویروس HPV قرار دارند و در معرض آن قرار می‌گیرند.

درمان های خانگی مفید برای زگیل تناسلی

 • درمان سرکه سیب؛ سرکه سیب به دلیل محتوای اسیدی آن ممکن است در از بین بردن ویروس پاپیلوما موثر باشد. می‌توان یک تکه پنبه آغشته به سرکه سیب را روی زگیل قرار دهید اگر زگیل در طول درمان به رنگ سیاه تغییر شکل پیدا کند این مسئله نشانه مؤثر بودن درمان است.
 • درمان سیر؛ عصاره سیر را مستقیماً روی زگیل بمالید.
 • درمان روغن درخت چای؛ انواع روغن‌ها و عصاره‌های گیاهی که خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارند، روغن درخت چای رقیق شده با روغن نارگیل را مستقیماً روی زگیل بمالید.

این روغن برای برخی افراد می‌تواند حساسیت زا باشد، بنابراین قبل از استفاده آن را روی بازوی خود امتحان کنید و در صورت عدم حساسیت بعد از یک روز از آن استفاده کنید.

 • درمان روغن کرچک؛ روغن کرچک حاوی ماده ضد ویروسی خاصی به نام اسید ریسینولئیک است. این روغن را می‌توانید با پنبه روی زگیل بمالید و بگذارید یک شب بماند و صبح پنبه را از روی زگیل جدا کرده و محل را با آب گرم بشویید و با پارچه پاک کنید تا سلول‌های مرده از بین برود. این کار را باید هر روز تکرار کنید تا درمان نتیجه دهد.
 • درمان چای سبز؛ از روغن درخت چای با روغن نارگیل روی زگیل استفاده کنید
 • درمان آلوئه ورا؛ آلوئه ورا سرشار از مواد ضد ویروسی و آرامبخش است که در درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی بسیار موثر است. ژل باید 24 ساعت باقی بماند و صبح روز بعد پنبه را بردارید و محل را با آب گرم بشویید و به مدت یک ماه ادامه دهید.
 • پودر زردچوبه؛ زردچوبه یک عامل ضد عفونی کننده و ضد ویروس طبیعی است. این ماده برای کاهش خارش نیز مفید است. زردچوبه یک درمان موفق برای بهبود سریع ویروس پاپیلوم و زگیل است.
 • درمان پیاز؛ پیاز یکی از انواع مواد طبیعی است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. پیاز حاوی مواد ضدمیکروبی قوی است که انتقال و انتشار ویروس‌ها را کاهش داده و روند بهبود را تسریع می‌کند.
 • برای استفاده از پیاز باید پیاز را خرد کرده و یک قاشق نمک به آن اضافه کنید و بگذارید یک شب به همین حالت بماند. صبح یک قاشق روی پیاز را فشار دهید، شیره استخراج شده از آن را روی زگیل بگذارید و یک ساعت صبر کنید، سپس با آب گرم بشویید.
 • درمان با ویتامین‌های B9 و B12؛ از آنجایی که کمبود این ویتامین‌ها با کمک به رشد ویروس پاپیلوما به ایجاد زگیل تناسلی کمک می‌کند، مصرف این ویتامین‌ها ممکن است بیماری را بهبود بخشد.

تمام موارد ذکر شده می‌تواند در درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی موثر باشد اما هیچ کدام درمان قطعی نیست و بهتر است برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت نظر پزشک درمان را شروع کرده و تا بهبودی کامل ادامه دهید.

بیشتر این داروها به صورت پماد هستند که در پیشتربه معرفی برخی از این پمادها پرداختیم.

جراحی روش دیگری برای درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی است.

اگر زگیل بزرگ باشد یا زگیل با دارو درمان نشود، ممکن است جراحی به عنوان یک درمان ضروری باشد.

انواع روش های جراحی برای درمان زگیل ناحیه تناسلی

 • کرایوتراپی، سرما درمانی یا انجماد: این امر باعث ایجاد تاول در اطراف زگیل می‌شود که با بهبودی پوست و کبودی و منجر به پدیداری تدریجی پوست جدید می‌شود. این کار ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد و درد و تورم از عوارض جانبی آن است.
 • الکتروکوتر؛ سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی که می‌تواند روشی دردناک باشد.
 • برداشتن زگیل با جراحی: متخصص زگیل را با ابزار مخصوص تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی خارج می‌کند.
 • لیزر درمانی: این روش درمانی بسیار گران است زیرا از اشعه بسیار قوی استفاده می‌کند و فقط برای درمان زگیل‌های شدید استفاده می‌شود.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

 • استفاده از کاندوم در رابطه جنسی با افراد آلوده و ناقلین
 • واکسن hpv

زگیل به دلیل عفونت با ویروس پاپیلوما ایجاد می‌شود که در صورت عدم درمان و مزمن شدن بیماری می‌تواند منجر به سرطان‌های جنسی مردانه و زنانه شود.

استفاده از بهترین پماد برای زگیل تناسلی چقدر موثر است؟

پماد همیشه در درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی موثر نیست. اثربخشی پماد به تعداد زگیل‌های ناحیه و نوع آنها بستگی دارد. بنابراین روش استفاده از پمادها برای درمان زگیل تناسلی معمولا با شکست همراه است.

علاوه بر این، داروهایی که برای زگیل برای بیمار تجویز می‌شود، معمولاً اسیدی است و باعث سوزش، اسکار و زخم شدید می‌شود. همچنین این داروها به بافت پوست نفوذ نمی‌کنند و تنها لایه سطحی را از بین می‌برند، بنابراین نمی‌توان آن را درمان مناسب و قطعی دانست.

در صورت ایجاد عارضه‌های پماد باید چه کرد ؟

در صورت استفاده از هرگونه پماد برای درمان زگیل تناسلی، در صورت بروز عوارض غیرعادی مانند سرگیجه، حالت تهوع، تب، تاول، اختلالات خونی یا گوارشی، فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

از آنجایی که استفاده از این گونه پمادها عوارض جانبی بالایی دارد و نتیجه قطعی ندارد، به بیماران توصیه نمی‌شود و نمی‌توان آن را درمان مناسبی دانست. لیزر بهترین راه برای درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی است که می‌تواند بیماری را بدون هیچ عارضه‌ای درمان کند و نتایج قطعی به همراه داشته باشد.

چه زمانی درمان زگیل تناسلی ضروری است؟

بسیاری از مبتلایان به این عارضه آن را ساده می‌دانند و درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی را نادیده می‌گیرند. با این حال، تنها در برخی موارد این ضایعات پوستی خود به خود از بین می‌روند. گاهی اوقات زگیل تناسلی به کندی گسترش یا رشد می‌کند. در این موارد احتمال انتقال به شریک جنسی نیز افزایش می‌یابد.

درمان زگیل برای پیشگیری از عوارض ناشی از آن ضروری است. به عنوان مثال می‌توان به سرطان دستگاه تناسلی و اختلالات ادراری اشاره کرد.

زگیل نیز می‌تواند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند. گشاد شدن فرج یا واژن و کاهش توانایی واژن برای خونریزی نمونه‌ای از این مشکلات است. گاهی اوقات، زگیل می‌تواند از زنان باردار به نوزادان آنها منتقل شود.

سخن پایانی

انواع جدید پماد ضد زگیل تناسلی با تاثیر بر سیستم ایمنی در بازار موجود است که از این بین می‌توان به ایمی کیمود یا الدرا اشاره کرد. بهتر است این پماد برای درمان زگیل تناسلی ابتدا توسط پزشک استفاده شود و سپس خود فرد بتواند از این پماد استفاده کند. پماد همیشه در درمان معضل زگیل ناحیه تناسلی موثر نیست و به تعداد زگیل‌های ناحیه و نوع آنها بستگی دارد.

قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید زیرا لازم است دستورالعمل‌هایی در مورد استفاده ناخواسته از پماد برای درمان زگیل تناسلی در ناحیه غیر عفونی دریافت کنید.