کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک پروسه می باشد که باید توسط پزشک متخصص زنان توسط دستگاهی به روز در یک کلینیک مجهز انجام شود تا بررسی های لازم از نظر مشکلات زنان انجام شود و به آن بتوان اعتماد کرد. این پروسه برای بررسی ضایعات و یا با توجه به نظر پزشک متخصص زنان برای بررسی بیشتر ارجاع می شود.

کولپوسکوپی

فهرست:

کولپوسکوپی چیست؟

پروسه کولپوسکوپی چگونه انجام میشود؟

چرا به آ‌ن نیاز داریم؟

اهداف انجام کولپوسکوپی چیست؟

خطرات کولپوسکوپی چیست؟

آمادگی های قبل کولپوسکوپی چیست؟

اقدامات بعد از کولپوسکوپی چیست؟

نتایج کولپوسکوپی چیست؟

تفاوت پاپ اسمیر با کولپوسکوپی چیست؟

جمع بندی

خوشبختانه در کلینیک تخصصی ما تیمی از متخصصین بسیار باتجربه در این زمینه فعال هستند که می‌توانند شما را به طور کامل ارزیابی کرده و از هر جهتی تحت نظر داشته باشند تا علت اصلی تشخیص داده شده و در صورت نیاز درمان شود. جهت مشاوره یا مراجعه به این کلینیک می‌توانید از لینک‌های موجود در سمت چپ صفحه استفاده کنید.تماس با مرکز دکتر روشن

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش ساده و مستقیم است که برای مشاهده دهانه رحم، قسمت تحتانی رحم در بالای واژن، مجرا و واژن استفاده می شود. در حین کولپوسکوپی، پزشک متخصص شما از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ و دیگر ابزارهایی مانند اسپکولوم استفاده می کند.

اغلب اگر در غربالگری های رحم موارد غیرعادی دیده شود، توصیه به این روش می شود. علت اهمیت آن این است که امکان دارد این سلول های غیر نرمال درصورت عدم دریافت درمان در بعضی از موارد تبدیل به سرطان دهانه رحم شوند. با کولپوسکوپی می توان غیرطبیعی بودن سلول های دهانه رحم را تأیید کرد. حالت دیگر این است که در صورت غیر طبیعی بودن تست پاپ اسمیر، پزشک ممکن است کولپوسکوپی درخواست کند. اگر پزشک در طی کولپوسکوپی ناحیه ای غیر معمول را مشاهده کند، نمونه گرفته و برای آزمایشگاه فرستاده می شود. همچنین با روش کولپوسکوپی میتوان تصمیم گرفت که آیا برای حذف موارد غیرطبیعی به درمان نیاز دارید یا خیر و روش درمانی مناسب را انتخاب کرد.

پروسه کولپوسکوپی حدود ۱۵ دقیقه طول میکشد و بسیار شبیه به پاپ اسمیر می باشد ولی فرق و مزیت آن این است که از یک دستگاه بزرگ نمایی استفاده می کنند و همچنین پزشک نسبت به وضعیت مشاهده مستقیم دارد.

ممکن است قبل از این تست اضطراب داشته باشید. آشنا بودن به پروسه ی کولپوسکوپی و داشتن اطلاعات به کاهش استرس شما کمک می کند. اینکه در ارتباط با کولپوسکوپی اطلاعات داشته باشید و نیز نزد یک پزشک متخصص زنان متبحر با دستگاه به روز انجام دهید، از اصول این پروسه می باشد پس توصیه می شود به کلینیکی مجهز مراجعه کنید که پزشک زنان متبحر داشته باشد.

پروسه کولپوسکوپی چگونه انجام میشود؟

این تست معمولاً در یک کلینیک مجهز باید انجام شود و معمولاً زمانی حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. شرایط قرارگیری مانند معاینه لگن یا آزمایش پاپ می باشد. روی میز به پشت دراز خواهید کشید و پاها را در تکیه گاه قرار میدهید. سعی کنید عضلات لگن خود را شل کنید و آرامش داشته باشید.

پزشک وسیله را که اسپکولوم نام دارد، درون واژن قرار می دهد. به کمک این وسیله دیواره های دو طرف واژن از هم دور می شوند تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را ببیند. در اسپکولوم گذاری هیچ دردی بجز فشار را حس نخواهید کرد.

دستگاه بزرگ نمایی ویژه ای را که کولپوسکوپ نامیده می شود، در فاصله چند سانتی متر از vulva قرار می دهند تا پزشک به آن دید داشته باشد و عملکرد دقیق تری داشته باشد. سپس پزشک شما نور لازم را به واژن شما تابانده و از طریق لنز کولپوسکوپ نگاه می کند. کولپوسکوپ مانند دوربین عمل میکند و ناحیه را بزرگتر می کند و دید بهتری به پزشک میدهد که بتواند نواحی غیرطبیعی را تشخیص دهد.

مخاط دهانه رحم و واژن شما با پنبه سواب خشک می شود تا پزشک دید بهتری داشته باشد. پزشک متخصص ممکن است از محلولی برای برجسته سازی سلول های آن ناحیه استفاده کند و این محلول ممکن است احساس سوزش کمی به شما بدهد. ولی ناراحتی دیگری نخواهید داشت.

اگر پزشک شما منطقه مشکوکی مشاهده کند، ممکن است یک نمونه کوچک از بافت را برای آزمایشگاه جمع آوری کند. اگر چندین منطقه مشکوک وجود داشته باشد، پزشک ممکن است چندین بار نمونه برداری انجام دهد تا نتیجه ی ازمایشات دقیق تر و قابل اعتمادتر باشد. این کار ممکن است درد کمی داشته باشد و ممکن است بنا به صلاح دید پزشک از بی حسی استفاده شود.

چرا به آ‌ن نیاز داریم؟

دلایل متعددی می تواند وجود داشته باشد که شما به کولپوسکوپی نیاز پیدا کنید. اگر پزشک معالج شما دلیلی دارد یا ضایعه مشکوکی در دهانه رحم شما وجود داشته باشد، ممکن است این تست را به شما پیشنهاد دهد. برخی از دلایلی که ممکن است شما نیاز به کولپوسکوپی پیدا کنید، شامل موارد زیر باشد:

نتایج پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد که برای پیگیری مرحله بعد نیاز به کولپوسکوپی باشد.

دهانه رحم شما در طی معاینه لگن غیر طبیعی به نظر برسد و نیاز به بررسی با کولپوسکوپی دارد.

آزمایشات نشان می دهد که عفونت ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV دارید.

 دچار خونریزی غیرقابل توضیح، خونریزی غیرعادی یا خونریزی بعد نزدیکی یا سایر مشکلات هستید که پزشک کولپوسکوپی را به شما پیشنهاد میکند.

اهداف انجام کولپوسکوپی چیست؟

این تست می تواند برای بررسی شرایط شما در ارتباط با بیماری های زیر به کار برود:

زگیل ناحیه تناسلی

التهاب دهانه رحم

تغییرات پیش سرطانی در بافت گردن رحم

تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن

تغییرات پیش سرطانی vulva

پزشک شما ممکن است به یک یا چند مورد از این موارد با توجه به شرایط و سن شما مشکوک باشد و برای پیگیری های بیشتر به شما کولپوسکوپی را توصیه کند. کولپوسکوپی در رد یا تایید این علل بسیار موثر می تواند باشد. برای تایید یا رد این شرایط ممکن است مشاهده مستقیم کافی باشد یا نیاز به بیوپسی داشته باشد. این تصمیم با توجه به شرایط شما و صلاح دید پزشک می باشد.

خطرات کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش ایمن است که خطرات بسیار کمی را به همراه دارد ولی همواره به یاد داشته باشید به کلینیکی مراجعه کنید که مجهز باشد و پزشک زنانی انتخاب کنید که متبحر باشد. شما باید به مرکزی که مراجعه می کنید اعتماد داشته باشید. به ندرت، ممکن است عوارض بیوپسی مشاهده شود که شامل:‌ خونریزی، عفونت، درد لگن ممکن است باشد اما به یاد داشته باشید در صورت مراجعه به کلینیک معتبر و پزشک حاذق و رعایت نکات لازم که پزشک به شما توصیه میکند، تمام این ریسک ها به حداقل خواهد رسید.

آمادگی های قبل کولپوسکوپی چیست؟

برای آماده شدن برای کولپوسکوپی، پزشک ممکن است بسته به شرایط شما توصیه هایی کند:

در زمان قاعدگی از انجام کولپوسکوپی خودداری کنید.

از یکی دو روز قبل از کولپوسکوپی از تامپون های واژینال استفاده نکنید.

یک یا دو روز قبل از کولپوسکوپی نزدیکی واژینال نداشته باشید.

از دو روز قبل از کولپوسکوپی از داروهایی که به صورت واژینال می باشد، استفاده نکنید.

قبل از مراجعه به قرار کولپوسکوپی با توصیه ی پزشک، میتوانید از یک مسکن مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

اگر اضطراب زیادی قبل از انجام کولپوسکوپی دارید با پزشک خود در این ارتباط صحبت کنید. این صحبت کردن به شما کمک می کند و احساس ناراحتی شما را کم می کند. شما می توانید بروشور توضیحات کولپوسکوپی را تهیه کنید و مطالعه بفرمایید، همچنین  میتوانید هر گونه سوال یا ناراحتی خود را بر روی کاغذ بنویسید و از پزشک خود بپرسید. بهتر است چند روز قبل و بعد کولپوسکوپی مواردی که آرامش شما را افزایش می دهد انجام دهید، مثلا مراقبه یا در کنار دوستان یا خانواده بودن. مهم این است که شما بتوانید اضطراب خود را کنترل کنید تا پروسه کولپوسکوپی به بهترین صورت و در آرامش کامل برای شما انجام شود.

اقدامات بعد از کولپوسکوپی چیست؟

اگر در طی ابن روش پزشک نمونه بیوپسی نگرفته باشد، پس از اتمام تست کمی به خود استراحت بدهید. در چند روز آینده فعالیت های خود را محدودتر کنید. در یکی دو روز آینده ممکن است لکه بینی یا خونریزی بسیار کمی از واژن داشته باشید و می توانید از پد بهداشتی استفاده کنید.

اگر در ایت تست نمونه بیوپسی از شما گرفته شود، در این صورت ممکن است درد واژنی که یک یا دو روز طول میکشد داشته باشید. ممکن خونریزی خفیف داشته باشید یا ترشحات تیره از واژن داشته باشید و نیاز به استفاده از پد داشته باشید. تا زمانی که پزشک به شما اجازه استفاده از تامپون، دوش گرفتن یا آمیزش نداده است، از انجام این موارد خودداری کنید.

نتایج کولپوسکوپی چیست؟

از پزشک خود در ارتباط با آماده شدن نتیجه بپرسید و پیگیری کنید. نتایج کولپوسکوپی شما تعیین می کند که آیا شما به آزمایش و درمان بیشتری نیاز دارید یا خیر و این نتیجه باید توسط یک پزشک متخصص زنان معتبر و باتجربه، تفسیر شود. عدم پیگیری شما و تحت نظر نبودن ممکن است ضایعه ای خوش خیم را در طول زمان به بدخیم تبدیل کند و عواقب جبران ناپذیر داشته باشد. ویزیت بعدی خود را تعیین کنید تا حتما پیگیری نتیجه ی کولپوسکوپی خود را انجام دهید. اگر نتیجه ی بیوپسی طبیعی باشد، با توجه به علائم اولیه و پایدار ماندن یا رفع آن تصمیم گیری می شود. اگر نتیجه ی بیوپسی شما طبق نظر پاتولوژیست غیرطبیعی بود حتما نیاز به پیگیری دارید. حتما با پزشک زنان خود مشورت کنید و بهترین روش موجود را از پزشک خود درخواست کنید.

تفاوت پاپ اسمیر با کولپوسکوپی چیست؟

پاپ اسمیر معاینه ای است که از دهانه رحم سلول هایی جمع آوری میشود و برای آزمایشگاه فرستاده میشود تا تغییرات سرطانی یا آلودگی به HPV بررسی شود. اگر آزمایش پاپ اسمیر شما مثبت شود یا سلول های غیر طبیعی مشاهده شود قدم بعدی کولپوسکوپی میشود که می تواند به تایید تشخیص و مشکلات احتمالی کمک کند. همچنین HPV اگر مثبت شود چون به عنوان ریسک فاکتوری شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به سرطان می باشد، قدم بعدی با توجه به شرایط شما می تواند کولپوسکوپی باشد.

جمع بندی

کولپوسکوپی یک روش مشاهده مستقیم و درصورت نیاز نمونه برداری است که توسط پزشک متخصص زنان در یک کلینیک مجهز باید انجام شود. این پروسه حدود ۱۵-۲۰ دقیقه طول می کشد و در تمام این مدت بهتر است شما ارامش داشته باشید و عضلات کف لگن خود را ریلکس کنید.  ممکن است کولپوسکوپی شما نیاز به بیوپسی داشته باشد. در این صورت ممکن است بعد از کولپوسکوپی شما دچار درد و مختصری خونریزی شوید. بهتر است توصیه های پزشک خود را عملی کنید. مهمترین نکته پس از کولپوسکوپی پیگیری نتیجه ی آن و تعیین زمان ویزیت بعدی برای قدم های بعدی پیگیری می باشد. به یاد داشته باشید با عدم پیگیری به موقع و عدم مراجعه به پزشک متخصص متبحر، ممکن است ضایعه ی شما از وضعیت قابل درمان به غیر قابل درمان و سرطانی تغییر پیدا کند. در نتیجه حتما پیگیری های لازم را انجام دهید. بهترین و دقیق ترین کار این است که شما ویزیتی با پزشک زنان خود تعیین کنید و حتی اگر تا به امروز به دکتر زنان نرفته اید، ویزیتی تعیین کنید و مراجعه کنید. هر خانم نیاز است که پزشک زنان خود را داشته باشد و تحت پیگیری و نظارت دکتر باشد. در کلینیک ما پزشکان متخصص و فوق تخصص زنان آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

خوشبختانه در کلینیک تخصصی ما تیمی از متخصصین بسیار باتجربه در این زمینه فعال هستند که می‌توانند شما را به طور کامل ارزیابی کرده و از هر جهتی تحت نظر داشته باشند تا علت اصلی تشخیص داده شده و در صورت نیاز درمان شود. جهت مشاوره یا مراجعه به این کلینیک می‌توانید از لینک‌های موجود در سمت چپ صفحه استفاده کنید.تماس با مرکز دکتر روشن