لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول امری عادی است. اما به دلیل اینکه بعضی مواقع این خونریزی ها شدید است. بنابراین شناخت علت آن و مراجعه به پزشک در حفظ سلامت مادر و جنین ضروری به نظر می رسد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک زنان و زایمان دکتر روشن علت لکه بینی در حاملگی خود را تحت نظر متخصصین مجرب خانم، بررسی کرده و از سلامت مادر و جنین اطمینان پیدا کنید.

لکه بینی در بارداری می تواند ناراحت کننده باشد ، اما همیشه جدی و خطرناک نیست. بسیاری از زنانی که در دوران بارداری لکه بینی دارند، نوزاد خود را سالم به دنیا می آورند. لکه بینی، مقدار کمی از خون صورتی، قرمز یا قهوه ای تیره است. اگر آنچه می بینید قهوه ای یا صورتی است ، شبیه همان چیزی است که در پایان دوره قاعدگی مشاهده می کنید ، این لکه بینی است. اگر قرمز روشن است ، آن را خونریزی در نظر بگیرید. امکان دارد مادر در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی متوجه لکه بینی شود یا چند قطره خون روی لباس زیر خود مشاهده کند.

لکه بینی در دوران بارداریفهرست مطالب

علت لکه بینی در دوران بارداری

علت لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

علت لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری

علت لکه بینی در سه ماهه سوم بارداری

در صورت لکه بینی در دوران بارداری چه کاری باید انجام دهید؟


علت لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی در حاملگی ، می تواند توسط تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود. حدود 25 درصد زنان باردار در 12 هفته اول بارداری خود لکه بینی را تجربه می کنند. لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری دیده می شود.دلایل زیادی در لکه بینی در اوایل بارداری وجود دارد. مطمئنا سقط جنین یکی از این دلایل است. اما علت‌ های زیادی برای لکه بینی در یک بارداری سالم و طبیعی وجود دارد.


علت لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

1 خون ریزی کاشت یا لانه گزینی : خون ریزی لانه گزینی 6 تا 12 روز پس از استقرار تخمک در رحم زن رخ می دهد. خون ریزی لانه گزینی نشان دهنده این است که جنین در دیواره رحم مادر مستقر شده است. هر زنی خونریزی لانه گزینی را تجربه نخواهد کرد. اما برای زنانی که آن را تجربه می کنند ، این معمولاً یکی از اولین علائم بارداری است. خون ریزی کاشت 6 تا 12 روز پس از استقرار تخمک در رحم زن رخ می دهد. خون ریزی کاشت نشان دهنده این است که جنین در دیواره رحم مادر مستقر شده است. رنگ خون در خون ریزی لانه گزینی معمولاً به رنگ صورتی روشن تا قهوه ای تیره است. لکه بینی در دوران بارداری مربوط به لانه گزینی برای چند ساعت ، حداکثر 3 روز طول می کشد و به خودی خود متوقف می شود.

2حاملگی خارج رحمی : در بارداری خارج رحمی باید سریعا به پزشک مراجعه شود. در بارداری خارج رحمی، جنین در خارج از رحم که در اکثر مواقع لوله رحمی است، رشد می کند. اگر جنین در همین وضعیت به رشد خود ادامه دهد، در نهایت منجر به پاره شدن لوله رحمی می شود که برای مادر بسیار خطرناک می باشد. اگرچه این نوع بارداری خیلی خطرناک است، اما تنها در 2 درصد بانوان اتفاق می افتد.
خون ریزی یا لکه بینی در دوران بارداری خارج رحمی معمولاً با علائم زیر همراه است:
درد شدید شکم یا لگن
ضعف، سرگیجه یا غش
فشار هنگام دفع مدفوع

3زایمان زودرس یا سقط جنین: بیشترین دلیل نگرانی مادران باردار از خونریزی در طول ۱۳ هفته اول دوران بارداری، مربوط به سقط جنین مکرر در این دوره زمانی است. حدود نیمی از بانوان که در این زمان خونریزی داشته اند، نهایتا جنین خود را سقط می کنند. اما این دلیل نمی شود که در هر لکه بینی بارداری دچار نگرانی شوند، مخصوصا اگر علائم دیگری نداشته باشند. خون ریزی ناشی از سقط جنین می تواند منجر به بروز علائم زیر شوند:
کمر درد خفیف تا شدید
کاهش وزن
ترشحات سفید و صورتی
گرفتگی یا انقباضات
کاهش ناگهانی علائم بارداری

پزشک احتمالاً دو یا چند آزمایش خون را برای بررسی میزان هورمون حاملگی بیمار انجام خواهد داد. به این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) گفته می شود. فاصله آزمایشات 24 تا 48 ساعت خواهد بود. کاهش سطحhCG نشان دهنده، از دست رفتن حاملگی می باشد. سقط جنین شایع است و در حدود 20 درصد افرادی که باردار هستند، اتفاق میفتد.

4 – علل ناشناخته: همچنین ممکن است به یک دلیل غیرقابل شناسایی لکه بینی در دوران بارداری داشته باشید. در اوایل بارداری بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می کند. تغییرات دهانه رحم می تواند لکه بینی خفیف در برخی از زنان را به همراه داشته باشد. تغییرات هورمونی نیز ممکن است مسئول باشد.
همچنین ممکن است پس از مقاربت جنسی یا اگر بسیار فعال هستید ، لکه بینی ملایم را تجربه کنید.
عفونت یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی است ، به همین دلیل مهم است که با دکتر خود در مورد لکه بینی در حاملگی صحبت کنید. آنها می توانند علل جدی تر را رد کنند.


شما می توانید با مراجعه به کلینیک زنان و زایمان دکتر روشن علت لکه بینی در دوران بارداری خود را تحت نظر متخصصین مجرب خانم، بررسی کرده و از سلامت مادر و جنین اطمینان پیدا کنید.

علت لکه بینی در بارداری


علت لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری

وجود برخی از درد ها و مقدار کمی لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری طبیعی است. اما زنانی که خون ریزی خفیف، لکه بینی یا ترشحات غیر طبیعی را تجربه می کنند باید با پزشک مشورت کنند. خون ریزی خفیف یا لکه بینی در سه ماهه دوم ممکن است ناشی از تحریک دهانه رحم باشد ، که معمولاً پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم رخ می دهد. اما این خون ریزی کاملا طبیعی بوده و معمولاً باعث نگرانی نمی شود.

پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی حاملگی در سه ماهه دوم استر.  پولیپ یک رشد بی ضرر در دهانه رحم است. به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت اطراف دهانه رحم، احتمال دارد زنان در دوران بارداری لکه بینی را تجربه کنند. در دوران بارداری، پولیپ های دهانه رحم ممکن است متورم یا تحریک شده و باعث خون ریزی شود. زنان باردار اگر در سه ماهه دوم، خون ریزی واژینال شبیه دوره قاعدگی شدید دارند، باید سریعاً به پزشک اطلاع دهند.

لکه های بارداری شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه علائم شرایط جدی تر و  مشکلات جفت باشد، مانند:

  1. جفت سرراهی :‌ این شرایط، زمانی پیش می آید که جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی کانال زایمان را می گیرد. البته این اتفاق بسیار نادر است، اما اگر هم رخ دهد، باید سریعا اقدامات مراقبتی انجام گیرد. این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می افتد.
  2. چسبندگی جفت : چسبندگی جفت باعث می شود جفت بسیار عمیق تر از حد معمول در رحم نفوذ کند. چسبندگی جفت بیشتر در سه ماهه سوم بارداری موجب خون ریزی می شود.
  3. کندگی جفت : گاهی اوقات جفت خیلی زود از رحم جدا می شود. کندگی جفت می تواند باعث خون ریزی، کمردرد و گرفتگی شدید شکم شود. تشخیص زود هنگام آن می تواند از بروز عوارض شدید برای مادر و نوزاد جلوگیری کند.


علت لکه بینی در سه ماهه سوم بارداری

لکه بینی در اواخر بارداری احتمال دارد بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم خون ریزی کم یا لکه بینی رخ دهد. این خون ریزی های معمولی و طبیعی هستند. زنان در صورتی که در اواخر بارداری خون ریزی شدید واژن دارند، باید فورا به دنبال درمان باشند. خون ریزی در اواخر دوره بارداری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  1. زایمان زودرس : لکه بینی در اواخر دوران بارداری می تواند نشانه اولیه زایمان زودرس باشد. بعضی از خانم ها ممکن است متوجه ترشحات و لخته های غیر طبیعی مخاطی شوند. یک لخته مخاطی ترکیبی از ترشحات واژن، مخاط و خون است. زنانی که سابقه خون ریزی در سه ماهه دوم دارند می توانند در مورد اینکه آیا در معرض خطر زایمان زودرس هستند یا نه، و برای به حداقل رساندن این خطر، با پزشک خود صحبت کنند.
  2. پارگی رحم : لکه بینی در دوران بارداری ممکن است به دلیل پاره شدن جای بخیه در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد که بسیار خطرناک است و نیاز به عمل سزارین فوری دارد. از دیگر علائم، احساس درد و فشار در ناحیه زیر شکم می باشد.
  3. وازا پرویا : وازا پرویا مشکلی در عروق خونی کودک است. وازا پرویا باعث می شود که برخی از رگ های خونی کودک به موازات دهانه رحم، حرکت کنند. این رگ های خونی ممکن است باعث خون ریزی غیر طبیعی به خصوص در اواخر بارداری یا در دوران زایمان زودرس شود. خانم هایی که وازپرویا دارند معمولاً سزارین می شوند.
لکه بینی در بارداری


در صورت لکه بینی در دوران بارداری چه کاری باید انجام دهید؟

اگر لکه بینی در اوایل بارداری بسیار کم است و در غیر این صورت هیچ علائمی ندارید ، ممکن است بخواهید تا قرار بعدی خود صبر کنید تا با پزشک خود صحبت کنید. اما اگر لکه بینی در بارداری همراه با گرفتگی شدید ، تب ، ترشحات واژن غیر معمول یا بوی بد یا درد دارید ، باید به پزشک مراجعه کرد.


شما می توانید با مراجعه به کلینیک زنان و زایمان دکتر روشن علت لکه بینی در دوران بارداری خود را تحت نظر متخصصین مجرب خانم، بررسی کرده و از سلامت مادر و جنین اطمینان پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید