جوش در ناحیه تناسلی زنان

اگر اخیرا متوجه وجود جوش در ناحیه تناسلی خود شده اید و از این موضوع بسیار ناراحتید و میترسید که این مشکل علامت مشکل و بیماری بزرگتری باشد، باید به شما بگوییم که چندین مورد ممکن است موجب بوجود آمدن جوش در ناحیه تناسلی زنان شود و ممکن است برخی از آنها دلایلی خطرناک داشته باشند و لازم باشد شما سریعا به متخصص زنان مراجعه کنید. بنابراین تا انتهای این مطلب با کلینیک زنان زایمان ما همراه باشید تا دلایل جوش در ناحیه تناسلی زنان را بررسی کنیم.

جوش در ناحیه تناسلی زنان

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

جوش در ناحیه تناسلی زنان: جوش های معمولی روی واژن

احتمالاً شما فکر می کردید به محض رسیدن به سن نوجوانی جوش ها تمام شده است ، اما این غافلگیری ها هنوز هم می توانند شما را در بزرگسالی آزار دهند و ممکن است هرجای دیگری جز صورت شما را سورپرایز کنند.

بهترین متخصص زنان در کلینیک ما می گوید: “همانند هر جای دیگر بدن ، ممکن است در ناحیه واژن نیز دچار آکنه شویم.” این موارد دقیقاً مانند سایر لکه های آکنه به نظر می رسند: قرمز ، تحریک شده و گاهی پر از چرک. (هنگامی که پر از چرک باشند ، ممکن است به صورت برجستگی های سفید نزدیک واژن ظاهر شوند). برای درمان این جوش ها کافیست همانند جوشهای صورت صبر داشته باشید و انها را تحریک نکنید تا خود به خود از بین بروند.

جوش در ناحیه تناسلی زنان: از بین بردن موهای زائد

از بین بردن موهای ناحیه واژن با تیغ و هر روش دیگر میتواند برای شما ایجاد حساسیت کرده و موجب جوش در ناحیه تناسلی شود. از طزفی عدم رعایت بهداشت و شیو نکردن ناحیه واژن میتواند منجر به ایجاد جوش های چرکی شود. بنابراین تنها راه خلاصی از این نوع جوش ها، استفاده از لیزر موهای زائد بیکینی می باشد. لیزر موهای زائد با بهترین دستگاه لیزر، می تواند شما را از این دسته از جوش ها خلاص کند.

جوش در ناحیه تناسلی زنان: داشتن موهای زیرپوستی

جوش در ناحیه تناسلی زنان

 

گاهی اوقات موهای ناحیه واژن  دوباره در پوست شما فرو می روند و باعث ایجاد موهای زیر پوستی می شوند. شایع ترین دلیل ایجاد برجستگی های دردناک در ناحیه واژن ، موهای زیرپوستی است. این نوع از برجستگی ها در نهایت باید خود به خود از بین بروند. اگر برجستگی از بین نرود یا علائم عفونت (قرمزی ، تورم ، درد یا چرک) داشته باشد ، به پزشک مراجعه کنید.

جوش در ناحیه تناسلی زنان: قرار گیری در معرض آفتاب

با گذشت زمان ، قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند کک و مک یا خال های جدیدی را روی ناحیه تناسلی شما ایجاد کند ، همچنین اصطکاک مداوم ناشی از تماس پوست با لباس می تواند باعث ایجاد جوش شود. گاهی اوقات به دلیل استفاده از نوار بهداشتی بودار و پلاستیکی ، ناحیه تناسلی درگیر جوش می شود و در این شرایط پیشنهاد می شود که نوع نوار بهداشتی را تغییر دهید و از انواع دیگری استفاده کنید.

اما بحث مهم تر درمورد خال ها است. خال ها در اکثر موارد چیز نگران کننده ای نیستند ، اما مهم این است که شما قادر باشید تفاوت بین انواع طبیعی و مشکوک را تشخیص دهید – به خصوص اگر زمان زیادی را در آفتاب می گذرانید.

بر اساس نظر بهترین متخصص زنان و متخصص پوست ، خال های معمولی معمولاً گرد و به طور منظم بوده و می توانند صاف یا برجسته باشند. با این حال ، خال های غیر معمول نامتقارن و چند رنگ هستند و اندازه آنها می تواند با گذشت زمان افزایش یابدو می توانند در ناحیه کشاله ران شما نیز ظاهر شوند. بنابراین اگر همچنین موردی را مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

جوش در ناحیه تناسلی زنان: کیست چربی

نشستن پشت میز از ساعت 9 تا 5 ، تعریق در ورزشگاه و پوشیدن لباس زیر تنگ تقریباً در هر دقیقه از روز  موجب می شود که به واژن شما هوای مورد نیاز نرسد.

ایجاد این محیط به دلیل مالش مداوم لباس ها می تواند منجر به رشد کیست سباسه شود (برجستگی هایی مملو از مایعات ، احتمالاً سفید در ناحیه واژن شما که می تواند مانند آکنه ظاهر شود).

بهترین دکتر زنان در تهران کلینیک ما می گوید: “این کیست ها اغلب در ناحیه کشاله ران پیدا می شوند.” “آنها می توانند آلوده شوند ، اما عفونت معمولاً در آن منطقه باقی می ماند.”  بنابراین در صورت بروز این نوع از جوش ها سریعا به پزشک زنان مراجعه نمایید.

جوش در ناحیه تناسلی زنان: زگیل تناسلی

یکی از نگران کننده ترین نوع جوش روی ناحیه تناسلی، زگیل تناسلی است .زگیل های واژن نوعی عفونت منتقله از راه مقاربتی (STI) است و اغلب به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اندازه آنها کوچک است ، ممکن است سطح آن ناهموار یا صاف باشد و به طور معمول به رنگ پوست هستند یا کمی تیره ترند.

متخصص زنان در کلینیک ما می گوید:  “زگیل های تناسلی سرعت انتقال بالایی دارند و ممکن است شریک جنسی و خانواده را آلوده کنند و اگر این مشکل جدی گرفته نشود، منجر به سرطان دهانه رحم می شود.”

بنابراین حتما لازم است در صورت مشاهده زگیل، به دکتر زنان مراجعه کرده و اقدامات لازم از قبیل تست پاپ اسمیر، تست HPV و در صورت نیاز کولپوسکوپی رحم انجام دهید.

جوش در ناحیه تناسلی :  کیست بارتولین

اگر برجستگی یا توده عجیب و غریب نزدیک دهانه واژن شما باشد ، ممکن است کیست بارتولین باشد.

شما در هر طرف دهانه واژن غده هایی دارید که وظیفه کمک به مرطوب نگه داشتن ناحیه را دارند، اما گاهی اوقات دهانه آنها  می توانند مسدود شوند.

اگر کیست کوچک و بدون درد باشد ، احتمالاً خود به خود برطرف می شود. اما اگر بزرگ و  یا دردناک شد ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

جوش در ناحیه تناسلی زنان:  سفلیس

بهترین متخصص غدد درون ریز در کلینیک ما می گوید: اولین نشانه از سفلیس یک یا چند برجستگی کوچک و بدون درد در محل عفونت است به خصوص در دستگاه تناسلی یا دهان شما. سفلیس نوعی بیماری آمیزشی بوده است  که از باکتری ترپونما پالیدوم به وجود می آید. برجستگی های واژن سه تا شش هفته می مانند و خود به خود از بین می روند. اما  این به معنای از بین رفتن سفلیس نیست و شما هنوز هم به درمان نیاز دارید. در صورت عدم درمان ، این بیماری می تواند تهدید کننده زندگی شود.

سفلیس با آنتی بیوتیک قابل درمان است و هرچه زودتر نسبت به درمان آن اقدام کنید بهتر است.

جوش در ناحیه تناسلی زنان:  تبخال دستگاه تناسلی

دکتر زنان می گوید ، تبخال نوعی بیماری است که اکثر زنان از آن آگاه هستند ، زیرا این یک عفونت منتقله از راه مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) 1 و 2 ایجاد می شود. پس از مواجهه اولیه ، ویروس خاموش می شود و می تواند در هر زمان دوباره فعال شود.

علائم شامل درد ، خارش ، برجستگی های کوچک قرمز ، تاول های ریز سفید یا زخم است. در طی شیوع اولیه ، ممکن است علائم و نشانه هایی مانند آنفولانزا مثل تورم غدد لنفاوی در کشاله ران ، سردرد ، درد عضلانی و تب و همچنین خارش و سوزش داشته باشید.

هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد ، اما علائم را می توان به سرعت با استفاده از داروی ضد ویروس درمان کرد تا مدت زمان شیوع آن کاهش یابد.استفاده از وسایل جلوگیری مثل کاندوم بهترین راه برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض و انتقال تبخال است.

جوش در ناحیه تناسلی :   لیکن اسکلروزوس

این یک بیماری نادر است که باعث ایجاد لکه های سفید و نازک بر روی ولو و مقعد می شود. این بیماری در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما در زنان بالای 50 سال شایع است. این لکه ها با خارش ، تاول ، درد و خونریزی همراه است. علت آن ناشناخته است ، اما کارشناسان معتقدند که این مسئله به مسائل سیستم ایمنی بدن ، عدم تعادل هورمونی ، ژنتیکی و ضربه پوستی مرتبط است.

تشخیص بیماری لیکن اسکلروز ممکن است دشوار باشد و اغلب با سایر اختلالات پوستی ولو اشتباه گرفته می شود . اگر شما به آن مبتلا هستید ، انجام غربالگری های مادام العمر بسیار مهم است زیرا این بیماری منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان ولو می شود.

بنابراین جوش در ناحیه تناسلی زنان، ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد که باید هر چه سریعتر نسبت به درمان آن اقدام کرد. بنابراین در صورت مشاهده حتما به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید.

درمان جوش های ناحیه تناسلی

روش درمان جوش های ناحیه تناسلی با توجه به نوع عامل ایجاد کننده ی آن تعیین می شود . خارش جوش ها در ناحیه ی شرمگاهی بدون توجه به عاملان و با استفاده از داروهایی مانند کرم هیدروکورتیزون قابل رفع است. اما ممکن است پزشکان داروهای دیگری را برای تسکین علائم تجویز کنند. که به طور قطعی و کاملدرمان شوید. برخی از عوارض پوستی نیازی به درمان ندارند و ممکن است به مرور زمان با تمیز کردن ناحیه آسیب دیده بهبود پیدا کنند .

پماد برای جوش واژن

جوش های ناشی از تحریکات جزئی پوست می تواند به مرور زمان خود به خود ناپدید شود. اگر این اتفاق نیفتاد و یا وضعیت جوش ها بدتر شدند، حتما بایستی به پزشک مراجعه کنید. جوش های واژنی ایجاد شده در اثر درماتیت را می توان با داروهای موضعی درمان کرد. علاوه بر این، آنتی هیستامین ها می توانند آلرژی های شدید را در انسان درمان کنند.

اگر دچار عارضه ی درماتیت تماسی هستید، ابتدا باید علت اصلی بروز آن را پیدا کنید تا در آینده از آن اجتناب کنید. برای این منظور باید از مصرف تمام محصولات مربوط به ناحیه تناسلی خودداری کنید سپس یکی پس از دیگری از آن ها را امتجان کرده تا متوجه شوید که چه چیزی باعث مشکلات و تحریک پوست شما می شود.

لازم به ذکر است که برخی از جوش ها به علت رشد مو ها در داخل بدن ایجاد میشوند که معمولا به مرور زمان بهبود مییابند.

دیدگاهتان را بنویسید