جراحی هودوپلاستی

جراحی هودوپلاستی

شما می توانید از طریق تلفن های تماس موجود در سایت با کلینیک دکتر روشن تماس حاصل نمایید و از مشاوره های رایگان بهترین متخصصین زنان و زایمان در جهت اطمینان خاطر یافتن سریعتر از شرایطتتان تا زمان مراجعه به کلینیک استفاده نمایید.

جراحی هودوپلاستی چیست؟

جراحی هودوپلاستی یکی از روش ­های زیباسازی اندام تناسلی زنانه است که برای تغییر شکل کلاهک کلیتورال از این روش استفاده می شود. اندام تناسلی زنان شامل دو بخش خارجی و داخلی است. بخش خارجی که ولوو (vulvo) نامیده می­ شود شامل لابیا، دهانه واژن، دهانه مجرای ادرار و کلیتوریس است. کلیتوریس غده ­ای است که مرکز اصلی لذت جنسی زنان بوده و هزاران پایانه عصبی در این نقطه قرار دارد. کلیتوریس در هر فرد اندازه متفاوتی دارد و کوچک یا بزرگ بودن این اندام کاملاً طبیعی است.

هود کلیتورال که قسمت موردنظر در جراحی هودوپلاستی به حساب می آید، پوست چین خورده­ای متصل به لبه­ های داخلی و جلوی ولوو است. این پوست با شکل نامناسب و رنگ تیره ­ای که ایجاد می­ کند، ظاهر ناخوشایندی را به واژن می ­دهد. تغییرات برروی هود کلیتورال می ­تواند ظاهر واژن را بهبود ببخشد و همچنین تناسب بیش­تری را با دیگر اعضای دستگاه تناسلی خارجی به ­وجود بیاورد.

هود کلیتورال چیست و چه نقشی دارد؟

همان­طور که گفتیم، هود یا کلاهک کلیتورال پوستی چین خورده در جلوی ناحیه ولوو است. شکل و اندازه هود کلیتورال در هر فردی متفاوت از دیگری بوده و شکل آن بستگی به شکل لب ­ها دارد. در جایی که لب­ های داخلی به­ هم می­ رسند، هود خارجی تشکیل می­ شود.

هود کلیتورال یا پوست اطراف کلیتوریس، بافتی است که اطراف کلیتوریس را پوشانده و مانع تحریک بیش از حد آن می ­شود. کلیتوریس نقش خاصی در تولید مثل ندارد ولی مرکز اصلی لذت جنسی است. به دلیل وجود هزاران پایانه عصبی در این نقطه، هنگام مواجهه با محرک، پر از خون شده و شاهد نعوظ آن هستیم. هود کلیتورال از کلیتوریس در زندگی روزمره محافظت می­ کند تا دچار تحریک بیش از حد در مواجهه با اصطکاک نشود.

در برخی از بانوان، هود کلیتورال دارای بافتی اضافه است که موجب نارضایتی از شکل واژن، یا احساس ناراحتی و خجالت آنان می ­شود. از آن­جایی که ممکن است این پوست اضافه برای خانم ­ها مساله ­ای آزاردهنده باشد، پزشکان جراحی هودوپلاستی را ارائه داده ­اند. جراحی هودوپلاستی باعث می ­شود که چین خوردگی و پوست اضافه هود کلیتورال بریده شود و در عین حال پوست کافی برای محافظت از کلیتوریس باقی بماند.

جراحی هودوپلاستی چگونه انجام می ­شود؟

جراحی هودوپلاستی یک عمل سرپایی است که با بی­ حسی موضعی یا بی­هوشی عمومی صورت می­ گیرد. پزشک جراح ابتدا یک برش در هود کلیتورال ایجاد می­ کند تا بتواند به بافت اضافی دسترسی داشته باشد. سپس پوست و برجستگی اضافی بالای کلیتوریس را بریده و بخیه می ­زند. بخیه­ های این جراحی از نوع جذبی هستند و نیاز به کشیدن ندارند. مدت زمان جراحی هودوپلاستی خیلی طولانی نیست و اغلب تمام مراحل حداکثر پس از یک ساعت به اتمام می­ رسند.

برخی از خانم­ ها مبتلا به لب مینورا هیپرتروفیک هستند. یعنی لب ­های داخلی اندام تناسلی آنان بیش از حد بزرگ است. این بانوان معمولاً مشکلات مربوط به هود کلیتورال را نیز دارند و پزشکان برای آنان از جراحی ترکیبی هودوپلاستی و لابیاپلاستی استفاده می­ کنند.

مزایای جراحی هودوپلاستی

هنگامی که غده کلیتوریس با پوست اضافی پوشیده شده باشد، تحریک جنسی در زنان کاهش می­ یابد. روشن است که با برداشته شدن این بافت اضافی از اطراف کلیتوریس، تحریک و رضایت جنسی بانوان و شریک زندگی‌ شان بیش­تر می شود. علاوه بر افزایش لذت جنسی، نتایج و مزایای زیر را نیز می­ توان از جراحی هودوپلاستی انتظار داشت:

  • رضایت از زیبایی و رسیدن به شکل دلخواه دستگاه تناسلی
  • ارگاسم ­های بیش­تر و شدیدتر
  • راحتی بدن در هنگام پوشیدن لباس ­های تنگ و چسبان

عوارض جراحی هودوپلاستی

پس از انجام عمل، ممکن است تورم و کبودی خفیفی در این ناحیه ایجاد شود و شاید درد موقتی داشته باشید. با پیروی از دستورالعمل­ های ساده و مصرف داروهایی که پزشک تجویز می ­کند، به زودی درد و تورم تمام خواهد شد. معمولاً جراحی هودوپلاستی عوارض جدی در پی ندارد اما ممکن است مانند هر جراحی و روش درمانی دیگری ریسک ­های خاص خودش را داشته باشد. البته با انتخاب یک جراح ماهر و کلینیکی معتبر جهت جراحی، چندان جای نگرانی نیست. یک جراح تازه­کار و ناشی شاید با برداشتن بیش از حد بافت اطراف کلیتوریس موجب خون­ریزی، عفونت و عدم تقارن شکل  ظاهری واژن شود.

سایر عوارضی که یک جراح فاقد مهارت ممکن است در جراحی هودوپلاستی رقم بزند را می­ توان به این صورت بر شمرد:

آسیب عصبی

در ناحیه کلیتوریس، هزاران رشته عصب وجود دارد. اگر در حین جراحی این اعصاب دچار آسیب شوند، ممکن است ناحیه تناسلی دچار بی ­حسی یا برعکس، حس کردن شدیدتر احساس گوناگون شود.

زخم

وجود زخم در دستگاه تناسلی بسیار خطرناک است. این زخم می ­تواند راهی برای ورود عفونت و بیماری­ های گوناگون باشد. همچنین زخم موجب بی­ حسی دستگاه تناسلی نیز می­ شود. در صورتی که پس از جراحی هودوپلاستی متوجه زخم ناشی از جراحی شدید، بدون اتلاف وقت پزشک را در جریان بگذارید.

احتباس ادرار

در هنگام هر یک از جراحی­ های جوان­سازی واژن ممکن است لب­ های مجرای ادرار دچار هم­جوشی شده و مسدود شوند. با انسداد مجرای ادرار، امکان دفع ادرار وجود ندارد و این موضوع آسیب شدیدی به کلیه ­ها وارد می ­کند. در صورتی که احساس کردید با مشکل دفع ادرار مواجه شده ­اید حتماً به پزشک اطلاع دهید. البته در ساعت­ های اولیه پس از عمل، اختلال در دفع ادرار طبیعی است و احتمالا ارتباطی با انسداد مجرای ادرار نداشته باشد اما به هرحال پزشک باید در جریان قرار بگیرد.

دوره نقاهت و نتایج جراحی هودوپلاستی

پزشکان توصیه می­ کنند پس از انجام جراحی هودوپلاستی، پیش از بازگشت به کار و زندگی روزمره حداقل سه روز استراحت مطلق داشته باشید. تا یک ماه هم از ورزش سنگین و مقاربت دوری کنید. در روزهای ابتدایی پس از جراحی، ممکن است دچار بی ­حسی در این ناحیه شوید که این موقتی است و جای نگرانی ندارد.

در برخی از بیماران نتایج عمل بالافاصله مشخص است اما اکثر بیماران باید مدتی صبر کنند تا تورم کاهش یابد و بعد نتیجه جراحی هودوپلاستی را ببینند. دوره نقاهت پس از جراحی هودوپلاستی بیش از یک ماه طول نمی ­کشد اما اگر این جراحی با لابیاپلاستی ترکیب شود، ممکن است زمان بیش­تری تا بهبودی کامل نیاز باشد.

هدف از جوان سازی واژن با جراحی هودو پلاستی

جوان­سازی واژن که به شکل ­های گوناگونی صورت می­ گیرد، تنها برای تغییر شکل ظاهری انجام نمی ­شود. پس از بارداری یا شروع دوران یائسگی مشکلاتی مانند کاهش استروژن در بدن رخ می ­دهد که این اتفاق ممکن است تغییراتی را در بافت واژن به ­وجود بی آورد. بانوان برای رفع این مشکل می ­توانند از روش­ های مختلف جوان­سازی واژن با جراحی استفاده کنند. از دیگر مزایای جوان­سازی واژن می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود ظاهر واژن
  • بهبود کیفیت رابطه جنسی
  • افزایش اعتماد به نفس
  • بهبود عضلات واژن

زمان مناسب برای جوان­سازی واژن به روش هودوپلاستی

با افزایش سن و کاهش سطح هورمون استروژن، همچنین بارداری، زایمان و یائسگی، خاصیت کشسانی و ارتجاعی واژن کاهش می ­یابد. این اتفاق مشکلاتی چون نارضایتی در رابطه جنسی و گاهی بی ­اختیاری در ادرار را نیز در پی دارد. در این موقعیت است که بیش­تر بانوان به چنین جراحی ­هایی روی می ­آورند.

البته تنها افزایش سن و مشکلات هورمونی دلیل مراجعه بانوان به پزشک برای زیبایی ناحیه تناسلی نیستند. برخی از دختران با لابیای بزرگی در واژن متولد می­ شوند و در هر سنی که مایل باشند می ­توانند برای کاهش اندازه لابیا یا متقارن سازی، اقدام به لابیاپلاستی کنند.

زیبایی و رضایت بانوان از جراحی هودوپلاستی

بانوان از تغییرات و پیش­رفت ­های پزشکی در زمینه زیبایی بسیار استقبال می­ کنند. متدها و روش ­های گوناگونی برای زیبایی صورت و اندام ­های گوناگون وجود دارند که مشتری شماره یک این متدهای زیبایی خانم­ ها هستند. پس از جراحی­ های مربوط به چهره، جراحی ­های مربوط به دستگاه تناسلی بیش­ترین متقاضی را دارند. پیش از این­که برای جراحی هودوپلاستی یا دیگر روش­ های زیباسازی واژن اقدام کنید، خوب است بدانید که شکل اندام تناسلی هر شخصی منحصر به فرد است و معیار درستی برای زیبایی این بخش از بدن وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که همه عمل­ های جراحی حتی جراحی هودوپلاستی (که یک عمل سرپایی است و چندان خطری ندارد) هم ریسک ­های خاص خودش را دارد. جدا از ریسک ­های حین جراحی، دوره نقاهت و عوارض احتمالی پس از هر عملی را نیز در نظر داشته باشید. البته که رضایت از خود امر مهمی است و جراحی می ­تواند بر میزان این حس رضایت بیفزاید اما پیش از اقدام برای جراحی به این فکر کنید که آیا واقعاً نیازمند این عمل هستید و حاضرید ریسک ­هایش را بپذیرید یا خیر؟ پس از در نظر گرفتن همه موارد تصمیم نهایی را بگیرید.

شما می توانید از طریق تلفن های تماس موجود در سایت با کلینیک دکتر روشن تماس حاصل نمایید و از مشاوره های رایگان بهترین متخصصین زنان و زایمان در جهت اطمینان خاطر یافتن سریعتر از شرایطتتان تا زمان مراجعه به کلینیک استفاده نمایید.