پاپ اسمیر چیست

پاپ اسمیر چیست آزمایش اسمیر جزء آزمایش‌های غربالگری می‌باشد که برای تشخیص سرطان یا عواملی منجر به سرطان گردن رحم می‌باشد که از طریق نمونه برداری و آزمایش سلول شناسی گردن رحم دستگاه تولید مثلی زنان انجام می‌گیرد.

What-pap-smear

 

تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام میشود

حتماً تاکنون شنیده‌اید که باید به‌صورت دور‌ه‌ای و منظم ای تست را به‌عنوان یکی از غربالگری‌های لازم در سنین فعالیت جنسی و باروری انجام دهید و شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که تست پاپ اسمیر چیست و دقیقاً برای تشخیص چه مواردی استفاده می‌شود؟ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم پاپ اسمیر چیست و چرا نیاز است که هر خانمی در سنین باروری به‌صورت منظم آن را انجام دهد؟

پاپ اسمیر چیست آزمایش یا یک تست ساده، اما بسیار دقیق است که برای غربالگری هدف اصلی از انجام شناسایی پاپ اسمیر چیست تغییرات سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم است که اگر وجود داشته باشند، در حالت خفیف احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود دارد و در حالت‌های خیلی شدید، سرطان دهانه رحم تشخیص داده می‌شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود که معاینات منظم دور‌ه‌ای را نزد یک متخصص زنان خوب انجام دهید تا این غربالگری مهم نیز در زمان مناسب انجام شود؛ زیرا آگاهی به هنگام از وجود سلول‌های غیرطبیعی و پیش سرطانی باعث می‌شود روند درمانی زودتر آغاز شده و بدن به‌خوبی به درمان پاسخ دهد.

درنتیجه احتمال بهبود سریع‌تر بیمار در این شرایط وجود دارد. اما درصورتی‌که در این امر سهل‌انگاری کنید و ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان دیر شناسایی شود، ممکن است این سرطان تهدید‌کننده زندگی شما باشد.

البته ذکر این نکته لازم است که جواب مثبت تست پاپ اسمیر چیست به معنی قطعیت در وجود سرطان نیست و تنها وجود سلول‌های غیرطبیعی را مشخص می‌کند؛ یعنی شما به تست‌های بیشتری برای تأیید وجود سرطان نیاز دارید. تنها در صورت شدید بودن میزان سلول‌های غیرطبیعی سرطان درجا با این تست تشخیص داده می‌شود.

پاپ اسمیر چیست، به طورکلی انجام دادن این آزمایش دارای اهمیت و ارزش بسیار بالایی می‌باشد، چرا که سرطان دهانه رحم در فاز اولیه تشخیص داده می‌شود و همچنین این تشخیص می‌تواند کاملا درمان پذیر باشد.

این تست به‌راحتی در مطب متخصص زنان شما انجام می‌شود و نهایتاً با احتساب زمان آماده شدن شما برای انجام تست، بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. برای این کار پزشک از شما می‌خواهد لباس‌های خود را از کمر به پایین خارج کرده و روی میز معاینه طوری دراز بکشید که پا‌هایتان خم شده و کف پا‌هایتان روی رکاب‌های میز قرار بگیرد تا نمونه‌برداری راحت‌تر انجام شود.

سپس پزشک با ابزاری پلاستیکی و یک‌بارمصرف به نام اسپکولوم که آن را وارد واژن کرده و باز می‌کند، دهانه واژن را باز نگه می‌دارد تا بتواند دهانه رحم را به‌خوبی ببیند. پزشک در مرحله بعد با استفاده از یک سواب یا برس نرم و مخصوص، مقداری از سلول‌های دهانه رحم را جمع‌آوری کرده و در یک ظرف مخصوص دارای یک مایع خاص قرار می‌دهد تا برای بررسی سلول‌ها به آزمایشگاه بفرستد.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

انجام این آزمایش به‌قدری دردناک نیست که نیاز به بیهوشی و یا حتی بی‌حسی موضعی داشته باشد؛ اما ممکن است هنگام باز کردن اسپکولوم یا نمونه‌برداری کمی احساس فشار یا ناراحتی را داشته باشید.

همچنین ممکن است بعد از انجام آزمایش حس گرفتگی و کمی خونریزی داشته باشید که بعد از چند ساعت باید بهبود پیدا کند. پس اگر بعد از یک روز این علائم هنوز وجود داشتند، حتماً موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.

بهترین زمان تست پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام این تست زنان در دوران فعالیت جنسی و باروری یعنی بین سنین ۲۱ تا ۶۵ سال باید به‌صورت منظم توسط متخصص زنان انجام شود.

فاصله زمانی بین یک تست با تست بعدی در صورت منفی بودن جواب تست، حداکثر ۳ سال یک بار است. اما در برخی شرایط خاص ممکن است متخصص زنان شما توصیه کند که در فواصل کوتاه‌تر این تست را تکرار کنید.

دلیل انجام پاپ اسمیر چیست؟

همان‌طورکه در قسمت قبل نیز به آن اشاره کردیم، پاپ اسمیر چیست مهم‌ترین دلیل انجام تست بررسی دقیق تغییرات سلولی در دهانه رحم است و پزشک قصد دارد اگر سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم بیمار و خطر ابتلا به سرطان وجود دارد، قبل از تبدیل‌شدن به سرطان اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

همچنین اگر سرطان وجود داشته باشد، هرچه زودتر تشخیص داده شود، شانس بیشتری برای مبارزه با آن و درمان مناسب برای بیمار فراهم می‌شود.

 

هرچند وقت یک بار باید تست پاپ را انجام دهم؟

معمولاً توصیه می‌شود که زنان به‌طور منظم در سنین ۲۱ تا ۶۵ سالگی و حداقل ۳ سال یک بار این تست را توسط یک متخصص زنان باتجربه انجام دهند؛ اما اینکه برای شخص شما دقیقاً باید این برنامه به چه شکلی باشد و هرچند وقت یک بار باید این تست را انجام دهید، به سلامت کلی شما و اینکه در گذشته این تست را انجام داد‌ه‌اید یا خیر و در صورت انجام نتیجه آن چه بوده است، بستگی دارد.

ممکن است متخصص شما از سن ۳۰ سالگی به بعد، آزمایش پاپ را با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ترکیب کند. در این صورت اگر جواب تست شما منفی باشد، می‌توانید هر ۵ سال یک بار تست را تکرار کنید. آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV) ترکیب ‌شده با تست برای تشخیص نوعی پاپیلومای انسانی است که عامل یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی می‌باشد و با سرطان دهانه رحم نیز مرتبط است.

در شرایط زیر نیز که پزشک در مورد سلامتی شما نگران است، از شما می‌خواهد  این تست را در فواصل کوتاه‌تر تکرار نمایید:

• درصورتی‌که نتیجه تست شما وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را نشان دهد.

• درصورتی‌که شما مبتلا به بیماری ایدز (ویروس HIV) باشید.

• درصورتی‌که سیستم ایمنی بدن شما به دلایلی مانند استفاده زیاد دارو‌های کورتیکواستروئید، پیوند عضو و یا شیمی‌درمانی ضعیف شده باشد.

• اگر قبل از تولد در معرض دی‌اتیل استیل بسترول (DES) قرارگرفته باشید.

شرایط آماده شدن برای پاپ اسمیر چیست؟

آمادگی خاصی برای انجام این تست لازم نیست و شما می‌توانید از قبل با متخصص خود برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید و یا روزی که برای معاینات دور‌ه‌ای به ملاقات پزشکتان می‌روید، از او بخواهید این کار را برایتان انجام دهد. البته درصورتی‌که معاینات را به‌طور منظم نزد یک متخصص زنان خوب انجام دهید، وی خود این تست را طبق یک برنامه‌ریزی مشخص برایتان انجام خواهد داد.

آنچه مهم است این است که در روز انجام  تست پریود نباشید و برای گرفتن نتایج دقیق‌تر از یک الی دو روز قبل از انجام تست باید از آمیزش جنسی، استفاده از محصولات اسپرم کش، دوش واژینال، دارو‌های موضعی و… خودداری کنید تا سلول‌های دهانه رحم از بین نروند و نمونه خوبی برداشت شود.

اگر آزمایش شما از قبل برنامه‌ریزی شده است و حال این موارد را نتوانستید رعایت کنید یا پریود هستید، بهتر است به پزشک خود اطلاع داده و زمان آن را به تعویق بیندازید.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

نتیجه تست شما یا منفی به معنی طبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم و یا مثبت به معنی غیرطبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم است؛ اما درصورتی‌که مثبت شد نیز بر اساس میزان سلول‌های غیرطبیعی تفسیر نتایج متفاوت است. همچنین باید بدانید که نتیجه منفی تنها سلول‌های غیرطبیعی را نشان می‌دهد و به معنی وجود صددرصدی سرطان نیست. به‌طورکلی شرح نتیجه پاپ اسمیر چیست

  • نتیجه عادی یا منفی

این نتیجه بسیار خوب است و نشان می‌دهد که هیچ سلول غیرطبیعی یا پیش سرطانی در دهانه رحم شما وجود ندارد. البته این بدین معنی نیست که شما دیگر نباید تست را تکرار کنید و تکرار هر سه سال یک بار آن حتی در صورت نتیجه منفی الزامیست؛ زیرا سلول‌های این سرطان به‌تدریج رشد می‌کنند و باید مورد غربالگری قرار بگیرید تا مطمئن شوید در سلامت کامل هستید.

  • نتیجه غیرطبیعی یا مثبت

دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند نتیجه این تست را غیرطبیعی یا مثبت نشان دهد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

• تغییرات جزئی در سلول‌های دهانه رحم (دیسپلازی) یا التهاب خفیف

• وجود اچ پی وی یا سایر عفونت‌ها

• وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطان

• خطای تست آزمایشگاهی

درصورتی‌که کمی قبل از انجام این تست رابطه جنسی داشته باشید یا از دیافراگم استفاده کرده باشید، احتمال التهاب و خطا در نتایج وجود دارد. در این صورت پزشک دستور انجام مجدد تست را صادر می‌کند.

اگر سلول‌های غیرطبیعی باز هم تا آن زمان از بین نرفتند، پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای تشخیص دقیق و نهایی تجویز خواهد کرد که می‌تواند شامل روشی به نام کولپوسکوپی یا بیوپسی (نمونه‌برداری کامل) باشد.

خطرات انجام پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر چیست یک تست یک روش بسیار کم تهاجمی یا تقریباً می‌توان گفت غیرتهاجمی و بی‌خطر است؛ اما این امکان وجود دارد که نتایج تست نتواند وجود سلول‌های غیرطبیعی بسیار خفیف را تشخیص دهد و جواب منفی کاذب را ایجاد نماید.

این خطای آزمایشگاهی نیست و تنها به این دلیل است که سلول‌های غیرطبیعی به‌قدری کم بوده‌اند که در نمونه تشخیص داده نشده‌اند. به همین دلیل تأکید می‌کنیم که این تست ۳ سال یک بار انجام شود.

 

سخن آخر

پاپ اسمیر چیست انجام این تست به همه خانم‌ها در سنین باروری و فعالیت جنسی توصیه می‌شود. نتایج این غربالگری از دقت خوبی برخوردار است و پزشک با کمک نتایج آن می‌تواند به‌موقع وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را تشخیص دهد.

این نکته را در نظر داشته باشید که خطر سرطان دهانه رحم برای همه خانم‌ها و بخصوص خانم‌هایی که ازنظر جنسی فعال هستند، وجود دارد و کسی از این قاعده مستثنی نیست.

پس باز هم تأکید می‌کنیم برای داشتن سلامتی خودتان به انجام معاینات دور‌ه‌ای نزد یک متخصص زنان و انجام منظم و به‌موقع این تست خود توجه کامل داشته باشید.

شما می‌توانید برای انجام این آزمایش خود در مرکز تخصصی زنان ما  تحت نظر متخصصین با تجربه و با مهارت لازم که آماده خدمت‌رسانی از مرحله انجام پاپ تا درمان‌ها و پیگیری درمان‌ها هستند انجام دهید. جهت گرفتن مشاوره نیز می‌توانید از طریق لینک‌های موجود در سمت چپ صفحه با ما در ارتباط باشید.