جوان سازی واژن با جراحی

جوان سازی واژن با جراحی؛ تنگ کردن و جوانسازی کانال واژینال برای بهبود روابط جنسی زوجین

به دلیل بدفرمی و گشاد شدن واژن که در پی زایمان‌های طبیعی مکرر و افزایش سن روی می‌دهد، همواره زنان به دنبال راهکاری برای بهبود وضعیت جوان‌کردن واژن خود هستند تا علاوه بر افزایش اعتمادبنفس خ در پی حس مطلوب نسبت به خود به بهبود کیفیت روابط زناشویی آنها کمک کند.

امروزه پزشکان جوان سازی واژن با جراحی را بهترین راهکار می‌دانند. برای اثربخشی بهتر لابیاپلاستی و پیشگیری از بروز عوارضی چون از دست رفتن میل جنسی، عدم تقارن، عفونت و یا اسکار جراحی ضروری است حتما برای جراحی به پزشک متخصص متبحر مراجعه نمایید.

جوان سازی واژن با جراحی

آنچه در این مقاله می خوانید :

منظور از جوان‌ سازی واژن با جراحی چیست؟

در کل جوان‌کردن واژن مفهمومی گسترده است که بیانگر انواع رویکردهای اصلاحی واژن محسوب می‌شود. احتمال آن وجود دارد که به دلایل گوناگونی همچون زایمان، افزایش تدریجی سن بیمار و حتی مسائل ژنتیکی، ماهیت ارتجاعی واژن و بافت های اطراف آن رفته رفته از بین برود و واژن این خصوصیت خود را از دست بدهد.

از بین رفتن این خصوصیت واژن می‌تواند زمینه ساز مسائل پیچیده‌ای چون ناتوانی در کنترل ادرار یا نشت آن، خشکی یا دهیدراته شدن واژن، شلی پوست واژن و عدم رضایت جنسی باشد.

بسیاری از زنان، خصوصاً افرادی که زایمان داشته‌اند برای بهبود چنین مشکلاتی و بازیابی زیبایی ظاهری و عملکرد واژن خود به دنبال راهکارهای جوانسازی واژن هستد. برای بهبود وضعیت ناحیه ژنیتال هم می‌توان به رویکردهای جوان‌کردن واژن به کمک جراحی اشاره کرد و هم رویکردهای غیرجراحی را در نظر گرفت.

واژینوپلاستی (یا جراحی ترمیم کانال) روشی برای سفت کردن واژن شل شده بیماران است. یکی از روش‌های جایگزین این جراحی، تنگ کردن غیرتهاجمی واژن بواسطه اعمال گرما به بافت‌های ناحیه ژنیتال به کمک امواج RF یا لیزر است.

هرچند ذکر این مطلب ضروری است که بیمارانی که دچار سستی قابل توجه واژن هستند احتمالاً از این درمان‌های غیرتهاجمی بهره‌ای نخواهند برد و احتمالاً کاندیدهای بهتری برای جوان سازی واژن با جراحی باشند.

چه بیماریی‌هایی با جوان سازی واژن با جراحی رفع می‌شود؟

عمل جوان سازی واژن قادر به بهبود مشکلات ذیل خواهد بود:

 • شل شدگی واژن یا افتادگی آن
 • نشت ادرار یا بی اختیاری در کنترل آن
 • بزرگتر بودن لابیاهای کوچک
 • وجود پوست اضافی اطراف کلاهک کلیتورال
 • بزرگ بودن لابیاهای بزرگ
 • مونس بیش از حد برجسته یا آویزان

چه افرادی به جوان سازی واژن با جراحی نیاز دارند؟

در ادامه به اشخاصی که ممکن است نیازمند جراحی جوانسازی واژن هستند اشاره شده است:

 • افرادی که در پی ترمیم و اصلاح نواقص یا ترومای ناشی از زایمان به منظور بهبود عملکرد جنسی خود هستند.
 • زنانی که پس از انجام پرتودرمانی یا برداشتن واژن به منظور درمان سرطان یا سایر بیماری‌ها، نیازمند بازسازی واژن هستند.
 • زنان مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی (مشکلاتی که از بدو تولد وجود دارد) که روی رشد واژن تأثیر می‌گذارد.

علت تمایل افراد به انجام جوانسازی واژن با جراحی چیست؟

معمولاً زنانی که مایل به رفع مشکلات رایج ایجاد شده در پی زایمان یا یائسگی مثل شل شدن بیش از حد کانال واژن، لوبریکانت نبودن داخل واژن برای سهولت روابط جنسی و عدم صمیمیت جنسی هستند، به دنبال جوانسازی واژن ‌می باشند. درمان جوان‌کردن واژن قادر به کاهش علائم فوق الذکر و موارد ذیل است:

 • سست شدن و افتادن پوست نواحی اطراف واژن
 • نشت و ریختن ادرار در پی پریدن، عطسه کردن یا خندیدن بیمار
 • ناتوانایی در کنترل دفع ناخواسته ادرار
 • کمبود تمایلات جنسی
 • خشک شدن یا دهیدراته بودن بیش از حد واژن
 • داشتن درد حین روابط جنسی
 • نداشتن حس و عدم رضایتمندی جنسی
 • داشتن عزت نفس پایین

انواع جوان سازی واژن با جراحی یا غیرجراحی شامل چه مواردی است؟

رویکردهایی که برای جوانسازی واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد می تواند به صورت جراحی یا غیرجراحی باشد. درمان‌های جوانسازی احتمالاً روی فرج (قسمت خارجی ناحیه تناسلی زنان) و کانال واژن (محل دخول حین رابطه جنسی یا محل قرارگیری تامپون) تاثیر می گذارد.

 • روش های جراحی جوانسازی واژن

روش‌های جوان‌ سازی واژن با جراحی معمولاً شامل استفاده از مسکن یا بیهوشی است. معمولا چنین جراحی‌هایی توسط جراحان زنان یا پلاستیک انجام می شود. برخی از رویکردهای رایج جراحی برای جوان‌کردن واژن شامل موارد ذیل است:

 • لابیاپلاستی: جراحی مرتبط با تغییر فرم لابیاها یا “لب‌های” واژن
 • واژینوپلاستی: جراحی ترمیم و تنگ کردن کانال واژینال پس از زایمان
 • کاهش کلاهک کلیتورال: جراحی برای حذف بافت اضافه پوشاننده کلیتوریس
 • مونسپلاستی: جراحی برای حذف بافت چربی ناحیه استخوان عمومی
 • ولووپلاستی: جراحی مرتبط با تغییر فرم فرج (ناحیه تناسلی خارجی)
 • پرینئوپلاستی: جراحی برای تقویت ناحیه پرینه (فضای بین واژن و مقعد)
 • روشهای غیر جراحی جوان‌کردن واژن

روش های غیرجراحی جوان‌ سازی واژن در حقیقت رویکردهای کاملاً غیرتهاجمی با دوران نقاهت بسیار کوتاه هستند. در این روش‌ها بدون بکارگیری سوزن یا برش ناشی از چاقوی جراحی به تنگ کردن و رفع شلی ناحیه ژنیتال کمک می کنند.

جوان‌کردن واژن به روش غیر جراحی شامل حرارات دادن به لایه های بالایی بافت واژن خواهد بود منجر به ایجاد کلاژن‌سازی بیشتر و بافت تازه و سفت تر شدن لایه‌های زیرین واژن خواهد شد.

در رابطه با درمان‌های غیر جراحی معمولا به موارد ذیل اشاره می‌شود:

 • درمان جوانسازی واژن با لیزر کربوکسی تراپی: لیزر کربوکسی تراپی با گرما بخشیدن به لایه های بافت رویی واژن باعث تحریک بافت لایه های زیرین به کلاژن‌سازی بیشتر می‌شود. لیزر عامل سفت‌‌تر کردن و لیفت پوست می شود.
 • درمان جوانسازی واژن با RF (فرکانس رادیویی): در درمان جوانسازی واژن با RF از تکنولوژی امواج الکترومغناطیسی که شباهت بسیار بالایی به امواج به کار رفته در دستگاه‌های مایکروویو را دارد (اما با شدتی به مراتب کمتر) استفاده می شود.

امواج فوق با گرما بخشیدن به بافت واژن موجب افزایش جریان خون و تحریک به کلاژن‌سازی بیشتر می‌نماید.

هر دو رویکرد غیرتهاجمی RF و لیزر برای جوان‌کردن واژن در مطب پزشک قابل انجام است. در طول جراحی غیرتهاجمی واژینال از بی حس کننده‌های موضعی به میزان کمی استفاده می شود تا درد عمل قابل تحمل باشد. این رویکردهای غیرتهاجمی نیازی به سپری شدن دوران نقاهت ندارد و شما می‌توانید بلافاصله به امور روزانه خود بازگردید.

پیش از جوانسازی واژن به کمک جراحی چه اتفاقی می افتد؟

در جوانسازی واژن به کمک جراحی، بیماران برای آمادگی جهت جراحی فوق تحت ارزیابی و آزمایش قرار می‌گیرند. این آزمایشات احتمالاً شامل موارد ذیل باشد:

 • به جهت ارزیابی سلامت و کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوابق پزشکی هر بیمار تحت معاینه فیزیکی قرار می‌گیرد.
 • در مورد خطرات، مزایا و ضروریات مرتبط با نکات مراقبتی پس از جراحی باید به بیمار آموزش داده شود.
 • ارائه توصیه هایی که خطر بروز عوارض ناشی از ترک سیگار را کاهش می دهد.

چگونه جوان‌ سازی واژن با جراحی انجام می شود؟

نحوه جوان‌ سازی واژن با جراحی بستگی به نوع جراحی دارد. ابتدا جلسه معارفه‌ای با یک جراح خواهید داشت تا در مورد علائم خود و نتایجی که امیدوارید با جراحی به دست آورید صحبت کنید. از این زمان برای پرسیدن سوالات و درک خطرات و مزایای این روش استفاده کنید.

اکثر جراحی های جوان‌کردن واژن یک تا دو ساعت زمان می برد، با این حال زمان لازم برای جراحی به روش جراحی، سطح کار و تکنیک جراح بستگی دارد. در بیشتر موارد، عمل جراحی جوانسازی واژن تحت بیهوشی عمومی در مرکزی سرپایی انجام می شود.

هنگامی که بیهوش می‌شود، جراح با استفاده از چاقوی جراحی برش هایی روی ناحیه تناسلی خارجی یا واژن و بافت ها و ماهیچه‌های اطراف آن ایجاد می کند. محل برش های روی واژن بسته به نوع جراحی متفاوت است. در نهایت برش ها را با بخیه های قابل جذب بخیه می‌زنند.

جراح دستورالعمل های پس از جراحی شامل لیستی از فعالیت های محدود شده (مانند رابطه جنسی) را به شما ارائه می دهد. پزشک به شما می‌گوید که شما مجاز به استفاده از کمپرس یخ و مسکن برای رفع درد و ناراحتی هستید. هر چند به دلیل بیهوشی، در حین جراحی دردی را تجربه نخواهید کرد.

قبل از موافقت با روش های جراحی، مطمئن شوید که روش درمان و خطرات آن را درک کرده اید. مانند هر عمل جراحی دیگر، دستورالعمل هایی بعد از عمل وجود دارد که باید برای جلوگیری از عفونت و آسیب آنها را رعایت کنید.

نحوه بهبودی پس از جوان‌ سازی واژن با جراحی چگونه است؟

همچون هر راهکار جراحی دیگر، بهبودی کامل بیمار پس از انجام عمل جوان‌کردن واژن به ‌کمک جراحی نیازمند سپری شدن یک بازه زمانی برای بهبودی است. کلیه زخم‌های ایجاد شده – چه در نتیجه افتادن از روی دوچرخه و ساییدگی پوست روی زانو یا در پی شلیک به شکم ویا ترومای ناشی از جراحی باشد – برای بهبودی به حداقل سه ماه زمان نیاز دارد. بنابراین اگر قصد انجام عمل جراحی زیباسازی واژن را دارید که در آن برش و دوختن بافت صورت می‌گیرد، احتمالاً به سه ماه زمان تا بهبودی کامل و از سرگیری فعالیت جنسی نیاز است.

دو عارضه بسیار شایع جراحی جوان‌کردن واژن، عفونت ناحیه تحت جراحی و خونریزی آن است. هرچند بیان اینکه ضروری است که عارضه خونریزی بسیار خطرناک خواهد بود – علت خطرناک بودن خونریزی آن است که جریان خون‌رسانی به لابیا آنقدر شدید است که بیمار طی چند ساعت پس از جراحی خونریزی شدیدی را تجربه می‌کند. سایر عوارض ناشی از جوان‌ سازی واژن با جراحی شامل برجای ماندن اسکار ناشی از زخم، تغییر فرم و عدم دستیابی به نتایج مطلوب زیبایی مثل عدم تقارن خواهد بود.

چه زمانی باید بعد از عمل جوان سازی واژن با پزشک خود تماس گرفت؟

نکات مراقبتی عمل جوان سازی واژن می‌بایست شامل جلسات بعدی برای پیگیری بهبودی بیمار باشد. در صورت بروز عوارض فوراً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

عوارض احتمالی عمل جوان سازی واژن شامل موارد زیر باشد:

 • پانسمان های خونی یا آغشته به خون، که بیانگر خونریزی ناخواسته از محل جراحی باشد.
 • احتمال ابتلا به عفونت که می توانند باعث تب کردن یا ترشحات زرد رنگ از محل برش جراحی شوند.
 • دردی که واکنشی نسبت به داروها نشان نمی دهد.
 • علائم مرتبط با لختگی خون، مانند تورم غیر طبیعی در کشاله ران یا ساق پا.
 • استفراغ و عدم توانایی در نگه داشتن مایعات در معده.

تجربه عمل تنگی واژن

پرس و جو در خصوص تجربه عمل تنگی واژن از افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، می‌تواند به ان افرادی که خواهان انجام این جراحی زیبایی هستند تا حد زیادی کمک کند تا متوجه میزان دشواری این عمل جراحی، خطرات احتمالی آن و نتایجی باشند که احتمالاً برای متقاضیان فراهم می‌کند.

بررسی تجربه عمل تنگی واژن افرادی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند موید این نکته است که برای اثربخشی بهتر درمان و پیشگیری از بروز هرگونه عارضه احتمالی ضروری است افراد برای جراحی به یک مرکز تخصصی معتبر و پزشک باتجربه و ماهر مراجعه نمایید و از واگذاری این جراحی به افراد فاقد تبحر کافی جدا خودداری نمایید.

تجربه عمل تنگی واژن بسته به میزان تخصص پزشک، تکنیک مورد استفاده متخصص، میزان نیاز بیمار برای اقدام به جراحی متفاوت خواهد بود.

درمان خانگی برای چروک واژن

ممکن است که طب سنتی رویکردهایی را به عنوان درمان خانگی برای چروک واژن ارائه کند که میزان اثربخشی آنها به مراتب کمتر از رویکردهای پزشکی تهاجمی و غیرتهاجمی است.

در طب سنتی استفاده از برخی ماسک‌های خانگی مثل ترکیب جوانه گندم و ماست، استفاده از آب پیاز و آب لیموترش تازه به عنوان رویکردهایی برای رفع چین و چروک های پوستی ارائه شده است.

از سوی دیگر برخی بخور مداوم پوست با مواد طبیعی را عاملی برای بهبود چین و چروک‌های در پی هیدراته ساختن آن می‌دانند. استفاده از یخ روی نواحی دارای منافذ باز و چروک نیز به دلیل تحریک پوست می‌تواند عامل جوانسازی پوست باشد.

بی شک طب نوین به هیچ وجه درمان خانگی برای چروک واژن را مورد تائید قرار ندهد اما می‌توان گفت این نیازمند بکارگیری در درازمدت است.

برخی سوالات مرتبط با جوانسازی واژن به کمک جراحی

 

 • فرآیند جوان‌ سازی واژن با جراحی چگونه انجام می‌شود؟

پس از تعیین میزان لیفت واژن، یک برش به شکل پای مشخص می شود تا پوست اضافی را که باید از داخل واژن برداشته شود، تعیین نماید. در زیر پوست، بافت ها با بخیه های قوی تنگ می شوند. هنگامی که کانال ژنیتال تنگ شد، غشاء مخاط بخیه زده می شود. اگر پوست بیرونی دچار برآمدگی باشد، برای دستیابی به نتایج زیبایی بیشتر می توان پوست اضافی را کم کرد.

 • خطرات ناشی از جراحی جوانسازی واژن چیست؟

خطرات احتمالی که ممکن است در پی جراحی‌های مرتبط با جوانسازی واژینال شامل عفونت، خونریزی، درد همراه با برخی عوارض نادر دیگر است.

 • بهبودی پس از جراحی جوانسازی واژن چگونه است؟

بیماران احتمالاً برای بهبودی پس از جراحی به یک تا دو هفته زمان برای استراحت نیاز دارند. فردی که تحت جراحی جوان‌کردن واژن قرار گرفته احتمالاً در چند روز نخست احساس درد عمیقی را تجربه کند و برای هشت هفته نباید از هیچگونه تامپونی استفاده کرده و یا مقاربت جنسی داشته باشد.

بسته به میزان تنگ شدن واژینال، احتمالاً به برخی از بیماران استفاده از دیلاتور توصیه خواهد شد.

 • نتایج عمل جوان سازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن به کمک جراحی معمولاً منجر به تنگ‌تر شدن کانال واژینال می‌شود که می‌تواند به افزایش رضایتمندی جنسی زوجین کمک کند.

 • آیا نتایج عمل جوان سازی واژن دائمی است؟

نتایج جراحی واژن دائمی است، اما با افزایش سن یک زن، درست مانند سایر قسمت های بدن وی، ممکن است اندام تناسلی او نیز دچار تغییر شود. مکن است واژن زنان برجسته‌تر یا حتی آویزان تر شود. برخی از بیماران ممکن است بخواهند نتایج خود را با جراح خود مجدداً بررسی کنند.

 • هزینه جوان‌کردن واژن چقدر است؟

هزینه جراحی واژن بسته به تعداد عمل های انجام شده توسط پزشک متخصص و همچنین تجربه و تخصص جراح، محل آن و هزینه های جانبی چون بیهوشی و دارو متفاوت خواهد بود.

بیماران می توانند انتظار داشته باشند که مبالغ بالایی بپردازند. جراحان دارای برد تخصصی که در این زمینه تخصص دارند، طیف وسیعی از قیمت ها را برای روش های مورد نیاز یک بیمار خاص ارائه می دهند.

سخن پایانی

جوان‌ سازی واژن با جراحی در برگیرنده طیف گسترده‌ای از اقدامات جوانسازی و زیبایی روی دستگاه تناسلی زنان است که موجب بهبود عملکرد جنسی و زیبایی فرم واژن انها خواهد شد. هدف از انجام چنین جراحی‌هایی علاوه بر زیباسازی فرم واژن و لابیاها بهبود عملکرد واژن، تنگ کردن کانال واژینال، رفع بی اختیاری ادرار ناشی از یائسگی و غیره و افزایش رضایتمندی جنسی زنان است.

در حقیقت اگر با بالا رفتن سن زنان، استحکام و قدرت ماهیچه‌ها و عضلات واژن از بین رفت در حین رابطه جنسی زوجین احساس خوبی نسبت به این مسئله نداشته و ممکن است از روابط فی مابین خود لذت نبرند. از سوی دیگر ممکن است بانوان حین خندیدن، سرفه یا عطسه دچار نشت ناخواسته ادرار شده و بی اختیاری را تجربه کنند از همین رو توصیه می‌شود برای بهبود این نواقص به یک پزشک متخصص مراجعه نمایند.