راه های انتقال زگیل تناسلی

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی پوستی که این روزها برخی از افراد به آن مبتلا هستند، زگیل تناسلی است و اصلی‌ترین عامل به وجود آورنده آن، ویروسی به نام HPV است. تاکنون بیش از 100 نوع از این ویروس کشف شده که از میان آن‌ها 40 نوع ویروس، باعث بروز زگیل‌های تناسلی می‌شوند. پیش از آگاهی از راه‌ های انتقال زگیل تناسلی بد نیست بدانیم زگیل تناسلی در زنان نه تنها مشکلات فراوانی برای شخص مبتلا به وجود می‌آورد، بلکه می‌تواند به دیگری نیز منتقل گردد.

راه های انتقال زگیل تناسلی

فهرست مطالب:

آیا از راه های انتقال زگیل تناسلی چیزی می‌دانید؟

زگیل تناسلی چیست؟

اصلی ترین راه های انتقال زگیل تناسلی

شایع ترین علائم زگیل تناسلی

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس امکان پذیر است؟

راه های انتقال زگیل تناسلی به کودکان

جلوگیری از انتقال زگیل‌های تناسلی به کودکان

راه‌ های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

افرادی آسیب پذیر در برابر زگیل‌های تناسلی

سخن پایانی

آیا از راه های انتقال زگیل تناسلی چیزی می‌دانید؟

این روزها الگوهای رفتاری انسان‌ها در جوامع مختلف تغییر کرده و برخی از افراد به سبب ناآگاهی، شیوه اشتباهی را برای زندگی خود انتخاب کرده‌اند. یکی از این عادات ناسالم، داشتن روابط جنسی متعدد است. حتی آمار نشان دهنده آن است که در برخی از جوامع، سن شروع روابط جنسی کاهش پیدا کرده و برخی از افراد اولین روابط جنسی خود را در سنین 12 سالگی تجربه می‌کنند.

همین امر سبب شده است که در میان افرادی که در فاصله سنی 12 تا 36 سال قرار دارند، شاهد بروز برخی از بیماری‌های جنسی باشیم که زگیل‌های تناسلی یکی از آن‌هاست.

یکی از اصلی‌ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، روابط جنسی است. پس از آن استفاده از لوازم بهداشتی مشترک، اپیلاسیون، رفتن به مکان‌هایی که در آن‌ها احتمال وجود ویروس است و…. باعث انتقال آن می‌شوند. ما در این مقاله به صورت کامل، تمامی راه‌های انتقال این ویروس را بررسی خواهیم کرد؛ اما قبل از آن باید به این سوال پاسخ دهیم که زگیل‌های تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

به طور کلی زگیل‌های تناسلی، یکی از عفونت‌های ویروسی است که به نوعی می‌توان آن را در گروه بیماری‌های جنسی دسته‌بندی نمود. زگیل توده کوچکی از گوشت است که به صورت نقاط برجسته بر روی پوست ظاهر می‌شود. معمولاً زگیل‌های تناسلی در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به وجود می‌آیند؛ البته برخی از این زگیل‌ها در دهان نیز ممکن است مشاهده شوند.

اصلی‌ترین علت به وجود آورنده این بیماری، ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV است. با وجود آن که زگیلهای تناسلی، در میان سایر بیماری‌های جنسی شایع‌تر است، اما اگر به موقع تشخیص داده شود و درمان آن تحت نظر یک پزشک متخصص آغاز گردد، به ندرت باعث به وجود آمدن مشکلات جدی برای سلامتی فرد بیمار می گردد.

اصلی ترین راه های انتقال زگیل تناسلی

آمارها نشان دهنده آن است که زگیل‌های تناسلی یکی از فراگیرترین بیماری‌های جنسی است و در حال حاضر افراد بسیار زیادی در جهان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

بدون شک برای این که بتوان گسترش این بیماری را در جهان کنترل نمود، باید ابتدا افراد و به خصوص نوجوانان را از روش‌های انتقال زگیل‌‌های تناسلی مطلع کرد. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین رفتارهای فردی و اجتماعی که باعث انتقال این بیماری می‌شوند اشاره می‌کنیم:

1 . انتقال از طریق روابط جنسی

بدون شک یکی از متداول‌ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، از طریق برقراری روابط جنسی رخ می‌دهد. کسانی که با افراد متعددی اقدام به برقراری رابطه جنسی نموده و از کاندوم استفاده نمی‌کنند بیش از همه در معرض خطر قرار دارند. علاوه بر این، رابطه جنسی از طریق مقعد و یا به اشتراک گذاشتن وسایل جنسی، احتمال بروز این بیماری را بیشتر می‌کند.

زگیل‌های تناسلی از طریق تماس نزدیک با اعضای تناسلی فرد مبتلا نیز منتقل می‌شود؛ این جمله به آن معناست که حتی اگر با فرد مبتلا رابطه جنسی نداشته باشید، اما به دستگاه تناسلی وی نزدیک شده و آن را لمس کنید، احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوید.

2 . انتقال از طریق اپیلاسیون

پس از روابط جنسی، یکی دیگر از راه های انتقال زگیل تناسلی، اپیلاسیون در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی است. همان‌گونه که می‌دانید اپیلاسیون از طریق موم داغ، پدهای مخصوص و… یکی از روش‌های متداولی است که این روزها بسیاری از خانم‌ها از آن برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده نموده و برای انجام آن به سالن‌های آرایشی مراجعه می‌کنند.

همان‌گونه که می‌دانید آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی از آن دسته مکان‌هایی هستند که افراد زیادی به آن‌ها رفت و آمد می‌نمایند. اگر در این سالن‌ها، لوازمی که برای اپیلاسیون استفاده می‌شود از نوع یکبار مصرف نباشند، به احتمال زیاد، باعث انتقال زگیل‌های تناسلی می‌شوند.

خوشبختانه می‌توان به سادگی و با رعایت موارد بهداشتی، از انتقال این بیماری در سالن‌های زیبایی جلوگیری به عمل آورد. به عنوان مثال شما باید سالنی را برای اپیلاسیون انتخاب نمایید که تمامی نکات بهداشتی را رعایت نموده و برای اپیلاسیون مراجعان خویش، از لوازم یکبار مصرف استفاده ‌می‌نمایند. فراموش نکنید که اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، سعی کنید در خانه اپلاسیون را انجام دهید.

3 . انتقال زگیل تناسلی از طریق دهان

بررسی‌های نشان دهنده آن است که در بیماری زگیل تناسلی، دهان به عنوان یکی از نقاط آسیب پذیر به شمار می‌رود. علاوه بر این که یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی، دهان است. افرادی که در هنگام روابط جنسی از رابطه دهانی استفاده می‌کنند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

معمولاً افرادی که تجربه ارتباط جنسی دهانی را دارند و به بیماری زگیل‌های تناسلی مبتلا می‌شوند، علائم آن را در دهان خود و در قسمت‌هایی مانند روی زبان، لب‌ها و گلوی خود مشاهده می‌کنند. زگیل‌هایی که در دهان مشاهده می‌‌شوند، از نظر شکل ظاهری، میزان پراکندگی، شیوه انتقال و شدت بیماری‌زایی تفاوتی با زگیل‌های ناحیه تناسلی و مقعد ندارند.

شایع ترین علائم زگیل تناسلی

پس از این که راه های انتقال زگیل تناسلی را آموختیم، حال باید به علائم بروز این بیماری توجه کنیم تا در صورت بروز آن، به سرعت به پزشک مراجعه نموده و از گسترش آن جلوگیری به عمل آوریم. زگیل‌های تناسلی معمولاً به شکل یک زائده گوشتی بر روی قسمت‌هایی مانند اطراف دستگاه تناسلی، اطراف مقعد و دهان به وجود می‌آید.

زگیل‌های تناسلی به رنگ سفید مایل به خاکستری و سفید مایل به صورتی است. هر چند این زگیل‌ها را می‌توان به صورت نقاط برجسته بر روی پوست مشاهده نمود، اما برخی از زگیل‌ها دارای اندازه کوچکی هستند و با چشم نمی‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. به عبارتی یک فرد ممکن است زگیل‌های تناسلی متعددی در بدن خود داشته باشد، اما تنها چند نوع از آن‌ها بر روی سطح پوست خود را نشان دهند.

زگیل تناسلی در بدن زنان معمولاً در قسمت‌هایی مانند چین‌های پوستی که در اطراف دهانه واژن قرار دارند، مشاهده می‌شوند. همچنین در قسمت دهانه رحم، داخل واژن، اطراف مقعد و در نزدیکی مجرای ادرار نیز این ویروس خود را نشان می‌دهد. در بدن مردان نیز زگیل‌های تناسلی در قسمت‌هایی مانند ساقه آلت تناسلی، نوک آلت تناسلی، روی بیضه‌ها و اطراف مقعد به وجود می‌آید.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس امکان پذیر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای برخی از افراد به وجود آید این است که آیا امکان انتقال ویروس زگیل‌های تناسلی از طریق لباس نیز وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم تحقیقاتی که دانشمندان در طول سال‌های اخیر بر روی ویروس HPV انجام داده‌اند، نشان دهنده این است که این ویروس در خارج از بدن انسان و بر روی وسایل بی جان، مدت چندان زیادی زنده نمی‌ماند.

 بنابراین نمی‌توان به طور قطع و یقین، لباس را به عنوان یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی معرفی نمود. همان گونه که اشاره شد، اصلی‌ترین راه های انتقال این ویروس از طریق روابط جنسی، رابطه مقعدی و دهانی و همچنین لمس پوست فرد مبتلاست.

با وجود این که زگیل‌های تناسلی حتی بدون داشتن رابطه مقعدی نیز از طریق ناحیه تناسلی می‌تواند به پوست اطراف این ناحیه گسترش پیدا کند، اما انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس، حوله، صندلی توالت، لیوان و بشقاب بسیار نادر است؛ مگر این‌ که شخص مبتلا به تازگی از این لوازم استفاده کرده باشد و ما بلافاصله از لوازم شخصی او استفاده نماییم.

راه های انتقال زگیل تناسلی به کودکان

گاهی اوقات در یک خانواده به هر علتی پدر یا مادر خانواده و یا هر دوی آن‌ها به زگیل‌های تناسلی مبتلا می‌شوند. اگر در این خانواده کودک یا نوزادی وجود داشته باشد، مسلماً اولین نگرانی والدین این است که نکند ویروس به فرزند آن‌ها منتقل شود.

قبل از این که به روش‌های انتقال زگیل‌های تناسلی به کودکان اشاره کنیم باید بگوییم، مادران بارداری که در دوران بارداری به این ویروس مبتلا می‌شوند، امکان انتقال آن به جنین خود را دارند. در صورت بروز چنین مشکلی، باید در دوران بارداری تحت مراقبت یک پزشک متخصص باشید تا از سلامت جنین خود مطمئن شوید.

به سبب این‌ که پدر و مادر به کودک بسیار نزدیک هستند و همواره او را لمس می‌نمایند، احتمال انتقال ویروس HPV از طریق آن‌ها به کودک وجود دارد. اصلی‌ترین راه های انتقال زگیل تناسلی به کودکان از طریق تعویض پوشک نوزاد و لمس پوست او توسط دست آلوده، استحمام کودک و استفاده از حوله‌هایی است که ممکن است بر روی آن آلودگی ویروسی وجود داشته باشد.

جلوگیری از انتقال زگیل‌های تناسلی به کودکان

روش‌های انتقال زگیل به کودکان، تا حدود زیادی واضح و مشخص است؛ بنابراین می‌توان با رعایت این موارد، از انتقال ویروس HPV به کودکان جلوگیری به عمل آورد. در این قسمت برخی از مهم‌ترین راه های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی به کودکان را با هم بررسی می‌کنیم:

 • هر چند احتمال کمی برای انتقال ویروس زگیل تناسلی از طریق لباس وجود دارد، اما ممکن است ویروس HPV بر روی حوله‌ای که به تازگی توسط فرد مبتلا استفاده شده است، زنده بماند. بنابراین هرگز از حوله مشترک برای خشک کردن بدن کودک استفاده نکنید.
 • اگر شما به عنوان پدر یا مادر به زگیل تناسلی مبتلا هستید، می‌توانید برای جلوگیری از درگیر شدن کودکان و سایر اعضای خانواده، در هنگام حمام روی زگیل‌ها را با استفاده از چسب ضد آب به خوبی بپوشانید.
 • حوله و لباس‌هایی که احتمال آلودگی آن‌ها با ویروس HPV وجود دارد را حتماً در دمای آب بالای 60 درجه شستشو دهید.
 • پس از استحمام کودک، میان انگشتان دست و پای او را به طور کامل خشک کنید.
 • سعی کنید در رژیم غذایی کودک خود از مواد غذایی مقوی استفاده کنید، این موضوع باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آن‌ها می‌گردد.

فراموش نکنید که با مراجعه به موقع به پزشک، می‌توان از گسترش بیماری زگیل تناسلی جلوگیری به عمل آورد. بنابراین اگر به عنوان پدر یا مادر به این بیماری مبتلا هستید، برای حفظ سلامتی کودکان خود، در سریع‌ترین زمان ممکن به یک پزشک متخصص مراجعه نموده و درمان را آغاز کنید.

راه‌ های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی

بیماری زگیل‌‌های تناسلی، یکی از بیماری‌های ناخوشایند جنسی است که می‌تواند بر روی زندگی فرد تاثیر گذاشته و مشکلات متعددی را برای او به وجود آورد. همان طور که می‌دانید راه های انتقال زگیل تناسلی بسیار زیاد هستند و فرد مبتلا، به راحتی می‌تواند این بیماری را به سایر نزدیکان خود انتقال دهد.

بنابراین بهترین کاری که می‌توان در این زمینه انجام داد این است که راه‌های پیشگیری از ابتلا به این ویروس را شناسایی کرده و از انجام آن‌ها خودداری کنیم. برخی از این راه‌ها عبارتند از:

 • از برقراری رابطه جنسی خارجی از عرف و به غیر از همسر خویش، جلوگیری به عمل آورید.
 • هرگز به سراغ تعدد روابط جنسی نروید، زیرا یکی از اصلی‌ترین راه های انتقال زگیل تناسلی این است که با تعداد زیادی از افراد، اقدام به برقراری رابطه جنسی نمایید.
 • در هنگام برقراری هر نوع رابطه جنسی، از کاندوم استفاده کنید.
 • سعی کنید از لوازم شخصی مشترک استفاده نکنید و در هنگام حمام، اپیلاسیون، مراجعه به استخر و… لوازم شخصی مخصوص خود را به همراه داشته باشید.
 • در صورتی که به هر علتی به این بیماری مبتلا شدید، برای این که ویروس HPV را به دیگران انتقال ندهید، به سرعت به پزشک مراجعه نموده و درمان خود را آغاز کنید. همچنین در مورد روش‌های پیشگیرانه از انتقال زگیل‌های تناسلی اطلاعات لازم را کسب کرده و آن‌ها را به خوبی رعایت کنید.

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

پس از این که در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی اطلاعات جامع و کاملی به دست آوردیم، حال این سوال مطرح می‌شود که آیا برای زگیل تناسلی، درمان قطعی وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم تاکنون در جهان هیچ درمان قطعی برای زگیل‌های تناسلی مطرح نشده است. اما اگر شما نیز جزو آن دسته از کسانی هستید که به هر علتی به این بیماری دچار شده‌اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرام باشید و در اسرع وقت به نزد یک پزشک متخصص زنان بروید.

خوشبختانه راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توان از طریق آن‌ها از گسترش زگیل تناسلی جلوگیری به عمل آورد و از سرطانی شدن آن‌ها پیشگیری نمود. پزشکان معمولاً با بررسی وضعیت بیمار خویش، درمان‌های زیر را برای او تجویز می‌کنند:

 • مصرف داروهای مخصوص درمان زگیل‌های تناسلی
 • استفاده از لیزر درمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن
 • عمل جراحی

افرادی آسیب پذیر در برابر زگیل‌های تناسلی

هرچند زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جنسی است و تمامی افراد جامعه در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، اما برخی از افراد در برابر این بیماری آسیب پذیرتر هستند. بنابراین آن‌ها باید بیش از پیش از خود مراقبت نمایند. این افراد باید به خوبی در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی اطلاعات کاملی داشته باشند و به خوبی این موارد را رعایت کنند.

 کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، افرادی که به تازگی پیوند عضو شده‌اند، کودکانی که پدر و مادر آن‌ها به این بیماری مبتلا هستند، کسانی که برای مدت زمان طولانی از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کرده‌اند و یا بر روی پوست خود زخم‌های باز و عفونی دارند، بیش از سایرین در برابر این بیماری آسیب پذیر هستند.

افرادی که در این دسته بندی قرار دارند، به سبب این که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند، باید بیش از دیگران از خود مراقبت نمایند. رعایت تمامی موازین بهداشتی، عدم برقراری روابط جنسی نامتعارف با افراد متعدد، مصرف غذاهای سالم و مقوی و همچنین کسب آگاهی در مورد روش‌های پیشگیرانه از انتقال زگیل تناسلی، می‌تواند آن‌ها را از قرار گرفتن در معرض این بیماری در امان نگه دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد روش‌های انتقال زگیل به کودکان و بزرگسالان، مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همچنین در مورد راه های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی، شیوه‌های پیشگیری از این بیماری، علائم و روش‌های درمانی آن برای شما سخن گفتیم. بدون شک انتقال آگاهی به افراد جامعه و به خصوص نوجوانان که بیش از همه مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌تواند تا حدود زیادی از گسترش زگیل تناسلی در جوامع مختلف جلوگیری به عمل آورد.

مراجعه سالیانه به پزشک، برقراری روابط جنسی سالم، استفاده از لوازم شخصی، مصرف مواد غذایی سالم، ورزش منظم و به طور کلی داشتن یک سبک زندگی سالم، تا حدود بسیار زیادی شما را از قرار گرفتن در معرض این بیماری در امان نگه می‌دارد.

علاوه بر تمامی این موارد، در صورتی که متوجه ابتلا به بیماری زگیل تناسلی شدید، ترس به دل خود راه ندهید و در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نموده و سبک اشتباه زندگی خود را عوض کنید. رعایت این موارد، در کنترل علائم بیماری، عدم گسترش و درمان زگیل تناسلی تاثیر بسزایی دارند.