انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی؛ تشخیص این عارضه توسط متخصص زنان

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های بسیار شایع جنسی است و ویروس عامل زگیل جنسی دارای انواع مختلف کم‌خطر و پرخطر می‌باشد. اگرچه عامل ایجاد تمامی زگیل‌های تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی است، این ویروس‌ها سویه‌های متعددی دارند که انواع زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند. این بیماری به‌شدت مسری است و حتی با اولین تماس جنسی با فرد آلوده سریعاً انتقال پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید بیشتر با انواع زگیل تناسلی و نحوه رفتار با زگیل تناسلی در زنان آشنا شوید در ادامه با ما همراه گردید.

انواع زگیل تناسلی

آشنایی با انواع زگیل تناسلی

در برخی اوقات ممکن است تا مدت‌ها هیچ‌گونه علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان نشان ندهد و در برخی افراد می‌تواند با زائده‌هایی زگیل مانند به رنگ سفید، صورتی، قهوه‌ای یا قرمز خود را نشان دهد که معمولاً بیش از یک زائده است و به شکل خوشه‌های گل‌کلم در کنار یک دیگر قرار می‌گیرند.

ازآنجایی‌که به دلیل عدم رعایت بهداشت جنسی و گاهاً افزایش تعداد شرکای جنسی روزبه‌روز آمار ابتلا به این بیماری در حال افزایش است و عدم درمان آن می‌تواند منجر به عفونت‌های شدیدتر و گاهاً خطراتی مانند سرطان‌های مختلف بخصوص سرطان دهانه رحم شود.

بسیار مهم است که با آگاهی کامل نسبت به علت زگیل تناسلی و علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان، در صورت مشاهده به یک متخصص خوب مراجعه کرده و درمان را پیگیری کنید. لازم به ذکر است خود زگیل جنسی باعث سرطان نمی‌شود، اما بر احتمال ابتلای شما به انواع پرخطر این ویروس که مولد بعضی از سرطان‌ها هستند، می افزاید.

به‌طورکلی ویروس اچ پی وی می‌تواند عامل دو نوع زگیل پوستی و تناسلی شود که به شرح زیر می‌باشند:

انواع زگیل پوستی

زگیل‌های پوستی بسیار متعدد هستند و درواقع می‌توان گفت بیشتر زگیل‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. معمولاً این زگیل‌ها را در نواحی مانند پاها، دست‌ها، بازوان و سینه تجربه خواهید کرد و کاملاً با انواع زگیل جنسی متفاوت هستند.

آنچه مشخص است این است که معمولاً زگیل‌های پوستی خطری ایجاد نمی‌کنند و تنها ممکن است از نظر ظاهری آزاردهنده باشند که در حال حاضر به کمک روش‌های نوین عالی مانند لیزر به‌راحتی در مراکز تخصصی زیبایی قابل درمان می‌باشند.

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی همان‌طورکه از نامش مشخص است بیشتر در نواحی تناسلی اعم از فرج، بیضه‌ها و مقعد مشاهده می‌شوند و حالت مرطوب این ناحیه بهترین شرایط را برای رشد زوائد اضافی ناشی از انواع زگیل تناسلی ایجاد می‌کند.

معمولاً این نوع زگیل‌ها در نواحی خشک از بدن و جاهایی که سطح مخاط مانند ندارند، مشاهده نمی‌شوند. خود انواع زگیل تناسلی به دو نوع کم‌خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند که نوع دوم به پیگیری تشخیص و درمان بیشتر و تخصصی‌تری جهت جلوگیری از خطرات احتمالی مانند نازایی، سرطان و … نیاز دارد.

ویژگی‌های انواع زگیل تناسلی کم‌خطر چیست؟

به سویه‌هایی از ویروس اچ پی وی که باعث ایجاد زگیل جنسی می‌شوند، اما نمی‌توانند منجر به تغییرات سلول‌های طبیعی به سلول‌های سرطانی یا رشد سلول‌های جدید سرطانی شوند، انواع زگیل جنسی کم‌خطر گفته می‌شود. زمانی که زگیل جنسی ناشی از انواع اچ پی وی کم‌خطر باشد، معمولاً زوائد روی ناحیه تناسلی و مقعد قابل مشاهده هستند.

تمامی زنان و مردان در سنین فعالیت جنسی به‌شدت مستعد ابتلا به انواع زگیل تناسلی کم‌خطر بخصوص بر روی نواحی تناسلی فرج، بیضه و مقعد هستند. خطر ابتلا به این نوع زگیل‌های تناسلی در زنان بیشتر از مردان است، زیرا ممکن است زوائد در نواحی داخلی رحم و واژن که مستقیماً بر توانایی بارداری زنان تأثیر دارد نیز مشخص شود و ممکن است علائم زگیل تناسلی در زنان زمانی که معاینات دوره‌ای توسط یک متخصص زنان خوب انجام نشود، از طریق خود فرد تشخیص داده نشده و در نتیجه منجر به تشخیص و درمان دیرهنگام شود.

به همین دلیل همیشه تأکید می‌کنیم زنان باید به‌صورت کاملاً جدی بر انجام معاینات دوره‌ای خود پایبند باشند و در این زمینه سهل‌انگاری نکنند تا اگر بیماری این‌چنینی ایجاد شد پزشک بتواند با تشخیص درست و به‌موقع بهترین درمان را قبل از ایجاد عوارضی مانند ناباروری انجام دهد.

به‌طورکلی 12 نوع از انواع زگیل جنسی کم‌خطر هستند که نوع 6 و 11 نسبت به سایر انواع ویروس‌ها بیشتر مشاهده شده است و اکثر افراد مبتلا به انواع زگیل تناسلی کم‌خطر دچار همین سویه‌های اچ پی وی می‌شوند.

ویژگی‌های انواع زگیل تناسلی پرخطر چیست؟

عاملان زگیل جنسی پرخطر بیشتر از زگیل‌های تناسلی کم‌خطر هستند و همان‌طورکه از نامش مشخص است می‌تواند عوارض خطرناکی را در صورت سهل‌انگاری در تشخیص و درمان داشته باشد و حتی ممکن است تهدیدکننده زندگی بیمار باشد؛ زیرا بسیاری از سویه‌های پرخطر عامل سرطان‌های شایعی مانند سرطان دهانه رحم در زنان هستند.

اگرچه سرطان‌های دیگری را نیز می‌توانند ایجاد کنند. پس به‌طور خلاصه می‌توان گفت انواع زگیل تناسلی پرخطر می‌توانند منجر به سرطان شوند. سرطان‌های دهانه واژن، سرطان واژن و سرطان مقعد از دیگر انواع سرطانی است که به دلیل ابتلا به انواع زگیل تناسلی پرخطر ایجاد می‌شوند. همچنین مردانی که به این نوع ویروس‌های پرخطر مبتلا می‌شوند با احتمال بالایی ممکن است به سرطان آلت تناسلی دچار گردند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ویروس‌های پرخطر حتی می‌توانند منجر به انواع سرطان‌های دهان، لوزه، زبان و حنجره نیز بشوند که معمولاً در افرادی که رابطه جنسی دهانی با بیماران مبتلا دارند، رخ می‌دهد. همچنین باید بدانید سویه‌های پرخطر زگیل جنسی بیشتر در نواحی داخلی دستگاه تناسلی بخصوص در زنان مانند دهانه رحم نفوذ می‌کنند.

به‌طورکلی انواع زگیل تناسلی پرخطر هم 12 تیپ دارد که تقریباً 70 درصد آن‌ها که منجر به سرطان خطرناک دهانه رحم شده‌اند از طریق تیپ‌های 16 و 18 ایجاد گشته‌اند و در 95 درصد از سرطان‌های مقعد و همچنین اکثر سرطان‌های دهانی و واژن ناشی از انواع زگیل جنسی، ویروس تیپ 16 بیشترین نقش را داشته است.

علت زگیل تناسلی چیست؟

اگر بخواهیم بهتر علت زگیل تناسلی را درک کنیم، باید شناخت بیشتری نسبت به این بیماری داشته باشیم. بیماری زگیل جنسی در واقع یک نوع بیماری عفونتی است که علت اصلی آن یک نوع ویروس DNA دار با نام اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی است. این ویروس می‌تواند به‌راحتی از طریق تماس مستقیم با پوست افراد مبتلا و عمدتاً به دلیل ارتباطات جنسی انتقال یابد.

متأسفانه در حال حاضر به دلیل تغییرات عادات جنسی و الگوهای رفتاری نادرست در رابطه جنسی، سن ابتلا و شیوع این بیماری افزایش پیدا کرده است و حتی به سنین 12 سال رسیده است. اگرچه انواع زگیل تناسلی بخصوص نوع پرخطر آن می‌تواند برای زنان مشکلات بیشتری ایجاد کند ولی میزان شیوع در زنان و مردان تقریباً یکسان است و در سنین اوج فعالیت جنسی یعنی از 12 تا 35 سال بیشترین احتمال ابتلا وجود دارد.

از نظر متخصصین فعال در زمینه تشخیص و درمان این بیماری‌ها بهترین روش پیشگیری برای انواع زگیل تناسلی تزریق به‌موقع واکسن گارداسیل است که یکی از انواع واکسن‌های زگیل جنسی است و می‌تواند از ابتلا به انواع زگیل تناسلی که منجر به سرطان و بخصوص سرطان دهانه رحم می‌شوند، پیشگیری کند.

توجه داشته باشید که حتی کودکان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند و در صورت مشاهده علائم باید اقدامات تشخیص و درمان لازم صورت پذیرد. معمولاً در کودکان زیر دو سال عوامل زیر در ابتلای آن‌ها به این بیماری نقش داشته است:

 • تماس مستقیم پوست کودک با دست آلوده
 • تجاوز جنسی افراد آلوده به کودکان
 • زایمان طبیعی مادر مبتلا به زگیل درمان نشده

علائم زگیل تناسلی در زنان و یا مردان چه می‌تواند باشد؟

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که همیشه علائم ظاهری برای انواع زگیل تناسلی مشاهده نمی‌شود و ممکن است فرد مدت‌ها بدون علائم خاص و قابل مشاهده دچار این بیماری باشد و بعد در اثر تحریک، برخی از علائم ظاهری آن را تجربه کند.

همچنین ممکن است یک فرد مبتلا علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان نداشته باشد، اما به‌محض انتقال بیماری به شریک جنسی علائم ظاهری در شریک او ایجاد گردد؛ بنابراین بسیار مهم است که نسبت به سلامت شریک جنسی خود بخصوص اگر قبلاً تجربه رابطه جنسی را داشته است، مطمئن باشید.

زمانی که علائم زگیل تناسلی در زنان یا مردان به‌صورت ظاهری ایجاد شوند به‌راحتی قابل تشخیص هستند. به‌طورکلی تشخیص انواع زگیل تناسلی در مردان به دلیل آناتومی و شکل ناحیه تناسلی آن‌ها راحت‌تر است. این در حالی است که تشخیص علائم زگیل تناسلی در زنان به دلیل نواحی فرورفتگی فرج، رحم و … سخت‌تر است و معمولاً به بررسی‌های پزشکی نیاز دارد؛

بنابراین اگر زائده یا علامتی از زگیل جنسی را تجربه کردید که مشکوک است و شما را نگران کرده است می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما با گرفتن مشاوره از متخصصان باتجربه ما آن‌ها را برطرف کنید و یا برای بررسی دقیق‌تر به‌صورت حضوری به این مرکز مراجعه نمایید. به‌طور دقیق‌تر اگر بخواهیم علائم زگیل تناسلی در زنان را بیان کنیم، عبارت‌اند از:

 • زائده‌های توپر، سفت و برجسته که در اطراف مقعد یا ناحیه تناسلی معمولاً به شکل خوشه‌ای و متمرکز ایجاد می‌شوند.
 • رنگ انواع زگیل تناسلی ممکن است به رنگ پوست، تیره‌تر یا کمی روشن‌تر از پوست باشد.
 • احتمال ایجاد زائده‌های زگیل جنسی در زبان، لب‌ها، گلو و نواحی دهان در افرادی که رابطه جنسی دهانی دارند، زیاد است.
 • احساس سوزش یا خارش در محل زگیل‌ها
 • احتمال ایجاد مقداری ترشح و رطوبت در محل زائده‌های زگیل جنسی
 • اگر زگیل‌ها در مسیر مجاری ادراری باشند، ممکن است منجر به علائمی مانند درد، خونریزی و انسداد مجاری نیز بشوند.

عکس از انواع زگیل تناسلی

ازآنجایی‌که بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند تبخال تناسلی از نظر علائم می‌توانند شباهت‌هایی با هم داشته باشند، بد نیست در این قسمت عکس از انواع زگیل تناسلی را البته برخی از انواع زگیل تناسلی را با هم مشاهده کنیم تا درک بهتری از این موارد داشته باشیم.

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر زگیل جنسی دارای علائم ظاهری باشد به‌راحتی با یک معاینه بصری توسط متخصص زنان برای خانم‌ها و متخصص اورولوژی برای آقایان قابل تشخیص است، اما اگر علائم ظاهری ایجاد نشده باشد تنها ممکن است با انجام برخی تست‌های غربالگری و معاینات دوره‌ای منظم مشخص شوند.

گاهی ممکن است علائم زگیل تناسلی در زنان وجود داشته باشد، اما به دلیل اینکه در قسمت‌های داخلی رخ داده است خود بیمار نتواند آن‌ها را تشخیص دهد و تنها متخصص زنان بتواند آن‌ها را با انجام معاینات لگنی دقیق تشخیص دهد. همچنین ممکن است متخصص قسمت‌های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی بیمار و مقعد او را به‌وسیله دستگاه‌های معاینه موردبررسی قرار دهد.

درصورتی‌که پزشک به وجود ویروس پاپیلومای انسانی و یا سایر عفونت‌های مقاربتی مشکوک باشد از روش‌های غربالگری خاصی برای تشخیص آن‌ها استفاده می‌کند. در مورد تشخیص انواع زگیل تناسلی نیز دو نوع روش بسیار دقیق وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

تست غربالگری پاپ‌اسمیر برای تشخیص انواع زگیل تناسلی

این تست از آزمایشات مهم غربالگری در زنان است که به‌شدت توصیه می‌شود به‌صورت دوره‌ای و طبق تشخیص پزشک انجام گردد. معمولاً متخصصان زنان این تست را از سنین 21 سالگی به بعد هر سه سال یک‌بار انجام می‌دهند تا از سلامت بیمار نسبت به انواع سرطان‌ها و بخصوص سرطان دهانه رحم مطمئن شوند. شایان‌ذکر است نتایج طبیعی یک تست پاپ‌اسمیر به معنی عدم نیاز انجام مجدد آن تا آخر عمر نیست؛ زیرا سلول‌های سرطانی به‌کندی رشد می‌کنند و ممکن است در سری بعدی خود را نشان دهند.

زمانی که این سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی در فاز اول تشخیص داده شوند به‌راحتی و با موفقیت بالا قابل تشخیص هستند، اما وقتی در فازهای نهایی بیماری تشخیص داده شوند هیچ درمانی ندارند و می‌توانند جان بیمار را بگیرند؛ بنابراین انجام این تست به‌صورت منظم اهمیت بسیار بالایی دارد.

این تست می‌تواند برخی دیگر از عفونت‌ها را نیز در زنان تشخیص دهد و به درمان آن‌ها کمک می‌کند. انجام آن نیز بسیار راحت است و درد خاصی ندارد و حتی نیاز به بی‌حسی موضعی نیز برای انجامش نخواهید داشت و تنها کمی گرفتگی و لکه بینی تا یک الی دو روز بعدازآن ممکن است ایجاد شود که طبیعی است و خیلی زود از بین خواهد رفت.

انجام این تست در هنگام معاینه لگنی به کمک وسیله‌ای به نام اسپوکولوم انجام می‌شود که دهانه واژن را باز نگه می‌دارد تا پزشک بتواند نمونه‌برداری لازم را انجام دهد. برای نمونه‌برداری پزشک تنها یک برس استریل نرم را روی دهانه رحم می‌کشد و تعدادی از سلول‌ها را جمع‌آوری کرده و درون شیشه مخصوصی می‌ریزد تا به آزمایشگاه ارسال کند و بعد از یک هفته الی ده روز، پاسخ آن مشخص می‌شود.

در سنین بالاتر از 30 سال ممکن است برحسب شرایط تست اچ پی وی کامل‌تری انجام شود که تعداد بیشتری از انواع زگیل تناسلی را تشخیص می‌دهد و هر 5 سال یک‌بار تکرار خواهد شد که در صورت انجام آن دیگر نیازی به انجام پاپ‌اسمیر نخواهید داشت.

آزمایش خون برای تشخیص انواع زگیل تناسلی

گاهی علاوه بر تست پاپ‌اسمیر یا اچ پی وی پزشک جهت تشخیص دقیق‌تر انواع زگیل تناسلی آزمایش خون را نیز برایتان تجویز می‌کند. نمونه خون گرفته شده برای روشی به نام روش مولکولی استفاده می‌شود که هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان کاربرد دارد و بسیار دقیق است.

انواع زگیل تناسلی چگونه درمان می‌شوند؟

بسته به اینکه شما به کدام نوع زگیل جنسی کم‌خطر یا پرخطر مبتلا شده باشید، نحوه درمان نیز می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد. اگرچه روش قطعی برای خروج این ویروس از بدن وجود ندارد و حتی با درمان علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان،  ویروس همچنان در بدن به‌صورت خاموش باقی می‌ماند، روش‌های متعددی برای بهبود علائم و جلوگیری از عود مجدد آن وجود دارد. اولین قدم برای درمان این بیماری حفظ آرامش و مراجعه به متخصص مربوطه در اسرع وقت و بدون معطلی می‌باشد.

ممکن است به دلیل خجالت کشیدن از پزشک زمان مراجعه را دائماً به تأخیر بیندازید، اما باید بدانید که پزشک مورد نظر با تعداد زیادی از این مسائل مواجه است و از طرفی هرچه تشخیص و درمان زودتر انجام شود احتمال درمان موفقیت‌آمیز چه از نوع زگیل کم‌خطر و چه نوع پرخطر بالاتر می‌رود.

همچنین باید بدانید پمادهای درمان زگیل که به‌صورت آزاد و بدون نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند برای درمان زگیل جنسی مناسب نیستند و اصلاً توصیه نمی‌شوند. روش‌های درمان خانگی نیز ممکن است منجر به تحریک، گسترش و حساسیت بیشتر بیماری شوند و اگر سلول‌های سرطانی ایجاد شده باشند، خوددرمانی با خطر مرگ همراه است.

بسته به نوع زگیل جنسی، شرایط و میزان علائم بیماری، تجهیزات مرکز درمانی، مهارت پزشک و … متخصص شما ممکن است یکی از روش‌های زیر را برای درمان انواع زگیل جنسی انتخاب نماید:

 • لیزر درمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن با الکتروکوتر
 • عمل جراحی
 • درمان خانگی زگیل
 • دارودرمانی

انواع زگیل تناسلی

عوامل خطر ابتلا به انواع زگیل تناسلی چیست؟

مهم‌ترین راه انتقال انواع زگیل جنسی تماس مستقیم پوست سالم با پوست آلوده به این ویروس است که معمولاً در رابطه جنسی بیشترین انتقال را شاهد هستیم. حتی زمانی که رابطه جنسی کامل برقرار نشود، تماس پوست سالم با پوست فرد آلوده می‌تواند منجر به ابتلا به زگیل جنسی شود. سایر عوامل خطری که می‌توانند احتمال ابتلا به انواع زگیل تناسلی را افزایش دهند، عبارت‌اند از:

 • افراد در سنین فعالیت جنسی با بیش از یک شریک جنسی
 • افرادی که در سنین پایین فعالیت جنسی را شروع می‌کنند.
 • افرادی که به اصول اخلاقی در روابط خود پایبند نیستند.
 • سنین بین 12 تا 35 سالگی
 • مصرف‌کنندگان مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی
 • افراد با تجربه تجاوز جنسی
 • سیستم ایمنی ضعیف در بدن
 • افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی یا ایدز
 • عدم رعایت بهداشت جنسی و استفاده از محافظت‌کننده‌هایی مانند کاندوم (تصور نکنید کاندوم می‌تواند به‌طور صد در صد از انتقال این ویروس جلوگیری کند، زیرا تمام سطح ناحیه تناسلی را نمی‌پوشاند، اما می‌تواند احتمال ابتلا را تا حد زیادی کاهش دهد.)
 • مبتلایان به سایر بیماری‌های مقاربتی
 • نوزادانی که از مادران مبتلا به این ویروس متولد می‌شوند.

سخن پایانی

همان‌طورکه ملاحظه نمودید، زگیل جنسی دارای انواع مختلفی است که به دو نوع کلی کم‌خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند. نوع کم‌خطر آن اگرچه باز هم نیاز به توجه و درمان دارد؛ اما می‌دانیم که حداقل منجر به سرطان نمی‌شود ولی نوع پرخطر آن می‌تواند عامل انواع سرطان مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، مقعد و … شود.

متأسفانه خود شما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید نوع ویروس وارد شده در بدنتان را تشخیص دهید و این موضوع تنها از طریق متخصص باید بررسی شود. متخصص نیز بعد از انجام معاینات لازم و تست‌های مورد نیاز تشخیص دقیقی انجام می‌دهد و بهترین درمان را به شما ارائه خواهد داد.

باز هم تأکید می‌کنیم انواع سویه‌های پرخطر زگیل جنسی که منجر به سرطان می‌شوند در فازهای اول به‌راحتی قابل درمان هستند، اما در فازهای بعدی ممکن است هیچ درمانی برایشان وجود نداشته باشد و منجر به مرگ بیمار شوند؛ بنابراین مهم است که در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان در اسرع وقت به یک متخصص خوب مانند متخصصان باتجربه و ماهر ما مراجعه کنید.

جهت گرفتن نوبت حضوری از مرکز تخصصی زنان معبتر و با سابقه ما می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده نمایید.