جراحی واژن مسدود

جراحی واژن مسدود؛ راهکاری برای رفع انسداد پرده بکارت و یا در اصطلاح پزشکی هیمنوتومیست

معمولاً دختران با یک پرده بکارت به دنیا می‌آیند که به صورت یک غشاء نازک در قسمت دهانه واژن قرار گرفته است. جالب است بدانید که پرده بکارت دارای انواع مختلفی است و هر کدام از آن‌ها، ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگر بخواهیم به یکی از انواع نادر و کمیاب‌ این پرده‌ها اشاره کنیم، بدون شک از پرده بکارت مسدود نام خواهیم برد.

این مشکل در دنیای پزشکی به نام واژن مسدود نیز شناخته شده است. یکی از روش‌های رفع این مشکل، جراحی واژن مسدود است که ما امروز می‌خواهیم در مورد آن و لابیاپلاستی برای شما صحبت کنیم.

جراحی واژن مسدود

آنچه در این مقاله می خوانید :

جراحی واژن مسدود و کمک به رفع انسداد پرده بکارت

اگر بخواهیم به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده اندام‌های خصوصی دختران اشاره کنیم، بدون شک از پرده بکارت نام خواهیم برد. در بسیاری از دختران، پرده بکارت دارای یک سوراخ کوچک است که معمولاً شکل آن به صورت بیضی یا یک هلال کوچک است. از این سوراخ کوچک خونریزی دوران قاعدگی خارج می‌شود. همچنین در هنگام رابطه جنسی از این سوراخ بیضی شکل، در هنگام دخول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که از هر 1000 دختری که در جهان متولد می‌شوند، گاهی اوقات تنها یک نفر از آن‌ها با مشکلی به نام پرده بکارت مسدود به دنیا می‌آید. پرده بکارت مسدود که به نام واژن مسدود نیز مطرح می‌باشد، ممکن است عوارض بسیار زیادی برای دختران به وجود آورد. واژن مسدود نه تنها در هنگام قاعدگی باعث بروز مشکل می‌گردد، بلکه ممکن است برای زنی که قصد دارد با همسر خود وارد رابطه جنسی گردد، مشکلات متعددی به وجود آورد.

خوشبختانه این روزها با پیشرفت‌هایی که در زمینه علم پزشکی رخ داد، می‌توان به سادگی و با انجام جراحی واژن مسدود این مشکل را برطرف نمود. پس از جراحی واژنی که مسدود شده، این مسئله به کلی حل شده و بیمار می‌تواند مانند سایر انسان‌ها، زندگی عادی و معمولی خود را داشته باشد.

 

انواع مختلف پرده بکارت و شکل و ساختار آن‌ها

به طور کلی پرده بکارت، دارای انواع و اقسام مختلفی است که هر کدام از آن ها با همدیگر تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. اما اگر بخواهیم آن‌ها را به صورت کلی دسته بندی کنیم، باید به 4 مورد زیر اشاره نماییم:

 1. 1. پرده بکارت ارتجاعی: این نوع پرده دارای انعطاف پذیری بالایی است در هنگام دخول آلت مرد می‌باشد. کسانی که از چنین پرده بکارتی برخوردار هستند، درد چندان زیادی در هنگام تجربه اولین رابطه جنسی ندارند و خونریزی آن‌ها بسیار کم است. حتی برخی از این افراد ممکن است هیچ نوع خونریزی نداشته باشند و این موضوع یک امر کاملاً عادی و طبیعی است.
 2. 2. پرده بکارت تیغه‌ای: این نوع پرده بکارت، در واقع یک نوع غشاء بسیار باریک است که در قسمت میانی آن یک نوار بافتی وجود دارد. این نوار دهانه اصلی واژن را به دو قسمت تقسیم کرده است.
 3. 3. پرده بکارت با سوراخ‌های ریز: این نوع پرده بکارت به نوعی طراحی شده است که به طور کامل روی دهانه واژن را پوشانده است. هر چند سوراخ‌هایی که بر روی این پرده وجود دارند بسیار ریز هستند، اما با این وجود خون قاعدگی می‌تواند از طریق آن خارج شود.
 4. 4. پرده بکارت مسدود: پرده بکارت مسدود (همان گونه که از نام آن پیداست) بدون هیچ سوراخ و شکافی است و یک غشائ نازک، تمامی قسمت‌های دهانه واژن را پوشانده است. این غشا‌ء اجازه نمی‌دهد که خون قاعدگی به راحتی از واژن خارج شود و ممکن است درد فراوانی را برای بیمار به وجود آورد.

 

مسدود بودن دهانه واژن چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

مسدود بودن واژن یکی از مشکلات مادرزادی است که برخی از دختران با این اختلال به دنیا می‌آیند. اما معمولاً این مشکل تا زمانی که دختران به بلوغ رسیده و چرخه قاعدگی آن‌ها آغاز شود، خود را نشان نمی‌دهد.

معمولاً با اولین قاعدگی و علائم غیر معمولی که مشاهده می‌شود، می‌توان تا حدودی به مسدود بودن دهانه واژن پی برد. همچنین برخی از دختران در سنین پایین ازدواج می‌کنند و اگر واژن آن‌ها مسدود باشد، با مشکلات فراوانی در هنگام رابطه جنسی مواجه می‌شوند.

تا اینجای مطلب متوجه شدیم که یک پرده بکارت مسدود، شبیه یک سد در ناحیه تناسلی دختران است و در هنگام تجربه اولین قاعدگی، او را با مشکلات متعددی مواجه می‌نماید.

بسیاری از دختران به سبب مسدود بودن دهانه واژن، با علائمی مانند درد شدید شکم یا لگن، درد در قسمت کمر، مشکلات گوارشی، حالت تهوع، به وجود آمدن یک توده دردناک در شکم و عدم چرخه قاعدگی مواجه می‌شوند.

معمولاً پزشکان پس از شنیدن علائم بیمار خود، تا حدود بسیار زیادی می‌توانند به مسدود بودن واژن او پی‌ ببرند. در این گونه مواقع، ممکن است پزشک روش جراحی واژن مسدود را به بیمار خود تجویز نماید. خوشبختانه انجام این نوع عمل جراحی، کار چندان سختی نیست و اگر به سراغ یک پزشک ماهر و با تجربه بروید، به سرعت این مشکل را برای شما برطرف خواهد نمود.

مهم ترین روش های تشخیص قبل از انجام عمل جراحی واژن مسدود

بدون شک قبل از آن که اقدام به عمل جراحی واژن مسدود نماییم، باید با دقت هر چه تمام‌تر، از وجود هر نوع انسدادی در این قسمت مطمئن شویم. معمولاً متخصصان زنان با تجربه و حاذق، با انجام یک معاینه لگن، به سادگی می‌توانند به انسداد یا عدم انسداد واژن پی ببرند. در واقع نیاز به انجام هیچ آزمایش یا تصویر برداری نیست و تشخیص این موضوع با یک معاینه ساده امکان پذیر است.

البته برخی از پزشکان برای آن که از وجود هر نوع انسدادی در واژن بیمار خود مطمئن شوند، ممکن است علاوه بر معاینه لگن، آزمایشاتی مانند سونوگرافی را نیز برای آن‌ها تجویز می‌کنند. در واقع سونوگرافی یک مهر تایید به معاینه پزشک زده و او را از انسداد و یا عدم انسداد واژن مطمئن می‌کند.

درمان قطعی انسداد و گرفتگی پرده بکارت با شیوه جراحی واژن مسدود

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای برخی از افراد به وجود آید این است که آیا مسدود بودن دهانه واژن راه حلی دارد؟ همان گونه که تا کنون به این موضوع اشاره کردیم، علم پزشکی در این زمینه به کمک ما آمده و پزشکان می‌توانند با یک راه حل ساده و راحت، این مشکل را در جسم بیماران خود از بین ببرند. در چنین مواقعی، هیچ راه حلی جز جراحی واژن مسدود وجود ندارد.

در هنگام جراحی واژن مسدود، پزشک با استفاده از یک تیغ جراحی و یا با استفاده از لیزر، یک برش بسیار کوچک در پرده بکارت بیمار به وجود می‌آورد؛ این روش درمانی در اصطلاح پزشکی هیمنوتومی نام دارد. برش کوچکی که در پرده بکارت به وجود می‌آید، معمولاً به شکل X است. پس از جراحی واژن مسدود بسیاری از دردهای بیمار در هنگام قاعدگی تسکین پیدا کرده و مشکلاتی که تا پیش از این به سبب مسدود بودن بکارت تجربه می‌کرد، از بین خواهند رفت.

بهترین زمان برای انجام جراحی واژن مسدود

انجام جراحی واژن مسدود، حتی در دوران نوزادی نیز امکان پذیر است؛ در این زمان اگر بتوان به وجود چنین مشکلی پی برد، با یک جراحی ساده می‌توان آن را برطرف نمود. اما معمولاً بسیاری از پدر و مادرها ترجیح می‌دهند برای انجام عمل جراحی واژن مسدود، تا زمانی که دختر آن‌ها به دوران بلوغ برسد صبر کنند.

همچنین تجربه نشان دهنده آن است که در جسم برخی از بیماران، به محض فرا رسیدن دوران بلوغ، انسدادی که در پرده بکارت وجود دارد، خود به خود برطرف می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که این عمل در سنین نوزادی و کوکی انجام نشود.

گاهی اوقات برخی از افراد به پزشک متخصص مراجعه نموده و از او سوال می‌کنند که زمان ایده آل برای رفع مسدود بودن دهانه واژن چه زمانی است؟ بهترین پاسخی که می‌توان به این سوال داد، بعد از دوران بلوغ است. در واقع زمانی که اولین دردهای قاعدگی فرد شروع می‌شود، برای رفع این مشکل، می‌توان به یک متخصص زنان مراجعه نمود و اقدام به انجام جراحی واژن مسدود نمود.

 

آیا امکان تشخیص باکره بودن از روی واژن وجود دارد؟

قبل از آن که در مورد تشخیص باکره بودن از روی واژن صحبت کنیم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که باکرگی چیست؟ باکرگی در یک تعریف ساده به این معناست که شخص تا کنون با هیچ شخصی رابطه جنسی برقرار نکرده باشند. در فرهنگ‌های مختلف و به خصوص فرهنگ کشورمان ایران، پرده بکارت و سالم بودن آن، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های باکره بودن یک دختر به شمار می‌رود.

البته پرده بکارت ممکن است به علل مختلفی غیر از آمیزش جنسی از بین برود، بنابراین نباید تنها به سالم بودن پرده بکارت در تشخیص باکره بودن اکتفا کرد.

در زمان‌های قدیم، با استفاده از روش‌های سنتی که چندان شیوه‌های مناسبی نبودند، اقدام به تشخیص باکره بودن یک دختر می‌نمودند. اما این روزها و با پیشرفت‌هایی که در زمینه علم پزشکی رخ داد، به راحتی می‌توان اقدام به تشخیص باکره بودن از روی واژن نمود. البته برای انجام این کار، نیاز به یک متخصص ماهر و با تجربه وجود دارد.

از جمله  مهم‌ترین نشانه‌هایی که به پزشک برای تشخیص باکره بودن از روی واژن کمک فراوانی می‌کند، شامل موارد زیر است:

 • پرده بکارت دارای یک سوراخ کوچک است و بر روی آن هیچ پارگی وجود ندارد.
 • مخاط مهبل ضخامت بالایی داشته و به حالت چین خورده است و این چین خوردگی‌ها بر روی هم خوابیده هستند.
 • مجرای واژن بسیار تنگ و باریک است و نمی‌توان بدون دستگاه عمق آن را مشاهده نمود.
 • واژن یک دختر باکره را نمی توان با انگشت معاینه نمود.

 

مراقبت‌ های بعد از عمل جراحی واژن مسدود

هر چند جراحی واژن مسدود، به راحتی و با کمترین عوارض انجام می‌شود، اما بیمار پس از آن باید به خوبی از خود مراقبت نماید. در واقع مراقبت‌های دوران نقاهت این عمل، می‌تواند به بیمار کمک کند تا هر چه زودتر به بهبودی دست یافته و به زندگی عادی خود بازگردد. ما در ادامه مطلب شما را با برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های جراحی واژن مسدود آشنا می‌کنیم:

 1. ممکن است پزشک برای بهبودی هر چه سریع‌تر واژن، برخی از نرم‌ کننده‌های موضعی را برای شما تجویز نماید. از این نرم کننده‌ها و پمادها سر ساعت استفاده کنید تا هر چه سریع‌تر واژن شما سلامتی خود را به دست آورد.
 2. در روزهای اول پس از جراحی واژن مسدود، ممکن است دردهایی را تجربه کنید. پزشکان برای رفع این دردها، برخی از داروهای التهابی غیر استروئیدی که به صورت موضعی تجویز می‌کنند. بنابراین اگر در واژن خود احساس درد دارید، این داروها می‌توانند به شما کمک کنند.
 3. در صورتی که بعد از جراحی درد شما واژن شما شدید شد و با علائمی مانند تب مواجه شدید، حتماً این موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید. چرا که ممکن است واژن شما دچار عفونت شده باشد و شما باید هر چه سریع‌تر برای رفع این عفونت اقدام کنید.
 4. اگر در زندگی مشترک به سر می‌برید و اقدام به عمل جراحی برای رفع مسدود بودن دهانه واژن نموده‌اید، تا زمانی که به بهبود کامل دست پیدا نکرده‌اید، نباید اقدام به برقراری رابطه جنسی نمایید.

 

جراحی واژن مسدود در ایران و حساسیت‌هایی که وجود دارد

همان گونه که می‌دانید در کشورمان ایران، حساسیت‌های بسیار زیادی در زمینه پرده بکارت و باکرگی وجود دارد. بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند پس آن‌ها با دختری ازدواج کند که کاملاً باکره بوده و تا کنون هیچ وقت رابطه جنسی را تجربه نکرده باشد. بدون شک در چنین کشوری، انجام عمل جراحی واژن مسدود، کار سخت و دشواری به نظر می‌رسد.‌

اما خوشبختانه در طول سال‌های اخیر، کسانی که دارای پرده بکارت مسدود هستند و همچنین خانواده‌های آن‌ها، دید وسیع‌تری نسبت به این موضوع پیدا کرده‌اند. علاوه بر این، به سبب حساسیت‌هایی که چنین عمل دارا می‌باشد، معمولاً باید قبل از انجام عمل، ابتدا از طریق مراجع قضایی اقدام به دریافت مجوز نمود. همچنین پزشک می‌تواند به بیمار خود گواهی انجام چنین عملی را ارائه نماید تا او در هنگام ازدواج به مشکلی بر نخورد؛ تمامی این امور، اقدامات اولیه‌ای هستند که می‌توانید در کشورمان ایران انجام داده و سپس خود را برای انجام چنین عملی آماده کنید.

پس از آن که به پزشک معالج خود مراجعه کردید، ابتدا یک برش کوچک در پرده بکارت شما به وجود می‌آورد. در ادامه تمامی مایعاتی که در این مدت در پشت پرده جمع شده‌اند را تخلیه می‌نماید. در نهایت نیز بافت پرده را خارج کرده و جراحی واژن به پایان می‌رسد.

 

سوالات متداول پیرامون جراحی واژن مسدود

ممکن است برای شما عزیزان نیز پیرامون پرده بکارت مسدود و یا جراحی واژن مسدود سوالاتی به وجود آمده باشد. ما در این قسمت تلاش می‌کنیم برخی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است در ذهن شما وجود داشته باشند را پاسخ دهیم:

1) آیا با وجود بسته بودن پرده بکارت، هنوز هم امکان تخمک گذاری و پریود شدن وجود دارد؟

بله؛ در جسم اکثر دخترانی که پرده بکارت مسدود دارند، همچنان تخمک گذاری انجام می‌شود و چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد. اما نکته مهم در اینجاست که خونریزی ماهیانه‌ای که در دوران قاعدگی رخ می‌دهد، راهی برای خروج از واژن پیدا نمی‌کند. به همین سبب است که بسیاری از کسانی که با این مشکل مواجه هستند، درد و ناراحتی فراوانی در این زمان تجربه می‌کنند. خوشبختانه با انجام عمل جراحی واژن مسدود، می‌توان به راحتی این مشکل را برطرف کرد و بیش از این درد نکشید!

2) با شرم و خجالت مراجعه به پزشک برای درمان پرده بکارت مسدود چه کنیم؟

همان گونه که می‌دانید ما در کشوری زندگی می‌کنیم که پرده بکارت و باکرگی یک دختر، بسیار تا بسیار مهم است. به همین سبب است که بسیاری از افراد، از مراجعه به پزشک و جراحی واژن مسدود خودداری می‌کنند. آن‌ها حاضرند درد و رنج ناشی از این مشکل را تحمل کرده، ولی برای معاینه و انجام عمل جراحی، به یک پزشک متخصص مراجعه نکنند. در صورتی که این موضوع یک اشتباه محض است، چرا که یک متخصص زنان و زایمان، بهترین کسی است که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.‌ این عمل جراحی خطری به همراه ندارد. پس در اولین فرصت به یک متخصص مراجعه نموده و مشکل خود را با او در میان بگذارید.

3) آیا بعد از جراحی واژن مسدود، می‌توان یک چرخه پریودی عادی و معمولی را تجربه نمود؟

بله؛ خوشبختانه انجام چنین عمل جراحی، راه را برای خارج شدن خونریزی ماهیانه باز می‌کند. بنابراین بیمار پس از آن که تحت جراحی واژن مسدود قرار گرفت، می‌تواند مانند سایر انسان‌ها، اقدام به برقراری رابطه نموده، ازدواج کرده و باردار شود.

 

سخن پایانی

هر چند درصد بسیار کمی از دختران با پرده بکارت مسدود به دنیا می‌آیند، اما نمی‌توان منکر درد و رنجی که چنین موضوعی به همراه می‌آورد شد. البته مشکلات یک واژن مسدود، از زمان بلوغ آغاز شده و باعث ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی می‌شود. چنین فردی حتی در هنگام برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی خود نیز موفق نیست و مشکلات متعددی را تجربه خواهد نمود.

خوشبختانه با انجام جراحی واژن مسدود، می‌توان به راحتی این مشکل را درمان نمود و یک زندگی طبیعی و عادی به بیمار هدیه داد. ما با ارائه این مقاله تلاش کردیم هر آن چه نیاز است در این زمینه بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم با رعایت این نکات، بتوانید یک زندگی شاد و سرشار از آرامش را تجربه کنید.