علت پریود نشدن بعد از عمل بینی

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی، داشتن استرس و اظطراب

اگر زمان انجام عمل نزدیک به زمان پریود شما باشد ممکن است استرس ناشی از عمل، منجر به شروع قاعدگی دقیقاً شب قبل عمل شود. این موضوع نباید شما را نگران کند زیرا پریود بودن در هنگام عمل اگرچه به دلیل خونی که از دست می‌دهید و هم‌زمانی آن با از دست رفتن خون ناشی از عمل بینی می‌تواند عوارض طولانی‌مدت تری مانند ضعف قوای جسمی، نیاز به تحمل درد هم‌زمان بعد از عمل جراحی و درد قاعدگی و … را ایجاد نماید ولی از نظر علمی و پزشکی تأثیری در روند جراحی نخواهد داشت.

حتی ممکن است استرس طوری بر شما تاثیر بگذارد که منجر به تأخیر در پریود شود و مهم‌ترین علت پریود نشدن بعد از عمل بینی در زمان پیش‌بینی‌شده همین موضوع استرس است. در ادامه نحوه سریع ترین روش باز شدن قاعدگی توضیح دادیم.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی

آنچه در این مقاله می خوانید :

پریود بودن در هنگام عمل بینی چه مشکلی ایجاد می‌کند؟

سیکل پریودی خانم‌ها به دنبال یک سری تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهد و پریودی زمانی اتفاق می‌افتد که بعد از تخمک‌گذاری، بارداری صورت نگیرد و غشای داخلی رحم بخواهد تخریب شود تا خودش را برای بارداری احتمالی در سیکل بعدی آماده کند. حال عوامل بسیار متعددی می‌توانند بر تولید این هورمون‌های زنانه که قاعدگی را نیز به وجود می‌آورند تاثیر بگذارند که ازجمله می‌توان به نوع تغذیه، تغییر محیط زندگی، شرایط روحی و … اشاره کرد.

یکی از دغدغه‌های خانم‌هایی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند، این است که اگر در روز عمل بینی، پریود شوند می‌توانند بازهم عمل را انجام دهند یا باید آن را به زمان دیگری موکول کنند؟ با توجه به اینکه برنامه‌ریزی‌های مربوط به عمل زیبایی بینی از خیلی قبل‌تر انجام می‌شود نگرانی در به هم خوردن برنامه به هر علتی طبیعی است. خبر خوب این است که عمل بینی و پریود از نظر پزشکی ارتباط خاصی باهم ندارند و پریود بودن در هنگام عمل منجر نمی‌شود که پزشک نتواند کارش را به‌درستی انجام دهد.

بااین‌حال به دلیل مشکلات مربوط به خود پریودی اعم از درد، حالت تهوع، خونریزی، مشکلات روحی و … متخصصان توصیه می‌کنند اگر پریود منظمی دارید سعی کنید حداقل با دو هفته فاصله نسبت به زمان پریود، زمان عمل جراحی را مشخص کنید؛ زیرا خود عمل استرس را برای شما افزایش می‌دهد.

از طرفی عوارض عمل به دلیل تزریق بیهوشی و جراحی عمیقی که انجام شده است مانند درد، تورم، حالت تهوع و … می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و این عوارض معمولاً تا 3 روز اول شدید هستند؛ بنابراین تداخل علائم مربوط به پریود و عمل بینیی ضمن اینکه قوای جسمی شما را ضعیف می‌کند و منجر می‌شود روزهای بیشتری را نیاز به استراحت داشته باشید می‌تواند سخت و بسیار آزاردهنده باشد.

اینکه می‌گوییم حداقل دو هفته فاصله زمانی تاریخ عمل بینی و پریود باشد به این دلیل است که حتی اگر چند روز مثلاً 5 الی 6 روز قبل از زمان پریود شما تاریخ عمل بینی انتخاب شود ممکن است به دلیل استرس برای عمل، پریود شما زودتر اتفاق بیفتد و با تاریخ عمل هم‌زمان شود که مشکلات گفته شده را ایجاد خواهد کرد.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی چه می‌تواند باشد؟

بدن هر فرد نسبت به شرایط مختلف متفاوت است و این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی بر هورمون‌های شما داشته باشد. برخی افراد اساساً آرام هستند و حتی انجام عمل زیبایی بینی نمی‌تواند به حدی استرس به آن‌ها وارد کند که در مواردی مانند سیکل قاعدگی تغییری ایجاد کند، از طرفی برخی به‌قدری حساس هستند که با کمترین استرس ممکن است دچار تغییرات شدید هورمونی شوند.

در عین اینکه استرس ناشی از عمل بینی می‌تواند منجر به زودتر پریود شدن شود، می‌تواند طوری هورمون‌های شما را تغییر دهد که منجر به تأخیر در زمان پریودی بعد از عمل بینی گردد. به همین دلیل به نظر می‌رسد مهم‌ترین علت پریود نشدن بعد از عمل بینی همین استرسی است که به خاطر انجام عمل تحمل می‌کنید. اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر موارد علت پریود نشدن بعد از عمل بینی را بیان کنیم عبارت‌اند از:

مهم‌ترین علت پریودن نشدن بعد از عمل بینی استرس است.

اگر بدون داشتن مشکلی مانند مسائل زنانه که خودشان به‌طور جداگانه بدون داشتن ربطی به عمل بینی می‌‌توانند منجر به تأخیر در پریودی شوند مانند بارداری، به متخصص زنان خود جهت بررسی علت پریود نشدن بعد از عمل بینی مراجعه کنید، قطعاً استرس ناشی از عمل را علت آن می‌دانند؛ زیرا همان‌طورکه پیش‌تر به آن اشاره شد هر نوع جراحی می‌تواند منجر به استرس و تغییرات سیستم هورمونی در بدن شود که در برخی منجر به زودتر پریود شدن و در برخی باعث تأخیر در پریود خواهد شد.

زیرا اساساً هر نوع تنش و مشکلات اضطرابی می‌تواند الگوی سیکل قاعدگی شما را تغییر دهد. استرس برای عمل به دلیل ترس از انجام خود عمل و یا نگرانی در مورد نتایج آن، طبیعی است که الگوی سیکل قاعدگی شما تغییر کند.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی ممکن است سبک زندگی باشد.

برخی افراد بدون توجه به حساسیت عمل بینی و شرایط بدنی خود بعد از انجام آن از سبک زندگی سالمی پیروی نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال به جای پیروی از یک رژیم سالم و متعادل که باید شامل میوه‌ها و سبزیجات تازه، آجیل، پروتئین و … باشد بیشتر از شیرینی‌جات یا غذاهای فراوری شده استفاده می‌کنند. همچنین به محدودیت‌هایی که پزشک در مورد زمان شروع ورزش یا نوع ورزش داده است توجه نمی‌کنند. همین امر نیز می‌تواند علت پریود نشدن بعد از عمل بینی باشد.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی

ممکن است علت پریود نشدن بعد از عمل بینی مصرف داروها باشد.

قطعاً متخصص زیبایی شما برای افزایش توانایی شما جهت تحمل عوارض بعد از عمل مانند درد، مسکن‌هایی را برایتان تجویز خواهد کرد. مصرف ایبوپروفن‌ها، مفنامیک اسید، آسپرین، ژلوفن و هر نوع مسکنی می‌تواند با تأخیر در پریود بعد از عمل جراحی مرتبط باشد.

 

با توجه به ارتباط عمل بینی و پریود چطور می‌توان بعد از عمل زودتر پریود شد؟

اگر عمل بینی را انجام داده‌اید و از زمان پریود شما گذشته و پریود نشده‌اید درصورتی‌که مطمئن هستید عللی مانند بارداری منجر به آن نشده است می‌توانید به متخصص خود جهت پریود شدن مراجعه کنید که معمولاً با تجویز برخی آمپول‌ها به پریود شدن شما در صورت نیاز کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید برخی روش‌های خانگی را قبل از مراجعه به پزشک امتحان کنید که عبارت‌اند از:

  • انجام کارهایی که منجر به افزایش آرامش شما می‌شوند مانند فیلم دیدن، گوش دادن به موسیقی، غذای خوب خوردن، کتاب خواندن و هر موردی که با توصیه‌های پزشک شما برای مراقبت بعد از عمل منافات نداشته باشد.
  • صبور باشید و تأخیر در پریود خود به اندازه چند روز را به دلیل شرایط عمل جراحی طبیعی بدانید.
  • تا جایی که ممکن است از خوردن قندهای مصنوعی مانند انواع شیرینی‌جات، آب‌میوه‌های مصنوعی و … پرهیز کنید.
  • اگر پزشک به شما اجازه ورزش را داده است و نوع آن را نیز به شما توصیه نموده است حتماً آن را انجام دهید، زیرا ضمن ایجاد آرامش بیشتر می‌تواند به پریود شدن شما کمک کند.

چه زمانی به علت پریود نشدن بعد از عمل بینی باید به متخصص مراجعه کنم؟

قطعاً تأخیر در پریود شما را، متخصص جراح بینی نمی‌تواند حل کند و اگر تأخیر بدون علت بعد از عمل بینی بیش‌ازحد طول کشید باید به متخصص زنان خود مراجعه نمایید تا بعد از ارزیابی‌های کامل علت دقیق آن مشخص شده و مرتفع گردد. لازم به ذکر است ممکن است بعد از عمل جراحی بینی حتی تا سه ماه نیز پریود نشوید که در این صورت حتماً باید به متخصص خود مراجعه نمایید تا با انجام اقدامات درمانی لازم سیکل قاعدگی شما را به حالت قبل برگرداند.

تاثیر بیهوشی بر پریود چه می‌باشد و علت پریود نشدن بعد از عمل بینی؟

مواد تزریق شده به شما در هنگام عمل، به‌عنوان بیهوشی نیز می‌تواند علت پریود نشدن بعد از عمل بینی یا تغییر در سیکل قاعدگی شما مانند زودتر پریود شدن شود. همان‌طورکه قبلاً گفتیم اگر بتوانید زمان پریود شدن خود را به‌درستی پیش‌بینی کنید باید حداکثر تلاش خود را انجام دهید تا پریود شما با زمان عمل تداخل نداشته باشد؛ زیرا اگرچه پریود بودن در هنگام عمل تأثیری درنتیجه نخواهد داشت ولی تداخل علائم بعد از عمل و پریودی می‌تواند شما را بیش‌ازحد آزار دهد.

نگرانی برخی از مراجعین این است که تاثیر بیهوشی بر پریود نیز وجود دارد یا خیر؟ مواد بیهوشی نیز نمی‌تواند تاثیر خاص و زیادی بر پریود شدن شما داشته باشد یا شرایط پریودی شما در هنگام عمل را تغییر دهد و بازهم تأکید می‌کنیم مهم‌ترین علت همان استرسی است که شما به خاطر عمل تحمل می‌کنید؛ زیرا هر نوع استرسی می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر هورمون‌های زنانه که مسئول کنترل سیکل قاعدگی هستند داشته باشد.

به‌طورکلی تاثیر بیهوشی بر پریود هنوز از نظر علمی ثابت نشده است و پریود و عمل بینیی ارتباط مستقیمی باهم ندارند. شما نمی‌توانید استرس را که نوعی واکنش فیزیکی و روانی نسبت به اتفاقات روزمره و جریآن‌های زندگی است را به‌طور کامل از بین ببرید ولی اگر از قبل از انجام عمل بینی سعی کنید به دنبال کارهایی باشید که استرس شما کم شود مانند ورزش، یوگا، مدیتیشن، انجام اعمال معنوی، کتاب خواندن، سر زدن به دوستان و افرادی که شما را خوشحال می‌کنند، دیدن فیلم‌های شاد، دوری کردن از اخبار و … به‌طور طبیعی استرس شما در تاریخ عمل کم می‌شود و احتمال بروز زودرس پریودی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

بخصوص سعی کنید در روزهای قبل از انجام عمل از برنامه‌های کاری فشرده، بی‌خوابی، استفاده از غذاهای با ارزش غذایی کم دوری کنید. حتی اگر تأخیر در پریود بعد از عمل بیش از یک ماه باشد نمی‌تواند به دلیل تاثیر بیهوشی بر پریود باشد و بازهم استرس باعث آن شده است. در این شرایط همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم بهترین فردی که می‌تواند به شما کمک کند و سیکل قاعدگی شما را به حالت قبل بازگرداند متخصص زنان شما می‌باشد.

همچنین می‌توانید در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی به‌طور کامل در مورد نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود برای عمل بینی و نتایج آن با متخصص زیبایی خود صحبت کنید. یک متخصص خوب و دلسوز نیز سعی می‌کند طوری که برای شما قابل درک باشد به سؤالات شما پاسخ دهد تا هرچه بیشتر بتواند نگرانی‌های شما را مرتفع کرده و از استرس شما بکاهد. حتی ممکن است پزشک بتواند راهکارهای مناسبی برای کاهش نگرانی‌های شما داشته باشد که می‌تواند کمک بزرگی به شما نماید و احتمال به‌هم‌ریختگی هورمون‌ها را نیز کاهش دهد.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی

چه افرادی برای عمل جراحی بینی در زمان پریودی مناسب هستند؟

با اینکه عمل بینی و پریود ارتباط مستقیمی با هم ندارند ولی ممکن است فرد به‌قدری استرس داشته باشد که در روز قبل یا همان روز عمل دچار پریود بیش‌ازحد شدید با علائم سختی شود که حتی انجام هرگونه فعالیتی مانند رساندن خود به بیمارستان برایش سخت باشد. در این صورت فرد باید سریعاً با متخصص جراح خود تماس بگیرد و به او بگوید چه اتفاقی برایش افتاده است.

قطعاً یک پزشک باتجربه و همدل شرایط شما را درک خواهد کرد و تاریخ دیگری را برایتان مشخص می‌کند. بااین‌حال اگر شرایط حاد وجود نداشته باشد انجام عمل بینی در طول پریودی خطری برایتان ایجاد نخواهد کرد و ایمن است. منتها خون بیشتری که در یک زمان از بدن شما به دلیل پریود و عمل بینیی خارج می‌شود می‌تواند تأثیرات منفی در قوای جسمانی شما داشته باشد و روند بهبودی را کند نماید و همچنین زمان بازگشت شما به انجام فعالیت‌های کاری را به تأخیر خواهد انداخت.

fه‌طورکلی نیز بهتر است افراد با شرایط زیر به‌هیچ‌وجه به هر دلیلی مانند عدم داشتن زمان کافی، عدم داشتن مرخصی و … زمان انجام عمل خود را با پریودی خود یکسان نکنند:

  • افرادی که در طول پریودی خود علائم سختی از درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند. طوری که رفتار و خلق‌وخوی آن‌ها بیش‌ازحد تغییر می‌کند و این موضوع می‌تواند دوران نقاهت بعد از عمل بینی را بسیار طولانی و سخت کند.
  • افرادی که در هنگام پریودی خود بیش‌ازحد خونریزی دارند نیز نباید در روزهای اول پریودشان عمل زیبایی انجام دهند.

یادتان باشد پریود شدن امری طبیعی است که حتی نشآن‌های از سلامتی بارداری شما محسوب می‌شود و به تعویق افتادن عمل زیبایی بینی به دلیل پریود شدنتان نباید شما را ناراحت و دلسرد نماید.

 این پریود شدن می‌تواند تورم بعد از عمل بینی را افزایش دهد؟

عادت ماهانه در خانم‌ها می‌تواند منجر به تورم و نفخ در برخی افراد شود که معمولاً بعد از گذشتن چند روز از پریودی و یا اتمام پریودی کاملاً از بین خواهد رفت. از طرفی عمل جراحی بینی طوری است که یکی از عوارض بعد از آن تورم است و حتی متخصصین اظهار می‌دارند که این تورم می‌تواند تا یک سال نیز پابرجا باشد اگرچه از شدت آن تا حد زیادی بعد از دو هفته الی یک ماه کاسته خواهد شد.

منتها هم‌زمانی علائم عمل بینی و پریود می‌تواند منجر به افزایش تورم شود. این مسئله اصلاً جای نگرانی نخواهد داشت و بعد از اتمام سیکل قاعدگی و دوران نقاهت اولیه پس از جراحی حتی اگر تورم زیاد باشد کم خواهد شد. می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و اگر به شما اجازه داد از کمپرس سرد به‌صورت روزانه روی ناحیه بینی خود استفاده کنید تا تورم کمتر شود و زودتر بهبود پیدا کند.

ایا پریودی باعث ورم بینی می‌شود؟

گاهی اوقات ممکن است خانم‌ها قبل از شروع عادت ماهانه و یا در طول این دوره با ورم بدن خود مواجه شوند که بعد از گذشت دوره پریودی به‌طور کامل از بین می‌رود. این مسئله ممکن است برای بانوانی که عمل بینی انجام داده‌اند نیز رخ دهد و در طول دوران پریودی با ورم بینی نیز مواجه شوند. این مسئله به‌هیچ‌عنوان جای نگرانی ندارد و بعد از طی کردن سیکل قاعدگی ورم بینی نیز بدون نیاز به هیچ درمانی کاملاً از بین خواهد رفت.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی

در صورت هم‌زمان شدن عمل بینی و پریود بعدازآن باید چه مراقبت‌هایی انجام داد؟

قطعاً زمانی که هم پریود هستید و هم در دوران نقاهت بعد از عمل بینی به سر می‌برید باید بیشتر مراقب خود باشید تا این روزهای سخت را به‌خوبی سپری کنید و مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نشود. اگر به نکات زیر توجه داشته و به آن‌ها عمل کنید قطعاً احتمال سختی به دلیل هم‌زمانی پریود شدن و عمل بینی کمتر می‌شود. این نکات عبارت‌اند از:

  • حتماً در روزهای قبل از عمل بینی به اندازه کافی آب بنوشید و تا جای ممکن بدن خود را هیدراته نگه دارید.
  • تا جای ممکن قبل از جراحی حتی در صورت پریود شدن از مسکن‌ها و قرص‌های رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید که می‌تواند میزان خونریزی شما چه به دلیل پریودی و چه به دلیل جراحی را افزایش دهد.
  • اگر در روز عمل جراحی بینی پریود هستید حتماً پزشک خود را در جریان وضعیت خود قرار دهید و از قبل در وسایل همراهتان پد و شورتکس مناسب داشته باشید.

سخن آخر

همان‌طورکه به‌طور کامل در طول مقاله توضیح دادیم پریود بودن در هنگام عمل نمی‌تواند تأثیری بر نتایج خود عمل زیبایی شما داشته باشد ولی قطعاً به دلیل هم‌زمان شدن عوارض بعد از عمل جراحی با علائم و مسائل مربوط به پریودی، دوران نقاهت شما بعد از عمل می‌تواند سخت‌تر و حتی طولانی‌تر باشد.

به همین دلیل همیشه توصیه می‌شود اگر پریود منظمی دارید و می‌توانید تاریخ احتمالی آن را حدس بزنید حتماً هنگام مشخص کردن تاریخ عمل جراحی حواستان باشد که زمان آن با زمان پریودی حداقل 2 هفته فاصله داشته باشد. عمل جراحی به دلیل استرسی که ایجاد می‌کند و تأثیری که بر هورمون‌های بدن شما دارد می‌تواند حتی منجر به تأخیر در پریود هم شود؛ بنابراین اصلی‌ترین علت پریود نشدن بعد از عمل بینی در زمان پیش‌بینی‌شده بازهم استرس شماست که با انجام راهکارهای گفته شده در طول مقاله می‌توانید این استرس را کاهش داده و سیکل قاعدگی خود را برگردانید.

اگر این اتفاق به‌طور طبیعی نیفتاد باید حتماً به متخصص زنان خود مراجعه کنید تا علت تأخیر زیاد مشخص شده و درمان لازم جهت برگرداندن سیکل طبیعی قاعدگی شما انجام شود و مشکلی در قدرت بارداری شما ایجاد نگردد.

درصورتی‌که شما نیز عمل جراحی بینی را انجام داده‌اید و بیش از یک ماه است که پریود نشده‌اید می‌توانید با متخصصان باتجربه ما در این زمینه مشورت کنید تا اقدامات لازم جهت پریود شدن شما انجام شود. برای برقراری ارتباط با مرکز ما جهت گرفتن نوبت مشاوره می‌توانید از طریق لینک‌های موجود در سمت چپ همین صفحه با ما در ارتباط باشید.