چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته؛ بسته به تعداد بخیه، سایز بخیه‌ها و تجربه پزشک متخصص

مشکلات ظاهری، بهداشتی و جنسی سه نمونه از مشکلات اساسی هستند که بانوان را مجبور به عمل لابیاپلاستی می‌کند. یکی از سوالات پرتکرار پس از انجام عمل لابیاپلاستی آن است که “چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته؟” پاسخ اجمالی به این سوال پرتکرار اینگونه خواهد بود که بخیه‌های لابیا معمولا بعد از گذشت چند روز خواهند افتاد اما گاهی ممکن است تا بیش از یک هفته نیز طول بکشد و این مسئله به نوع و اندازه بخیه‌های لابیاپلاستی بستگی دارد.

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته و آیا نیاز به مراجعه پزشک است؟

حالا که می‌دانید چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته، بهتر است در رابطه با این‌که برای کشیدن بخیه‌ها نیاز به مراجعه پزشک است یا نه نیز اطلاعاتی هرچند کلی به دست بیاورید.

در کل پس از گذشت دو الی سه هفته از عمل لابیا، بخیه‌ها به‌خودی خود خواهند افتاد و نیازی به مراجعه پزشک نیست.

گاهی مدت زمان افتادن بخیه‌ها لابیا چیزی بین دو هفته تا یک ماه هم ممکن است طول بکشد و شما بهتر است طی این مدت تمامی مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی را انجام دهید تا مشکلی برایتان به‌وجود نیاید.

بسیاری از خانم‌ها از افتادن بخیه‌ها و یا نیفتادن آن‌ها ترس و نگرانی دارند در صورتی که امری طبیعی بوده و نیازی به نگرانی نیست مگر آن‌که علائم جدی پس از عمل جراحی را شاهد باشیم و یا حتی با گذشت بیش از سه هفته از بخیه زدن لابیا، بخیه‌ها هنوز نیفتاده باشند که در این صورت شاید نیاز باشد که پزشک اقدام به کشیدن بخیه‌ها کند.

نکته قابل توجه این‌که نخ‌های بخیه در دو نمونه قابل جذب و غیرقابل جذب طراحی شده‌اند که در نمونه‌های قابل جذب، معمولا با گذشت ۱۴ روز از عمل جراحی، به خودی خود جذب شده و نیازی به باز کردن آن‌ها نیست.

این بخیه‌ها به‌طور کاملا طبیعی تا هنگامی که بافت پوست به یکدیگر متصل شوند بر روی پوست باقی خواهند ماند و پس از آن نیز داخل پوست از بین خواهند رفت. چنانچه برای بخیه زدن جراحی لابیا از نخ‌های قابل جذب استفاده شده، تنها در صورتی که علائمی از عفونت، ترشحات غیرطبیعی واژن، درد و ورم شدید بهتر است پزشک را نسبت به این موضوع آگاه سازید در غیر این صورت نیازی به نگرانی نیست.

نوع دیگر از بخیه لابیاپلاستی به نخ‌های غیر قابل جذب مربوط می‌شود و همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، برخلاف نخ‌های قابل جذب، داخل پوست به‌طور طبیعی از بین نخواهد رفت و نیاز به کشیدن دارند. نخ‌های غیر قابل جذب در عمل لابیاپلاستی از جنس پلی استر، نایلون و یا پلی پروپیلن هستند که مقاومت و حالت کشسانی دارند.

این نوع نخ‌ها نه فقط برای جراحی لابیا بلکه در سایر جراحی‌ها همچون جراحی‌های قلبی عروقی و یا جراحی‌های ارتوپدیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و تفاوتی که با نخ‌های قابل جذب دارند، مقاومت بیشتر آن‌ها در برابر پوسیدگی و عوامل فیزیکی و شیمیایی است. نخ‌های غیر قابل جذبی که برای عمل لابیا استفاده شده با استفاده از ابزار خاصی و توسط پزشک از محل عمل خارج خواهد شد.

بخیه لابیاپلاستی به چه منظور و توسط چه کسی انجام می‌گیرد؟

احتمالا کم و بیش با عمل لابیاپلاستی آشنایی دارید و احتمالا خود یا اطرافیانتان این نوع عمل جراحی را انجام داده است که در آن از روش لیزر و یا تیغ مخصوص جراحی جهت برش و حذف لابیاها استفاده می‌شود.

معمولا پس از اتمام برش لابیاها، نیاز به بخیه زدن محل جراحی برای جلوگیری از خون‌ریزی و دوخت ناحیه شکافته شده است که پزشک با استفاده از نخ‌های مخصوص این‌کار را انجام خواهد داد. تمامی پروسه جراحی لابیاپلاستی و حتی طریقه بخیه زدن آن باید توسط متخصصین حرفه‌ای و باتجربه انجام گیرد تا در نهایت و پس از طی شدن دوره بهبودی، نتایج عالی و رضایت بخشی را از عمل جراحی شاهد باشیم.

عمل جراحی لابیاپلاستی نیز همانند سایر عمل‌ها نیاز به بخیه دارد تا بافت پوستی به دستی به یکدیگر جوش بخورد و ناحیه زخم دچار عفونت، ورم و التهاب نشود. همان‌طور که قبلا نیز اشاره کوتاهی به این موضوع شد، پزشکان متخصص برای بخیه زدن از نخ‌های قابل جذب و غیر قابل جذب استفاده می‌کنند.

معمولا نخ‌های قابل جذب برای عمل‌های جزئی در ناحیه تناسلی استفاده شده و نخ‌های غیرقابل جذب نیز برای عمل‌های سنگین زیرا مقاومت نمونه نخ‌های غیر قابل جذب بسیار بالاست. پروسه بخیه زدن معمولا توسط همان پزشکی که پروسه حذف لابیاها را انجام داده صورت می‌پذیرد.

در کل برای پاسخ به این سوال که چرا در جراحی لابیا باید از بخیه استفاده شود باید گفت که بخیه زدن موجب بهبودی هر‌چه سریع‌تر ناحیه جراحی شده می‌شود و در کل برای بهینه سازی فرآیند عمل جراحی امری ضروری است.

چنانچه پس از عمل جراحی از بخیه استفاده شود، شاهد بروز علائم احتمالی کمتری در بیماران هستین چرا که بافت پوست به خوبی توسط بخیه به‌ یکدیگر متصل و نگه داشته شده است. اتصال لایه‌های پوستی در عمل لابیا باید توسط نخ‌های جذب پذیر و یا غیر قابل جذب به دقت انجام شود تا شاهد بروز عوارض نامطلوب نباشیم که تماما با گذشت دو تا چند هفته به‌خودی خود جذب شده و یا باید برای کشیدن آن مجددا به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت از بخیه‌ لابیاها چقدر اهمیت دارد و چگونه است؟

بخش بزرگی از عمل جراحی لابیاها، مراقبت‌های بعد از عمل از بخیه‌هاست تا دچار مشکل خاصی نشوند و به خودی خود جذب شوند.

معمولا نخ‌های مورد استفاده برای بخیه درجه کیفی بالایی دارند و به سادگی دچار پارگی و یا مشکلاتی از این قبیل نمی‌شوند اما شما نیز برای اطمینان از بروز هرگونه مشکلات برای بخیه و همین‌طور جلوگیری از عفونت، التهاب و سایر عوارض جراحی، بهتر است تا زمانی که ناحیه جراحی به‌طور کلی بهبود پیدا نکرده، دستورالعمل‌های مراقبتی را رعایت کنید که معمولا شامل موارد زیر می‌شود:

  • تغذیه سالم و مناسب

داشتن تغذیه سالم و کافی از جمله موارد مراقبتی پس از عمل لابیا و بخیه زدن آن است که باید مورد توجه قرار گیرد. شما اگر به تازگی عمل لابیاپلاستی انجام داده‌اید بهترین کار این است که از غذاهایی با ویتامین بالا و یا غذاهایی با ویتامین‌های گروه آ و سی مصرف کنید چرا که علاوه بر بهبود بخیه‌ها، کمک زیادی به بهبود درمان لابیاها می‌کند.

 

  • داشتن استراحت کافی

استراحت یک اصل بسیار مهم پس از عمل لابیاپلاستی و بخیه زدن آن است. توصیه پزشکان به شما این است که تا زمان جذب بخیه‌ها و یا خارج کردن آن‌ها توسط پزشک، استراحت کنید و از انجام دادن ورزش، فعالیت‌های سنگین روزمره و موارد اینچنینی خودداری نمایید.

 

  • مصرف داروهای تجویزی

داروها نقش اساسی در بهبود وضعیت زخم و بخیه‌ها دارند از این رو توصیه می‌شود برای التیام زخم لابیا، کمک به بهبودی بخیه‌ها، جلوگیری از عفونت و التهابات، داروهای تجویز شده از جانب پزشک را در زمان معین شده مصرف کنید.

 

  • حفظ بهداشت و تمیزی

تمیز نگه داشتن محل بخیه شده در لابیاها امری ضروری و مهم است که باید به آن توجه شود. در دوره بهبودی و تا کشیدن بخیه‌ها لابیاپلاستی، شما باید نهایت دقت در حفظ بهداشت واژن را داشته باشید و از رفتن به شنا و یا قرار گرفتن واژن در معرض آب گرم خودداری کنید.

 

  • پوشیدن لباس‌های مناسب

متاسفانه بسیاری از خانم‌ها پس از انجام عمل لابیا و بخیه زدن آن، لباس‌های مناسبی می‌پوشند و این باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. پوشیدن لباس زیر تنگ ممکن است باعث پاره شدن بخیه و بروز مشکلات جدی دیگر شود بنابراین بهتر است از لباس‌هایی استفاده کنید که خیلی تنگ نیستند و احساس راحتی در آن دارید.

 

  • عدم انجام رابطه جنسی

َیکی از مشکلات که رابطه جنسی پس از عمل لابیاپلاستی می‌تواند به‌وجود بیاورد، پارگی بخیه‌ها و خون‌ریزی آن است بنابراین نه فقط برای این مورد بلکه برای جلوگیری از عفونت بهتر است تا زمان کشیدن بخیه‌ها و بهبودی کامل ناحیه عمل صبر کنید.

 

با رعایت دستورالعمل‌های پزشکی، به سادگی می‌توانید از بروز هرگونه عارضه پس از عمل لابیاپلاستی جلوگیری کنید که بخش بزرگی از آن به بخیه‌ها مربوط می‌شود.

در دوره بهبودی اگر هرگونه تغییراتی در بخیه‌ها ایجاد شد بهتر است آن را به پزشک اطلاع داده و به جز موارد ذکر شده، سعی کنید طی دوره بهبودی و تا افتادن بخیه‌ها از هر کاری که موجب فشار بر روی ناحیه تناسلی می‌شود خودداری کرده و سعی کنید طریقه صحیح نشستن و خوابیدن در دوره بهبودی به‌نحوی که فشاری بر روی واژن وارد نمی‌شود را فرا بگیرید.

در صورتی که بخیه‌های لابیا دچار پارگی شد، بهتر است آن را نشویید و با یک حوله تمیز مانع از خون‌ریزی آن شده و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته و آیا کشیدن اون درد داره؟

در پاسخ به سوال این‌که چند روز بعد از عمل واژن بخیه ها میوفته باید گفت مدت زمان افتادن بخیه‌ها در افراد متفاوت است و وابسته به نوع بخیه دارد.

بخیه‌ها معمولا چیزی بین ۷ روز تا ۱۴ روز ناپدید و جذب پوست می‌شوند البته به شرطی که از بخیه‌های قابل جذب در عمل لابیاپلاستی استفاده شده باشد در غیر این صورت برای کشیدن بخیه نیاز است که پس از مدت زمان مشخص شده از سوی پزشک که معمولا همان دو الی سه هفته است، مجدداً به نزد متخصص مربوطه بروید تا پروسه کشیدن بخیه‌ها انجام شود.

حالا که می‌دانید چند روز بعد از عمل زیبایی واژن بخیه ها میوفته، در پاسخ به سوال این‌که آیا کشیدن بخیه درد دارد باید گفت بله معمولا کشیدن بخیه درد دارد اما درد آن شدید و غیر قابل تحمل نیست چرا که پزشکان با ابزارهای مخصوصی که در اختیار دارند، به سادگی و بدون هیچ مشکل خاصی اقدام به حذف بخیه‌ها می‌کنند.

به‌طور معمول پزشکان برای آن که فرد تجربه درد در هنگام کشیدن بخیه را نداشته باشد، از نخ‌های قابل جذب در عمل جراحی لابیا استفاده می‌کنند که هیچ نیازی به کشیدن ندارند. اگر در عمل لابیاها از نخ غیر قابل جذب استفاده شده، پس از مدت زمان طی شده، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و در رابطه با درد کشیدن بخیه نگرانی نداشته باشید و پس از آن سعی کنید مراقبت‌ها را تا زمان بهبودی محل بخیه‌ها و برای جلوگیری از عفونت آن‌ها رعایت کنید.

پروسه‌ای که برای کشیدن بخیه لابیاپلاستی باید طی کرد

برای کشیدن بخیه لابیاپلاستی باید مراحلی را طی کرد و این کار باید توسط پزشکان متخصص انجام گیرد. معمولا همان پزشکی که اقدام به عمل جراحی لابیاپلاستی کرده و بخیه زدن آن را انجام داده، برای کشیدن بخیه‌ها اقدام خواهد کرد.

جهت کشیدن بخیه شما نباید هیچ‌گونه نگرانی و اضطراب داشته باشید و با آمادگی کامل پس از ۱۰ روز الی دو هفته به مطلب پزشک برای کشیدن بخیه‌ها مراجعه کنید. در کل پروسه‌ای که می‌بایست برای کشیدن بخیه لابیاپلاستی طی شود، شامل مراحل زیر است.

  • ملاقات با پزشک و بررسی بخیه‌ها و بهبودی محل عمل که در این مرحله پزشک علائم التهابی ناحیه بخیه شده را بررسی کرده و به شما خواهد گفت که آیا زمان کشیدن بخیه‌ها لابیا فرا رسیده یا نه.
  • مرحله بعدی مرحله کشیدن بخیه‌ها لابیاها ست که با استفاده از ابزارهای خاصی انجام خواهد گرفت که در طول کشیدن بخیه ممکن است کمی احساس درد و سوزش کنید.
  • پوشش دادن بخیه‌ها و در صورت نیاز پانسمان مجدد پس از کشیدن بخیه‌ها لابیا توسط پزشک انجام خواهد گرفت.
  • در نهایت پزشک از بیمار می‌خواهی. که برخی از مراقبت‌ها را تا زمان بهبودی محل بخیه‌ها حفظ کرده و در صورت نیاز از داروهای خاصی برای جلوگیری از درد و عفونت استفاده کند.

 

کشیدن بخیه‌ها لابیا معمولا چند دقیقه زمان خواهد برد و این کار معمولا بدون بی‌هوشی و یا بی‌حسی موضعی انجام خواهد گرفت. برای کشیدن بخیه لابیاها نیاز است که پزشک قبل از هر اقدامی محل بخیه‌ها را استریل کرده و با استفاده از ابزارهای کاملا بهداشتی اقدام به کشیدن آن‌ها نماید. شایان ذکر است در صورتی که زمان کشیدن بخیه لابیاها فرا نرسیده باشد، پزشک از فرد می‌خواهد چند روز دیگر مجددا برای کشیدن بخیه‌ها مراجعه کند.

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته و بعد از اون باید چیکار کرد؟

در رابطه با این‌که چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته ما اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار داده و گفتیم مدت مشخصی برای افتادن بخیه‌ها مشخص نشده است اما معمولا تا سه هفته پس از بخیه زدن محل جراحی لابیا، بخیه‌ها در پوست جذب شده و یا باید برای کشیدن نمونه‌های غیر قابل جذب به پزشک مراجعه شود.

نکته مهمی که در این میان وجود دارد و سوال بسیاری از کاربران می‌باشد این است که بعد از کشیدن بخیه‌ها لابیا باید چه کار کرد و آیا نیاز است که مراقبت‌های لازم انجام شود که در پاسخ باید گفت بله، از آن‌جایی که هنوز هم احتمال بروز عفونت و مشکلات دیگر در محل بخیه‌ها وجود دارد، تا چند روز پس از کشیدن بخیه‌ها نیز باید مراقبت‌های لازم و بهداشتی را حفظ کرد.

کشیدن بخیه‌های عمل لابیاپلاستی در دو هفته پس از عمل کشیده می‌شوند اما فرد باید تا ۸ هفته پس از آن از انجام فعالیت‌های سنگین همچون ورزش‌های شدید خودداری کند. به جز این مورد، مصرف داروهای تجویز شده از جانب پزشک نیز باید تا حداقل یک الی دو ماه پس از کشیدن بخیه‌ها و در صورتی که پزشک توصیه کرده مصرف شوند.

پس از کشیدن بخیه لابیاها سعی کنید برای شستن محل بخیه از آب استفاده نکنید مخصوصا آب گرم و همین‌طور از برقراری رابطه جنسی نیز خودداری کنید تا مشکلی برایتان به‌وجود نیاید.

سخن پایانی

هدف ما از نوشتن این مطلب پاسخ به یک سوال بود و آن هم این بود که چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته. به جز این، سعی شد به موارد مهم در رابطه با همین موضوع در این مبحث پرداخته شود ما در این‌جا به شما گفتیم که برای کشیدن بخیه‌های لابیا آیا نیاز به مراجعه پزشک است؟

اگر بخواهیم به شکل مختصر به آن پاسخ دهیم باید بگوییم اگر بخیه‌ها از نوع جذبی است به خودی خود جذب خواهد شد اما اگر از نمونه‌های غیر قابل جذب استفاده شده، برای کشیدن آن حتما باید به پزشک مراجعه شود.

به‌جز تمامی این‌ها، در این مطلب گفته شد که بخیه لابیاپلاستی به چه منظور و توسط چه کسی انجام می‌گیرد، مراقبت از بخیه‌ لابیاها چقدر اهمیت دارد و چگونه است، چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته و آیا کشیدن اون درد داره، پروسه‌ای که برای کشیدن بخیه لابیاپلاستی باید طی کرد و همین‌طور چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میفته و بعد از اون باید چیکار کرد.