درمان زگیل تناسلی زنان

زگیل‌های تناسلی یکی از متداولترین نوع عفونت های جنسی زنان است و معمولا تمامی افراد فعال از لحاظ جنسی و دارای شرکای جنسی متعدد، حداقل در معرض ابتلا به یکی از انواع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی قرار دارند. ویروس دو گروه کلی دارد یک گروه ایجاد کننده زگیل و دیگری عامل سرطان های دستگاه تناسلی است، پس بررسی دقیق و انجام پاپ اسمیر کمک میکند که اقدامات ضروری برای درمان زگیل تناسلی زنان از سوی بهترین متخصص زنان برای درمان زگیل تناسلی انجام بشود .

Treatment-female-genital-warts

آنچه در این مقاله می خوانید :

 اهمیت درمان زگیل تناسلی زنان

از آنجایی که ابتلا به زگیل تناسلی احتمال ابتلای شما به انواعی از ویروس پاپیلومای انسانی که با سرطان بدخیم همراه دارند را میتواند بیشتر بکند، اگر خانم ها به زگیل تناسلی مبتلا هستند حتما بایستی بررسی ها و درمان مناسب و اقدامات تشخیصی مانند پاپ اسمیر را برای بررسی وجود عفونت با انواع سرطان زا حتما توسط پزشک متخصص انجام بدهند.

 درمان زگیل تناسلی زنان فقط بایستی توسط پزشک متخصص انجام بشود و فریب تبلیغات فضای مجازی را نخورید و این روش های درمانی می تواند شما را با عوارض جدی و جبران ناپذیری مواجه سازد .

ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده اند ، خودشان نمی توانند باعث سرطان بشوند ولی افرادیکه به زگیل تناسلی مبتلا هستند احتمال اینکه به انواعی از ویروس پاپیلومای انسانی که مولد سرطان هم هست همزمان مبتلا بشوند بیشتر است.

 پس بانوانی که زگیل تناسلی دارند برای بررسی، تشخیص زودرس و درمان مناسب بایستی حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه بکنند و برای پیشگیری از عوارض جدی و جبران ناپذیر تبلیغات فضای مجازی و داروهای طب سنتی که ادعای درمان قطعی زگیل تناسلی دارند بپرهیزید. چونکه می تواند شما را با عوارض جبران ناپذیری همراه سازد.

در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر در مورد علائم زگیل تناسلی زنان و روش های مختلف درمان زگیل تناسلی زنان و همچنین جواب این سوال که آیا زگیل تناسلی در زنان درمان دارد ، می پردازیم.

علائم زگیل تناسلی زنان

علائم زگیل تناسلی زنان ممکن است بر روی قسمت خارجی واژن و دیواره های دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد و قسمت گردن رحم بوجود بیاید . در هنگامیکه این زگیل ها در قسمت مقعد فرد مشاهده شود اصطلاحا به آن عارضه ، زگیل تناسلی ناحیه مقعدی می گویند.

انواع مختلف زگیل دستگاه تناسلی می تواند در داخل قسمت دهان و گلوی فردی که تماس و رابطه جنسی دهانی با شخص آلوده به این ویروس داشته باشد ایجاد کند.

اصلی ترین نشانه ها و علائم زگیل تناسلی زنان عبارتند از :

تورم و التهابات کوچک گوشتی و یا خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی.

مشاهده چندین زگیل در کنار یکدیگر و تشکیل نمایی همچون گیاه گل کلم.

احساس خارش و ناراحتی در اطراف ناحیه تناسلی

ایجاد خونریزی در هنگام مقاربت و نزدیکی

چه زمانی برای درمان زگیل تناسلی زنان به دکتر زنان مراجعه کنیم

درصورتیکه خود شما و یا شریک جنسی شما در ناحیه دستگاه تناسلی برآمدگی های گوشتی شکل و یا زگیل های مشکوکی را مشاهده کردید باید برای بررسی ، معاینه و درمان زگیل تناسلی زنان به پزشک زنان مراجعه کنید.

علل اصلی ابتدا به ویروس زگیل‌های تناسلی

عوامل و شرایط مختلفی که احتمال ابتلا به این بیماری را در بین افراد به میزان زیادی افزایش می دهد شامل موارد زیر می باشد

داشتن روابط جنسی غیر ایمن با افراد و شرکای جنسی متعدد

مبتلا بودن به انواع مختلف عفونت های جنسی دیگر

داشتن رابطه جنسی با شخصی که روابط جنسی نامعلوم و متعدد داشته است

داشتن فعالیت های متعدد جنسی از دوران نوجوانی

اصلی ترین عوارض خطرناک ویروس های زگیل تناسلی یا  HPV  

مهمترین عوارض جانبی زگیل های تناسلی در بین زنان عبارتند از:

 • سرطان

نوعی از ویروس HPV که باعث سرطان می شوند با انواع دیگر این ویروس HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند کاملا متفاوت می باشند و افرادیکه به زگیل تناسلی مبتلا هستند هرگز بعلت ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده دچار سرطان نمی شوند مگر آنکه به انواع دیگری از آن ویروس که باعث ایجاد سرطان می شود همزمان مبتلا شده باشند.

و از بین آن افرادیکه به این نوع ویروس مولد سرطان مبتلا شده اند تنها کمتر از 10 درصد آن ها به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند .

سرطان گردن رحم ارتباطی بسیار نزدیکی با این نوع ویروس دارد. بعضی از انواع این ویروس ها نیز با سرطان های پستان، سرطان های آلت تناسلی و همچنین سرطان دهان و گلو در ارتباط هستند.

مبتلا شدن و آلودگی با ویروس پاپیلوما همیشه به معنی ابتلا به بیماری سرطان نمی باشد ، اما در هر صورت درمان زگیل تناسلی زنان و انجام منظم و دوره ایی تست پاپ اسمیر برای زنان بسیار مهم و ضروری است.

 • مشکلات دوران بارداری و حاملگی

بیماری زگیل دستگاه تناسلی ممکن است مشکلات و عوارضی را در دوران بارداری و حاملگی ایجاد کند. زگیل های این عارضه می تواند بسیار بزرگ بشوند و ادرار کردن را با مشکلات و اختلالاتی همراه کند.

زگیل هایی که در قسمت دیواره داخلی واژن قرار دارند می توانند موجب کاهش میزان قدرت بافت واژن در زمان زایمان بشوند. انواع زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن احتمالا در زمان زایمان و تحت فشار قرار گرفتن کشیده بشوند و باعث خونریزی بشوند.

انواع روش های تشخیصی برای زگیل‌های تناسلی زنان

از آنجایی که تشخیص دقیق بیماری زگیل‌های تناسلی در بیشتر موارد دشوار و پیچیده است، پزشکان معمولا توسط محلول اسیداستیک رقیق شده، زگیل های دستگاه تناسلی را به رنگ سفید تبدیل می کنند و پس از آن توسط ابزارهای مخصوصی همانند کولپوسکوپ این ضایعه ها را نابود می کند.

 • تشخیص زگیل‌های تناسلی در زنان با انجام تست پاپ اسمیر

انجام منظم و دوره ایی معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در بین زنان بسیار مهم و ضروری است. با این معاینه ها می توان تغییرات مختلف گردن و رحم ناشی از بیماری زگیل دستگاه تناسلی و یا علائم اولیه سرطان دهانه رحم را تشخیص داد.

در انجام تست پاپ اسمیر دکتر از وسیله ای به اسم اسپکولوم برای باز کردن بیشتر دهانه  رحم استفاده می کند پس از آن با استفاده از ابزاری مخصوص از سلول های دهانه رحم نمونه (بیوپسی) بر می دارد. در آخر سلول ها بوسیله میکروسکوپ بصورت دقیق مشاهده می شوند .

 • تشخیص زگیل‌های تناسلی از طریق بیوپسی و نمونه برداری

اگر دکتر برای تشخیص میزان آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری احتیاج داشته باشد، احتمالا عمل نمونه گیری و بیوپسی انجام دهد و نمونه ها را برای بررسی و معاینه بیشتر به آزمایشگاه بفرستد.

این آزمایش های تشخیصی به دکتر مربوطه در تشخیص دقیق نشانه های سرطان های دستگاه تناسلی و یا رحم کمک بسیار زیادی می کند.

برای بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به این ویروس می باشند و یا ویروس HPV در داخل بدن آنها تشخیص داده شده است ، معاینه های مستمر و دوره ایی منظم با پزشک بسیار مهم و ضروری است تا بطور کامل مطمئن شوند که همه موارد تحت کنترل است.

پماد برای درمان زگیل تناسلی زنان

اصلی ترین و مهمترین درمان‌ها برای زگیل‌های تناسلی در زنان بشکل مستقیم برروی پوست و ناحیه قرارگیری و تشکیل زگیل ها  اعمال می شوند و این روش های درمانی شامل موارد زیر می شود :

 • درمان زگیل تناسلی با پماد و کرم های موضعی

انواع مختلف پماد برای درمان زگیل تناسلیزنان، همانند پماد های موضعى و سطحی زیکلارا ، ایمیکویمود و آلدرا میزان توانایی سیستم ایمنی بدن را برای برطرف کردن و مبارزه با انواع زگیل های تناسلی افزایش می دهند.

 در زمانیکه این مواد و پماد برای درمان زگیل تناسلی زنان بر روی پوست استفاده می شود ، باید از تماس جنسی اجتناب نمایید. این کرم ها ممکن است که عملکرد صحیح کاندوم ها را تاحدودی تضعیف کرده و پوست شریک جنسی شما را اذیت کند.

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی این داروها ، ایجاد قرمزی ، تورم و حساس شدن پوست ناحیه درمان است. از دیگر عوارض جانبی این داروها می توان تاول، بدن درد و  بثورات جلدی را نام برد .

 • کرم پدوفیلین برای درمان زگیل تناسلی زنان

پماد پدوفیلین یک رزین گیاهی می باشد که بافت و برجستگی های زگیل های تناسلی را بر طرف می کند. استفاده از این پماد باید تحت نظر پزشک مربوطه انجام بشود. دارو و پماد پزوفیلوکس نیز بطور مشابه شامل همان ترکیبات فعال پدوفیلین می باشد ، ولی با این تفاوت که خود بیمار می تواند در داخل منزل از این پماد استفاده کند.

 • درمان زگیل تناسلی زنان با اسید تری کلرواستیک

این ماده شیمیایی زگیل های دستگاه تناسلی زنان را سوزانده و از بین می برند و همچنین می توانند برای درمان زگیل های قسمت های داخلی دستگاه تناسلی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. از عوارض جانبی این ماده شیمیایی می توان به احساس سوزش خفیف پوست ، ایجاد زخم و یا احساس درد اشاره کرد .

 • درمان زگیل تناسلی زنان بوسیله پماد ورجین و کرم سینکات چینز

این پماد برای درمان زگیل تناسلی زنان و درمان زگیل های ناحیه مقعد و اطراف مقعد مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا عوارض جانبی این دارو بسیار اندک و خفیف بوده و احتمالا مواردی مانند احساس خارش ، قرمزی پوست و یا احساس سوزش پوست را شامل می شود

درمان زگیل تناسلی زنان

زگیل های بزرگ ، زگیل هایی که به انواع درمان های دارویی پاسخ نداده اند و همچنین خانم های بارداری که این زگیل ها می تواند برای آنها را در طول مدت زایمان و حاملگی خطراتی را داشته باشد ، می توان با انجام عمل جراحی نسبت به برداشتن این زگیل ها اقدام نماییم . این روش های جراحی برای حذف و درمان مخصوص زگیل‌های تناسلی در زنان شامل موارد زیر می باشد :

 • منجمد کردن بوسیله نیتروژن مایع (کریوتراپی) برای درمان زگیل تناسلی زنان

روش درمانی منجمد کردن با تشکیل یک برآمدگی در اطراف قسمت زگیل شروع می شود. و بصورت همزمان ضایعات پوستی و زگیل ها از بین می روند و پوست جدید تشکیل می شود.

 در بعضی موارد احتمالا نیاز به  تکرار این روش باشد تا بهبودی بصورت کامل بدست آید. تنها عوارض جانبی این روش برای درمان مخصوص زگیل‌های تناسلی در زنان احساس درد و اندکی تورم سطحی است.

 • درمان زگیل تناسلی زنان بوسیله روش الکتروکوتر

این روش درمانی توسط اعمال یک جریان الکتریکی برای سوزاندن و حذف زگیل ها مورد استفاده قرار می گیرد. عوارض احتمالی این روش شامل احساس درد و تورم می باشد.

 • درمان زگیل تناسلی زنان با عمل جراحی برداشت

برای درمان مخصوص زگیل‌های تناسلی در زنان، پزشک متخصص ممکن است برای جدا سازی و برداشتن زگیل ها از ابزار خاصی استفاده نماید. در این روش درمانی اعمال بیهوشی عمومی و یا بى حسى موضعی نیاز است و بیمار پس از پایان عمل جراحی ممکن است با احساس درد شدیدی روبرو شود.

 • درمان زگیل تناسلی زنان توسط اشعه لیزر

در درمان مخصوص زگیل‌های تناسلی در زنان بوسیله لیزر، از پرتوهای بسیار شدید نوری استفاده می کنند ، این روش تقریبا هزینه بیشتری داشته بودهو اغلب برای زگیل های بسیار زیاد و گسترده و همچنین مقاوم به انواع روش های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از عوارض جانبی این روش می توان به ایجاد زخم و درد موضعی اشاره کرد.

آیا زگیل تناسلی در زنان درمان دارد

لیزر درمانی یکی از بهترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی زنان است، لیزر درمانی امروز به عنوان ایمن ترین و موثرترین روش درمانی در دنیای پزشکی مطرح می شود و برای درمان اکثر بیماری ها از جمله زگیل‌های تناسلی در زنان کاربرد دارد. پس جواب این سوال که آیا زگیل تناسلی در زنان درمان دارد ، مثبت است .

درمان زگیل تناسلی زنان به روش لیزر با توجه به میزان بسیار بالای موفقیت و رضایت کامل و حداکثری بیماران و پزشکان، بهترین و موثرترین روش درمانی برای این عارضه شناخته می شود.

درمان مخصوص زگیل‌های تناسلی در زنان توسط پرتوهای لیزر و بوسیله گاز دی اکسید کربن انجام می گیرد که طی این عمل زائده ها و زگیل ها به آهستگی تبخیر و از بین می روند.

در روش درمانی با لیزر ، اشعه های لیزر این خصوصیت مهم را دارند که به قسمت های عمیق بافت های آسیب دیده نفوذ کرده و به این ترتیب زگیل های ایجاد شده و عامل ایجاد این بیماری را ریشه کن میکند.

در روش درمان زگیل تناسلی زنان با لیزر تهاجم بیشتر و نفوذ عمیق تری نسبت به دیگر روش های درمانی دارد و بخاطر همین ویژگی امکان بازگشت مجدد بیماری بسیار اندک و ناچیز می شود.

بر طبق نتایج و آمارهای موجود برای میزان اثربخشی روش لیزر درمانی، تاثیری تا 2 برابر بیشتر از روش های درمانی دیگر همانند روش کرایوتراپی دارد.

 درمان و پاکسازی کلی و نهایی و همچنین از بین بردن زگیل های دستگاه تناسلی و مقعد در روش درمانی با  لیزر تنها به یک جلسه درمانی نیاز دارد و بعد از آن بدون وجود کوچکترین احتمال بازگشت و عود بیماری، شخص می تواند به فعالیت های زندگی روزمره خود بپردازد .

مهمترین مزیت درمان زگیل های تناسلی زنان توسط لیزر

لیزر درمانی از موثرترین و قطعی ترین روش برای درمان زگیل های تناسلی زنان است. اکثر افرادی که با این روش درمان و مداوا شده اند رضایت کاملی از نتیجه درمان خود داشته و تقریبا هیچگونه گزارشی مبنی بر بازگشت مجدد بیماری زگیل‌های تناسلی از آن ها گزارش نشده است.

مزایای درمان زگیل تناسلی زنان توسط لیزر شامل :

نیازی به بستری نیست و کاملا سرپایی تحت درمان قرار می گیرد .

بیمار هیچگونه احساس درد و حتی خونریزی سطحی نخواهد داشت .

نیازی به بیهوشی های عمومی بیمار نمی باشد و تنها بی حسی موضعی نیاز است .

تمامی عفونت ها و زگیل ها تنها در یک جلسه ی درمانی برطرف می شوند.

زگیل های تناسلی عمیقا پاکسازی و حذف می شوند.

بازگشت و عود مجدد عارضه و بیماری وجود ندارد.

روش لیزر درمانی این قابلیت را برای شما ایجاد می کند که در صورتیکه انواع مشکلات و بیماری های دیگری در دستگاه تناسلی وجود داشته باشد بصورت همزمان در همان جلسه با لیزر مورد درمان قرار بگیرد.

پیشگیری از زگیل‌های تناسلی زنان

روش های مختلف پیشگیری از بیماری زگیل دستگاه تناسلی شامل :

 • واکسن های گارداسیل

واکسنی بنام گارداسیل در مقابل چهار گونه از این ویروس که باعث ایجاد سرطان های مختلف برای مبتلایان می شوند ایمنى کافی را به وجود مى آورد . همچنین این واکسن برای جلوگیری ابتلا به بیماری زگیل‌های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 واکسن دیگری بنام سرواریکس وجود دارد که فقط در برابر سرطان های دهانه رحم ایمنی کافی ایجاد می کند و در پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل های تناسلی کاربردی ندارد.

پیشنهاد می شود بانوان و دختران تا سن ۲۶ سالگی و پسران و مردان تا سن ۲۱ سالگی واکسن این نوع ویروس را دریافت نمایند اما بتازگی دریافت این واکسن ها تا سن ۴۵ سال نیز مورد تائید قرار گرفته است.

 آیا روشی قطعی برای درمان زگیل تناسلی زنان وجود دارد ؟

اصلی ترین سوالی که برای اغلب بیماران افراد مبتلا به این نوع ویروس پیش می آید و شاید مهمترین دغدغه ذهنی آنها باشد این مورد است که آیا بیماری زگیل دستگاه تناسلی و مقعد درمانی قطعی و موثر دارد یا خیر ؟

پاسخ این سوال مثبت است . بله این بیماری و ویروس قابل درمان می باشد و به طور قطعی و کامل می توان آن را درمان و برطرف کرد. به شرطی که روش انتخاب شده برای درمان ، متناسب با میزان و نوع پیشرفت بیماری شما باشد.

از آنجایی که این بیماری عفونی به شدت مسری و سرایت پذیر می باشد ، ویروس این بیماری با اولین رابطه جنسی با فرد آلوده وارد بدن شخص می گردد و شخص پس از آن ناقل ویروس این بیماری می شود.

پس از این مرحله دو اتفاق برای شخص ناقل رخ می دهد که شامل :

 • فرد ناقل ویروس می باشد ولی هیچکدام از نشانه های بیماری را ندارد .
 • فرد ناقل ویروس است و نشانه ها و علائم زگیل تناسلی زنان در وی مشاهده شده است .

چنین افرادی در هر دو حالت می تواند این ویروس و بیماری را به شریک جنسی خود انتقال بدهند. از طرفی خود شخص نیز می تواند در معرض ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی قرار بگیرد . پس فرایند شروع درمان سریع و صحیح این بیماری بسیار مهم و ضروری است .

سخن آخر

بانوان و دختران تا حدودی بیش از مردان مبتلا به بیماری زگیل‌های تناسلی می شوند. همانطور که از اسم این عارضه  مشخص است بیماری زگیل‌های تناسلی بافت های مرطوب و نمناک ناحیه تناسلی را بیشتر درگیر می کنند. زگیل های تناسلی شاید در اندازه های کوچک و به صورت برآمدگی های گوشتی و یا ظاهری شبیه به گیاه گل کلم داشته باشند. در اغلب از موارد این زگیل ها بقدری کوچک می باشند که به سادگی تشخیص داده نمی شوند. روش های موثر و فراوانی برای درمان مخصوص زگیل‌های تناسلی در زنان وجود دارد که در این مطلب به آن ها پرداخته شد .

درمان زگیل تناسلی زنان باید به سرعت و با دقت انجام شود. همچنین تزریق واکسن ها نیز بسیار برای جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به زگیل‌های تناسلی در زنان و سرطان های دستگاه تناسلی مفید و موثر است . در صورت ابتلا به این بیماری در اولین مرحله باید توسط دکتر زنان معاینه انجام شود .