جوش روی لابیا مینور

جوش روی لابیا مینور

جوش روی لابیا مینور، به سبب کم آبی بدن، ترشح چربی و رعایت نکردن بهداشت فردی

جوش‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانند در هر یک از قسمت‌های بدن ایجاد شوند که یکی از این قسمت‌ها ناحیه واژن و دقیقا روی لابیا مینور است. افرادی که تجربه جوش روی لابیا مینور داشته‌اند معمولا دچار قرمزی، درد، خارش و ناراحتی‌های دیگر در ناحیه تناسلی شده و به دنبال راه‌کار برای برطرف سازی آن بوده‌اند.

این عارضه به سبب آلودگی‌های ناحیه تناسلی یا حتی ترشح چربی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شوند که خوشبختانه راه‌های زیادی برای حذف آن‌ها وجود دارد. اگر قبلا دچار جوش‌هایی در ناحیه تناسلی خود شده‌اید بهتر است علاوه بر نوشیدن آب کافی، موارد بهداشتی را رعایت کرده و تغذیه سالمی نیز داشته باشید.

جوش روی لابیا مینور

علت‌های اصلی و مهم برای ایجاد جوش روی لابیا مینور

زمانی که جوش روی لابیا مینور ایجاد شد اولین و مهم‌ترین گام برای درمان آن، یافتن علت بروز جوش‌هاست. چنانچه علت دقیق بروز جوش در ناحیه تناسلی پیدا شود، روند درمانی متناسب با آن پیش گرفته شده و شاهد نتایج مثبتی از آن خواهیم بود.

سوال این‌جاست که چطور باید علت بروز جوش‌های ناحیه تناسلی را کشف کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت گاهی با مشاهده نوع جوش‌ها می‌توان علت بروز آن را کشف کرد که توسط پزشک و پس از معاینه فیزیکی انجام خواهد گرفت.

تماس با دکتر متخصص زنان
جوش روی لابیا مینور دارید؟
همین الآن با متخصص زنان تماس بگیرید.

اگر شما دچار هرگونه جوش در ناحیه تناسلی خود شده‌اید بهترین اقدام مراجعه به متخصص زنان و عمل های زیبایی و لابیاپلاستی یا متخصص پوست است.

علت‌های اصلی بروز جوش دردناک روی لابیامینور می‌تواند به‌خاطر افزایش ترشح چربی باشد. این شایع‌ترین علت جوش‌های ناحیه تناسلی است که در چنین شرایطی ما شاهد جوش‌هایی با توده سفید بر روی پوست خواهیم بود. دلیل دوم بروز جوش‌ها آلودگی‌های محیطی و آلودگی‌هایی است که در دستگاه ادراری بانوان ایجاد می‌شود.

آلودگی‌ها معمولا از طریق رابطه جنسی، پوشیدن لباس زیر غیر بهداشتی، عدم شستشوی لباس زیر یا حتی استفاده از لوازم شخصی مشترک در ناحیه تناسلی زنان ایجاد شده و موجب جوش زدن نواحی مختلف واژن از جمله لابیا مینور می‌شود.

از علت‌های دیگر که موجب جوش در بخش لابیامینور می‌شود، تغذیه ناسالم و مصرف غذاهایی با چربی بالاست. البته موارد هورمونی و تغییراتی در آن‌ها نیز باعث ترشح بیشتر چربی و یا بروز جوش ناحیه تناسلی می‌شود که گاهی با مصرف داروهای به‌خصوصی قابل کنترل است.

گاهی بروز بیماری‌های پوستی از جمله آکنه از عاملان اصلی بروز جوش ناحیه تناسلی است که باید درمان مناسب آن انجام گیرد. به جز تمامی این موارد، برخی از بانوان فشار زیادی به ناحیه‌ تناسلی خود به‌خاطر دویدن، پرش و با انجام سایر فعالیت‌های ورزشی وارد می‌کنند که در چنین شرایطی بروز جوش روی لابیا مینور دور از انتظار نیست.

با ما در این بخش همراه شوید تا با علت جوش‌های لابیامینور، تفاوت جوش‌های ناحیه تناسلی با جوش‌های دیگر نواحی بدن، نحوه پیشگیری، نحوه درمان و همین‌طور تأثیر قاعدگی بر روی جوش‌های لابیا مینور آشنا شوید.

 

تفاوت جوش داخل لابیا مینور با جوش‌ در نواحی دیگر بدن

بخش لابیامینور بافت بسیار حساسی دارد و به‌خاطر همین زمانی که دچار انواع جوش‌ها شود، فرد تجربه درد زیادی در این ناحیه خواهد داشت و این یکی از تفاوت‌های اصلی جوش لابیا مینور در مقایسه با جوش‌هایی است که در نقاط دیگر بدن ایجاد می‌شوند.

در حالت کلی تفاوت زیادی میان جوش‌های ایجاد شده در ناحیه لابیامینور با سایر جوش‌ها وجود نداشته و ما در هر کدام از این جوش‌ها شاهد بروز چرک و یا در موارد شدید عفونت هستیم.

جوش‌های ناحیه تناسلی به‌خاطر حساس بودن بافت این ناحیه، معمولا بسیار دردناک هستند که در صورت بروز و تا زمان بهبودی شاید فرد نتواند رابطه جنسی خوبی را تجربه کند زیرا با هرگونه فشار بر روی جوش، دچار تحریک و درد می‌شود.

از تفاوت‌های دیگری که می‌توان برای جوش‌های لابیا مینور با جوش‌های دیگر نقاط بدن اشاره کرد علت بروز آن‌هاست. معمولا جوش‌های ناحیه تناسلی به‌خاطر بهداشت پایین در این ناحیه و عدم شستشوی دقیق واژن ایجاد می‌شوند و گاهی ممکن است مدت زمان زیادی برای بهبودی آن‌ها نیاز باشد در صورتی که جوش‌های دیگر نواحی بدن کمتر به‌خاطر آلودگی ایجاد می‌شوند و بیشتر به‌خاطر چربی اضافه یا تغییرات هورمونی ایجاد خواهند شد.

با این تفاسیر رعایت بهداشت ناحیه تناسلی می‌تواند کمک زیادی به افراد کند تا از بروز جوش‌های لابیامینور جلوگیری شود.

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که گاهی ما در جوش‌های لابیا مینور با سایر جوش‌های بدن شاهد هستیم شکل ظاهری آن‌هاست. جوش‌های ناحیه تناسلی معمولا جزو جوش‌های سرسیاه و یا سرسفید هستند که به‌خاطر تحریکات پوستی به‌وجود آمده و گاهی موجب نگرانی در بانوان می‌شود.

جوش‌هایی که در سایر نقاط بدن ایجاد می‌شوند ممکن است در نمونه‌های سر سرخ باشند که اغلب به‌خاطر برخی تغییرات هورمونی، تغذیه ناسالم یا استفاده از لوازم آرایشی به‌وجود خواهد آمد. به‌طور کلی تفاوت‌‌های مهمی که میان جوش‌های ناحیه لابیامینور و جوش‌های ایجاد شده در سایر نقاط بدن است به علت بروز آن مربوط می‌شود تا خود جوش.

تماس با دکتر متخصص زنان
جوش روی لابیا مینور دارید؟
همین الآن با متخصص زنان تماس بگیرید.

آیا جوش روی لابیا مینور می‌تواند نگران کننده باشد؟

در اغلب موارد جوش‌هایی که بر روی لابیامینور شاهد هستیم پس از گذشت چند روز برطرف خواهند شد به شرطی که تمامی موارد بهداشتی رعایت شود و مسئله نگران کننده‌ای نیست اما گاهی باید در صورت بروز برخی نشانه‌ها، جوش‌های ایجاد شده در ناحیه واژن را جدی بگیریم و راهی برای درمان آن‌ها پیدا کنیم.

جوش‌های معمولی و کوچک به خودی خود درمان می‌شوند اما جوش‌هایی که بر اثر عفونت‌های باکتریایی، قارچی یا ویروسی در بخش لابیا مینور ایجاد شده باشند باید جدی گرفته شوند چرا که در صورت عدم درمان، فرد تجربه درد شدیدی داشته و حتی گاهی ممکن است سایر نقاط بدن را نیز در بر بگیرد.

یکی از دلایلی که موجب بروز جوش‌های روی لابیا مینور می‌شود و کمتر به آن پرداخته شده، رشد موهای زیاد در ناحیه لابیامینور است که در چنین شرایطی و در موارد شدید، فرد دچار التهاب در ناحیه تناسلی خواهد شد که نیاز به درمان دارد.

جوش‌های ایجاد شده در ناحیه تناسلی هم می‌توانند خطرناک باشند و هم این‌که خطری برای فرد ایجاد نکرده و به سرعت بهبود پیدا کنند. معمولا جوش‌هایی که به‌خاطر آلرژی، تغذیه نامناسب، استفاده از برخی محصولات شیمیایی یا عفونت جزئی رخ داده باشند با رعایت موارد ساده درمانی برطرف خواهند شد و نیازی به درمان پیچیده نیست.

برای آن که بدانیم آیا جوش‌های روی لابیا مینور می‌توانند برای ما خطری ایجاد کنند یا نه باید به نشانه‌های آن توجه کنیم. اگر به همراه جوش روی لابیا مینور علائم جدی همچون درد یا خارش شدید، ورم و قرمزی، سوزش شدید، ترشحات غیر طبیعی یا خون‌ریزی و عفونت شدید را شاهد بودیم این‌جاست که جوش خطرناک تلقی شده و هر چه سریع‌تر باید درمان شود.

درمان جوش‌ها می‌تواند از طریق کرم‌ها و لوسیون‌ها، داروها، تزریقات و مواردی از این قبیل برای جلوگیری از علائم شدیدتر انجام بگیرد و شما اگر در صورت بروز جوش و مشاهده علائم جدی آن، به موقع به پزشک مراجعه کنید، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

نحوه پیشگیری از جوش دردناک روی لابیا مینور

معمولا دیده شده بانوانی که قبلا دچار جوش‌های ناحیه تناسلی از جمله جوش روی لابیا مینور شده‌اند، احتمال آن که مجدداً آن را تجربه نمایند زیاد است از این جهت به‌کارگیری روش‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز جوش لابیامینور امری حیاتی و مهم است. البته روش‌های جلوگیری از جوش لابیامینور توسط پزشک و متخصص زنان باید مشخص شود اما موارد مهم پیشگیرانه شامل موارد زیر می‌شود.

⦁ لباس‌های تمیز بپوشید

یکی از عوامل اصلی جوش روی لابیا مینور، پوشیدن لباس‌های کثیف است. برای جلوگیری از بروز جوش‌ها و مشکلات ناحیه تناسلی همیشه باید لباس زیر شسته شده‌ای بپوشید که برای شستن آن نیز می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید. به جز این، مورد شما نباید لباس‌های خیلی تنگ بپوشید و در صورت خیس بودن لباس زیر از پوشیدن آن جلوگیری کنید.

⦁ تغذیه سالم

تغذیه سالم نقش اساسی در جلوگیری از جوش در تمامی نقاط بدن از جمله ناحیه لابیای واژن دارد از این جهت شما باید علاوه بر نوشیدن آب به میزان کافی، از مصرف خوراکی‌های شیرین، خیلی چرب یا شور خودداری کنید. مصرف الکل نیز احتمال بروز جوش‌های تناسلی را افزایش می‌دهد، به‌جای مصرف غذاهای ناسالم، سعی کنید همیشه از میوه، سبزی و ماهی مصرف نمایید تا از جوش لابیامینور جلوگیری شود.

⦁ بهره‌گیری از محصولات مراقبتی پوست

محصولات مراقبتی پوست برای پیشگیری از جوش‌های لابیا مینور نباید به شکل خودسرانه مورد استفاده قرار گیرند زیرا در برخی مواقع نه تنها کمکی به درمان جوش‌های تناسلی نخواهند کرد بلکه موجب گسترش آن‌ها نیز خواهند شد. لوسیون‌ها و کرم‌های مرطوب کننده تجویز شده از جانب پزشک کمک زیادی به پیشگیری از جوش لابیا مینور به افراد می‌کند.

⦁ مصرف داروهای تجویز شده

افرادی که بیش از حد طبیعی جوش می‌زنند، گاهی با مراجعه پزشک، متخصص مورد نظر توصیه به مصرف انواع داروها خواهد کرد که خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی داشته یا به کاستن درد ناشی از جوش‌ها کمک خواهند کرد و همین‌طور از بروز جوش‌های جدید نیز جلوگیری خواهد کرد.

⦁ به‌کارگیری درمان‌های خانگی

درمان‌های خانگی نیز همانند روش‌های دیگر برای پیشگیری از جوش لابیامینور نیاز به مجوز پزشکی برای استفاده دارند. در صورتی که ناحیه تناسلی مدام دچار جوش ‌می‌شود، بهتر است از عصاره‌های طبیعی گیاهی از جمله عصاره نعناع، زیره سبز، آلوئه‌ورا، چای سبز و آویشن استفاده شود.

به جز تمامی موارد ذکر شده در رابطه با پیشگیری از جوش دردناک روی لابیامینور، خانم‌ها باید به صورت صحیح موهای زائد ناحیه تناسلی را اصلاح کنند تا دچار جوش نشود. اصلاح باید از طریق ابزارهای بهداشتی و با توصیه پزشک انجام گیرد.

در کل مواردی همچون مراقبت‌های بهداشتی شخصی و استفاده از لوازمی همچون تیغ و حوله شخصی برای استحمام، شستشوی کامل ناحیه تناسلی پس از دفع ادرار، تغذیه سالم به دور از ترکیبات الکلی، قندی، چربی و نمک جزو اصلی‌ترین موارد جلوگیری کننده از بروز جوش‌های لابیامینور هستند.

روش‌هایی برای درمان خانگی و ساده جوش روی لابیا مینور

جوش روی لابیامینور معمولا با دو روش رایج درمان خواهد شد که یکی از آن‌ها روش‌های کم عارضه و ساده خانگی است و دیگری روش‌های نوین پزشکی که سعی می‌شود مختصراً به هر دوی آن پرداخته شود.

در روش خانگی شما به دو طریق می‌توانید مانع از بروز جوش‌های جدید شده یا جوش‌های قدیمی ایجاد شده روی لابیامینور را درمان کنید که روش اول استفاده از عصاره‌های گیاهی و روش دوم استفاده از لوسیون‌ها مرطوب کننده گیاهی است. عصاره گیاهانی همچون چای سبز و سیاه و یا آلوئه‌ورا خاصیت ضدالتهابی داشته و کمک زیادی به درمان جوش‌های ناحیه تناسلی می‌کند.

روش درمانی دیگری برای جوش‌های لابیا مینور در خانه وجود دارد و آن هم استفاده از عسل و یا گلاب است. حتی شما می‌توانید این دو محصول را به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار دهید.

برخی از صابون‌های موجود در بازار به‌طور کاملا طبیعی با گیاهان دارویی تولید شده‌اند که شما برای شستشوی ناحیه لابیامینور جهت برطرف کردن جوش می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یک راه ساده دیگر برای کاهش درد و مشکلات ناشی از جوش‌های لابیامینور، گرم کردن یک حوله تمیز و قرار دادن روی جوش‌هاست.

 

درمان‌های رایج پزشکی برای جوش روی لابیا مینور

 

از آن‌جایی که ناحیه تناسلی زنان حساسیت بالایی دارد، برای درمان جوش‌های ایجاد شده روی لابیامینور بهتر است روش‌های درمانی پزشکی را تحت نظر پزشک متخصص پوست و یا زنان انجام دهید تا مشکلی برایتان به‌وجود نیاید.

زمانی که بانوان با مشکل جوش لابیا مینور به متخصصین مربوطه مراجعه می‌کنند، پزشک در ابتدا و با در نظر گرفتن علت جوش، سعی ‌می‌کند روش‌های ساده درمانی که شامل مصرف دارو یا استفاده از کرم و صابون‌های مخصوص است را تجویز کند. گاهی برای تشخیص علائم و یا نوع جوش لابیامینور، از روش‌های تشخیص آزمایشگاهی استفاده خواهد شد.

موارد درمانی دیگر شامل مصرف آنتی بیوتیک، استفاده از برخی ژل‌ها، استفاده از لوسیون‌های ضد التهاب و یا استفاده از لیزر جزو روش‌های نوین درمانی برای جوش داخل لابیامینور و یا روی آن هستند که با تایید و تشخیص پزشکی باید مورد استفاده قرار گیرند.

اگر فردی با علائم جوش دردناک روی لابیامینور به پزشک مراجعه نماید، متخصص مورد نظر به فرد توصیه می‌کند برای تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی و همین‌طور برطرف شدن التهابات در بخش لابیامینور از سالیسیلیک اسید، کلیندامایسین، پروکسید بنزوئیل و یا محصولات دیگر استفاده کند.

پمادهای ضد قارچ و باکتری، آنتی هیستامین‌ها و پماد‌های کورتیکواستروئید نیز جزو روش‌های درمانی پزشکی هستند که گاهی از جانب پزشک به بیماران تجویز می‌شود.

 

تاثیر قاعدگی بر روی جوش روی لابیا مینور

 

در رابطه با این‌که آیا اصلا قاعدگی بر روی ایجاد جوش روی لابیا مینور تاثیری می‌گذارد یا نه باید گفت بله برخی از خانم‌ها در دوران قاعدگی و یا بعد از آن دچار جوش‌هایی در ناحیه تناسلی از جمله ناحیه لابیامینور می‌شوند که به‌خاطر تغییرات هورمون‌هایی همچون پروژسترون و استروژن است.

نکته جالب این‌که احتمال بروز جوش قبل از قاعدگی بسیار پایین است چرا که قبل از این دوره، هورمون‌های استروژن در بدن تولید می‌شود که با بالا رفتن سطح ترشح این هورمون، جوش‌های روی لابیا مینور کاهش پیدا کرده و احتمال بروز و گسترش آن نیز پایین است.

در طول قاعدگی بر خلاف دوره پیش از قاعدگی، با ترشح بیش از حد هورمون تستوسترون، احتمال بروز جوش‌ داخل لابیامینور و یا بیرون آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

چنانچه از بانوانی هستید که تنها در طول دوره قاعدگی دچار جوش‌های تناسلی از جمله جوش روی لابیا مینور می‌شوید، نباید نگران باشید زیرا این اتفاق در بیشتر مواقع به‌خاطر تغییرات هورمونی است که در چنین شرایطی از روش‌های درمانی خانگی و پزشکی که پیش از این عنوان شد می‌توانید برای برطرف سازی جوش‌ها استفاده کنید.

تماس با دکتر متخصص زنان
جوش روی لابیا مینور دارید؟
همین الآن با متخصص زنان تماس بگیرید.

سخن پایانی

 

جوش روی لابیا مینور و یا جوش داخل لابیامینور قطعا آزار دهنده است و گاهی موجب نگرانی‌هایی در خانم‌ها می‌شود که خوشبختانه با راه‌های درمانی مختلفی می‌توان اقدام به برطرف سازی آن‌ها کرد.

از کرم‌ها و صابون‌های مخصوص گرفته تا مصرف دارو، استفاده از عصاره‌های گیاهی، گرم نگه داشتن ناحیه لابیامینور، پوشیدن لباس‌های تمیز، رعایت تغذیه سالم و حتی لیزر همگی جزو درمان‌های جوش روی لابیامینور محسوب می‌شوند.

شما در این مطلب با علت‌های اصلی و مهم برای ایجاد جوش روی لابیا مینور،تفاوت جوش داخل لابیامینور با جوش‌ در نواحی دیگر بدن، نحوه پیشگیری از جوش دردناک روی لابیامینور، روش‌هایی برای درمان خانگی و ساده جوش داخل و روی لابیامینور، درمان‌های رایج پزشکی برای جوش‌های لابیامینور و همین‌طور تاثیر قاعدگی بر روی جوش لابیامینور آشنا شدید که امیدوارم مفید واقع شده باشد.