لیزر زگیل تناسلی در زنان

لیزر زگیل تناسلی در زنان؛ جلوگیری از سرطان دهانه رحم

زگیل تناسلی، در اثر ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. روش‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که لیزر زگیل تناسلی در زنان از بهترین آن‌ها است.

زگیل تناسلی در زنان، عوارض زیادی برای زنان ایجاد می‌کند که مهمترین آن، افزایش ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم است. سویه‌های پرخطر ویروس اچ پی وی، نقش پررنگی در سرطانی شدن سلول‌های دهانه رحم دارند.

با توجه به افزایش آمار مبتلایان به زگیل جنسی تصمیم گرفتیم مطالبی در توضیح لیزر زگیل جنسی که روش موثری برای درمان آن است، آماده کنیم ادامه با ما همراه باشید.

لیزر زگیل تناسلی در زنان

آنچه در این مقاله می خوانید :

مختصری درباره زگیل تناسلی و لیزر زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی، یکی از بیماری‌های شایع عفونی پوستی است که عامل آن یک نوع ویروس به نام HPV یا پاپیلومای انسانی است. اچ پی وی آنقدر شایع است که بیش از نیمی از فعالان جنسی، در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند. این ویروس، بیش از ۱۰۰ گونه دارد که برخی از آن‌ها خطرناک‌اند و می‌توانند عامل سرطان باشند.

زگیل جنسی، زائده‌ای گوشتی با یک بافت سفت است که در اطراف نواحی تناسلی، واژن، مقعد و دهان (به فرض داشتن رابطه جنسی دهانی)، پدیدار می‌شود. این زائده‌های صورتی رنگ، خوش خیم‌اند و با تکیه بر چندین روش مختلف، درمان می‌شوند. زگیل جنسی، مسری بوده و در اثر تماس پوست با پوست و برقراری رابطه جنسی با فردی که آلوده به ویروس اچ پی وی است، انتقال می‌یابد.

ویروس HPV، تمایل زیادی به انتشار سریع دارد و حتی کاندوم هم نمی‌تواند مانع از سرایت این ویروس باشد. کاندوم، صرفاً از همان قسمت پوشاننده محافظت می‌کند و سایر قسمت‌ها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

درمان زگیل جنسی با هدف نابودی زائده‌ها با استفاده از دارو، لیزر co2، آمینولولونیک اسید اینترفرون آلفا، فتودینامیک تراپی، جراحی و… امکانپذیر است. ویروس اچ پی وی، از بدن خارج نمی‌شود و هر آن احتمال عود دوباره زگیل‌ها وجود دارد. به همین دلیل نوع درمان آن بسیار مهم است. لیزر زگیل جنسی در بانوان، یکی از بهترین روش‌های درمان این بیماری است که بیشترین تاثیر را در حذف و نابودی ویروس‌ها دارد.

لیزر زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

لیزر زگیل جنسی در بانوان، یعنی تاباندن پرتوهای فروسرخ به طور مستقیم بر روی زگیل‌های تناسلی با هدف نابودی آن ها. اشعه‌های متمرکز، برداشتن زگیل جنسی و درمان آن را آسان می‌کنند. لیزر، معمولاً برای از بین بردن زگیل‌های بزرگ ناحیه تناسلی به کار می‌رود. اما به دلیل امتیازاتی که نسبت به دیگر روش‌ها دارد (از نظر سهولت و سرعت) مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته است.

لیزر CO2 یا لیزر کربن دی اکسید، این قدرت را دارد که زگیل‌های تناسلی قطور و بزرگ را در مدت زمان کوتاه از بین ببرد. گفتنی است که پزشک با بررسی وضعیت بیمار، تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر درمانی بیمار را مشخص خواهد کرد.

از مزایای لیزر زگیل تناسلی در زنان چه می‌دانید؟

لیزر زگیل جنسی در بانوان، مزایای بسیاری دارد. این روش بسیار کارآمد و مطمئن است؛ چرا که لیزر، با نفوذ به عمق بافت ها، به خوبی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زمینه نابودی زگیل را فراهم می‌کند.

فهرستی از مزایای لیزر زگیل جنسی در بانوان:

 • اثرات موضعی لیزر قابل کنترل می‌باشد.
 • استفاده از این روش، در دوران بارداری بلامانع است
 • خونریزی و درد بعد از لیزر زگیل جنسی، ناچیز است.
 • پس از انجام لیزر، خطر انتقال عفونت به صفر می‌رسد.
 • با لیزر، هیچ اسکار و ضایعه پوستی بر روی پوست بجا نمی‌ماند.
 • از نظر هزینه نسبت به دیگر روش‌های درمانی، به صرفه‌تر است.
 • گاه تنها با یک جلسه لیزر درمانی، می‌توان زگیل‌های موجود در ناحیه تناسلی را از بین برد.
 • لیزر درمانی برای از بین بردن زگیل جنسی، مناسب کسانی است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • تاثیر پاکسازی با لیزر CO2 در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر مثل کریوتراپی، دو چندان است.
 • برای لیزر زگیل تناسلی در زنان، نیازی به بستری شدن نیست و بیمار با عوارض داروی بیهوشی مواجه نخواهد شد.
 • زخم درمان زگیل با لیزر، به پانسمان‌های دردناک نیازی ندارد.
 • عمل لیزر درمانی برای از بین بردن زگیل تناسلی، به شکل سرپایی انجام می‌شود و دوران نقاهت آن بسیار کوتاه است. به طوری که بیمار بلافاصله بعد از انجام عمل می‌تواند به خانه یا محل کار بازگردد.
 • لیزر، درمان قطعی زگیل‌ها است که با به کار بردن آن، خطر عود دوباره زائده‌های پوستی به شدت کاهش می‌یابد.
 • لیزر درمانی برای انواع زگیل‌های تناسلی داخل و خارج واژن و نیز مقعد کاربرد دارد.

انجام آزمایش پیش از لیزر زگیل تناسلی در زنان

قبل از هرگونه اقدامی برای درمان زگیل تناسلی با لیزر، انجام آزمایش اچ پی وی، ضروری است. کسی که با علائم زگیل جنسی، تصمیم به لیزر درمانی می‌گیرد، باید آزمایش دهد تا مشخص شود که آیا اصلا او به ویروس HPV مبتلا شده یا خیر. پزشک با نگاهی به نتیجه آزمایش، متوجه می‌شود که زگیل‌ها معمولی‌اند یا تناسلی.

دو روش برای انجام آزمایش زگیل جنسی قبل از انجام لیزر (از طریق نمونه برداری):

 1. پزشک ناحیه تناسلی را بررسی می‌کند، نمونه برداری بیوپسی انجام می‌دهد و نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستد.
 2. او برای انجام آزمایش از وسیله‌ای به نام بیستوری استفاده می‌کند و با آن، یک تکه کوچک از زگیل را برمی دارد. این تکه کوچک در ظرف حاوی مواد نگهدارنده قرار می‌گیرد و به آزمایشگاه ارسال می‌شود. ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد تا جواب آزمایش حاضر شود.

عوارض لیزر زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی، ظاهر ناخوشایندی دارد و حتماً اعتماد به نفس را در زنان تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما کاش عوارض زگیل جنسی در همین نقطه متوقف می‌شد! متاسفانه آنطور که آمارها نشان می‌دهد، ویروس HPV عامل زگیل جنسی، زمینه ساز بیماری‌های مختلف در بدن است.

طبق آمار، حداقل ۶۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم، از این ویروس سرچشمه می‌گیرد. سرطان واژن، سرطان مقعد و بدخیمی‌های دهانی و… از جمله بیماری‌های مرتبط با زگیل جنسی هستند.

درمان زگیل تناسلی در زنان، اهمیت زیادی دارد. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، یکی از بهترین روش‌های درمانی برای از بین بردن زگیل جنسی، لیزر است که مزایای بسیاری دارد. با این حال، خالی از عارضه هم نیست!

لیزر زگیل تناسلی در زنان، تنها شیوه‌ای است که با بیشترین میزان از رضایت بیماران همراه بوده است. این روش در ۹۰ درصد افراد، بدون عارضه خاصی به اتمام می‌رسد. اما تعداد کمی از بیماران تحت درمان با لیزر، عوارض کوتاه مدتی را تجربه می‌کنند که طبیعی است و اصلاً بخشی از فرایند درمان محسوب می‌شود.

مثلا:

 1. اثر زخم
 2. درد جزئی
 3. احساس سوزش
 4. عوارض لیزر زگیل جنسی در بانوان، با استفاده از پمادی که معمولاً پزشک پس از لیزردرمانی تجویز می‌کند، به حداقل می‌رسد و کم کم از بین می‌رود. البته به شرطی که مطابق با دستور پزشک از آن استفاده کنید.

  آیا لیزر زگیل باعث پخش شدن آن می‌شود؟

  برخی تصور می‌کنند که استفاده از لیزر برای از بین بردن زگیل جنسی، باعث پخش شدن و گسترش ویروس HPV می‌شود. در نتیجه با عود دوباره بیماری و بازگشت آن پس از مدتی مواجه خواهیم بود. در واقع آن‌ها از این بابت نگران هستند که مبادا غبار ناشی از تراشیدن زگیل موقع لیزردرمانی، پخش شود و این ویروس به نواحی دیگر بدن از جمله ریه و گلو برسد. در حالی که اصلاً جای نگرانی نیست.

  امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های مدرن و به روز شدن علم، دستگاه‌های لیزر دارای تجهیزات محتلفی مثل سیستم‌های مکشی وکیوم مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه، دود بوجود امده از تابش لیزر بر زگیل‌ها را سریعاً به خود می‌کشد. وقتی غبار پودری حاصل از تراشیده شدن زگیل جذب شد، با عبور از فیلترهای نانو، از محیط خارج خواهد شد. بنابراین ویروس اچ پی وی به دیگر نواحی بدن سرایت نخواهد کرد.

  از مراقبت‌های بعد از لیزر زگیل تناسلی در زنان چه می‌دانید

  اگر نتیجه لیزر برای زگیل تناسلی زنان برایتان اهمیت دارد، به مراقبت‌های بعد از لیزر درمانی توجه ویژه داشته باشید. فکر نکنید همین که پایتان را از مطب پزشک بیرون گذاشتید، دیگر بهبود یافتید و همه چیز تمام شد! این تازه اول راه است و از اینجا به بعد مراقبت‌ها شروع می‌شود.

  مراقبت‌های بعد از لیزر زگیل جنسی عبارت است از:

  • رعایت بهداشت به ویژه بهداشت نواحی تناسلی و ممانعت از انباشت باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا
  • مصرف موضعی پماد آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت (روزی دوبار بر روی محل لیزر)
  • مصرف موضعی کرم‌های ترمیمی برای از بین بردن جای لیزر (دو هفته بعد از عمل)
  • خشک کردن نواحی مرطوب و چین دارد مثل مقعد و کشاله ران

  مقایسه لیزر زگیل تناسلی در زنان با کرایوتراپی

  تاثیرگذاری لیزر در از بین بردن زگیل ها، در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر، بیشتر است. لیزر، به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و به طور صددرصد زگیل‌ها را نابود می‌کند. این در حالی است که روش‌هایی مثل کرایو و استفاده از پماد، تا این اندازه تاثیرگذار نیستند و قدرت حذف کامل زگیل جنسی را ندارند.

  آنطور که نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد، میزان تاثیرگذاری لیزر (تنها در یک جلسه) حدوداً ۹۵ درصد است که درصد بالایی است. نتیجه این تحقیق، میزان اثرگذاری کرایو را ۶۵ درصد گزارش می‌دهد.

  کرایوتراپی یک روند درمانی نسبتاً طولانی است. اگر این روش را برای درمان زگیل جنسی بزرگ انتخاب کرده اید، باید چندین هفته صبر کنید تا نتیجه را به چشم ببینید. نکته آخر درباره احتمال عود زگیل بعد از لیزردرمانی است که تنها ۳ درصد است. طبق بررسی ها، ریسک عود زگیل پس از کرایوتراپی به ۴۵ درصد می‌رسد.

  آشنایی با لیزر زگیل مقعدی

  زگیل مقعدی، به همان زگیل‌های کوچکی می‌گویند که در داخل مقعد و اطراف آن ایجاد شده است. در علم پزشکی، زگیل مقعدی، را به نام کوندیلوما آکومیناتا می‌شناسند. زگیل مقعدی، عموما با درد و ناراحتی همراه نیست؛ مگر آنکه به اندازه کافی بزرگ شود، تحریک گردد و در اثر تحریک، دچار خارش و بعد هم خونریزی شود. اگر زگیل مقعدی بدون علامت باشد، اصلاً بیمار متوجه وجود زگیل‌ها نخواهد شد.

  زگیل مقعدی در ابتدا، یک برجستگی کوچک (به اندازه نوک سوزن) است که اصلاً به چشم نمی‌آید و جلب توجه نمی‌کند. اما آرام آرام رشد می‌کند و به شکل یک گل کلم ظاهر می‌شود. گاهی هم از همان ابتدا شبیه خوشه به نظر می‌آید. زگیل مقعدی، صورتی، هلویی، زرد یا قهوه‌ای روشن است و همین شباهت به رنگ پوست، تشخیص آن را دشوار می‌کند.

  علائم زگیل مقعدی:

  • تب
  • درد
  • خونریزی
  • احساس وجود یک توده برجسته در داخل مقعد
  • ترشح زرد رنگ با بوی بد که نشانه‌ای از عفونت است.

  یکی از بهترین روش‌های درمان زگیل مقعدی، لیزردرمانی است که تاثیر زیادی در نابودی زگیل‌ها دارد. جراحی با لیزر در مطب پزشک و یا در کلینیک و بیمارستان و یا در مراکز جراحی سرپایی انجام می‌شود.

  لیزر زگیل مقعدی یعنی متمرکز کردن اشعه لیزر برای از بین بردن زگیل ها. این روش، برای درمان زگیل‌هایی که از نظر اندازه بزرگ اند، بسیار عالی است. از طرفی لیزر زگیل مقعدی، یک راهکار سریع برای خلاصی از شر زگیل‌ها بوده که دوران نقاهت آن نیز کوتاه است.

  اگرچه لیزر زگیل مقعدی، هزینه بر است اما نتایج به دست آمده از آن قطعی و امیدوارکننده می‌باشد. خانم‌هایی که در دوران بارداری به زگیل مقعدی مبتلا شده‌اند و قصد درمان آن را دارند، باید بدانند که لیزردرمانی ایمن‌ترین روش برای آن‌ها محسوب می‌شود.

  تاثیر استفاده از قرص برای زگیل تناسلی

  از بهترین روش‌های درمان زگیل جنسی، استفاده از دارو است. داروهایی که برای از بین بردن زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل پماد، محلول و قرص می‌باشد. پزشکان مصرف قرص برای زگیل تناسلی را در مراحل ابتدایی ابتلا به این بیماری تجویز می‌کنند.

  یکی از بهترین انواع قرص برای زگیل تناسلی، لوامیزول است که در انگلیسی به آن Levamisole می‌گویند. قرص لوامیزول، به عنوان یک داروی ضد انگل شناخته می‌شود. این قرص، با تحریک سیستم ایمنی بدن، بدن را برای مبارزه با بیماری‌های باکتریایی و قارچی تحریک می‌کند و عواملی که باعث ایجاد زگیل شده‌اند را از بین می‌برد. با مصرف قرص لوامیزول، دیگر جایی برای ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی نیست.

  عملکرد قرص برای زگیل تناسلی، فلج کردن عضلات و دفع عفونت‌های قارچی و باکتریایی است. مصرف قرص برای زگیل تناسلی، در موارد نادر، با عوارضی همراه است. التهاب و خارش، تهوع و اسهال، درد مفاصل و ورم، سردرد و گیجی، اختلالات کبدی و مشکلات عصبی و حس کردن طعم آهن در دهان از پیامدهای نادر مصرف قرص برای زگیل تناسلی است.

  هزینه لیزر زگیل تناسلی در تهران

  می‌دانیم که هزینه لیزر زگیل تناسلی در تهران، دغدغه بسیاری از شما و مخاطبان عزیزمان است. با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه و شرایط بیمه‌های اجتماعی، عجیب نیست که بیماران نگران پرداخت هزینه لیزر زگیل تناسلی در تهران باشند.

  لیزر درمانی یک متد نوین پزشکی است که جزو موثرترین و مترقی‌ترین روش‌های درمانی به شمار می‌رود. در این روش، از فناوری‌های پیشرفته و تجهیزات مدرن و به روز استفاده می‌شود. از این رو قیمت آن در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی گران‌تر است.

  هزینه لیزر زگیل تناسلی در تهران، به وضعیت بدنی و بیماری مبتلا به زگیل جنسی بستگی دارد. گاهی بیمار با چند زگیل کوچک و جزئی در ناحیه واژن یا مقعد مواجه است و با علائم جزئی برای درمان با لیزر به پزشک مراجعه می‌کند. در این بین، کم نیستند بیمارانی که زگیل‌های بیشمار، بزرگ و خوشه ای، امان‌شان را بریده و آن‌ها را در وضعیت وخیمی قرار داده است. مسلماً این بیماران ملزم به پرداخت هزینه بیشتر هستند.

  به طور کلی نمی‌توان یک قیمت ثابت و مشخص را به عنوان هزینه لیزر زگیل تناسلی در تهران مشخص کرد. تنها پزشک است که با معاینه و بررسی دقیق تعداد زگیل‌های تناسلی و اندازه آن ها، هزینه قطعی لیزر درمانی را براورد می‌کند.

  سوالات پرتکرار درباره لیزر زگیل تناسلی در زنان

  افزایش آگاهی، راز ایمنی در برابر زگیل جنسی است. با توجه به اینکه روند ابتلا به زگیل جنسی در جوامع امروزی روز به روز در حال افزایش است، پیشنهاد می‌کنیم حتماً در این باره بیشتر مطالعه کنید و مراقب سلامتی خود باشید.

  آیا لیزر می‌تواند انواع زگیل جنسی را از بین ببرد؟

  بله؛ اما لیزر، قادر به نابودی ویروس اچ پی وی نیست. با این روش، هر نوع زگیل جنسی از بین می‌رود. اما بهتر است برای درمان زگیل‌های ریز و کوچک، به سراغ روش‌های کم هزینه‌تر مثل کرایو و دارودرمانی بروید.

  آیا لیزر زگیل جنسی در بانوان درد دارد؟

  لیزر، تحت بی‌حسی انجام می‌شود و درد ندارد. اما ممکن است پس از عمل لیزر، احساس سوزش داشته باشید که با مسکن و پماد برطرف می‌شود.

  آیا لیزر زگیل تناسلی خطرناک است؟

  خیر؛ اما اگر در شرایط نامناسب و محیط غیر بهداشتی انجام شود، ویروس‌ها در فضا پخش می‌شود و بیمار و جراح هر دو آسیب می‌بینند.

  آیا لیزردرمانی، زگیل جنسی را کاملاً از بین می‌برد؟

  درصد موفقیت لیزر زگیل جنسی، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد است. با توجه به اینکه اصولاً ریسک عود زگیل جنسی همیشه بالا است، این میزان موفقیت، عدد بالایی محسوب می‌شود.

  آیا بعد از لیزر زگیل تناسلی می‌توان رابطه جنسی داشت؟

  همانطور که گفتیم، ویروس زگیل تناسلی (HPV) با روش‌های درمانی مثل لیزر و کریوتراپی از بین نمی‌رود و این یعنی حتی بعد از لیزر زگیل جنسی، باز هم ناقل این بیماری خواهید بود. با این حال اگر قصد برقراری رابطه جنسی را دارید، حتماً از شریک جنسی خود بخواهید واکسن زگیل جنسی تزریق کند و با تقویت سیستم ایمنی، بدن خود را از آسیب‌های احتمالی دور نگه دارد.

  جمع‌بندی

  افزایش آمار ابتلا به زگیل جنسی در جوامع امروزی نگران کننده است. سن ابتلا به این بیماری به مرز ۱۲ سال رسیده و بسیاری از خانواده‌ها از این بابت نگران اند. با توجه به عوارض زگیل جنسی در زنان و نقش این بیماری در افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، نباید اهمیت درمان آن را نادیده گرفت.

  همانطور که گفتیم، لیزر زگیل تناسلی در زنان، روش موثر و کم عارضه‌ای است که در مدت زمان کوتاهی، زگیل‌ها را از بین می‌برد. کلینیک ما، سال‌ها است که در لیزر زگیل تناسلی در تهران فعالیت دارد و خدمات ارزشمندی را به بیماران مبتلا به زگیل تناسلی ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر حتماً با ما تماس بگیرید.