ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد؛ یکی از سوالات پرتکرار در میان بانوان

احتمالا می‌دانید که عمل لابیاپلاستی معمولا برای اصلاح لابیاهای واژن و یا تغییر شکل و اندازه آن‌ها توسط پزشک متخصص انجام می‌گیرد که راه‌هایی برای جلوگیری از درد و کاستن نگرانی‌های ناشی از این جراحی وجود دارد.

در کل افرادی که به داروهای خاصی حساسیت دارند، قبلا عمل خاصی انجام داده و درد زیادی را متحمل شده‌اند بیشتر از سایرین درد و ناراحتی عمل لابیاپلاستی را تجربه خواهند کرد. مبحث را تا انتها مطالعه نمایید تا به شما بگوییم ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و برای جلوگیری از درد پس از لابیاپلاستی باید چه کارهایی انجام داد؟

 ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد؛ یکی از سوالات پرتکرار در میان بانوان

ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و نباید انجام داده شود؟

در رابطه با سوال این‌که ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و نباید انجام داده شود باید گفت تجربه درد هرچند اندک در هر عمل جراحی وجود دارد و عمل لابیاپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست مخصوصاً اگر جراحی به روش قدیمی و با استفاده از تیغ جراحی انجام گیرد، اما این دلیلی بر انجام ندادن آن نمی‌شود؛ زیرا حتی با نادیده گرفتن زیبایی واژن، گاهی برخی از بیماری‌ها و مشکلات ناحیه واژن، فرد را وادار به عمل جراحی می‌کنند که در چنین شرایطی بهترین کار این است که از روش‌های نوین به‌جای روش‌هایی که درد زیادی متوجه افراد می‌شود استفاده کنند.

چنانچه انجام عمل لابیاپلاستی صرفا با هدف زیبایی واژن است و فرد نیز تحت شرایطی خاص و طبق توصیه پزشک نمی‌تواند عمل جراحی در ناحیه تناسلی انجام دهد، بهتر است که برای جلوگیری از درد و مشکلات بعدی این عمل جراحی انجام نگیرد، اما زمانی که اندازه لابیاهای واژن، زندگی عادی فرد را تحت تاثیر قرار داده باشند و فرد در هنگام رابطه جنسی، ورزش و یا حتی انجام امور روزمره دچار مشکل شده باشد این‌جاست که برای رفع مشکلات به‌وجود آمده و به توصیه پزشک عمل لابیاپلاستی باید تحت بهترین شرایط انجام گیرد.

معمولا طبق تجربه‌ای که بانوان از عمل جراحی لابیاپلاستی داشته‌اند، درد پس از عمل کاملا موقتی است و با استفاده از داروها قابل کنترل است که نیازی به نگرانی نیست، اما گاهی عوارضی همچون التهابات واژن، تحریک شدن واژن، خونریزی و در موارد شدید عفونت می‌تواند نتیجه عمل را تغییر داده و فرد را نگران کند که با مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده از جانب متخصص زنان و رعایت تمامی موارد بهداشتی قابل کنترل است.

افرادی که به بیماری‌هایی همچون فشار خون بسیار بالا یا پایین، دیابت و یا ایدز مبتلا هستند بهتر است عمل لابیاپلاستی را انجام نداده و قبل از هر اقدامی با پزشک صحبت کنند.

در این مقاله قصد داریم تا مفصلاً به دردهای ناشی از جراحی لابیا بپردازیم چرا که موجب نگرانی بسیاری از بانوان شده به‌گونه‌ای که برخی از خانم‌ها حتی فکر عمل لابیاپلاستی را نمی‌کنند زیرا از درد یا عوارض آن واهمه دارند.

در چه شرایطی درد بیشتر می‌شود؟

در رابطه با این‌که ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و چه چیزهایی یا قرار گرفتن در چه شرایطی اوضاع را بدتر می‌کند باید گفت که احساس درد در میان افراد مختلف متفاوت است و قطعا بانوان به‌صورت یکسان درد را تجربه نخواهند کرد.

برخی از شرایط از جمله فراهم نکردن مقدمات لازم برای انجام این عمل، باعث می‌شود که درد لابیاپلاستی بیشتر شود. برای مثال چند هفته قبل از انجام عمل لابیاپلاستی باید تغذیه غنی از انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی داشته باشید تا مشکلی به‌وجود نیاید اما این تنها راه پیشگیری از درد نیست.
در رابطه با اینکه ایا لابیاپلاستی درد دارد و چه مواردی موجب بیشتر شدن آن می‌شود باید گفت مواردی همچون سن می‌تواند تاثیر منفی بر روی عمل لابیاپلاستی داشته باشد و درد را افزایش دهد. این عمل جراحی تنها در گروه‌های سنتی بالاتر از ۱۸ و پایین‌تر از ۶۰ سال باید انجام گیرد در غیر این صورت تجربه درد دور از انتظار نیست.

به جز این مورد، ضخامت و برجستگی زیاد لابیاها نیز ممکن است درد جراحی را افزایش دهند. درد بعد از عمل لابیاپلاستی بیشتر متوجه افرادی می‌شود که سابقه بیماری قبلی دارند و یا حتی داروهای خاصی را مصرف می‌کنند.

در کل درباره درد عمل لابیاپلاستی باید گفت که وضعیت سلامتی افراد نقش اساسی در این زمینه دارد و به‌طور معمول اشخاصی که دچار بیماری قلبی عروقی هستند، بیماری‌هایی تیروئید داشته و یا بیماری‌ مشابه دیگر دارند تجربه بیشتری از درد عمل لابیاپلاستی خواهند داشت.

مورد دیگر به روش انجام عمل مربوط می‌شود یعنی اگر جراحی لابیاپلاستی به صورت الکتریکی و یا با تجهیزاتی همچون لیزر انجام گیرد قطعا درد کمتری در مقایسه با جراحی توسط تیغ جراحی دارد.

به جز تمامی این‌ها که در خصوص درد بیشتر جراحی لابیاپلاستی عنوان شد، موارد مهمی همچون تخلیه خون زیاد، تغذیه ناسالم، فعالیت بیش از حد پس از عمل جراحی از جمله موارد اصلی در شدت بیشتر درد عمل لابیاپلاستی هستند که برخی از آن‌ها قابل کنترل می‌باشند.

ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و برای جلوگیری از درد باید چه کرد؟

اگر برای شما سوال شده که آیا عمل لابیاپلاستی درد دارد و برای جلوگیری از درد آن چه اقداماتی انجام دهیم، باید بگوییم در بسیاری از مواقع درد ایجاد شده به‌واسطه عمل جراحی لابیاپلاستی قابل کنترل است و می‌توان از شدت آن جلوگیری کرد به شرطی که تمامی موارد احتیاطی را چه قبل از عمل جراحی، چه در حین عمل جراحی و چه بعد از آن رعایت کنید.

درد به‌وجود آمده از عمل لابیاپلاستی اگر کم و قابل تحمل باشد نیازی به بررسی پزشکی ندارد؛ زیرا امری طبیعی است اما اگر به شدت آن افزوده شود و کنترل آن از دست ما خارج شود، نیاز به بررسی توسط پزشک زنان دارد.

اگر دردی پس از عمل لابیاپلاستی احساس می‌کنید تحت نظر پزشک این موارد را رعایت کنید:

⦁ داروهای توصیه شده از جانب پزشک را همواره مصرف کنید.

داروهای کنترل کننده درد و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از شدت درد و عفونت در ناحیه واژن هستند و بهتر است در زمان تعیین شده و تا زمان بهبودی کامل مورد استفاده قرار گیرند. مصرف دارو یکی از راه‌های عالی برای کاستن درد عمل لابیاپلاستی هر چند به صورت موقت است.

⦁ در صورت نیاز از یخ استفاده کنید.

زمانی که درد به همراه التهاب در ناحیه واژن به‌خاطر عمل جراحی لابیاپلاستی رخ داده باشد، تحت نظر پزشک می‌توان از یخ‌درمانی استفاده کرد. برای این کار بهتر است یخ را در دستمالی قرار داده و به صورت غیر مستقیم بر روی ناحیه دردناک قرار دهید.

⦁ به میزان کافی استراحت کنید.

عدم انجام فعالیت‌های سنگین و همچنین داشتن استراحت کافی در کاهش درد و مشکلات دیگری که ممکن است بر اثر عمل جراحی لابیاپلاستی ایجاد شده باشند بسیار سودمند است.

⦁ لباس‌های مناسب بپوشید.

یکی از دلایلی که شدت درد عمل لابیاپلاستی را افزایش می‌دهد پوشیدن لباس‌هایی از جنس پلاستیک و تنگ است. در دوره بهبودی عمل لابیاپلاستی بهتر است از لباس زیر گشاد استفاده کنید به‌نحوی که فشاری بر روی ناحیه واژن وارد نشود.

⦁ رعایت مراقبت‌های مهم توصیه شده از طرف پزشک

به جز تمامی مواردی که برای جلوگیری از درد عمل لابیاپلاستی باید رعایت کنید، گاهی پزشک توصیه‌های دیگری را نیز به شما خواهد کرد که با دقت باید آن‌ها را اجرا کنید تا دوره بهبودی پایان یابد.

در خصوص این‌که ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و روش‌های پیشگیرانه را باید به چه صورت انجام داد باید گفت درد لابیاپلاستی در صورت رعایت موارد بهداشتی و مهم قطعا کاهش پیدا می‌کند و شما باید برای کنترل درد سعی کنید در دوره بهبودی از انواع میوه و سبزیجات و همین‌طور غلات استفاده کرده و در این دوره سعی کنید نحوه درست خوابیدن و درست نشستن را به خوبی فرا گرفته تا فشاری به واژن وارد نشود.

چنانچه از خودرو برای رفت و آمد استفاده می‌کنید سعی کنید در دو هفته اول بعد از جراحی لابیاپلاستی پشت صندلی خودرو ننشینید و یا حتی‌الامکان رانندگی طولانی نداشته باشید تا شدت درد افزایش پیدا نکند.

آیا درد بعد از عمل لابیاپلاستی امری طبیعی است؟

در رابطه با طبیعی بودن درد بعد از عمل لابیاپلاستی همه چیز به نوع و شدت درد وابسته است. معمولا زمانی که شدت درد بالا و غیر قابل کنترل با روش‌های درمانی خانگی یا داروها باشد، درد به‌وجود آمده غیر طبیعی است و ناحیه تناسلی حتما باید توسط پزشک بررسی شود در غیر این صورت و زمانی که به جز درد جزئی هیچ علامت دیگری را شاهد نباشیم، معمولا به خودی خود برطرف خواهد شد و شما باید اقدامات اولیه برای کاهش درد را انجام دهید.

درد ناشی از عمل لابیاپلاستی تا چند روز ادامه خواهد داشت و متخصص زنان به بیمار توصیه می‌کند چنانچه شدت درد افزایش پیدا کرد از مسکن‌های رایج استفاده شود. شایان ذکر است که تنها در یک صورت برای درد جزئی پس از عمل لابیاپلاستی نیز باید مراجعه به پزشک را جدی بگیرید و آن هم این‌که درد همراه علائم دیگری همچون خون‌ریزی زیاد، التهاب و یا ورم شدید است. متاسفانه برخی از بانوان توجهی به اقدامات لازم برای کاهش درد عمل لابیاپلاستی ندارند و به‌ همین‌ خاطر ناحیه تناسلی دچار عفونت و علائم جدی دیگر خواهد شد.

برخی از بانوان حتی با گذشت دوره بهبودی عمل جراحی لابیاپلاستی نیز درد کمی را در برخی شرایط همچون فعالیت‌های شدید و یا هنگام برقراری رابطه جنسی تجربه می‌کنند که در صورت تداوم نیاز به بررسی پزشکی دارد.

در چنین شرایطی ممکن است فرد با مراجعه به متخصص زنان و بررسی ناحیه تناسلی، برای جلوگیری از درد به پزشک فیزیوتراپیست ارجاع داده شود تا دردهای به‌وجود آمده در ناحیه تناسلی با ارائه راه‌کارهای تمرینی به‌خصوص بهبود یابد.

عواقب عدم درمان درد عمل لابیاپلاستی

درد ناشی از عمل لابیاپلاستی به‌طور معمول با گذشت چند روز باید بهبود پیدا کند در غیر این صورت بررسی پزشکی امری الزامی است.

بسیاری از خانم‌ها با تداوم درد پس از انجام عمل لابیاپلاستی، هیچ اقدامی برای درمان آن نمی‌کنند و این باعث بروز مشکلات دیگری همچون عفونت می‌شود و پروسه درمان را سخت و پیچیده‌تر می‌کند. درد ناشی از عمل لابیاپلاستی حتما باید با داروهای کنترل کننده درد و در صورت نیاز با آنتی‌بیوتیک‌ها کنترل شود در غیر این صورت، به جز عفونت، درد شدت گرفته و فرد ممکن است دچار ورم و تب شود.

افرادی هستند که بعد از جراحی عمل لابیاپلاستی غذای مغذی مصرف نمی‌کنند و به‌خاطر همین بدن آن‌ها مواد مغذی و ویتامین کمی دریافت کرده و مشکلات جدی را شاهد خواهیم بود.

در کل اگر بخواهیم عواقب عدم درمان درد عمل لابیاپلاستی را برایتان عنوان کنیم باید بگوییم که به جز احتمال عفونت، بروز التهاب و خون‌ریزی نیز دور از انتظار نیست که در چنین شرایطی مجددا باید به پزشک مراجعه کرد و پروسه درمان نیز سخت و پیچیده‌تر خواهد شد در نتیجه کیفیت زندگی فرد کاهش پیدا کرده و با چالش‌های دیگری روبرو می‌شود.

اگر بخواهیم عواقب مهم دیگر برای عدم درمان درد بعد از عمل لابیاپلاستی را برایتان عنوان کنیم باید بگوییم در چنین شرایطی فرد دچار محدودیت‌های جنسی شده و قطعاً نمی‌تواند رابطه رضایت بخشی را تجربه نماید.

به جز تمامی این‌ها، افرادی که هیچ اقدامی برای درمان درد عمل جراحی انجام نمی‌دهند دچار استرس، اضطراب و تاثیرات منفی در زندگی خود خواهد شد از این رو بهتر است در صورت تداوم یافتن درد اقدامات درمانی را سریع‌تر انجام دهند.

ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه شود؟

قرار گرفتن در برخی شرایط پس از عمل لابیاپلاستی نیاز به بررسی پزشکی دارد در غیر این صورت علاوه بر تداوم درد، مشکلات دیگری در زندگی شخص به‌وجود خواهد آمد. معمولا کسانی که در صورت بروز علائم جدی در ناحیه واژن هیچ اقدامی برای مراجعه به پزشک نمی‌کنند دچار عفونت، التهاب و ورم در ناحیه تناسلی و در موارد شدید دچار تب خواهند شد.

البته به جز همه این‌ها، گاهی عدم مراجعه به پزشک در شرایطی جدی پس از عمل لابیاپلاستی، نتیجه عمل را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث تغییرات نامطلوبی در ناحیه عمل می‌شود.

سوالی که در ذهن بسیاری از مخاطبان ایجاد شده این است که تحت چه شرایطی پس از انجام عمل لابیاپلاستی مجددا باید به پزشک مراجعه شود که باید گفت در صورت تداوم و یا شدت گرفتن درد عمل لابیاپلاستی، خونریزی، ورم، علائمی از عفونت، خارش و یا قرمزی شدید بهتر است توسط پزشک جراح یا متخصص زنان ویزیت شوید.

بهتر است بدانید که نه تنها فقط برای موارد ذکر شده بلکه در صورت مشاهده هرگونه علائم دیگر همچون ترشحات واژن نیز باید مراجعه به پزشک را جزو اولویت خود قرار دهید.

در رابطه با این‌که ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و در صورت عدم مراجعه به پزشک شاهد چه علائمی خواهیم بود باید گفت که بله درد پس از عمل لابیاپلاستی برای تمامی افراد حتی کسانی که با استفاده از روش‌هایی همچون لیزر اقدام به این کار کرده‌اند نیز دور از انتظار نیست، اما در حالت عادی باید پس از گذشت چند روز از عمل لابیاپلاستی شاهد کاهش درد باشیم که طی این مدت علاوه بر رعایت برخی نکات مهم جلوگیری کننده از درد، باید داروهای تجویز شده از جانب پزشک را مصرف کرده و زمانی که درد و علائم دیگر کاهش پیدا نکرد، به پزشک مربوطه مراجعه نماییم.

سخن پایانی

هدف اصلی ما از نوشتن این مطلب این بود که به شما بگوییم ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد؟ اگر بخواهیم در خصوص این موضوع به‌طور مختصر برایتان توضیح دهیم باید بگوییم که عمل لابیاپلاستی نیز همانند سایر عمل‌های دیگر درد دارد و شدت درد در میان افراد متفاوت است و چیزی که در این میان اهمیت دارد، رعایت تمامی نکات مهم و توصیه شده از جانب پزشک برای کنترل و کاهش درد است که معمولا شامل تغذیه مفید، مصرف دارو، رعایت تمامی

موارد بهداشتی، پوشیدن لباس‌های مناسب، عدم انجام فعالیت‌های سنگین و مواردی از این قبیل می‌شود.
در این‌جا ما به‌طور مفصل به شما همراهان عزیز گفتیم که ایا عمل لابیاپلاستی درد دارد و نباید انجام داده شود و یا خیر؟ به جز این شما با شرایطی که درد لابیاپلاستی را بیشتر می‌کند، راه‌های جلوگیری کننده از درد، عواقب عدم درمان درد عمل لابیاپلاستی و شرایطی که برای درد ناحیه واژن به‌واسطه انجام عمل لابیاپلاستی باید به پزشک مراجعه کنیم.

در کل اگر هدف شما زیبایی واژن و یا جلوگیری از مشکلاتی است که به‌خاطر بزرگ بودن لابیاها به‌وجود آمده برای انجام عمل لابیاپلاستی است، بهتر است ابتدا طی یک جلسه با متخصصین این حوزه صحبتی کوتاه داشته باشید تا با مزایا و ریسک فاکتورهای این عمل جراحی آشنا شوید.