علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی

خارش بعد از عمل لابیا؛ یکی از شایع‌ترین عوارض موقتی و  کاملاً طبیعی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

در میان انواع عمل‌های زیبایی که در حال حاضر برای بانوان در سراسر جهان انجام می‌شود، لابیاپلاستی بسیار رایج و متداول است. چنین عملی، نه تنها با اهداف درمانی انجام می‌پذیرد، بلکه یکی از عمل‌های زیبایی نیز به شمار می‌رود. تمامی خانم‌ها دوست دارند لابیاهای قرینه و کوچکی داشته باشند و در هنگام رابطه عاشقانه با شریک زندگی خود، زیبا و جذاب به نظر برسند. اما عمل لابیاپلاستی نیز مانند سایر عمل‌های زیبایی و درمانی، ممکن است عوارضی داشته باشد که یکی از آن‌ها خارش است.

هر چند خارش بعد از عمل لابیا کاملاً طبیعی است، اما اگر با درد و تورم همراه بود، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف نمود؟

علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی

آنچه در این مقاله می خوانید :

لابیا پلاستی چه نوع عملی است و آیا تجربه خارش بعد از عمل لابیا طبیعی است؟

از جمله عمل‌های زیبایی که این روزها در میان خانم‌ها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند، باید به نام عمل لابیاپلاستی اشاره نماییم. این عمل از سایر عمل‌های زیبایی مربوط به واژن متداول‌تر است. خانم‌هایی که در طول سال‌ها زندگی و با سپری کردن دوران بارداری، زایمان یا با افزایش سن، زیبایی لابیاهای خود را از دست داده‌اند، با این روش دوباره لابیاها را کوچک و متقارن می‌نمایند.

تجربه نشان دهنده آن است که لابیاپلاستی، اعتماد به نفس خانم‌ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد. آن‌ها پس از عمل لابیاپلاستی می‌توانند رابطه‌ای کاملاً ایده‌ال و عالی را با شریک زندگی خود برقرار نمایند. این موضوع کیفیت روابط جنسی میان زوجین را افزایش داده و در نهایت موجب افزایش رضایت از زندگی می‌گردد.

زمانی که یک فرد برای عمل لابیاپلاستی اقدام می‌کند، باید خود را برای عوارض آن نیز آماده کند که یکی از آن‌ها خارش است. اگر از ما بپرسید که خارش بعد از عمل لابیا پلاستی طبیعی است؟ به شما خواهیم گفت بله؛ این موضوع به سبب ترمیم زخم‌ها و جوش خوردن بخیه‌ها رخ می‌دهد. البته در مواردی نیز ممکن است دچار عفونت شده باشید که این موضوع باید توسط پزشک معالج شما به خوبی بررسی شود.

 

مهم ترین علت خارش بعد از عمل لابیا پلاستی

زمانی که شما به نزد یک متخصص زنان و زایمان می‌روید تا عمل لابیاپلاستی را برای شما انجام دهد، بدون شک در مورد عوارض احتمالی این عمل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. در واقع متخصصان به شما می‌گویند که کدام یک از عوارضی که بعد از عمل لابیاپلاستی تجربه می‌کنید طبیعی هستند و کدام یک غیر طبیعی؟ به این صورت شما با آمادگی کاملی برای این عمل آماده می‌شوید و با مشاهده هر نوع نشانه غیر عادی، پزشک خود را در جریان قرار می‌دهید.

خارش پس از عمل لابیا، یکی از عوارض طبیعی این عمل است و پس از گذشت چند روز به خودی خود برطرف می‌شود. اما در برخی از مواقع نیز، این خارش چندان طبیعی نیست و شما باید در اولین فرصت، یک قرار ملاقات با پزشک خود ترتیب دهید. در ادامه مطلب به مهم‌ترین علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی اشاره می‌کنیم تا شما بتوانید تفاوت میان خارش طبیعی و غیر طبیعی را تشخیص دهید:

 • خارش به سبب برش جراحی:

معمولاً عمل لابیاپلاستی به شیوه جراحی انجام می‌شود؛ مسلم است که پوست بدن انسان در برخورد با تیغ جراحی دچار تغییراتی شده و واکنش نشان دهد. خارش لابیاها به علت برش جراحی، یک موضوع کاملاً طبیعی است و شما نباید خود را به خاطر آن ناراحت کنید. برخی از پزشکان برای درمان این مشکل، داروهای ضد التهاب را برای بیماران خود تجویز می‌کنند.

 • خارش به سبب تحریک محل جراحی:

متخصصان بعد از عمل لابیاپلاستی، به بیماران توصیه می‌کنند از دست زدن به محل جراحی خودداری نموده و تا چند روز پس از عمل، از لباس‌های نخی گشاد استفاده کنند. همچنین آن‌ها نباید واژن خود را با شوینده‌های نامناسب شستشو دهند. عدم رعایت مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، باعث ایجاد خارش برای لابیاها پس از عمل می‌گردد.

 • خارش به سبب ترمیم زخم:

یکی از نشانه‌های این که زخم‌های لابیاها (که در اثر حراجی ایجاد شده‌اند) در حال بهبودی هستند، خارش است. در واقع هر زخم زمانی که فرایند بهبودی خود را آغاز کند، تا مدتی دچار خارش می‌شود. معمولاً لابیاها پس از گذشت 3 روز از عمل جراحی، بهبودی خود را آغاز می‌کنند و از همان زمان است که شما خارش آن‌ها را احساس خواهید کرد. در صورتی که این خارش شدید باشد، باید از کرم‌های ترمیم کننده‌ای که پزشک برای شما تجویز می‌نماید استفاده کنید. این کرم‌ها نه تنها خارش را برطرف می‌نمایند، بلکه فرایند بهبودی زخم را نیز تسریع می‌کنند.

 • خارش به سبب عفونت:

یکی از عوارض ناخوشایندی که به ندرت پس از عمل لابیاپلاستی برای بیماران به وجود می‌آید، عفونت لابیاهاست. این مشکل زمانی که به وجود می‌آید که پزشک از مهارت و تخصص کافی برای جراحی لابیاها برخوردار نباشد. البته اگر بیمار در طول دوران نقاهت، به خوبی از خود مراقبت نکند، احتمال ابتلا به عفونت وجود دارد.

شما می‌توانید با علائم خاصی متوجه وجود عفونت در لابیاهای خود شوید که یکی از آن‌ها، خارش است. معمولاً خارشی که به همراه عفونت رخ می‌دهد، علائم دیگری نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درد، تورم، ترشحات بدبو، سوزش، تب و تغییر شکل ظاهری لابیاها اشاره کرد.

در صورت مشاهده علائمی که نشان از عفونت لابیاها دارد، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید تا با داروهایی که تجویز می‌کند، از گسترش عفونت جلوگیری به عمل آورد.

آیا خارش پس از عمل لابیا پلاستی نگرانی دارد؟

بسیاری از خانم‌ها با احساس خارش پس از عمل لابیاپلاستی، به سرعت نگران می‌شوند؛ چرا که گمان می‌کنند این عمل با موفقیت سپری نشده و نمی‌توان انتظار نتایج مثبت از آن را داشت. در صورتی که اگر شما برای ترمیم لابیاهای خود به یک متخصص ماهر و با تجربه مراجعه کرده باشید و همچنین در دوران نقاهت بعد از لابیاپلاستی، به خوبی از خود مراقبت کرده باشید، دیگر نگرانی معنایی ندارد.

در اغلب موارد، خارش نشان دهنده آن است که بخیه‌ها در حال جوش خوردن هستند و زخم‌های شما به زودی بهبود پیدا می‌کنند. نگران نباشید، چرا که اگر لابیاهای شما با عفونت مواجه شده باشند، نشانه‌های دیگری نیز در کنار خارش مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال لابیاها بیش از اندازه دچار درد شده‌ و یا ترشحات غیر عادی از آن‌ها خارج می‌شود؛ همچنین ممکن است تب کنید و شکل ظاهری لابیاهای شما تغییر کنند.

این نکته را از یاد نبرید که اگر در روزهای ابتدایی پس از عمل لابیاپلاستی با خارش مواجه شدید (و در کنار آن شاهد علائم دیگری مانند درد، سوزش، ترشحات بدبو و… بودید) ممکن است لابیاهای شما عفونت کرده باشند. اما اگر پس از گذشت چند روز از عمل لابیاپلاستی، خارش شما شروع شد، یک نشانه خوب است و خبر از جوش خوردن بخیه‌ها و بهبودی لابیاهای شما دارد.

 

آیا می دانید لابیاپلاستی چه مزایایی به همراه دارد؟

حال که تا حدود زیادی با علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی آشنا شدیم، خوب است اندکی نیز در مورد مزایایی که عمل لابیاپلاستی با خود به همراه می‌آورد با همدیگر صحبت کنیم. این عمل نه تنها به زیبایی و هماهنگی لابیاها کمک فراوانی می‌کند، بلکه با مزایای درمانی خود، به افراد کمک می‌کند تا یک زندگی بهتر را تجربه کنند.

برخی از مهم‌ترین مزایا و مواهبی که عمل لابیاپلاستی با خود به ارمغان می‌آورد عبارتند از:

 • خانم‌هایی که عمل لابیاپلاستی را انجام می‌دهند، اعتماد به نفس خوبی پیدا کرده و در نهایت، رضایت خاطر آن‌ها از روابط جنسی افزایش پیدا می‌کند.
 • با عمل لابیاپلاستی، می‌توان بسیاری از عفونت‌های زنانه که با قرص و دارو خوب نمی‌شوند را به راحتی درمان کرد.
 • پس از انجام عمل لابیاپلاستی (به سبب آن که حجم لابیاها کاهش پیدا می‌کند) حساسیت و تحریک پذیری آن‌ها بیشتر می‌شود و این موضوع لذت رابطه جنسی را دو چندان می‌نماید.
 • با کوچک و متقارن کردن لابیاها، می‌توان بیش از پیش بهداشت ناحیه تناسلی را رعایت کرد و از قرار گرفتن در معرض عفونت در امان بود.
 • کسانی که عمل لابیاپلاستی را انجام می‌دهند، حال دیگر می‌توانند به راحتی لباس‌های تنگ مورد علاقه خود را بپوشند.
 • با عمل لابیاپلاستی، انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، سوارکاری و… آسان تر از قبل خواهد شد.

 

آیا عفونت باعث خارش بعد از عمل لابیا شده یا بخیه ها در حال ترمیم هستند؟

تا اینجای مقاله متوجه شدیم که علت خارش بعد از انجام عمل لابیاپلاستی به دو پارامتر مربوط است؛ یکی از آن ها ترمیم زخم و جوش خوردن بخیه‌ها و دیگری عفونت. حال ممکن است این سوال برای برخی از خانم‌ها به وجود آید که من از کجا متوجه شوم که خارش پس از عمل لابیاپلاستی، به سبب ترمیم بخیه‌ها رخ داده است یا دچار عفونت شده‌ام؟

در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که تفاوت این دو کدامند و کدام شرایط طبیعی است و کدام غیر طبیعی:

 • خارش لابیاها به علت جوش خوردن بخیه‌ها:

در صورتی که خارش لابیاها در اثر جوش خوردن بخیه‌ها رخ داده باشد، آن را در هفته دوم احساس خواهید کرد. در واقع فرایند جوش خوردن بخیه‌ها و ترمیم زخم‌ها، معمولاً پس از روز سوم جراحی آغاز می‌شود. این خارش حتی ممکن است تا دو هفته نیز ادامه داشته باشد و یک نشانه خوب مبنی بر بهبود زخم‌هاست. پس اگر خارش شما پس از گذشت 3 روز الی 2 هفته پس از عمل لابیاپلاستی رخ دهد، آن را به فال نیک بگیرید و بدانید که لابیاهای شما در حال ترمیم هستند.

 • خارش لابیاها در اثر عفونت:

در صورتی که زخم‌های شما به هر علتی دچار عفونت شده باشند، در همان روزهای ابتدایی پس از عمل آن را احساس خواهید کرد. این خارش علائم دیگری نیز به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ترشحات بدبو، درد، تورم و… اشاره کرد. در صورتی که در همان روزهای ابتدایی پس از عمل لابیا چنین علائمی را احساس کردید، هر چه سریع‌تر پزشک خود را در جریان قرار دهید تا اقدامات درمانی را برای رفع آن آغاز کند.

 

وضعیت خارش بعد از عمل لابیا در هفته های ابتدایی عمل

برای این که در مورد خارش بعد از عمل لابیا، اطلاعات کاملی به دست آورید، تصمیم گرفته‌ایم در این قسمت، وضعیت خارش پس از عمل لابیاپلاستی در روزها و هفته‌های ابتدایی را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم؛ پس همچنان با ما همراه باشید:

 • وضعیت خارش لابیاها در روزهای اول تا سوم:

بدون شک روزهای اول تا سوم پس از عمل لابیاپلاستی، سخت‌ترین دورانی است که بعد از این عمل سپری خواهید کرد. در این روزها شاهد علائمی مانند درد، تورم و کبودی لابیاها خواهید بود. البته این علائم به قدری زیاد نیستند که نتوانید آن‌ها را تحمل کنید. به خصوص این که پزشک برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد نمود که به شما برای کاهش درد کمک فراوانی خواهد کرد.

تورم نیز نشان دهنده آن است که بدن در حال ارسال خون اضافی به محل جراحی است. در روزهای ابتدایی پس از عمل لابیاها، معمولاً خارشی احساس نمی‌کنید. اگر هم خارشی وجود داشته باشد، بسیار اندک و محدود است.

 • وضعیت خارش لابیاها پس از پایان هفته اول:

زمانی که شما هفته اول پس از عمل لابیاپلاستی را سپری کردید، التهاب و درد شما دیگر تمام شده است. در این روزها ممکن است اندکی خارش در اطراف بخیه های خود احساس کنید که کاملاً طبیعی است. این خارش به شما می‌گوید که فرایند جوش خوردن زخم‌ها پس از لابیاپلاستی آغاز شده است.

 • وضعیت خارش لابیاها در هفته‌های دوم تا چهارم:

پس از گذشت 2 هفته از عمل لابیاپلاستی، تا حدود بسیار زیادی بهبود پیدا کرده‌اید. در این دوران دیگر نباید شاهد درد، ورم و سوزش لابیاها باشید. البته اگر هنوز زخم‌های شما به خوبی ترمیم پیدا نکرده‌اند، ممکن است خارش لابیاها در این مدت نیز به صورت اندک بروز کند که طبیعی است.

مراقبت هایی که به شما برای کاهش خارش بعد از عمل لابیا کمک می‌کند.

خانم‌هایی که تجربه عمل لابیا پلاستی را داشته‌اند، به خوبی می‌دانند که خارش لابیاها پس از انجام این عمل، تا چه میزان می‌تواند آزار دهنده و ناخوشایند باشد. اما خبر خوبی که برای شما داریم این است که می‌توانید با مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی، تا حدود بسیار زیادی از این عوارض و به خصوص خارش در امان بمانید. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌هایی که پس از عمل لابیاپلاستی باید از خود انجام دهید، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • حفظ بهداشت:

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که ممکن است باعث عفونت لابیاها شود این است که شما در دوران نقاهت پس از عمل، به خوبی از خود مراقبت نکنید. بنابراین سعی کنید تا زمانی که بخیه‌های شما به خوبی بهبود پیدا نکرده‌اند، بهداشت خود را رعایت کرده و از زخم‌های خود مراقبت کنید.

 • استحمام:

معمولاً زمان استحمام پس از عمل لابیاپلاستی را پزشک با توجه به وضعیت شما مشخص می‌کند. معمولاً پس از گذشت دو الی سه روز که از عمل لابیاپلاستی سپری شد، شما می‌توانید استحمام کنید. فراموش نکنید که در هنگام استحمام، هرگز نباید روی زمین یا داخل وان یا تشت بنشینید؛ چرا که این موضوع ممکن است عفونت لابیاها را به همراه داشته باشد.

 • مصرف به موقع داروها و کرم‌های ترمیم کننده:

پزشک پس از عمل لابیاپلاستی، برای شما داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را تجویز خواهد نمود. این داروها (به خصوص آنتی بیوتیک‌ها) باید به صورت منظم و سر ساعت مصرف شوند. همچنین اگر پزشک برای شما کرم‌های ترمیم کننده را تجویز کرده است، باید بر اساس دستورالعملی که درون بسته بندی آن‌ها وجود دارد، از این کرم‌ها و پمادها استفاده کنید.

 • ممانعت از رابطه جنسی:

رابطه جنسی در روزها و هفته‌های اول که عمل لابیاپلاستی را انجام داده‌اید، می‌تواند آسیب‌های فراوانی برای شما به وجود آورد. بنابراین شما برای آغاز رابطه جنسی با شریک زندگی خود، باید بین 1 ماه و نیم الی 2 ماه صبر کنید.

 • عدم انجام فعالیت‌های سنگین:

انجام هر نوع فعالیت سنگین ورزشی، بلند کردن بارهای سنگین و… می‌تواند باعث آسیب به لابیاها و باز شدن بخیه‌ها گردد. بنابراین در این دوران بیش از پیش از خود مراقبت نموده و هرگز فعالیت سنگینی که احتمال آسیب به بخیه‌ها را به همراه داشته باشد، انجام ندهید.

 

اگر دچار خارش بعد از عمل لابیا شدید این نکات را فراموش نکنید.

اگر با وجود تمامی مراقبت‌هایی که پس از عمل لابیاپلاستی از خود انجام دادید، باز هم دچار خارش شدید، نگران نباشید. چرا که راهکارهای ساده‌ای وجود دارند که شما با پیروی از آن‌ها، می‌توانید میزان خارش بعد از عمل لابیا را به کمترین حد خود رسانده و حتی از بین ببرید.

اگر پس از عمل لابیاپلاستی دچار خارش شدید، به نکاتی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، عمل کنید:

 • در صورتی که پزشک برای شما هر نوع مکمل و دارویی تجویز نموده است، حتماً از آن ها استفاده کنید.
 • سعی کنید در طول روز حتی اگر شده برای چند دقیقه کوتاه، پیاده روی کنید تا روند بهبودی لابیاهای شما بهتر صورت پذیرد.
 • اگر می‌خواهید هر نوع فعالیتی را انجام دهید، باید قبل از شروع آن با پزشک خود مشورت کرده باشید.
 • در صورتی که خارش لابیاهای شما هر روز شدیدتر می‌شود، حتماً به پزشک معالج خود مراجعه نموده و او را در جریان این موضوع قرار دهید.
 • رعایت بهداشت فردی، در این مرحله بسیار تا بسیار حیاتی است.

 

ا مشاهده این علائم در لابیاها یک قرار ملاقات با متخصص خود ترتیب دهید.

در صورتی که خارش بعد از عمل لابیاپلاستی، غیر طبیعی باشد، شما آن را با علائم و نشانه‌هایی احساس خواهید کرد. این علائم به شما می گویند که احتمالاً دچار عفونت شده‌اید و باید یک متخصص ماهر و با تجربه شما را معاینه کند:

 • اگر پس از عمل لابیاپلاستی، لابیاهای شما متورم شده‌اند و با وجود گذشت چند روز، این ورم هنوز از بین نرفته است.
 • در صورتی که شاهد ترشحات کاملاً غیر عادی و بدبو از واژن خود هستید.
 • اگر درد لابیاها پس از عمل لابیاپلاستی، تمام نشده است و با گذشت چند روز، این درد همچنان ادامه دارد. حتی داروهای مسکنی که مصرف می‌کنید نیز نمی‌توانند درد لابیاهای شما را تسکین دهند.
 • اگر علاوه بر خارش لابیاها پس از عمل، با سوزش شدیدی در این قسمت نیز مواجه هستید.
 • اگر در همان روزهای ابتدایی عمل لابیاپلاستی، شاهد خونریزی های غیر طبیعی از لابیاهای خود می‌باشید.

 

بهترین راه ها برای پیشگیری از خارش بعد از عمل لابیا

با مطالعه این مقاله، به این نکته پی بردیم که خارش بعد از عمل لابیاپلاستی، یک امر کاملاً اجتناب ناپذیر است و برای هر شخصی به وجود می‌آید. خوشبختانه راه حل‌هایی وجود دارند که با توجه به آن‌ها، می‌توانید از خارش پس از عمل لابیاپلاستی جلوگیری نموده و دچار چنین عارضه ناخوشایندی نشوید؛ این نکات عبارتند از:

 • قبل از آن که از ژل‌ها یا پمادهای ترمیم کننده‌ای که پزشک برای شما در نظر گرفته استفاده کنید، حتماً واژن خود را شستشو دهید. شما می‌توانید با مشورت پزشک خویش، یکی از مناسب‌ترین ژل‌های شستشو را برای واژن خود تهیه نموده و از آن استفاده کنید.
 • سعی کنید بخیه‌های شما همواره استریل باشند، در این صورت دیگر نگران نفوذ آلودگی‌ها به زخم لابیاها و عفونت آن‌ها نخواهید بود.
 • زمانی که در حال شستشوی واژن یا لابیاهای خود هستید، مراقبت باشید که با دست خود، هیچ نوع فشاری در این قسمت وارد نکنید.
 • برای آن که واژن خود را پس از هر بار شستشو خشک کنید، حتماً از دستمال‌های نخی که کاملاً لطیف بوده و هیچ نوع پرزی ندارند استفاده کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از خارش پس از عمل لابیا، در طول روز 5 بار بار از پانسمان و گاز استریل در قسمت لابیاهای خود استفاده کنید.
 • قبل از آنکه برای عمل لابیاپلاستی مراجعه کنید، حتماً در مورد تخصص و مهارت پزشک تحقیق کرده و یکی از بهترین کلینیک‌های درمانی را برای این امر انتخاب کنید.

 

متخصصان برای درمان خارش بعد از عمل لابیا پلاستی چه پیشنهادی دارند؟

در صورتی که با رعایت تمامی نکات پیشگیرانه و مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی، همچنان خارش شما به قوت خود باقی بود، باید به متخصص خود مراجعه کنید. متخصصان به خوبی وضعیت لابیاها را بررسی نموده و به علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی پی می‌برند. در صورتی که این مسئله به سبب عفونت رخ داده باشد، باید هر چه زودتر برای درمان آن چاره‌ای اندیشید. در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای بیمار به وجود آید.

معمولاً اولین راهکاری که پزشکان برای درمان خارش بعد از انجام عمل لابیا ارائه می‌دهند، داروی آنتی بیوتیک است. ما در ادامه مطلب، نام برخی از این داروها را برای شما عزیزان ذکر می‌کنیم. فراموش نکنید که هرگز نباید این داروها را به صورت خودسرانه مصرف کنید و این پزشک است که باید نوع داروی آنتی بیوتیک، میزان و ساعت مصرف آن را تعیین نماید:

 1. مترونیدازول: مترونیدازول یکی از بهترین آنتی بیوتیک‌هایی است که برای درمان بسیاری از عفونت‌های قارچی و باکتریایی تجویز می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان، در جهت درمان خارش پس از عمل لابیاپلاستی (که در اثر عفونت ایجاد شده است) این دارو را در نظر می‌گیرند.
 2. شیاف اسید بوریک: این دارو باید به صورت موضعی و در قسمت واژینال مورد استفاده قرار گیرد. مصرف آن تمامی باکتری‌ها و عوامل آلوده کننده ای که در ناحیه واژن وجود داشته و باعث خارش لابیا پس از عمل لابیاپلاستی شده است را از بین می‌برد.
 3. کلیندامایسین: یکی دیگر از موثرترین داروهایی که معولاً برای عفونت بعد از لابیاپلاستی و همچنین درمان خارش آن پیشنهاد می‌شود، کلیندامایسین است. این دارو نه تنها به صورت خوراکی وجود دارد، بلکه نوع واژینالی آن نیز در دسترس بیماران قرار دارد و با مصرف آن، می‌توان خیلی زود هر نوع عفونتی که در این قسمت وجود دارد را درمان نمود.

سخن پایانی

اگر شما عزیزان نیز تصمیم گرفته‌اید که عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، باید خود را برای تمام عوارضی که ممکن است پس از این عمل با آن روبرو شوید، آماده کنید. هر چند برخی از این عوارض کاملاً طبیعی هستند و خیلی زود از بین می‌روند، اما برخی دیگر کاملاً جدی هستند و برای درمان آن‌ها باید یک فکر اساسی نمایید.

ما با ارائه این مقاله، در مورد عارضه‌ای به نام خارش بعد از عمل لابیا پلاستی برای شما عزیزان صحبت کردیم. نکاتی را با شما در میان گذاشتیم که بتوانید به این موضوع پی ببرید که آیا چنین عارضه‌ای طبیعی است یا خیر؟ سپس در مورد مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی، راهکارهای پیشگیری و درمان خارش بعد از لابیا اشاره کردیم. امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کرده باشند تا با یک دید باز برای عمل لابیاپلاستی آماده شوید و پس از آن نیز به بهترین شکل ممکن از جسم خود مراقبت کنید.