زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود

زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود؛ سوالی چالش برانگیز برای افراد مبتلا به این عارضه

 

زگیل تناسلی یک بیماری شایع در زنان و مردان است. این بیماری در واقع یکی از بیماری¬های مقاربتی است و روش انتقال آن بیشتر آمیزش جنسی و موارد مربوط به آن است. می‌بایست زگیل تناسلی را بسیار مورد توجه قرار داد؛ چرا که در صورت عدم درمان به موقع باعث مشکلات بزرگ¬تری خواهد شد. در ادامه همراه ما باشید تا به سوال مهم “آیا زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود” پاسخ دهیم و در مورد عاقبت زگیل تناسلی و زگیل تناسلی در زنان بحث کنیم.

زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

آیا زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود؟

 

ریشه زگیل‌های تناسلی در واقع یک ویروس بنام پاپیلومای انسانی یا HPV است. زگیل‌های تناسلی احتمال انتشار به بخش‌های مختلف بدن انسان را دارد و می‌تواند به سادگی از فرد بیمار به فرد دیگری انتقال یابد. همچنین در پاسخ به این سوال که آیا زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود باید بگوییم زگیل تناسلی مستقیماً بر باروری زنان تأثیر نمی¬گذارد، اگرچه عوارض ناشی از HPV می¬تواند باردار شدن را دشوار کند.

با این حال، این عفونت رایج مقاربتی ممکن است بر باروری مردان بیشتر تأثیر بگذارد. اگر زن هستید باید بدانید HPV معمولاً بر باروری شما تأثیر نمی¬گذارد. با این حال، اگر HPV شما باعث سلول¬های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود، ممکن است برای باردار شدن دچار مشکل شوید.

تست¬های پاپ اسمیر نمی¬توانند HPV را تشخیص دهند، اما می¬توانند ناهنجاری¬هایی را نشان دهند که ممکن است نشان دهنده ابتلای شما به عفونت¬های منتقله از راه جنسی STI باشد. هنگامی که آزمایش پاپ اسمیر انجام می¬دهید، سلول¬های دهانه رحم برای تجزیه و تحلیل فرستاده می¬شوند. اگر هر یک از این سلول¬ها غیرطبیعی باشد، سپس HPV توسط پزشکان آزمایشگاه، آزمایش می¬شود.

زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود

 

چگونه زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود؟

 

در موارد کمی زگیل تناسلی در خانم‌ها باعث نازایی میشود. باید توجه داشته باشید که در موارد خاص، اگر تست HPV مثبت شد، پزشک شما ممکن است کولپوسکوپی را انجام دهد. این روش پزشکی ساده، به پزشک شما اجازه می¬دهد تا دهانه رحم شما را با دقت بیشتری بررسی کند.

اگر سلول‌های غیرطبیعی شناسایی شوند، از نظر تغییرات تحت نظارت قرار می‌گیرند یا اگر خود به خود پاک نشدند؛ توسط پزشک حذف می‌شوند. این بدان معنا نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید یا به آن مبتلا خواهید شد. اگر سرطان دهانه رحم در شما تشخیص داده شود که می¬تواند توسط HPV ایجاد شود، به درمان پزشکی تهاجمی¬تری مانند شیمی درمانی نیاز خواهید داشت.

این روش¬های درمانی می¬توانند باروری را به خطر بیندازند. گفته می¬شود، بیشتر عفونت¬های HPV خود به خود در عرض دو سال بدون ایجاد هیچ گونه مشکل سلامتی برطرف می¬شوند.

اگر بخواهیم جواب قطعی بدهیم که آیا “زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود”؛ باید عنوان کنیم که تحقیقات کافی برای جواب قطعی وجود ندارد، اما می‌دانیم که برای زنان،HPV خطر ایجاد سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم را افزایش می‌دهد که می‌تواند هم بر باروری و هم بر توانایی شما برای حمل نوزاد در دوران بارداری تأثیر بگذارد.

بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که بسیاری از گونه¬های HPV با سرطان دهانه رحم مرتبط نیستند. بنابراین، این خطرات برای باروری شما چیزی نیست که باید نگران آن باشید، مگر پزشک شما بگوید که در معرض خطر هستید. در صورتی زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود که تیم¬های پزشکی سلول¬های سرطانی یا پیش سرطانی را از دهانه رحم شما خارج کنند. در چنین شرایطی، ممکن است باروری شما تحت تاثیر قرار گیرد. این اتفاق به دو دلیل کلیدی رخ می¬دهد:
1. حذف سلول‌ها می‌تواند نحوه تولید مخاط دهانه رحم را تغییر دهد.
2. دهانه رحم شما ممکن است باریک شود و ورود اسپرم و بارور شدن تخمک¬ها را سخت¬تر کند.

 

چگونه زگیل تناسلی می¬تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد؟

 

پیرو بحث در مورد اینکه زگیل‌های تناسلی در خانم‌ها باعث نازایی میشود ؛ می¬بایست باروری مردان مبتلا به زگیل تناسلی را نیز مورد تحقیق قرار داد. در حالی که تحقیقات علمی کمی در مورد ارتباط بین HPV و باروری مردان انجام شده است، مطالعات اولیه نشان می¬دهد که این ویروس ممکن است باروری مردانی را که HPV دارند به خطر بیندازد.

مطالعات انجام شده؛ نشان می¬دهد که سقط جنین زودرس در تخمک¬هایی که توسط اسپرم آلوده به HPV بارور شده¬اند، شایع¬تر است. پس زگیل‌های تناسلی برای مردان مبتلا به HPV می‌تواند تأثیر منفی بر کیفیت اسپرم و نتایج باروری داشته باشد.

یک مطالعه نشان می‌دهد که مردانی که کیفیت اسپرم غیرطبیعی دارند بیشتر احتمال دارد به عفونت HPV مبتلا شوند و همچنین نشان می‌دهد که تشخیص HPV در اسپرم با بروز بیشتر سقط جنین مرتبط است. در حالی که HPV به طور خودکار مردان را عقیم نمی¬کند، برخی از محققان ارتباطی بین عفونت¬های HPV و ناباروری مردان پیدا کرده¬اند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ که در مجله پاتوژن‌ها منتشر شد، نشان داد که اسپرم‌های آلوده به HPV کندتر هستند، زیرا ویروس به سر آن¬ها متصل می‌شود. این اتفاق باعث می¬شود آن¬ها کمتر احتمال بارور کردن تخمک را داشته باشند. با این حال، محققان معتقد هستند که مطالعات بیشتری برای تعیین قطعی اثر HPV بر باروری مردان مورد نیاز است.

 

آیا فناوری¬های کمک باروری می¬تواند به باروری بهتر در هنگام ابتلا به زگیل تناسلی کمک کند؟

 

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، ممکن است به فناوری¬های کمک باروری مانند لقاح داخل رحمی یا لقاح آزمایشگاهی روی بیاورید. با این حال، تحقیقات نشان می¬دهد که زوج¬های مبتلا به HPV نتایج ضعیف-تری نسبت به زوج¬های بدون ویروس دارند.

یک بررسی در سال 2018 نشان داد که فناوری¬های کمک باروری در مردان مبتلا به HPV کمتر مؤثر هستند. به نظر می¬رسد زنان مبتلا به HPV نیز با استفاده از فناوری¬های کمک باروری تحت تأثیر قرار می¬گیرند. طبق تحقیقات و مطالعات پزشکان، باید گفت زنان مبتلا به HPV نسبت به زنان بدون ویروس شش برابر کمتر احتمال دارد که از طریق لقاح داخل رحمی باردار شوند.

با وجود این مطالعات، اگر می‌خواهید بچه دار شوید، همیشه ارزش دارد که همه گزینه‌های خود را بررسی کنید. در حالی که ممکن است شما به اندازه زوج¬های بدون HPV موفق نباشید، فناوری مدرن همچنان می-تواند به شما در تحقق رویاهای خود برای گسترش خانواده، کمک کند.

 

آیا تزریق واکسن HPV برای زگیل تناسلی مؤثر است؟

 

توجه داشته باشید که تزریق واکسنHPV کاملاً بی¬خطر است و به هیچ وجه توانایی شما برای بچه دار شدن را به خطر نمی¬اندازد. در واقع تزریق واکسن در زنان باعث جلوگیری از بروز سلول¬های خطرناک و سرطانی میشود؛ بنابراین واکسن خطر زگیل‌های تناسلی برای بارداری را کمتر می¬کند.

طبق مطالعات منتشر شده مشخص شده ¬است که حتی مردانی که قبلاً HPV داشتند، پس از واکسینه شدن، میزان توانایی باروری بالاتری داشتند، بنابراین حتی اگر درگیر ویروس هستید بعد از بهبود علائم و با مشورت پزشک؛ تزریق واکسن را انجام دهید.

 

ایا زگیل تناسلی باعث عفونت میشود و چگونه می¬توان از آن جلوگیری کرد؟

 

در پاسخ به این سوال که “ایا زگیل تناسلی باعث عفونت میشود” باید بگوییم همان¬طور که گفته شد؛ زگیل‌های تناسلی از ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می¬آید و خود نوعی عفونت محسوب میشود. این ویروس با تکثیر و انتشار بیشتر موجب عفونت می¬شود و عفونت مقاربتی زگیل‌های تناسلی را ایجاد می¬کند که گاهی بسیار دردناک است.

در چندین مطالعه، مشخص شده که HPV می¬تواند باروری را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در معرض خطر قرار دهد و زگیل تناسلی در خانم‌ها باعث نازایی میشود. در وهله اول باید اقداماتی را برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت مقاربتی انجام داد. متأسفانه، هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما واکسن HPV از زنان و مردان در برابر سویه‌هایی که به احتمال زیاد منجر به سرطان می‌شوند، محافظت می‌کند.

سه دوز از این واکسن برای دختران و پسران در سنین 11 یا 12 سالگی توصیه می¬شود. همچنین می¬توانید با استفاده از کاندوم در حین مقاربت، شانس ابتلا به HPV را کاهش دهید، اما به خاطر داشته باشید که کاندوم 100 درصد در برابر HPV محافظت نمی¬کند.

واکسن HPV موثرترین راه برای جلوگیری از انتشار HPV است. در واقع واکسن¬ها شما را در برابر طیف وسیعی از گونه¬های HPV محافظت می¬کنند. مردان و زنان تا سن 45 سالگی می¬توانند واکسن HPV را دریافت کنند.
این مراقبت¬ها در واقع خطر اینکه زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود را کاهش می¬دهد. یکی از راهکارهایی که برای پیشگیری توصیه می¬شود؛ این است که زنان باید به طور منظم آزمایش¬های پاپ اسمیر را انجام دهند، زیرا غربالگری HPV بخشی از روند این آزمایش است.

زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود

 

زگیل تناسلی و زایمان چه اثراتی روی هم دارند؟

 

در ادامه پاسخ به سوال “ایا زگیل تناسلی باعث عفونت میشود” لازم به ذکر است، در برخی مواقع ابتلا به زگیل تناسلی و زایمان طبیعی همزمان با آن می¬تواند خطرناک باشد. همزمانی زگیل تناسلی و زایمان زمانی خطرناک است که زگیل¬ها بزرگ باشند. در موارد بسیار نادر، HPV ممکن است باعث ایجاد زگیل تناسلی به اندازه کافی بزرگ شود؛ به اندازه¬ای که کانال زایمان را مسدود کند.

اگر این اتفاق بی¬افتد، تیم پزشکی شما ممکن است انجام سزارین را پیشنهاد کند. با این حال، در بیشتر موارد، حتی اگر HPV شما باعث ایجاد زگیل تناسلی شده باشد، می¬توانید زایمان طبیعی واژینال سالمی داشته باشید.

در دوران حاملگی، ابتلا به زگیل تناسلی نگران کننده نیست؛ زیرا HPV کودک شما را در معرض خطر قرار نمی¬دهد. این ویروس معمولاً رشد یا سلامت کودک شما را به خطر نمی¬اندازد. برخی از نوزادان در رحم به HPV مبتلا می¬شوند، اما معمولاً بدن خود را از عفونت پاک می¬کنند.

در ادامه بحث زگیل تناسلی و زایمان، HPV معمولاً به نوزادان تازه متولد شده نیز منتقل نمی¬شود، اگرچه گاهی اوقات ممکن است این اتفاق رخ دهد. در اکثر مواقع وقتی این اتفاق می¬افتد؛ زگیل¬ها معمولاً روی تارهای صوتی کودک ایجاد می¬شوند. اگر در دوران بارداری زگیل‌های HPV فعال دارید، احتمال بسیار کمی وجود دارد که کودک شما در حین عبور از کانال زایمان با ویروس تماس پیدا کند و زگیل روی حنجره (تارهای صوتی) ایجاد کند.

در انتها بحث زگیل تناسلی و زایمان باید گفت، این عارضه با دارو حل می¬شود و یا در مواردی جراحی می-تواند این توده¬های نادر را از بین ببرد. پس از به دنیا آمدن نوزاد، دیگر لازم نیست نگران انتقال HPV از طریق شیر مادر باشید. بر اساس تحقیقاتی که در مورد بیماری¬های عفونی کودکان منتشر شده است؛ این نوع انتقال بسیار بعید است. از آن جایی که شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌هایی است که می‌تواند کودک شما را ایمن نگه دارد، مزایای شیر دادن به نوزاد از خطرات آن بیشتر است.

 

دیگر بیماری¬های مقاربتی که شبیه زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود چیست؟

 

پس از پاسخ به سوال “ایا زگیل تناسلی باعث عفونت میشود”، طبق مطالعات انجام شده بیماری¬های مقاربتی دیگری مانند زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود . همه این عفونت¬های مقاربتی تنها در صورتی باعث ناباروری می¬شوند که درمان نشوند.

از آنجایی که بسیاری از افراد علائمی را نشان نمی¬دهند، انجام آزمایشات منظم برای بیماری¬های مقاربتی بهترین راه برای مطمئن شدن از خطرات وارده بر بارداری است. طیف وسیعی از عفونت¬های مقاربتی می¬تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد. برخی از این بیماری¬ها شامل موارد زیر هستند:
1. کلامیدیا
2. سوزاک
3. سیفلیس

 

زگیل تناسلی چیست و چگونه سرایت می¬کند؟

 

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی در نهایت باعث بیماری زگیل‌های تناسلی یا یک عفونت مقاربتی می¬شود. این بیماری معمولاً طی چند سال خود به خود برطرف می¬شود. اما مردان و زنان مبتلا به HPV ممکن است عوارض جانبی مرتبط با باروری، از جمله مشکلات باردار شدن را تجربه کنند.

در موارد کمی زگیل‌های تناسلی در خانم‌ها باعث نازایی میشود. درمان‌های HPV همچنین می‌توانند باردار شدن را سخت‌تر کنند، بنابراین اگر به فکر باردار شدن هستید باید بدانید HPVیا همان ویروس پاپیلومای انسانی در واقع شایع¬ترین عفونت مقاربتی است که درصد بالایی از زنان و مردان را در سنین باروری، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیش از صد نوع یا گونه از این ویروس وجود دارد که می¬توانند علائم بسیار متفاوتی ایجاد کنند. این ویروس در واقع از طریق تماس پوست به پوست در طول مقاربت واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می¬شود. بسیاری از گونه‌های HPV باعث ایجاد زگیل در ناحیه واژن و دهانه رحم می¬شوند.

اغلب این زگیل¬ها برای دیدن خیلی کوچک هستند و به طور کلی بی¬ضرر هستند. اما برخی از گونه‌های ویروس نگران‌کننده‌تر هستند؛ زیرا در واقع می‌توانند به سلول‌های دهانه رحم آسیب رسانده و آن¬ها را سرطانی کنند.

 

عاقبت زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می¬شود؟

قبل از پاسخ به سوال عاقبت زگیل تناسلی چیست؟ باید گفت، ابتلا به زگیل‌های تناسلی از نظر میزان پیشرفت بیماری بسیار متفاوت است. می¬تواند بسیار خفیف باشد و یا در موارد شدید و سرطانی، زگیل‌های تناسلی در خانم‌ها باعث نازایی میشود. تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم می‌تواند خفیف تا شدید باشد.
به طور کلی، تغییرات خفیف (به نام دیسپلازی درجه پایین) ممکن است لزوماً نیازی به درمان نداشته باشد و برای بهبودی فقط مراقبت¬های دقیق توسط متخصص زنان، کافی باشد. خوشبختانه عاقبت زگیل تناسلی حتی اگر سرطان دهانه رحم باشد، زمانی که زود تشخیص داده شود؛ قابل درمان است.
اگر برای برداشتن سلول‌های پیش سرطانی، قبل از پیشرفت به مرحله سرطانی نیاز به درمان دارید؛ پزشک احتمالاً از یکی از این سه روش استفاده می‌کند:
1. برداشتن بخشی از دهانه رحم (بیوپسی مخروطی).
2. انجماد و از بین بردن بافت غیرطبیعی (جراحی سرمایی).
3. برداشتن سلول¬ها از طریق یک حلقه سیمی باردار الکتریکی.

زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود

 

آیا روش¬های درمانی زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود؟

 

متأسفانه، برخی از روش‌های درمانی ممکن است باردار شدن یا به دنیا آوردن نوزاد را برای شما دشوارتر کند. پیش¬تر گفتیم که برداشتن سلول¬های دهانه رحم گاهی اوقات می¬تواند بر تولید مخاط دهانه رحم تأثیر بگذارد. مهم است بدانید مخاط سالم و نرمال به اسپرم کمک می¬کند تا راحت‌تر وارد دستگاه تناسلی شود.

بدون آن، اسپرم می¬تواند به سختی به تخمک برسد. در روش¬های درمانی، بسته به مقدار بافتی که برداشته شده ¬است، درمان ممکن است دهانه رحم را نیز ضعیف کند و منجر به وضعیتی به نام نارسایی دهانه رحم شود. این وضعیت می¬تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد؛ زیرا ممکن است دهانه رحم در دوران بارداری باز شود.

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، به حداقل رساندن مقدار بافت برداشته شده هرگونه تاثیری بر بارداری آینده را کاهش می¬دهد. اما برای پزشک شما مهم است که تمام سلول¬های غیرطبیعی را خارج کند. اگر سلول‌های پیش سرطانی درمان نشده باقی بمانند و به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند؛ این احتمال وجود دارد که شما به هیسترکتومی (برداشتن رحم) نیاز داشته باشید که هرگونه بارداری در آینده را غیرممکن می¬کند.

شما می¬بایست در مورد نگرانی¬های بارداری آینده خود با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بیش از یک راه معقول پزشکی برای بهبود وضعیت شما وجود داشته باشد. به طور کلی، با آگاهی بیشتر در مورد HPV و پیش سرطان دهانه رحم و سرطان، توصیه¬ها برای درمان محافظه کارانه¬تر می¬شوند. همچنین ممکن است راهبردهای دیگری مانند انجماد تخمک یا بافت تخمدان برای حفظ توانایی باروری در صورت نیاز به درمان، توسط پزشک استفاده شود.
ابتلا به زگیل تناسلی چه خطراتی را به همراه دارد؟

پس از پاسخ به سوالات “ایا زگیل تناسلی باعث عفونت میشود” و عاقبت زگیل تناسلی چیست؟ لازم به ذکر است خطر اصلی ابتلا به زگیل‌های تناسلی، خطر ابتلا به سرطان است. اچ پی وی علاوه بر اینکه می¬تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، با خطرات انواع دیگر سرطان¬ها مانند سرطان مقعد و فرج نیز همراه است.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که می‌توانید ویروس HPV را در طول رابطه جنسی یا حتی از طریق تماس نزدیک جنسی با ناحیه آسیب دیده به شریک خود منتقل کنید. باید بدانید که اگر در صورت ابتلا، رابطه جنسی محافظت نشده داشته¬اید؛ احتمالاً شریک جنسی شما نیز به این ویروس مبتلا شده ¬است.

 

سخن پایانی

 

زگیل‌های تناسلی یک بیماری مقاربتی بسیار شایع در زنان و همچنین مردان است که در صورت پیشرفت بیماری و عدم رسیدگی به موقع، زگیل تناسلی در زنان باعث نازایی میشود. اگر به HPV مبتلا هستید؛ پزشک شما می‌تواند برای درمان زگیل دارو تجویز کند. شما با توصیه

پزشک در مورد انجام پاپ اسمیر سالانه و درمان سریع سلول¬های پیش سرطانی از پیشرفت عفونت به سرطان دهانه رحم جلوگیری می¬کنید.

داشتن یک پزشک مجرب و ماهر بسیار مهم است؛ زیرا یک پزشک با نگاهی سهل¬انگارانه به بیماری می¬تواند سرنوشت بیماری را تغییر دهد و عاقبت زگیل تناسلی به سرطان دهانه رحم منجر شود. اگر به دنبال پیدا کردن پزشکی مطمئن برای انجام روند درمانی خود هستید؛ مرکز ما با دارا بودن بهترین مختصصان در زمینه بیماری‌های مقاربتی و همچنین با استفاده از بهترین ابزار آلات پزشکی برای درمانی آسان و غیرتهاجمی در خدمت شماست.

برای گرفتن نوبت یا مشاوره با مراجعه به بخش تماس با ما با مرکز ما در ارتباط باشید.