برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی که برخی از انسان‌ها در طول زندگی خویش به آن مبتلا می‌شوند، ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی است. این ویروس باعث ایجاد بیماری زگیل تناسلی می‌گردد که قابلیت انتقال از طریق برقراری رابطه جنسی و تماس با پوست فرد آلوده را دارد. اولین سوال مطرح شده در ذهن اشخاص (پس از ابتلا) این است که برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ ما در این مقاله تلاش کرد‌ه‌ایم به این سوال پاسخ داده و شما را به سمت متخصص زگیل تناسلی مناسب هدایت کنیم؛ پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

doctor-go-HPV-treatment

آنچه در این مقاله می خوانید :

بیماری اچ پی وی چیست؟

قبل از این که به سوال “برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟” پاسخ دهیم، باید بدانید که بیماری HPV چیست و چگونه افراد را درگیر می‌کند؟ HPV یا پاپیلومای انسانی، در واقع یک نوع ویروس است که تاکنون بیش از 100 نمونه از آن در جهان شناسایی شده است.

 پژوهشگران عقیده دارند حدود 40 تیپ از این ویروس می‌تواند باعث ایجاد ضایعاتی در پوست گردد که ما به آن زگیل می‌گوییم. به سبب این که ویروس اچ پی وی معمولاً از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند، بنابراین ضایعات پوستی آن را معمولاً در قسمت‌های تناسلی و یا مقعد مشاهده می‌کنیم؛ این ضایعات پوستی به زگیل تناسلی معروف هستند.

ویروس HPV دارای دو نوع کم خطر و پر خطر است؛ بسیاری از ویروس‌هایی که افراد با آن درگیر می‌شوند از نوع کم خطر هستند و تنها می‌توانند بر روی قسمت‌هایی از پوست زگیل ایجاد کنند؛ اما بخش اندکی از این ویروس‌ها نیز وجود دارند که در دسته پر خطر قرار می‌گیرند؛ این ویروس‌ها ممکن است باعث ایجاد سرطان در دهانه رحم، واژن، مقعد، آلت تناسلی آقایان و… گردند.

همچنین این ویروس قابلیت شیوع و انتقال بالایی دارد و در صورت برقراری تماس جنسی یا لمس پوست، به فرد دیگر منتقل می‌شود.

برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

خوشبختانه علم پزشکی امروز به قدری پیشرفت کرده است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، راه حل‌های فراوانی کشف شده و این موضوع در مورد بیماری اچ پی وی نیز کاملاً صدق می‌کند. به همین سبب است افرادی که متوجه می‌شوند به این ویروس آلوده شده‌اند، اولین سوالی که در ذهن آن‌ها به وجود می‌آید این است که بهترین پزشک معالج برای درمان HPV کیست؟

جای بسی شکر است که این روزها متخصصان زیادی در سراسر جهان وجود دارند که می‌توانند به افراد مبتلا کمک کنند تا دوباره مانند یک انسان عادی به زندگی خویش ادامه دهند؛ همچنین مراکز درمانی مجهزی به نام کلینیک اچ پی وی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، آماده ارائه خدمات به بیماران خویش می‌باشند.

در ادامه مطلب، به برخی از پزشکانی که می‌توانید برای درمان این بیماری به آن‌ها مراجعه کنید اشاره می‌کنیم:

دکتر متخصص زنان

بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی در زنان، یک متخصص زنان و زایمان می‌باشد. بنابراین اگر برای شما به عنوان یک خانم این سوال مطرح شده است که بهترین پزشک معالج برای درمان HPV کیست؟ ما به شما یک متخصص زنان را پیشنهاد می‌نماییم.

هر چند همواره تاکید می‌شود تمامی زنانی که رابطه جنسی دارند، باید به صورت سالانه برای چکاپ و انجام آزمایش پاپ اسمیر، به دکتر زنان خویش مراجعه نموده و به خوبی سلامتی خود را بررسی کنند. در بسیاری از موارد، می‌توان توسط آزمایش پاپ اسمیر، به وجود ویروس HPV پی برد و به سرعت برای درمان آن اقدام نمود.

معمولاً روش‌های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که از جمله بهترین نوع این روش‌ها می‌توان به لیزر درمانی یا کرایوتراپی اشاره نمود؛ این درمان‌ها نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ای دارند و اگر دکتر زنان در مطب خود یا کلینیکی که در آن به فعالیت مشغول است این دستگاه‌ها را دارد، بنابراین می‌تواند برای درمان ویروس HPV به شما کمک فراوانی نماید.

دکتر پوست

یکی دیگر از افرادی که می‌تواند برای درمان HPV به شما کمک کند، دکتر متخصص پوست است. معمولاً این پزشکان با استفاده از روش‌هایی مانند تجویز پماد، کرایو تراپی یا لیزر درمانی باعث از بین رفتن زگیل‌های سطح پوست می‌ شوند.

البته نباید این نکته را فراموش کنید که اگر زگیل‌های تناسلی بر روی سطح خارجی واژن یا مقعد ایجاد شده باشند، دکتر پوست می‌تواند به شما کمک کند، اما برای درمان این زگیل‌ها در قسمت‌های داخلی واژن، مجاری ادراری یا مقعد، باید به پزشک ماهر و با تجربه‌ای مراجعه کنید تا در هنگام درمان اچ پی وی، آسیبی به بافت‌های داخلی شما نرسد.

متخصص جراح عمومی

پاسخ دیگری که می‌توانیم به سوال ” بهترین پزشک معالج برای درمان HPV کیست؟” بدهیم، مراجعه به متخصص جراح عمومی است. جراح عمومی به عنوان بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی به شمار می‌رود و در زمینه درمان این بیماری، دانش و تجربه فراوانی دارد.

 برخی از این پزشکان در کلینیک اچ پی وی و به صورت تخصصی در زمینه درمان زگیل تناسلی به فعالیت مشغول هستند. معمولاً روش‌هایی که این پزشکان برای درمان این بیماری استفاده می‌کنند، کرایوتراپی، الکتروکوتر و لیزر درمانی است.

یک متخصص جراح عمومی اگر در کلینیکی فعالیت کند که از تجهیزات پیشرفته و مدرنی برخوردار باشد، بهترین گزینه برای درمان HPV به شمار می رود. طول درمان زگیل تناسلی تحت نظر چنین پزشکی، به نوع زگیل و اندازه آن بستگی دارد؛ اما اگر درمان خود را با جدیت پیگیری نموده و به تمام دستورات پزشک خویش گوش کنید، احتمال موفقیت در درمان این بیماری بسیار بالاست.

اورولوژیست یا متخصص بیماری‌های مردان

بهترین پاسخ برای آقایانی که با سوال “برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟” می‌توان ارائه داد، مراجعه به یک اورولوژیست است. همان گونه که می‌دانید اورولوژیست فردی است که در زمینه درمان بیماری‌های مردان، از دانش و تجربه فراوانی برخوردار است.

بنابراین اگر زگیل تناسلی در قسمت داخلی مجاری ادرار به وجود آمده باشد، بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی و درمان آن برای مردان، اورولوژیست است. به طور کلی متخصصان بیماری‌های مردان، به خوبی با آناتومی آلت تناسلی مردان آشنایی دارند و می‌توانند در زمینه درمان‌های تخصصی به شما کمک فراوانی نمایند.

بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی چه سوالاتی از بیمار خود می‌پرسد؟

زمانی که شما برای درمان بیماری زگیل تناسلی، به یک کلینیک اچ پی وی مراجعه نموده و با دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی خود ملاقات می‌کنید، پزشک ممکن است سوالات متعددی از شما بپرسد. این سوالات به او کمک می‌کند تا با دقت و سرعت بیشتری اچ پی وی را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام نماید. در این قسمت شما را با برخی از مهم‌ترین این سوالات آشنا می‌کنیم:

از چه زمانی متوجه وجود علائم HPV در جسم خود شدید؟

آیا علائم اچ پی وی در شما شدید است یا خفیف؟

آیا به تازگی با فرد جدیدی اقدام به برقراری رابطه جنسی نموده‌اید؟

آیا روابط جنسی شما ایمن است و در طول رابطه جنسی از ابزارهای محافظ مانند کاندوم استفاده می‌کنید؟

آیا همسر شما قبل از برقراری رابطه جنسی، آزمایش‌هایی مبنی بر تشخیص عفونت و بیماری‌های مقاربتی را داده است؟

به غیر از ویروس HPV، به ویروس مقاربتی دیگری مبتلا هستید؟

آیا واکسن HPV را دریافت کرده‌اید؟

·         اگر این واکسن را زده‌اید، دقیقا متعلق به چه زمانی است؟

در حال حاضر باردار هستید و یا قصد دارید در آینده باردار شوید؟


چه خدمات درمانی در کلینیک اچ پی وی به بیماران ارائه می‌گردد؟

برای این که به سوال ” بهترین پزشک معالج برای درمان HPV کیست؟” پاسخ صحیحی بدهید، بهتر است یک کلینیک اچ پی وی معتبر را پیدا کرده و به آن‌جا مراجعه کنید؛ معمولاً در این کلینیک‌ها، پزشکانی وجود دارند که به صورت تخصصی اقدام به تشخیص و درمان بیماری زگیل تناسلی می‌نمایند.

معمولا‌ً در این کلینیک‌ها ابتدا با دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی خود ملاقاتی خواهید داشت و پس از آن، طول درمان زگیل تناسلی آغاز می‌گردد. در این مراکز درمان زگیل تناسلی، زگیل مقعد، زگیل واژن و… تحت نظر متخصصان با تجربه و آگاه انجام می‌پذیرد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در این کلینیک‌ها مشاهده می‌کنیم، استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن و به روز است؛ بدون شک با این تجهیزات می‌توان خدمات درمانی کاملی را به بیماران ارائه داد و برای همیشه اثرات زگیل تناسلی را از جسم آن‌ها از بین برد. روش‌های درمانی که در کلینیک اچ پی وی صورت می‌پذیرد عبارتند از:

کرایوتراپی یا همان فریز کردن

لیزر درمانی

دارو درمانی با استفاده از پمادهای موضعی

جراحی

طول درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

پس از سوال مهم و حیاتی “برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟” سوال دیگری نیز ذهن بیماران را به خود اختصاص داده است، مبنی بر این که طول درمان زگیل تناسلی چقدر است؟ پاسخ به این سوال به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شما هر چه زودتر برای درمان زگیل تناسلی خود اقدام کنید، مسلماً در مدت زمان کوتاهی می‌توان آن‌ها را به راحتی درمان نمود و به زندگی عادی برگشت. زگیل‌هایی که زمان زیادی از ایجاد آن‌ها گذشته است و بزرگ شده‌اند، به طول زمان بیشتری برای درمان کامل نیاز دارند.

همچنین شیوه‌ای که پزشک برای درمان زگیل تناسلی شما در نظر می‌گیرد نیز نقش مهمی در طول درمان آن ایفا می‌کند. به عنوان مثال اگر برای از بین بردن این زگیل‌ها، انواع پماد را تجویز کند، باید برای چندین ماه آن‌ها را مصرف کنید تا اثرات درمان آن را مشاهده نمایید.

روش‌هایی مانند کرایوتراپی و لیزر درمان، با سرعت بیشتری به از بین رفتن زگیل‌ها کمک می‌کنند. به عنوان مثال پس از درمان با روش کرایو تراپی، بیمار می‌تواند به سرعت به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد؛ اما عوارض پس از درمان مانند ترشحات آبکی، درد، سوزش و ورم آن ممکن است تا سه هفته ادامه داشته باشند.

علاوه بر این پزشکان برای افرادی که به روش الکترودسیکاسیون اقدام به درمان زگیل تناسلی نموده‌اند، دوره ای به میزان 4 تا 6 هفته برای درمان کامل در نظر می‌گیرند. تجربه نشان دهنده آن است که بسیاری از افراد پس از گذشت این مدت، به 94 درصد اثربخشی درمان دست یافته‌اند.

ویژگی­های بهترین دکتر برای درمان اچ پی وی

اطلاع از ویژگی­ها و مشخصات بهترین دکتر برای تشخیص زگیل تناسلی و درمان آن، به بیماران کمک می­کند تا زودتر به پاسخ سوال خود مبنی بر این که بهترین پزشک معالج برای درمان اچ پی وی کیست؟ دست پیدا کنند. همچنان با ما همراه باشید تا به برخی از مهم­ترین ویژگی­های بهترین پزشک برای درمان این بیماری بپردازیم:

با آناتومی کامل جسم بیمار و به خصوص قسمت­هایی که زگیل تناسلی در آن­ها وجود دارد، آشنایی کاملی داشته باشد.

انواع تیپ­های ویروس HPV و رفتارهای آن­ها را شناخته و در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشد.

با سرطان­هایی که ممکن است در اثر برخی از انواع ویروس HPV در بدن ایجاد شوند، آشنا باشد.

به طور کامل با روش­های درمانی HPV آشنایی داشته و بهترین درمان را برای بیمار خود در نظر بگیرد.

همان گونه که می­دانید علم پزشکی، همواره در حال پیشرفت و به روز شدن است؛ بنابراین یک پزشک متخصص در زمینه درمان اچ پی وی، باید از آخرین روش­های درمانی این بیماری اطلاع جامع و کاملی داشته باشد.

با بیمار خود به خوبی تعامل برقرار نموده و با صبر و حوصله به سوالات او پاسخ دهد.

برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم تا دچار عوارض آن نشویم؟

همواره پزشکان و متخصصان تاکید می­کنند که با مشاهده اولین علائم و نشانه­های بیماری HPV ، به سرعت به متخصص مراجعه نموده و درمان آن را آغاز کنید. بررسی­ها نشان دهنده آن است که بسیاری از این ویروس­ها، در همان قدم­های اولیه به سرعت درمان شده و اثرات آن­ها به کلی از بین می­روند.

 بنابراین عدم مراجعه به موقع به پزشک، ممکن است باعث گسترش این بیماری گردد؛ در چنین شرایطی اندازه و تعداد زگیل­های تناسلی بیشتر شده و ممکن است خود را به شکل خوشه­های بزرگ و شبیه به گل کلم بر روی پوست نشان دهند.

علاوه بر این، ویروس اچ پی وی قدرت سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و اگر شخص به موقع برای درمان آن به یک کلینیک اچ پی وی معتبر و یک متخصص حاذق مراجعه نکند، ممکن است سایر افرادی که با او در ارتباط هستند را مبتلا نماید؛ البته این بیماری معمولاً از طریق برقراری رابطه جنسی و تماس با فرد آلوده به ویروس منتقل می­گردد. بنابراین شخص در صورت عدم درمان، باعث ابتلای کسانی می­شود که با او ارتباط نزدیکی دارند.

همچنین برخی از ویروس­های HPV ، از نوع پر خطر هستند و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده نشوند، ممکن است برخی از سرطان­ها را در قسمت مجاری ادرار، دهانه رحم، واژن، مقعد و… به وجود آورند؛ اما اگر این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شده و اقدامات درمانی آن آغاز شود، حتی می­توان از بروز بیماری سرطان نیز جلوگیری به عمل آورد.

 بنابراین برای پاسخ به این سوال که برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ به خوبی تحقیق کرده و تحت نظر یک پزشک متخصص، درمان آن را آغاز کنید.


با مشاهده چه علائمی و برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

علائم بیماری HPV چیست وچه دکتری قادر به درمان آن است ؟ این­ها سوالاتی هستند که در ذهن بسیاری از افراد پس از ابتلا به این بیماری، به وجود می­آیند. بدون شک آشنایی با علائم و نشانه­های این بیماری، به افراد کمک می­کند تا هر چه زودتر وجود زگیل تناسلی را در جسم خود تشخیص داده و برای درمان آن اقدام نمایند. در ادامه مطلب، علائم این بیماری را در زنان و مردان بررسی می­کنیم:

علائم بیماری اچ پی وی در مردان

در برخی از مواقع ویروس اچ پی وی، حتی پس از گذشت 2 سال از ورود آن به بدن انسان، خود را نشان نمی­دهد و شخص هیچ علامت و نشانه­ای را در جسم خود مشاهده نمی­کند. اما برخی از این ویروس­ها، خود را با علائمی مانند ضایعات گوشی بر روی آلت تناسلی مردان، کیسه بیضه، مقعد یا دهان و گلو نشان می­دهند.

علائم بیماری اچ پی وی در زنان

زنان نیز مانند مردان، پس از ابتلا به ویروس HPV ، ممکن است تا مدت­ها هیچ نوع علائم و نشانه­ای در جسم خود مشاهده نکنند. اما برخی از نمونه­های این ویروس، خود را با ضایعات گوشی بر روی اطراف دهانه رحم، داخل واژن، اطراف مقعد و یا دهان و گلو نشان می­دهند. بنابراین با مشاهده این علائم، باید هر چه زودتر پزشک خود را در جریان قرار داده و درمان­های اساسی را آغاز کنید.

شیوه­های متداول برای درمان اچ پی وی

اگر پس از جستجوی کافی، برای سوال “برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟” پاسخ مناسبی پیدا کرده و با یک متخصص حاذق آشنا شدید، دیگر نگران نباشید؛ زیرا از این پس یک پزشک حاذق و با تجربه در کنار شماست تا با روش­های درمانی مختلف، به شما برای کاهش علائم و درمان زگیل تناسلی کمک کند. همچنان با ما همراه باشید تا به برخی از متداول­ترین درمان­هایی که در این زمینه وجود دارند اشاره کوتاهی نماییم:

درمان HPV با کرایوتراپی

کرایو تراپی که برخی از افراد آن را به نام سرما درمانی نیز می‌شناند، روشی است که متخصص با استفاده از انجماد با نیتروژن مایع، اقدام به از بین بردن زگیل‌ها می‌کند. در این شیوه معمولاً در اطراف هر کدام از زگیل‌ها، یک تاول به وجود می‌آید که پس از گذشت چند روز از بین رفته و بهبودی حاصل می‌گردد.

یکی از ویژگی‌های کرایوتراپی این است که بیمار بلافاصله پس از انجام سرما درمانی، می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. البته تاول‌ها و ترشحات آبکی که در اطراف زگیل قرار دارند، پس از گذشت 3 هفته بهبود پیدا خواهند کرد و در طول این مدت ممکن است اندکی احساس سوزش، درد و ورم خفیف نمایید که طبیعی است.

درمان HPV به روش الکترودسیکاسیون

در این روش، با استفاده از یک جریان الکتریکی، زگیل‌ها را سوزانده و از بین می‌برند؛ معمولاً این روش برای قسمت‌های خارجی پوست که زگیل‌ بر روی آن قرار دارد استفاده می‌شود. (مانند اطراف آلت تناسلی) در این شیوه پس از سوزاندن زگیل، اطراف آن را می‌تراشند.

به سبب این که فرایند تراشیدن، عملی بسیار دردناک است، بنابراین بیمار باید در حالت بیهوشی بوده و یا برای او از بی حسی موضعی استفاده شود. طول درمان زگیل تناسلی به روش الکترودسیکاسیون، معمولاً 4 تا 6 هفته است و بیمار پس از این مدت، می‌تواند به زندگی عادی خویش برگردد.

از جمله عوارضی که ممکن است این روش به همراه داشته باشد می‌توان به خونریزی از محل زخم، عفونت، باقی ماندن جای زخم و تغییر رنگ پوست در قسمت مورد نظر اشاره نمود.

درمان HPV به روش لیزر درمانی

یکی از موثرترین روش‌هایی که در کلینیک اچ پی وی برای بیماران مبتلا به زگیل تناسلی انجام می‌شود، لیزر درمانی است. در این شیوه متخصصان با استفاده از نور لیزر، بافت زگیل را سوزانده و از بین می‌برند. در شرایطی که اندازه زگیل‌ها بزرگ بوده و یا تعداد آن‌ها زیاد باشد، ممکن است پزشک بیمار خویش را بیهوش نماید؛ در غیر این صورت از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد.

پزشکان عقیده دارند لیزر درمانی برای زگیل‌های بزرگ و صعب العبوری که نمی‌توان با روش‌های دیگر آن‌ها را درمان کرد، انتخابی مفید و مناسب به شمار می‌رود. از جمله عوارض این روش‌ می‌توان به درد، سوزش، خونریزی و تحریک پذیری پوست اشاره نمود که پس از گذشت چند هفته، به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند.

درمان HPV به روش پودوفیلوکس

پودوفیلوکس در واقع یک نوع کرم گیاهی است که می‌توان از آن برای درمان زگیل‌های تناسلی خارجی استفاده نمود و به این صورت از رشد و تکثیر سلول‌های زگیل جلوگیری به عمل آورد. این کرم یکی از شیوه‌های موثر برای درمان زگیل‌هاست، اما فراموش نکنید که برای اثربخشی کامل آن، حتماً کرم را تحت نظر پزشک و در فواصل منظمی از روز استفاده کنید.

درمان HPV به روش ایمی کیمود

ایمی کیمود نیز یک نوع کرم است که از آن برای درمان زگیل‌های تناسلی خارجی و همچنین برخی از سرطان‌های پوست استفاده می‌نمایند. مطالعات نشان دهنده آن است که بین 37 تا 50 درصد از افرادی که از این کرم استفاده نمودند، شاهد از بین رفتن کامل زگیل‌های تناسلی خود بوده‌اند.

یکی از ویژگی‌های مهم کرم ایمی کیمود این است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن انسان شده و به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا با ویروس اچ پی وی مبارزه کرده و آن را از بین ببرد؛ فراموش نکنید که این کرم نیز باید با تجویز پزشک و تحت نظر او استفاده شود.

درمان HPV با استفاده از سینکاتچین

سینکاتچین نیز یکی از کرم‌های گیاهی است که با استفاده از عصاره چای سبز تهیه شده و نقش بسیار مهمی در از بین بردن زگیل‌های تناسلی در اطراف مقعد و قسمت‌های خارجی آلت تناسلی ایفا می‌کند. میزان و مدت زمان مصرف این کرم، توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود و بر اساس تحقیقات به عمل آمده، میزان اثربخشی آن 56 تا 57 درصد می‌باشد.

آیا بیماری اچ پی وی خود به خود برطرف می‌شود؟

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالاتی که افراد درگیر با بیماری اچ پی وی را به خود مشغول کرده این است که آیا این بیماری خود به خود برطرف می‌شود؟ بررسی‌ها نشان دهنده آن است که در بسیاری از موارد، بیماری HPV در طول 2 سال به آرامی از  بین رفته و یا غیر قابل تشخیص می‌گردد.

در برخی از موارد نادر که شامل 1 درصد از افراد مبتلا می‌شود، ممکن است ویروس HPV از نوع پر خطر بوده و باعث ایجاد بیماری سرطان گردد.

بنابراین در صورتی که به این ویروس مبتلا شده‌اید، بهتر است این سوال را از خود بپرسید که برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ پزشکان با بررسی‌ها و آزمایشات لازم، نوع ویروس را تشخیص داده و اقدامات درمانی لازم را برای بیماران خود انجام می‌دهند.

در بسیاری از موارد با تغییر سبک زندگی مانند استفاده از غذاهای سالم و مقوی، ورزش، روابط جنسی سالم و… می‌توان سیستم ایمنی را تقویت نمود؛ سیستم ایمنی بدن انسان یکی از بهترین گزینه‌هایی است که اگر قوی و سالم باشد، به از بین بردن ویروس‌های HPV ، کمک فراوانی خواهد نمود.


سخن پایانی

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که شما عزیزان می‌توانید با رفتارهای جنسی سالم و رعایت اصول بهداشتی، خود را از قرار گرفتن در معرض این ویروس در امان نگه دارید؛ اما در صورتی که به هر دلیلی به ویروس HPV مبتلا شدید، ترس و نگرانی به خود راه ندهید، زیرا با روش‌های متعدد پزشکی، می‌توان این بیماری را درمان نمود و به زندگی عادی و سالم قبل بازگشت.

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال “برای درمان اچ پی وی به چه دکتری مراجعه کنیم؟” پاسخ داده و خدمات و روش‌های درمانی که این پزشکان در کلینیک اچ پی وی به بیماران خویش ارائه می‌نماید را به شما عزیزان معرفی کنیم. در پایان برای تک تک شما، یک زندگی سالم، شاد و به دور از هر بیماری را در کنار عزیزانتان آرزو می‌کنیم.