تفاوت جوش و تبخال تناسلی در چیست؟

تفاوت جوش و تبخال تناسلی یک موضوع بسیار مهم است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. اگر تا به حال با این مشکل روبرو نشده‌اید، شاید ندانید که چقدر ممکن است زمینه‌ای برای ابتلا به بیماری‌های جنسی فراهم شود.

اما با شناخت تفاوت‌های آنها و دریافت اطلاعات صحیح، می‌توانید خودتان را محافظت کرده و به درمان مناسب دست یابید. با افزایش آگاهی‌ها و توجه به بهداشت تناسلی، مفاهیمی همچون “جوش تناسلی” و “تب‌خال تناسلی” به موضوعاتی تبدیل شده‌اند که از جذابیت و اهمیت بالایی در میان افراد برخوردارند.

هر دو مشکل پوستی در نواحی حساس جنسی ایجاد می‌شوند و اغلب باعث ایجاد نگرانی‌های فراوانی می‌شوند. در این مقاله، قصد داریم به بررسی و مقایسه، علل احتمالی، راه‌های پیشگیری و در صورت لزوم، روش‌های درمان این دو وضعیت پوستی بپردازیم تا به اطلاعات کامل‌تری در زمینه تفاوت جوش و تبخال تناسلی دست یابیم.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی در چیست؟

تفاوت جوش و تبخال تناسلی در عوارض آن‌ها

از نظر عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

التهاب و قرمزی:

در هر دو حالت تب‌خال و جوش تناسلی، التهاب و قرمزی در ناحیه مبتلا به وجود می‌آید. این علائم شاید باعث ایجاد تحریک و خارش شود.

ترشحات غیرطبیعی:

در برخی موارد، تب‌خال و جوش تناسلی احتمال دارد باعث ترشحات غیرطبیعی از ناحیه مبتلا شود. این ترشحات ممکن است دارای رنگ، بو و قوام غیرعادی باشند.

قارچی شدن:

در صورت عدم درمان مناسب، تب‌خال تناسلی احتمالا باعث قارچی شدن ناحیه مبتلا شود. این عارضه باعث ایجاد خارش شدید، قرمزی و ترشحات غیرطبیعی می‌شود.

آسیب به بافت‌های ناحیه:

در برخی موارد، تب‌خال تناسلی احتمال دارد باعث آسیب به بافت‌های ناحیه شود. این آسیب ممکن است باعث ایجاد خونریزی، درد و تورم شود.

عفونت:

در صورت عدم درمان مناسب، تب‌خال و جوش تناسلی شاید باعث عفونت ناحیه مبتلا شود. این عفونت ممکن است باعث ایجاد علائم شدیدی مانند تب، درد شدید و تورم شود.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی از نظر ظاهری

جوش‌های تناسلی و تب‌خال‌های تناسلی از نظر شکل ظاهری دارای تفاوت‌های مشخصی هستند:

جوش‌های تناسلی:

جوش‌های تناسلی مانند هر نوع جوش دیگری به دلیل انسداد فولیکول‌های مو ایجاد می‌شوند. اگر در منطقه تناسلی ظاهر شوند به آن جوش تناسلی می‌گویند.

– شکل: جوش‌های تناسلی معمولاً به شکل آکنه‌های کوچک یا بزرگ‌تر در اطراف مناطق تناسلی ظاهر می‌شوند.

– رنگ: احتمالا قرمز یا گاهی سفیدرنگ باشند.

– سطح: احتمال دارد به‌صورت برجستگی‌های کوچک ظاهر شوند.

جوش‌های تناسلی اغلب در مواردی مانند تعریق یا ترشحات بیش از حد داشته باشد، ایجاد می‌شوند.

تب‌خال‌های تناسلی:

تب‌خال تناسلی به‌صورت تاول‌ها یا زخم‌های پر از مایع که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می‌شوند

– شکل: تب‌خال‌های تناسلی به شکل خمیری یا حتی تخم‌مرغی در نواحی تناسلی ظاهر می‌شوند.

– رنگ: ممکن است قرمز تیره یا خمیری باشند.

– سطح: معمولاً نرم و بدون باز شدن هستند.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی در علائم آن‌ها

ممکن است با دانستن علائم آن‌ها از هم تشخیص داده شوند.

 • بعضی از علائم جوش تناسلی عبارت‌اند از:
 • ظاهر قرمز یا صورتی در منطقه تناسلی.
 • التهاب و تورم در منطقه تناسلی.
 • درد و تحریک در منطقه تناسلی.
 • ترشحات چرکی یا زردرنگ از منطقه تناسلی.
 • خارش و سوزش در منطقه تناسلی.
 • حساسیت و تحریک پوست در منطقه تناسلی.
 • بروز جوش‌های کوچک یا برجستگی‌های قرمز در منطقه تناسلی.
 • بروز جوش‌ها در نواحی مجاور مانند ران‌ها و شکم.

نشانه‌های تب‌خال تناسلی عبارت‌اند از:

 • بروز ضایعات پوستی کوچک و قرمزرنگ در منطقه تناسلی.
 • خارش و سوزش در منطقه تناسلی.
 • درد و تحریک در منطقه تناسلی.
 • ترشحات غیرعادی از منطقه تناسلی که روغن مانند یا زردرنگ هستند.
 • احساس ناراحتی و عدم راحتی در منطقه تناسلی.
 • احتمال بروز خونریزی حین یا پس از رابطه جنسی.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی از نظر مکان ظاهرشدن

از لحاظ مکان ظاهرشدن آن‌ها تفاوت زیادی ندارند؛ اما بیشتر محدود به منطقه آلت‌های جنسی زنانه و مردانه می‌شوند. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست مکان پیدایش و ظاهرشدن آن‌ها یکسان است.

جوش‌ها در همه مناطق بدن از جمله ناحیه تناسلی احتمال دارد به وجود بیایند. اگر این جوش‌ها در اندام جنسی ظاهر شوند به آن جوش تناسلی می‌گویند.

تب‌خال‌های تناسلی معمولاً در اندام‌های جنسی ظاهر می‌شوند، از جمله منطقه آلت تناسلی خارجی و داخلی، مناطق نیمه خارجی (سر واژن)، مناطق اطراف آنوس (مقعد).

مهم است به یاد داشته باشید که مکان ظاهرشدن هر یک از این وضعیت‌ها یکسان است و نمی‌توان از نظر مکان پیدایش تشخیص داد.

 

تفاوت جوش و تبخال تناسلی از نظر علت مبتلا شدن

فرق بین جوش و تبخال به دلیل عوامل مبتلا شدن به آن‌ها می‌تواند پررنگ‌تر شود.

افراد به جوش تناسلی شاید به دلیل عوامل زیر مبتلا شوند:

 • انسداد منافذ چربی پوستی: این انسداد می‌تواند به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط غده‌های چربی پوستی، ترشحات غده‌ها که باکتری‌ها را جذب می‌کنند، استفاده از محصولات چربی بالا یا عدم بهداشت مناسب در منطقه تناسلی رخ دهد.
 • تماس با باکتری‌ها: تماس با باکتری‌های مختلف می‌تواند منجر به عفونت و التهاب پوست تناسلی شود. مثلاً استفاده از لوازم بهداشتی مشترک، مثل حوله، لباس یا وسایل بهداشتی در مکان‌های عمومی.
 • استفاده از محصولات شوینده یا ضدعفونی‌کننده: مصرف برخی محصولات شوینده یا ضدعفونی‌کننده‌ها احتمال دارد باعث تحریک و التهاب پوست تناسلی شود.
 • عوامل دیگر: عواملی مانند تغییرات هورمونی، استرس، تغذیه نامناسب و نقص ویتامین‌ها نیز احتمال دارد در بروز جوش تناسلی تأثیرگذار باشند.

مبتلا شدن به تب‌خال تناسلی:

تب‌خال تناسلی که به‌وسیله ویروسی به نام هرپس سیمپلکس (HSV) به وجود می‌آید، به‌صورت تاول‌های کوچک پر از مایع ظاهر می‌شود که ممکن است به‌صورت خوشه‌ای در کنار هم قرار گیرند. این تاول‌ها می‌توانند باز شوند و زخم‌های دردناکی ایجاد کنند که قبل از بهبودی پوسته‌پوسته می‌شوند. شیوع تب‌خال تناسلی اغلب با خارش، سوزش همراه است.

تنها راه انتقال و مبتلا شدن به آن تماس جنسی بدون استفاده از وسایل حفاظتی مانند کاندوم است. حتی به‌وسیله رابطه جنسی از طریق دهان نیز ویروس HSV قابل‌انتقال است. بدون تماس مستقیم پوست انسان سالم با پوست انسان آلوده احتمال مبتلا شدن به این نوع ویروس وجود ندارد.

تفاوت جوش و تبخال در نحوه سرایت

در نحوه سرایت آن‌ها به افراد دیگر در زمان فعالیت جنسی و نوع انتقال ویروس‌ها دارای اهمیت است:

جوش‌های تناسلی:

سرایت جوش‌های تناسلی به افراد دیگر در صورت تماس مستقیم با جوش‌ها از طریق جنسی امکان‌پذیر نیست.

تماس مستقیم با پوست جوش‌ها از طریق جنسی، اشتراک وسایل جنسی مانند لوازم ضروری یا اسباب‌بازی‌ها نمی‌تواند منجر به انتقال عفونت شود.

تب‌خال‌های تناسلی:

– سرایت تب‌خال‌های تناسلی به افراد دیگر معمولاً از طریق تماس مستقیم با تب‌خال‌ها و زخم‌های باز آنها در زمان فعالیت جنسی رخ می‌دهد.

وقتی که تب‌خال‌های باز در حال شفا یا تورم هستند، افراد دیگر با خوردن مخاط تب‌خال‌ها و یا تماس مستقیم با آنها ممکن است عفونت را به دست آورند.

برای جلوگیری از سرایت تب‌خال تناسلی به افراد دیگر، مهم است از رفتارهای جنسی ایمن و محافظتی استفاده کنید، از اشتراک وسایل جنسی خودداری کنید.

تفاوت تب‌خال و جوش از لحاظ تشخیص

تفاوت این دو ازاین‌جهت حائز اهمیت است که بتوان این دو عارضه پوستی را از هم تشخیص داد.
برای تشخیص آکنه تناسلی مهم است که توسط پزشک معاینه فیزیکی انجام شود و سؤالات پزشکی دقیقی را ازاین‌جهت که علائم ناشی از آکنه یا بیماری دیگری است از بیمار بپرسد. در برخی موارد پزشک ممکن است نمونه‌ای از بافت جوش را برای تجزیه‌وتحلیل به آزمایشگاه بفرستد تا از نوع و منشأ آن اطمینان حاصل کند.
تب‌خال تناسلی را می‌توان از طریق روش‌های مختلفی تشخیص داد:

 • معاینه بصری:

پزشک احتمالا ناحیه تناسلی را از نظر هر گونه علائم زخم یا تاول به‌صورت بصری بررسی کند.

 • کشت ویروسی:

یک نمونه از زخم یا تاول گرفته می‌شود تا نمونه‌ای از مایع جمع‌آوری شود. سپس این نمونه برای بررسی ویروسی هرپس سیمپلکس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

 • تست واکنش زنجیره‌ای پل میر از (PCR):

این آزمایش DNA ویروس هرپس سیمپلکس را در یک نمونه تشخیص می‌دهد. این آزمایش بسیار حساس است و می‌تواند برای تشخیص عفونت‌های تب‌خال فعال و نهفته استفاده شود.

 • آزمایش خون:

آزمایش خون می‌تواند وجودانتی بادی علیه ویروس هرپس سیمپلکس را تشخیص دهد. این آزمایش‌ها می‌توانند تعیین کنند که آیا فرد درگذشته به تب‌خال آلوده شده است یا خیر، اما نمی‌توانند محل یا زمان عفونت را تعیین کنند.

توجه به این نکته مهم است که دقت آزمایش تب‌خال می‌تواند متفاوت باشد یا اگر فرد دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی در تاثیر بر سیستم ایمنی بدن

بر سیستم ایمنی بدن بسیار پر رنگ است. زیرا تاثیر جوش تناسلی و تب‌خال تناسلی بر سیستم ایمنی بسیار متفاوت است. به این دلیل جوش‌های تناسلی معمولاً تعدادی ضایعه پوستی بی‌خطرند که اگر به‌موقع رسیدگی نشوند احتمال کمی وجود دارد که عفونی شوند و معمولاً به‌صورت محدود و موقتی هستند.

این جوش‌ها معمولاً تحت‌تأثیر ترشحات چربی پوست و التهاب قرار می‌گیرند و ممکن است باعث ایجاد خارش، درد و آزار شود. بااین‌حال، تاثیر جوش‌های تناسلی بر سیستم ایمنی عموماً محدود است و معمولاً به طور مستقل تاثیر زیادی بر سیستم ایمنی ندارند.

تب‌خال‌های تناسلی به دلیل عفونت‌های قارچی یا باکتریایی، واکنش به محصولات شوینده یا ضدعفونی‌کننده، التهاب پوست و غیره بروز می‌کنند. این تب‌خال‌ها معمولاً باعث ایجاد التهاب و آزار پوست می‌شوند و شاید در صورت عدم درمان، به مشکلات بیشتری منجر شوند. همچنین، تاثیر تب‌خال‌های تناسلی بر سیستم ایمنی ممکن است بیشتر و گسترده‌تر باشد.

عفونت‌های قارچی و باکتریایی می‌توانند به‌سرعت گسترش یابند و باعث ضعف سیستم ایمنی شوند. در برخی موارد، تب‌خال‌های تناسلی احتمال دارد نشانه عفونت جدی باشند که نیاز به درمان دارد و در صورت عدم درمان مناسب، ممکن است به سایر سازمان‌ها و اعضای بدن منتقل شود و عفونت‌های جدی‌تری را ایجاد کند.

نوع دوم این ویروس در کودکان تازه‌متولدشده آن‌قدر خطرناک است که می‌تواند عامل مرگ آن‌ها نیز باشد. تب‌خال تناسلی معمولاً در زبان بارداری و از طریق مادر به فرزند منتقل می‌شود. اما اگر حین بارداری به جنین منتقل نشود پزشک عمل سزارین را برای تولد نوزاد در دستور کار قرار می‌دهد.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی از لحاظ درمان

در نحوه درمان به عوامل مختلفی اعم از علت، شدت و موقعیت بستگی دارد. درمان هر دو وضعیت باید توسط پزشک متخصص تناسلی تعیین شود. جوش‌ها ممکن است پس از چند روز خودبه‌خود بهبود یابند، درحالی‌که تب‌خال‌های تناسلی معمولاً بدون درمان مناسب بهبود نمی‌یابند و به‌مرورزمان بدتر می‌شوند. در اینجا یک نمای کلی از روش‌های معمول درمان ارائه می‌شود:

جوش‌های تناسلی:

– درمان‌های مختلفی برای جوش‌های تناسلی وجود دارد که شامل کرم‌ها، ژل‌ها، مواد شیمیایی و روش‌های تداخلی مانند ترموتراپی (تجمد) می‌شوند.

– جوش‌های کوچک ممکن است به طور خودبه‌خود بهبود یابند، اما در برخی موارد نیاز به درمان دارند تا عفونت ادامه نیابد و ظاهر ناخوشایند آن درمان شود.

-با رعایت بهداشت مناسب و تمیز و خشک نگه‌داشتن ناحیه تناسلی می‌توان از به‌وجودآمدن جوش جلوگیری کرد.

– جوش‌ها را نباید فشار داد و از بین برد؛ زیرا شاید منجر به عفونت یا زخم شود.

تب‌خال‌های تناسلی:

تب‌خال تناسلی قابل‌درمان نیست؛ اما داروهای ضدویروسی می‌توانند به مدیریت علائم، تسریع بهبودی و کاهش دفعات و شدت بیماری کمک کنند.

 • تب‌خال‌های تناسلی به طور معمول با استفاده از داروهای ضدویروسی مانند آسیکلوویر یا وال اسیکلوویر که به کنترل علائم و شدت تب‌خال‌ها کمک می‌کنند، مدیریت می‌شوند.
 • معمولاً تب‌خال‌های تناسلی قابل‌کنترل هستند و بیشتر افراد می‌توانند با درمان‌های مناسب و مراقبت از سلامت تناسلی، به کنترل علائم خود بپردازند.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

تا الان به فرق بین تب‌خال و جوش تناسلی اشاره شد حال زگیل تناسلی را بررسی می‌کنیم
علت مبتلا شدن به زگیل تناسلی به‌خاطر ویروسی به اسم پاپیلومای انسانی HPV است که افراد را آلوده می‌کند و نیاز به روش‌های درمانی خاص خود دارد. تشخیص زگیل تناسلی در اکثر اوقات بر پایه علائم و نمونه‌برداری از ناحیه تناسلی انجام می‌شود.

پزشک احتمال دارد نمونه را در آزمایشگاه بررسی کرده و باتوجه‌به نتایج، درمان مناسب را تجویز کند. گزینه‌های درمانی برای زگیل تناسلی شامل داروهای موضعی، رادیوتراپی (انجماد زگیل)، کوتر الکتریکی (سوختن زگیل)، یا برداشتن جراحی است. در اکثر مواقع از ضد قارچ‌ها برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شود.

این ضدقارچ‌ها می‌توانند به‌صورت کرم، قرص یا محلول موضعی استفاده شوند. همچنین، امکان دارد پزشک داروهای خوراکی را نیز تجویز کند. علاوه بر این، بهتر است هنگام درمان زگیل تناسلی از رابطه جنسی خودداری شود تا بهبودی کامل حاصل شود. زگیل تناسلی یک عفونت قارچی است که به‌صورت ضایعات قرمز و خارش‌آور در منطقه تناسلی ظاهر می‌شود.

تفاوت اصلی زگیل با جوش و تب‌خال تناسلی این است که زگیل تناسلی ناشی از عفونت قارچی است، درحالی‌که جوش‌ها و تب‌خال‌های تناسلی ممکن است ناشی از عوامل دیگری مانند عفونت باکتریایی یا ویروسی باشند. همچنین، درمان زگیل تناسلی معمولاً شامل استفاده از ضدقارچ‌ها است، درحالی‌که درمان تب‌خال و جوش تناسلی احتمالا به شکل‌های دیگری از جمله استفاده از ضدباکتریایی یا ضدویروسی صورت بگیرد.

زگیل تناسلی، جوش‌ها و تب‌خال‌های تناسلی در برخی جوانه‌ها شباهت‌هایی دارند. همه این علائم باعث خارش و سوزش در منطقه تناسلی می‌شوند.

بااین‌حال، زگیل تناسلی معمولاً به‌وسیله ویروس ناشی می‌شود، درحالی‌که جوش‌ها و تب‌خال‌ها ممکن است به علت عفونت با باکتری‌ها یا ویروس‌ها رخ‌داده باشند. همچنین، زگیل تناسلی علائم قرمزی و ضایعات قرمز را در منطقه تناسلی نشان می‌دهد، درحالی‌که جوش‌ها و تب‌خال‌ها ممکن است به‌صورت ضایعات پوستی، پوسته‌برداری و ترشحات غیرعادی ظاهر شوند.

سخن پایانی

در پایان، می‌توان گفت که تفاوت جوش و تبخال تناسلی، به دلیل علت و شیوع آنها در بخش‌های مختلف بدن، علائم و نشانه‌های متفاوت و روش‌های درمانی متفاوت است. از طریق اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شد، امیدوارم که بتوانید تشخیص دهید که با کدام یک از این مشکلات روبرو هستید و به‌درستی راهکارهای درمانی مناسب را انتخاب کنید.

اما، توصیه می‌شود که برای اطمینان بیشتر به پزشک مجرب و مطمئن مراجعه کنید. برای درمان تب‌خال تناسلی، باید توسط پزشک عفونی یا پزشک متخصص جراحی عمومی ویزیت شوید. آن‌ها می‌توانند تشخیص صحیح بر اساس علائم و نتایج آزمایش‌ها را ارائه دهند و درمان مناسب را تجویز کنند. در اکثر اوقات، ممکن است به پزشکان متخصص دیگر مانند زنان و زایمان یا اورولوژیست نیز ارجاع داده شوید، بسته به نوع و شدت تب‌خال تناسلی شما.

از مزایای مشاوره با پزشکان ما تشخیص سریع و ارائه بهترین گزینه برای درمان مشکل شما است تا در کوتاه‌ترین زمان روند بهبودی را طی کنید. پیشنهاد ما در صورت بروز هرگونه علائم مشکوک، مشورت با پزشکان حاذق و باتجربه این مجموعه است. تا تشخیص بادقت و درمان متناسب را برای شما ارائه کنند.