فرق زگیل تناسلی با جوش

یکی از مشکلات رایجی که اغلب برای زنان و مردان زیادی رخ می‌دهد، زگیل تناسلی می‌باشد. زگیل تناسلی معمولا به دلایل گوناگونی در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود که نیازمند درمان جدی است. برای آگاهی بیشتر درباره فرق زگیل تناسلی با جوش و آگاهی از عوارض احتمالی زگیل تناسلی در زنان در ادامه با ما همراه باشید.

difference-between-genital-warts-pimples

فرق زگیل تناسلی با جوش چیست؟

یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی که اغلب افراد با آن روبرو هستند، مشاهده برجستگی‌های کوچک در ناحیه تناسلی است. در بعضی مواقع ممکن است این برجستگی‌ها با چرک پر شوند که ظاهری شبیه به جوش‌های چرکی ایجاد شده به روی صورت پیدا می‌کنند.

این برآمدگی و برجستگی‌ها به دلایل گوناگونی رخ می‌دهند که در هر صورت نیازمند درمان خواهند بود. زگیل تناسلی مردان نیز و زنان به یک شکل می‌باشد. چیزی که باید بدانید، این است که بین جوش و زگیل‌های تناسلی تفاوت‌هایی وجود دارد و بهتر است بدانید که فرق زگیل تناسلی با جوش در چیست؟!

این موضوع در حالیست که در بیشتر مواقع جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت. با این وجود فرق زگیل تناسلی با جوشرا بدانید، می‎‌توانید این شرایط را راحت‌تر بپذیرید.

چرا که هر یک از آن‌ها دلایل و درمان متفاوتی دارند. در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌های بین زگیل تناسلی، جوش و انواع زخم‌های تبخال و همچنین علائم و روش‌های درمانی آن‌ها بپردازیم. بهتر است در ادامه با آنها آشنا شویم.

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از انواع عفونت‌های مقاربتی زگیل‌های تناسلی یا STI است که به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به وجود می‌آید و وارد بدن انسان می‌شود.

در این حین تومورهایی نیز ممکن ظاهر شوند که مسری هستند و معمولا  به صورت کوچک و گوشتی رنگ، صاف یا برجسته می‌باشند که وقتی آنها را لمس می‌کنید نرم‌اند و گاهی به صورت خوشه‌ای و یا حتی به تنهایی ظاهر می‌شوند. زگیل‌های تناسلی در بیشتر مواقع بدون درد خواهد بود ولی ممکن است خارش یا خون‌ریزی داشته باشند.

توجه داشته باشد که عدم اهمیت به درمان آن‌ها می‌تواند باعث بروز دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شود.  براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، شایع‌ترین بیماری که اغلب برای زنان و مردان رخ می‌دهد، بیماری‌های مقاربتی می‌باشند.

بنابراین همه افرادی که از نظر رابطه جنسی فعال هستند، در معرض زگیل تناسلی مردان یا زنان قرار دارند و بدن آن‌ها نسبت به این موضوع آسیب‌پذیر خواهد شد. افرادی که به بیماری فرج مبتلا هستند، بیشتر در معرض این بیماری‌ها قرار دارند. حتی احتمال سرطان نیز در آن‌ها بیشتر است.

فرق جوش چرکی با زگیل تناسلی چیست؟

جوش‌ها می‌توانند مانند سایر قسمت‌های بدن در ناحیه تناسلی نیز ایجاد شوند. این ضایعات معمولا به صورت منافذ مسدود شده می‌باشند که با فولیکول‌های مو مرتبط هستند. همچنین اگر باکتری در آن‌ها رشد پیدا کند، با جوش‌هایی ملتهب و برجسته روبرو خواهید شد.

در این مواقع جوش ظاهری شبیه به کیست پیدا می‌کند که در زیر پوست ایجاد می‌شود و معمولا دردناک و پر از چرک است. لازم است بدانید که در برخی از مواقع نیز موهای رشد کرده می‌توانند باعث ایجاد کیست شوند و این عامل باعث مسدود شدن منافذ پوست شده و موها به داخل پوست رشد می‌کنند.

در این صورت نیز با برآمدگی‌هایبرجسته‌ای روبرو خواهید شد که حاوی چرک هستند و ملتهب می‌شوند. سوال برخی از افراد اینجاست که آیا جوش واژن بی‌خطر است؟ بهتر است برای بیرون آوردن جوش به صورت خودسرانه تلاش نکنید. چرا که می‌تواند باعث گسترش باکتری‌ها شود و این امر ایجاد عفونت را به همراه دارد.

بهتر است با دستکاری اوضاع را بدتر نکنید. چرا که ناحیه تناسلی حساس می‌باشد و ممکن باعث بزرگ‌تر شدن و وخیم‌تر شدن جوش شود. همچنین توجه داشته باشید که از ترکاندن جوش در نزدیکی اندام تناسلی خودداری کنید.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی نیز شباهت‌هایی به زگیل و جوش دارد زیرا هر دو عفونت‌های ویروسی هستند که در اثر مقاربت ایجاد می‌شوند. اما تبخال ظاهری شبیه به جوش دارد و به صورت تاول‌های دردناک در ناحیه تناسلی رخ می‌دهد و ممکن است در اثر بیماری‌هایی مانند ویروس هرپسسیلپلکس یا HSV نوع 1 و HSV نوع 2 رخ دهد.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی در نحوه ایجاد شدن آن می‌باشد و تبخال همانطور که ذکر شد در اثر عفونت‌های مقاربتی رخ می‌دهد. تبخال تناسلی ممکن است با دوره‌هایی بدون علامت همراه باشد ولی بعد از آن به صورت دردناک زخم شما تشدید پیدا کند. این ویروس به شرکای جنسی نیز منتقل می‌شود.

شاید تشخیص تبخال تناسلی و جوش کار دشواری باشد چرا که آن‌ها دارای ویژگی‌های مشابهی می‌باشند. با این وجود تفاوت‌هایی در بین این دو وجود دارند که می‌توانند در فرد به شناسایی هر بیمای کمک کنند.

جوش‌ها معمولا به صورت برجستگی‌هایی هستند که از عفونت تشکیل شده‌اند و ظاهر چرکی سفید رنگ دارند. اما تبخال در اثر بیماری‌های مقاربتی ایجاد می‌شود و به صورت برجستگی‌هایی سفید یا قرمز رنگ می‌باشد که یک مایع شفاف درون آن‌ها وجود دارد که بسیار دردناک می‌باشد. در اصل این تفاوت جوش و تبخال تناسلی است.

فرق زگیل تناسلی با جوش در بروز علائم

با توجه به اینکه زگیل تناسلی و جوش هر یک دارای علائم متفاوت هستند، ممکن است تعجب کنید که چگونه می‌تواندر شرایط مختلف هر یک را شناسایی کرد. برای این کار بهتر است با علائم آن‌هادر مطلب فرق زگیل تناسلی با جوش آشنا شوید.

  • علائم مشترک

زگیل‌های تناسلی و جوش علائم مشترکی دارند که این علائم در بین همه آن‌ها وجود دارند. علائم مشترک این دو بیماری عبارتند از:

در زمان لمس کردن دردناک هستند.

دارای خارش و خون‌ریزی هستند.

در هر نقطه‌ای از اندام تناسلی رشد کرده و ظاهر می‌شوند.

علائم خاص زگیل تناسلی یا HPV

گوشتی رنگ

نرم در زمان لمس کردن

کمی شبیه به گل کلم

ظاهر شدن به صورت خوشه‌ای

بهتر است بدانید که این علائم در ناحیه تناسلی مردان به روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران، ران و داخل و اطراف مقعد دیده می‌شوند.

همچنین این علائم در ناحیه تناسلی زنانه در داخل واژن یا مقعد، خارج از واژن و مقعد و به روی دهانه رحم توسط پزشک قابل مشاهده هستند. این علائم که ناشی از زگیل تناسلی مردان و زنان هستند، در مواقع نادر، ممکن است به روی لب‌ها، دهان و زبان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی داشته است، نیز ظاهر شوند.

علائم خاص جوش تناسلی

شبیه به جوش‌های صورت هستند.

برجسته و قرمز رنگ

جوش‌های سفید رنگ به دلیل محتوای چرکی

دردناک و ملتهب

عفونت نیاز به درمان

فرق جوش چرکی با زگیل تناسلی در این است که جوش‌ها ممکن است خود به خود هر از چند گاهی از بین بروند. پس اگر جوش‌هایی دارید که اصلا از بین نرفته‌اند و دردناک و خارش‌دار هستند، ممکن استآن‌ها اصلا جوش نباشند. بنابراین باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

فرق زگیل تناسلی با جوش در علل پدیدآورنده

بهتر است بدانید که دلیل ایجاد شدن جوش و زگیل‌های تناسلی، کاملا متمایز است که بهتر است با هر یک از آن‌ها آشنا شوید:

  • علل ایجاد شدن زگیل تناسلی مردان و زنان

زگیل تناسلی یا HPV معمولا از طریق تماس پوست به پوست انتقال پیدا می‌کند. برای انتقال این ویروس حتما نباید رابطه جنسی به صورت کامل صورت بگیرد و تنها تماس پوست با پوست کافی است تا این ویروس به بدن شخص دیگر منتقل شود.

زگیل‌های تناسلی معمولا به وسیله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی نیز منتقل می‌شود و ممکن است چندین هفته شاهد هیچ گونه علائمی در آن نباشید. همچنین این زگیل‌های تناسلی در اندام تناسلی بانوان به راحتی قابل مشاهده نیست اما در اندام تناسلی مردان به راحتی دیده می‌شود.

برای پیشگیری از انواع بیماری‌های زگیل‌های تناسلی، بهتر است تا حد زیادی با هر شخصی رابطه جنسی برقرار نکنید. همچنین هر دو فرد باید قبل از رابطه تمام نکات بهداشتی را در نظافت خود رعایت کنند.

استفاده از کاندوم و یا شستن دهان و دندان‌ها قبل از رابطه و تمیز کردن ناحیه تناسلی تا حد زیادی می‌تواند از بروز زگیل‌های تناسلی جلوگیری کند.

در برخی از کشورها نیز برای جلوگیری از بروز این اتفاق، به افراد 9 تا 45 سال قبل از شروع رابطه جنسی واکسن مخصوص تزریق می‌شود که این بسیار جالب است، چرا که باعث می‌شود این افراد کمتر در خطر زگیل‌های تناسلی قرار بگیرند.

  • علل ایجاد شدن جوش‌های تناسلی

فرق زگیل تناسلی با جوش در این است که جوش‌ها هیچ ربطی به تماس پوست با پوست ندارند و ممکن به دلیل مسدود شدن منافذ پوست یا زمانی که عفونت اضافی در زیر پوست جمع شده یا حتی عدم نظافت صحیح به وجود بیایند.

معمولا اصلاح با وسایل کثیف و آلوده و یا اپیلاسیون گاهی می‌تواند باعث به وجود آمدن این جوش‌ها نیز شود. همچنین استفاده از مواد حساسیت زا مانند برخی از شوینده‎ها یا پوشیدن لباس‌های نامناسب می‌تواند باعث جوش شود.

فرق زگیل تناسلی با جوش در شیوه‌های درمان

زمانی که فردی برای درمان نزد پزشک مراجعه می‌کند، برای هر مشکلی تحت درمان‌های خاصی قرار می‌گیرد. به این صورت بهتر است بدانید که زگیل‌های تناسلی و جوش هر کدام دارای درمان‌های مخصوص به خود هستند که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید.

البته لازم است بدانید که زمانی که برای درمان آن‌ها به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک ابتدا به روش‌های تشخیصی سعی می‌کند تا نوع بیماری را تشخیص دهد. این روش‌ها شامل مشاوره بالینی راجع به سابقه جنسی، علائم، نوع رابطه و انجام آزمایشات مخصوص می‌باشد. سپس به درمان می‌پردازد. این درمان‌ها به صورت موارد ذکر شده در زیر می‌باشند:

  • درمان زگیل تناسلی

زمانی که برای درمان مراجعه می‌کنید، پزشک به وسیله یک دستگاه به نام اسپکولوم دهانه رحم را باز می‌کند تا مسیر بین واژن و رحم را مشاهده کند. سپس از یک ابزار دسته بلند برای جمع آوری نمونه از سلول‌ها استفاده می‌کند که این برای اطمینان از عدم وجود بیماری‌های سرطانی است.

زگیل‌های تناسلی نیز ممکن با توجه به شدت آن خود به خود از بین بروند که این بسیار نادر خواهد بود. در غیر این صورت پزشک مراقبت‌های بهداشتی را برای شما توصیه می‌کند که این مراقبت‌ها شامل درمان‌های شیمیایی، کرم‌های تجویزی و … می‌باشند.

نکته‌ای که در درمان اهمیت دارد، اینجاست که به هیچ عنوان برای برداشتن زگیل به صورت خودسرانه اقدام نکنید. همچنین اگر هر یک از روش‌های درمانی ذکر شده باعث اذیت و آزار شما باشد، پزشک از انجام آن ممانعت می‌کند. بنابراین باید طبق دستور پزشک برای درمان اقدام کنید.

 در بعضی مواقع نیز پزشک تست بیوپسی یا تست پاپ تجویز می‌کند. این تست معمولا برای زنان 30 سال و بالاتر از آن انجام می‌گیرد. درمان دارویی نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با زگیل‌های تناسلی تجویز می‌شود. همچنین لازم است در طول درمان از رابطه جنسی خودداری کنید.

چرا که این کار باعث تحریک پوست شریک جنسی و انتقال آن می‌شود. ممکن است در طول درمان بدن درد، سرفه و یا خستگی نیز داشته باشید. در این زمان دارویی مانند پودوفیلین نیز تجویز می‌شود که باعث از بین بردن بافت زگیل‌های تناسلی می‌شود.

این دارو برای درمان زگیل‌های تناسلی داخلی نیست و برای زگیل‌های تناسلی داخلی معمولا از تری کلرواستیک اسید که یک درمان شیمیایی است استفاده می‌شود.

در نهایت زمانی که به روش‌های ذکر شده بهبودی صورت نگرفت، پزشک از عمل جراحی استفاده می‌کند که این عمل شامل انجماد با نیتروژن مایع یا کرایوتراپی، الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل، برداشتن زگیل که نیازمند بیهوشی یا بی‌حسی موضعی می‌باشد و یا درمان‌های لیزری است.

در بعضی مواقع نیز پزشک برای برداشتن آن به روش الکتروسرجریلوپ اقدام می‌کند که در این روش یک حلقه سیمی با الکتریستهشارژ شده و زگیل به نوعی برای از بین برده شدن تحت جراحی قرار می‌گیرد. در هر صورت باید تحت نظر پزشک متخصصقرار بگیرید. این روش‌ها در درمان زگیل تناسلی مردان نیز تا حدودی یکسان است.

  • درمان جوش تناسلی

زمانی که برای درمان جوش در ناحیه تناسلی اقدام می‌کنید، پزشک ابتدا به تشخیص آن می‌پردازد. در این روش پزشک به مشاوره بالینی پرداخته و از شما راجع به نحوه رعایت بهداشت، سابقه جنسی و .. سوال می‌کند. سپس به انجام آزمایشات عفونی و … می‌پردازد.

بعد با توجه به نتایج به دست آمده به استفاده از روش‌های درمانی می‌پردازد. در این زمان ممکن است پزشک به تجویز داروهای آنتی هیستامین، داروهای ضد ویروسی، داروهای کاهش آکنه و جوش و کرم ایمیکیمود بپردازد که باعث از بین بردن جوش تناسلی می‌شوند.

همانطور که یکبار ذکر شد، فرق زگیل تناسلی با جوش در این است که در بیشتر مواقع این جوش‌ها خود به خود از بین می‌روند. در غیر این صورت استفاده از کمپرس آب گرم باعث سر باز کردن جوش و بهبود سریع‌تر آن خواهد شد. در این امر می‌توانید از کرم‌های موضعی نیز استفاده کنید.

اما بهتر است قبل از استفاده دستور‌العمل‌هایآن‌ها را مطالعه کنید و محصولی را تهیه کنید که برای همین درمان فرموله شده باشد. در غیر این صورت می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و مراقبت‌های بهداشتی را به عمل آورید.

اکنون که با فرق جوش چرکی با زگیل تناسلی آشنا شدید، بهتر است بدانید در طول درمان برای از بین رفتن این جوش‌ها بهتر است از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ خودداری کنید، همچنین لباس زیری را انتخاب کنید که از جنس نخ پنبه باشد.

سپس به صورت روزانه ناحیه تناسلی خود را با آب و صابون ملایم بشویید و لباس زیر عرق کرده خود را دائما تعویض کنید. همچنین اگر زن هستید، در زمان عادات ماهیانه، پدهای بهداشتی خود را به صورت مرتب تعویض کنید. با رعایت اصول ذکر شده تا حد زیادی می‌توانید از بروز جوش‌های تناسلی جلوگیری کنید.

اهمیت مراجعه به پزشک جهت تشخیص تفاوت جوش و تبخال تناسلی

زگیل تناسلی، جوش و یا تبخال تناسلی از دسته بیماری‌هایی هستند که اگر برای درمان آن‌ها نزد پزشک مراجعه نکنید، ممکن است با عوارض زیادی روبرو شوید که این عوارض شامل سرطان‌های رحمی یا دیسپلازیمی‌باشند.

همچنین از سایر عوارض آن می‌توان به سرطان آلت تناسلی ، سرطان مقعد، سرطان حنجره و سرطان مری در مردان و زنان اشاره کرد.

بهتر است زمانی که تصور می‌کنید به هر دلیلی دچار زگیل‌های تناسلی، جوش و یا تبخال تناسلی شده‌اید، سریعا با پزشک خود مشورت کنید. آن‌ها در مراجعه در اسرع وقت می‌توانند با به کارگیری روش‌های تشخیصی بهترین گزینه‌های درمان را برای شما تجویز کنند.

علاوه بر این، باید در این باره با شریک جنسی خود مشورت کنید تا بهتر درمان خود را پشت سر بگذارید. درست است که فرق زگیل تناسلی با جوش زمین تا آسمان است ولی در هر صورت هر دویآن‌هامی‌توانند باعث بروز ناراحتی‌هایشدیدتری مانند انواع عفونت، ناباروری و … شوند. بنابراین باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

از آنجایی که برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که این عفونت‌ها ممکن است در بدن پنهان باشند و علائم آن بعد از مدت‌ها نمایان شوند، می‌تواند باعث بروز بیماری‌های زیادی شود. پس بهترین راه مراجعه برای چکاپ ماهیانه نزد پزشک و انجام مراقبت‌های پزشکی می‌باشد.

بهتر است اهمیت مراجعه به پزشک را جدی بگیرید و بدانید که عدم اهمیت به این موضوع تا حد زیادی می‌تواند سلامتی شما را به خطر اندازد. اگر مراقبت‌های پزشکی خود را انجام دهید و پزشک به موقع از وجود این عارضه آگاه شود،روش‌های درمانی که توسط پزشک تجویز می‌شوندمی‌توانند تا حد زیادی جلوی شیوع بیماری را بگیرند.

زگیل تناسلی مردان

بروز زگیل تناسلی مردان نیز به اندازه زنان حائز اهمیت است و به دلیل نقش موثر در ابتلا به سرطان دستگاه تناسلی مردان باید به موقع درمان شود. این بیماری که در اثر ابتلا به ویروس اچ پی وی بروز می‌کند در مردانی که از لحاظ جنسی فعال هستند و یا شرکای جنسی متفاوتی دارند امروزه بسیار شایع شده است.

به دلیل احتمال انتقال زگیل تناسلی مردان از فردی به فرد دیگر تشخیص و درمان به موقع ان ضروری است.

سخن آخر

اکنون که با فرق زگیل تناسلی با جوش و تفاوت جوش و تبخال تناسلی آشنا شدید، بهتر است بدانید که همه این عارضه‌ها نیازمند رسیدگی به موقع توسط پزشک هستند. بنابراین باید در این صورت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا بتوانید روند درمان خود را به صورت ایده‌آل پشت سر بگذارید. تشخیص یک پزشک خبره و ماهر در این زمینه در جلوگیری از شیوع انواع بیماری در شما بسیار تاثیرگذار است