هیپرتروفی لابیا

هیپرتروفی لابیا

همانطور که می دانید همه افراد دارای ویژگی های صورت ، بدن و رنگ پوست متفاوت هستند. در دستگاه تناسلی خارجی زنان نیز تفاوت هایی وجود دارد که به عنوان ولو شناخته می شود. یکی از این تفاوت ها هیپرتروفی لابیا است که اصطلاح پزشکی برای مواردی است که یک یا هر دو لب واژن بزرگتر از حد معمول باشد.

بنابراین اگر به دنبال راهی برای درمان لابیا نامتقارن هستید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را از زبان بهترین متخصص زنان در کلینیک دکتر روشن از دست ندهید.

ولو حاوی دو دسته چین و چروک پوست یا لب است. به چین های بزرگ خارجی لب بزرگ گفته می شود. چین های کوچکتر و داخلی لب های کوچک هستند.

در بیشتر خانم ها ، لب ها متقارن نیستند.  البته این اتفاق به هیچ وجه غیر معمول نیست که یک طرف بزرگتر از طرف دیگر باشد. همچنین ممکن است ناحیه تناسلی خارجی برای هر فرد اندازه و شکل متفاوتی داشته باشد.

اصطلاح “هایپرتروفی لب بزرگ” به لب های بزرگ خارجی گفته می شود. به همین ترتیب ، اصطلاح “هایپرتروفی لب مینور” لب های کوچک داخلی را توصیف می کند.

در هر صورت ، هیپرتروفی لب به این معنی نیست که شما از نظر پزشکی مشکل دارید. اما اگر به دلیل نامتقارن بودن لابیا دچار عدم اعتماد بنفس شده اید، پیشنهاد می کنیم که دیگر نگران و ناراحت نباشید و مطلب زیر را تا انتها بخوانید تا از روش های مدرن در درمان عدم تقارن لابیا یا هیپرتروفی لابیا بهره مند شوید.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های زنان و زایمان و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی و ارتباط با پزشک و بیان سوالات ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی ما شوید و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.

علائم هیپرتروفی لابیا چیست؟

اگر هیپرتروفی لابیا به صورت خفیف داشته باشید ، ممکن است هیچ وقت متوجه آن نشوید. با این حال ، لابیا مینور یا لب داخلی بسیار حساس تر از لابیا بزرگ یا لب خارجی است. به همین دلیل بزرگ شدن لابیا مینور می تواند چند مشکل ایجاد کند. مثلا هیپرتروفی لابیا می تواند برآمدگی قابل توجهی در لباس شما ایجاد کند ، به خصوص هنگامی که لباس شنا یا مایو می پوشید.

سایر علائم هیپرتروفی لابیا مینور شامل موارد زیر است:

مشکلات بهداشتی

اگر منطقه بیش از حد حساس باشد ، ممکن است حتی از لمس ناحیه تناسلی خودداری کنید. همچنین تمیز کردن پوست ، به ویژه در دوران قاعدگی ، می تواند پیچیده تر باشد. این ممکن است منجر به عفونت های مزمن شود.

تحریک پوست

لب های بزرگ می توانند روی لباس زیر شما کشیده شوند. اصطکاک طولانی مدت می تواند منجر به پوستی خشن ، تحریک شده و بسیار حساس شود.

درد و ناراحتی

بزرگ شدن لابیا می تواند موجب این شود که در طی فعالیت های بدنی آسیب ببیند ، به ویژه ورزش هایی که به ناحیه تناسلی فشار وارد می کنند. مثل سوارکاری و دوچرخه سواری

چه عواملی باعث هیپرتروفی لابیا می شود؟

 همانطور که ممکن است یکی از پاهای شما کمی بلندتر از پای دیگر باشد ، لابیا نیز دقیقاً به همین صورت است و ممکن است نامتقارن باشد. بنابراین هیچ چیزی به عنوان اندازه یا شکل صحیح برای لابیا وجود ندارد.

حال اینکه چرا لبهای واژن بزرگ می شود، همیشه روشن نیست. علل مختلفی برای این وجود دارد که شامل موارد زیر باشد:

به دلایل ژنتیکی که ممکن است لبهای شما از بدو تولد به همین ترتیب باشد.

با افزایش استروژن و سایر هورمونهای زنانه در دوران بلوغ ، تغییرات زیادی اتفاق می افتد ، از جمله رشد لبهای کوچک.

در دوران بارداری ، افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی می تواند فشار را افزایش دهد و منجر به بزرگ شدن لابیا شود.

در بعضی موارد ، هیپرتروفی لابیا می تواند به دلیل عفونت یا ضربه به ناحیه رخ دهد.

هیپرتروفی لابیا چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش خاصی برای تعیین میزان هیپرتروفی لابیا وجود ندارد. اگر لب های مینور شما بزرگتر از لبهای ماژور باشد ، ممکن است پزشک با معاینه فیزیکی ، آن را به عنوان هیپرتروفی لابیا تشخیص دهد. اندازه گیری دقیقی وجود ندارد که لابیا را هیپرتروفیزه کند یا نه ، زیرا تشخیص به طور کلی براساس معاینه جسمی و علائم فردی انجام می شود.

آیا درمانی برای هیپرتروفی لابیا وجود دارد؟

وقتی هیپرتروفی لابیا نتواند برای شما مشکلی ایجاد نکند ، شما نیازی به درمان ندارید. و این عارضه برای سلامت کلی شما مضر نیست.

اگر هایپرتروفی لابیا در زندگی و توانایی شما برای لذت بردن از فعالیت های بدنی یا روابط جنسی تداخل ایجاد می کند ، به کلینیک تخصصی فوق تخصصی زنان زایمان دکتر روشن مراجعه کنید تا از نظرات و مشاوره با بهترین متخصص زنان بهره مند شوید.

پزشک شما ممکن است برای هیپرتروفی شدید لابیا ، جراحی به نام لابیاپلاستی را توصیه کند. در طی این آزمایش جراحی ، متخصص لابیاپلاستی بافت اضافی را از بین می برد. او می تواند اندازه لب ها را کاهش دهند و آن را تغییر شکل دهد. این جراحی معمولاً به بیهوشی عمومی نیاز دارد ، اگرچه گاهی اوقات با آرام بخشی و بی حسی موضعی نیز می توان آن را انجام داد.

مانند هر عمل جراحی ، ممکن است عوارضی در این عمل وجود داشته باشد ، از جمله:

واکنش به بیهوشی

عفونت

خون ریزی

جای زخم

بعد از جراحی ، ممکن است به مدت چند هفته تورم ، کبودی و حساسیت داشته باشید. در این مدت باید منطقه را تمیز و خشک نگه دارید. همچنین باید لباس گشاد بپوشید و از فعالیت هایی که باعث اصطکاک در ناحیه تناسلی می شوند خودداری کنید.

تعداد آزمایشات لابیاپلاستی در ایالات متحده در حال رشد است. در سال 2013 ، بیش از 5000 مورد انجام شده است که 44 درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته است. این جراحی می تواند برای زنانی که از هیپرتروفی لابیا احساس درد و ناراحتی دارند، بسیار مفید باشد.

برخی از خانمها این جراحی را صرفاً به دلایل زیبایی انجام می دهند. هنگام در نظر گرفتن عمل لابیوپلاستی به عنوان یک روش زیبایی ، انتظارات خود را با پزشک زنان خود در میان بگذارید.

دقت کنید که با مراجعه به یک جراح لابیاپلاستی حاذق می توانید عوارض این عمل را به حداقل برسانید.

پس از لابیاپلاستی

هیپرتروفی لابیا

بعد از انجام لابیاپلاستی باید ظرف یک یا دو ماه کاملاً بهبود یابید. پزشک در مورد زمان شروع فعالیت های عادی مانند نزدیکی جنسی و ورزش شدید دستورالعمل های خاصی به شما می دهد.

این زخم ها به مرور زمان کمرنگ می شوند و نتایج به طور کلی مثبت هستند.

نکاتی نهایی در لابیاپلاستی برای هیپرتروفی لابیا

جراحی یک قدم مهم است و همیشه برای هیپرتروفی لابیا لازم نیست. برای به حداقل رساندن ناراحتی های بوجود آمده به دلیل هیپرتروفی لابیا این نکات را دنبال کنید:

هنگام استحمام یا دوش گرفتن ، فقط از صابون ملایم استفاده کنید که فاقد رنگ ، رایحه یا مواد شیمیایی است و حتماً آن را با آب بشویید.

از پوشیدن لباس زیر که لابیای شما را می ساید یا خیلی تنگ است خودداری کنید. از لباس ها با جنس های پنبه ای و گشاد استفاده کنید.

از پوشیدن شلوار تنگ و چسبان بپرهیزید.

شلوار گشاد بپوشید.  همچنین می توانید از دامن استفاده کنید.

نوارهای بهداشتی را انتخاب کنید که بدون بو باشند و فاقد مواد شیمیایی و افزودنی باشند.

از متخصص زنان خود در مورد وجود پمادهای موضعی بدون نسخه که می توانید برای تسکین سوزش استفاده کنید ، بپرسید. پزشک شما همچنین ممکن است روش های دیگری برای مدیریت علائم هایپرتروفی لابیا به شما توصیه کند.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های زنان و زایمان و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی و ارتباط با پزشک و بیان سوالات ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی ما شوید و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.