زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؛ آشنایی با پیامدهای ابتلا به زگیل‌های تناسلی

زگیل‌های تناسلی در اثر ویروس HPV (پاپیلومای انسانی) ایجاد می‌شود. در واکنش به این سوال متداول که زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد، باید بگوییم برخی از انواع ویروس اچ پی وی، عامل ایجاد سرطان دهانه رحم بوده و با خطرات جدی همراه اند. لذا در مواجه با علائم زگیل تناسلی در زنان، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه و فرایند درمان را آغاز کنید.

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد

آنچه در این مقاله می خوانید :

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد و منظور از زگیل‌های تناسلی چیست؟

زگیل‌های تناسلی، یک بافت برجسته و نرم است که در ناحیه تناسلی پدیدار می‌شود. عامل این زگیل، نوعی ویروس پاپیلوم انسانی یا (HPV) است که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. راه انتقال این بیماری واگیردار، برقراری رابطه جنسی است.

ویروس HPV، شایع‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های جنسی یا آمیزشی است. زنان و مردانی که روابط جنسی پرخطر دارند، بیش از دیگران در خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی اند.

در نگاه کسانی که نمی‌دانند زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد، این یک ضایعه ساده است که در ظاهر مشکلاتی را ایجاد می‌کند و آنقدرها هم خطرناک نیست. اما آن روی سکه، چیز دیگری را نشان می‌دهد و زگیل‌های تناسلی با پیامدهای ناخوشایندی همراه است که ضرورت پیشگیری و درمان آن را دوچندان می‌کند.

در بین بیش از ۱۰۰ گونه مختلف این ویروس، حدود ۴۰ مورد از آن‌ها می‌تواند دهان، گلو و آلت تناسلی را درگیر کند و در موارد شدید حتی موجب سرطان دهان یا رحم در بیمار شود. تیپ‌های ۱۶.۱۸، ۳۱.۳۳ و ۳۵ پرخطرند و تیپ ۶ و ۱۱ کمترین تهدید برای جان بیماران محسوب می‌شوند.

آنطور که به نظر می‌رسد، زنان در مواجه با زگیل تناسلی آسیب پذیرتر از مردان اند. به عبارت دیگر، خطر زگیل‌های تناسلی در زنان بیشتر است؛ چرا که برخی از انواع ویروس اچ پی وی، می‌توانند عامل سرطان دهانه رحم باشند و زمینه را برای تغییرات سلولی منجر به سرطان مهیا سازند. انواع پرخطر ویروس اچ پی وی، خطر ابتلا به سرطان مقعد، سرطان ولوار و سرطان دهان را به شدت افزایش می‌دهند.

اگر به عنوان یک خانم، مخاطب مقاله ما هستید و اخیراً به زگیل‌های تناسلی مبتلا شده اید، نباید با خواندن این مقاله نگران شوید؛ یادتان باشد که همیشه قرار نیست عفونت‌های HPV منجر به سرطان دهانه رحم و بیماری‌های خطرناک دیگر شود!

با این حال تست پاپ اسمیر می‌تواند به تشخیص این موضوع کمک کند. عدم درمان به موقع زگیل‌های تناسلی، قطعاً دامنه عوارض آن را گسترده‌تر می‌کند. بی‌توجهی به این مسئله، موجب پیشرفت زگیل تناسلی و اشاعه آن در سایر نواحی بدن خواهد شد.

در صورتی که یک خانم به زگیل‌های تناسلی مبتلا باشد، به آسانی می‌تواند این ویروس را از طریق برقراری رابطه جنسی (حتی اگر این رابطه کامل نباشد) به شریک جنسی خود انتقال دهد و او را گرفتار کند. برخی فکر می‌کنند با استفاده از کاندوم می‌توان از زگیل‌های تناسلی جلوگیری کرد. این تصور کاملاً اشتباه است؛ زیرا کاندوم تنها می‌تواند بخشی از ناحیه تناسلی را پوشش دهد و نه تمامی آن را.

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؛ سرطان دهانه رحم

ویروس مولد HPV عامل زگیل‌های تناسلی، از عوامل تاثیرگذار در بروز سرطان دهانه رحم در زنان است. به گفته محققین، اصلی‌ترین دلیل ابتلا به سرطان دهانه رحم، زگیل‌های تناسلی است. انواع پرخطر ویروس اچ پی وی که در بروز سرطان دهانه رحم در بانوان نقش پررنگی دارند، ویروس ۱۶ و ۱۸ پاپیلومای انسانی است. ناگفته نماند که سرطان پروستات، آلت تناسلی و مقعد در آقایان نیز از این دو ویروس عامل زگیل‌های تناسلی سرچشمه می‌گیرد.

در ابتدای ورود ویروس اچ پی وی به بدن خانم ها، سیستم دفاعی آن‌ها سعی در پاکسازی بدن دارد تا مشکلی ایجاد نشود. در موارد بسیاری دیده شده که عفونت HPV، خود به خود طی ۱ الی ۲ سال درمان شده و ناپدید می‌گردد. اما گاهی این ویروس در بدن جا خوش می‌کند و ماندگار می‌شود. در این صورت با نفوذ به بافت‌های گردن رحم، زمینه را برای بروز مشکلات دیگر فراهم می‌کند.

با وجود ویروس اچ پی وی، سلول‌های گردن رحم، رشد غیرطبیعی خواهند داشت. این ضایعات پیش سرطان‌اند و اگر در مراحل اولیه با تست پاپ اسمیر شناسایی نشوند، با گذشت زمان به سرطان تبدیل خواهند شد.

ترشحات غیر طبیعی از واژن، خونریزی بعد از یائسگی و مابین سیکل قاعدگی، درد در حین برقراری رابطه جنسی و قاعدگی سنگین از جمله علائمی است که زنگ خطر تبدیل عوامل زگیل تناسلی به سلول‌های پیش سرطانی را به صدا درمی آورد.

فاصله بین ابتلا به زگیل‌های تناسلی تا رشد غیرطبیعی سلول‌ها و تشکیل تومور، ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد. با این حال، درمان زودهنگام زگیل‌های تناسلی در زنان، اهمیت بسیار زیادی دارد و اصلاً نباید از آن غافل شد.

آزمایش پاپ اسمیر که قادر به تشخیص تغییرات سلول‌های رحمی است، ساده‌ترین روش تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم می‌باشد. سرطان دهانه رحم که آن را سرطان سرویکس می‌نامند، در مراحل اولیه قابل درمان است، اما درمان آن در مراحل پیشرفته، چندان موفقیت‌آمیز نیست.

 

سرطان واژن یکی از عوارض زگیل تناسلی میان زنان

پیش‌تر در پاسخ به سوال زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد به سرطان دهانه رحم اشاره کرده بودیم. اما باید بدانید که کانسر سرویکس (سرطان دهانه رحم) تنها سرطان مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی نیست.

سرطان واژن یا همان کانسر واژن، یک بیماری نادر است که سلول‌های فعال در سطح واژن یا مهبل را درگیر می‌کند. چنانچه سلول‌های سرطانی به لب‌های واژن حمله کنند، سرطان مهبل و در صورتی که به بخش‌های داخلی واژن و لوله واژن نفوذ یابند، سرطان واژن نامیده می‌شوند.

اصلی‌ترین عامل خطرساز سرطان واژن، ویروس اچ پی وی عامل زگیل‌های تناسلی است. این خطر در خانم‌های مبتلا به زگیل تناسلی که ایضاً سیگار هم می‌کشند، بیشتر است.

نکته جالبی که باید بدانید این است که سلول‌های بافت پوششی واژن، درست مثل سلول‌های دهانه رحم، پس از آلوده شدن به ویروس HPV، پیش از سرطانی شدن، دچار تغییرات اولیه پیش سرطانی خواهند شد. گاهی زنانی که با تغییرات پیش بدخیم دهانه رحم مواجه شده اند، تغییراتی در سلول‌های واژن داشته‌اند که منجر به سرطان واژن شده است.

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؛ بدخیمی‌های دهانی

روند ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی HPV، نسبت به گذشته افزایش یافته است. وقتی پای این ویروس به بدن یک فرد سالم می‌رسد، سیستم ایمنی او، همه تلاش خود را به کار می‌بندد تا قبل از ایجاد عفونت، ویروس را از بین ببرد.

معمولاً سیستم ایمنی طی ۱ یا ۲ سال، موفق می‌شود که این عامل بیماری‌زا را از بدن دفع کند. با این وجود، همانطور که پیش‌تر نیز گفته بودیم برخی از عفونت‌های اچ پی وی در بدن باقی می‌مانند و گاه زمینه را برای بروز بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان مهیا می‌سازند.

برخی از ویروس‌های خانواده HPV، باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی داخل دهان می‌شوند که در این صورت حتماً باید به پزشک مراجعه کرد. این گونه‌های پاپیلوما، عامل ایجاد یک یا چند ضایعه بی‌خطر در دهان‌اند که در ظاهر شباهت زیادی به زگیل دارند و معمولاً با گذشت زمان بدون دخالت پزشکان از بین می‌روند.

اما برخی از این ویروس‌ها که علاقه‌ای به رفتن ندارند، می‌مانند و ریسک ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهند.

معمولاً بانوانی که تجربه سکس دهانی را دارند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به بدخیمی‌های دهان از جمله سرطان‌های بافت پوششی گلو و دهان اند. البته در صورتی که پارتنرشان به زگیل‌های تناسلی مبتلا بوده باشد.

سرطان مقعد دیگر عارضه زگیل تناسلی در زنان

کانال مقعد، یک لوله کوتاه در انتهای رکتوم است که مدفوع از طریق آن از بدن خارج می‌شود. سرطان مقعد، با علائمی مثل خونریزی معده و درد مقعد همراه است. اما آیا می‌دانید سرطان مقعد چیست؟

سرطان مقعد، یک پاسخ دیگر برای سوال (زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد) است. سرطان مقعد که در علم پزشکی به آن آنال کانسر می‌گویند، جزو سرطان‌های غیر معمول است که عمدتاً کانال مقعد را درگیر می‌کند.

سرطان مقعد، با عفونت انتقال یافته از طریق ارتباط جنسی (ویروس پاپیلومای انسانی) بی‌ارتباط نیست. در واقع گسترش ویروس زگیل‌های تناسلی به سمت مقعد و یا مقاربت آنال، عامل اصلی سرطان مقعد است. شواهدی دال بر وجود ویروس HPV در اکثر موارد ابتلا به سرطان مقعد دیده شده است.

در دوران بارداری زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بانوانی که در دوران بارداری به سر می‌برند، از خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی ایمن نیستند و باید مراقب باشند. از این بانوان عزیز انتظار می‌رود که با مراقبت‌های مضاعف، از جان خود و نوزادشان محافظت کنند.

از مهمترین عوارض زگیل‌های تناسلی برای زنان باردار، احتمال انتقال ویروس از مادر مبتلا به ویروس پاپیلوم انسانی به نوزاد است. اگر مادران مبتلا به زگیل تناسلی، زایمان طبیعی داشته باشند و نوزاد خود را به صورت طبیعی به دنیا بیاورند، ممکن است نوزادشان به ویروس HPV آلوده شود. توصیه ما به این مادران، درمان زودهنگام این بیماری تا پیش از موعد زایمان است.

عارضه دیگری که ممکن است برای زنان باردار مبتلا به زگیل‌های تناسلی رخ دهد، مشکلات ادراری است. آن دسته از بانوانی که در دوران بارداری، با زگیل‌های وسیع و بزرگ ناحیه تناسلی دست و پنجه نرم می‌کنند، بعید نیست که به مرور با انسداد و گرفتگی مجاری ادراری مواجه شوند. در واقع این مجاری توسط زگیل‌های بزرگ و بیشمار مسدود خواهد شد.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

در ادامه بحث درباره اینکه زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد، می‌خواهیم کمی هم درباره علائم زگیل‌های تناسلی با شما صحبت کنیم. شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که اصلاً از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

وقتی از زگیل‌های تناسلی حرف می‌زنیم، منظورمان یک سری بافت‌های نرم و توده‌هایی است که ویروس HPV، با فعالیت بر روی اندام جنسی، آن‌ها را ایجاد می‌کند. این ویروس در اثر رابطه جنسی واژینال، رابطه مقعدی و رابطه دهانی بین شرکای جنسی منتقل می‌شود. البته فاصله بین برقراری رابطه با فرد مبتلا به ویروس HPV تا تشکیل زگیل با علائم قابل مشاهده، چندین هفته یا حتی چندین ماه است.

زگیل‌های تناسلی معمولاً بدون درد است و رشد کمی دارد. برخلاف زخم‌هایی که در جای جای بدن ایجاد می‌شود، رشد زگیل‌های تناسلی چندان دردناک نیست و چرک و خونریزی ندارد. برخی از انواع زگیل تناسلی، به دلیل کوچک بودن و همرنگ بودن با پوست، اصلاً دیده نمی‌شوند. پس از کجا بفهمیم زگیل‌های تناسلی داریم؟ برای دانستن این موضوع، دو راه دارید. اول دقت به علائم زگیل‌های تناسلی و دوم در نظر گفتن محل تشکیل آن‌ها است.

علائم زگیل تناسلی برای زنان:

 • زائده‌های توپر گوشتی بزرگ و برآمده که ظاهرشان شبیه به یک خوشه است. (مثل گل کلم)
 • زائده‌های توپر گوشتی کوچک و برآمده
 • زائده‌های همرنگ با پوست
 • زائده‌های روشن یا تیره
 • سوزش در محل زگیل
 • درد کم و خونریزی (البته اگر زگیل در مجاری ادراری قرار گرفته باشد)
 • ترشحات واژن
 • خارش

محل تشکیل زگیل‌های تناسلی بین زنان

 • درون واژن و داخل مقعد
 • بیرون واژن یا خارج از مقعد
 • روی دهانه رحم
 • در دهان (به شرط برقراری ارتباط جنسی دهانی با فرد بیمار)

علت زگیل تناسلی در زنان چیست؟

در قسمت اول مقاله (زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد) گفتیم که ویروس پاپیلومای انسان (HPV)، علت زگیل تناسلی در زنان است. زگیل‌های تناسلی یک اپیدمی بوده و واگیردار است. کسی که مبتلا به ویروس اچ پی وی است، ناقل این بیماری محسوب می‌شود؛ حتی اگر در ظاهر هیچ علامتی نداشته باشد!

علت زگیل تناسلی در زنان:

 • برقراری رابطه جنسی با کسی که اعتمادی به سلامت جنسی او نیست.
 • برقراری رابطه با چندین شریک جنسی
 • تماس نزدیک دستگاه تناسلی با فردی که آلوده به ویروس است. (این یعنی حتی لمس دستگاه تناسلی نیز می‌تواند عامل انتقال ویروس و علت ابتلا به زگیل‌های تناسلی در زنان باشد. زگیل‌های تناسلی از فرد مبتلا به ویروس دریافت خواهد شد؛ اگر دخول، ارگاسم و انزالی رخ نداده باشد)
 • در موارد معدودی، علت زگیل‌ تناسلی در زنان، تماس زگیل‌های روی دست با دستگاه تناسلی است. (این علت بسیار نادر است)
 • انتقال ویروس هنگام زایمان طبیعی از مادر مبتلا به نوزاد. (این علت هم نادر است)
 • استفاده از لباس زیر و حوله فردی که آلوده به زگیل تناسلی است.
 • تماس دست آلوده به ویروس HPV با دستگاه تناسلی

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند

با توجه به اینکه مهمترین راه انتقال ویروس اچ پی وی از طریق رابطه جنسی است، کسانی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به زگیل‌های تناسلی اند.

خطر زگیل‌های تناسلی میان این افراد بیشتر است:

 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در برابر زگیل‌های تناسلی آسیب پذیرتر خواهند بود. کسانی که به ویروس HIV مبتلا هستند و یا با بیماری‌های خودایمنی دست و پنجه نرم می‌کنند، در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. این افراد حتی بدون برقراری رابطه جنسی و صرفاً با رعایت نکردن اصول بهداشتی به زگیل‌های تناسلی مبتلا شوند. (البته این یک احتمال است)
 • خانم‌هایی که به طور پیوسته از قرص‌های بارداری استفاده می‌کنند، با ریسک بیشتری از ابتلا به زگیل تناسلی مواجه اند.
 • کسانی که به مدت طولانی، داروهای آنتی بیوتیک مصرف کرده اند.
 • کودکانی که از پدر و مادر مبتلا به زگیل‌های تناسلی متولد شده اند.
 • افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند.
 • کسانی که تحت معالجه با شیمی درمانی و پرتودرمانی اند.
 • بیمارانی که از اختلالات عفونی و مشکلات پوستی رنج می‌برند.

آشنایی با روش‌های درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان زگیل‌های تناسلی، خطر سرایت آن را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. اگر با علائم زگیل‌های تناسلی به پزشک مراجعه کنید، او روش‌های مختلفی را برای درمان شما پیشنهاد خواهد داد و این بستگی به ظاهر زگیل، تعداد و محل آن دارد. البته پزشکان، صرفاً زگیل‌هایی را که قابل رویت‌اند درمان خواهند کرد.

روش‌های درمان زگیل تناسلی در زنان:

 • لیزر: پرتوهای شدید و متمرکز لیزر، قادر به از بین بردن زگیل‌های تناسلی است. لیزردرمانی برای درمان زگیل‌های تناسلی، با اعمال بی‌حسی موضعی قابل انجام است.
 • کرایوتراپی: این متد از درمان زگیل تناسلی در زنان، بر پایه انجماد استوار شده است. پزشک، زگیل را با استفاده از نیتروژن مایع منجمد خواهد کرد که البته این فرایند با بروز تاول‌های خفیف و جزئی در اطراف زگیل‌ها همراه است. با بهبود پوست، زگیل‌ها از بین می‌رود و پوست جدید ظاهر می‌شود. گاهی برای حذف کامل زگیل ها، به درمان‌های مکرر نیاز است.
 • داروهای موضعی: طول درمان با این روش، به چندین هفته می‌رسد. برای درمان زگیل با دارو، هر هفته، یک مایع یا یک کرم را به صورت مستقیم بر روی زگیل‌ها اعمال خواهد کرد.
 • الکتروکوتری: پزشکان برای درمان زگیل تناسلی در زنان به روش الکتروکوتری، ازجریان الکتریکی استفاده می‌کنند. الکتروکوتری تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • جراحی: در عمل جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی، زگیل‌ها بریده شده و از پوست خارج می‌شوند.

معمولاً پزشکان بیش از یک روش درمانی را برای از بین بردن زگیل تناسلی به کار می‌برند. این درمان‌ها دردناک نیستند اما احتمال دارد که تا ۲ روز باعث ایجاد سوزش و درد در بیمار شوند که برای تسکین آن می‌توان از داروهای تسکین دهنده درد استفاده کرد.

جمع‌بندی

عوارض زگیل‌های تناسلی در زنان چیست؟ اصلا از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟ علت زگیل تناسلی چیست و چه روش‌هایی برای درمان آن وجود دارد؟ این‌ها موضوعاتی بود که در اینجا مفصلاً درباره آن صحبت کردیم.

زگیل تناسلی، به عنوان یک بیماری مسری به راحتی قابل پیشگیری است. با توجه به اینکه بزرگترین عامل ایجاد زگیل تناسلی، روابط جنسی محافظت نشده است، شما می‌توانید با کنار گذاشتن رفتارهای پرخطر جنسی، ریسک ابتلا به زگیل تناسلی را به حداقل برسانید.

در پاسخ این سوال که زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد گفتیم که‌عدم درمان به موقع این عارضه، زمینه را برای بروز بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان دهانه رحم فراهم می‌کند. بنابراین درمان و از آن مهمتر پیشگیری از زگیل تناسلی را جدی بگیرید و حتماً مراقب سلامت خود باشید.

کلینیک ما از سال‌ها پیش در این زمینه فعالیت دارد و می‌تواند خدمات ارزشمندی را به شما عزیزان ارائه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر، حتماً با ما در ارتباط باشید.