درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به عنوان شایع‌ترین بیماری مقاربتی میان زنان است که در صورت عدم درمان مناسب زمینه ساز مشکلات جدی چون سرطان دهانه رحم خواهد بود. بنابراین درمان زگیل تناسلی زنان و کنترل آن اهمیت زیادی دارد. باید بگوییم درمان قطعی برای زگیل تناسلی بواسطه اتمام دوره درمان و کنترل وضعیت بیماران تحت نظر پزشک وجود دارد.

پیش از هر موردی باید تعریف صحیحی از بیماری و عارضه زگیل و درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان داشته باشیم. این عارضه به هیچ وجه خطرناک و کشنده نمی‌باشد و هیچگونه شباهتی به بیماری‌هایی مانند ایدز یا هپاتیت ندارد.

اغلب افراد به اشتباه تصور می‌کنند که ابتلا به بیماری زگیل معادل ابتلا به سرطان است، این باور کاملا اشتباه می‌باشد و متاسفانه این باور اشتباه در جامعه وجود دارد که درمان قطعی زگیل تناسلی غیرممکن است و به غلط تصور می‌کنند که عفونت با بیماری زگیل همیشه در بدن باقی می‌ماند. عارضه زگیل تناسلی با روش‌های علمی درمان قطعی دارد و می‌توانید بطور کامل از شر این مشکل خلاص بشوید.

برای خلاص شدن همیشگی از زگیل اگر به دنبال درمان قطعی برای این عارضه هستید، فقط باید درمان را توسط پزشک متخصص زنان یا اورولوژیست متخصص بخواهید.

درمان‌های گیاهی و دارویی که در فضای مجازی تبلیغ می‌شوند به هیچ عنوان تاثیری در درمان قطعی زگیل تناسلی ندارند و حتی می‌تواند شما را دچار عوارض جددی و خطرناکی کنند.

پس باید نشانه‌ها و مشخصات این عارضه را بدانیم و آگاه باشیم که به چه میزان در معرض خطر ابتلا به این بیماری می‌باشیم؟ این بیماری چه افرادی را درگیر می‌کند؟ عوارض و نشانه‌های این بیماری چیست؟ روش‌های درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان چیست؟ در ادامه این مطلب به توضیحات بیشتری در مورد این بیماری می‌پردازیم

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم

ژنیتال وارت و درمان قطعی زگیل تناسلی چیست؟

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم

بیماری زگیل تناسلی (ژنیتال وارت) یک بیماری پوستی- مخاطی متداول و شایعی است که در قسمت تناسلی نمایان می‌شود. این عارضه در حقیقت یک نوع عفونت سلول‌های مخاطی – جلدی و کاملا خوش خیم می‌باشد، ولی بسیار سرایت پذیر است و در بیشتر موارد توسط تماس جنسی با فرد مبتلا به این بیماری منتقل می‌شود .

هرچند مطلع هستیم این تنها راه انتقال بیماری نمی‌باشد و شاید ممکن است شخص بدون داشتن رابطه و تماس جنسی به این بیماری دچار شود. مواردی همچون استفاده از تیغ اصلاح بصورت مشترک با شخص آلوده و یا موارد مشابه دیگری از دیگر راه‌هایی هستند که امکان سرایت و انتقال این بیماری را به به دنبال دارد.

این عارضه دوره نهفتگی دارد و ممکن است به مدت هفته‌ها و یا سال‌ها طول بکشد تا نمایان شود. ولی در این وضعیت هم فرد ناقل بیماری است و حتی در این دوره نهفتگی هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این بیماری مبتلا کند. به همین علت است که بسیار شایع است و بدون این که خود شخص اطلاع داشته باشد، در حال انتقال این بیماری به شخص دیگری است.

راه‌های انتقال و درمان قطعی زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی از طریق روبوسی و دست دادن و یا در آغوش گرفتن شخص بیمار یا حتی توسط خون قابل انتقال نمی‌باشد. حتما باید با قسمت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تماس کامل داشته باشد تا از شخصی به شخص دیگر منتقل شود.

همانگونه که پیش از این هم مطرح کردیم عارضه زگیل بسیار خوش خیم است و جای هیچگونه ترس و نگرانی ندارد. با مراجعه به اورولوژیست‌ها و متخصصین مربوطه  می‌توانید به راحتی درمان قطعی زگیل تناسلی را انجام دهید. عامل تشکیل این عارضه ویروسی با نام پاپیلومای انسانی یا همان (HPV) است و هیچگونه ویژگی باکتریایی ندارد.

ویروس hpv و پیشگیری و درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان

واژهHPV  مخفف عبارت human papilloma virus به معنای ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشد و در ارتباط با نام گذاری این ویروس از آنجایی که بصورت مشابه به غده‌های غیرسرطانی پوستی پاپیلوما می‌گویند، نام این ویروس را نیز پاپیلوما گذاشته‌اند.

ویروس پاپیلوما از دسته ویروس‌های دی ان ای 2 رشته‌ای هستند و بیش از 170 مدل گوناگون از آن ویروس وجود دارد. از بین آنها حدود 40 نوع آنها می‌توانند در ناحیه تناسلی دچار بیماری‌های مختلف بشوند.

متوجه شدیم که این نوع ویروس انواع گوناگونی دارد و تنها موارد محدودی از آن هستند که ناحیه تناسلی را درگیر می‌کند و باعث بروز بیماری‌های مراقبتی می‌شود.

ویروس‌های پاپیلومای انسانی که بر روی انواعی ازhpv  ‌ها که ناحیه تناسلی را درگیر می‌کنند وجود دارند، برای درک بهتر نشانه و عوارض آن‌ها این ویروس‌ها را به دو دسته ویروس‌هایhpv  تناسلی پر خطر و ویروس‌های hpv  تناسلی کم خطر تقسیم بندی می‌کنند.

انواع ویروس HPV  زگیل تناسلی کم خطر

تقریبا 12 نوع از ویروس‌های زگیل تناسلی وجود دارد که کم خطر می‌باشند. اما می‌توانند موجب عارضه ژنیتال وارت و یا تغییرات بسیار اندکی بر روی دهانه رحم بیمار بشوند.

این انواع کم خطر ویروس عبارتند از  تیپ‌های 6، 11، 40، 42، 43، 44، 53 ، 54 ، 61 ، 72، 73 و 81.  بیش از 90 درصد از زگیل‌های پوستی مخاطی ناحیه تناسلی به علت عفونت با نوع 6 و 11 (Type 6 , 11) بوجود آمده است

انواع ویروسHPV  زگیل تناسلی پر خطر

انواع پر خطر ویروسhpv  زگیل تناسلی عبارتند از نوع 16، 18،31 ، 33 ، 35 ، 39 ، 45 ، 51 ، 52 ، 56 ، 58، 59 ، 68 و 69. ثابت شده است که بیش از 90 درصد تمام سرطان‌های مرتبط با ویروس ژنیتال وارت به علت HPV  نوع 16 و 18 رخ می‌دهد.

تمامی افرادی که به نوع پر خطر این ویروس مبتلا هستند دچار سرطان نمی‌شوند و کمتر از 10 درصد از زنان مبتلا به این نوع ویروس‌های پر خطر دچار بیماری سرطان دهانه رحم می‌شوند.

پس استفاده از واکسن بسیار توصیه مهم و ضروری است.

واکسن ویروس hpvو درمان زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل : این واکسن اولین واکسن مورد تایید در دنیا می‌باشد و جهت پیشگیری از ابتلا به عارضه زگیل تناسلی بسیار کاربردی است.

از نوع واکسن گارداسیل در مدل‌های دو ، چهار و 9 ظرفیتی در بازار وجود دارد. به این معنی که  مثلا واکسن گارداسیل 4 ظرفیتی (6 ، 11 ، 16 ، 18) شامل چهار سویه ویروس HPV است و می‌تواند 4 نوع رایج از ویروس‌های پوستی که ارتباط نزدیکی با بیماری سرطان دهانه رحم دارند را تحت پوشش قرار بدهند.

پس بهترین انتخاب واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی می باشد .که میتواند علیه ژنوتیپ های 31 و 33 و 45 و 52 و 58 نیز ایمنی لازم را ایجاد کند.

واکسن‌های گارداسیل توانایی پیشگیری تا حدود 90 درصد برای بیماری ژنیتال وارت را دارند .بسیار توصیه می‌شود که واکسیناسیون گارداسیل در سن 11 الی 12 سالگی برای همه افراد انجام شود. اگر به هر علتی واکسیناسیون انجام نشود  تا سن 25 سالگی باید حتما انجام شود.

این واکسن نیز همانند دیگر واکسن ها قابلیت درمان قطعی زگیل تناسلی را ندارد ولی میتواند از بروز این بیماری جلوگیری کند و ایمنی مورد نیاز برای مقابله با این بیماری را تشکیل بدهند.

این نوع واکسن‌ها  بر طبق برنامه‌های واکسیناسیون در سه دوز نیم میلی لیتری در 6 ماه توسط مراکز بهداشت و درمان تزریق می‌شود .بهتر است پیش از اولین نزدیکی این واکسن را دریافت کرده باشید تا از عوارض احتمالی این بیماری در امان باشید.

شرکت سازنده واکسن ویروس گارداسیل در داخل بروشر این محصول ادعا کرده است که افراد می توانند تا سن 45 سالگی می توانند از این واکسن 4 ظرفیتی استفاده کنند. اما ثابت شده است که اثرات این واکسن پس از سن 30 سالگی کاهش می‌یابد.

انواع زگیل تناسلی در زنان

بیماری زگیل‌های تناسلی به شکل‌های گوناگون و در اندازه و رنگ‌های مختلفی خود را نمایان می‌سازند. در بعضی موارد در اندازه بزرگ و میزان وسیعی را در برمی‌گیرند و در برخی موارد بسیار ریز و کوچک می‌باشد.

زگیل‌ها شاید مسطح و صاف باشند یا برجسته و بصورت گوشتی در رنگ‌های مختلفی همانند صورتی، قهوه‌ای، سفید و خاکستری نیز دیده می‌شوند. زگیل‌های تناسلی در مناطق مختلفی ظاهر می‌شوند و جای این مناطق می‌تواند بسیار متفاوت باشد. احتمالا در بخش‌های بیرونی قابل دیدن و در بخش‌های داخلی دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد قابل دیدن نیست.

در برخی موارد به صورت تکی هستند ولی در بعضی موارد این زگیل ها در کنار یکدیگرجمع میشوند و ظاهری مشابه گل کلم تشکیل می دهند. بیماری ژنیتال وارت نواحی مختلفی همچون ناحیه تناسلی و مقعد را نیز درگیر میکند . در حقیقت ظاهر نا خوش آیندی دارند و در برخی موارد احساس سوزش ، خارش و التهاب را به دنبال دارند و شخص مبتلا را با وضعیت حاد و دشواری روبرو میکند.

بیماری زگیل تناسلی در زنان و درمان قطعی زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی در خانم‌ها می‌تواند در نواحی اطراف واژن, ورودی مجرای ادراری، کلیتوریس, دهانه رحم, اطراف مقعد و حتی قسمت‌های داخلی دستگاه تناسلی ایجاد شود .

از نظر علمی استفاده از کاندوم محافظت صد در صدی در برابر انتقال بیماری ژنیتال وارت ایجاد نمی‌کند چونکه این ویروس حتی می‌تواند بر اثر تماس پوستی با فرد مبتلا، به شما نیز منتقل بشود.

امروزه برای افرادی که مبتلا به بیماری زگیل تناسلی بوده‌اند و برای آن‌ها درمان انجام شده است، توصیه می‌شود که تا اتمام زمان درمان و پاسخ دهی مناسب به درمان قطعی زگیل تناسلی از انجام رابطه جنسی بپرهیزند و یا در صورت انجام رابطه جنسی از شورت‌های مخصوصی که در داروخانه‌ها برای این افراد وجود دارد (کاندوم‌های شبیه شورت) استفاده بشود .

استفاده از کاندوم‌های مخصوص خانم‌ها به میزان زیادی خطر انتقال این بیماری را کاهش می‌دهد. بسیاری از افراد  به اشتباه تصور می‌کنند که این بیماری در زمان بارداری میتواند به جنین نیز منتقل شود.

اما فقط در هنگام زایمان به روش طبیعی خطر انتقال این بیماری به نوزاد وجود دارد. در حقیقت به این علت است که متخصصین پیشنهاد می‌کنند هنگامیکه مادر به بیماری ژنیتال وارت مبتلا است زایمان به شکل سزارین انجام شود.

بیماری زگیل تناسلی در زنان باردار می‌تواند باعث مشکلاتی در دفع ادرار بشود و دفع ادرار را تا حدودی سخت کند و اختلالاتی به همراه داشته باشد. پس بهتر است تمامی بانوان پیش از دوران بارداری شروع به درمان قطعی زگیل تناسلی کنند و از مشکلات و عوارض احتمالی برای مادر و فرزند جلوگیری کند.

راه‌های تشخیص و درمان صد در صد زگیل تناسلی

همانگونه که مطرح شد زگیل‌های تناسلی ظاهر و اشکال مشخص و معینی دارند و با معاینه و بررسی توسط پزشک مربوطه قابل شناسایی است. اما در بعضی موارد احتمالا نواحی‌ایی که بسادگی قابل مشاهده نیستند همانند بخش‌های داخلی دستگاه تناسلی یا مقعد که در این صورت توسط روش‌های مختلف دیگری قابل تشخیص می‌باشند.

 • تست پاپ اسمیر :

این تست تشخیصی فقط مخصوص بانوان است و به طور میانگین به تمامی بانوان پیشنهاد می‌شود هر سه سال یکبار، تست پاپ اسمیر را انجام دهند. تست پاپ اسمیر علاوه بر شناسایی بیماری ژنیتال وارت، دیگر عفونت‌ها و بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان را نیز مشخص می‌کند.

در این تست دهانه رحم توسط وسیله‌ایی به اسم اسپکولوم باز می‌شود سپس توسط یک برس استریل از سلول‌های آن ناحیه نمونه برداری می‌شود و در آزمایشگاه بررسی‌های لازم جهت تست انجام می‌شود. خانم‌ها در دوران حاملگی نیز می‌توانند از این تست استفاده کنند و هیچگونه خطری برای جنین آن‌ها ندارد.

 • کولپوسکوپی و بیوپسی :

این روش تشخیصی هم فقط مختص خانم‌ها است و بسیار دقیق تر از روش تست پاپ اسمیر است و میزان درصد خطای بسیار کمتری دارد.

در این تست پزشک مربوطه می‌تواند توسط دستگاه کولپوسکوپ که دارای دو عدد چشمی بسیار دقیق و واضح است قسمت داخلی واژن را ببیند و در هنگام مشاهده هرگونه عارضه مشکوک می‌تواند عکس آن را در مانیتور به شکل دقیق‌تری مورد بررسی قرار دهد حتی می‌تواند از موارد مشکوک نمونه برداری کند که به این روش بیوپسی می‌گویند .

میزان دقت این روش 99حدودا  درصد است و هیچگونه مشکلات جانبی خاصی ندارد و شاید در برخی موارد ممکن است به دلیل عمل بیوپسی اندکی لکه بینی مشاهده شود .

 • آزمایش خون :

با انجام آزمایش خون می‌توانیم میزان آنتی بادی مربوط به ویروس hvp را در خون تشخیص دهیم و مطلع شویم که فرد در معرض این ویروس بوده است.

پس نمی‌تواند به شکل واضحی تشخیص داد که فرد به این ویروس مبتلا شده یا خیر .و هیچ نقشی در تشخیص ابتلای شما به این ویروس ندارد و مشخص نمی‌کند که فرد در حال حاضر مبتلا به این ویروس می‌باشد یا قبلا این ویروس را بهمراه داشته است.

انواع مختلف درمان و سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی

برای درمان قطعی زگیل تناسلی روش‌های مختلف زیادی وجود دارد که با تشخیص پزشک بهترین روش با توجه به نوع زگیل و میزان گستردگی آن پیشنهاد می‌شود.

 • کرایو تراپی :

کرایو تراپی یا همان سرما درمانی در مطب پزشکان در زمانی کمتر از 10 دقیقه انجام می‌شود.

در روش کرایوتراپی نیتروژن مایع در دمای 196- بوسیله دستگاهی به اسم کرایواسپری برروی زگیل‌ها پاشیده می‌شود. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که این سرما و یخ زدگی موجب از بین رفتن زگیل‌های تناسلی می‌شود ولی اشتباه است.

در حقیقت انتقال گرمای حاصل پس از فریز کردن موجب تخریب و نابودی زگیل‌های تناسلی می‌شود .در حقیقت نیتروژن در دمای منفی 196 درجه سانتی گراد به منطقه مورد نظر اسپری می‌شود و حتی دمای معمولی بدن نیز می‌تواند نیتروژن را به جوش آورد.

پس از آنکه نیتروژن به بافت مورد نظر اسپری شد انجماد و یخ زدگی رخ می‌دهد و پس از آن پزشک مربوطه صبر می‌کند تا حرارت نرمال بدن این انجماد را ذوب نماید. در صورت لزوم  بنا بر تشخیص پزشک مجددا آن قسمت منجمد می‌شود.

نیتروژن مایع موجب تخریب دیواره سلولی ودر نهایت تخریب بافت زگیل و در پایان موجب التهاب آن ناحیه می شود. پس از کرایوتراپی تقریبا دو هفته طول می‌کشد تا بهبودی کامل حاصل شود و تا پایان این مدت درمان فرد نباید هیچگونه رابطه جنسی داشته باشد.

در اغلب موارد در این مدت فرد بیمار کمی احساس درد و سوزش دارد و حتی شاهد زخم‌ها و تاول نیز می‌شود. اگر تاول‌ها باز بشوند باید به خوبی ضد عفونی بشوند تا از شروع هر گونه عفونت مجدد جلوگیری گردد.

 • مزایای کرایو تراپی یا روش سرما درمانی برای درمان قطعی زگیل تناسلی

روش درمانی بسیار سریع است و دارای عوارض جانبی بسیار کمتری است. روش ارزان‌تری است و بسیار مطمئن می‌باشد. اگر پس از روش درمانی کرایوتراپی با خونریزی پی در پی، تب و درد مداوم مواجه شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روش درمانی کرایوتراپی برای بیماران مسن و کودکان باید با احتیاط بسیار بیشتری انجام شود بعلت آنکه احتمال تشکیل تاول و جای زخم پس از عمل در آنها بیشتر است .

 • الکتروکوتر:

در این روش درمانی دکتر مربوطه توسط جریان الکتریسیته و بوسیله یک دستگاه الکتریکی بافت زگیل را گرم و در نهایت می‌سوزاند و از بین می‌برد. در زمانیکه این درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان برای بیمار تجویز شود باید از چندین روز قبل مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین, وارفارین و مشابه آن‌ها را  قطع کنند.

در روش الکتروکوتر پوست محل مورد نظر را تمیز و ضدعفونی می‌کنند. برای پیشگیری از سوختگی محل مورد نظر را با ژل خاصی پوشش می‌دهند و از بی حسی‌های موضعی استفاده می‌شود تا بیمار احساس درد کمتری داشته باشد.

برخی از مراجع کنندگان تصور می‌کنند جریان برق به تمامی بدنشان وارد می‌شود؛ ولی در حقیقت این چنین نمی‌باشد و جریان برق به هیچ وجه وارد قسمت داخلی بدن نمی‌شود. بلکه تنها قسمت‌هایی که با سر سوزنی پروب در تماس می‌باشد، در معرض جریان الکتریسیته قرار می‌گیرد .در این روش درمان صد در صد زگیل تناسلی انجام می شود.

 • لیزر درمانی و سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی :

در روش لیزر درمانی اشعه‌های لیزر با شدت بسیار زیادی به شکل مستقیم به ناحیه زگیل‌ها برخورد می‌کنند. باور اشتباهی که در مورد لیزر زگیل‌ها وجود دارد این است که دود حاصل از سوختن توسط روش لیزر موجب گسترش بیشتر ویروس به سایر نقاط خواهد شد.

جدیدا با پیشرفت دستگاه‌ها و محصولات مهندسی پزشکی این نگرانی بی مورد می‌باشد . بعلت آنکه این دستگاه وکیوم دود حاصل از لیزر را به داخل خود می‌کشد و در آخر توسط فیلترهای مخصوص نانو تصفیه و از فضای کار خارج می‌نماید. انجام لیزر زگیل های تناسلی به تجربه ، مهارت و تخصص زیادی نیاز دارد.

این روش نسبت به دیگر روش‌های درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان هزینه  بیشتری دارد و سرعث بهبود ان نیز بیشتر است، ولی این روش یکی از سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی می‌باشد.

پس از انجام لیزر از کرم‌های آنتی بیوتیک برروی محل مورد نظر استفاده کنید و سعی کنید محل مورد نظر را خشک و تمیز نگه دارید.

 • جراحی :

از این روش درمانی معمولا هنگامی استفاده می‌کنند که ژنیتال وارت حجم بسیار زیادی داشته باشد و دیگر روش‌های درمانی بهبودی چشمگیری نداشته است.

در روش جراحی زگیل های تناسلی در بیشتر موارد بیهوشی کامل بیمار را داریم و قسمت‌های مورد نظر را توسط وسایل و تجهیزات گوناگونی از پوست جدا می‌شود. در این روش محل جراحی را بخیه می‌زنند و معمولا جای زخم باقی می‌ماند. این روش دوره بهبود بیشتری دارد و مراقبت های پس از عمل بیشتری را نیاز دارد.

 • درمان صد در صد زگیل تناسلی با اسید :

در برخی موارد در صورت خفیف بودن زگیل‌های تناسلی دکتر مربوطه تشخیص می‌دهد که توسط اسیدهای خاصی درمان قطعی زگیل تناسلی انجام می‌شود.

جهت سرعت بخشیدن به مراحل لایه برداری باید پس از هر مرتبه استفاده از اسید،  بافت‌ها و پوست‌های مرده روی پوست را به آهستگی پاکسازی کنید. باید از تماس اسید با نواحی سالم پوست جدا جلوگیری نمایید. معمولا این روش را برای قسمت‌های بسیار حساس استفاده نمی‌کنند .

 • پماد یا کرم برای درمان قطعی زگیل تناسلی :

این روش درمانی نیز گاهی بکار می‌رود ولی تقریبا درمان زمان بر و بسیار طولانی است. درزمانیکه تشخیص دکتر مربوطه به استفاده از پماد و کرم برای درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان است، باید پیش از استفاده  محل به خوبی تمیز باشد.

حتما از لباس زیر نخی استفاده نمایید در زمان مصرف دقت نمایید تا پماد به نواحی حساس‌تر از جمله اجزا داخلی واژن برای خانم‌ها تماسی نداشته باشد که در این صورت دچار احساس سوزش و تورم خواهید شد. اسامی برخی از این پماد‌ها و محلول‌ها عبارتند از :

 1. آلدرا (ایمی کویمود)  برای درمان قطعی زگیل تناسلی

پماد‌های موضعى و سطحی آلدرا (ایمی کویمود) میزان توانایی سیستم ایمنی بدن را برای برطرف کردن و مبارزه با انواع زگیل‌های تناسلی افزایش می‌دهند.

در زمانیکه این مواد و  پماد برای درمان ژنیتال وارت بر روی پوست استفاده می‌شود برخی عوارض جانبی احتمالی این داروها مانند ایجاد قرمزی و حساس شدن پوست ناحیه درمان ایجاد می‌شود.

 • کرم و رزین پدوفیلین برای درمان قطعی زگیل تناسلی

پماد پدوفیلین یک نوعی از رزین گیاهی مخصوصی می‌باشد که قسمت بافت و برجستگی‌های زگیل های ایجاد شده در قسمت تناسلی را بر طرف می‌کند. استفاده از این پماد و رزین باید تحت نظر پزشک مربوطه انجام بشود. دارو و پماد پزوفیلوکس نیز بطور مشابه شامل همان ترکیبات فعال پدوفیلین می‌باشد .

 • محلول موضعی اسید سالیسیلیک برای درمان قطعی زگیل تناسلی

اسید سالیسیلیک به علت ارزان قیمت بودن و سهولت استفاده از آن یک روش ساده برای درمان قطعی زگیل تناسلی مورد استفاده قرا می‌گیرد.

این اسید می‌تواند هم به صورت مایع و به طور مستقیم بر روی ناحیه ژنیتال وارت قرارداده بشود و یا به شکل یک تکه برچسب آغشته به این ماده اسید سالیسیلیک اگرچه بیشتر برای درمان‌های زگیل‌ها ناحیه کف دست و پا مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی برای انواع زگیل‌های تناسلی خفیف هم می‌تواند مفید و موثر باشد.

از عوارض احتمالی این روش ( التهاب و سوختگی پوست و در بعضی موارد سوزش پوست) است .

 • پماد فرمالدئید برای درمان قطعی زگیل تناسلی

این دارو و پماد نوعی از داروی شیمیایی است که در درمان عارضه زگیل‌های تناسلی نقش مهمی دارد. این پماد و کرم موضعی باید فقط بر روی ناحیه زگیل‌ها مالیده بشود. همچنین این پماد باید بصورت طولانی مدت و منظم مصرف شود و مدت زمان استفاده از این پماد باید تقریبا یک الی دو بار در روز باشد .

 • پماد سینکاتچینز یا ورجین (sinecatechins) برای درمان قطعی زگیل تناسلی

این پماد برای درمان قطعی زگیل تناسلی و درمان زگیل‌های ایجاد شده ناحیه مقعد و اطراف مقعد مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا عوارض این دارو بسیار اندک و کم بوده و شاید مواردی مانند احساس خارش، قرمزی پوست زگیل و یا احساس سوزش پوست رخ دهد .

 • اسید تری کلرواستیک برای درمان قطعی زگیل تناسلی

این ماده و محلول اسیدی و کاملا شیمیایی زگیل‌های ایجاد شده در اطراف دستگاه تناسلی زنان را از بین می‌برد. از معدود عوارض جانبی این محلول و ماده شیمیایی می‌توان به احساس سوزش بسیار خفیف پوست، زخم‌های خفیف پوستی و درد اشاره کرد .

 • کرم فلوروراسیل برای درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان با کرم های فلوروراسیل ۵ درصد یا همان پماد افودکس به علت ایجاد عوارض جانبی و موضعی بسیار شدید دیگر توصیه توسط پزشکان نمی شود ولی هنوز یکی از روش های درمان قطعی زگیل تناسلی است.

لطفا تحت هیچگونه شرایطی از محصولات و داروهای درمان صد در صد زگیل تناسلی بدون مشورت و تجویز دکتر متخصص مربوطه استفاده ننمایید. این کار احتمالا سوختگی‌های وسیع و غیرقابل درمانی را موجب می‌شود.

سخن آخر

با توجه به بررسی‌های مختلفی که بر روی انواع روش‌های درمان قطعی زگیل تناسلی انجام شده است و با شناخت کافی و مقایسه هر یک از آن‌ها می‌توان با توجه به نوع و میزان  زگیل‌ها، بهترین روش درمان صد در صد زگیل تناسلی را انتخاب کرد.

اگر به دنبال درمان قطعی زگیل تناسلی هستید از تبلیغات اینترنتی که در فضای مجازی توسط گروه‌های غیرپزشکی ارائه می‌شود همانند (گانودرما ، درمان های دارویی و گیاهی) به شدت اجتناب و پرهیز کنید تا از گسترش بیماری شما، هدر رفتن هزینه‌های مادی و عوارض جانبی استفاده از این داروها جلوگیری شود .

واجب است که بدانیم حتی در صورتیکه زگیل‌های تناسلی را به صورت کامل نابود کنیم باز هم ویروس به صورت غیرفعال در خون وجود دارد.

هر زمانیکه سیستم ایمنی بدن ضعیف شود می‌تواند مجددا نمایان شود و امکان ابتلای مجدد به بیماری و انتقال به شریک جنسی شخص مبتلا وجود دارد. رژیم غذایی سالم, دوری از مواد مخدر و الکل، ورزش, و داشتن رابطه جنسی محافظت شده از بروز مجدد این عارضه و ظاهر شدن مجدد زگیل‌ها جلوگیری می‌نماید .در صورت مشاهده این عارضه سریعا برای درمان زودهنگام این بیماری به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید