026-32756535-6
09338989548
تهوع بارداری ، ویار

تهوع بارداری ، ویار یا بیماری صبحگاهی morning sickness ، یکی از شایعترین علائم بارداری است که تا حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد خانم های باردار درجات خفیف تا متوسط تهوع و استفراغ را تجربه میکنند.تهوع بارداری بین هفته ۴ تا ۶ بارداری شروع میشود و اغلب تا هفته ۱۶ برطرف میشود.هر چند بعضی از خانم ها تهوع را در تمام طول بارداری دارند. تهوع بارداری فقط در صبح ها روی نمیدهد و در هر زمانی در طول روز و حتی عصرها میتواند باشد.ولی اغلب صبح پس از بیدارشدن از خواب شروع میشود و میتواند در کل روز ادامه یابد .
علت این مشکل کاملا مشخص نیست ولی بالا بودن هورمونهای مرتبط با حاملگی یا افزایش سریع این هورمونها : hCG , استروژن ، پروژسترون ، هورمون رشد جفتی ، پرولاکتین و تیروکسین و ... جزء علل آن میباشد. عوامل روانشناختی نیز نقش مهمی دارند. تقویت حس بویایی در اثر هورمون استروژن و یا حساسیت بیشتر دستگاه گوارشی نیز از دلایل آن ذکر میشود. طبق مطالعات نوعی گرایش نژادی یا خانوادگی نیز وجود دارد. عفونت معده با هلیکوباکتر پیلوری نیز میتواند با استفراغ شدید حاملگی ارتباط داشته باشد.در صورتیکه جنین دختر باشد احتمال استفراغ شدید بارداری افزایش میابد.در بارداری دوقلو نیز استفراغ شدید بارداری افزایش پیدا میکند.
در تهوع بارداری ( ویار) اکثر موارد با رعایت توصیه های لازم ( استراحت بیشتر ، آرامش ، ورزش ، وعده های غذایی متعدد و کم حجم ) این علامت شایع بارداری قابل تحمل میشود و در بعضی موارد نیاز به تجویز دارو نیز هست.
در استفراغ شدید بارداری به دلیل تهوع و استفراغ مادر نمی تواند چیزی بخورد و دچار کم آبی و اختلالات املاح میشود که در این موارد نیاز به بستری شدن مادر وجود دارد
یک خبر خوش این است که تهوع بارداری بر روی سلامت جنین شما اثر سویی ندارد. در پست بعدی درمان این عارضه شایع بارداری را خواهم 

کرج - طالقانی جنوبی - نرسیده به میدان هفت تیر - نبش خیابان قیام - ساختمان مهدی (بانک سرمایه) - واحد 204
26546739 - 09120202936
info@domain.com
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر مریم غلامپور قوام آبادی می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح